Dag zus', groette de boer Juliana Soest neemt waardig afscheid van alom geliefde 'buurvrouw' ondoleanceregisters tekenen Dierbare herinnering... [ACTUEEL t PAGINA 2 Instructies voor vlaggen Infonummer RVD 0800-3001813 Vergadering gemeenteraad uitgesteld WOENSDAG 24 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 k Extra raadsvergadering en herdenkingsdienst raadhuis, verzorgingshuizen en via internet i voor drie zitbanken die op de 'oest overhandigt burgemeester was afgetreden als koningin. Foto: archief Eemland Pers tonen aan de overleden prinses ie naar Soestdijk kwamen. Veel ?te of later op de dag naar paleis Foto: Soester Courant •ht haar naar de winkels waar :e foto is in de eerste helft van lappen van de koningin in de Foto: archief Eemland Pers Met een bijzondere gemeente raadsvergadering en een sobe re, maar indrukwekkende her denkingsdienst in de Oude Kerk heeft Soest maandag avond op waardige wijze af scheid genomen van prinses Juliana. Het overlijden van de oud-koningin wordt door veel inwoners gevoeld als een per soonlijk verlies. Velen in Soest beschouwen het als het af scheid van een alom geliefde 'buurvrouw'. De bijeenkomst van de gemeente raad trok overigens niet veel pu blieke belangstelling. Op de tribu ne bevonden zich ca. 25 bezoe kers, onder wie een aantal ambte naren. In het midden van de zaal stond, voorzien van een bloemstuk en een brandende kaars, het por tret van Juliana op een tafeltje. Na afloop stonden de meeste raadsle den en andere aanwezigen daar kort bij stil. Burgemeester Janssen schetste de prinses in zijn toe spraak als 'een bijzondere vrouw die ons na aan het hart ligt'. 'Haar overlijden raakt ons hart, in het bijzonder vanwege de band die zij had met Soest.' Op zijn verzoek werd enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Daarna beschreef Janssen nog eens de opmerkelijke levensloop van de prinses, waarbij hij de nadruk leg de op haar verbondenheid met Soest, en andersom. Hij wees er o.m. op dat er al vanaf 1674 Oran jes op Soestdijk hebben gewoond, toen stadhouder Willem II het 'jachtslot' liet bouwen en de Staten van Utrecht hem de 'Heerlijkheid Soest' schonken. Soest was blij dat Juliana en Bernhard in 1937 hun intrek namen in het paleis. Ze maakten in april van dat jaar een historische rondrit door de ge meente, waarbij de route feestelijk versierd was, o.a. met een twintig kilometer lange dennenslinger met oranje rozetten. Op 1 mei bezocht het prinselijk paar de Oude Kerk voor het eerst samen. De geboorte van de prinsesjes Beatrix en Irene versterkte de band, die ook tijdens de bezet tingsjaren werd gevoeld en na de oorlog nog intenser werd toen het gezin terugkeerde op Soestdijk. Dat werd groots gevierd, o.a. met een kinderfeest in de paleistuin, dat heel wat oudere Soesters zich nog zullen herinneren. Janssen her innerde ook aan de vele ontmoe tingen van Soesters met de leden van het koninklijk huis: in de kerk, op straat, in de winkels, op feest avonden, en natuurlijk tijdens de onvergetelijke bloemendefilés op Soestdijk. Persoonlijke bemoeienis De burgemeester noemde verder Juliana's persoonlijke bemoeienis met de (inmiddels verdwenen) ka pel op Zonnegloren, destijds nog een sanatorium, die zij met een gift mede mogelijk had gemaakt. Ook onderstreepte hij haar betrokken heid bij de plaatselijke padvinde rij, waarbij zij o.m. haar invloed aanwendde om te zorgen voor het) onderdak van de scoutinggroep de Fakkeldraagsters. Ook herinnerde hij nog aan de 'bank van de buren' die de gemeente Soest haar op 30 mei 1981 schonk en die nog altijd bij het beeld van Christoffel Pull man, tegenover het paleis, staat. 'Prinses, oud-koningin Juliana, hebben wij mogen beleven als een oprecht geïnteresseerd, gelovig, sociaal, maatschappelijk georiën teerd mens. Velen van ons hebben haar met het toenemen van de ja ren als een warme en wijze vrouw ervaren. Echt een koningin voor alle mensen. Laten we haar in eer bied en dankbaarheid blijven ge denken. Moge Gods nabijheid de koninklijke familie tot steun zijn,' aldus Janssen. De aanwezigen ver lieten vervolgens in stilte de raad zaal. Verkeersmaatregel De meesten spoedden zich vervol gens naar de Oude Kerk, waar al Net als veel andere oudere Soesters koestert ook mevrouw A.H. Fran- kena dierbare herinneringen aan prinses Juliana. Na de oorlog was zij een van de mensen die scouting in Soest nieuw leven inblies, met o.m. de op richting van de Fakkeldraagsters. Die traden regelmatig op tijdens de de- filés in de paleistuin. Op dit plaatje uit 1958 helpt mevrouw Frankena (rechts in uniform), die zelf jarenlang meewerkte aan de organisatie van de défilés, een driejarig meisje het bordes af, dat even aan de aandacht was ontsnapt en op de koningin afging. Het meisje mocht later een stukje taart komen halen, herinnert mevrouw Frankena zich nog. Wie de nationale driekleur half stok wil hangen, mag dat met uit zondering van de zondag elke dag doen tussen zonsopgang en zons ondergang. Dit kan tot en met de dag van de uitvaart en de bijzetting in de Koninklijke grafkelder in Delft, op dinsdag 30 maart. Op het gemeentehuis van Soest, op de Oude Kerk en in Soester- berg heeft de gemeente de Neder landse vlag halfstok hangen. Tij dens deze periode zal de gemeen- tevlag niet worden gebruikt. In verband met het overlijden van prinses Juliana heeft de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) via Postbus 51 Informatiedienst een algemeen informatienummer opengesteld voor publiek. Het nummer is: 0800-3001813. De bevolking kan daar terecht voor infonnatie, bijvoorbeeld over de dagen waarop burgers in paleis Noordeinde-afscheid kunnen ne men van de voormalige koningin. Het telefoonnummer is bereikbaar op werkdagen van 9:00 tot 21:00 uur en in het weekeinde van 9:00 tot 18:00 uur. Belangstellenden kunnen voor praktische- en achtergrondinfor matie ook op internet zoeken: www.koninkliikhuis.nl/iuliana 4 De gemeenteraadsvergadering die morgenavond zou worden gehou den, is uitgesteld tot woensdag 31 maart, aanvang 19:30 uur. De maandelijkse zitting van het ge meentebestuur is niet de enige bij eenkomst die is afgelast. Het CDA schrapte op het laatste moment de ledenvergadering die stond ge pland voor gisteravond. De viering van de Nationale Boomfeestdag die morgen en vrij dag zou plaatsvinden, is verplaatst naar woensdag 7 april. Dit is niet alleen in Soest, maar in het hele land het geval. Het planten van jonge bomen en planten in de Boerenstreek zal, indien mogelijk, ook naar 7 april worden verscho ven. De precieze datum is mede afhankelijk van het weer. Als het te warm wordt, kan de beplanting niet te lang worden uitgesteld. De werkgroep Klarinet van de SWOS heeft het optreden van 'Ge woon Gezellig' afgelast. Dit zang duo zou dinsdag 30 maart liedjes ten gehore brengen voor ouderen, maar in verband met de uitvaart en de bijzetting van prinses Juliana zal dat niet doorgaan. De rijksoverheid heeft alle officiële feestelijkheden in de periode tot en met 30 maart afgelast. Bij an dere officiële evenementen zal ge paste soberheid in acht worden genomen, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. '.rweg en de Ferdinand Huy- inses Juliana en prins Bern- Foto: archief Eemland Pers Dat ook prinses Juliana warme lerinneringen bewaarde 'aan de heerlijke momenten waarop zij in Soest en Soesterberg zich zelf kon zijn, fietsend of winke lend', onderstreepte prins Bernhard in het in 1998 ver schenen en aan hem persoon lijk aangeboden boek Paleis Soestdijk en zijn bewoners. •-Daarin staan voorbeelden van de ongedwongen wijze waarop Juliana, eerst als prinses, later als koningin, zich bewoog. Le gendarisch is het verhaal over een Soester boer die op de Eng werkzaam was en het prinsesje dat er een wandeling maakte, groette met de woorden 'Dag Hij wist waarschijnlijk niet wie hij voor zich had en had vrijwel zeker ook niet de hartenkreet gelezen van een hofdame die in een inge zonden brief in de Soester Courant ('die begroeting en het feit van onherkend voorbijgeloopen te zijn, betekende een gelukkige dag in haar leven') onder meer een be roep deed op de inwoners om de [eden van de koninklijke familie een normaal leven te geven'. Of de brief van de 'hofdame uit de oude doos', waarmee zij onderte kende, daartoe heeft bijgedragen, is moeilijk te beoordelen. Feit is dat de leden van het koninklijk huis zich in Soest altijd vrij hebben kunnen bewegen zonder te worden lastiggevallen, zonder 'in de afweer te moeten komen'. Hare Koninklijke Hoogheid prin ses Juliana was wars van officieel gedoe. Uiteraard ontkwam zij daar niet aan, maar het was duidelijk dat zij zich veel meer aangetrokken voelde tot 'de gewone man'. Meer dan eens liet zij blijken graag nog even te willen blijven als haar be geleiders haar erop wezen dat het tijd was om te vertrekken. Haar blik zei dan genoeg. Toen Juliana en Bernhard op Soestdijk kwamen wonen, brach ten zij op 15 april 1937 in een open rijtuig een kennismakingsbe zoek aan Soest. In de loop der ja ren is Juliana meer dan eens in Soest geweest, bij officiële en niet- officiële gelegenheden. Ze bezocht er vrienden, zoals het burgemees tersechtpaar Bentinck, was bij hu welijken, jubilea, feestavonden en prijsuitreikingen (of verrichtte die zelf, bijvoorbeeld bij concoursen hippique aan de Koninginnelaan waar de oudste prinsessen zelf aan meededen en vaak nog prijzen wonnen ook) en bezocht kerkdien sten in de Oude Kerk. In het be gin werd bij die gelegenheid altijd de rode loper uitgelegd, totdat zij liet weten daar geen prijs op te stellen. Ook wilde zij geen gebruik maken van de koninklijke bank. Zij gaf er de voorkeur aan de dienst gewoon tussen de andere kerkgangers mee te maken. In 1958 was zij beschermvrouwe van de restauratiecommissie van de Oude Kerk. Na afwezigheid op Soestdijk gedu rende de vijf oorlogsjaren, keerde de prinselijke familie na de bevrij ding op het paleis terug. Ze stelde de tuin open voor de leerlingen van de twee laagste klassen van de basisscholen voor een groot tuin feest waar samen met de prinses jes allerlei spelletjes werden ge daan. Juliana mengde zich ook tussen de feestgangers, links en rechts een praatje makend. De dag werd besloten met een rondrit door Soest in een open auto. Bekend is dat tijdens de viering van het kerstfeest op Soestdijk Juliana zelf meehielp met het in schenken van de chocolademelk, waarbij ze de tijd nam om korte gesprekjes met haar personeel te voeren. Ook voor het paleisperso neel, voor een groot deel afkom stig uit Soest, had zij belangstel ling. Dat was bijvoorbeeld het ge val als het als speler van de voet balvereniging KPS (Koninklijk Pa leis Soestdijk) jaarlijks een bene fietwedstrijd organiseerde tegen een bekende tegenstander. Meestal was de hele koninklijke familie aanwezig op de knusse tribune langs het veld aan de Biltseweg. Een hoogtepunt vormden ook voor de koningin de défilés op haar verjaardag, 30 april. Vooral dan bleek hoezeer de bevolking haar waardeerde. Het was alsof ie dereen haar wilde bedanken voor haar altijd warme belangstelling, haar grote interesse voor alles waarmee zij geconfronteerd werd. Het liefst had ze tussen de mensen gestaan in plaats van op het bor des. Ze voelde zich pas echt thuis als ze na afloop van het défilé de trap van het bordes af kon om een praatje te maken met enkele be zoekers, van wie sommigen al voor dag en dauw zich bij het paleishek hadden geïnstalleerd om er zeker van te zijn de traditionele bloe menhulde te kunnen brengen. In 1951 bracht de koningin een bezoek aan het sanatorium Zonne gloren (later ziekenhuis, nu natuur gebied). Zij uitte daar haar grote waardering voor het werk ter be strijding van de tuberculose, onder meer door het beschermvrouw schap van Zonnegloren op zich te nemen. In 1979 nam zij de jubi- leummunt in ontvangst, uitgegeven ter gelegenheid van het 950-jarig bestaan van Soest, haar aangebo den door de toenmalige voorzitter van de VW, Ben van Os. In 1981 boden de inwoners van Soest naar aanleiding van de troonsafstand de prinses een cadeau aan, een 'bank van de buren'. Deze houten bank met in het midden van de rugleu ning uitgesneden een kroontje en een sierletter J werd geplaatst te genover het paleis, tegenover de Soester ingang. Boodschappen De prinses is daarna*niet meer of ficieel in Soest geweest. Ze deed er gedurende enige tijd nog wel zelf boodschappen, zoals ze ook als koningin had gedaan. In gezel schap van haar chauffeur en zon der opvallende beveiliging deed ze haar inkopen, vaak niet eens be merkt door het winkelende pu bliek. En was dat wel het geval, dan liet het haar altijd met rust. Ze kon in Soest gewoon haar gang gaan, zonder hinderlijk gevolgd of aangegaapt te worden. Kortom, zij heeft zeker in Soest een normaal leven kunnen leiden. Ze heeft zich altijd vrij kunnen bewegen zonder te worden lastiggevallen, zonder 'in de afweer te moeten komen'. Dat respect verdiende zij ook. Ze gaf er de voorkeur aan 'gewoon' te doen, wilde ook beslist geen voor keurbehandeling in winkels of waar dan ook. Ook daardoor stond zij zo dicht bij de gewone mensen, die haar dierbaar waren. Velen die haar wat beter hebben gekend, bijvoorbeeld door per soonlijke ontmoetingen, zullen dat beamen. Zij zullen haar nog het meest missen. Na de bevrijding was er op 4 augustus 1945 een groot tuinfeest op pa- Soester en Baarnse schooljeugd een pony wagen voor de prinsesjes had leis Soestdijk. Hans Fortuijn Harreman uit Soest (rechts) en Jetje de Vries den aangeboden. uit Baarn worden hier door prinses Juliana bedankt nadat zij namens de Foto: archief Eemland Pers heel wat Soesters zich inmiddels hadden verzameld om de speciale herdenkingsdienst bij te wonen die door de Raad van Kerken was ge organiseerd. De kerk was welis waar goed gevuld, maar zeker niet tot de laatste plaats bezet. De spe ciale verkeersmaatregel die de ge meente had genomen - de Toren straat was voor alle verkeer afge zet - bleek dan ook volkomen overbodig, evenals de extra luid sprekers aan de buitenzijde van de kerk, waardoor publiek dat er eventueel niet meer bij had gekund de dienst toch zou hebben kunnen meemaken. Burgemeester Janssen hield hier een reprise van de toespraak die hij zojuist in de bijzondere raads vergadering had gehouden. Ge zongen werd o.a. uit de 90e psalm. Voorganger was de gereformeerde ds. Pieter van Winden, momenteel voorzitter van de Raad van Kerken Soest. Hij zette de dienst, waaraan werd meegewerkt door de canto-' rij van de Oude Kerk en organist Klaas Vellinga, in het teken van psalm 103, die volgens Van Win den zo'n 3000 jaar geleden door koning David was geschreven, die net zo min als Juliana veel ophad met protocol. Hij las de psalm in een eigentijdse vertaling voor. De predikant beschreef het koning schap van Juliana als 'een instituut met een gezicht', dat velen in Soest vertrouwd is geweest. 'Wij nemen afscheid van een mens, een geliefd vorstin, en van een tijdperk,' aldus Van Winden. Dieper doorvragen Hij wees erop dat juist in de kerk al sinds eeuwen dieper wordt doorgevraagd naar de zin van ge- boorte en dood, ziekte en gezond heid, feest en rouw. Ook Juliana was een van de mensen die dieper konden doorvragen en niet schou derophalend doorging. Zij was een van de eersten om te erkennen dat niemand de waarheid kent. 'Daar is ons verstand te beperkt voor. Iedereen kent maar een stukje van de waarheid. Maar tegelijk was ze een zeer gelovig mens, die bewust in de traditie van eeuwen stond.' Ze kende ook de broosheid van het menselijk bestaan, zoals in de 103e psalm zo treffend is ver woord, en leefde in het besef van haar lot, dat ze echter niet als nóódlot ervoer. Ze gaf aan dat lot haar eigen invulling, wilde niet krampachtig een plaats in de ge schiedenis veroveren, geen pom peus grafmonument, maar stelde haar vertrouwen op de eeuwige liefde van God, ondanks de tegen slagen die ze te verduren had en de fouten die ze - 'dat wist ze van zichzelf' - ook maakte. Ds. Van Winden herkende in de inspiratie van koning David in psalm 103 veel van de inspiratie van koningin Juliana. 'Je kunt de dood als noodlot zien, maar ook leven vanuit het besef dat Gods, liefde eeuwig is. We hoeven niet te verdrinken in overdreven rouwbe klag, niet te vluchten in ontken ning, maar mogen onze rouw dra gen, terugkijkend op wie koningin Juliana was in ons land, in onze plaats. In waardering en liefde kunnen we haar loslaten.' Aan het slot werd, na het gebed door vertegenwoordigers van vier verschillende Soester generaties van uiteenlopende kerkelijke ach tergrond en het gezamenlijk uitge sproken Onze Vader, nog het be kende 'U zij de glorie' gezongen, na de zegen gevolgd door de zes de strofe van het Wilhelmus - 'Mijn schild ende betrouwen' - door allen staande meegezongen. Foto: Foto Bell. In de goed gevulde Oude Kerk wordt de kaars op het doopvont ontstoken. Op de voorste rij de le den van het College van Burge meester en Wethouders. Hierdoor hoeven de ouderen niet te ver van huis als ze een persoon lijke noot willen schrijven. In Soesterberg kan het condolean ceregister worden getekend in ont moetingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Wie op deze wijze zijn deelneming wil betuigen bij het overlijden van prinses Juliana, kan dat doen op werkdagen tijdens kantooruren (8:30-17:00 uur). In het gemeen tehuis en in De Drie Eiken is het register ook geopend op donder dagavond, tussen 19:00 en 20:00 uur. Burgemeester Koos Janssen teken de het register in het gemeentehuis maandagmorgen als eerste. Na hem volgden de wethouders Bert Loco-burgemeester Harry Witte tekende maandagmorgen als eerste het condoleanceregister in Soester berg. Foto: Eemland Pets Krijger en Bart Krol. In Soester berg tekende loco-burgemeester Harry Witte als eerste, gevolgd door Beebs Huisman, voorzitter van het Oranje Comité Soester berg. Tot gistermorgen hadden niet bij zonder veel burgers gebruik ge maakt van de gelegenheid om het condoleanceregister te tekenen. Dat kan Soesters overigens ook via internet door te surfen naar www.koninklijkhuis.nl/iuliana Hoeveel Soester hiervan gebruik hebben gemaakt, is niet te zeggen. Op verschillende locaties in Soest en Soesterberg kunnen inwoners van de gemeente het condoleanceregister tekenen. Dat is mogelijk tot en met dins dag 30 maart, de dag van de uitvaart en de bijzetting van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana. In Soest ligt een register in het ge meentehuis aan het Raadhuisplein. Speciaal voor ouderen zijn ook condoleanceregisters neergelegd in de verzorgingshuizen Molenschot aan het Dalplein, Mariënburg aan de Burgemeester Grothestraat en de wooncomplexen De Vijverhof aan de Klarinet en Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat.

Soester Courant | 2004 | | pagina 4