4* www.rabobankonline.com Huib Limberg: '20 jaar belicht' tussen kunst en fotografie Cultuurfestival Soest 2004: vier podia vol verrassingen Nederlandse Cantorij: Missa Gaudeamus Digitaal Apollo bij plechtigheid Kamp Amersfoort Doorleefde toespraak zet vrouwen aan het denken Activiteiten voor vrouwen SPOED Vrijmetselarij: 'Diepgang zonder dogma's' Hulde voor twee EHBO-ers Parkanyi Kwartet geeft concert in Cenakel Tenor Mark Omvlee zingt met Colenso Consort Ontmoetingscentrum open op 19 april Open Ochtend met ds. Van Keulen Vijf cursussen bij Stichting Balans De Klarinet y Eemzangers Pasen NIEUWE BEZORGERS Informatieavond op 5 april Solo-expositie in Baarnse Speeldoos Tweede paasdag, H. Familiekerk Zondagmiddag in de Emmakerk Brede Bibliotht Soest Theater Kapsti 'De buik van me Hobbema' Theatergroep C 'Slaap je al?' WOENSDAG 31 MAART 2004 SOESTER COURANT PAGINA 10 Het Soester Mannenkoor Apollo zal op 19 april een bij drage leveren aan de herden kingsplechtigheid en de ope ning van het nieuwe ontmoe tingscentrum van Kamp Amersfoort aan de Appelweg 1 te Leusden. Voor de leden van het koor, waarvan er velen de oorlog hebben meegemaakt, is het een eer om hier te mogen zingen. Onder leiding van de dirigent Paul Michèl Tijsscn zullen er enkele Ne derlandse, Russische en Engelse liederen ten gehore worden gc- brach.t. De aanvang van de plech tigheid is om 14:00 uur. Staatsse cretaris van VWS, mevrouw Cle- mence Ross-van Dorp, zal de ope ning van het ontmoetingscentrum verrichten. De muziek tijdens deze plechtigheid zal naast Apollo ook verzorgd worden door de Konink lijke Militaire Kapel. Ook zullen er verschillende oud-gevangenen uit Polen, Rusland en Nederland aan wezig zijn. Na de plechtigheid zal er een défilé gehouden worden langs de Stenen Man, het beeld van de gevangene voor het vuur peloton. Na afloop is er de moge lijkheid om het ontmoetingscen trum te bezoeken. Kamp Amersfoort was een van de beruchtste plekken in onze regio. In augustus 1941 namen de Duit sers het in gebruik als doorgangs kamp. Van hier uit werd een groot aantal gevangenen op transport gesteld naar andere kampen in Duitsland en Nederland. Voor zo ver bekend zijn er in het kamp zelf minimaal 523 gevangenen omge komen, waarvan er 285 zijn gefu silleerd. Op 27 september 1941 kwam een groep uitgehongerde krijgsgevangenen uit de Sovjet- Unie aan in Amersfoort. Deze ge vangenen waren twee weken on derweg geweest en hadden al die tijd niet gegeten. Om de Amers- foortse bevolking te laten zien hoe minderwaardig mensen van Mon goolse afkomst waren voerden de Duitsers deze zieke en uitgehon gerde soldaten door de stad. De bevolking van Amersfoort was diep geschokt. Op 9 april 1942 werden deze krijgsgevangenen in groepjes van vier gefusilleerd op een veld net buiten het kamp. Op 19 april 1945 werd Kamp Amers foort door de Duitsers overgedra gen aan het Rode Kruis. Iedereen die deze plechtigheid wil bijwonen is van harte welkom. Vorige week woensdag kwa men ruim 150 vrouwen bij el kaar in het kerkgebouw 'de Schuilplaats' aan de Parallel weg. Het thema van de ochtend was 'geloof en gevoel', waarover ds. Dick van Keulen kwam spreken. Nadat de vrouwen naar hem ge luisterd hadden, konden ze met elkaar over het onderwerp door praten. De ochtend werd georga niseerd door christenvrouwen uit verschillende kerken in Soest. Zij organiseren elk halfjaar een koffie ochtend om vrouwen te stimuleren met elkaar in gesprek te gaan over levens- en geloofsvragen. Het was de 27e keer dat er een Open Och tend in Soest plaats vond. 'De Schuilplaats' in Soest was ge zellig ingericht. De vrouwen zaten met elkaar om tafels en langs de kant stonden tafels met boeken, cd's en kaarten. De ochtend werd geopend met zingen. Daarna kreeg ds. Van Keulen* het woord. Het was duidelijk dat zijn verhaal over 'geloof en gevoel' echt uit zijn hart kwam. Hij vertelde over zijn jeugd, hoe eenzaam hij geweest was en hoe hij niet om kon gaan met zijn gevoelens. Daardoor was hij altijd angstig. De ommekeer in zijn leven kwam toen hij leerde dat hij niet zelf de baas over zijn gevoelens moest zijn. In deze maatschappij gaat het er vooral om datje lekker doet watje zelf wilt. Ds. Van Keulen legde uit dat zijn leven verbeterde toen hij Jezus binnenliet in zijn leven. De toespraak was zo boeiend dat de predikant nog wat extra tijd kreeg. Vervolgens konden de vrouwen in groepjes doorpraten over het on derwerp. Er bleken veel verschil lende meningen over het thema te bestaan en dat zorgde voor interes sante discussies. Ook was er gele genheid om vragen op papier te zetten en deze bij de predikant in te leveren. Na de pauze - met koffie, thee en cake - ging ds. Van Keulen nog een keer het podium op. Ditmaal om de ingeleverde vragen van de vrouwen te beantwoorden. Even na half 12 liep de ochtend ten ein de. Er was nog uitgebreid tijd om na te praten en langs de boekenta fels te gaan. De volgende koffie ochtend zal plaatsvinden op 9 no vember, met als spreekster Noor van Haaften. Stichting Balans heeft een aan tal cursussen en bijeenkomsten georganiseerd voor vrouwen, in sommige gevallen speciaal voor allochtone vrouwen. In to taal gaat het om vijf cursussen. Morgen start de cursus eerste hulp in en om het huis voor vrouwen. De andere lessen zijn op 8 en 22 april en op 13, 20 en 27 mei. De deelnemers wordt geleerd hoe ze op eenvoudige wijze huis-, tuin- en keukenproblemen kunnen oplos sen, ook als het gaat om een snij- wond of een kind dat een knikker heeft doorgeslikt. De bijeenkom sten vinden plaats in het Interna tionaal Vrouwencentrum aan de Molenstraat 8a, in het gebouw van de Desmond Tbtuschool. Aerobic voor vrouwen is er iedere vrijdag van 13:30 tot 14:30 uur in De Schoof, eveneens aan de Mo lenstraat, maar helemaal aan de andere kant, vlakbij de Nieuweweg en de Beukenlaan. Deelname aan tien lessen kost 21,00. Voor vrouwen van diverse her komst geeft Balans een cursus Ne derlandse conversatie. Aan de hand van actualiteiten wordt onder begeleiding de Nederlandse taal geoefend. Voor meer informatie hierover kan contact worden opge nomen met Balans (zie onder). De cursus Turks volksdansen is ook bestemd voor Nederlandse belangstellenden. Elke vrijdag avond zijn er van acht tot tien uur lessen bij het Internationaal Vrou wencentrum. Samenspel is door Balans opgezet voor moeders en peuters. Belang stellenden dienen vooraf contact op te nemen. Informatie over genoemde activi teiten is te verkrijgen bij Marion Foppele van Stichting Balans, SS 6039400. Klarinet 39, tel. 6023139 De Eemzangers verzorgen vrijdag 16 april een concert voor 55-plus- sers. Het zang- en muziekgezel schap wordt om 14:00 uur ver wacht in ontmoetingscentrum De Klarinet aan de Klarinet en zal daar tot vier uur spelen en zingen. Vijftien enthousiaste mannen bren gen onder begeleiding van accor- deonmuziek oud-Hollandse, Indi sche en Zuid-Afrikaanse liederen ten gehore en natuurlijk kan er Kinderparadijs IRl De Vrije Teugel I Vedelaarpad 53, tel. 601 81 36 Pasen is het thema van de inloop- ^niddag die De Vrije Teugel op woensdag 7 april houdt. Versierin gen kunnen daarbij niet ontbreken en daarom kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar met al lerlei materialen aan de gang gaan. De inloopmiddag duurt van 14:00 tot 16:00 uur en deelname kost 2,50. De Soester Courant zoekt met spoed Heb je op woensdag tijd om een wijk te lopen? Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn welkom. worden meegezongen. De zaal gaat om 13:30 uur open en de en tree is gratis. P^lmpaasstokken Leerlingen van de Bron gaan palmpaasstokken maken en zullen die donderdag 1 april in De Kla rinet aanbieden aan 55-plussers. Het is al bijna een traditie gewor den dat de kinderen van de protes tants-christelijke basisschool de stokken eerst tonen in een kleine optocht en vervolgens verdelen onder de aanwezige senioren. De ontmoeting tussen jong en oud begint om 14:30 uur. wel 30 x 40 cm. Na goede resulta ten in eigen land en enkele publi caties in Focus volgen er - niet zonder succes - deelnames aan internationale fotosalons. In 1984 verwerft hij het predikaat Bonds- meesterklasse van de Nederlandse Fotobond. In datzelfde jaar richt hij met twee vrienden de Foto groep Soest op, die uit zes leden bestaat en immer actief is. Terug naar de houten koffers. Zeer uiteenlopend werk komt tevpor- schijn. Een paar series vallen mij in het bijzonder op. Zoals de foto's van delen van beschadigde bill boards, gemaakt in het centrum van Utrecht. Ook de serie bloemen en planten, gefotografeerd door de glazen bodem van een kistje, is opmerkelijk. Op het groen, of de resten daarvan, legde Limberg fo lie of radarpapier. Het effect is op z'n minst boeiend. Huib kwam op het idee toen hij een keer een bloeiende blauwe regen zag door een door de zon beschenen para sol. Portretten Ook een serie 'gewone' portretten komt voorbij. Met de computer is alleen de achtergrond bewerkt, onscherp gemaakt vooral. 'Maar portretten zijn niet mijn onder werp', stelt hij zelf vast. Want aan een gezicht kan hij weinig toevoe gen. Met een kinderportretje in de hand: 'Dit is een leuk meisjeskop- pie, maar daar zit van mij verder niks bij.' Op papier verwoordt hij dit denkbeeld, als het om natuur fotografie gaat, zelf ergens als volgt: 'Rechtstreekse, registrerende natuurfotografie boeit mij ten zeer ste als toeschouwer, maar niet als fotografisch thema. Ik wil met de natuurlijke schoonheid spelen en deze dermate wijzigen dat een - wel of niet herkenbare - nieuwe schoonheid ontstaat met een eigen profiel en identiteit, waarbij ik me tegelijkertijd ten doel stel om een integere, pure en eerlijke fotograaf te zijn.' In de tweede helft van 2003 werk te Limberg aan een serie foto's rond het thema Seafood (vis, schaal- en schelpdieren). De foto's dienden ter opluistering van de uitreiking van de Erasmusprijs 150.000) aan de Brit Alan Da- vidson, die boeken uitgeeft en schrijft over eetcultuur. Vier vrije- tijdsfotografen werden uitgenodigd om werk voor de bijbehorende tentoonstelling in te zenden. De uitreiking van de prijs vond plaats in het Paleis op de Dam, onder toeziend oog van. koningin Beatrix, prins Bernhara, enkele andere le den van het koninklijk huis en 400 genodigden. Een hoogtepunt in zijn fotografische carrière! Mooi of niet mooi Het werk van Huib Limberg vind je mooi of niet mooi. Zelf beseft hij dat terdege: 'Bij lezingen voor fotoclubs zie ik ook wel dat er mensen zijn die 'moeite hebben' met bepaalde getoonde werkstuk ken.' Zijn werkgever bood hem een keer een baan als fotograaf aan. 'Maar dan moest ik in op dracht gaan fotograferen, en dat wilde ik toen ook al niet.' Wat mij betreft is Limberg kunstenaar, die toevallig een foto als uitgangspunt neemt. De grens tussen een kwast en een camera is dus eigenlijk 'Father andSon' van Huib Lim berg. maar een dun lijntje. Dat we tot deze conclusie komen is op zich een hele verdienste van Huib Lim berg. Willem Laros '20 jaar belicht' is te zien in de Speel doos, Rembrandtlaan 35, Baam, van 5 april t/m 17 mei (gesloten 9,10,11,12 en 30 april), maandag t/m vrijdag 10:00-17:00 en 's avonds als er voor stellingen zijn (dan vooraf bellen 035 5420847). Huib Limberg uit Soest noemf zichzelf'thematisch fotograaf'. Dat betekent dat hij zich maan den, soms jaren op een thema 'stort'. 'En dan fotografeer ik eigenlijk ook niets anders.' Huib is vrijetijdsfotograaf en oprichter, inmiddels al weer 17 jaar geleden, van Fotogroep Soest. In De Speeldoos in Baarn is zijn foto-expositie te zien, getiteld '20 jaar belicht'. Van de dertig jaar die Limberg nu fotografeert doet hij dat al een kwart eeuw in clubverband. Zwart-wit natuurlijk in den begin ne, later gevolgd door dia's. 'In aanvang schoot ik regelmatig drie rollen per week en zelfs in de va kanties ging de ontwikkelkokei soms mee.' Korte tijd probeerde hij zwart-wit en kleurendia's te com bineren, maar dat bleek niet te werken. 'Als je met zwart-wit be zig bent kijk je anders.' De analo ge camera komt nog maar zelden uit de tas. Limberg maakte enige tijd geleden al de overstap naar digitaal, met de Nikon Coolpix 995 (3,3 megapixels). 'Misschien komt er nog wel eens een digitale spiegelreflex, maar voor mijn hui dige manier van werken is dat ei genlijk niet eens nodig.' Er komen twee houten koffers te voorschijn vol passe-partouts (40- 50 cm, crèmekleurig) met eigen werk. 'Ik geef ook lezingen voor fotoclubs. Dan zijn die koffers handig om het werk zonder be schadigingen in te kunnen vervoe ren.' Ook binnen de fotobond (www.fotobond.nl) is Limberg geen onbekende, o.m. door zijn regelmatige deelname aan Foto Nationaal, de jaarlijkse rondreizen de tentoonstelling. Tot en met 17 mei exposeert Limberg solo in de Speeldoos een overzicht van zijn werk, waaronder 'muurlandschap pen' in zwart-wit, portretten, 'Seafood' (waarover straks meer) en het meest recente werk: 'Cen- tre Town'. Fotografie? Na de druk op de knop van de Coolpix - uit de hand, zonder sta tief en zelden met flits - is Lim berg er dus lang nog niet. 'Soms ben ik een uur met een foto bezig, maar ook gebeurt het wel dat vijf tot acht uur nodig is.' Als de film belicht is begint het werk pas. Het digitale beeld - digitaal van natu re, of een ingescand negatief of positief - dient als basis voor een reeks behandelingen in Photoshop. Scherp/onscherp, ruis, stempelen en klonen, gloed, verwijderen, kleuraanpassingen... als een kunst schilder gaat Huib zijn creatie te lijf, waarna er een geheel nieuwe 'werkelijkheid' ontstaat. Mensen en voorwerpen worden verwijderd en toegevoegd en het uiteindelijke beeld lijkt soms in niets meer op de oorspronkelijke foto. 'Met de computer heb ik het beeld volledig in de hand. Daardoor ontstaat uit eindelijk een beter resultaat', vindt hij. Limberg maakt foto's, bewerkt ze en creëert zo zijn eigen werkelijk heid. Zoals nu in zijn serie 'straat jes' (Centre Town), waarin hij een mooi hoekje van een historisch stadscentrum zo 'schoon' mogelijk weergeeft. Vrij van verkeersbor den, graffiti, auto's en een teveel aan mensen. Het beeld dat uitein delijk ontstaat heeft een poëtische, romantische uitstraling. Haast mo nochroom van kleur, met een en kel contrasterend element. Sommi gen leggen een begrijpelijk ver band met het werk in olieverf van Anton Pieck. 'Het is fotografie met de vrijheid van de schilder', vat Limberg het zelf puntig samen. Vakantiekiekjes Begin jaren zeventig vormt een cadeau gekregen halfkleinbeeldca- mera (72 beelden op een klein - beeldfilm!) de start van de fotogra fiecarrière van Limberg. Naast va kantiekiekjes legt hij vooral veel natuur vast: insecten, bloemen, grotere dieren en zonsondergan gen. Met de komst van een doka volgen ook de vergrotingen, tot Op zaterdag 8 mei wordt het tweede Cultuurfestival Soest georganiseerd. Er wordt een programma met een grote va riatie aangeboden aan alle Soesters, van jong tot oud. In tegenstelling tot vorig jaar zal het festival zich afspelen in en rond het gemeentehuis van Soest en in De Witte Boerderij op de Soester Eng. In de raadzaal vindt om 11:00 uur de opening van het Festival plaats. Daaraan zullen meewerken het mannenkoor Apollo, de zangeres Conny Vink en burgemeester Jans sen. Aansluitend volgt daar een gevarieerd programma met mu ziek; zang en poëzie. Op het podium in de achtertuin van het gemeentehuis is een mul ticultureel programma samenge steld. Turkse muziek, Nederland se accordeons, Koerdische sazspe- lers en Byzantijnse gezangen wis selen elkaar af. Het derde podium is te vinden bij de Witte Boerderij op de Engh. Daar zijn voorstellingen voor de jongere inwoners van Soest. Ballet- en streetdance, kindercircus, to neel, volksdansen, kinderkoren en een echte clown. In een van de za len in de boerderij is een tentoon stelling ingericht met werk van de bekende Soester schilder Engelbert L'hoëst. Gedurende de gehele middag zul len schakers en dammers demon stratiepartijen spelen op het Raad huisplein, terwijl in de hal van het gemeentehuis de bridgeclub uitleg geeft bij dat bijzondere kaartspel. Pop voor jongeren Het Raadhuisplein zal 's avonds worden omgetoverd in een unieke plek voor het popfestival. Om 20:00 uur zal het festival geopend worden met een optreden van de Soester rockband 'Black Tïixedo'. Zij sluiten ook deze avond af met een concert. Behalve de Black Tuxedo's zijn er optredens van ver schillende bands uit Soest, dj's met verschillende muziekstijlen, een optreden van theatergroep Mar- melijn, die een stuk uit haar voor stelling Shakcspeares' Macbeth zal opvoeren. Liselotte en Marly, een zangduo treedt op met enkele pop-rocknummers; zij oogstten bij eerdere optredens groot succes. Al met al belooft het een spetterende avond te worden. Het Cultuurfestival Soest is niet alleen bedoeld om te laten zien en horen wat er zoal in Soest op cul tureel gebied aan de hand is, het is ook bedoeld als een informatiedag Het jongerenplatform Soest. waarop organisaties, verenigingen en clubs zich presenteren aan de Soester bevolking. Cultuurfestival Soest, 8 mei van 11 tot 23 uur. Je gelooft je oren niet! Je weet niet wat je ziet! Y Cultuur r«s<Jval SocsC Op maandagavond 5 april houdt Loge Eemland een openbare informatieavond over de vrijmetselarij en de loge Baarn/Soest in het bijzon der. De bijeenkomst vindt plaats in Eetvilla van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Aanvang: 20:00 uur. Loge Eemland treedt op 5 april weer in de openbaarheid om geïn teresseerden in de vrijmetselarij te woord te staan. Wat velen niet weten, is dat de 'Orde van vrijmet selaren onder het Grootoosten der Nederlanden' de oudste vereniging van Nederland is. De eerste loge werd opgericht in 1734 te Den Haag. Loge Eemland bestaat sinds 1932 en biedt plaats aan leden uit de regio Baarn, Soest en Amers foort. Het gebouw waar zij bijeen komt is gevestigd te Amersfoort. Rond de vrijmetselarij hangt altijd een beetje een waas van geheim zinnigheid. Men heeft er vaak wel van gehoord, maar precies kan men het niet omschrijven: is het nu een sekte, een geloof of alleen maar een club filosofen? Het is wat moeilijk om de vrijmetselarij in het kort te beschrijven, maar voor wie geïnteresseerd is in 'diep gang zonder dogma's' kan de vrij metselarij misschien veel beteke nen. Op 5 april zullen ir. D. van den Dobbelsteen en F. Butter met een korte voordracht trachten inzicht te geven in wat de vrijmetselaar nu eigenlijk beroert en bezielt. Zij zul len duidelijk maken dat een eeu wenoude traditie in het derde mil lennium nog steeds springlevend is voor hen die geïnteresseerd zijn in het mysterie van ons bestaan. De vrijmetselarij tracht via symbolen en ritualen kennis en wijsheid over te brengen, die de zoekende mens kunnen helpen op zijn le venspad. Een vrijmetselaarsloge biedt plaats aan mannen uit alle verschillende levenskringen. Rooms-katholieken gaan om met hervormden, atheïsten, gerefor meerden, joden, humanisten en trachten steeds te zoeken naar wat hen bindt en niet naar wat hen scheidt. Tolerantie is dus een be staansvoorwaarde. In landen zon der politieke vrijheid hebben vrij metselaars het moeilijk. Zij streven naar oprechte broederschap (de orde telt alleen mannelijke leden) en voelen zich thuis in een kring van mannen onder elkaar. Er is volop gelegenheid tot vragen stellen. Informatie: www.vrijmetselarij.nl/eemland. Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering, die op dinsdag 16 maart plaats vond in het gebouw aan de Parallelweg, heeft de EHBO-Soest twee van haar leden in het zonnetje gezet. De heer G.H. C. van de Werken ontving uit handen van voorzitter J. Vermeer - naast de zilveren EHBO-speld - ook een enveloppe en bloemen wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. Me vrouw M. Rötgers-van Drie ontving een pennenset uit erkentelijkheid voor haar 12'/2-jarig lidmaatschap van de koninklijke vereniging, eveneens vergezeld van bloemen. Op tweede paasdag, maandag 12 april, brengt de Nederland se Cantorij, in samenwerking met de Gregoriaanse Schola Metensis, de Missa Gau deamus van Josquin Desprez in de H. Familiekerk in Soest- Zuid. Het concert begint om 15:30 uur. Wat Bach was voor de Barokke periode en Beethoven voor de Klassieke periode, was Josquin Desprez (ca. 1450-1521) voor de Renaissance. In de maand april staat zijn feestelijke meerstemmige 'Missa Gaudeamus' op het pro gramma. Over het leven van deze Vlaming, die als zanger en kapel meester in Italië werkte, is erg wei nig bekend. Er zijn zeventien mis sen van hem bewaard gebleven, waaronder de 'Missa Gaudeamus' een bijzondere plaats inneemt. Josquin vlocht op geniale wijze de gregoriaanse Introitus-melodie 'Gaudeamus omnes in Domino' (Laten wij ons verblijden in de Heer) als een rode draad door deze mis. De prachtige harmonie ën geven een extra dimensie aan deze Mis, waarvan de sfeer geheel aansluit op de feestelijke tijd na Pasen. Dit - vanwege de hoge uit- De vocalisten van de Nederlandse Cantorij. voeringseisen - zelden gehoorde werk is uniek en indrukwekkend en zal de luisteraar bovenmate boeien. De reformator uit de zestiende eeuw, Maarten Luther, had een grote bewondering voor Josquin: 'Fein, fröhlich, willig, milde und lieblich, nicht gezwungen, noch genötigt, und nicht an die Regel stracks und schnurgleich gebun- den, sondern frei wie des Finken Gesang.' Josquin is de heerser over de noten. De noten zijn onderge schikt aan hem. Andere zangmees ters hebben gedaan wat de noten wilden. Uitvoerenden zijn de vocale groep en renaissance-blazers van de Ne derlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooij en de Gregoriaanse Schola Metensis o.l.v. Arnoud Heerings. De uitvoering vindt plaats op 12 april, aanvang 15:30 uur, in de kerk van de H. Familie, St. Wiili- brordusstraat. Zoals altijd wordt men op deze concerten vanaf 14:45 uur (tot 15:20 uur) verwel komd met een kopje koffie of thee. Op zaterdag 3 april geeft het Parkanyi Kwartet een concert in de concertserie van het Ce nakel, Aniersfoortsestraat 18, Soesterberg. Istvan Parkanyi, Heinz Oberdorfer en Ferdinand Erblich richtten in 1976 samen met cellist Stefan Metz het Orlando Kwartet op. Dit kwartet boekte het eerste succes al meteen na de oprichting op het in ternationale concours 'Carlo Jachi- no' in Rome. Het betekende een mijlpaal in hun carrière. Door de intensieve samenwerking met San- dor Végh, één van de grootmees ters in het vak, verdiepte het jon ge kwartet zijn muzikale taal en artistieke zeggingskracht. Het behalen van de eerste prijs bij het internationale concours van de Europese Radio Unie in Helsinki betekende de grote internationale doorbraak. Het kwartet maakte tournees over de hele wereld. De New York Times roemde het en semble als één van de beste kwar tetten ter wereld. In 1984 besloot Istvan Parkanyi zijn eigen weg te gaan. In 1998 kwamen drie van de vier oor spronkelijke leden weer samen en vormden met een nieuwe cellist, Michael Müller, het Parkanyi Kwartet. Alle leden van het kwar tet zijn verbonden aan grote Ne derlandse Orkesten en zijn tevens docent aan de diverse conservato ria in Nederland. Op het programma van het con cert staan werken van Haydn (opus 33 nr. 5), Kurtag ('Micro- ludien') en Schubert ('Der Tod und das Madchen'). Aanvang: 20:15 uur, zaal open 19:30 uur. Entree: 17,00. Reser veringen: 0346-332518. Op zondagmiddag 4 april zal in de Emmakerk Regentesse- laan) een concert gegeven wor den door het Colenso Consort met medewerking van de vio list Karei Brester, de tenor Mark Omvlee (foto) en het vo caal ensemble van Berna Kousemaker. Het geheel staat onder leiding van Jan Hulst. Het is een veelbelovende middag met amateurmusici die op een zeer hoog muzikaal niveau hun instru ment verstaan. Vorming Toerus ting van de Emmakerk hoopt de stille week op een bijzondere ma nier te openen met de bezinning op het lijden en sterven van Jezus Christus. Ieder is welkom van 16:00 tot ongeveer 17:00 uur. De toegang is vrij, maar aan de uit gang wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd ter dekking van de on kosten. Een gedeelte van het programma op deze Palmzondag zal gewijd zijn aan de veertigdagentijd. De tenor Mark Omvlee zingt samen met het vocaal ensemble van Ber na Kousemaker uit dc Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach het re citatief 'O, Schmerz' en de aria 'Ich will bei meinem Jesu wachen', waarin ook een belangrijke bijdra ge is weggelegd voor de hoboïste Janneke Jongewaard. Dit gedeelte wordt omlijst met enkele koralen uit hetzelfde werk. Eveneens van Bach zal het viool concert in a kl. worden uitgevoerd Mark Omvlee. met als solist Karei Brester, con certmeester van het Colenso Con sort. Het programma vermeldt ver der het Concerto grosso Op. 3, Nr.4 van de Italiaanse componist Francesco Barsanti en de 'Air' uit de derde orkestsuite van Bach. Mark Omvlee trad reeds eerder op met het Colenso Consort tijdens een concert voor de Muziekkring Eemland. Hij studeerde vorig jaar af aan het Conservatorium van Amsterdam en is momenteel lid van het Groot Omroepkoor. Het orkest verheugt zich op de her nieuwde samenwerking met hem, evenals op dc samenwerking met dc Soester sopraan Berna Kouse maker en haar vocale ensemble. Informatie: Janke Holman, SS 6468370, e-mail: arie.janke@hetnet.nl. WOENSDAG 31 I Nieuwe mog( De bibliotheek van Soes centrum voor kennis t tuur. In Soest wordt het b kort nog gemakkelijker de computer informatie den en te delen. Het digi land doet zijn intrede. In verzaal is een speciaal gt ingericht waar men com met alle interactieve di bij elkaar vindt. Men kan daar informatie zc archieven van de bibliothec ken aan een document en ii ten. De informatiemedei helpen desgewenst bij het van de juiste informatie. D otheek gaat ook cursussen gen. Zo krijgt een breed pul mogelijkheid om gebruik te van de moderne media. Tot de opening van het digi land, op 17 april, stelt de theek wekelijks nieuwe mi heden van het digitale eilan zoals de nieuwe apparati zoekmogelijkheden in dc 1 archieven en de cursussen gebied van de nieuwe medii week: de gratis digitale bes in de bibliotheek. Digitale bestanden De bibliotheek stelt specia tale informatiebestanden b baar voor haar klanten. 1 komst van het digitale eilan< het nu veel gemakkelijker 0 in te zien. Voortaan beschil computers over een speciï gangspagina waarop u eer kunt maken uit onze grati sten. U kunt zien waar b< diensten opvraagbaar zijn, ge artikelen kunt u zelfs di het scherm krijgen. De d die u via de bibliotheek kun ken zijn een echte meerwae opzichte van het aanbod het gewone internet is te v Boeken van ver Bent u op zoek naar dat e ciale boek, dat niet iedere theek heeft, dan is dat gem< zelf op te zoeken in Picart vindt u de beschikbare boe u via het Interbibliothecair 1 keer kunt aanvragen voor 2 boek. Misschien wilt u dat le boek over de Beatles Pepper's Lonely Hearts Clu graag lezen. Dan kunt u zei breid zoeken tussen alle die over de Beatles vers zijn. Vervolgens kunt u u vraag doen bij de informa cialisten. Achtergrondinformati Uittreksels van Nederlandst vers, auteursportretten en re vindt u in Literom en de l Willaertstraat 49 f© 609 Woensdag 7 april Poppentheater Cassiopeia: 'M Knikoor Koniji In het bos woont Max, eer met een knik in zijn oor. H er door de andere konijn> gepest. Max gaat op zoek i mand die hem van zijn kni kan helpen. Uiteindelijk 1 oude wijze schilpad de oj voor zijn probleem. Een over anders zijn, dat leren teren en hoe ermee om te Leeftijd: 4+. Duur: 55 n Aanvang: 14:00 uur. Ti 4,50. Woensdag 14 april Meneer Hobbema heeft e dikke buik. Elke dag komt een beetje bij. Ik snap er ni denkt hij, ik zal toch niet z Hij pakt een dik boek uit En daar staat bij de B van 1 buiken: 'Je kunt een dik krijgen als je te veel eet'. 1 snel verder. 'Een dikke b ook betekenen dat er een 1 je groeit'. En ja hoor, dat n zijn: 'Ik ben zwanger'. Leeftijd: 4+. Duur: 50 n Aanvang: 14:00 uur. T 4,50. Woensdag 21 april Het zal je maar gebeu ouders gaan drie maander en je wordt samen met j ondergebracht bij een ven Ze stopt je op een tochtige kamer, die je alleen mag om naar school te gaan. spelen met je vriendjes is den. De zolderdeur zit Daar zitje dan! Een ontsn; plan wordt beraamd. Een r theatervoorstelling met als 'Samen sta je sterk!' Leeftijd: 7+. Duur: 55 n Aanvang: 14:00 uur. T 4,50. Kaarten reserveren bij de thea SS 6095829. Openingstijden: t/m vrijdag 11:00-18:00 uu uur voor aanvang van de voc Op maandag zijn de theater! ceptie en bibliotheek geslotei

Soester Courant | 2004 | | pagina 10