Meer klachten over Soesterberg Viering tweede lustrum De Heybergh t BV Sfeervol voorjaarsconcert van harmonieorkest Odeon KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Grote nachtelijke controle levert 117 bekeuringen op Open huis bij Polyhymnia Klachten bezorging Soesterberg -i»\ 0800 - 0432 PAGINA 12 Alzheimer Café over dagopvang WOENSDAG 31 MAART 2004 Vereniging Overlast presenteert klachtenanalyse 2003 Medium PASO Muziek in Domkerk iwe opleiding: p Groot Goylant. 19.30 uur 501 23 64 ze occasions: Oefeningen van militairen op de Vlasakkers BIRKSTRAAT Zaterdag 3 april zondag 4 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; eucharistieviering; De Heybergh Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: ^0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, S50900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, §8030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, §8352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, §8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Al het in- en uitkomend ver keer van Soesterberg is tussen zaterdag 22:00 en zondag 4:00 uur aan een controle onder worpen. De politie schreef daarbij niet minder dan 117 bekeuringen uit. De bonnen hadden betrekking op onder meer het niet kunnen tonen van een rijbewijs, het niet dragen van de veiligheidsgordel, het over schrijden van de snelheidslimiet en gladde banden. Verder nam de politie een radardetector, een busje pepperspray en een slagwapen in beslag. Van de staande gehouden automo bilisten moesten er 550 een blaas- proef ondergaan om te kunnen bepalen of ze te veel alcohol had den genuttigd. Bij acht bestuurders was dat het geval, met als absolu te uitschieter iemand die ruim drie keer zoveel op had als is toege staan. De bestuurders onder in vloed varieerden in leeftijd van 21 tot 79 jaar en kwamen uit Soester berg en Soest. Voor de abonnees in Soesterberg is het klach tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12^:00-13:00 uur; centra le meldkamer: ^0900-8844; alarmnummer:§21.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, §8035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, §806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, §8351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, §8352391. Grof vuil, §80800-7662000. Om muziektheaterliefhebbers in Soest en Soesterberg te laten kennis nemen houdt Polyhym nia Open Huis bij Muziekthea ter Vereniging Polyhymnia te Zeist. Met de geslaagde uitvoe ring van de komische opera Die Fledermaus voor twee maal uitverkochte zalen in Figi nog vers in het geheugen, no digt Polyhymnia belangstellen den bij haar uit. Op 4 april houdt ze open huis in haar repetitielokaal Hortensialaan 39 te Zeist, van 14:00 tot 16:00 uur. De bezoekers kunnen dan kennis nemen van het nieuwe concertprogramma dat Polyhym nia het komende seizoen uitvoert bij verzorgingscentra, manifestaties en tijdens recepties. Het program ma bevat stukken voor koor en/of solisten uit opera, operette en mu sical. De bezoekers mogen ook meedoen met het repeteren. Er is zelfs ruimte voor solistisch optre den van bezoekers. Liefhebbers van muziektheater komen in dit Open Huis muzikaal royaal aan hun trekken. Daarnaast biedt Polyhymnia via een informatiemarkt een kijkje achter de schermen. Daar wordt bij de vereniging minstens evenveel werk verzet als voor de schermen, bijvoorbeeld als het gaat om de kleding, het decor, de regie en de publiciteit. Polyhymnia maakt een sterke ontwikkeling mee en biedt liefhebbers op uiteenlopende ter reinen mogelijkheden daarop in te haken. Meer informatie over Polyhym nia en het Open Huis is te verkrijgen via de website www.polvhymnia-zeist.nl en via Ria de Wit, tel. 0343-515362 of info@polvhvmnia-zeist.nl. In Soesterberg kan contact worden opgenomen met Ton Dijkshoorn, tel. 0346-353749, of Wim van Werkhooven, tel. 0346-352037. De cast van Polyhymnia. Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Je kunt bellen over: iemand verliezen gepest worden verliefd zijn sexualiteit alleen zijn ruzie verslaving sjJ/ Elkedegen nacht bereikbaar jongerentelefoon - TOUCHE - AU PING "0 SOESTERBERGSE Het merendeel van de mensen, lij dend aan een vorm van dementie, woont thuis en wordt verzorgd door partner, kinderen, vrienden of buren: de 'mantelzorger'. Als de zorg te zwaar en verpleeghuisop name nog lang niet in zicht is, kan de dagopvang uitkomst bieden. De verzorgende kan even toekomen aan eigen bezigheden en de patiënt voelt zich veelal op zijn of haar gemak in de beschermde omge ving van de dagopvang. Ook in en rond Amersfoort wordt de moge lijkheid geboden om mensen die lijden aan dementie twee a drie keer per week onderdak te bieden. Over dit onderwerp is op woens dagmiddag 7 april mevrouw Yvonne v.d. Nieuwenhuizen gast spreker in het Alzheimer Café Amersfoort. Zij is medewerkster op een dagcentrum voor demente renden. Margo Lak, gespreksleider van het Alzheimer Café Amers foort en verbonden aan de Lisidu- nahof te Leusden, zal met haar in gesprek gaan over de doelstellin gen van een dagbehandeling, wie ervoor in aanmerking komen en hoe het één en ander in zijn werk gaat op zo'n dagcentrum. Het Alzheimer Café Amersfoort, draait zijn tweede seizoen en voor ziet steeds meer in een behoefte aan een ontmoetingsplek voor mensen die op enigerlei wijze te maken hebben met dementie. Het café is bedoeld voor direct betrok kenen en ieder die affiniteit met en/of belangstelling heeft voor het onderwerp. Het is gehuisvest in de benedenzaal van de Bergkerk, Dr. Abraham Kuyperlaan 2 te Amers foort en de openingstijd is van 13:30 tot 16:00 uur. Het program ma start om 14:00 uur. De toegang is gratis. Na de lezing is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Daarna kan men onder het genot van een gratis kopje koffie, een glaasje frisdrank of een glas wijn met elkaar, of met de aanwezige vrijwilligers en deskundigen, van gedachten wisselen. Informatie: mevr. H.M.H. Gaillard, Alzheimer Nederland, afdeling Amersfoort e.o., S 033-4655972. COURANT Bij PASO Soest komt maandag 5 april Greet Vermeulen op bezoek. Het medium uit Haarlem gaat waarnemingen verrichten aan de hand van fimoklei. Ze doet dat in het Vriendschapgebouw aan de Mezenhof (v/h Nachtegaalweg) en begint daarmee om 20:00.uur. De zaal gaat een half uur eerder open. Entree: 2,00/4,50. Zaterdag 3 april: Choralpassion van Hugo Distier (Duitsland 1908- 1942), uitgevoerd door de Dom cantorij a capella met als solisten: evangelist - Jos van der Velde (te nor), Christus - Bas Kuijlenburg (bas), Pilatus - Hans Leeuwenha- ge (bas). Aanvang: 15:30 uur. Toegang vrij; bijdrage 2,00 na afloop. 'Tot groot genoegen van vele omwonenden is besloten de vliegbasis Soesterberg te slui ten. Op termijn zal er dus een einde komen aan de hinder van de vliegbasis, en bijgevolg ook aan de klachten van omwonen den. Het is bepaald niet on denkbaar dat de inspanningen van de Vereniging Overlast Vliegbasis Soesterberg (VOVS) in de jaren van haar bestaan een betekenende bijdrage aan dit besluit heeft geleverd. De burgemeesters van Zeist en Soest waren krachtens hun uit latingen minder gelukkig met de sluiting en hebben gemeend op de negatieve gevolgen voor de economie en (hoofdzakelijk militaire) werkgelegenheid te moeten attenderen'. Dit staat in de vorige week gepre senteerde klachtenanalyse van door vliegbewegingen op Soester berg veroorzaakte geluidshinder in het afgelopen jaar. De klachten kwamen in hoofdzaak uit de vier gemeenten die het dichtst bij de vliegbasis liggen. Zeist neemt met 348 klachten (61 procent) het leeuwendeel voor zijn rekening, gevolgd door Soest met 96 (17 procent, inclusief Soesterberg en Soestduinen), De Bilt (10 procent) en Leusden (3 procent). De ove rige 9 procent kwam uit 11 ande re gemeenten. Uit deze dertiende klachtenanaly se blijkt dat het aantal verschillen de klagers in 2003 ten opzichte van het jaar ervoor met 35 procent is toegenomen: van 241 naar 326. Zij dienden in totaal 572 klachten in, tegen 475 in 2002, een stijging met 20 procent. Het grootste deel ervan (58 procent) betrof vastvleu- gelige vliegtuigen. Het aantal o m rassen (soepel r I x 200 cm van :l. accessoires). Zorgcentrum De Heybergh aan de Rademakerstraat hééft vrijdag het tienjarig bestaan gevierd. Dat gebeurde met een optreden van pianist Joop Rey nolds uit Utrecht, een receptie en een optreden van het Soes- terbergse Kneutercabaret. Van de mogelijkheid om bestuur en medewerkers te feliciteren maakten velen gebruik, onder wie wethouder Bert Krijger die onder meer ouderenbeleid in zijn porte feuille heeft, en twee vrouwen van het eerste uur, mevrouw E.E. Vïs- scher-Diepgrond, oud-algemeen directeur van de Stichting Zorg centra Soest, en Anne-Marie Kraan, destijds als assistent-zorg manager belast met de dagelijkse leiding. Of Soesterberg inderdaad een ei gen verzorgingshuis zou krijgen, hing af van de bereidheid van de verzorgingshuizen in Soest om plaatsen in te leveren. Volgens de geldende normen had de gemeen te immers voldoende plaatsen voor alle inwoners, dus inclusief Soesterberg. Dat deze ouderen, die hun leven lang in de gemeenschap van het vertrouwde vliegersdorp hadden gewoond dan naar Soest zouden moeten verhuizen, speelde in de cijfers geen enkele rol. rtenlaan 501 ttingsvermogen an een MAVO-school g (klas 3); ngd of Theoretisch) opleiding als hun erder te gaan; p hun school niet ie VMBO-schoolin worden gestart arlingen uit klas 2 :ele plaatsen 2rs, naar deze avond Dat er feest was in De Heybergh, was voor iedereen duidelijk die er binnenkwam: de dertig bewoners van het huis zelf, maar ook van het tiental aanleunwoningen en de medewerksters, onder wie veel vrijwilligsters, droegen allen een fraaie corsage. Tijdens het optre-, den van Joop Reynolds werden ze getrakteerd op koffie met gebak en konden ze kennisnemen van de inhoud van het overzicht van ge beurtenissen die zich de laatste vijf jaar in De Heybergh hebben afge speeld, opgetekend door mevrouw A. de Boeck. Hoewel de viering van het vijfjarig bestaan in 1999 maar liefst een week duurde, had manager Diane Filkweert nu gekozen voor een feestdag, op de dag van de officiële opening zelf, 26 maart. De toen malige wethouder Frans Kingma verrichtte de openingshandeling door de onthulling van het naam bord van de Heybergh. De feeste lijkheden werden toen opgeluisterd door de muziekvereniging Odeon. Vergrijzing Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om De Heybergh in Soesterberg van de grond te krij gen. Nadat eerdere pogingen hier toe op niets waren uitgelopen, werd in 1987 het eerste concrete plan ontwikkeld om in Soesterberg een kleinschalig verzorgingshuis te realiseren. Dit was dringend nodig met het oog op de toenemende vergrijzing en de verdergaande 'ontgroening': er vestigden zich weinig nieuwe, jonge gezinnen in het dorp. klachten hierover steeg met maar liefst 70 procent, van 196 in 2002 tot 334 vorig jaar! De klachten hadden betrekking op geluidshin der; grondlawaai; roet en stank; trillingen en schade (aan huizen en/of inboedel). Het gemiddeld aantal ingediende klachten was 1,8 per klager. Verder gaf het optrekken van zweefvliegtuigen met het motor- vliegtuigje Husky aanleiding tot klachten over geluidshinder, 's avonds maar vooral in het week einde. De nagestreefde spreiding heeft ertoe bijgedragen dat de hin der niet meer als extreem werd er varen, aldus de VOVS in de klach tenanalyse 2003. De vereniging gaat er van uit dat cijfers over de geluidsbelasting 2004 belangrijk lager zullen zijn dan over vorig jaar. Ze neemt aan dat er geen demonstratievluchten meer worden gehouden met F- 16's, wat in 2003 nog wel het ge val was. Evenmin staan er grote oefeningen met straalvliegtuigen op het programma. 'Indien het ba siscommando erin slaagt Deelen meer in te schakelen voor het vlie gen van de helikopters, zal ook de hinder van het lokaal vliegen afne men, en daarmee de totale over last', aldus de VOVS. Dat zal trou wens geleidelijk aan toch het geval zijn, want de 30 transporthelikop ters op Soesterberg zullen in de komende jaren vermoedelijk gefa seerd naar Gilzc-Rijen worden overgebracht en daar permanent worden cestationeerd. Voor Het aantal klachten over overlast door helikopters op Soesterberg nam af en had bovendien nagenoeg uitsluitend betrekking op overlast buiten de normale openstelling van de vliegbasis. Foto: Koninklijke Luchtmacht Soesterberg valt dan volgens plan ning uiterlijk op 1 januari 2007 het doek. liet bestuur van Molenschot was bereid medewerking te verlenen. Het nam contact op met een oude initiatiefnemer uit Soesterberg, de Stichting Woon- en Dienstencen trum Bejaarden Soesterberg (SWDBS). Deze kocht twee pan den aan, van de familie Alfrink en het medisch centrum, om de bouw van De Heybergh mogelijk te ma ken, een naam die gekozen werd uit de inzendingen van een onder de Soesterbergse bevolking gehou den wedstrijd. Op 25 maart 1993 ging de eerste spa de grond in. Vier maanden la ter hezen de assistent-manager, Anne-Marie Kraan die de dage lijkse leiding van het verzorgings huis op zich zou nemen, Nel van Dijk en Ben Niehoff Werning, voorzitter van de SWDBS, de vlag bij het bereiken van het hoogste punt. Net niet op de dag dat de bouw was begonnen, maar een dag later, op 26 maart 1994, was het zover dat wethouder Frans King ma in het bijzijn van tal van geno digden en belangstellenden de of ficiële opening verrichtte van De Heybergh. Vrijdag haalden de bewoners, me dewerksters en gasten herinnerin gen op aan de afgelopen tien jaar. Het was een gezellig feest in een ongedwongen sfeer, waaraan ie dereen die erbij betrokken is ge weest met plezier zal terugdenken. naar de gelijknamige musical, en highlights uit de 'The Lion King'. Duidelijk hoorbaar was dat diri gent De Weerd en zijn muzikanten ook dit genre zeer goed beheersen. De swingende toegift 'All that jazz' uit de musical Chicago was een schot in de roos bij het publiek. Wat volgde was een daverend ap plaus en een staande ovatie als waardering voor deze bijzondere concertavond. Tot en met vrijdag kan de omge ving van Soesterberg enige hinder ondervinden van militaire oefenin gen op de Vlasakkers. Het doel van de oefening door het 12c In- fanteriebataljon Luchtmobiele Bri gade is de Nederlandse militairen voor te bereiden op uitzending naar crisisgebieden. Gedurende de oefening, waarvan het grootste deel zich afspeelt op de Veluwe, maken de militairen gebruik van Cougar-, Chinook- en Apache-he likopters. In 2003 kwamen er over de heli kopters op de vliegbasis 222 klach ten binnen, 39 procent van het to taal aantal, een daling met 16 pro cent ten opzichte van 2002. Op vallend is dat van die 39 procent 38 procent (=84) betrekking had op hinder buiten de normale open- stellingtijd van de basis. Geluidshinder buiten de normale openstelling van de vliegbasis wordt in het algemeen hinderlijker gevonden dan binnen de openstel ling. Van alle klachten had 30 pro cent betrekking op de avonden of het weekend. Dit is een stijging met 77 procent ten opzichte van 2002. Een ongunstige ontwikke ling was het lokaal vliegen van he likopters, vooral 's avonds. Dit nam met 33 procent toe. De recreatieruimte van De Hey bergh was feestelijk aangekleed ter verhoging van de sfeer bij de vie ring van het tienjarig bestaan. Foto: Eemland Pers restige Blue ight Curry tor Silver olor Sea Blue lassic Green olarSea Blue lirage ingle Green jngle Green lirage '03 9.800 km '98 68.000 km '98 79.000 km '98 69.000 km '99 47.000 km '99 67.000 km '00 42.400 km '02 15.900 km '99 54.000 km '00 74.000 km Aan de vooravond van de lente heeft het harmonieorkest van muziekvereniging Odeon, on der leiding van dirigent Gerrit de Weerd, zaterdagavond in het Officierscasino een sfeervol concert gegeven. Het orkest dat in de afgelopen jaren vele mu zikale hoogtepunten bereikte, ijvas ook bij het jaarlijkse voor jaarsconcert, dat mede in het teken stond van het 975-jarig bestaan van Soest, in staat om het publiek een boeiende mu zikale avond te bezorgen. 1 Het publiek werd bij aanvang van l het concert welkom geheten door jide voorzitter van Odeon, Karei van Geet. Hij stond stil bij het overlijden van prinses Juliana. Bo vendien gaf hij aan dat vele geno digden op deze avond verstek moesten laten'gaan als gevolg van de rouwperiode. Ter nagedachtenis aan prinses Juliana nam men enke- 'e ogenblikken stilte in acht, waar na het Wilhelmus werd ingezet. Vervolgens nam ladyspeaker Karin de Lange de microfoon over en leidde het eerste muziekstuk van de avond in, 'Romeo and Juliët'. Een bijzonder werk van de belang rijke Russische componist Proko- fieff, naar het beroemde verhaal van William Shakespeare. Het or kest wist het liefdesdrama van Ro- meo and Juliët, waarin haat en lief de elkaar snel opvolgen, muzikaal uitstekend te vertolken. Daarna werd de 20-jarige solist Sergio Hamerslag bij het publiek geïntroduceerd. Sergio is een be kende muzikant van de vereniging, die jaren geleden begon met klari netspelen bij Odeon. Inmiddels is deze jongeman uitgegroeid tot een 1 talentvolle klarinettist. Sergio was absoluut een topper met zijn uit- voering van 'Introductie, thema en variaties' van Rossini. Zowel tech nisch als muzikaal was hoorbaar dat hij met zijn klarinetspel tot de top van Nederland behoort. Het publiek liet zijn waardering hier voor horen met een daverend ap plaus. Het laatste stuk voor de pauze was het prachtige werk Armeense Dansen' van componist Alfred Reed. Een aangenaam stuk om naar te luisteren. Expressionisti sche passages werden afgewisseld met passages waarin het orkest zeer harmonieus en verfijnd sa menspeelde. Na de pauze was het podium in het Officierscasino gereed gemaakt voor het optreden van het octet. Deze formatie bestaande uit zeer ervaren muzikanten van Odeon wist het publiek tot en met de laat ste noot te boeien met de uitvoe ring van 'Petite Symphonie' van Gounod. De combinatie van twee hobo's, twee klarinetten, twee fa gotten, twee hoorns en een solo- fluit maakte het geheel tot een zeer verrassend samenspel. Tijdens dit concert werden ook nog enkele jubilarissen gehuldigd, onder wie Harry Albers cn Sies Delfsma, die beiden inmiddels 40 jaar lid zijn van de vereniging. Daarnaast werd Gies Sukking naar voren gehaald in verband met zijn 25-jarig jubileum. Allen werden vervolgens persoonlijk toegespro ken door de voorzitter, waarna ze een oorkonde en insigne ontvin gen. Tot slot werd mevrouw Suk king in de bloemetjes gezet als dank voor haar jarenlange inzet voor de vereniging. Het programma werd muzikaal voortgezet met de uitvoering van 'Fanfare 2000'. Een belangrijke rol was hierin weggelegd voor de ko persectie, die veel dynamiek en klankkleur in dit stuk wist te bren gen. Tot slot bracht het orkest twee prachtige hedendaagse werken ten gehore, namelijk Les Miserables, Foto: Eemland Pers Vanzelfsprekend werden de be woners getrakteerd op de verjaardag van De Heybergh, waar pianist Joop Reynolds de muziek verzorg de.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13