Digitaa HISWA Instapdagen H IS WA Instap dagen: 8 en 9 mei Afschermingen binnen- en buitenshuis 'Cursussen in Data en openingstijden: Locaties: Toegang: Meer informatie: Brede Biblioth Soest Theater Kapsf 'De buik van meneer Hobbi Onafhankelijke consumenten informatie op internet Gratis consumententips per email erkinstituut Theatergroep 'Slaap je al?' Film: Disney's 'Brother Bear Veerkamp al 50 jaarm beddenspecialis activite- banent: meer Ontdek het plezier van watersport Op 8 en 9 mei vinden op vier verschillende locaties in Nederland de HISWA Instapdagen plaats. Op dit'doe-evenement' kunt u allerlei vaar tuigen uitproberen. Op en rond het water is er voor jong en oud van alles te beleven. De Instapdagen bieden de unieke kans om op actieve wijze kennis te maken met de watersport. En de toegang tot het evene ment is gratis! Zelf meedoen Overweegt u de aanschaf van een bootje? Zou u het varen nu ook wel eens uit willen proberen? Of zou een klein motorbootje voor de kinderen toch niet heel leuk zijn? Als dit soort vragen bij u spelen,zijn de Instapdagen een goede gele genheid om zelf te ervaren welke tak van watersport of welk type vaartuig goed bij u past. Want tij dens de Instapdagen kunt u zelfde vaartuigen uitproberen en dat maakt het evenement zo uniek. In Jachthaven Lelystad-Haven en in de Passantenhaven Heegerwal ligt op 8 en 9 mei een gevarieerd aanbod klaar aan de steigers: van surfplank tot vissersboot, van kano tot open zeilboot, van dinghy tot kajuitzeil jacht. Allerlei typen vaartuigen dus en het leuke is dat u geen ervaring hoeft te hebben als watersporter. De Instapdagen zijn juist bedoeld om kennis te maken met de water sport en om het plezier ervan te ontdekken. Een bezoek aan de HISWA Instapdagen is een dagje uit voor het hele gezin. Niemand hoeft zich te vervelen, want ieder kan het vaar tuig van zijn voorkeur uitkiezen. Bovendien wordt het evenement opgeluisterd door diverse activitei ten aan wal en op het water. Het hele weekend kunnen kinderen, al dan niet onder begeleiding, mee doen aan proefvaren en wedstrijdjes in de Optimist. In deze kleine open zeilbootjes hebben heel wat water sporters de beginselen van het zei len geleerd en zijn zo enthousiast gemaakt voor de watersport. Iedere dag stellen watersportwin kels uit de regio mooie prijzen ter beschikking voor de winnaars van de wedstrijden. Drempel wegnemen "Met de organisatie van de Instapdagen, willen we voor veel De Optimist is een ideale zeilboot voor kinderen. Gezellige drukte op de kade. mensen de drempel wegnemen om aan watersport te doen. Bij water sport denken veel mensen alleen maar aan luxe zeiljachten, maar het omvat natuurlijk veel meer," vertelt Marion Hogenboom, directeur van HISWA RAI Multimedia uit Drie bergen. "In Nederland bestond er geen enkel evenement waar de bezoeker nu zelf eens kan kijken of de watersport hem aanspreekt. Zomaar naar een watersportvereni ging stappen, doe je nu eenmaal niet zo snel. Vandaar dat wij het ini tiatief genomen hebben tot dit eve nement. De Instapdagen hebben een heel ander karakter en doel dan bestaande watersportbeurzen. Dat merk je vooral aan de interactieve en informele opzet van het evene ment en natuurlijk ook aan het feit dat de toegang gratis is. Vorig jaar organiseerden we de Instapdagen voor het eerst in Lelystad en die bleken zo succesvol dat we nu ook Friesland, Zeeland en Limburg in het programma opgeno men hebben. Op alle locaties werken we nauw samen met lokale bedrijven die goed weten waar het publiek uit de regio belangstelling voor heeft" Demowedstrijden Lelystad In Lelystad krijgen de bezoekers van de Instapdagen een indruk van het wedstrijdzeilen in boten van een gro tere klasse. De X79 is een polyester jacht dat plaats biedt aan een crew van zes personen. Tijdens de Instapdagen in Lelystad strijden vier zeiljachten op een uitgezet parcours op het Usselmeer om de eerste prijs. Minimaal één boei van de wedstrijd ligt dichtbij de haven, zodat het publiek de manoeuvres van de zeilers goed kan volgen. Deze demonstraties geven de bezoekers een kijkje in de keuken van het wedstrijdzeilen, een activiteit die je normaalgesproken niet zo makkelijk vanaf de kant goed gade kunt slaan. Tevens staan er in Lelystad kanowedstrijden op het pro gramma en daarmee wordt weer een heel andere tak binnen de watersport belicht. Ook hier geldt weer, dat bezoekers van harte welkom zijn het kanoën zelf uit te proberen. Klompkesilen in Heeg Met name in Friesland is het klomp kesilen de laatste jaren een begrip. In 2002 is de Friese zeilklomp zelfs erkend als eenheidsklasse en daar mee de kleinste standaard klasse die er bestaat. De meest bekende versie is de rechte Scherjon-klomp die kin deren zelf als bouwpakket kunnen aanschaffen. En dan is het natuurlijk driftig schuren, verven en optuigen van de klomp om deze zo snel mogelijk te kunnen laten varen. Dankzij het Iepen Frysk Kampioen schap Klompkesilen dat in 2002 in Heeg gevaren werd,zijn veel scholie ren uit Heeg en omgeving al in het bezit van een eigen klomp. Op zater dag 8 mei kunnen zij dus op de HISWA Instapdagen in Heeg mee doen aan het klompkesilen. Naast de scherjonklasse wordt er ook gevaren in de open klasse. Dat een wedstrijd met zeilklompen heel spannend kan zijn, kunnen bezoekers van de Instapdagen in Heeg met eigen ogen ervaren. Net als bij het echte skütsje- silen, komt er heel wat vernuft en tac tiek bij kijken om de klomp een opti- Zaterdag 8 en zondag 9 mei 2004 Van 10.00 tot 18.00 uur. Lelystad (Flevoland): Jachthaven Lelystad-Haven Heeg (Friesland): Passantenhaven Heegerwal Wessem (Limburg): Watersportcentrum "De Koeweide Bruinisse (Zeeland): Jachthaven Bruinisse Gratis www.hiswa-instapdagen.nl male zeilprestatie te laten leveren. Wie zich niet aan het klompkesilen durft te wagen, kan in ieder geval meedoen aan de ludieke wedstrijd genuahijsen, waarbij het de bedoe ling is een zeil zo snel mogelijk te hij sen en weer te strijken. Watersportmarkt Op de kade presenteren diverse watersportbedrijven en organisa ties hun producten en diensten in >e bibliotheek van Soe centrum voor kennis tuur. In Soest wordt het kort nog gemakkei ij kei de computer informatl I den en te delen. Het dig land doet haar intrede vijverzaal is een speci deelte ingericht waar u ters met alle interactie1 sten bij elkaar vindt. Men kan informatie zoek chieven van de bibliotheek aan een document en intt De informatiemedewerkei desgewenst bij het vindei juiste informatie. De bit gaat ook cursussen verzoi krijgt een breed publiek d lijkheid om gebruik te mt de moderne media. Tot de van het digitale eiland op stelt de Brede Bibliothee lijks nieuwe mogelijkhedei digitale eiland voor, zoals we apparatuur, de zoekn heden in de digitale arch de cursussen op het gebie marktkramen. Bezoekers kunnen c;nieuwe media. Deze week de Instapdagen dus ook terecrsussen in de bibliotheek. voor bijvoorbeeld toebehore ln de van *)^uwe mo C. - den worden ook de mogel technische accessoires en vvate-jn de bibliotheek uitgeb sportkleding. Zowel in Heeg als bezoeker krijgt gemakke Lelystad is de reddingbrigade «gratis toegang tot digitale waterpolitie aanwezig. Niet allee-den'er ^omt n'euwe aPPa de bibliotheek gaat een aa om het evenement en alle act,v,te verzorfen op he ten op het water in goede banent-van de digitale media. D leiden, maar ook om belangstellertheek is een centrum voc den uitleg te geven over hun daqe-en cultuur. Informatie is n lijkse werkzaamheden. cd-roms en via telev van een boek is Inmiddels is er een s via internet t< beschikken veel mem e-mail adres. Wie bij Wedstrijd Klompkesilen in Heeg. Willaertstraat 49 £8 60 Woensdag 14 april Meneer Hobbema heeft dikke buik. Elke dag kom een beetje bij. Ik snap er r denkt hij, ik zal toch niet Hij pakt een dik boek uit - En daar staat bij de B van buiken: 'Je kunt een dil krijgen als je te veel eet', snel verder. 'Een dikke 1 ook betekenen dat er een je groeit'. En ja hoor, dat zijn: 'Ik ben zwanger'. Leeftijd: 4+. Duur: 50 Aanvang: 14:00 uur. 4,50. Hou je kind weg van het gevaar Als ouder of verzorger moet je kunnen vertrouwen op traphekjes, omheiningen etc. die bedoeld zijn om je kinderen tegen te houden. Helaas gaat dit niet altijd op: traphekjes zijn soms te laag, of de sluiting is niet veilig en van menig hek rond een speelplaats is de spijlafstand te groot. Binnenshuis De officiële naam voor traphekjes is "veiligheidshekjes". Je hoeft ze namelijk niet per se boven en onder de trap te plaatsen, ze kunnen ook in de deuropening worden aange bracht Over circa twee jaar komt er Europese wetgeving voor veilig heidshekjes, maar nu is er nog geen wet voor. De Keuringsdienst van Waren kan echt gevaarlijke traphek jes wel uit de handel halen, maar dat ligt juridisch moeilijk, dus dat doet men niet zo gauw. Hoe weetje nu of het traphekje dat je wilt kopen vol doende veilig is? Het makkelijkst is het om af te gaan op een keurmerk. Momenteel mogen vijf veiligheids- hekjes op de Nederlandse markt het keurmerk "Goedgekeurd Keurmerk- instituut" voeren. De eisen voor dit keurmerk zijri in grote lijnen gelijk aan de toekomstige Europese wet geving. Het Keurmerkinstïtuut heeft door onafhankelijk onderzoek vastgesteld dat deze vijf hekjes voldoende veilig zijn. Bovendien zijn de aankoopïn- formatie en de gebruiksaanwijzing beoordeeld op volledigheid, duide- --ftfi lijkheid en juistheid. Gaat uw voor keur uit naar een hekje zonder keur merk, of kunt u een hekje overne men, let dan in elk geval op de eisen genoemd in het kadertje hieronder. Als uw kind onderaan een trap speelt, moet u daar ook een hekje plaatsen, want het kan de trap opklimmen en halverwege naar beneden vallen. Belangrijkste veiligheidseisen voor traphekjes (binnenshuis) spijlafstand tussen 45 en 65 mm hoogte vanaf de grond min stens 75 cm geen opstapmogelijkheid sluiting niet te openen door kinderen stevige constructie en bevestiging aan de muur Pas op met in- en uitschuifba- re hekjes: alle spijlafstanden moeten aan de bovenstaande eisen voldoen. Gebruik geen harmonica-hekjes, want die zijn al jaren geleden uit de handel genomen wegens onveiligheid. Buitenshuis Rond speelruimtes in de kinderop vang zie je ook veel hekwerken, vaak van metaal. Helaas worden te vaak hekken gebruikt die zijn ontworpen om indringers buiten te houden. De spïjlafkand hiervan is te groot om kinderen binnen te houden. Het Keurmerkinstituut geeft een veilig heidscertificaat uit voor omheinin gen die wel geschikt zijn voor speel plaatsen en om gevaarlijke situaties af te schermen. Ze moeten onder andere voldoen aan de volgende eisen: spijlafstand tussen 45 en 89 mm hoogte vanaf de grond minstens 120 cm geen opstapmogelijkheid tussen 20 en 70 cm boven de grond De website van het Keurmerkinstituut (www.keurmerk.nl) bevat een schat aan informatie over de kwaliteit van producten, diensten en accommodaties voor consumenten (alleen niet-levensmiddelen). Vooral de lijsten met goedgekeurde objecten bieden praktische hulp bij aankoop. U vindt hier onder andere goedgekeurde: rookmelders en brandblussers; kinderproducten (traphekjes, bedkruiken); was-en reinigingsmiddelen; maneges en recreatiebedrijven; zwembaden en waterglijbanen; speeltoestellen en skatebanen; kinderopvang en jeugdvakanties. Alle hierin genoemde objecten zijn uitgebreid onderzochten ze voldoen aan de strenge eisen van het Keurmerkinstïtuut. Voor de onderwerpen die niet aan bod komen op www.keurmerk.nl bevat de website tientallen hyperlinks naar andere plaatsen op internet met nog meer onafhankelijke informatie. Raadpleeg bijvoorbeeld de zeer uitgebreide catalogus van keurmerken, of de catalogus van etikette- nngssystemen. Kortom, de website van het Keurmerkinstituut is dé toe gangspoort voor onafhankelijke informatie over de kwaliteit van produc- ten, diensten en accommodaties voor de consument sluiting niet te openen door kinde ren stevige constructie en verankering in de grond. U kunt deze eisen gebruiken om na te gaan of de omheiningen bij u in de buurt voldoende veilig zijn. Bij een spijlafstand van meer dan 89 mm kan een slanke peuter er met het lichaam doorheen,en met hoofd net niet En bij nog grotere spijlafstan den glippen sommige kinderen er helemaal doorheen. De adressen van de leveranciers vindt u op www.keurmerk.nl. Hier staan ook honderden andere pro ducten met keurmerk vermeld. Veiligheidshekjes met certificaat (binnenshuis) Babydoor, A3 Products Quali.gate, A3 Products Woody, A3 Products Roberto, De Sluis Groep Cario, De Sluis Groep Omheiningen met certificaat (buitenshuis) Educade hekwerk, B&G Nederland Ju ven tas herkwerk, Heras Nederland My First Ruigrok, Ruigrok Hekwerk Stelt u prijs op meer onafhankelijke consumenteninformatie? Het Keurmerkinstïtuut verspreidt elke maand per email drie gratis con sumententips. De tips verwijzen naar betrouwbare informatie op internet over de kwahtert van producten, diensten en accommoda- ties voor consumenten. Meld u aan op www.keurmerk.nl (klik op "Consumententips"). Uw emailadres wordt nergens anders voor gebruikt en u kunt heel gemakkelijk zelf weer opzeggen. Het Keurmerkinstituut is een onaf hankelijke organisatie gericht op verbetering van de kwaliteit en vei ligheid van producten, diensten en accommodaties voor consumenten. Postbus 45,2700 AA Zoetermeer. Woensdag 21 april Het zal je maar gebe ouders gaan drie maande en je yvordt samen met ondergebracht bij een vei Ze stopt je op een tochtig kamer, die je alleen mag om naar school te gaan spelen met je vriendjes i den. De zolderdeur zit Daar zitje dan! Een ontsn plan wordt beraamd. Een theatervoorstelling met al 'Samen sta je sterk!' Leeftijd: 7+. Duur: 55 Aanvang: 14:00 uur. 4,50. Woensdag 28 april Tegen de schitterende ach van de natuur van Noorc ka vertelt de film het ver de jonge indiaan Kenai,1 ven een onverwachte neemt wanneer de Grote hem veranderen in het d hij de grootste hekel aan h beer. Leeftijd: 6+. Duur: 87 i Aanvang: 14:00 uur. 4,50. Kaarten reserveren bij de the 88 035-6095829, dinsdag t/ 11:00-18:00 uur, en een uur vang van de voorstelling. Op zijn de theaterkassa, receptie otheek gesloten. Laanstraat 91 - BAA Tel. (035)541352 E-mail: veerkamp@xs

Soester Courant | 2004 | | pagina 12