iKERKEjl Pasen - wat is dat eigenlijk? Kerkblad-ruzie ziekt door Pasen vieren met een zakdoek! Byzantijns Kleinkoor zingt in Emmakerk WOENSDAG 7 APRIL 2004 Beautiful people SOESTER COURANT PAGINA 19 Nieuwe predikant chr. geref. kerk Vcties voor Zambia ïiï Rwanda ia's over Chagall Paasommegang in Wilhelminakerk Voorzitter wijkkerkenraad stapt op Palmpasen Bevrijdingsfeest in Julianakerk vof H.G. ==3ijkman en zonen Woensdag 7 april, een gewone dag Natuur O) Nabij I Vrede SCHRAVEMADE B.V. soesterScourant/ Muziek in Domkerk Onlangs kreeg ik een wenskaart in mijn handen gedrukt met het ver zoek om er in mijn column aan dacht aan te besteden. Een onge bruikelijk verzoek, maar in dit ge val voldoe ik er graag aan. Op de kaart is een schilderij van Mini Faas afgebeeld met de titel 'Wolk van getuigen'. De kaart bevat een paasgrvet van de Wilhelminakerk en wordt deze week op 1600 adres sen in Soest-Zuid, bij de 'buren' van de Wilhelminakerk, huis-aan- huis bezorgd. Op het eerste gezicht is het schilde rij een gewolkt, vlekkerig geheel van diverse schakeringen geel. Maar als je wat langer naar de af beelding kijkt verschijnen er in eens, heel subtiel, allemaal vage ge zichten. Hoe langer je kijkt, hoe meer gezichten. Nu ben ik meer een muziekmens dan een schilderijenmens, en er kwam gelijk een liedje uit de flo werpower tijd in me op: het num mer 'Beautifulpeople' van Melanie. Een hartverscheurende tekst op een weemoedige melodie, waarin met spijt wordt geconstateerd dat er zoveel 'mooie mensen' bij je in de buurt zijn, zelfs je buren, die com pleet vreemden voor je zijn. Maar de zangeres is niet alleen maar negatief, ze heeft ook een diep verlangen: ze zou al die mooie men sen eens willen uitnodigen om een dag samen te komen, om elkaar te leren kennen en het goed met el kaar te hebben. Ook de paasgroet van de Wilhel minakerk bevat een uitnodiging. De buren in Soest-Zuid worden hartelijk uitgenodigd voor de paas- dienst op zondag 11 april. Ik heb begrepen dat ook het schilderij van Mint Faas daar in het echt te be wonderen zal zijn. I Zouden er veel mensen gehoor ge ven aan die uitnodiging? Ik weet het niet. Maar het is in ieder geval I een initiatief, dat niet zozeer voort- komt uit de wens om zieltjes te win nen, maar om al die mooie mensen die elkaar nauwelijks kennen eens samen te brengen en het, hopelijk, goed te hebben met elkaar. Van harte aanbevolen! Olga Duijm, sociaal diaken Sow-gemeenten SOEST Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. De christelijke gereformeerde kerk in Soest krijgt een nieuwe predikant. Ds. W. Kok te 's-Gra- venzande heeft het beroep aange nomen om naar Soest te komen. Ds. Kok (55) is sinds 1977 predi kant; voordat hij in 1989 haar 's- Gravenzande ging diende hij de chr. geref. kerken in Rotterdam- Oost/Capelle en Baarn. Hij zal na de zomer naar Soest verhuizen en zijn intrede doen in het kerkje aan de Julianalaan. De kleine christelijke gerefor meerde kerk te Soest, die sinds enkele jaren zonder predikant zit, heeft in 2003 een overeenkomst gesloten met de chr. geref. kerk te Bunschoten voor een gezamenlij ke voorziening in het pastorale werk. De gemeente in Bunscho ten telt ca. 1800 leden en twee predikanten; er is dringend be hoefte aan een derde predikant. In de afgelopen jaren heeft Bun schoten bij herhaling een beroep uitgebracht om daarin te voorzien, tot nu toe zonder resultaat. De phr. geref. kerk te Soest was al ge- uime tijd van plan een eigen pre- likant te beroepen die ruimte zou cunnen overhouden voor uitbrei ding van het pastorale werk. Over- iengekomen is dat de toekomsti ge predikant van de chr. geref. cerk in Soest een neventaak krijgt n Bunschoten. Op basis van dit onvenant is nu met succes een )eroep uitgebracht op ds. Kok. Uit opinie-onderzoeken of ge wone gesprekjes blijkt nogal eens dat de gemiddelde Neder lander met de mond vol tanden staat bij de achtergronden en de betekenis van het paasfeest. En ook onder kerkleden heerst hier en daar onwetendheid, zeker in rooms-katholieke kringen waar bijbelvastheid wat minder tot de primaire deugden kan worden gerekend dan bij protestanten. Voor anderen betekent Pasen een paar vrije dagen in het voor jaar, met folkloristische franje in de vorm van paashazen en beschilderde eieren. Die jaarlijks verschuivende paas- datum wordt hier en daar ook vreemd en lastig gevonden - re den waarom er al eens is aange drongen op het instellen van een vaste datum, zoals bij het Kerst feest. Maar dat zou tornen zijn aan een tweeduizend jaar oude traditie. Pasen wordt sinds het begin van de christelijke kerk ge vierd op de zondag na de eerste volle maan in de lente. Dit jaar was dat afgelopen maandag, zo dat het zondag 11 april Pasen is. Die samenhang met de maanka lender is een oeroud gegeven dat uit het jodendom stamt. Joodse wortels Maar het christelijke paasfeest heeft dan ook joodse wortels. Het woord Pasen komt van het joodse Pésach dat zoveel als 'voorbijgaan' betekent. In het bij belboek Exodus wordt beschre ven hoe het volk Israël tijdens de Egyptische slavernij gespaard bleef voor de dood van de eerst geboren jongens. Aan de deuren waar het bloed van een geslacht lam was gesmeerd, ging de 'engel des doods' voorbij. Daarna kon den de Israëlieten uit Egypte wegtrekken op weg naar het Be loofde Land. De samenhang met het joodse paasfeest is gebleven. In de Bijbel is te lezen hoe Jezus zich als jood opmaakte om Pésach te vieren. Hij werd na de traditio nele maaltijd gevangen genomen en stierf een dag later aan het kruis. De evangelisten spreken vervolgens van zijn verrijzenis, de overwinning op de dood die de kern werd van het christelijk ge loof. Pasen geldt als het hart van het 'kerkelijk jaar' dat begint met Ad vent (vier weken vóór Kerst). Pa sen is een feest dat in de kerk overal ter wereld even uitbundig als intens wordt gevierd. Ratione le verklaringen doen er dan niet toe. Het gaat om een 'geloofsge heim' dat ontvankelijkheid en voorbereiding vraagt. Die voorbe reiding krijgt in de kerk gestalte door een reeks vieringen naar het patroon van gebeurtenissen die in de bijbel worden beschreven: de feestelijke intocht van Jezus in Jeruzalem (Palmzondag), zijn laatste maaltijd met de discipelen (Witte Donderdag), zijn marte ling en kruisdood (Goede Vrijdag) en zijn opstanding (Paaswake). Licht en water In Soest houden de rooms-ka tholieke parochies en de protes tantse gemeenten zich aan deze opeenvolging van gedachtenis momenten. Palmzondag is inmid dels gevierd met alle bijbehorende liturgische folklore die daarbij hoort (versierde palmpaasstok- ken) en in de komende dagen gaat in Soest de viering van de 'e diaconie van de Sow-ge- eenten in Soest voert dit jaar tie voor een project in Zambia. Afgelopen weken stonden in de erk de vastenpotten klaar. Ook erkinactie, de hulpverlening- oot van de Sow-kerken, voert de vastentijd actie, en wel voor e kerk in Rwanda, het Afrikaan- land waar tien jaar geleden een erschrikkelijke burgeroorlog oedde met honderdduizenden oden. Kerkinactie probeert in het og altijd verscheurde Rwanda te erken aan het herstel van rela- es en de bestrijding van onrecht armoede. Aan de campagne n Kerkinactie is in Soest weinig ndacht besteed om te voorko en dat de aandacht voor het ei- n jaarproject zou wegebben, ch heeft de Diaconale Raad est nu alle leden van de Sow- meenten aangeschreven met n informatiefolder over Rwan- en het verzoek de campagne Kerkinactie te steunen met n financiële gift (giro 456, Ker nactie/zending, Utrecht). p; donderdag. 15 april ontvangt ssage, christelijk maatschappelijk vrouwenbeweging, ds. N. van osterzee uit Zeist. Hij zal dia's rtonen waarop werk te zien is n Chagall, de schilder die veel jbelse taferelen uitbeeldde en el glasramen in kerken in Frank- k en daarbuiten heeft ontworpen gemaakt. Vooral over deze ra- en, met als titel 'transparante rhalen', vertelt ds. Van Ooster- om 20:00 uur in de Emma- rk, Regentesselaan 2A. Toegang r belangstellenden: 3,00 Voor peuters en kleuters is er op de zaterdagavond vóór Pasen om 18:00 uur een aangepaste viering in de Petrus- en Paulus- kerk o.l.v. pastor Frans Over- beek. Met Kerstmis is er ook zo'n viering geweest voor de al lerkleinsten. Daarvoor was gro te belangstelling Het voorziet duidelijk in een be hoefte van jonge ouders, om de grote kerkelijke feesten samen met hun kinderen te vieren: In de viering zal vooral rekening wor den gehouden met de kleine kin deren, maar ook de groteren zal het blijven boeien. Met Kerst kwamen de kinderen verkleed als herder of engel of ko ning. Maar voor de paasviering zegt pastor Overboek uitdrukke lijk: 'Laat de kinderen alsjeblieft niet als paashaas verkleed ko men!' Het is duidelijk dat hij met de paashaas niet veel op heeft. Wel met de symbolische betekenis van het ei, waaruit het nieuwe le ven geboren wordt. Er zullen echte kuikentjes te zien zijn onder een warme lamp. En een echt lammetje. Want het lam is een bijbels symbool voor Jezus. 'De paashaas hoort niet in de kerk.' De kinderen wordt gevraagd een zakdoek mee te nemen, dat is ge noeg. Daar kun je mee zwaaien naar Jezus op de ezel, of de zak doek gebruiken als servet bij het laatste avondmaal, of als zakdoek om je tranen van verdriet mee te drogen, als het 'stripverhaal' van Jezus' kruisweg de revue passeert. Er komt een zware steen in de kerk te liggen die wordt wegge rold. En wat in het buitenland va ker te zien is dan in ons land: er komt een mooie paastuin om naar te kijken. Met het lege graf, het kruis op de achtergrond, een engel bij de grote steen, een lam, een haan - allemaal met een ei gen bijbelse betekenis. Na afloop worden een bouwplaat uitgedeeld en lekkere paaseitjes. Want de paastuin zal nog wat langer te be zichtigen zijn op de zondagen na Pasen. Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Tanneke de Mol Ber- nard Steenhuis. Redactieadres: Gerrit van der Veenstraat 93,3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w.vd.dooI@planet.nl. Nieuws en/ of tips graag insturen naar dit adres. Kinderen in de Mariakerk met hun palmpasenstokken. Stille of Goede Weck door: don derdagavond, vrijdagavond en de (late) zaterdagavond. In de rooms-katholieke kerken (met uitzondering van de Joanneskerk) is ook op vrijdagmiddag nog een dienst: het zogeheten kruisweg- bidden. De dienst op de avond van Goede Vrijdag staat bij de rooms-katholieken in het teken van de kruisverering; er worden dan bloemen bij het kruis gelegd. De protestantse diensten zijn dan doorgaans soberder dan ooit. De paaswake is bij beiden rijk aan symboliek. Bij het begin van de dienst wordt vanuit het donker de nieuwe brandende paaskaars bin nengedragen en zingt de gemeen te de 'lof van het licht' dat verwijst naar de-opgestane Jezus. De vlam van de paaskaars wordt doorge geven aan aile aanwezigen (bij binnenkomst is aan iedereen een kaarsje uitgereikt). Er is doopwa ter, om daadwerkelijk te dopen (een oud christelijk gebruik dat hier en daar weer in zwang raakt) of om de doopbelofte bij te ver nieuwen. Tenslotte klinkt het Op standingsevangelie, gelezen en vooral: gezongen. Deze doorgaande viering van de Goede Week is bij de rooms-ka tholieken altijd gebleven. Protes tanten, ook in Soest, hielden tot voor enkele decennia alleen op Goede Vrijdag een dienst. Voor hen zijn de Witte Donderdag en de paaswake betrekkelijk nieuw, hoewel in feite herinvoering van een liturgische praktijk met zeer oude papieren. De behoudende rechtervleugel van het protestan tisme kerkt deze week alleen op Goede Vrijdag en houdt dan 'Heilig Avondmaal' zoals dat in die kringen heet. De grote protes tantse middengroep is inmiddels teruggekeerd tot een wijze van gedenken, bezinnen en vieren die direct teruggaat op de bijbelse oorsprong. In de Stille Week voor Pasen was het in gereformeerde kerken voor heen inderdaad nogal stil, met al leen een kerkdienst op vrijdag avond. Dit jaar is het in de Wilhel minakerk wat drukker in die week. Op de Witte Donderdag begint om zes uur 's middags een paasomme gang met een liturgische viering, gevolgd door eenvoudige maaltijd. Op Goede Vrijdag is er om half acht 's avonds een viering met het lezen van de lijdensgeschiedenis uit het evangelie van Lukas. Daar na volgt er op de Stille Zaterdag een Vesperdienst, verzorgd door jongeren. Die dienst begint om negen uur 's avonds en gaat over de kruisweg, aan de hand van zelf gemaakte staties, en de Opstan ding. Op de Eerste Paasdag begint 's morgens om tien uur een feeste lijke kerkdienst, waaraan wordt meegewerkt door de sopraan Ber- na Kousemaker, de trompettist Wim van Vliet en het Wilhelmiria- kerkkoor. Voorafgaand aan de paasomme gang wordt op zondag 4 april om vier uur 's middags een kleine ex positie geopend van voorwerpen en afbeeldingen die met Pasen ver- Voor al uw verzekeringen - pensioenen - hypotheken - financieringen - beleggingen. Krommewes 3A Soest Tel. 035 - 601 60 11 Fax 603 55 74 info: www.korenassurantien.nl e-mail; info@korenassurantien.nl Op palmzondag herdenken de christenen de blijde intocht van Jezus Christus in Jeruzalem. De mensen bedekten de weg voor hem onder meer met de takken van palmbomen. In katholieke kerken en ook steeds meer in protestantse dragen de kinderen palmpasenstokken tijdens een processie door de kerk. Vaak brengen de kinderen de stok na afloop van de viering naar men sen die vanwege hun leeftijd of een ziekte niet aanwezig konden zijn. De groene takjes verwijzen naar Christus' intocht in Jeruza lem, het brood naar de instelling van de Eucharistie op Witte Donderdag, en de kruisvorm naar het lijden en sterven van Christus op Goede Vrijdag. Het snoep en de overige versierselen zijn tekens van vreugde over het nieuwe le ven dat Pasen heeft gebracht. De palmpasenstok is nauw gelieerd aan voorchristelijke vruchtbaar heidsfeesten, waarmee vroeger, bij het aanbreken van de lente, het nieuwe leven in de natuur werd gevierd. Bevrijding! Wat een feest, als je eindelijk vrij bent. Na gevangen schap, na onderdrukking of oor log. Pasen is ook een feest van bevrijding: we vieren dat we be vrijd zijn, door wat Jezus heeft gedaan. Óp eerste paasdag is het feest in de Julianakerk.Tijdens een speciale jeugddienst van de Evangeliegemeente gaan we zien, horen en voelen hoe belangrijk het is om Pasen te vieren. Want wat vieren we eigenlijk? Waarvan zijn we bevrijd? En hoe kun je blij zijn als je vergeten bent dat je ooit bevrijding nodig had? Iedereen is welkom op zondag 11 april aan de Julianalaan 19a. Aanvang: 10:00 uur, en na af loop is er koffie met wat lekkers. Voor kinderen van 0 tot 12 is een alternatief programma tijdens de dienst. Het conflict over de uitgave van het hervormd/gereformeerde kerkblad 'Soestterkerk', dat in februari j.1. naar buiten kwam omdat de kerkbesturen het niet eens konden worden met de drukker over de nieuwe abon nementsprijs, is nog geen verle den tijd. De kwestie ziekt ach ter de schermen nog even door en heeft inmiddels geleid tot het opstappen van een van de direct betrokkenen. Jan Buning, zelf voorzitter van de wijkkerkenraad van de Open Hof en als grafisch expert een van de hoofdrolspelers in de kwestie - hij voerde namens de kerkbesturen de onderhandelingen met drukkerij Practicum - heeft vorige week zijn functie neergelegd. In een officiële mededeling na de kerkdienst in de Open Hof, inmiddels ook afge drukt in het kerkblad, zegt hij dat hij zich door de kerkbesturen (Centrale Kerkenraad/Kerkenraad Algemene Zaken) 'miskend' voelt en dat hij daarom besloten heeft geen deel meer uit te maken van deze centrale organen (waarvan hij - als wijkkerkenraadvoorzitter - qualitate qua ook lid was). Buning laat zijn mede-gemeentele den in de Open Hof weten dat dit alles hem zo heeft geraakt dat hij niet meer in het kerkenwerk kan functioneren en een periode van rust nodig heeft. Het gevolg is dat hij - tot zijn spijt - dus ook op stapt als voorzitter van de Open Hof-kerkenraad. Deze opmerkelijke stap staat, hoe wel Buning de kerkblad-kwestie niet met zoveel woorden ter spra ke brengt, duidelijk niet los van het conflict tussen uitgever drukkerij Practicum en de kerkbesturen over een (door Practicum geweigerde) publicatie van een mededeling van de kerkbesturen, als reactie op een GECERTIFICEERD Plasweg 24 - Soest - Tel. 035 - 60 19666 ietwat verongelijkte mededeling van de drukker over het opzeggen van het contract. De kerkbesturen moesten nu per los verspreide brief aan de abonnees laten weten dat het blad per 1 juli ergens anders gedrukt zou gaan worden en dat ze maar beter even konden wachten met het betalen van het abonne mentsgeld aan Practicum. Buning, die de onderhandelingen met Practicum namens de 'alge mene kerkenraad' van Soest had gevoerd, verweet de drukkerij o.a. dat deze van de gelegenheid (een ander formaat) gebruik maakte voor een veel te ingrijpende verho ging 50%) van het abonne mentsgeld. Verder speelde de vraag of Practicum bij monde van de vrouw van de directeur nu wel of niet een geldige offerte had uit gebracht. Uitkomst was dat het kerkblad vanaf 1 juli gedrukt zou gaan worden bij de concurrent: de Soester drukkerij Neo-Print. Zwijgen Dat laatste is nog maar de vraag, want hoewel geen van de betrok kenen het achterste van zijn tong wil laten zien lijkt het niet uitgeslo ten dat de 'drukwerkorder' ook voor het komende half jaar nog wordt uitgevoerd door Practicum, die eerder aan de kant werd ge schoven. Practicum-directeur Ton Meijer wil er niets over zeggen, maar bevestigt desgevraagd wel dat hij het 'niet uitsluit'. Anderen, zoals voorzitter Dick Nienhuis van een der beide kerkbesturen, wil niet eerder iets kwijt over het con flict dan nadat hij met Buning heeft gesproken. Die doet er op zijn beurt ook het zwijgen toe en zegt dat hij dan het telefoontje van Nienhuis nog maar even afwacht. Wel laat hij weten dat zijn eigen kerkenraad (Open Hof) helemaal achter hem is blijven staan. Andere betrokkenen houden hun kiezen eveneens krampachtig op elkaar, maar uit de verschillende reacties 'langs de neus weg' lijkt toch wel af te leiden dat de kerk besturen zich door een aantal kerk leden - naar verluidt onder het in kerkelijke kring beproefde dreige ment van het 'stoppen van de fi nanciële bijdrage' - onder druk hebben laten zetten om voorlopig toch maar weer met Practicum door te gaan, hetgeen echter nie mand wil bevestigen. 'Het punt is wél dat veel te veel mensen zich ermee bemoeien,' zegt een van hen. De gewone kerkleden moeten voorlopig maar gissen naar wat er werkelijk aan de hand is geweest, want 'opening van zaken' past ken nelijk nog altijd niet in de kerkelij ke achterkamertjescultuur van pro testants Soest. Steenhoffstraat 9A, tel. 602 81 32 Vandaag, 7 april, is een gewone dag zoals andere dagen. Maar voor de Wereldwinkel in Soest toch wel een dag om er bij stil te staan dat precies twee jaar geleden de win kel geopend werd. Niet alleen die dag, maar ook daarna heeft het niet aan belangstelling ontbroken. Het gaat dus goed met de verkoop van producten van producenten uit ontwikkelingslanden die best een steuntje in de rug nodig hebben. Het gaat om de hulp die echt helpt, het ontwikkelen van handel. Mensen de kans geven om hun le vensomstandigheden te verbete ren. Omdat er in de toekomst een aan tal festiviteiten op komst zijn waar de Wereldwinkel graag, aan mee wilt doen, gaat ook deze dag voor bij als alle andere dagen. Dat be tekent mensen ontvangen die zich maatschappelijk betrokken voelen en het gevoel hebben medeverant woordelijk te zijn voor wat zich in de wereld afspeelt. Het is niet de eerste keer dat het gezegd is: 'bij het kopen in de Wereldwinkel kunt u ervan verze kerd zijn dat door uw toedoen een aantal mensen in ontwikkelings landen de kans geboden wordt een menswaardig bestaan op te bou wen'. De Wereldwinkel bevindt zich aan de Steenhoffstraat 9a en is maan dag geopend van 13:00 tot 17:00 uur en van dinsdag tot en met za terdag geopend van 09:30 tot 17:00 uur. Zo'n tweeduizend jaar geleden stierf Jezus Christus, de Zoon van God, aan een houten kruis. Zijn dood wordt wereldwijd herdacht op Goede Vrijdag. In de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) gebeurt dat 's avonds in een dienst om 19:30 uur. Ds. R. ter Beek preekt dan over de eerste woorden die Jezus sprak aan het kruis: 'Mijn God, mijn God, waarom hebt u mij verlaten?' Het van God verla ten zijn maakte Jezus' lijden on noemelijk zwaar. Zijn kruisdood was niet het laatste: Hij overwon de dood door op de derde dag op te staan uit het graf: het feest van Pasen. Het was weer vrede tussen God en de mensen. Op paaszondag zullen de predi kanten Ter Beek en C. van den Berg (uit Amersfoort) preken over deze vrede, die vreugde geeft in leven en in sterven. De diensten waarin zij voorgaan beginnen resp. om 10:00 en 17:00 uur. Het adres is: Schuilplaats, Parallelweg 1. Info: 38 6025234. band houden. Een tweetal filatelis ten stelt enkele series postzegels daarover ten toon en er zijn o.m. kopieën te zien van middeleeuwse miniaturen in boeken en op platen. Ieder die er belangstelling voor heeft is op de genoemde tijden hartelijk welkom in de Wilhelmi nakerk, Soesterbergsestraat 18. De zondag voor Pasen draagt de naam Palmpaaszondag. De kerken van Soest vieren dan de intocht van Jezus in Jeruzalem, de ene kerk wat uitbundiger dan de andere. Kinderen mogen tijdens de kerkdienst onder het zingen van een intochtlied met hun versierde stokken rondjes door de kerk lopen. Bij de Oude Kerk liepen kinderen en ouders na de zegen zelfs een rondje óm de kerk, met dominee Ruud Bartlema, spelend op zijn trek- \^02ClW«Hldclill2 harmonica, voorop. - tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Op zaterdag 10 april houdt IVN Eemland een vroege vogelwande ling op het scoutingterrein Buiten zorg aan de Amsterdamsestraat weg. Er wordt om 6:00 uur ge start, vanaf het parkeerterrein aan de Ravensteinselaan, aan de bos- zijde naast Kasteel Groeneveld. Deelnemers wordt aangeraden een verrekijker mee te nemen. Voor meer informatie, tel. 030- 2292639. Op 18 april is er een natuurwan deling in de Korte Duinen. Die begint om 14:00 uur vanaf de par keerplaats van het gelijknamige restaurant aan de Birkstraat. Voor meer informatie over deze tocht, tel. 06-52057766. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,-per half jaar! tel.(035)6014152 Op zondag 11 april zal het Soester Byzantijns Kleinkoor onder leiding van dirigent Frans Wertwijn medewerking verlenen aan de paasdienst in de Emmakerk aan het Park Vredehof 2. Het zal bij die gele genheid tevens een doopdienst zijn en de voorganger is ds. P. van Winden. Het Soester Byzantijns Kleinkoor zal liturgische gezangen zingen uit Het Byzantijns Kleinkoor. de tradiiic vaii dc Russisch-ürtho- doxe Kerk, waaronder composities van N.N. Kedrov, P. Grjebjenshi- kov en traditionele gezangen, o.a. typische paasgezangen en natuur lijk een dooplied uit de Russische traditie. Ook ae predikant zal aan het begin van de dienst hierin een actief aandeel leveren, waarin hij een klein stukje van dc Russisch- Orthodoxe kerkelijke traditie volgt. De dienst in de Emmakerk begint om 10:00 uur. Zaterdag 10 april: o.a. Johannes- passion van J.C. Demantius (rond 1600) door Cantores Martini, het vocaal solistenensemble van de Domcantorij. In zijn Johannespas- sion vervlecht Johann Christoph Demantius (1567-1643) de nieuwe lutherse met de 'oude' katholieke kerkmuziekstijl. Zo'n honderd jaar na hem zou J.S. Bach dat ook doen, maar dan barokker. Vóór de Johannespassion wordt (ook van Demantius) uitgevoerd de 'Weissa- gung des Leidens und Sterbens Jesu Christi'. Cantores Martini be staat uit: Marion van Zonneveld en Inge Doedens (sopranen), Va- leria Boermistrova (alt), Henk Westland en Domcantor Remco de Graas (tenor) en Hans Leeu- wenhagc (bas). Aanvang: 15:30 uur. Vrije toegang.

Soester Courant | 2004 | | pagina 19