Nostalgie naar zeepkistenrace 'Van heidehut tot residence' MaWfi Uit de historie van Soest(erberg) Meander met spree Celstraf VI en bedreij WOENSDAG 7 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG 7 7 Taakstraffen voor ontucht met meisjes woensdag 7 april 2004 BESCHIKKING Bij de afdeling Algemene Zaken-Milieu van de gemeente Soest, Raadhuisplein 1, kamer 1.30, ligt vanaf 8 april 2004 op werkdagen van 8.00 tot 12.00 uur, ter inzage de beschikking en de aanvraag van: Soldaat Ketting Olivier Kazerne Het Zeisterspoor 1 3769 AP SOESTERBERG Strekking van de beschikking: de gevraagde vergunning te verlenen aan Soldaat Ketting Olivier Kazerne Objectnummer 32C/13 geves tigd aan Het Zeisterspoor 1 Soesterberg, onder voorschriften ter bescherming van het milieu. BEROEP tegen deze beschikking kan, binnen ZES WEKEN na de dagtekening van deze kennisgeving, worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. belanghebbenden, die aantonen dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest tegen de ontwerp-beschik- king bedenkingen in te brengen; d. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van de beschikking ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; e. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen de ontwerp-beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 200019, 2500 EA 's -Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen een verzoek doen tot het treffen van een VOORLOPIGE VOORZIENING. Een verzoek om voorlopige voorziening moet eveneens binnen genoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de hierboven genoemde afdeling van de Raad van State. De vergunning wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij voor die datum een verzoek is ge daan tot het treffen van een voorlopige voorziening. De beschikking wordt dan niet van kracht voordat op het verzoek is beslist. WIJZIGINGEN TARIEVENTABEL BEHORENDE BIJ 'LEGESVERORDENING 2004' De gemeenteraad van Soest heeft in zijn vergadering van 19 februari 2004 de volgende aanvulling op de tarieventabel behorende bij de 'legesverordening 2004' vastgesteld: 1Introductie leges voor kapvergunningen; 2. Aanvulling bepalingen bouwleges. AdlHet legestarief voor het in behandeling nemen van een aanvraag voor een kapvergunning bedraagt 66,00. Ad 2. Het legestarief voor een aanvraag die betrekking heeft op een bouwplan waan/oor een vergunning moet worden verleend met toepassing van artikel 19, lid 2 of 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bedraagt 150,00. Deze wijzigingen treden in werking met ingang van de achtste dag na die van bekendmaking. De bekendmaking heeft plaatsgevonden volgens artikel 139 van de Gemeentewet. De genoemde tarieventabel behorende bij de 'legesverordening 2004' ligt voor een ieder kosteloos ter inzage bij de afdeling belastingen van het gemeentehuis. Vanaf maandag 29 maart vinden op diverse locaties in Soest reinigings- en inspectiewerkzaamheden in het hoofdriool plaats ten behoeve van het te realiseren gemeentelijke rioleringsplan. De werkzaamheden wor den, afhankelijk van de weersomstandigheden, in de maanden april en mei uitgevoerd. Er worden geen stra ten afgesloten, maar het verkeer kan enige hinder ondervinden. AANVRAGEN BOUWVERGUNNING De volgende bouwaanvragen zijn ingediend op de aangegeven datum BOUWPLAATS NR REGNR Bartolottilaan 2 040,143 Dalweg 181 040144 Den Blieklaan 65a 040093 Grote Melmweg 9 040157 Korenzicht 2 040150 Krommeweg 5a 040155 Nijverheidsweg 10 040087 Prins Hendriklaan 42 040156 Steenhoffstraat 14 030032 Van Hamelstraat 11 040146 Zwaluwenweg 26 040151 BETREFT verbouwen/uitbreiden van een woonhuis plaatsen van een waterspeelplek verbouwen/uitbreiden van een woonhuis verbouwen/uitbreiden van een woonhuis bouwen van een garage/berging uitbreiden van een berging bouwen van een kantoorgebouw aan een bedrijfsgebouw bouwen van een blokhut verbouwen/uitbreiden van een woonhuis bouwen van een dakkapel in het voorgeveldakvlak verbouwen/uitbreiden van een woonhuis ONTVANGEN 22-3-2004 25-3-2004 24-3-2004 26-3-2004 24-3-2004 24-3-2004 23-3-2004 24-3-2004 22-3-2004 24-3-2004 24-3-2004 De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Planologie en Bouwen (balie bouwzaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 16.30 uur en op donderdagavond van 19.00 - 20.00 uur. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN De volgende bouwvergunningen zijn verleend BOUWPLAATS Amersfoortsestraat P.C. Hooftlaan' Soesterbergsestraat Turfstreek NR REGNR 15G 040049 28 040084 4c 040028 5 040078 BETREFT VERZENDDATUM gewijzigd uitvoeren van een te verbouwen/uitbreiden 22-3-2004 bedrijfskantoorpand (wijz. verl. verg. nr. 020804) bouwen van een dakkapel in het voorgeveldakvlak veranderen van de linker zijgevel van de etage woningen verbouwen/uitbreiden van een woonhuis 22-3-2004 22-3-2004 24-3-2004 Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden een gemotiveerd bezwaarschrift in dienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift worden gericht aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaarschrift moet BINNEN 6 WEKEN na de VER ZENDDATUM worden ingediend. De stukken kunt u inzien in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1, afdeling Planologie en Bouwen (balie bouw zaken), geopend elke werkdag van 8.30 - 16.30 uur en op donderdagavond van 19.00 - 20.00 uur. VERLEENDE SLOOPVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders hebben sloopvergunning verleend voor: 1het slopen van een bedrijfsloods en zes garageboxen, Eikenlaan 39a; (verzenddatum: 5 april 2004) 2. het verwijderen van asbesthoudende beplating uit CV-ruimte gebouw D7, Het Zeisterspoor 19. (verzend datum: 5 april 2004) Op grond van de Algemene wet bestuursrecht (Wet Awb) kunnen belanghebbenden een gemotiveerd be zwaarschrift indienen. Als u een bezwaarschrift wilt indienen, dan moet dat bezwaarschrift worden gericht aan Burgemeester en Wethouders van Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Het bezwaar-schrift moet binnen zes weken na verzenddatum van de sloopvergunning worden ingediend. VRIJSTELLING EX ART. 17 WRO De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders van plan zijn de volgende vrijstelling/ver gunning te verlenen, met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften: 1het aanbouwen van een erker aan de voorgevel van een woonhuis, Wielewaal 15; (artikel 17 lid 1 voorschriften bestemmingsplan Klein Engendaal 2Ó00) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van vier weken, derhalve van donderdag 8 april tot en met woensdag 5 mei 2004 eventuele zienswijzen schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op dit bouwplan betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn, dagelijks van 8.30 - 16.30 uur en op donderdagavond van 19.00 - 20.00 uur, in het gemeentehuis, afdeling Planologie en Bou wen (balie bouwzaken), Raadhuisplein 1, ter inzage. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, *££6017065. AANGEVRAAGDE KAPVERGUNNINGEN Periode 26 maart tot en met 1 april 2004 De volgende aanvragen voor een kapvergunning zijn ontvangen: Perceel: - Vosseveldlaan 37 - 1 pinus strobus - Nieuweweg 19-1 populier -Stadhouderslaan 126-1 berk - Larixlaan 18-6 sparren, 6 coniferen - Maatweg 4-3 Italiaanse populieren Door de Gemeente Soest aangevraagde kapvergunnin gen: - Pieter de Hooghlaan t.h.v. nr. 13 - 1 acacia - Achter Hondsbergen - 1 esdoorn, 1 prunus Diegenen die menen in hun belangen te worden ge schaad door een eventuele vergunning kunnen dit mondeling of schriftelijk binnen 4 weken na deze be kendmaking kenbaar maken bij de afdeling Wijkbe heer, Groen en Infrastructuur van de gemeente Soest, Postbus 2000, 3760 CA Soest, telefoonnummer 035- 6093674. Binnen deze termijn van 4 weken liggen de aanvragen voor kapvergunningen ook ter inzage op de afdeling Wijkbeheer, Groen en Infrastructuur in het ge meentehuis van Soest. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN Periode: 26 maart tot en met 1 april 2004 Datum verzending 7 april 2004 - Pijperpad 37 - 1 berk - Apollo 48-4 naaldbomen, 1 conifeer, 1 berk - Gentiaanlaan 13-1 iep - Kerkpad NZ 59 - 1 conifeer, 3-stammig - Prunuslaan 10-1 douglasspar - Colenso 80 - 1 blauw spar - Duinweg 41 - 1 spar - Prunuslaan 12-1 pinus - Irenelaan 56 -1 spar - Clauslaan 36-2 dennen - Nieuwstraat 6 - 1 den - Plasweg 59 - 1 acacia - Larixlaan 2 - 1 berk, 1 den, 1 conifeer - Vosseveldlaan 8 - 1 esdoorn - Birkstraat 75-1 den, met herplantplicht Aan de gemeente Soest verleende kapvergunning: - Julianapléin - 1 Cedrus atl. Glauca met herplant van een tilia euchlora Gemeentebo'men waarvoor aan de gemeente Soest een kapvergunning wordt verleend worden binnen 3 maanden na deze publicatie gekapt. Gemotiveerde bezwaren tegen het genomen besluit kunnen binnen 6 weken na verzending van het besluit schriftelijk worden ingediend bij het college van burge meester en wethouders van de gemeente Soest, Post bus 2000, 3760 CA Soest. Sinds gisteren is er iede dagochtend een spi sportietsei in Meandi disch Centrum in Baai sportarts coördineei spreekuur, maar het plaats in samenwerkii een sportfysiotherapei dien nodig wordt een 01 disch chirurg in consult pen. Het spreekuur is bedoel mensen die tijdens het spo sel hebben opgelopen. In land wordt veel gesport, v het weekeinde en dan geb nogal eens dat mensen e verdraaien, door hun enkel Een 24-jarige man uit die ruim anderhalf jaa den in zijn ouderlijk hui lieleden heeft mishand bedreigd, is maandag d politierechter in Utrecl oordeeld tot drie maand waarvan één voorwaar Hij is 'verschrikkelijk t gegaan', oordeelde rech Vetdhuijzen. De verdachte werd door de rechter ook schuldig bevoni autodiefstal, doorrijden 1 aanrijding, rijden zonder r en dronken rijden op een fiets. De vader van de Soester b politie toen de verdachte 1 zijn dochter mishandelde. E richtte ook grote vernieling in het huis waar hij zelf w Toen de politie ingreep, vc de de verdachte dat hij v vieux en tien flessen bier 1 dronken. De verdachte bedreigde oi zijn beide ouders met de Zijn vader diende een kla omdat het gezin al jaren zc den geterroriseerd. Een p gen later trok de vader de weer in. Het openbaar mii moest daarom de beschu van vernieling intrekken. W< te de politierechter mishai en bedreiging bewezen. Op de zitting liet de verdacl stek gaan, maar rechter Ve zen achtte ook bewezen Soester in april in Baarn d: op een bromfiets had gerei juli had hij bovendien in Si de Nieuwstraat een Opel gestolen, waarmee hij I Wegens ontucht met meisje sen de 12 en 16 jaar oud zij mannen uit Soest vrijdag di rechtbank in Utrecht alledri oordeeld tot 240 uur diensl ning. Tegen het drietal ware eenlopende gevangenisst geëist, maar zo ver ging de bank niet. Een 46-jarige verdachte die zijn huis beschikbaar had g< kreeg een even zware straf twee broers van 18 en 19 jaa die daar de jonge meisjes na hadden gebracht. De rechtbank achtte bewezi de twee broers de meisjes dn drugs hadden gegeven en d ontucht met hen hadden gep Tegen de jongste broer ach rechtbank bovendien bewezi hij een meisje had bedreigi aangifte had gedaan. Deze j< kreeg ook twee maanden waardelijk opgelegd en hij een cursus seksualiteit volge De televisie heeft de mensen verwend op het gebied van amusement. Het moeten wel echte toppers zijn die optreden wil er sprake zijn van een grote toeloop van publiek. Hetzelfde geldt voor evenementen. Dat heeft als voordeel dat de men sen steeds creatiever (moeten) worden als het aankomt op de organisatie van een gebeurte nis die ook als doel heeft zoveel mogelijk publiek te trekken. Men hoeft het Groot Record boek er maar op na te slaan om buitengewone evenementen te gen te komen. Misschien dat de organisatoren van de feestelijkheden ter gelegen heid van de viering van 975 jaar Soest ook ideeën kunnen halen uit niet meer zo bekende evenemen ten. Vroeger, eigenlijk nog niet eens zolang geleden, was een wed strijd touwtrekken of polsstok- springen al een publiekstrekker van jewelste. Een topper was ook de zeepkistenrace zoals die in au gustus 1950 in Soest gehouden werd. Er kwamen niet minder dan vierduizend toeschouwers op af en vele tientallen deelnemers uit het hele land. Zoals zoveel aparte din gen was de zeepkistenrace uit Amerika komen overwaaien. Daar was Myron E. Scott, een persfoto graaf, in 1935 op het idee geko men om wedstrijden te organiseren voor kinderen die met eigenge maakte karretjes van glooiende straten afreden. Hieruit kwamen de 'soap box races' voort die ook Europa veroverden. De zeepkistenraces leidden ertoe dat er spelregels werden opgesteld. Er was één erecode: iedere deelne mer moest zijn eigen wagen heb ben gebouwd. Hiervan werd slechts in zoverre afgeweken dat iedereen die met fabriekswerk kwam, in een aparte klasse werd ingedeeld. Daardoor bleef de strijd tussen de 'kinderwagenwielen- met-een-zeepkist-erop' zuiver. Overigens golden er regels voor onder meer de spoorbreedte van de wielen, de lengte en de hoogte van de wagens alsmede het ge wicht. Soest bleef niet achter in de zeep kistenrage. Niet verwonderlijk, want de hellende wegen op en aan de rand van de Eng en het Soes ter Hoogt waren ideale locaties voor dit spannende, spectaculaire en niet altijd ongevaarlijke tijdver drijf. Om nog meer jongens en meisjes enthousiast te maken, werd er in Soest eerst een demonstratie gegeven - die al tweeduizend kij kers trok! - voordat er een echte wedstrijd kwam. Voor de organisa tie tekende uiteraard een heus 'zeepkistencomité.' Dit bepaalde dat de wedstrijd in het kader van de VW-feesten zou worden ge houden op zaterdag 5 augustus 1950. Aanvankelijk was de keus op de Wilhelminalaan gevallen, maar de straatklinkers van deze weg leenden zich minder voor een snelle race dan de betonweg op het Soester Hoogt. Zwartkijkers Langs het wedstrijdparcours van de Veldm. Montgomeryweg, die toen nog dwars over de vliegbasis Soesterberg liep en in Soesterberg- noord uitkwam, hadden zich dui zenden toeschouwers verzameld. De VW-directeur had een mobiel kantoor meegenomen (een ver huiswagen met aanhanger) waarin de wedstrijdsecretaris, met schrijf- en stencilmachine de uitslagen op papier bracht. Hoewel veel contro leurs de wegen bewaakten waar over het publiek clandestien, dus zonder entree te betalen, naar het parcours kon komen, waren er tal van 'zwartkijkers'. Om half drie loste wijlen wethou der K. de Haan het eerste start schot. Radio-acteur Piet Ekel uit Soest kondigde de renners aan, die vervolgens met twee tegelijk naar beneden suisden. De spanning steeg naarmate er minder kansheb bers overbleven. Tenslotte kwa men de winnaars van de verschil lende series tegen elkaar uit. De snelheid op het parcours van drie honderd meter varieerde van 34.4 tot 55.6 seconden. Toen de wet houder om half zes de prijzen uit reikte, bleek dat-alle eerste prijzen gewonnen waren door niet-Soes- ters. De zeepkistenracers uit Soest en Soesterberg hadden waarschijnlijk hun eigen kansen niet hoog inge schat, want er deden er maar een handjevol mee: D. Renooy, W. Diepenbroek, H. Dolfin, T. de Jong, H. Rademaker, Th. Rade maker, J. van den Bremer en J. van Schie uit Soest en C. van Eyden en C. Pul uit Soesterberg. Alleen Van Eyden viel met een tweede plaats in de verliezersron- Uitgave gemeente Soest Afdeling Communicatie Raadhuisplein I 3762 AV Soest Telefoon: (035) 609 34 55 E-mail: postbus2000@soest.nl Zie ook: www.soest.nl Enorme belangstelling in 1950 op de Veldmaarschalk Montgo meryweg toen daar voor het eerst een officiële zeepkistenrace werd gehouden. Er kwamen vele tiental len deelnemers uit het hele land op af en niet minder dan vierduizend belangstellenden. (Bron: Eemjand Pers) Van Weedestraat 145, Nu er steeds meer belangstelling lijkt te komen voor creatieve hob by's (denk eens naar de carnavals wagens) is het misschien een aar dige gedachte om het succesnum mer van de jaren vijftig, de zeep kistenrace, nog eens op het pro gramma te zetten. Het wordt gega randeerd een succes! de van de B-klasse in de prijzen. Dit minimale plaatselijke succes nam niet weg dat het evenement geslaagd was. Nog een paar jaar na de eerste race werd het spektakel voortgezet totdat de rage van het zeepkisten bouwen over was en de jeugd zich op een andere manier ging vermaken.

Soester Courant | 2004 | | pagina 4