ioet gen! OESTERBERGSE ong maakt contact met oud 1 egendarisch Spitfire Squadron lerleeft in Museumweekend Onthulling van monument X tiem ,rA .995,- .505,- .295,- .250,- Carolusschool op bezoek in De Heybergh Presentatie boek over reddingsteam van KLu KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST j Vrouw in Soesterberg in eigen huis beroofd Soesterberg onderdeel van militaire oefening HULPVERLENING www.rabobankonline.com Scholings- en banenmarkt PAGINA 1?» ■rx; .450,- .750,- )CUS 'end 52.250,-* ors.nl Natuur WOENSDAG 14 APRIL 2004 Zorgen veiligheid van Nederlandse militairen in Irak Natuurwandeling in Korte Duinen 'De Drie Eiken' Bingoavond in De Drie Eiken Dansavond voor 55-plussers Winkeldief aangehouden A.Mohazzab Afwezig Missing Man Salute bij luchtvaartmuseum Klachten bezorging Soesterberg Op donderdag 22 april in De Flint O/, Douchekabines Stoomkabines Wastafels T oilet Baden Badkamer meubels Kranen ccessoires S 'ids m Jetten eg-Oost 279 Voudenberg -2861784 jratuur controle >are buitenspiegels )r en achter nng /EBA Juter rol 'cassette vergrend.+ diening Ivesteren in de samenleving Mezelf' en 'De maatschappij, J zijn wij'. Uit deze gedach- i§ op initiatief van Match- |nt Maatschappelijk Onder tien een project ontstaan dat ïolging verdient. Match- jnt is een onderdeel van de Amersfoort gevestigde stich- g Ravelijn: vrijwilligerswerk, litelzorg en maatschappe- J ondernemen. Basisschool [Carolus in Soesterberg en Heybergh, het wooncen- ,m voor ouderen aan de Jdemakerstraat, gaan samen jten hoe zij iets voor elkaar fonen betekenen. ige week heeft groep 7/8 van St. Carolusschool in Soester- l onder leiding van kunstenares ïstanze Cromwell en met me- verking van enkele ouders zo'n tigtal mozaiekbloempotten ge- ikt. Daarna werden de potten er leiding van een ouder ge- gd en vervolgens gewassen »rjde leerlingen van groep 8. rige week donderdagochtend hten de leerlingen samen met eerkracht en de klassenmoeder jotten naar De Heybergh Hier den ze welkom geheten door >laatsvervangende manager, die :ieke Diane Flikweert verving, der leiding van Constanze wer- de mozaïekbloempotten om- Dverd tot leuke paasstukjes. Sa- met de bewoners en Marie- lise Hehenkamp van Match- nt hebben de leerlingen de pot- gevuld met plantjes. Ook wer- er nog kipjes, kuikentjes en iq'es gekleurd, die daarna tussen plantjes gestopt werden. Gedu ide deze activiteiten kregen de elnemers koffie, thee of appel en een chocolaatje. Een van de bewoners was zo enthousiast dat ze spontaan een toespraakje hield om de kinderen te bedanken. Na dat de paasstukjes klaar waren, gaven de leerlingen ze persoonlijk bij de bewoners af. Constanze sprak een slotwoordje om ieder een voor deze bijzonder geslaagde ochtend te bedanken. Als vervolgactiviteiten zijn in de planning; zingen tijdens het koffie- uurtje, en het opvoeren voor de Heybergh-bewoners van de eind- musical door groep 8. Verder is het idee geopperd om bewoners eens iets te laten vertellen over onder werpen die passen in het lesplan en waarover zij veel weten. Ook eens samen uitgaan behoort tot de mogelijkheden. t Nationaal Museumweek- l op zaterdag 17 en zondag j april staat in het Militaire Dchtvaart Museum aan de Bmpweg in Soesterberg ge lei in het teken van het legen- irische 322 Dutch Spitfire padron RAF. ens het Museumweekend biedt museum een gevarieerd pro- ima dat betrekking heeft op legendarische 322 Dutch Spit- Squadron RAE Speciaal voor gelegenheid is er een 322 ideling door het Militaire jhtvaart Museum uitgezet waar iet publiek oog in oog komt te in met uiteenlopende tastbare inneringen aan de roemruchte ihiedenis van het Squadron. Sleden van het virtuele demo- Bn van het 322 Squadron -eéuwarden zullen hun behendig- eid op de computer tonen en het :n elkaar opnemen in hun vir- iiele cockpits. Voor een beperkt al kinderen zal het mogelijk ijn om plaats te nemen in een ïchte flightsimulator en een virtu- Slewlucht te maken. Op beide da gen wordt authentiek film- en fo- omateriaal getoond over het 322 (kdron tijdens de Tweede We- loorlog. Tevens is het promotie- in van de vliegbasis Leeuwar- i aanwezig en wordt uiteenlo pende nformatie over het 322 ladron verstrekt. 322 Squadron, dat vorig jaar ija 60-jarig bestaan vierde, kwam ijdens de Tweede Wereldoorlog p aandringen van vooral Prins lernhard in Engeland tot stand, it speelde een vooraanstaande in de geallieerde oorlogvoering jen Duitsland. Het maakte naam de bestrijding van de Duitse V- Verder nam het in de laatste ;e van de oorlog vele verken- gsmissies voor zijn rekening en verleende het luchtsteun aan de oprukkende grondtroepen. Het nationale thema 'De kunst van het vertellen', krijgt in het Militai re Luchtvaart Museum op een bij zondere manier gestalte door de activiteiten rond het 322 Dutch Spitfire Squadron RAE Een be langrijk stukje vaderlandse ge schiedenis wordt opnieuw in beeld gebracht en dit geeft aanleiding tot het vertellen van verhalen. Lang vervlogen tijden herleven zo in Soesterberg tijdens het Nationaal Museumweekend. Het museum is bij wijze van uit zondering in dit weekeinde ook op zaterdag toegankelijk voor publiek. Tijdens het Nationale Museum weekend staat in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg de Spitfire en het daarmee verbon den 322 Squadron centraal. Foto: Koninklijke Luchtmacht Op beide dagen is het museum geopend van 12:00 uur tot 16:30 uur. De reguliere openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur. Het museum is gesloten op maandag en Koningin nedag. In het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg vond gisteren de presentatie plaats van het boek Boven de Wadden, dag en nacht... Belevenissen en ach tergronden van het vliegende reddingsteam van de Konink lijke Luchtmacht. De plaats vervangend Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, generaal- majoor D. Starink, nam het eerste exemplaar in ontvangst. Boven de Wadden, dag en nacht- beschrijft de geschiedenis van de Search and Rcscue (SAR)-eenheid van de Koninklijke Luchtmacht (KLu) vanaf de oprichting in 1959 tot en met 1999. Aanvankelijk kreeg deze eenheid als taak het opsporen en redden van militaire vliegers die op en rond de schiet- ranges boven de Noordzee en in het Waddengebied noodgedwon gen hun toestel hadden moeten verlaten.-Later kwam daar het transport van- zieken en gewonden van de Waddeneilanden naar het vasteland bij. Tevens wordt bij ca lamiteiten ter land en ter zee al vele jaren geregeld gebruik ge maakt van de diensten van dit KLu-onderdeel. Deze taakstelling is in de loop der jaren nauwelijks veranderd. In het boek wordt ruim aandacht besteed aan het belangrijke werk dat dit onderdeel van de Konink lijke Luchtmacht ten behoeve van mensen in nood verricht. Tevens zijn historische feiten, persoonlijke belevenissen, achtergronden en gevoelens van de vliegende lucht machtredders in deze publicatie samengebracht. De auteur P.L. Schram is adjudant van de KLu en was als boordmon- teur/redder bij de S AR betrokken bij vele hulpverleningen, reddingen en een groot aantal medische eva cuaties. Daarvoor werd hij diverse malen onderscheiden. COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Zaterdag 17 april zondag 18 april Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering (parochianen); herenkoor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 10:00 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 'I Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: ®0346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 820900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ^030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, §8352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, tS8033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. De politie is op zoek naar getuigen van een brutale be roving op vrijdag 2 april in Soesterberg. Hiervan werd een 71-jarige vrouw het slachtoffer. Zij werd in haar woning aan de Moerbessen- berg beroofd terwijl ze door een onbekende vrouw aan de praat werd gehouden. Omstreeks 12:00 uur op die be wuste vrijdag 2 april werd er bij de Soesterbergse aangebeld door een ongeveer 25-jarige vrouw. Zij stelde zich, zoge naamd in een kennismakingsge sprek, voor als een nieuwe be woonster in de straat. Tijdens het gesprek heeft de onbeken de vrouw in een onbewaakt ogenblik vermoedelijk de voor deur open weten te laten voor haar twee handlangers. Terwijl zij met de bewoonster in ge sprek bleef, is er voor enkele honderden euro's aan geld weg genomen uit de woning. Het slachtoffer zag dat de vrouw met wie ze had gespro ken wegliep in de richting van de Kampweg, terwijl twee iets oudere vrouwen de andere kant opliepen. Volgens het slachtof fer was de degene die haar aan de praat hield klein en zeer slank. Ze heeft zwart haar tot op de schouders en droeg een lange zwarte rok met roesjes. Getuigen kunnen contact opne men met de politie van het dis trict Eemland noord via tele foonnummer 0900-8844. Niet zonder trots laat groep 7/8 van de Carolusschool het resultaat zien van creatief werk, het maken van mozaïekbloempotten. Deze werden daarna gevuld met plantjes en aan bewoners van De Heybergh aangeboden. Het toenemende geweld in Irak heeft ertoe geleid dat men ook extra alert is op de vliegbasis Tal- lil. Hier is het uit 85 militairen be staande luchtmachtdetachement gelegerd, waarover luitenant-kolo nel Peter Hardenbol het comman do voert. De drie Chinooks waar over het beschikt, afkomstig van het "298 squadron van "de vliegba sis Soesterberg en die deel uitma ken van de Stabilisation Force Iraq (SFIR) hebben zich niet met de daadwerkelijke strijd beziggehou den. Ze worden ingezet voor on der meer tactisch transport en me dische evacuatievluchten. Binnen de Tweede Kamer maken de politieke partijen zich grote zor gen over de veiligheid van de Ne derlandse militairen in Irak, omdat het geweld in de provincie Al- Muthanna in het zuiden van Irak is toegenomen. De Nederlandse mi litairen, die onder Brits comman do vallen, zijn in verhoogde staat van paraatheid. Volgens overste Ruud Harskamp is de toestand in de provincie Al-Muthanna waar de Nederlandse troepen zich be vinden op het ogenblik nog erg rustig. Er wordt geen enkel risico genomen, aldus overste Hars kamp. Ook minister van defensie Henk Kamp maakt zich grote zorgen over de Nederlandse troepen in Irak. Het is spannender aan het worden in Irak. Hij noemt de si tuatie zorgwekkend omdat het ge weld zich in de richting van het zuiden van Irak uitbreidt waar de Nederlandse troepen zich bevin den. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 820900-8844; alarmnummer:® 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, §8035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, §806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ®351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, §§352391. Grof vuil, 820800-7662000. I. V.N. Eemland houdt op zondag middag 18 april een natuurwande ling in de Korte Duinen. De wan deling begint om twee uur 's mid dags op het parkeerterrein bij het restaurant 'De Korte Duinen' aan de Birkstraat. De belangstelling gaat vooral uit naar de vooijaars verschijnselen en bodemvorming op het woeste terrein. Voor meer informatie, 06- 52057766. I Ontmoetingscentrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Vrijdagavond 23 april hoeven 55- plussers in Soesterberg zich niet te vervelen dankzij het initiatief van de Werkgroep Ontmoetingscen trum De Drie Eiken. Deze heeft een bingoavond georganiseerd in het ontmoetingscentrum. De zaal is geopend vanaf 19:00 uur. De eerste ronde gaat om 20:00 uur van start. De kaarten kosten 3,50 per stuk incl. een kopje koffie. Onder leiding van een discjockey is er zaterdagavond 24 april een dansavond in het ontmoetingscen trum van De Drie Eiken. Dit is een initiatief van de gelijknamige werk groep. Om 20:00 uur start de mu ziek en kunnen 50-plussers voor het eerst met de voeten van de vloer. De toegang is gratis Met een dekbedovertrek wilde een 49-jarige inwoner van Zeist woensdagmiddag een winkel aan de Richelleweg verlaten. De man had echter niet afgerekend en werd daarom aangehouden en overge dragen aan de politie. Die nam hem mee naar het bureau voor ver hoor. HUISARTS maandag 26 april t/m vrijdag 50 april Via 0546-351200 verneemt u dan het waarneembericht De 11 Air Manoeuvre Brigade (11AMB) oefent tot en met 23 april in de provincies Noord Brabant en Zeeland. In de oe fening, die de naam 'Falcon Spring' draagt, werken Land macht en Luchtmacht nauw sa men in aspecten die de 11 AMB moeten voorbereiden op situaties die zich in uitzendge bieden kunnen voordoen. Tijdens Falcon Spring combineren de grondtroepen van 11 AMB van de Landmacht en de helikopters van de Luchtmacht hun vermogen om zich te bekwamen in gezamen lijke operaties. Hiermee bereiden ze zich voor op inzet in uitzendge bieden, maar ook voor ondersteu nende activiteiten in Nederland. De Tactische Helikopter Groep van de Luchtmacht, gevormd door de vliegbasis Gilze-Rijen en vlieg basis Soesterberg, ondersteunt 11 AMB tijdens hun verplaatsing vanaf de vliegbasis Soesterberg via Midden en West Brabant naar Zeeland. Behalve in deze provin cies worden overal in Nederland de laagvlieg gebieden benut. Zo wel Chinook als Cougar Trans porthelikopters van de vliegbasis Soesterberg en Apache gevechts helikopters van de vliegbasis Gil ze-Rijen worden hierbij ingezet. De oefening concentreert zich in de provincie Zeeland waar om tac tische redenen zeer laag kan wor den gevlogen. Helikopters landen en starten ook buiten de gangbare locaties om troepen in en uit te la ten stappen. De helikopters maken op hun route gebruik van het laag- vlieggebied tussen Maas en Waal. Tijdens de oefening blijven de gel dende minimum vlieghoogten on verkort van kracht. De oefening is gisteren begonnen met vluchten van transportheli kopters vanaf de vliegbasis Soesterberg door het Maas-Waal gebied in de richting Midden Bra bant. De dagen daarop verplaatst de oefening zich naar de provincie Zeeland. Tijdens de oefening wordt er zowel overdag als tijdens de donkere uren gevlogen. Op kleine schaal zullen ook F-16 jachtvliegtuigen aan de oefening deelnemen. De Apache gevechtshelikopters hebben zowel een verkennende als beschermende taak. Zowel de en kele transporthelikopters als de troepen op de grond worden door Apaches ondersteund. Omdat er gedurende dagen achter elkaar sprake is van regelmatige tactische vliegbewegingen en verplaatsingen over de grond is het mogelijk dat overlast ontstaat. Voor de abonnees in Soester berg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barne veld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soes- ter Courant op donderdag na bezorgd. 02S-; -X:XL-A -S Op donderdag 22 april is er weer een scholings- en banen markt in De Flint in Amers foort. Tussen 14:00 en 21:00 uur bieden werkgevers vacatu res aan en presenteren institu ten hun cursussen en opleidin gen. De markt is georganiseerd door het Centrum Werk en Inkomen (CWI) en ROC De Amerlanden. Er is een gevarieerd aanbod, spe ciaal bestemd voor mensen die (opnieuw) aan het werk willen of die van baan willen veranderen. Zij kunnen kijken welke baan er even tueel voor hen is of welke oplei ding ze zouden moeten gaan vol gen. Zorginstellingen zijn op zoek naar nieuwe leerlingen en medewer kers; er is een groot aantal deelne mers uit de technische sector, maar ook de uniformberoepen, uitzend- werk, detachering en vele andere sectoren zijn vertegenwoordigd. De vooropleidingen die worden gevraagd, variëren van onge schoold tot hbo. Verder wor<|pn cursussen aangeboden voor bijna elk denkbaar beroep, ook als het gaat om bij- en/of omscholing. Op vrijdag 16 april wordt op het terrein van het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg het monument Missing Man Salu te onthuld. Met ingang van za terdag 17 april is het monu ment te bezichtigen voor be zoekers van het museum. Het monument, een initiatief van de Stichting Nederland-Verenigde Staten, is ontworpen door de ar chitect-vormgever Leendert Ver boom uit Den Hoorn. De stichting heeft het monument bekostigd met de gelden die indertijd zijn ingeza meld ten behoeve van de berging van het wrak van de B-24H Libe- rator 'Connie' in een akker nabij de buurtschap Boesingheliede in de Haarlemmermeer. Dankzij de beslissing van het Ministerie van Defensie om de berging en de kos ten die ermee gemoeid waren op zich te nemen, bleef het ingeza melde geld beschikbaar voor de oprichting van een monument. Leendert Verboom: 'De uit het gras omhoog komende en steeds breder wordende vorm verbeeldt een grote formatie bommenwer pers zoals die in de Tweede We reldoorlog vanuit hun bases in Engeland bijna dagelijks Duitsland aanvielen. De formatie stijgt op en vliegt als een gigantisch monster richting doel. De gebogen vorm reikt tot een hoogte van bijna vier meter en op een aantal plaatsen zijn de silhouetten van bommen werpers uit het materiaal gezaagd. Wie naar het monument kijkt, moet wel de gebogen lijnen volgen en altijd omhoog kijken, zoals de mensen dat in de oorlog ook de den en vervuld werden van hoop op een spoedige bevrijding van de nazi's.' 'Maar min of meer in het midden van de formatie is een bommen werper in de problemen gekomen. Hij heeft zich om een of andere reden van de veilige formatie moe ten losscheuren en zoekt nu een zaam en onbeschermd zijn weg. Het toestel dat de formatie heeft moeten verlaten en zich als het ware heeft moeten losscheuren, wordt verbeeld door het uitgesne den silhouet dat zich in de top van de losgescheurde baan bevindt. Nu is de bommenwerper Connie, een Amerikaanse B-24 Liberator, wier lot de aanzet voor het monu ment is, op 21 juni in 1944 neer gestort. Op die dag staat bij ons de zon het hoogst. Het monument is Zo ziet het monument eruit dat op vrijdag 16 april officieel wordt onthuld bij het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Foto: Koninklijke Luchtmacht zodanig geplaatst dat de zon elk jaar op 21 juni om precies 12:55 uur, het tijdstip van de ramp, haar licht doet schijnen dóór het uitge sneden silhouet om op die manier het silhouet te projecteren op een vierkante plaat op de grond. Zo herdenkt de natuur elk jaar de omgekomen bemanning.' Eerbetoon Bij het monument is een toelich ting op een bord aangebracht, waarop de volgende tekst te lezen is: Missing Man Salute. Dit monument, de verbeelding van de 'Missing Man Salute', is een eerbetoon aan alle Amerikaanse vliegtuigbemanningsleden die tij dens de Tweede Wereldoorlog in ons land omkwamen. In het bij zonder herinnert het aan de be manning van de B-24H Liberator 'Connie', die op 21 juni 1944, na een raid op Berlijn, de formatie moest verlaten en om 12:55 uur nabij Boesingheliede in de Haar lemmermeer neerstortte.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13