Nu 2,6% rente op de Rabo Beschermings- hypotheek. wen!^^ Verdwenen Soest hervonden ne.com Uitkering ondanks handel, dure auto en bezit hennepkwekerij SsÏBGBBSEIM vin FOTOPRINTERS SCHIPPER IVARIAI nn li i i a öogsi |33r seieaen i 1 rem m volle vaart op boomstam 3 1 Honderd Soester pelgrims naar Ierland li i\ i 11 i I Vermoedelijk opzet; geen gewonden, schade beperkt TtTT- j I R. WESTRA Meningen van onze lezers. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS söestekScourawt aarde BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST-TELEFOON 035-6010344 Nog 2 avonden inschrijven voor Oranje Vrijmarkt Het is tijd voor de Rabobank. PAGINAe WQENSDAG 14 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 KONING' -.169' feestelijker duiven loslaat. I voor e en (Seluk. 35-6014553. M H,V.V.V,»/. i 0 I ,*sf c/ <V<V<V<VV<7V Wegens overlijden AUDI A3 1.6 mrt '98 km. 65.000. Vrpr 9200,-. Tel. 6019065 na 19.00 uur. www.piano-groep.nl. wilt onze mooie collectie P|/\. NO'S in Bunschoten uitpro beren? Bel voor een af. spraak 06-51244964. P.S. tot 30 april uitverkoop blad- muziek en overige artikelen, o.a. elektr. gitaren en verster- kers 30% korting. OPRUIMING! cv-ketels 22 kw 595,-; Combi-ketels 23 kw 895,-; HR-ketels v.a. 995,. Grote partij radiatoren v.a. 60,-. Feiken Verwarming te Amersfoort. Tel. 033-4621162. Fax 033-4655423. TE KOOP GEVRAAGD AUTOBEDRIJF Mugro v.o.l. in- en verkoop loop-, sloop- en schadewagens, arn-rdvv. Specialist Alfa Romeo en di verse andere merken. Onder delen los op voorraad. 035 - 6011276. www.mugrovof.nl Feelders AUTODEMONTAGE inkoop Japanse auto's voor demontage rdw vrijw. Tevens verkoop onderdelen alle Japanse merken. Den Dolder 030-2292528. Op de spoorlijn Den Dolder/ Amersfoort is vrijdagavond tussen Den Dolder en Soest- duinen een trein op een boom gereden. Railbeheerder Pro- Rail gaat uit van opzet. De boom was namelijk niet omge vallen maar omgezaagd. Getui gen hebben enkele jongelui op scooters gezien. Zij reden weg nadat de trein op de boom was gebotst. De trein ontspoorde niet. Reizigers en personeel ontsnapten daardoor aan een ramp. Ze bleven ongedeerd. De politie zoekt zoveel mogelijk getuigen van deze aanslag op de trein. Het heeft er alle schijn van dat de boom bewust over de rails is gelegd. Na het ongeluk zijn de inzittenden van de trein overge stapt in een passerende trein. Het treinverkeer tussen Den Dolder en Amersfoort vice versa heeft een uur stilgelegen voordat hét spoor kon woFden vrijgegeven. De politie gaat er voorlopig van uit dat de jongelui op scooters die door getuigen zijn gezien, de da ders zijn. Zij hebben vermoedelijk afgewacht wat er zou gebeuren en zijn direct na de botsing verdwe nen. De trein knalde in volle vaart, 130 kilometer per uur, op de 40 centimeter dikke stam die dwars over de rails was gelegd. De scha de bleef beperkt tot een kapot voorste wielstel. Vandalisme op het spoor komt de laatste tijd steeds vaker voor. De afgelopen weken kreeg de FNV tientallen serieuze meldingen van machinisten en conducteurs, varië rend van kennelijk met opzet ge plaatste obstakels op de rails tot stenen en zelfs een ijzeren staaf door de voorruit van een trein. Al eerder in Soest De jongste aanslag tussen Den Dolder en Soestduincn is niet de eerste. De meest ernstige deed zich voor in januari 1965. Toen werden nabij station Soestduinen achter elkaar twee aanslagen gepleegd. De dader kon worden opgepakt, een 21-jarige korporaal uit Alk maar die gelegerd was op de vlieg basis. Hij legde tijdens een pa trouille gedurende zijn wachtdienst eerst een obstakel op de rails die nauwelijks schade aan de trein aanrichtte. Daarom deed hij een tweede poging om een trein te la ten ontsporen. Hij legde 115 kilo zware betonsegmenten, daar neer gelegd ter vervanging van de hou ten bielzen onder de rails, op het spoor. De trein kwam wel tot stil stand, maar ontspoorde niet. Er vielen ook geen slachtoffers. De korporaal meldde zich als de belangrijkste getuige. Hij verklaar de twee schimmen te hebben ge zien en gaf later van hen een meer gedetailleerde beschrijving. Dat was cruciale informatie, want uit politieonderzoek en een recon structie ter plaatse waarbij de kor poraal aanwezig was, werd duide lijk dat hij in het donker nooit had kunnen zien, laat staan onderschei den, wat hij aan de politie had ver klaard. Daarom werd hij van getui ge ineens verdachte. De politie voelde hem nader aan de tand en tijdens dat verhoor legde hij een volledige bekentenis af. Als motief voor zijn daden gaf hij op dat hij wilde opvallen en de held van de dag had willen worden door als eerste de helpende hand te kunnen bieden bij de ramp die hij zelf zou hebben veroorzaakt. Uit de Soester Courant van Vrijdag 16 April 1954 TE HUUR AANGEBODEN Koningsweg/Bedrijvenpark Lindner. Mooie BEDRIJFS/ KANTOORRUIMTE op b.g. met overheaddeur. 275 m2, turn-key oplevering, 1300,- p/m ex btw. Info: E&B vast goed BV, tel. 035-6026972/ 06-53119178. Gevr. MEUBELEN klein goed, ook inboedels. Ook ver koop Soesterweg 93, A'foort Tel. 06-25325912. DIVERSEN HUISWERKCURSUS. Bijlesssen. Begeleiding bij het school werk en schoolproblemen. Bel Tramei, 035-6017089. Infoavond HERBALIFE, alles over Afslanken&Vitaliteit 22 april 20.00 uur Talmalaan 29 Soest 035-6035345. Komt u ook? Wasiel Steitner= WONING STOFFEREN op z'n best. Wonen in stijl. De winkel met Service waar u altijd slaagt. Lange Brinkweg 38. Nieuwe computer nodig? Problemen met uw oude? Computer upgraden? WH- COMPUTERS tel. 6090443. Van Breukelen, vast goed! Makelaardij, hypotheken en assurantiën. Ook voor ver koop van uw woning, gega randeerd bespaard u op de vaste kosten (soms wel dui zenden euro's). Bel, mail of maakt u een afspraak, voor een vrijbl. gesprek 6017962, info@vanbreukelenvastgoed.nl, www.vbo.nl (om alvast een idee te krijgen). Voor TAPIJT (op voorraad), gordijnen, etc. Michel Rietveld Woninginrichting, Stee nhoff straat 50, Soest. Tel. 035-5238324. Openings tijden: ma. 13.00-18.00; vrijd. 10.00-18.00 en 19.00-21.00; zat. 10.00-17.00 of op af spraak. COMPUTERCURSUSSEN Word, Exel, PowerPoint, Access, FrontPage, Internet, Windows, typen, introductie, cursussen, fotobewerking,, kindercursussen! DataDidact Computeropleidingen: 035- 6022826; www.datadidact.nl 3ROMEKA Meubel. Altijd de 162- goedkoopste whitewash-ko- loniaal-grenen-eiken bank stellen nostalgische meu belen. Weteringpad 60, Soest Info 06-53784257, wo-za 10- 17.30. Nu complete eethoek 475,-. Dorresteinweg 60 Soest Telefoon 601 32 88 koopt LOMPEN, IJZER, PAPIER en METALEN Zaterdag na 12.00 uur GESLOTEN. Woonde ik niet in Soest, ik zou er mij willen vestigen', schreef Rinke Tolman de bewaker van mooi Soest en omgeving in de Pensiongids van 1936, uitgege ven door het VW de Vereni- ;ing tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer 'Soest Vooruit'. En vervolgens beschrijft hij vanuit een uitzicht vanaf de toren van de Oude Kerk wat Soest de vreemde lingen aan schoonheid te bieden heeft. Laag land wisselt af met heuvelend terrein, groene weiden en bruine heiden. De pensiongas ten zullen opgetogen raken wan neer ze op hun wandeling over de Eng in de stilte de tussen de rog ge verscholen kwartels horen zin gen, of de zang van de akker- en kuifleeuwerikken. Vooral wanneer de rogge ruischt, de korenbloemen blauw blinken en het koren in schoven ter rijping staat gebonden. Vergeet de vergezichten niet. Op den Eng is op heldere dagen de Utrechtsche Dom met het bloote oog waar te nemen. Rinke Tolman wist in de jaren tus sen de twee wereldoorlogen 'Mooi Soest' wel te verkopen en voor de prijzen hoefden de mensen het ook niet te laten. Bij de erven Sta lenhoef, ofwel hotel De Gouden Ploeg kon je terecht voor f 2.50 per persoon vol pension per dag. Pension Oranjehof aan de Spoor straat, nu Prins Bernardlaan, groot 3 zitkamers en 18 slaapkamers, rekende ook f 2.50 per dag per persoon. In de honderden kleine pensions die Soest toen telde, was de prijs van vol pension doorgaans f 2.50 tot f 3.00 per dag. Gemeu bileerde woningen zonder pension werden voor f 100,00 per maand verhuurd. Soest dat eens een boerendorp was, werd in die jaren een gelief de vakantieplek. Wandelen, fiets tochten in de omgeving, Paleis Soestdijk deze zomer (1936) he laas voor bezichtiging gesloten, maar het park was dagelijks geo pend en voor vijftig cent per per soon kon men er rondwandelen. Het Soester Natuurbad en de grote tuinen bij de vele ruime huizen gaven de vreemdelingen de nodi ge rust. Bij de Soester midden stand was alles te koop voor een aangename vakantie. De gasten schreven naar het thuis front lange brieven en ansichtkaar ten hoe mooi het in Soest was. Nillson, galanteriewinkel met post agentschap aan de Soesterberg- sestraat verkocht in een seizoen 37.000 ansichtkaarten. Wij van Verdwenen en Hervonden Soest zijn nog eens in een pension- gids van het VW gaan neuzen en dat alles naar aanleiding van een brief die we via de redactie van de Soester Courant ontvingen van een oud geboren Soester, de heer John Kraaijenbrink, wonende Ingersoll, Ontario, Canada. De brief is zo duidelijk dat we hem woordelijk overnemen en dan snapt u ook gelijk het plaatje bij deze Hervonden Soest. Mijne heren, Bijgesloten foto heb ik pas hervon den en ik weet niet of u bekend bent met de geschiedenis die er aan verbonden is. Voor het geval dat het niet zo is dan is het mis schien leuk om het volgende te weten. Ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Soest, in 1929, liet de vereniging van vreemdelingenver keer 'Soest Vooruit', een model van een Soester boerenhuisje bou wen. Het werd voor propaganda gebruikt en als informatiecentrum voor en gedurende de festiviteiten. Het heeft zelfs meegereden op een grote platte wagen in de grote ju bileumoptocht. In de volksmond kreeg het de naam van 'het ver- keershuisje'. Na het einde van alle festiviteiten werd het bij opbod verkocht. Het kwam in handen van een bestuurs lid van het WV, de heer Kerk- kamp, en werd in zijn tuin ge plaatst. Dit was aan de Soester- bergsestraat vlak bij de Heideweg. Een klein gedeelte van zijn woning is nog op de foto zichtbaar. Gedu rende de jaren dertig kwamen er veel vakantiegangers naar Soest- Zuid. Zij verbleven in de hotels en pensions en kwamen dagelijks langs de Soesterbergsestraat op weg naar de bossen, het Soester Natuurbad enz. Altijd was er veel aandacht voor dat huisje dat daar stond en velen maakten er een kiekje van. Het huisje heeft er vele jaren gestaan, maar aangezien er geen bord of andere verklaring bij stond, werd het door velen als een oude boerenwoning gezien, die er al lang stond en waaromheen alle maal nieuwe huizen waren ge bouwd. Aangemoedigd door het succes van het verkeershuisje is nadien een permanent verkeers- huis geopend aan de Van Weede- straat, tegenover de villa waar la ter het politiebureau in was geves tigd. Ik hoop dat u dit verhaaltje nog kunt gebruiken. Met vriendelijke groet. John Kraaijenbrink. Wij van Hervonden Soest bedan ken deze oud-Soester die oud- Soest in den vreemde nog zo goed in zijn geheugen gegrift heeft staan voor zijn verhaaltje. Wij hebben hem geschreven en gevraagd of hij nog iets over hem persoonlijk en Soest aan ons wil schrijven. Wij zullen het u laten weten. Voor reacties op Hervonden Soest, tel. 6012158. SOEST EN ZIJN NATUUR SCHOON. Het zal elke oprechte Soestenaar niet onbekend zijn, dat onze ge meente in de laatste jaren een steeds toenemende betekenis heeft gekregen als toeristenplaats en va- cantieoord en dat zulks zonder twijfel te danken is aan zijn centra le ligging en niet in het minst aan zijn rijke natuurschoon. Dit verschijnsel biedt gedurende de zomermaanden een aangename afwisseling in de eigen sfeer van onze plaats en brengt - last but not lease - een duidelijk merkbare stij ging in de omzet van onze zaken en winkelbedrijven te weeg. Vraagt men een vacantieganger waarom hij juist Soest boven ande re plaatsen heeft verkozen, dan luidt het antwoord: om de mooie natuur de bossen, de heide, de duinen en wat al niet meer. Teneinde dit kostbaar bezit blij vend te behouden, zal er een zeke re concurrentie moeten worden gevoerd met andere plaatsen in de omgeving, welke even mooi gele gen zijn en aanlokkelijke voor waarden voor toeristen en vacan- tiegangers bieden. Doch helaas heeft onze gemeente in dit verband met een min of meer ongunstige factor te kampen en wel met het feit, dat steeds meer bos- en heidegrond van een waarschuwend „Verboden Toe gang" wordt voorzien. Voorzover dit particuliere grond betreft kan men zich de gedachten- gang van de respectievelijke eige naars enigermate voorstellen. Im mers, niet altijd wordt door het natuurminnend publiek eenzelfde norm in acht genomen t.o.v. de natuur. Is daarentegen aan boven genoemd verbod nog toegevoegd: „Militair terrein", dan slaat velen een niet ongegronde schrik om het hart. Het blijkt n.1. maar al te vaak, dat het „militaire publiek" van bedoel de norm al zeer weinig begrip heeft. Men schijnt meer dan de helft van onze kostbare bos- en heidegrond door middel van tanks en ander dergelijk materiaal in een zekere woestenij te willen her scheppen, welke ongetwijfeld ui termate gunstig is voor het voeren van schijnoorlogen en wat dies meer zij. Ons inziens zal een dergelijke be handeling van onze natuur aan Soest als recreatieoord in geen en kel opzicht ten goede komen, aan gezien men toch niet mag ver wachten, dat vacantiegangers hun tenten zullen opslaan tussen ont wortelde bomen en valkuilen, kortom temidden van de resten van wat eens het vermaarde Soes ter natuurschoon was! Gezien het feit, dat in vele vacan- tiecentra van ons land hierover wordt geklaagd, lijkt het ons goed, dat ook in onze gemeente aan dit feit aandacht wordt geschonken juist door hen, die bij het „to be or not be" van Soest als vacantieoord belang hebben. Prijzenswaardig zou het zijn, wan neer particuliere eigenaars van bos en heide hun percelen, voorzover mogelijk, ten behoeve van het pu bliek zouden openstellen, zoals dat vóór de laatste wereldoorlog het geval was en tevens, dat aan de militaire instanties, waaraan onze gemeente rijk is, een aanmerkelijk kleiner deel van ons natuurschoon zou worden toegewezen om zich daarop naar hartelust uit te leven, zodat de aldus herkregen grond weer tot bos en hei, dus tot natuur schoon, zou kunnen worden geres taureerd. Ofschoon elke inwoner van Soest doordrongen zal zijn van het nut van onze landsverdediging, zal het zeer op prijs gesteld worden indien onze gemeente niet doordrongen zal zijn van tot een zekere onder gang gedoemde percelen, voorzien van het dreigende „Verboden Toe gang - Militair Terrein". 2al dit wèl het geval blijven en onverhoopt nog erger worden dan zal onze plaats als recreatieoord binnen korte tijd door andere ge meenten, welke van dit euvel min der te lijden hebben, algeheel over vleugeld worden. H. BOUWMAN in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 SINDS 1956 fc Nieuw Katoenlook, hoogpolige tapijttegels. mM'JKï*'- van €10,95 voor €7,25 ckk van H eugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 mz tapljttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude Altijd ±200,000 tapijttegels voorradig Nieuw: vinfcf €2,35 p.t.soxso tm Speenkruidstraat 65 3765 AB Soest 7 Telefoon 06 53 89 60 90 Fax/Tel. 035 6013732 Keukens, Maatwerk-kasten, Parketen Lamelplafonds Voor sfeer, ontwerp, aandacht en kwaliteit Industrieweg 12 Soest 035-6029468 www.schipper-soest.nl Wie op vrijdag 30 april (Koningin nedag) een kraam of een grond- plaats wil bemannen op de Oran je Vrijmarkt heeft nog twee avon den de gelegenheid om zich voor af in te schrijven. Op dinsdag 20 en woensdag 21 april zitten leden van de Hopman Masselmangroep (HMG) tussen 19:00 en 20:00 uur bij het Internationaal Vrouwencen trum (Desmond Thtuschool) aan de Molenstraat 8a. De huur van een grondplaats be draagt 3,50, een marktkraam 25,00 50,00 voor handel aren). De borg bedraagt respectie velijk 5, 20 en 30 euro, maar die krijgt men terug als de plaats of de kraam schoon wordt achtergelaten. Voor meer informatie: www.hmg- Hypotheekrente 1 jaar vast met NHG, effectieve rente 2,7%, toetsing en registratie bij BKR, rentewijzigingen voorbehouden, vraag naar de actievoorwaarden. Zijn rechters begrepen niets van de handel in restpartijen, betoogde een 39-jarige man uit Soest vrijdag op de zitting van de rechtbank. 'Als u het zelf zo goed begreep, hoe kwam u dan met een partij gestolen tand pasta opgescheept', luidde de wedervraag van de rechter. Het ging om grote partij van 45.000 tubes tandpasta die de Soester een jaar geleden op inter net op marktplaats.nl aanbood. De partij van 18 pallets -met ieder 210 dozen Sensodyne tandpasta met een waarde van 70.000 euro- werd een jaar geleden gestolen bij een overslagbedrijf in Amersfoort. Enkele dagen later zag een mede werkster van het bedrijf dat de ge stolen partij op internet werd aan geboden. In samenwerking met een particulier detectivebureau besloot de politie over te gaan tot pseudo-koop. Bij de aflevering van de partij in Aalsmeer werd de ver dachte aangehouden. De politie nam 17 pallets in beslag. De verdachte, die als zelfstandig ondernemer in restanten handelde, verklaarde tegenover de politie, en herhaalde dat op de rechtbank, dat hij de partij op de Zwarte Markt in Beverwijk had gekocht. Hij wist dat een tube Sensodyne in de win kel vier euro kost en toen hij tubes voor een euro per stuk kon kopen, hapte hij toe. Het geld voor de aanschaf had hij geleend. Die le ning zou hij uit de winst terugbe talen. Hij had een bevriende chauffeur gebeld en die had de partij pallets vervoerd naar zijn loods op de grens tussen Soest en Amersfoort. Daar had hij te wei nig ruimte zodat hij de tandpasta liet doorvervoeren naar Aalsmeer. De rechters vonden het vreemde handel. Ze wezen de Soester erop dat dit wel een erg grote restpartij was. Bovendien klopten zijn ver klaringen niet. De advertentie stond al op internet toen de ver dachte nog niet eens in Beverwijk was geweest. De rechters vonden het ook vreemd dat de verdachte 40.000 euro kon lenen zonder schuldbekentenis en vervolgens uitgaf zoneter 'dat hij een kwitantie terugkreeg. 'Zo ging dat nu een maal in de restpartijenhandel', ver telde de Soester. Hij had naar eigen zeggen ook der tigduizend euro geleend om twee jaar geleden een nieuwe Peugeot te kopen terwijl hij een uitkering kreeg van de Sociale Dienst. Hij moest namelijk bijbetalen toen hij een Peugeot Cabrio inruilde. Die Cabrio had hij twee jaar eerder gekocht. Contant betaald, terwijl hij toen ook al een uitkering ont ving. Het geld daarvoor had hij ook geleend. Op de formulieren van de sociale dienst gaf hij aan dat hij een oude Toyota in bezit had. Volgens de Sociale Dienst heeft de verdachte voor ruim 46.000 euro ten onrechte aan uit kering verkregen. Daarnaast bekende de Soester dat hij anderhalf jaar geleden de eige naar was geweest van een hennep plantage met 110 planten. De po litie had die na een anonieme tip opgerold. Hij bekende ook dat hij de stroom illegaal had afgetapt zo dat ook de diefstal van elektriciteit bewezen was. 'Deze verdachte lapt alle regels aan zijn laars', concludeerde officier M. van Leent, die anderhalf jaar ge vangenisstraf eiste. Van Leent noemde alle verklaringen van de Soester. De officier betoogde dat de verdachte de pallets met tubes tandpasta zo snel na de feitelijke diefstal in zijn bezit had, dat dief stal juridisch bewezen was. Uitspraak 23 april. Bijna honderd deelnemers telt de pelgrimage die het Groot Gaesbeeker Gilde op zondag 25 april onderneemt. Tijdens de twaalfdaagse busreis naar Ierland treden ze in de voet sporen van Sint Patrick, de pa troon van Ierland. Er wordt een bezoek gebracht aan onder meer de bedevaartplaats Knock. derd personen deelnemen, is er elke dag een meditatief moment. De gedachten sluiten aan bij de Keltische cultuur, waarmee de rei zigers kennis zullen maken. Gildeviering Op zondag 18 april is er in de Pet rus en Pauluskerk een viering met gilde eer. Deze begint om 10:00 uur en wordt voorgegaan door pastor H. van de Schepop die ook aan de pelgrimage deelneemt. Het thema is 'Een mens te zijn op aar de'. Het mannenkoor van de paro chie en het tamboer-, hoornblazer- vendel- en schutterskorps van het Groot Gaesbeeker Gilde verlenen medewerking aan de viering. Na afloop verzamelen het korps en de deelnemers aan de pelgrimage zich in het Gildehuis aan de Steenhoff- straat, waar ze alvast kennis met elkaar kunnen maken. De pelgrimage zet zich voort naar Downpatrick, waar de heilige be graven ligt. Op 3 mei arriveert de groep in Dublin. In de kathedraal van de hoofdstad vindt eveneens een gildeviering plaats en 's avonds is er een herdenking van de geval lenen van de Tweede Wereldoor log. Een dag later wordt de terug reis aanvaard, waarna de groep op 6 mei op het Kerkplein terugkeert. Tijdens de reis, die is georgani seerd door de Stichting Pelgrima ge en waaraan in totaal vierhon- De kerk van Downpatrick, waar Sint Patrick ligt begraven. Rabobank Het vertrek is om vijf uur 's mor gens vanaf het Kerkplein. Na de bootreis vanuit Hoek van Holland wordt een stop gemaakt in Lon den, alvorens de rondreis door Ier land daadwerkelijk begint. De eer ste dagen zullen de pelgrims vooral kunnen genieten van de ongerep te natuur. Via Waterford wordt op 30 april de berg bij Crough Patrick bereikt. Deze plek zou Sint Patrick rond 410 hebben verlost van een slangenplaag. De volgende dag bezoeken de deelnemers Knock, waar volgens de overlevering Ma ria in 1879 is verschenen, samen met Sint Jozef en de evangelist Johannes. In de basiliek van Knock wordt een gildeviering gehouden.

Soester Courant | 2004 | | pagina 7