Een dier erbij, natuurlijk! Hoe meer zielen, hoe meer vreugd Een dier voor de kinderen? erg vee Politie en jongeren uit Smitsveen samen de zaal in Meer geld nodig voor Utrechtse molens www.rabobankonline.com Ruim i op de 3 Nederlanders krijgt kanker Week van het Huisdier www.rabobankonline.com Glaucoom Vereniging houdt landelijke bijeenkomst in Ede SPOE] 'man met ijzeren masker' op het Baarnsch Lyceum! ¥ANHtI jHUISDIER WOENSDAG 21 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA |Q WOENSDAG 21 AF VRIJWILUGERSHULP NODIG? Veel veranderd bij hostel Soest NIEUWÏ BEZORGEI VVV- wandelingen op landgoed de Paltz Paul Snoek start nieuw koor: Kayente Jaren van onderzoek hebben gezorgd voor steeds betere behandelingen. Hierdoor hebben meer mensen met kanker, nu een grotere overlevingskans. Dat willen we natuurlijk voor iedereen. Geef daarom aan KWF Kankerbestrijding, giro 26000 of kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl. Kanker betekent lang niet altijd het einde De Amerikanen hebben er zo'n mooie,alles omvattende term voorreen 'multi-pet Household'. Daarmee worden gezinnen bedoeld waarin ver schillende soorten huisdieren leven. De term kennen wij hier niet, maar ook bij ons houden veel dierenliefhebbers meer dan één soort huisdier. Elk huisdier heeft zijn eigen, specifie ke kenmerken. Een hond is bij uitstek een dier om er lekker mee op uit te trekken en dingen mee te onderne men, terwijl een gezel lige huiskat niets liever doet dan - samen met de baas - languit op de bank soezen. Vogels brengen met hun gezang en gekwetter leven in de brouwerij en zijn de ideale dieren voor mensen die graag wat leven om zich heen hebben. Dierenliefhebbers die juist rust zoeken na een drukke werkdag zijn aan het goede adres bij reptielen en vissen: vrijwel geluidloze dieren, De dierenspeciaalzaak... het woord zegt het al. die een stukje mysterieus oerwoud in huis brengen Juist omdat de dier soorten zo van elkaar verschillen, kunnen ze elkaar heel goed aanvul len: de hond houdt zijn baasje in goede condi tie en zorgt voor socia le contacten, vissen in een aquarium hebben een rustgevende werking, en de kipjes leveren eitjes én gezel ligheid in de tuin. Kan het eigenlijk wel? Er zijn dierenliefhebbers die maar één huisdier hebben, bijvoorbeeld omdat ze denken dat een andere diersoort er niet mee samengaat. Vaak blijkt die angst onterecht. Honden die van jongs af aan gewend zijn aan katten en vice versa, begrij pen eikaars taal. Ze worden, na een gewenningsperiode, niet zelden de dikste vrienden. Een konijn en kat kunnen ook prima samenleven. En natuurlijk zijn er legio dieren die elkaar nooit tegen hoeven te komen in uw woning, zoals vissen, reptielen, vogels en knaagdieren, die elk hun eigen optrekje hebben. Wanneer u ook van plan bent om een huisdier erbij te nemen, dan kunt u van 8 tot en met 15 mei aanstaande uw hart ophalen. In die week wordt namelijk 'de Week van het Huisdier' gehou den, met dit jaar het thema: Huisdier erbij?! Tekst fotografie: Furrytails.nl In de Week van het Huisdier die van 8 tot 15 mei wordt gehou den, is voor het thema 'Huisdier erbij?!' gekozen. Juist in deze week besteden onder meer de dierenspeciaalzaken extra aan dacht aan voorlichting rondom een 'extra' dier. WEEK l-fMn Meer weten? Kijk op de website www.weekvanhethuisdier.nl voor handige tips en adviezen. Op zondag 25 april om 15.00 uur vindt in het Spleasure Centrum aan de Dalweg 181 een spannende voetbalderby plaats. De winnaars zijn al be kend: beide ploegen hebben gewonnen. Dat kan alleen bij een Match georganiseerd door Matchpoint! Deze wedstrijd is dan ook geen reguliere voetbalcompetitie. Een ploeg van de Politie Soest speelt samen met een team samengesteld uit jongeren van de wijk Smits veen. Beide groepen vinden de onderlinge relatie voor verbetering vatbaar. Om eens op een andere manier met elkaar in contact te treden teneinde elkaar beter te le ren kennen, is op verzoek van de jeugd deze sportieve activiteit ge organiseerd. De locatie waar de voetbalwedstrijd wordt gehouden De Glaucoom Vereniging is een middelgrote vereniging met mo menteel rond de 4000 leden. De Landelijke Bijeenkomst wordt gemiddeld bezocht door 500 a 600 personen. Ook niet leden glau- coompatiënten zijn van harte wel kom. De toegang is gratis. Het medisch-wetenschappelijke programma bestaat dit jaar uit ac tuele onderwerpen met nieuws waarde. De volgende voordrachten komen aan de orde. Mevrouw Dr. A. Niessen, oog arts, (Oogziekenhuis, Rotterdam) spreekt over Alternatieven voor de medische behandeling van glau coom?' (w.o. cannabis) Dr. H.EA. Duym, oogarts (Isala Klinieken, Zwolle): 'De betekenis van de oogdruk en glaucoom bij normale oogdruk' Drs. S. Norbacht, oogarts (Ca- tharina Ziekenhuis, Eindhoven) 'Operatieve behandeling van glau coom. Nieuwe ontwikkelingen'. Geïnteresseerden kunnen zich nog tot uiterlijk 22 april aanmelden voor het bijwonen van het me- disch-wetenschappelijk middag- programma bij het secretariaat voor leden). Het medisch-weten- van de Glaucoom Vereniging, £8 schappelijk middagprogramma 071 - 517 42 42, fax 071 - 517 58 (13.00-17.00 uur) kan worden bij- 35 of e-mail: info@glaucoom gewoond door leden én niet-leden. vgreniging.nl is in overleg met de gemeente door de jongeren zelf geregeld. De voetbalwedstrijd is de eerste activiteit waar de politie en de jeugd niet tegen maar met elkaar spelen. Eind mei is er ook een zeil wedstrijd gepland waarvoor Wet houder A.F.M. Krijger het start schot zal geven. De politie en de jeugd zullen dan onder begeleiding van de zeeverkennersgroep Paltz- en Eemgeuzen het ruime sop gaan kiezen. Andere partijen Zowel de gemeente Soest en, de politie, als de Stichting Balans zien deze projecten graag ontstaan en werken enthousiast mee aan het tot stand komen ervan. Door deze initiatieven wordt de anonimiteit doorbroken en de betrokkenheid tussen verschillende partijen in de Soest vergroot. Matchpoint Maatschappelijk On- In Nederland worden circa 100.000 mensen behandeld aan glaucoom. Echter, een veel groter aantal mensen, schattin gen lopen in de honderddui zenden, weet niet dat ze deze sluipende, onomkeerbare oog ziekte hebben of een verhoogd risico lopen die te krijgen. Glaucoom leidt tot een blijvende vermindering van het zien; zonder het zelf te merken wordt het ge zichtsveld geleidelijk aan kleiner. Als glaucoom niet wordt behan deld kan het zelfs in het laatste sta dium tot blindheid leiden. De schade die het glaucoom aanricht, kan beperkt blijven als de aandoe ning tijdig wordt ontdekt en be handeld. Daarom is bekendheid met en voorlichting over glaucoom van zeer groot belang. Op zaterdag 24 april a.s. wordt voor het 15e achtereenvolgende jaar de Landelijke Bijeenkomst van de Glaucoom Vereniging gehou den; deze keer in de Schouwburg zaal van de Reehorst in Ede. De ochtend wordt besteed aan de Al- ken, M.H. Bestman, mevr. 1 Broek, mevr. A. Brakkee en T. van Brienen-Wolfsen. voorste rij: organisator Olgi zinnen-Slagter en de juryledt 'rianne Groot, Eefvan der H Neeltje Buitelaar. Foto: Herman va De afgelopen maanden is veranderd bij Stayokay So voormalige jeugdherberg hostel heeft twee nieuwe zt ten aanbouwen aan de ka de Koningsweg. Deze zalen voor de aanwezige schoolg maar kunnen ook gebruikt 1 voor vergaderingen, cursus feestjes. Verder is een ruime parkec aangelegd om eventuele v soverlast aan de Bosstraat perken. En bussen hebben gelegenheid om zonder men op en van het terrein den. Tevens is het gehele afgebakend met een onop hekwerk om dieren niet te ren in hun doorgang. Volgende week zal een gi drijf beginnen om op het met name rond de nieuv keerplaats, bomen, struil bosplantsoen aan te plant om de kaalslag die vorig jaa verbouwing is gepleegd te doen. Stayokay probeert 1 rein te beplanten met in soorten om zo in aanmer komen voor het milieuke de milieubarometer. De Soester Coui zoekt met spo Heb je op woens tijd om een wi te lopen? Bel snel 035-6014 voor meer informc Ook invalbezorc zijn welkom www.rabobankonlim De film kent men waarschijn lijk al. Maar het toneelstuk? De man met het ijzeren masker is een groots opgezet toneelstuk op het Baarnsch Lyceum. De Bastille, 1660, waar de mach tige, maar zelfingenomen Koning Lodewijk heerst. Een koning die voor zichzelf kiest in tijden van hongernood. Een toneelstuk over de musketiers Atos, Portos en Aramis, die de koning altijd bij staan. Óver koning van de muske tiers, d'Artagnan, die niet meer weet wiens kant hij kiezen moet. Maar wanneer Athos' zoon Raoul wordt vermoord in naam van de koning, is de maat vol. De drie musketiers wreken en gaan op zoek naar de man met het ijzeren masker. De tweelingbroer van Ko ning Lodewijk. Een broer die ja renlang is opgesloten in de toren, met een ijzeren masker op zijn hoofd getimmerd. Maar die dan toch bevrijd wordt door de held haftige drie musketiers, en wat volgt. Het toneelstuk kent meer dan 175 medewerkers, waarvan 60 acteurs en een groot orkest. Er is maanden gewerkt om een stuk van hoge klasse neer te zetten. Het acteur- werk was onder leiding van Mare van Driel. Een viering van alweer 85 jaar Baarnsch Lyceum! Het stuk vindt plaats op het Baarnsch Lyceum. Men kan de kaartjes, die 3 euro per stuk kos ten aan de deur kopen. Het stuk wordt opgevoerd vanavond en donderdag om 20:00 uur. Tot dan! dernemen stimuleert en enthou siasmeert in nauwe samenwerking met de gemeente Amersfoort en Soest het Betrokken Ondernemen. Deze maatschappelijke betrokken heid van mensen zet Matchpoint in om Matches en Projecten te reali seren die ten goede komen aan de lokale samenleving. Centraal staat daarbij steeds de Match op maat. Zinvol voor de direct betrokkenen en de lokale samenleving. Dit project is een van de initiatie ven van Matchpoint waarbij zij betrokken blijft van begin tot eind. Matchpoint is een onderdeel van stichting Ravelijn. Op woensdag 9 en zaterdag 19 juni a.s. kunnen liefhebbers een wandeling over het privé landgoed 'De Paltz' maken. De wandeling duurt ongeveer twee uur, kost 4,00 p.p. en gaat om 14.00 uur van start. Het landgoed is alleen te bezichti gen met gids en dus normaal niet open voor publiek. De Paltz is aangelegd tussen 1867 en 1880. Het park op het landgoed is ontworpen door de bekende tuinarchitect Copijn. Henk Gerth is de gids en kan de deelnemers veel mooie verhalen vertellen over dit bijzondere landgoed. Men kan zich nu al opgeven bij VYV-Soest, SS 6012075. Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Binnenkort start Muziekcentrum Paul Snoek in het centrum van Hilversum een nieuw koor! Kayente is de naam en het reper toire zal vele eeuwen, talen en stij len bestrijken: veelzijdigheid en afwisseling is het motto. Paul Snoek is ook in Soest bekend als dirigent van diverse koren. Naast het zingen zal er ook veel aandacht zijn voor de achtergrond van de liederen aan de hand van verschillende kunstvormen en zin tuigen. Met recht: een wereldkoor! De repetities zullen vanaf 4 juni aanstaande gaan plaats vinden op vrijdagmiddag van 15.00 uur tot 16.30 uur in Hilversum (nabij cen traal station en bushaltes). Wan neer uw interesse gewekt is, neem dan contact op met het Muziekcentrum via 035-6289292 of mail naar muziekcentrum.paul snoek@planet.nl voor verdere in formatie. De prijswinnaars van de S Zakenpuzzel 2004: v.Ln.r.): G. van Beek, mevr. R. vt mevr. A.L. Potman, P. den ledereen kent het plaatje 'konijn in buitenhok'. Het is zo'n bekend beeld dat het normaal geworden is. Toch is er weinig normaals aan een konijn dat alleen leeft. Konijnen zijn groepsdieren: in de natuur leven ze in behoorlijk grote groepen en dat vinden ze ook prettig. Wilt u dus een konijn aanschaffen, denk er dan eens aan om twee dieren te nemen. Dat is veel prettiger voor hen, en u hoeft niet bang te zijn dat konijnen die aanspraak aan elkaar hebben, minder gesteld raken op u of uw kinderen. Hetzelfde gaat op voor veel andere sociale huisdieren, die in de praktijk vaak alleen worden gehouden. Goudvissen bijvoorbeelden cavia's, maar ook tamme ratten en graspar kieten. Het gemis van een soortge noot is echt niet goed te maken met een spiegeltje voor de parkiet, een extra knuffel voor de cavia of een nieuw plantje voor de goudvis. Bedenk dat u misschien één uurtje per dag aandacht geeft aan uw dier, en hij of zij de resterende drieën twintig uur alleen is. Met beleid Voor u nu naar de dierenspe ciaalzaak snelt en een vriendje voor uw eenzame huisdier aanschaft: een dier dat al een poosje alleen leeft, accepteert niet zonder meer een nieuwkomer. De nieuweling moet met zorg gekozen wor den. Bij zowel konijnen als cavia's zet u bijvoorbeeld liever geen mannelijk dier bij een ander mannelijk dier in zijn ter ritorium. En denk ook aan gezinsuit breiding, want één en één is bij die ren zelden twee: een nestje is zomaar geboren. Ook moet de intro ductie van het nieuwe speelkame raadje met beleid gebeuren, zodat ze rustig aan elkaar kunnen wen nen. Soms moet de nieuweling een poosje in een ander hok leven, zoda nig dat de dieren elkaar kunnen zien en ruiken. In veel gevallen is het ech ter voldoende om het hok of het aquarium goed schoon te maken en opnieuw in te richten, waarna u de dieren samen, tegelijkertijd, in hun nieuwe verblijf laat. Wilt u uw eenzame konijn, goudvis of parkiet gelukkig maken, laat u dan vooraf goed inlichten door de dierenspecialist. Medewerkers van dierenspeciaalzaken hebben jaren lange ervaring met dieren, en zij kunnen u precies vertellen hoe u de introductie soepel kunt laten ver lopen. In veel gezinnen worden huisdieren genomen omdat de kinderen dat zo graag willen. Een huisdier (erbij) staat hoog genoteerd op verlanglijstjes van kinderen. Er is alles voor te zeggen om de kinderen hierin tegemoet te komen. Huisdieren hebben een enorm positieve invloed op hen. Dat is inmiddels al door vele onderzoeken wetenschappelijk bewezen. Kinderen vinden altijd een geduldig, luisterend oor bij hun kat, hond of konijn. Het zal hun kleine en grotere geheimen nooit doorvertellen. Dieren in huis betekent ook verant woording dragen voor een levend wezen, belangrijke lessen die een kind met een huisdier spelenderwijs oppikt. wat makkelijker uit te besteden dan die van een hond of kat. Natuurlijk leert u uw kind hoe het zijn dieren het beste kan verzorgen, en houdt u altijd een oogje in het zeil. Als u wilt weten wat de mogelijkheden zijn, laat u dan voorlichten in het huis dierenkenniscentrum bij uitstek: uw dierenspeciaalzaak. Maar ook dan: ouders mogen er nooit vanuit gaan dat een kind de volledige zorg voor een dier aan kan, of op langere termijn volhoudt. Die verantwoording'kan een kind meest al pas aan op een leeftijd vanaf onge veer twaalf, dertien jaar. Voor die tijd komt het erop neer dat u het kind zo nu en dan aan de verzorgingstaak moet herinneren, of de verzorging een poosje overneemt. Zeurterreur Bovenaan de lijst van favoriete die ren van kinderen prijkt de hond. Toch is het alleen maar af te raden om te zwichten voor de'zeurterreur' als u zelf geen bondenliefhebber bent. Denk dan liever aan een alter natief, zoals een tamme rat of een cavia, waarmee een kind minstens zoveel interactie heeft als met een hond. Hamsters, muizen, parkieten en goudvissen of guppy's zijn mis schien wel de meest geschikte huis dieren voor kinderen. Ze vragen weinig, geven veel terug, en hun verzorging is tijdens de vakanties *Wat ben ik blij met deze p Komt goed van pas, war hoop binnenkort mijn 8 verjaardag te vieren met i kinderen en kleinkinderen mw. G. van Beek, eerste-p winnares, tijdens de prijsui king van de Soester Zaken zei 2004. De Stichting de Utrechtse Mo lens verkeert in financiële moeilijkheden. Belangrijkste oorzaak zijn de hoge beheer- kosten van de 22 molens die de stichting in eigendom heeft. Doordat het werk aan de mo lens onvoldoende planmatig is uitgevoerd en de inkomsten la ger zijn dan de uitgaven, heeft de stichting een incidenteel en structureel financieel pro bleem. Dit blijkt uit o.a. onderzoek van Adviesbureau Groen dat in op dracht van Stichting de Utrechtse Molens en de Provincie Utrecht is uitgevoerd. Dit onderzoek maakt deel uit van de rapportage 'Een toekomst voor de Utrechtse mo lens', waarin het totaalbeeld van de situatie is beschreven. Het advies bureau schetst in het rapport een beeld van de inhaalslag die nodig is om het beheer van de molens opnieuw op orde te krijgen. In to taal is hiervoor 4,5 miljoen euro nodig. Het merendeel - circa 3,2 miljoen euro - is bedoeld om de achterstand in restauraties in te halen. De Stichting de Utrechtse Molens kampt bovendien met een tekort van 500.000 euro. Het be treft hier hoofdzakelijk restauratie uitgaven waarvoor geen financiële dekking is. In feite betekent dit het faillissement van de stichting. Problemen Ook in de sfeer van de exnloitatie kampt de stichting met problemen. Adviesbureau Groen heeft bere kend dat jaarlijks 285.000 euro nodig is om de kosten van onder houd, belastingen, verzekeringen e.d. te dekken. De huidige inkom sten bedragen 130.000 euro. Het adviesbureau stelt voor om alter natieve bronnen van inkomsten aan te boren uit o.a. een verhoogd provinciaal onderhoudsbudget en bij sponsoren, Utrechtse molenge meenten en waterschappen. Om dit te ondersteunen is ontwikkeling van een totaalvisie op het beheer van de molens en een actief PR- beleid vereist. Ook versterking van de professionele capaciteit is noodzakelijk. De conclusie van het rapport is dat de toekomst van de Utrechtse mo lens alleen kan worden gegaran deerd door een "drastische koers wijziging" van beleid en beheer. Het bestuur van de Stichting de Utrechtse Molens heeft hieruit haar conclusies getrokken en heeft besloten om terug te treden. Lo pende de besprekingen met o.a. de provincie Utrecht en het Erfgoed huis Utrecht over de installatie van een ad interim bestuur, blijft als waarnemend voorzitter mw. A.D.P. Slok-Keijzer in functie. Het rapport over de Utrechtse molens komt op 26 april aan de orde in de provinciale statencommissie Zorg, Cultuur en Welzijn. De winnaars van de 8 hoogste zen waren wijdagavond 16 uitgenodigd in restaurant De I ter Duinen. Paul Smit, dire van .Drukkerij/Uitgeverij (Soester Courant), opende de pening met een welkomstwi waarna Olga Goezinnen-Sk organisator van de Soester Zi puzzel, vertelde over het vei van deze (alweer de 6e) grote zeiactie. Deze keer lag de m niet bij de slagzin. Alleen c prijs was voor een foutloze ii ding met de beste slagzin. Ui andere foutlozen heeft Schi Netwerk Notarissen de overi prijzen geloot. Juist door dat maakten ook minder getalent

Soester Courant | 2004 | | pagina 10