KL. I I Veel kritiek op Hart voor Groen Tijdelijke hangplek blijft heet hangijzer Visser ïdstad Zonnepanelen op raadhuisdak Slotdebat in Midden- Oostencyclus D66 DOP m/v STIEK iACTUEEL! Container, trapveld en hondenuitlaatterrein EU-kandidaat CDA pleit voor verbetering milieu Skate-evenement op 15 mei Biep heet 'Idea' Bestemmingsplannen Soest op vernieuwde website Mar^fp^van Zijp AGINA 2 zijn id ie buurt WOENSDAG 21 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Meningen van lezers Miljoenenaffaire Geen financieel voordeel Soest door sluiting vliegbasis Verzet tegen voorziening lijkt de overhand te hebben Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen fty 0800 - 0432 Soest gaat bewuster om met energie Komt u ze maar halen! 28.678 Lobelia's 131.924 Petunia's j 24.966 Surfinia's 21.487 Spaanse margrieten Elf dat is nog lang niet alles! Balans en jongeren werken samen Woensdag 28 april in Artishock Vandalen Wie vergelijkt leest de Soester; Courant Rekenkamer Service voor al Ie merken J het )5 /erlof larvan in het iïging en referen- nl. Inlichtingen griftland.nl. isch aangelegd en heb lan snel verder! Voor k machineoperators op m hebt uitzicht op een i die het leuk vinden ven. Het spreekt voor hte teamplayer. Vind je n een (food)productie- niveau en heb jij de em dan snel contact met bij jou in de buurt. andstad.nl is Nederlands' grootste nele haarcosmetica in In een ultra-modern it worden haarverzor- de kappersbranche ©ra, die naast de eigen i Nederland, België, 3 Staten, naar meer aan worden geëxporteerd. AV.keune.com. nr een: >p bij zijn dagelijkse t bewaken, controleren algemene administratie. Mll opleiding, met een 9 met Microsoft Office, erkwijze zijn eveneens m/v tvangsf van afroep- en en overige materialen, lagazijnen tbv externe i van leverdata, prijzen ring in een soortgelijke met JD Edwards is een oog voor detail, itatiebrief met C.V. aan mevrouw J.l. Holtslag, une.com. Voor verdere L Goed zo, Jan Visser. Geen mo ment heb ik gedacht dat B. of W. een redelijk antwoord zouden ge ven op de Verhoef-brief, laat staan dat ze zijn conclusies zouden kun nen weerleggen. Waar bemoeit die man zich mee? Probeer je als wet houder of als raadslid nog ergens een potje geld te vinden voor leu ke dingen voor de achterban, pro beer je met succes reserves op te bouwen, slaag je er in die reserves uit het zicht te houden zodat de dorpelingen niet meteen de OZB omlaag willen brengen, is ondank je loon. Zegje nog duidelijk dat de discussie afgesloten is, komt er toch zo'n kolommenvuller die wel eens antwoord wil hebben. Zulke hardnekkigheid, in het besef dat je van z'n leven toch geen antwoord zult krijgen, verdient alle lof. Cha- peau, dus. Maar, Jan, bekijk de zaak nu ook eens van de andere kant. Zwelt je borst niet van ongepaste trots dat Soest door onze politici wordt op gestoten in de vaart der grote on dernemingen, Enron, Dotcom, Global Crossing, Parmalat, Ahold en ga zo maar door? Op kleinere schaal weliswaar, maar voor een kleine gemeente is elk miljoen er een, tenslotte! J.B. Baurdoux De toekomst van de vliegbasis Soesterberg na de voor 2007 aangekondigde sluiting maakt deel uit van het ontwerpbe- stemmingsplan Hart voor Groen. Er zijn op rijksniveau afspraken gemaakt dat de eige naar van het terrein van de vliegbasis, de Staat der Neder landen, opbrengsten van de grond nodig heeft om de bezui nigingsoperaties bij defensie te betalen. Het terrein van de ba sis kan dus geen geld opbren gen voor uitvoering van de plannen in het kader van Hart voor de Heuvelrug. Door de stationering van de heli kopters naar Gilze-Rijen moet op die luchtmachtbasis geïnvesteerd worden en het geld daarvoor moet onder meer komen uit activiteiten die op het terrein van de vliegba sis Soesterberg gaan plaatsvinden. Voor de gemeente Soest betekent dit dat de basis dus niet in finan ciële zin een rol speelt, maar uit sluitend in de visie voor het ge bied. 'De sluiting van de basis heeft een enorme kans gegeven om dit gebied op een hele nieuwe wijze in te richten.' Dat zei wethouder Bart Krol, bij gestaan door provinciaal project leider Henk van Rooijen en Paul Haagen van de gemeentelijke af deling Planologie en Bouwen, maandagavond tijdens de druk bezochte informatieavond in dorpshuis Burgstede. Wat de be zoekers betreft gaat de vlag niet uit in het dorp als het gaat om Hart voor Groen. Typerend voor de bij eenkomst was dat zo'n beetje de enige bezoeker die complimenten had voor het plan (overigens niet afkomstig uit Soesterberg) waar van hij vond dat het van visie ge tuigt, het tegendeel van bijval kreeg. Als rode draad door de avond liep het gevoel van de Soes- terbergers dat zij er op achteruit gaan. Zij krijgen meer rood (wo ningbouw en vestiging van indus trie), terwijl het groen elders wordt gevonden (Jessurunkamp en Ko dakterrein aan de De Beaufortlaan in Soestduinen): 'Uit Soesterberg wordt alleen maar groen wegge haald.' Wethouder Krol wees er meer dan eens op dat in het Heuvelrugge- bied 'per saldo groen het moet winnen van rood. Anders gaat het plan niet door'. Voor het gros van de bezoekers hoeft dat ook niet, 'want wij worden opgezadeld met industrie (aan de Richelleweg en de Zuiderweg), wat een verkeer- aanzuigende werking heeft met overlast als gevolg. En dit alles wordt verkocht onder het mom van 'we gaan wat aan het groen doen", aldus een bezoeker. Maar Krol hield vol dat zijns inziens de kwaliteit van het Heuvelruggebied en de samenhang van Soesterberg erop vooruit gaat. Hete hangijzers zijn ook de eco ducten over rijksweg A 28 en de Amersfoortsestraat. Vooral voor een aantal bewoners van deze straat, die steeds drukker wordt en waar veel te hard wordt gereden, aldus aanwonenden, heeft dit soms ingrijpende gevolgen. Overigens werd ook gewezen op de proble men die er zullen zijn met de over steek van de Kolonel Van Roijen- weg die over de Leusderhei loopt en steeds drukker wordt door sluipverkeer dat de Amersfoort sestraat wil mijden. Bewoners van ApoJJo hebben daarentegen ande re problemen: zij vrezen dat de voorgenomen woningbouw achter Kontakt der Kontinenten en De Open Ankh oprukt tot vlak bij de bestaande bebouwing voor hen al leen maar nadelige gevolgen heeft. Dan spelen er ook nog kwesties als het motorcrossen in het gebied (het terrein voor de crossers wordt richting Amersfoort verplaatst) en het Kamp van Zeist. Het grootste deel hiervan behoort tot de ge meente Zeist. Het deel dat nu als detentiecentrum in gebruik is, zal die bestemming houden, het ove rige deel zal wat Zeist betreft groen kunnen worden als tenmin ste het bedrijventerrein dat Zeist hier heeft gepland elders in die ge meente kan worden gevonden. Buiten de orde waren de vragen over de verbetering van de kwali teit van het Dorpsplein en omge ving. Hieraan is meer behoefte dan aan realisering van het plan Hart voor Groen, zo liet een aantal be zoekers weten. Krol wees erop dat dit onderwerp volgende maand aan de orde komt. Het laatste woord over de be oogde tijdelijke hangplek op de hoek van de Vrijheidsweg en de Industrieweg is nog niet ge sproken. De meningen mogen volgens een woordvoerder van de gemeente verdeeld zijn, het verzet tegen de voorziening lijkt het onder de meeste buurt bewoners en ondernemers van het naastgelegen bedrijventer rein Soestdijk te winnen. In de aanloop naar de hangplek is onlangs alvast een bankje ge plaatst, in de hoop dat de jongeren niet meer samenscholen op het Willem Speelmanhof en directe omgeving, waar bewoners het laat ste jaar werden geconfronteerd met intimidaties, vernielingen en geluidshinder. Volgens de gemeen te is daar de laatste weken niets meer gebeurd. 'We hebben in ieder geval geen meldingen gekregen.' Het lijkt er inderdaad op dat de hangjongeren zich hebben ver plaatst naar de Vrijheidsweg. Een buurtbewoonster: 'we hebben nu al last van draaiende motoren en muziek, de kinderen worden er wakker van. Het gaat ons niet om de jongeren. Als er ouderen staan met een ghettoblaster met muziek van Bach, zijn we er ook tegen.' Ze is afgekomen op de presenta tie van het plan voor de hangplek, vorige week dinsdag in ontmoe tingscentrum Klaarwater. In elk geval in het eerste uur hebben de tegenstanders de absolute meer derheid. Sommigen spreken van 'verplaatsing van het probleem.' De gemeente moet dat maar op lossen, daar is ze voor, meent een man. Een ambtenaar stelt dat daar nu juist aan wordt gewerkt in de vorm van een tijdelijke hangplek die in dé toekomst moet worden vervangen door een structurele voorziening. Maar de man, een ondernemer, gaat niet overstag. Hij is bang voor vernielingen en overlast. Op de vraag van de ambtenaar wat er dan volgens hem zou moeten worden gedaan, zegt hij: 'de jonge ren moeten gewoon om tien uur naar binnen. Dat deden wij ook. Waarom staan de jongeren bui ten?' Dat is hun cultuur, reageert een jongerenwerker van Balans. 'Wij gingen vroeger ganzenborden en Swiebertje kijken, dan doen ze nu niet meer.' Volgens de welzijnswer ker zijn er in Soest ongeveer hon derd jongeren die elkaar in ver schillende groepen op straat op zoeken. Twee van hen laten hun gezicht zien in het ontmoetingscentrum aan de Wiardi Beckmanstraat. Ze worden handenschuddend welkom geheten door een ambtenaar. Vol gens omwonenden valt er niet met de jongeren te praten. 'Als je er iets van zegt, is de volgende dag je auto bekrast. Ik heb laatst een re kening van iemand gezien. Veer tienhonderd euro schade had hij aan zijn auto.' De jongeren beweren, dat niet alle beschuldigingen aan hun adres ge loofd moeten worden. 'Veel ervan zijn niet waar, of het komt door anderen.' Een man probeert het tweetal iets bij te brengen over nor men en waarden. Tijdens zijn be toog danst het stokje van een lolly tussen zijn lippen. Een oude man draagt bij aan de discussie: 'ze hadden nooit de militaire dienst plicht moeten afschaffen.' Tientallen belangstellenden ver schijnen tussen vijf uur 's middags en acht uur 's avonds op de pre sentatie. Ongeveer tien formulie ren, waarop zij hun opmerkingen kwijt kunnen, worden ingevuld en ingeleverd. Nog eens tien A-vier tjes gaan mee naar huis. De verbale reacties zijn wisselend, stelt de ambtenaar. 'Er zijn men sen die de hangplek met angst en beven tegemoet zien, sommigen zeggen: laat maar komen, en ande ren reageren juichend op het pian.' Tijdens de presentatie legt zij de nadruk op de afspraken die ge maakt zijn met de jongeren over het gebruik van de plek. De poli tie zal blijven controleren en als de jongeren zich niet aan de afspraken houden, verdwijnt de hangplek weer. Die is er overigens niet al leen voor de jongeren. 'Werkne mers van de bedrijven kunnen er tussen de middag bijvoorbeeld ook lunchen', aldus de ambtenaar. Hoe dan ook, de tijdelijke hangplek blijft een heet hangijzer. www. .soestercouranf.nl Van Weedestraat 227 3761 CD Soest Telefoon (035)601 41 52 E-mail: soestcrl@wanadoo.nl Kinder- en i ^jongerentelefoon Elke dag en nacht bereikbaar Om inwoners en bedrijven be wuster met energie om te laten gaan, start de gemeente Soest met meerdere nieuwe klimaat projecten. Het rijk heeft daar voor een subsidie beschikbaar gesteld van 98.383. Eén van de projecten is het zelf opwek ken van duurzame energie door het plaatsen van zonnepa nelen op het dak van het ge meentehuis. Verder kijkt de gemeente Soest via buurtworkshops wat er leeft onder de bewoners in een bepaalde wijk op het gebied van energieverbruik, -besparing en het opwekken van duurzame energie. Met deze ken nis kunnen praktische adviezen voor energiebesparing worden ge geven. Met de uitvoering van de klimaatprojecten behoort de ge meente Soest bij de eerste ge meenten die aansluiten bij het Kli maatconvenant 2002 tussen over- Veel verrassingen heeft het plan voor de tijdelijke hang plek niet opgeleverd. Zoals verwacht kiest de gemeente voor een onderkomen dat het meest lijkt op een contai ner die gebruikt wordt voor zee- en wegtransport. Aan een van de lange zijden van de container komt een ope ning in de vorm van een halve maan. Binnen zijn bankjes be vestigd en komen bartafels. De hangplek wordt ingericht op de hoek van de Vrijheidsweg en de Industrieweg. Gezien vanaf de Vrijheidsweg zal de container links achter op het veld worden geplaatst. Daarnaast is dan ruimte voor een trapveld en aan de kant van de Vrijheidsweg blijft een gedeelte beschikbaar als hondenuitlaatterrein. Tussen het veld en het bedrijventerrein plaatst de gemeente een hoog hek. Langs de Industrieweg komt een lager hek en een fiet senstalling. De aanvraag voor de vergun ning is afgelopen donderdag officieel ingediend. Het plan zal vermoedelijk volgende week worden gepubliceerd in Op 't Hoogt Actueel in de Soester Courant, waarin opgenomen de officiële informatie van de ge meente. Na de publicatie heb ben burgers twee weken de tijd om hun bezwaren (zienswijzen) in te dienen bij de gemeente. Het college zal dan eventuele zienswijzen behandelen en daarna al dan niet een vergun ning afgeven. Het is niet ondenkbaar dat er zienswijzen zullen worden inge diend. Daarom is het nu moei lijk te zeggen hoe lang de pro cedure in beslag zal nemen. Zodra de vergunning helemaal rond is, kan de hangplek binnen een week of vier worden gerea liseerd. Intussen wordt op het gemeen tehuis verder gewerkt aan het speelruimteplan. Daarin wordt ook aandacht besteed aan een structurele (hang)plek, onge veer in de stijl van het onlangs gereedgekomen buurtpark tus sen de Koningsweg en de Vale riaanstraat. Een van de CDA kandidaten voor de komende Europese ver? kiezingen, Corien Wortmann, pleitte in haar toespraak vorige week dinsdag ervoor dat de Eu ropese Unie meer energie moet steken in het behoud van Natuur en Milieu. Tijdens de ledenbijeenkomst van het CDA Soest-Soesterberg heeft Wortmann gesproken over mi lieuproblemen die de leefbaarheid van zowel Europa als Nederland aantasten. Omdat ons land bin nen de EU de hoogste dichtheid van bevolking, industrie, vee en transport heeft, worden steden, bossen en het landelijk gebied ernstiger bedreigd dan elders in Europa. De CDA'er ziet veel mogelijkhe den in technische vernieuwingen die voor een mindere belasting van het milieu zorgen. Vooral Ne derland beschikt over veel exper tise en ervaring op dit gebied. Daarom is het belangrijk dat het innovatieplatform 'duurzame ont wikkeling' van premier Balkenen de hoog op de agenda wordt ge plaatst. De kandidaat voor het Europese Corien Wortmann parlement vindt het noodzakelijk om over te gaan op grondstoffen en energiebronnen die minder be lastend zijn voor het milieu. Ze verwacht daarom van zowel bur gers, bedrijven en maatschappelij ke instellingen, als van de over heid, een optimale inzet. Daar naast vindt zij dat de kosten van het milieubeleid deels betaald moeten worden uit de portemon nee van de vervuiler zelf. Zoveel? Ja, we hebben zoveel bloeiend moois om een tuin zo groot als de provincie op te zomeren! Maak van uw tuin nu alvast een plaatje, zodat u met dit heerlijke voorjaarsweer dubbel kunt genieten. Kom dus naar t' Vaarderhoogt en kies uit voor uw eigen tuin! Oja, heel veel goedgehumeurde Vaarderhoogtmedewerkers om u van advies te dienen In samenwerking met Stichting Balans heeft een aantal jonge ren een skatewedstrijd georga- hiseerd. Die wordt gehouden op zaterdag 15 mei op de skate- baan aan de Dorpsstreek. De wedstrijd is bestemd voor kin- f deren en jongeren van 8 tot en met 1 20 jaar. Er is plaats voor 35 deel- i nemers. De inschrijving is reeds I 6 i begonnen en duurt tot 4 mei. Bij te grote belangstelling zal worden geloot wie er aan de wedstrijd mogen meedoen. Opgeven kan bij Stichting Balans in buurthuis De Schoof aan de Molenstraat 142. Het inschrijfgeld bedraagt 2,00. Voor meer infor matie kan met de welzijnsstichting worden gebeld, tel. 6017615 (vra gen naar Patricia of Duko). Dorresteinweg 72 b Soest 035 - 6012883 www.rabobankonline.com Vervolg van pagina 1 otheek' en 'C-drie' en er een be langrijke stap werd gezet in de ont wikkeling naar een moderne... bi bliotheek, zoals hij het toch nog maar even omschreef. Soest loopt al voorop wat de overheid inmid dels landelijk nastreeft: de combi natie van diverse cultuur-uitingen (theater, muziek) met de laag drempelige verschaffing van al dan niet gedigitaliseerde informatie. Daarmee zullen ook jongeren 'ge bonden' moeten worden, want het culturele leven vergrijst, aldus Witte. Hij meldde met gepaste trots dat de gemeente Soest het belang van de bibliotheek-modernisering heel goed in de gaten heeft, zodat Idea 'voorlopig' - zoals hij bena drukte - gevrijwaard is van al te ingrijpende bezuinigingen. Hij hoopte verder dat ook het Digita le Eiland en het Cultuurpunt, bei de onder hetzelfde Idea-dak, de instelling als geheel meer 'swing' zouden geven. Vervolgens trok hij het pakpapier van een reuze-visi tekaartje weg, hem door Marianne Houkamp aangereikt, waardoor de nieuwe naam en het logo zichtbaar werden. Culfuurpunf Het gezelschap spoedde zich ver volgens naar binnen om getuige te zijn van de opening van het Cul tuurpunt Soest, waar vanaf heden cultuurconsulentc Coco Michels en haar collega's Anita Vreugden- hil en 1\ina Prekpalaj als 'culture le vraagbaak' (en nog veel meer) zullen fungeren. Het 'loket' werd geopend nadat Witte met een misthoorn daartoe het sein had gegeven en met blijdschap had vastgesteld dat de gemeente Soest Coco Michels niet langer hoeft te delen met Baarn. Op haar beurt stelde zij vast dat er in Soest op cultureel gebied 'verschrikkelijk' veel te doen was. Een saxofoonor kestje zorgde voor vrolijke klanken waarna het gezelschap zich, langs de koorzang van Chorusline, naar de Vijverzaal begaf, die is ingericht als 'Digitaal Eiland' en vooral voor de computerliefhebbers een soort paradijsje moet zijn. Witte opende dit onderdeel door op verzoek van Jacqueline van de Velden van Idea een videospelletje te spelen: 'You have been hit...!' De rest van de dag was het druk in het gebouw, waarop de nieuwe naam overigens nog niet aanstonds te zien was. Het publiek, vooral de jeugd, kon zich o.a. vermaken met buttons bibberspiralen en een oc- topusspel, alsmede een internets peurtocht en nog veel meer. 'Idea' - ach, 't zal wel wennen... De 'bemanning' van het Cultuur- punt: v.l.n.r. Tuna Prekpalaj, Ani ta Vreugdenhil en Coco Michels. Foto: Foto Bell. heid, provincies en gemeenten. In het Kyoto-verdrag van 1997 heeft Nederland zich gecommit teerd aan een reductie van de C02. uitstoot van zes procent ten op zichte van het referentiejaar 1990. Om deze doelstelling te behalen in 2010 is nog een forse inspanning nodig. Dit wordt algemeen onder kend door Rijk, provincies en ge meenten en daarom bevat het Be- stuurs Akkoord Nieuwe Stijl (BANS) ook een klimaatpara graaf. De kaders en intenties uit het BANS zijn inmiddels nader uitgewerkt in het Klimaatconve nant, dat de VNG, het IPO en het Rijk afsloten in februari 2002. Klimaatbeleid is een verbreding van het traditionele energiebeleid, waarbij naast C02-reductie door besparing nadrukkelijk ook het sti muleren van de toepassing van Duurzame Energie, Duurzaam Bouwen en Duurzame Mobiliteit ter hand wordt genomen en de uit voering van dit beleid steeds meer dient te worden geïntegreerd in het beleid en de werkzaamheden van andere relevante beleidsterreinen, zoals Ruimtelijke Ordening, Eco nomische Zaken, Volkshuisvesting, Verkeer en Vervoer. Gemeenten kunnen door de rol die ze vervul len en contacten met lokale par tijen, zoals bedrijfsleven, woning bouwcorporaties en particuliere huishoudens, als intermediaire par tij een belangrijke bijdrage leveren aan klimaatbeleid. Groene stroom Soest maakt al voor 100 procent gebruik van groene stroom voor de gemeentelijke gebouwen en instal laties en de openbare verlichting. De gemeente Soest is hiermee voorloper en wil die positie ook behouden. Als waardering voor het feit dat de gemeente Soest de eerste grootverbruiker is van groe ne stroom in de provincie Utrecht heeft Eneco de gemeente een ma quette geschonken, die in de hal van het gemeentehuis hangt. Verder doet de gemeente er alles aan het energieverbruik zo laag mogelijk te houden. Zo wordt er gebruikgemaakt van hoogfrequen- tieverlichting (lampen die lang meegaan en weinig energie ver bruiken) en is er detectieaanwezig- heid voor het licht (is er niemand in de kamer, dan brandt er geen licht). Ook bij de inkoop van on der meer apparatuur, voertuigen en machines wordt rekening ge houden met duurzaamheid en energieverbruik. Als eerste in de regio plaatst de gemeente Soest haar bestem mingsplannen (kaartmateriaal en voorschriften) op internet. Belangstellenden hoeven daar om niet meer naar het gemeen tehuis om de plannen te kun nen inzien. Op de vernieuwde website van de gemeente Soest (www.soest.nl) kunnen de be stemmingsplannen worden be keken. In Nederland zijn er slechts een aantal gemeenten die hun bestem mingsplannen op deze manier di gitaal beschikbaar hebben. Van tien Soester bestemmingsplannen kan de plankaart worden opge vraagd. Door in deze kaart te klik ken op een gebied of een object, kunnen de bijbehorende voor schriften worden ingezien. Het is de bedoeling dat uiteindelijk alle geldende bestemmingsplannen op internet worden geplaatst. Ook zullen in de toekomst ontwerpbe- stemmingsplannen via de gemeen telijke website worden ontsloten. Bij deze ontwerpplannen zal de mogelijkheid worden geboden om via internet in te 'spreken'. Door bestemmingsplannen op in ternet te plaatsen wordt het moge lijk om op elk gewenst tijdstip thuis te bekijken wat er binnen een bestemmingsplan wel en niet mo gelijk is. Voor nadere informatie kan men nog altijd terecht bij de balie van Planologie Bouwen in het gemeentehuis. De balie is op werkdagen geopend van 8:30 tot 16:30 uur en op donderdagavond van 19:00 tot 20:00 uur. Website vernieuwd De website van de gemeente is onlangs geheel vernieuwd. De ver nieuwde website is tot stand geko men in nauwe samenspraak met een klankbordgroep van betrokken inwoners van Soest. De site heeft een nieuwe vormgeving gekregen en het zoeken (en vinden) van in formatie is eenvoudiger gemaakt. De zoekpagina is verbeterd en daarnaast kan er via de sitemap of de 'a tot z' pagina worden gezocht. Door middel van een uitklapmenu kan nu direct naar onderliggende pagina's worden doorgeklikt. Reeds bestaande onderdelen zijn in de nieuwe site vanzelfsprekend ook beschikbaar gebleven, zoals diverse printbare of 'on line' in te vullen formulieren (voor bijvoor beeld het doorgeven van een mel ding of een verhuizing of het aan vragen van een gemeentelijk pro duct), bestuurlijke informatie (ver slagen, besluitenlijsten, raadsvoor stellen e.d.) en de digitale fotover zameling met duizenden histori sche en recente foto's. Drie jongens van 17 jaar uit Soest en Maarsbergen zijn zondagoch tend rond drie uur aangehouden op verdenking van vernieling. Even daarvoor had de politie een melding binnengekregen dat er ruiten werden ingegooid bij een pompstation aan de Soesterberg- sestraat. De politie ging pools hoogte nemen en kon toen vrijwel meteen het drietal aanhouden. De jongens bekenden direct en kon den na verhoor met een bekeuring naar huis. Op woensdag 28 april organi seert D66-Soest het slotdebat over het conflict tussen Israël en Palestina. Dat gebeurt vanaf 20:00 uur in Artishock, Steen- hoffstraat 46. Staat u helemaal achter de plan nen van Bush en Sharon? Of vindt u dat de Palestijnen te kort wordt gedaan? D66 geeft u de kans uw stem te laten horen en mee te praten met de 'deskundi gen'. De aanvang van het debat is om half negen, maar eerdere aan wezigheid is gewenst. De bezoe kers kunnen dan kiezen welke stellingen zullen worden voorge legd aan de vertegenwoordigers van het CIDI (Centrum Informa tie en Documentatie Israël) en het Palestina Komitee (PKN). In de zaal wordt het publiek naar zijn mening gevraagd: voor of tegen de stelling. De vertegenwoordi gers van het CIDI en het Palesti na Komitee krijgen om de beurt de Ais een lenteknop bij heldere he mel wordt donderdag 22 april 2004 de verordening vastgesteld op een heuse Rekenkamer in Soest. Na alle financiële ellende, die ik u vorige week schetste, ligt er eindelijk een voorstel op tafel waar we al jaren op zitten te wach ten. Enkele gratis adviezen voor de be sluitvorming morgenavond wil ik u niet onthouden. Allereerst moet zo'n lokale Rekenkamer volstrekt onafhankelijk zijn, zoals in Leus den bijvoorbeeld, met alleen vijf externe leden. Het is nog maar de vraag of de raad daar morgena vond voor kiest en niet door de bocht gaat voor een gemengde commissie met twee raadsleden en drie externen. Dat is ongeloof waardig en niet vertrouwenwek kend. In het raadsvoorstel RV04-24 wil men de selectie van de externe ka meraden laten geschieden door 'een delegatie van het zogenaam de seniorenconvent'. De raad moet echter zelf de externe voor zitter met name (ik weet wel ie mand) selecteren via een openba re procedure. Die voorzitter draagt vervolgens de overige leden ter be noeming voor na een openbare procedure. Hij moet er een team van maken en daar kan de preses alleen verantwoordelijk voor zijn als hij/zij een beslissende vinger in de pap heeft. Zo'n Rekenkamer heeft een zit tingsperiode van zes jaar en niet van drie jaar zoals de griffie voor stelt. Dus altijd over een raadsver kiezing heen. Het is een volgende raad die de opvolgers zoekt. Een gespreid rooster van aftreden heeft de voorkeur. Verder moet de nieuwe Rekenka mer in Soest vrij zijn de criteria voor onderwerpselectie te kiezen. Natuurlijk moet ze de keuzes m.b.t. criteria, programma en on derwerp wel kunnen toelichten. De raad zelf moet ook voorwerp van onderzoek zijn en daarom past het de kalkoen niet mee te beslis sen over het kerstnienu. Als de raad zou beslissen over de keuze van onderwerp komt het in opspraak geraakte onderwijsdos- sier nooit in aanmerking voor on derzoek. Dat is in de laatste raads vergadering al duidelijk gebleken. De raad mag wel suggesties doen. De ambtenaren moeten de Reken kamer kritisch kunnen begeleiden en ervoor zorgen dat de informatie compleet is. Ambtelijke assisten tie is immers onmisbaar. De Rekenkamer moet de gelegen heid krijgen haar eindrapport in de raad toe te lichten. En altijd in het openbaar! Het raadsvoorstel rept daar niet over. Kwalijk is ook 'dat een actieve pre sentatie aan de bevolking niet wenselijk wordt geacht'. Voor communicatie wordt bewust geen eurocent uitgetrokken. Wie zei ook weer: communicatie is con tact? Onaanvaardbaar is dat 'de raad de eindconclusies van de Rekenka mer vaststelt' (art. 3.4 van de ver ordening). De conclusies van de Rekenkamer moeten ongewijzigd blijven en niet aangepast worden aan de politieke waan van de dag. De aanbevelingen worden al dan niet door de raad overgenomen. De raad kan wel de voorgestelde maatregelen aanpassen of zelf an dere verzinnen. Tenslotte de honorering. Voor een vergoeding van 220 euro per maand per hoofd, waarmee al gauw acht dagdelen per maand met enkele avondvergaderingen zijn gemoeid, krijg je geen kwali teit, vrees ik. Ik wens de raad veel wijsheid toe. De raadsvergadering wordt mor genavond rechtstreeks uitgezon den door Radio Soest. gelegenheid hun visie op de stel ling te geven. Een panel stelt zo nodig vragen ter verduidelijking van de standpunten. Opnieuw wordt daarna de mening van het publiek gevraagd. D66 zorgt voor koffie en thee. Ie dereen is van harte welkom. Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 juwelier Official dealer van o.a: Horloges: Sieraden: Bouchard Cheté Laroche Chronotech Diamonde Guess Finish Maurice Lacroix Jeunesse Swatch Martinshof Tack Gybe Monzario Tissot Ti Sento Tevens sieraden uit eigen atelier Van Weedestraat 145, Soest - Telefoon (035) 602 06 70

Soester Courant | 2004 | | pagina 3