67 w\ Oefenen op nieuw voertuig NIEUW! 'Fietsen voor wapens' Brigadiers op Koninginnelaan I iVARIAj www.worldofwaterbeds.nl Grote verkeerscontrole op de rijksweg Al Nieuwe uitgave overzicht van plaatselijke belastingen Kamp Amersfoort 1940-1945 vraagd ASTE GERS oor de RAOT 41 52 ne.com WOENSDAG 21 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Proeftuin voor scootmobielgebruikers SÉL - WSBSSS De Klarinet Wijkvereniging houdt bingo Waterbed met uitprobeergarantie Soesterbergsestraat 28, Soest Tel. 035 - 602 42 94 HFMONSTRATIE BIJ eMoert W SCHOEMAKER KOM A.S. ZATERDAG 24 APRIL VAN 11.00 TOT 17.00 UUR Nieuw project Vredesplatform Soest PHILIPS STOOMSYSTEEM Wegens tijdelijke huisvesting van De Driesprong GEVRAAGD VASTE BEZORGERS SOESTERÉJCÖURANT De Klarinet1 Ifi Computercursus Tentoonstelling in Flehite Rabo Verbouwingshypotheek Niets houdt u meer tegen. Rabobank 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 IE - AUPING >sen (soepel of J van €2.145,- I. Veel gehandicapten en oude- •en zullen ontdekken dat, als ze raor liet eerst met hun scoot mobiel gaan deelnemen aan iet verkeer, dit niet altijd even makkelijk is. Gladde klinkers, drempels, schuin aflopende rottoirs, hoge stoepranden of poonvegovergangen kunnen iet de scootmobielrijder heel moeilijk maken. Veel ouderen laten hun voertuig na :en nare ervaring in het verkeer mberoerd staan. Maar vanaf mor den kunnen alle mogelijke ver- ceerssituaties met de mobiel wor den geoefend in de proeftuin voor ;cootmobielrijders. Het oefenter- ein bevindt zich bij het kantoor van fabrikant Revatak BV aan de Beaufortlaan in Soestduinen. De iabrikant heeft, met materiaal dat de gemeente beschikbaar heeft ge steld, een deel van haar terrein in- ;ericht met verschillende obsta- cels. Uit een artikel in een Soester Cou rant van vorig jaar juli werd al dui delijk dat er een grote behoefte is om ouderen te laten oefenen met bun nieuwe voertuig. De 83-jarige L. van der Meer vertelde toen nare ervaringen van ouderen. Onnodi ge geldverspilling, vond de bewo ner van Molenschot het, dat veel scootmobiels worden aangeschaft zonder dat er gebruik van wordt gemaakt. Hij pleitte ervoor dat ouderen eerst een testrit moesten maken, voordat ze daadwerkelijk met de scootmobiel op pad gaan. De proeftuin van Revatak is dan ook niet alleen bedoeld voor men sen met een scootmobiel van de fabrikant, rijders uit de hele regio mogen -op afspraak- gebruik ma ken van het terrein. Zoveel moge lijk lastige verkeerssituaties zijn uitgebeeld in de tuin en op deze manier kunnen de rijders hun vaardigheden verbeteren. De ge bruikers leren hoe ze moeten om gaan met verkeersplateaus, drem pels en andere fysieke barricades. Tegen betaling kan eventueel ook een les worden genomen. Klanten van het bedrijf krijgen desgewenst een introductie in de tuin. Vincent te Maat, directeur van Revatak, vertelt dat het vaak om kleine dingen gaat. 'Mensen rijden soms schuin op een drempel of verhoging af en dan kan de scoot mobiel gaan hellen. Rij je er recht op af, dan is er niets aan de hand.' Te Maat vindt dat het terrein erg mooi is geworden. 'Wel moet de beplanting nog groeien, zodat het Vincent te Maat, directeur van Revatak, maakt een demonstratie ritje in de nieuwe proeftuin voor scootmobiels, die morgen officieel zal worden geopend. Foto: Soester Courant er ook groen uitziet.' Morgen zal wethouder Bert Krijger de tuin of ficieel openen. Klarinet 39, tel. 6023139 Wijkvereniging Overhees houdt zaterdag 24 april een bingo in ont moetingscentrum De Klarinet. Er wordt om 20:00 uur begonnen, maar de zaal aan de Klarinet gaat reeds een uur van te voren open. Ook wordt een loterij gehouden. Leden en donateurs van de wijk vereniging kunnen een bingokaart kopen voor 3,50. Andere deel nemers betalen 7,00 voor een genummerde speelkaart. 'Worlds of Waterbeds' - de firma Edskes aan de Soesterbergsestraat 28 - doet de lezers van deze krant een goed voor stel: een proefperiode bij de aanschaf van een waterbed. Cor Edskes: 'Wij adviseren de klanten van te voren al heel goed over een waterbed, maar zij kunnen het nu ook uitgebreid uit proberen, ook in de avonduren. Je kunt een waterbed niet goed beoordelen met een uurtje liggen in een winkel of een week end in een hotel of vakantiehuis. Slapen op water is de ultieme vorm van slapen. Het moet altijd even wennen; dat kost wel 1 a 2 maanden. En ieder mens is verschil lend, dus een algemene watermatras die iedereen direct uitstekend bevalt bestaat niet. Meestal is een F10-stabilisatie een goede keuze. Maar wat als het matras toch niet bevalt? Dan kan de klant na een maand het matras omruilen voor een an dere stabilisatie. Bevalt een waterbed na twee maanden nog niet, dan kan het door ons worden terug genomen. Vraag naar de voorwaarden in de winkel.' SCHOEMAKER ALTIJD IETS BIJZONDERS ipi§j||ip 23139 1 Het Vredesplatform Soest is begonnen met een nieuw pro ject. Het gaat om steun aan een actie van de Wilde Ganzen in Mozambique, waar wapens in letterlijke zin worden geruild voor gereedschap. Mozambique is een groot land, bijna twintig keer zo groot als Ne derland, in het Zuidoosten van Afrika met ongeveer 20 miljoen inwoners. Jarenlang is het geteis terd door oorlog, eerst tien jaar in de strijd tegen de koloniale over heersers en daarna nog eens tien jaar door een burgeroorlog. In 1992 kwam het eindelijk tot een wapenstilstand. De erfenis van de oorlog bestaat uit honderdduizen den nog niet geruimde mijnen en een grote hoeveelheid wapens en munitie onder de bevolking. Op initiatief van de Raad van Ker ken in Mozambique is twee jaar geleden onder de titel 'Piece for Peace' - in het Nederlands wat dubbelzinnig vertaald met 'Fietsen voor wapens' - een actie begonnen om die overal verspreide wapens en munitie in te zamelen en te ver nietigen. Ieder die een wapen in levert, krijgt daarvoor een kist ge reedschap, een fiets of een naaima chine. De ingeleverde wapens en munitie worden dêskundig vernie tigd. Onder meer in ons land wor den die artikelen ingezameld en zo nodig weer in goede staat ge bracht. Omdat de actie in de voorgaande jaren veel succes heeft gehad, is besloten die ook dit jaar voort te zetten. Het Vredesplatform Soest steunt deze door de Stichting Wil de Ganzen ingediende actie door middelen te werven om met name het transport van de ruilartikelen naar Mozambique te financieren. Daarvoor is een' bedrag van ca. 20.000 nodig. De administratie van de actie is in handen van de Stichting Wilde Ganzen. De stichting vermeerdert ook de door het vredesplatform ontvangen bijdragen, afhankelijk van de hoogte daarvan, met een' bijdrage, oplopend van 25 tot 100%. Actiepunten Via een rondschrijven heeft het Vredesplatform op de ongeveer 200 personen, organisaties en in stellingen die aan de succesvolle actie Pinokkio voor de bouw en de exploitatie van een kinderdagver blijf in Bosnië hebben bijgedragen, een beroep gedaan ook de actie 'Fietsen voor wapens' te steunen. Op de vrijmarkt op Koninginne dag is het Vredesplatform aanwe zig met een stand om een informa tiefolder te verspreiden en bijdra gen in te zamelen. Op Hemelvaartsdag, dit jaar op donderdag 20 mei, is er gelegen heid deel te nemen aan het 'dauwtrappen'. De gemeente van de Open Hof organiseert jaarlijks dit evenement voor jong en oud, bestaande uit een fietstocht van zo'n 20 kilometer. Na afloop kun nen de deelnemers weer op krach- 1 ten komen door aan te schuiven aan de door de organiserende commissie bereide pannenkoeken- maaltijd. Het 'dauwtrappen' start om 06:00 uur vanaf de Open Hof, Veenbesstraat 2. De kosten bedra gen 5,00 voor volwassenen en 3,00 voor kinderen. De helft daarvan is bestemd voor de actie 'Fietsen voor wapens'. Men kan zich hiervoor al vast aanmelden per e-mail: e.algradv@hetnet.nl, of via SS (035)6016597. www.rabobankonline.com SINDS 1956 Nieuw Katoenlook, hoogpolige tapijttegels. van €10,95 voor €7,25 dickvanHeugten.nl of bel 0318-571225 voor gratis kleurenbrochure 1000 m2 tapijttegelshowroom Utrechtseweg 4, Renswoude in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 De politie heeft afgelopen don derdag bij Baarn een groot scheepse verkeerscontrole ge houden. Dit deden zij onder andere in samenwerking met de douane, motorrijtuigenbe lasting, de rijksverkeersinspec tie, RDW en 3VO. Op de rijksweg Al zijn er in totaal 222 overtredingen op de maxi mumsnelheid geconstateerd. Op de Drakenburgerweg en de Am sterdamsestraatweg waren dat er 100. Ook werden er in totaal 17 bromfietsen gecontroleerd, hierbij werden 20 bekeuringen uitgedeeld. Er ziin op het terrein van rijkswa- BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST - TELEFOON 035-6010344 Lange tijd is er nauwelijks be langstelling geweest voor Kamp Amersfoort. Na de be vrijding moest Nederland weer opgebouwd worden. Maar nu staat het kamp volop in de aan dacht, met een gerestaureerd nationaal monument, een nieuw herinneringscentrum en een boek van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie. Museum Flehite Amersfoort heeft een perma nente zaal ingericht over de be zettingstijd, die is gewijd aan het kamp. Kamp Amersfoort was een zoge naamd Polizeiliches Durchgangsla- ger (doorgangskamp), feitelijk een gevangenis van de Sicherheits- dienst. Het lag in de bossen van Leusden, vlak over de grens met Amersfoort. Hier werden trans porten van gevangenen naar Duitsland verzameld en anderen zaten hier in korte tijd hun straf uit. In totaal hebben ruim 37.000 geregistreerde gevangenen in het kamp gezeten, soms wel 4.000 te gelijk. Met honderden executies en overlijdensgevallen is een drama tisch Nederlands record gevestigd. In 1953 is er een Nationaal Monu ment opgericht: de voormalige schietbaan met het beeld Gevan gene voor het vuurpeloton, bijge naamd De Stenen Man van Frits Sieger. Voor de restanten van het kamp die werden bewaard, is in 1972 een bescheiden herinnerings gebouw verrezen dat in 1995 werd uitgebreid tot een gedenkplaats. Inmiddels heeft Kamp Amersfoort subsidie gekregen van het Ministe rie van Welzijn; daarvan is het ter rein heringericht en zijn de schiet baan en het beeld gerestaureerd. Op de Koninginnelaan staan sinds begin deze maand ter hoogte van de Nieuwstraat op gezette tijden verkeersbriga- diers. Dat heeft te maken met de tijdelijke huisvesting van De Driesprong aan het zogenaam de Pillenpad, achter drogisterij De Pil. De verkeersbrigadiers staan bij het zebrapad, nabij het busoverstap punt, op en rond de begin- en slui tingstijden van de rooms-katholie- ke basisschool. Ze begeleiden de kinderen bij het oversteken. De politie roept bestuurders op voor zichtigheid in acht te nemen en er alert op te zijn, dat er de komen de maanden veel schoolkinderen zullen oversteken. In de eerste week, begin april, hield de politie diverse dagen toe zicht op deze locatie. Volgens een woordvoerder hielden de automo bilisten, bestuurders van vrachtwa gens en motorrijders zich 'in het algemeen redelijk' aan de regels. Weggebruikers moeten het stopte ken van een verkeersbrigadier op volgen. Wie het negeert, riskeert een boete. Verkeersbrigadiers zijn bevoegd gegevens te noteren van mensen die het stopteken negeren, zodat de politie ervoor kan zorg dragen dat er een bekeuring de deur uitgaat. De hoogte van de boete bedraagt 95 euro voor ge motoriseerd verkeer, 40 euro voor snor- en bromfietsers en 25 euro voor fietsers. Overigens zullen ook de ouders die hun kind met de auto naar school brengen, door de politie in de gaten worden gehouden. Op de Koninginnelaan geldt ter hoogte van het Pillenpad namelijk een parkeerverbod. De Driesprong is daar onderge bracht vanwege de nieuwbouw van de schooi aan de St. There- siastraat. Het oude gebouw is be gin deze maand gesloopt. Het is de bedoeling dat leerkrachten en kin deren eind dit jaar terugkeren naar het nieuwe onderkomen op de ver trouwde locatie. GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Klarinet 39, tel. 6023139 23139 terstaat ongeveer 600 voertuigen en hun bestuurders aan een con trole onderworpen. Zeven auto mobilisten bleken te veel te hebben gedronken en werden bekeurd, een van hen moest zijn rijbewijs inleve ren. Tevens werden er meer dan 120 bekeuringen uitgeschreven voor onder andere het niet kunnen tonen van het rijbewijs en/of het kentekenbewijs, het voeren van defecte verlichting, geen gordel om hebben, rijden zonder rijbewijs, geen of verlopen APK en het on nodig voeren van mistverlichting. Ook heeft de vreemdelingendienst 15 mensen gecontroleerd. Met hen bleek alles in orde te zijn. In ontmoetingscentrum De Klari net begint eind mei weer een com putercursus internet en e-mail voor 55-plussers. Er is plaats voor maximaal acht personen, maar bij voldoende belangstelling start er begin juni nog een cursus. De deelnemers maken kennis met in ternet en leren hoe ze e-mails kun nen schrijven, verzenden en lezen. De cursussen bestaan uit vier les sen die worden gegeven in het in ternetcafé van de Klarinet aan het gelijknamige woonerf in Overhees. De eerste cursus start woensdag 26 mei (13:30-15:00 uur), de eventuele tweede cursus op woensdag 9 juni (15:15-16:45 uur). Deelname kost 25,00 in clusief lesmateriaal. Opgeven kan bij de ouderenwerksters Tosca van Bussel (maandag- en dinsdagmid dag) of Anja van Vliet (woensdag en vrijdagochtend), tel. 6023139. Hoeveel betalen de inwoners van de provincie Utrecht eigen lijk aan lokale lasten? Wat brengt de gemeente bij hen in rekening voor de onroerend zaakbelasting (ozb), de reini gingsheffing en de rioolrech ten? Het zijn vragen die wor den beantwoord in een nieuwe provinciale uitgave van het 'Be- lastingoverzicht Utrechtse ge meenten 2004'. De provincie Utrecht loopt hier mee vooruit op de nota over de gemeentelijke begrotingen die al tijd aan het einde van het jaar wordt gepresenteerd. Een belang rijke reden om dit belastingover zicht nu al uit te brengen, is het verzoek van de gemeenten om op tijd te beschikken over actuele in formatie over de plaatselijke belas tingtarieven. De provincie wil met deze uitgave echter ook in de richting van het brede publiek een dienst bewijzen. Het belastingoverzicht laat forse verschillen zien in de tarieven die worden berekend door de Utrecht se gemeenten. Zo blijkt dat eige naren van woningen in Abcoude in 2004 totaal 1.150 euro betalen voor de ozb, reinigingsrechten en het rioolrecht. De goedkoopste gemeente is Vianen met 525 euro totale gemeentelijke lasten. In de uitgave wordt ook aandacht be steed aan de belastingdruk per huishouden en de stijging van deze fiscale belasting. Hieruit blijkt dat gemeenten met een relatief snelle groei van de belastingdruk zijn: Breukelen (+15%), De Bilt (+13%), Wijk bij Duurstede (+13%), Baarn (+13%) en Eem- nes (+12%). Een gratis exemplaar kan in digi tale vorm worden gedownload vanaf www.provincie-utrecht.nl De publicatie is ook als rapport ver krijgbaar bij de provincie Utrecht. Het is aan te vragen bij mevrouw M. Karssen, tel. 030-2582228, e-mail: verkoop@provincie- utrecht.nl Op 19 april wordt een nieuw be zoekerscentrum geopend en vindt een herdenking plaats. Tentoonstelling De tentoonstelling in Museum Fle hite is sober opgezet. De bezoeker moet vooral iets ervaren van de sfeer van die tijd en die plek, voor zover dat museaal mogelijk is. Bij binnenkomst zijn filmbeelden te zien van de verwoestingen in mei 1940. In vitrines liggen surrogaat- artikelen en een knijpkat, door kijkgaten zie je een illegale tele fooncentrale. Het dagboek van Jules Frank vertelt indringend over het geleidelijk wegvoeren van zijn joodse stadsgenoten. Een foto van een gevangenen- transport wijst de weg naar de na gebouwde poort van Kamp Amersfoort. Op de vloer ligt de originele zweep waarmee nieuwe gevangenen werden verwelkomd. In de nagebouwde barak zijn per soonlijke voorwerpen van gevan genen en replica's van brieven te zien. Ook is hier de propaganda film te bekijken die in 1944 is ge maakt, de enige bewegende beel den van het kamp. De cel van Ger- rit Kleinveld is nagebouwd, met uit de speelfilm De Bunker de passa ge waarin hij ontsnapt. De tentoonstelling sluit af met fo to's van de bevrijding van het kamp en de stad. De gevangenen wisselden van plaats met bewakers en NSB-ers. In filmbeelden krijgt men een idee van de vreugde over de bevrijding van Amersfoort. Openingstijden: dinsdag-vrijdag 11:00-17:00 uur, zaterdag-zondag 13:00-17:00 uur, maandag en feestdagen gesloten. Toegang 5,00 (65+: 3,00; CJP: €.1,90; tot 18 jaar en Museumkaart gratis; Rabo/NS 50% korting). Meteen rentekorting van 0,5%' is de RamiVerbauwingshypotheek nu de ideale hypotheek om de overwaarde van uw huis te gebruiken voor uw vetbouwingsplannen. Maak meteen een afspraak met uw hypotheekadviseur of kijk snel op www.rabobank.nl voor meer informatie. Bij een offerte krijgt u bovendien een gratis inspirerend woonboc-k cadeau. v.,r. <j r óc-Dcpr-nii Vgfw&TccUtfM; Korftng-gedu/endeeert p.jr.V.M.33 naar da en rcgisnaïie bij BKR léjfitf Het is tijd voor de Rabobank.

Soester Courant | 2004 | | pagina 7