Coalitie torpedeert plan Soest 2002 V RMM 1 Visser Geen gehoor voor bezwaren tegen onbemand tankstation 'AP 1 ACTUEEL! Waterschapsomslag omhoog Politieagent mishandeld op Soesterbergsestraat Bitter bedankje voor Soest van Semmy de Koning Gemeenteraad kiest voor 'externe' Rekenkamer OEST ANISEREN? én dak •re lemaker r derland azda2! mazoa WOENSDAG 28 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Bespreking in commissie doekje-voor-het-bloeden Meer geld nodig voor onderhoud dijken Zondagsdiensten in Meander MC Ruzie om hondenpoep 't Maandelijkse nieuws van uw reinigingsbedrijf Correcties in Veiligheidswijzer reinigingsbedrijf\ MIDDEN NEDERLAND Raad herdenkt Joop v.d. Brakel Man opgepakt voor openbare dronkenschap Koninginnedag Cri de coeur in gemeenteraad Hennepkwekerij ontdekt en opgerold SOEST Service voor alle merken O ff de Vaarderhoogt Koninginnedag kom je werkelijk iedereen tegen!! L NU 54,- NU 54,- NU 49,- NU 40,- NU 49,- NU 58,- NU 180,- NU 107,- ment en barbecues laaltijdwijn die ■kkerst is. js en met een 00% Pinot Blanc AT 44 J12957 irzien van o.a.: BS afstands- entrale deur- ktrisch bedienbare hter basisunit dio o dakrelingen g verwarmde els in kleur stuurwiel vanaf €14.325,- aag voor aan twee veelzij- :it van een hotchbock met eposte techniek, het weg- he Premacy? Deze volbloed iterieur en representatieve nummer. Ziet u wel wat in :en verhelderende proefrit. om-Zoom gevoel. i DONDERDAG 29 APRIL 21:00 Lampionnenoptocht vanaf parkeerterrein tenniscen- trum LTC Soestdijk (Schrikslaan). VRIJDAG 30 APRIL 10:00 Oranje Vrijmarkt, tot 15:00 uur (de Eng). 10:00 Paardenspektakel bij manege Eldorado, tot 16:00 uur (Bosstraat). 10:30 Start optocht versierde fietsen vanaf de Vijverhof. Aanmelden: 9:30-10:00 uur (Klarinet). 11:00 Kinderspelen bij 't Vaarderhoogt, tot 16:00 uur (Dor- resteinweg). 11:00 Fietstocht IVN Eemland vanaf De Kwekerij, start tot 12:00 uur (Molenstraat). 14:00 Expositie en jazz (v.a. 15:00) bij Artishock (Steen- hoffstraat). 16:00 Feest van vijf horecazaken met diverse optredens (Kerkplein). DINSDAG 4 MEI 20:00 Dodenherdenking bij monument (Inspecteur Schreu- derlaan). 21:00 Concert Motet en Madrigaalkoor in de Oude Kerk (Torenlaan). Deze week ontvangen eigena ren van gebouwen de aanslag waterschapsomslag voor 2004 van Waterschap Vallei Eem. Deze waterschapsheffing is be doeld voor het onderhoud van dijken, het waterpeilbeheer en de afvoer van overtollig water. De aanslag over 2004 is 30 tot 43 procent hoger dan afgelo pen jaar. Dat komt doordat het waterschap meer werk verricht in de stedelij ke gebieden. Ook besteedt Water schap Vallei Eem steeds meer aandacht aan recreatief medege bruik van wateren en dijken en natte natuurontwikkeling dan voorheen. Er heeft in de loop der jaren dus een verschuiving in het takenpakket plaatsgevonden, die nu is vertaald in de verdeling van de lasten. Bij de nieuwe werkwij ze worden de kosten meer volgens de werkelijkheid verdeeld. Naast eigenaren van gebouwen betalen ook eigenaren van gronden en alle inwoners mee aan de kos ten die het waterschap maakt om te zorgen voor veilige dijken, dro ge voeten en optimale waterstan den. De hoogte van de aanslag hangt af van de WOZ-waarde van het gebouw. Gemiddeld betalen eigenaren van gebouwen in 2004 43 eurocent per 2268,- van de waarde van het gebouw. Dat was 33 eurocent. Zo betaalt een huis eigenaar van een huis met een WOZ-waarde van 226.800,- in 2004 gemiddeld 43,-. Eenmaal per vijf jaar moet het waterschap bepalen hoe het de kosten aan de drie categorieën doorberekent. Het waterschap legt die verdeling vast in de Kostentoe- delingsverordening. Vanaf 2004 is de Kostentoedeling herzien. De eigenaren van gebouwen moeten vanaf het jaar 2004 meer bijdra gen. Ook de ingezetenen betalen meer dan voorheen. De eigenaren van gronden gaan minder betalen. De ontwerp- Kostentoedelingsver- ordening heeft in het voorjaar 2003 ter inzage gelegen. Tijdens de inspraakperiode zijn er geen bezwaren binnengekomen bij het waterschap. Voor meer informatie: www.wve.nl. Klik vervolgens op Belastingen. Een 37-jarige politieman bui ten dienst is vorige week door een bestuurder van een bestel bus mishandeld. Rond het middaguur wilde de po litieagent uit Houten op de Soes terbergsestraat jn zijn auto stappen en wegrijden. Naast zijn auto stond een bestelbus op de rijbaan, waar door hij niet weg kon rijden. Er zat niemand in de bestelbus, maar de motor draaide wel. Na enkele mi nuten te hebben gewacht besloot de Houtenaar in de bestelbus te stappen en hem zelf een stukje ver der te rijden. Op Koninginnedag 30 april, Bevrijdingsdag 5 mei, Hemel vaartsdag 20 mei en vrijdag 21 mei (de dag na Hemelvaarts dag), worden in Meander Me disch Centrum op alle locaties zondagsdiensten gedraaid. Dat betekent dat specialisten in principe geen spreekuur hou den en er geen operaties ge pland worden. De laboratoria, de afdeling Radiologie (voor onder andere röntgenfoto's en CT-scans), de Trombosedienst en de regionale prikpunten zijn op deze dagen Spoedeisende Hulp Uiteraard is de Spoedeisende Hulp, locatie Amersfoort Lich tenberg, gewoon 24 uur per dag open. Patiënten gaan bij voor keur via hun huisarts naar de Spoedeisende Hulp. Afspraken gaan door Patiënten die op vrijdag 21 mei al een afspraak in het zieken huis hebben, kunnen wél te recht. Net nadat hij in het voertuig was gestapt, werd het portier openge trokken door de eigenaar van het voertuig, een 48-jarige man uit Ede. Hij sloeg de agent in het ge zicht en pakte hem beet. De agent hij slaagde erin uit de bus te ko men en legitimeerde zich. De Edenaar was niet voor rede vat baar, stapte in de bestelbus en reed weg. De politieman belde de meld kamer en verzocht om komst van zijn collega's. De agent buiten dienst deed aan gifte van mishandeling. De man uit Ede werd door politiemensen ge hoord en ontkende de Houtenaar te hebben mishandeld. Hij verkeer de in de veronderstelling dat zijn busje op dat moment werd gesto len. Hij deed aangifte van poging tot diefstal. De politie stelt een nader onderzoek in. ELKE WEEK EEN SOESTElïÉÏCOURANT JN DE BUS?^^ I Neem een abonnement: 9y~ per halfjaar! tel. (035) 6014152 Tientallen belangstellenden - waarschijnlijk serieuze wo ningzoekenden - volgden vori ge week met grote aandacht de discussie in de gemeenteraad over het initiatiefvoorstel van Soest 2002: de bouw van 48 betaalbare koopwoningen op het In de Ruimte-terrein. AJs ze de droom van een eigen huis daar al hadden durven koeste ren, dan moet die ter plaatse in rook zijn vervlogen. De coalitiefracties van GGS, CDA en WD maakten korte metten met het plan. Soest 2002-fractie- voorzitter Teun Middelkoop deed opvallend zijn best om de andere fracties zo mild mogelijk te stem men, maar dat was met name voor GGS en het CDA - die met de vertrouwde politieke reflexen rea geerden - boter aan de galg ge smeerd. Middelkoop verweerde zich wel tegen de kritiek die in de pers al op het plan naar voren was gekomen, maar kon de tegenstan ders niet overtuigen. Ook de door hem uitgebreid geciteerde, bijna tranentrekkende brief van een naar een woning smachtende inwoon ster, die van leer trok tegen de 'on eerlijkheid' van de woningbouw in Soest, veranderde daar weinig aan. Wel kon hij vol trots melden dat de informatieavond over het plan, twee dagen eerder, een bijkans vol le Open Hof (ruim 250 belangstel lenden) had getrokken. Voordat de discussie in de raad zelf losbarstte kregen drie inspre kers het woord, van wie er twee de belangen bepleitten van de inmid dels op het Ruimte-terrein geves tigde Iederwijs-school, volgens sommigen het beste te omschrijven als een school waar de kinderen 'niks moeten en alles mogen'. De school mocht daar niet weg, von den ze, ook al omdat er een bin nenkort zelfs een 'pabo' bijkomt, maar de derde inspreker nam het juist vurig op voor het bouwplan. 'Eindelijk een lichtpuntje!' 'Dooie mus' Jolanda Gastelaars (Gemeentebe langen Groen Soest) trok meteen fel van leer en verweet hem dat hij al die geïnteresseerden in de Open Hof eigenlijk maar een beetje blij had gemaakt met een dooie mus. Hij kon toch weten dat het plan niet zomaar te realiseren zou zijn? En dat Soest 2002 daar al 'in- schrijfformuliertjes' had laten rondgaan was haar helemaal een doorn in het oog. Onzin, reageer de Middelkoop; er was alleen te weinig documentatiemateriaal voorhanden geweest en de namen en adressen werden genoteerd voor de nazending. Gastelaars maakte duidelijk dat er met GGS niet te praten viel over wijziging van het bestemmingsplan en de Veel mensen ergeren zich aan mensen die hun hond bij iemand anders voor de deur zijn behoefte laat doen. Zo ook enkele bewoners aan de Molenweg. Toen een Soes- ter afgelopen vrijdagavond zijn hond in deze buurt uit liet, werd hij hierop aangesproken door enkele plaatsgenoten. Na een woorden wisseling ontstond er een handge meen waarbij rake klappen vielen. Niemand raakte hierbij gewond. De eigenaar van de hond is door de politie gevraagd de hond voortaan op de daarvoor bestem de plekken uit te laten. Vorige week is de Veiligheidswij zer Soest 2004-2005 verspreid. In dit boekje staat informatie over zaken die met veiligheid hebben te maken. Helaas staan er op pagina 63 enkele verkeerde telefoonnum mers. De juiste telefoonnummers zijn: Rabobank 0499-499112 (Inter- help); ING bank 0800-022 00 11; Postbank 058-212 60 00; SNS bank 0900-1850; ABN-Amro bank 0800-0313; Visa 020-660 06 11; EuroCard MasterCard Interpay 030-283 55 55; American Express 020-504 86 66. Ook het nummer van Slachtoffer hulp verandert: 0900-0101. Inwoners van de gemeente Soest die de Veiligheidswijzer niet heb ben ontvangen, omdat ze bijvoor beeld een JA-NEE of een NEE NEE sticker op hun brievenbus hebben, kunnen het boekje opha len bij de receptie in de hal van het gemeentehuis. De laatste rit van uw autoband Op 1 april 2004 is het "Besluit Be heer Autobanden" in werking getre denDit heeft voor u als consument ook gevolgen. Bij de aanschaf van een nieuwe band voor een personenwagen be taalt u een verwijderingsbijdrage. U kunt daarvoor de oude band ach terlaten bij het bedrijf waar u de nieuwe band koopt. De band wordt verwerkt tot o.a. rub beren tuin- tegels. Dit is de meest lo gische eindrit voor de afge dankte auto band. Ook RMN scheidt de autobanden van het andere afval en zal daarom binnenkort alleen autobanden zon der velg aannemen. De velg is oud ijzer en daarvoor staat een andere container op het afvalbrengstation. Qvergahgsregèllng voor autobanden met velg Wellicht hebt u nog een oude autoband in uw schuur liggen die u graag kwijt wilt en waar de velg nog inzit. Het ver wijderen van de velg is een hele klus en om u de kans te bieden om van uw oude ban den af te komen, accepteert RMN tot 1 september 2004 autobanden met velg op het afvalbrengstation. Deze regeling geldt niet voor bedrijven. Autoban den mogen niet bij grof afval aan de straat worden aangeboden. GFT-coritalner maximaal 75 kg In het voorjaar neemt het aanbod van gft-afval weer flink toe. En als we de cijfers van de vorige jaren bekijken, kunnen we een nog grotere stijging verwach ten. Hoeveelheid gft-afval, aangeboden in de gft-container: Week 7, feb 2004: 319.400 kg Week 17, apr 2004: 532.500 kg Week 23, jun 2003: 655.900 kg De gft-containers zijn nu vaak vol. Geen probleem voor de inzamel- dienst van RMN. Wel zijn sommige containers te zwaar beladen. Een totaal gewicht van 75 kg is het maximum. Is de container zwaarder, dan moet de belader de contai ner laten staan. Dit zijn de arbovoor- schriften ter voorko ming van overbelasting van bel aders. Ook de grijparm van de zijlader kan maximaal 75 kg heffen. Bij overgewicht weigert het systeem en wordt de container vol terug geplaatst. verruiming van de 'rode contou ren'. Ze vond ook dat er geen spra ke was van 'starterswoningen', want die zouden kleiner moeten zijn en maar hooguit 100.000 euro mogen kosten. Peter Hoebee (VVD) was niet zo scherp als Gas telaars, maar zag ook weinig in het plan. Wel pleitte hij ervoor het voorstel van Soest 2002 eerst in commissieverband door te spre ken, waarbij B. en W. dan nog maar eens wat meer informatie moesten verstrekken over andere beschikbare locaties en wat er dan wél kon op het Ruimte-terrein. Cees Verkerk (PvdA) vond het, zoals verwacht, een sympathiek en inventief plan, omdat er nergens in Soest meer gebouwd wordt onder de 200.000 euro. 'Hier is grote behoefte aan!' Ook de situering was volgens hem prima, zoals de PvdA eerder al eens had bepleit. Ans Mann (GroenLinks) liet we ten dat er binnen haar partij uit voerig gesproken was over het plan, maar dat ze het ondanks alle bezwaren toch de moeite waard vond om het 'open te benaderen' en ook opnieuw na te denken over de bestemming van het gebied. Ze vreesde wei voör hoge Tasten, die de toekomstige bewoners mis schien niet zouden kunnen op brengen. En waarom geen huur woningen? Chris van Vuuren (CU-SGP) liet weten dat hij nog diep moest nadenken en dat hij het meest voelde voor een soortgelijk plan op een andere locatie. Banvloek Bijna net zo zuur als de reactie van Gastelaars was de benadering Margreet van Roomen (CDA), die vooral haar banvloek uitsprak over het 'adhoc' toegeven aan de wens om de bestemming te veranderen, terwijl die nog maar een jaar gele den - óók door Soest 2002 - was goedgekeurd. T>an ondermijn je je eigen beleid.' Het zou volgens haar ook onbehoorlijk bestuur' zijn om het bestemmingsplan nu met één pennenstreek ongedaan te maken. Maar niet alleen planolo gisch, ook volkshuisvestelijk had het plan van Soest 2002 volgens haar geen enkele toegevoegde waarde. Wim Roest (D66) wilde het plan wel serieus benaderen, maar voel de ook niet voor de locatie buiten de rode contour. Hij zag wel mo gelijkheden aan de Smitsweg, waar drie scholen volgens hem wel ge stapeld konden worden zodat er ruimte vrij zou komen voor onge veer net zulke goedkope huizen als deze starterswoningen. Daarnaast zette hij nadrukkelijk vraagtekens bij het plan, omdat het uit de ko ker van een politieke partij afkom stig was - 'Moet je dat nou echt wel doen...?' - en ten voordele van projectontwikkelaar en Soest 2002-partijgenoot Jan Smeéing. Ontsnappingskans Middelkoop verwierp die sugges tie in de tweede ronde, nadat hij Janssen om een schorsing van tien minuten had gevraagd. 'In Neder land is altijd wel iemand eigenaar van de grond, en sommigen zijn dan ook nog lid van een politieke partij. Dat staat er los van.' Hij kondigde echter wel aan dat hij - gezien de stemming in de raad - het initiatiefvoorstel vooralsnog terugtrok om er, geheel volgens de door de WD aangereikte ont snappingskans, in de commissie nog eens 'diepgaander en breder' over te kunnen spreken. Hij wees er verder op dat in de nota woon beleid ook sprake is van 'starters woningen' tot 200.000 euro, voor In bovenstaande gevallen wordt een rode kaart aan de container gehangen en zult u zelf (een ge deelte van) de inhoud moeten ver wijderen om de container bij de vol gende gft-ronde weer aan te bieden. Tuinaarde en grasplaggen maken de containers vaak te zwaar. Breng dit tuinafval zelf weg! De openings tijden van het afvalbrengstation staan vermeld op de afvalkalender. RMN kan ook (tegen betaling) een extra container leveren. 1 In mei textiellnzameling Öp donderdag 27 mei haalt Spullen- hulp huis-aan-huis textiel op. De speciaal hiervoor bestemde plastic zakken treft u aan in de brievenbus bij de uitgave van "op 't Hoogt" Inzameling f.v.m. koninginnedag De containers van de vrijdagwijken (11, 15, 16, 17, 29 en 30) worden op zater dag 1 mei ge" Zorg ervoor dat uw container voor 07.30 uur aan de weg staat. Het is mogelijk dat de huisvuilwagen op een ander tijdstip komt dan u gewend bent. Vragen over afval en afval verwerking? Voor vragen, op merkingen en tips kunt u schrijven, mailen of bellen naar RMN Postbus 203, 3760 AE Soest Telefoon 035 - 603 92 22 E-mail: info@rmn2000.nl woningzoekenden tot 43 jaar. De benadering van het CDA noemde hij 'fundamentalistisch' (op ver zoek van Roest, die dat vandaag de dag een 'gevoelig' begrip vond in Nederland, wijzigde hij dat even later in 'conservatief en star'), waarop Ans Mann zich liet ontval len dat de politici 'in Godsnaam' niet al hun woorden op een goud schaaltje moesten gaan afwegen, zodat ze in de raad bijna niets meer tegen elkaar konden zeggen. Dat leidde tot algemene hilariteit, waardoor er opeens sprake was van een bijna jolige stemming in de raad. Aan verder praten in de commis sie bleek noch Roest (D66), noch Van Roomen (CDA), noch Gaste laars (GGS) behoefte te hebben. De beide dames vonden dat Mid delkoop dat dan maar eerder had moeten bedenken. 'Nu ziet u dat u het niet haalt en dan moet het op eens terug naar de commissie. Daar werken wij niet aan mee,' al dus Gastelaars. Ook Van Vuuren (CU-SGP) zagjiet niet zitten en WD-er Peter Hoebee was kenne lijk zó zenuwachtig dat hij opnieuw het woord in de raad mocht voe ren dat hij zich prompt vergiste en uitsprak dat zijn fractie het initia tiefvoorstel van Soest 2002 steun de. Dat leverde hem enig pijnlijk geloei van de rest van de raad op. Applaus verbod Uiteindelijk stelde burgemeester Janssen - die het van de tribune opklinkende applaus voor de voor standers van het plan verbood - vast dat de meerderheid er in een van de komende commissies Ruimtelijke Ordening/Volkshuis vesting kennelijk toch nog wel een keertje over wilde praten. Dat kan niet meer zijn dan een doekje- voor-het-bloeden, want of het plan van Soest 2002 dan nog enigszins levensvatbaar zal blijken is hoogst twijfelachtig, om het voorzichtig uit te drukken. Met een kort woord van burge meester Koos Janssen heeft de gemeenteraad vorige week aan het begin van zijn vergadering stil gestaan bij het overlijden van het oud-raadslid Joop van den Brakel (PvdA). Namens de raad en het College van B. W. bracht Janssen zijn medele ven over aan de familie. 'De gemeente Soest is hem erkente lijk voor zijn inzet in de jaren 1974-1986. Wij gedenken hem met respect en waardering,' al dus de burgemeester. Een 37-jarige man uit Utrecht viel vorige week donderdagmiddag in beschonken toestand een paar spe lende kinderen lastig. De politie heeft hem aangehouden voor openbare dronkenschap en hem ter ontnuchtering meegenomen naar het politiebureau. De bewoners die tegen de bouw van een onbemand ben zinestation aan de Soesterberg sestraat een bezwaarschrift in dienden, hebben nul op het re kest gekregen. Het bestem mingsplan dwingt de gemeente om een bouwvergunning te ver lenen. De gemeentelijke welstandscom missie heeft geconcludeerd dat de bouwaanvraag voldoet aan alle voorschriften. Het gemeentebe stuur heeft deze aanbeveling dan ook overgenomen. Het bedrijf VIA tankstation BV diende oktober vorig jaar de aan vraag in voor het bouwen van een tankstation. Het is de bedoeling dat het een onbemand station wordt dat 24 uur per dag open zal zijn. Ook wordt de capaciteit ver dubbeld van vier naar acht tank plaatsen en de ANWB gaat de pomp exploiteren. De omwonenden van het huidige leegstaande gebouw zijn het er Koninginnedag bij ons op Soest is het al jaren lang 'net niet', om een voetbaluitspraak van Kezman (PSV) te citeren. Daarom heb ik Koninginnedag al gevierd op za terdag 17 april in Amersfoort. Daar was een prachtig festival aan de gang van de Stichting 'Smart in 't Hart', met levensliederen, smart lappen, tranentrekkers, zakdoek- bevochtigers, zeemansgezangen en meedeiners. Het was schitterend weer. leder een genoot van Rozen Gladio len, de Wibra's, het Haliehuiskoor, de Johanna's, het Groot Leeuwar der Smartlappenkoor, het Groot Apeldoorns Smartlappenkoor, de Leedzangers, Gedeelde Smart, de Harlinger Huusvrouwen, het Shanty-koor, de Weduwen, Ziek, Zwak en Misselijk en nog veel meer. Veel zon, gezelligheid, sfeer, vro lijkheid en schorre kelen. Wat een feest! In Soest zal het overmorgen weer gewoon traditie regenen en moe ten we ons behelpen met fietsen, spelletjes, paarden en tweede hands artikelen. Wel muziek ge lukkig (Kerkplein, Artishock), maar geen vuurwerk, geen PVO op straat, geen mooi concert, ei genlijk niks. Hoe verzinnen ze het? Het geheel ademt de vergeelde sfeer van een beduimelde, nota riële akte uit de vorige eeuw. Het programmaboekje van het Soester Oranjecomité telt 37 ad vertenties en een acceptgiro. Op de voorkant prijkt terecht de jari ge Beatrix en op de achterkant is een heuse palfrenier afgebeeld zo als je die vroeger zag staan achter op de Gouden Koets. Vrijdagmorgen slaap ik maar uit en duik als rechtgeaard republi kein in 'Mabelgate', een nieuw op zienbarend boek van uitgeverij Aspekt te Soesterberg. In dit Vliegdorp organiseert het Soester- bergse Oranjecomité een spette rende feestdag met allerlei ver schillende activiteiten: reveille, circus, Odeon, kermis, kinderdis co, lekker eten, muziek en Koffie drinken met Burgemeester Wet houders (ook leuk). Wat een verschil van aanpak bin nen een en dezelfde gemeente! Is er bij ons op Soest geen platform te vinden dat een echte verjaardag kan organiseren voor het hele dorp? Anders blijft het schipperen op 30 april. Het leegstaande benzinestation aan de Soesterbergsestraat. Foto: Soester Courant onder meer niet mee eens dat de tankplaatsen zullen worden ver dubbeld. Ook zijn zij bang dat, omdat het een 24-uursstation wordt, de verkeersdrukte zal toe nemen. Volgens hen leidt dit tot meer geluidsoverlast in de avondu ren en de nacht. Verder vinden de omwonenden dat er aan vandalis me niet te ontkomen zal zijn om dat het tankstation onbemand zal worden. De welstandscommissie heeft de bouwaanvraag bekeken en gecon cludeerd dat de bezwaren niets te maken hebben met het bestem mingsplan. Dit plan schrijft name lijk 'bedrijfsdoeleinden' voor en dan in het bijzonder 'de verkoop van motorbrandstoffen'. In een bouwvergunning wordt niets ge zegd over openingstijden, mogelij ke overlast of vandalisme. Het col lege was dan ook verplicht de aan vraag te honoreren. De gemeenteraad van Soest heeft vorige week ingestemd met de instelling van een eigen 'Rekenkamer', die erop moet toezien dat het gemeentebe stuur zijn taken naar behoren uitvoert. Er werd uiteindelijk gekozen voor een model met vijf'externe' leden (dus zonder politici). De raad debatteerde donderdag avond nog eens zeer uitvoerig over het (gewijzigde) voorstel, nadat er in commissieverband al veel heen en weer gediscussieerd was. Van een discussie op hoofdlijnen - een Van de goede voornemens van de dualisering - was dan ook weinig te bespeuren. Vermoedelijk omdat de publieke tribune nu eens vol zat (hoge uitzondering bij de gemeen teraad, en ditmaal ongetwijfeld vanwege het aandachttrekkende bouwplan van Soest 2002) namen de meeste fracties er eens uitge breid de tijd voor. Ze voelden nu - tot het inzicht gekomen dat de raad toch maar liever niet zichzelf moet gaan con troleren - toch meer voor een echt onafhankelijke rekenkamer, anders dan in januari j.1., toen aan de in breng van de raad nog meer belang werd gehecht. Alleen de WD (Peter van de Torre) en Christen- Unie-SGP (Chris van Vuren) vol hardden bij dat model. Het CDA lanceerde bij monde van fractie voorzitter Margreet van Roomen als compromis nog een model met 'bijzitters-raadsleden', wat echter door niemand serieus werd geno men. 'Een goeie rekenkamer komt heus zelf wel bij de politiek langs,' aldus Paul Lemmen (PvdA). Teun Middelkoop (Soest 2002) had nog wel een lichte voorkeur voor een gemengde samenstelling, maar kon zich ook verenigen met een louter 'externe' rekenkamer, zoals bepleit door Wim Roest (D66), Ans Mann (GroenLinks) en Ingrid Koomen (GGS). Van Roomen vond de vergoeding van 220 euro per maand eigenlijk te weinig om zeker te zijn van 'kwa liteit', maar daarin kreeg ze verder geen steun. De meeste fracties ko zen ervoor de rekenkamer driejaar te laten zitten met een mogelijk heid van herbenoeming. In de on derwerpkeuze is de rekenkamer ook tot op zekere hoogte vrij; ze mag één item per jaar zelf kiezen; het andere wordt haar door de raad aangereikt of opgedragen. Burgemeester Janssen stelde aan het slot - na ongeveer een uur dis cussiëren met een gapende menig te op de tribune - vast dat de meerderheid voor een externe re kenkamer voelde, maar dat de minderheid daarmee geen princi piële problemen leek te hebben. Zo kon hij tot zijn vreugde consta teren dat het oorspronkelijke voor stel uiteindelijk toch door de hele raad werd gesteund. De politie heeft vorige week don derdagochtend een wietplantage in een woning aan de Generaal Win kelmanstraat ontdekt en opgerold. In het huis werd een kwekerij van 678 hennepplanten aangetroffen. Ook kwamen zij erachter dat er il legaal stroom werd afgetapt. De eigenaar van de woning zal op het politiebureau wordei\ ontboden. De gemeenteraad keek vorige week enigszins vreemd op van de 'cri de coeur' die recreatie ondernemer Semmy de Koning (King's Home) tijdens het spreekrecht voor het publiek afstak. Hij deelde mee dat hij zijn campingbedrijf aan de Birkstraat onlangs ten einde raad maar had verkocht. Volgens De Koning had hij 40 jaar gewerkt aan het verwezenlijken van zijn droom: een van de mooi ste campings van Nederland. Daarvoor had hij door grond aan te kopen het aantal standplaatsen willen uitbreiden tot 590, maar omdat er door allerlei vormen van tegenwerking uiteindelijk slechts 390 gerealiseerd konden worden was het bedrijf inmiddels niet meer rendabel, aldus de geplaagde on dernemer. De genadeklap was de door het gemeentebestuur afge kondigde verhoging van de toeris tenheffing met 500 procent, liet De Koning geëmotioneerd weten. 'Ik heb daarom het ingrijpende besluit genomen om King's Home te verkopen. Maar 't blijft m'n kind...' Hij sprak de hoop uit dat Soest nog eens met een acceptabel plan komt, zodat de nieuwe eige naar althans een deel van De Ko- nings droom kan realiseren. Burgemeester Janssen stelde vast dat de raad weinig anders kon doen dan de opmerkingen van De Koning voor kennisgeving aanne men. Wim Roest (D66) wilde ech ter nog wel even kwijt dat het be sluit hem speet, maar dat het nu eenmaal een 'gevoelig gebied' is waar King's Home gelegen is. D66 werkt graag mee aan de daar ge plande ecologische verbinding tus sen de Birkt en de Korte Duinen, waardoor bet bedrijf nu in de knel komt. De rest van de raadsleden deed er het zwijgen toe. Eigen technische dienst met 24-uur service. Geen voorrijkosten. Gratis bruikleen app. Alle reparaties aan huis. Soesterbergsestraat 35a Tel. 035 - 602 93 60 OP VRIJDAG 30 APRIL, KONINGINNENDAG, vinden tegen over 't Vaarderhoogt de traditionele jeugdfestiviteiten plaats. Genoeg te doen voor het hele gezin. Vertier voor de kinderen, volop tuinpracht en gezelligheid bij 't Vaarderhoogt. Oh, eh, kom zoveel mogelijk met de fiets i.v.m. parkeren. Ja of u moet in Den Haag wonen of zo! ZATERDAG 1 MEI ECOSTYLE GRONDTESTDAG Neem grond mee vanaf 3 plaatsen uit uw tuin en laat het gratis testen Dorresteinweg 72 b Soest 035 - 6012883

Soester Courant | 2004 | | pagina 3