ORANJE KORTING op een deel van de collectie! Bussen van Idols-finalisten in Soesterberg 'aangekleed' Soest 50 jaar geledenj issa vindt nieuw thuis bij >e Vrije Teugel' Wijkschouw op de fiets in Overhees Verdwenen Soest Eerste plaats EHBO Rabo Verbouwingshypotheek, Niets houdt u meer tegen. [soester£courant/ Leve de Koningin. Wij herdenken... Kindermiddag VRIJWILLIGERSHULP. NODIG?, 603 11 19* Soesterbergsestraat 49a, 3768 EB Soest, Tel. 035 - 602 35 84 ENSDAG 28 APRIL 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 üiiM HÉS Biil lip 11 lil Museum Oud Soest Historische Vereniging Soest Met een rentekorting van 0,5%" la de Rabo Verbouwingshypotheek nu de ideale hypotheek om de.overwaarde van uw huite gebruiken voor uw verbouwingsplannen. Maak meteen een afspraak mot uw hypotheekadviseurofkijksnefop www.rabobank.nl voor meer informatie. Bij ëen offerte krijgt u bovendien een gratis inspirerend woonboek cadeau. jvoorden van dit doorlo"<ïr>d ^rëdict-ToetS'ng Korting gedurende ee--> jaar.'Vraag1 en registratie bij BKR te Tlel. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank nderparadijs 'De Vrije Teu- ïl' heeft afgelopen vrijdag tin- kerpaard Tessa mogen verwel komen. Het paard is een ge schenk van kinderspeelpara- dijs Bal-lorig. Bal-lorig heeft in totaal negen paarden aan negen verschillende Vinderboerderijen geschonken. In [samenwerking met de Stichting iKinderboerderijen Nederland is er leen selectie gemaakt uit een aan- I tal kinderboerderijen. 'De Vrije f Teugel' was een van de gelukkigen. I Na een loting afgelopen vrijdag f mochten de medewerkers Tessa mee naar huis nemen. Het edele dier heeft nu de weilan den van het project 'Voor Elkaar' verruild voor een plaats bij het kinderparadijs. Het zachtaardige Ierse zigeunerpaard krijgt nu de bestemming waar het in eerste in stantie voor bedoeld was. Namelijk kinderen en gehandicapten de warmte en liefde van een paard laten ervaren. 'Voor Elkaar' was bedoeld om minder valide en invalide kinderen de gelegenheid te geven in aanra king te komen met paarden, het buitengebied en het landleven. De kinderen konden dan met de me dewerkers van het centrum de die ren verzorgen, voederen en de stal len te verschonen. Helaas heeft Bal-lorig dit project niet kunnen realiseren omdat de benodigde vergunningen niet werden afgege ven door de gemeente Lemster- land. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bedrijf van Feike Vaartjes, de grondlegger van Bal- Tessa staat in de wei van haar nieuwe thuis, kinderparadijs 'De Vrije Teugel'. lorig, heeft hij besloten de paarden te schenken aan' andere kinder boerderijen. Kinderparadijs 'De Vrije Teugel' is dan ook erg blij met de nieuwe bewoner: Tessa, het tinkerpaard. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement; €9,-per halfjaar! tel. (035)6014152 Net als in het eerste seizoen hebben de finalisten van de ta- lentenjacht Idols, Maud en Bo- ris, sinds zondag de beschik king over een eigen bus. Daar mee toeren ze tot de finale door het land om te proberen zoveel mogelijk stemmen te winnen voor de finale. De touringcars zijn voorzien van het bekende Idols-logo, tekst en portretten van de finalisten door medewerkers van Van Santen Be lettering in Soesterberg, die het tijdrovende karwei ook vorig jaar met uiterste precisie uitvoerden in een grote loods van overbuurman De Ridder Civiel- en Cultuurtech niek. Zondag gingen de bussen voor het eerst de weg op. Ze trok ken uiteraard veel bekijks. De hele week rijden ze kris-kras door Ne derland om nog eens extra op de finale van zaterdag te attenderen en aan te sporen toch vooral een stem op een van de finalisten uit te brengen, Boris of Maud. Die finale heeft trouwens nog een De twee in Soesterberg 'aange klede' bussen waarmee de Idols-fi nalisten deze week het land door kruisen. Soesterbergs tintje. In het decor van de finaleuitzending zijn schil derijen opgenomen die het week end in het kader van de expositie Kleur en Emotie, initiatief van galerie Roxenart in Soesterberg, was ingericht in een hal aan de Sterrenbergweg. De hele bus- senplaksessie is te zien op www.vansantenbelettering.nl Vandaag viert H.M. de Koningin temidden van allen, die haar lief en dierbaar zijn, haar 45sle verjaardag dankbaar mee. Dankbaar, omdat wij in Koningin Juliana een vorstin bezitten, die in lief en leed volko men met ons meeleeft. Een hech te band bindt het Oranjehuis aan ons volk, nu en door de jaren heen. Deze band werd verscheidene ma len in de historie beproefd. Hij werd soms schijnbaar verbroken, doch telkens weer werd hij door een Oranje verstevigd en versterkt. Wij zullen binnenkort weer her denken, hoe ons land van de over heersing werd bevrijd, maar nu reeds past het ons er dankbaar aan te herinneren, dat ons vorstenhuis voor die bevrijding het symbool is. Er moge verschil van mening be staan over de wijze waarop deze bevrijding zal worden gevierd, over de viering van de Koninginnedag bestaat geen afwijkende mening. Het is feest, ook in ons dorp en men uit er zijn vreugde over, dat een geliefd vorstin haar verjaardag viert. Een geliefd vorstin... Zij is toch 'n centrale figuur in ons volksbestaan geworden. Een cen trale figuur in het land, maar ook als moeder van haar gezin. Zij, de eenvoudige moeder, is een lichtend voorbeeld voor tal van moderne niet voor haar taak berekende moeders. Wie herinnert zich niet die Sep temberdag, dat de „oude Konin gin" op het balkon van het Paleis te Amsterdam als eerste riep: „Leve de Koningin", de kreet, die nadien nog zo vele malen door een ongekend aantal Nederlanders zou worden herhaald, telken malen als zij de geliefde vorstin zagen. Leve de Koningin! Naast de eenvoud, die onze vorstin kenmerkt, is er ook een koninklij ke waardigheid, de statie, die zij ook met eenvoud, maar daardoor juist zo gewoon en natuurlijk weet uit te dragen. Dit geldt niet alleen de Koningin zelf, maar ook haar gezin, de vier prinsessen en haar gemaal. Onze sportieve en in het belang van ons land altijd zo actie ve Prins Bernhard heeft eveneens in de harten der Nederlanders een grote plaats veroverd. Wij leven mee met het wel en wee van onze Koninklijke Familie op Soestdijk. Als we terugzien op de 30s,e april 1909, toen het land zich opmaak- te om de geboorte van een Oran jetelg te vieren, toen werd bekend gemaakt, dat 's avonds om tien minuten voor zeven Koningin Wil- helmina het leven had geschonken aan een dochter, toen was bij ve len de eerste gedachte: geen prins. Doch in de jubel voor de besten digheid van het Oranjehuis werd deze lichte teleurstelling al spoedig naar de achtergrond gedreven en de geschiedenis heeft die vreugde voor de toen geboren dochter be vestigd. „Juliaantje" heeft in onze harten altijd een warme plaats gehad. De ouderen onder ons hebben met belangstelling haar opvoeding ge volgd. Zij hebben met ingenomen heid gezien, hoe onze vorstin werd voorbereid voor haar grootste taak, welke zij nu op eminente wijze ver vult. „Wie ben ik, dat ik zo iets mag doen?", zo stelde Koningin Julia na zichzelf de vraag toen zij haar moeder opvolgde. Wij kunnen er slechts op antwoorden, omdat zij een Oranje is, een telg uit het ge slacht, waarvan Koningin Wilhel- mina, de gelukkige grootmoe der, die thans dit grote feest van haar dochter mag meemaken, eens ge tuigde: „Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen." Nooit genoeg voor Nederland. Ons land is er innig dankbaar voor zulk een vorstin de zijne te mogen noemen, 'n koningin, die konink lijk is en toch de eenvoudige moe der, de goede, eenvoudige, begrij pende mens, die zowel in tijden van voorspoed als in tijden van nood en ellende ons allen een lich tend voorbeeld is. Het feest in Nederland, het is feest in Soest, feest, omdat wij een koningin heb ben, die in alle lagen der bevolking geliefd is. Moge onze vorstin voor ons en voor haar gezin nog vele jaren ge spaard blijven. Wijkvereniging O verhees houdt woensdag 5 mei een kindermid dag. In ontmoetingscentrum de Klarinet aan het gelijknamige woonerf kunnen kinderen van 6 tot en met 12 jaar meedoen aan diverse spelletjes. De zaal gaat om 13:30 uur open en om 14:00 uur wordt er begonnen. Deelname kost 1,50 voor kinderen van leden en donateurs en 3,00 voor anderen. De wedstrijdploeg van de Soes- ter EHBO-verpniging heeft zich afgelopen zaterdag (24 april) een éérste plaats weten te verwerven van het district Utrecht. Deze wedstrijden wor den elk jaar georganiseerd door het district. Dit jaar werden de wedstrijden gehouden in Den Dolder, daar de afdeling Zeist 50 jaar bestaat. De winnaar van de districtwedstrijden wordt afgevaardigd naar de lande lijke wedstrijd, die dit jaar gehou den wordt op 15 mei in Goes. Af gelopen zaterdag was het een spannende middag, de ploegen waren aan elkaar gewaagd. De opzet was ook nieuw en er moest gehandeld worden naar de nieuw ste druk van het Oranje Kruis boekje. Er werd gespeeld op een hoog niveau en de ongevallen wer den door de LOTUS op een uit stekende wijze uitgebeeld. De Soester EHBO-ploeg bestaat uit Ellen van de Breemer, Jolanda Tuenter, Ingrid Voortman en Eri ca Stokwieler. Deze ploeg, ge traind door EHBO-docent Frans Hoogeweg, zal nu het district Utrecht verdedigen bij de landelij ke wedstrijden in Goes. De Soester EHBO-ploeg, die als eerste eindigde bij de districtswed- strijden. www.rabobankonline.com Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp Soest - Soesterberg Tijdens een gezamenlijke fiets tocht aanstaande maandag, kunnen bewoners van de wijk Overhees, Klein Engendaal en Hees, hun wensen onder de aandacht brengen van ambte naren, politie en de woning bouwvereniging. Alle wijkbe woners zijn voor deze zoge naamde wijkschouw uitgeno- digd. De fietstocht begint 's avonds om halfzeven voor de ingang van C- drie aan de Willaertstraat. De wijkschouw is voor gemeente, po litie en woningbouw een middel om de goede en minder goede plekken van een wijk te leren ken nen. Discussies met bewoners en groepen geven de betrokkenen een beter zicht op de knelpunten en mogelijke oplossingen. Bewoners kunnen op deze manier zelf aange ven wat zij in hun wijk graag ver betert, veranderd of gerepareerd willen zien. Deelnemers aan de wijkschouw kunnen ook kennismaken met le den van het wijkbeheerteam in oprichting. Deze groep wordt een belangrijke gesprekspartner voor de gemeente over zaken die het beheer en onderhoud van de wijk aangaan. Wie lid wil worden van het wijkbeheerteam, kan contact opnemen met Carrien Eenhoorn. Tel. 035-6093483. Na 1820 bange dagen en nach ten werd Nederland op 5 mei 1945 bevrijd. Het moment van vrijheid waarom was gesmeekt en gebeden, gestreden en gele den was aangebroken. Ook Soest was niet ongeschonden uit de oorlogsjaren gekomen. De vreugde was groot en al wa ren levensmiddelen nog jaren op de bon en materialen schaars. Soest sloeg, misschien met het wapen van onze mooie gemeente indachtig, de hand aan de ploeg. Met herrijzend Nederland herrees ook Soest. Een beetje van dat herrijzende Soest is te zien aan de foto die we onlangs van mevrouw Coby de Beer, dochter van Frans Sonders en wonend in Ermelo, kregen doorgemaild. De foto is gemaakt in 1949 op de eerste Winkelbeurs in Soest na de oorlog. Op het ter rein tegenover de Melkfabriek aan de Middelwijkstraat, daar waar nu een rij dubbele huizen staan, de nummers 37 tot 61, werd in op dracht van de Soester winkeliers vereniging onder leiding van voor zitter de heer Cees Schaddelee een grote tent opgezet. De middenstand kon er een stand huren om er hun specialiteiten te tonen. Zo'n winkelbeurs was in die tijd gelijk ook min of meer een thermometer hoeveel graden de vooruitgang en welvaart wel was gevorderd. De mensen waren nog klein behuisd er was nog veel in woning. Jonge mensen moesten nog jaren wachten om een paar kamers met gebruik van keuken te kunnen huren om te trouwen en zich te nestelen. Badkamer en douche waren nog geen gemeen goed en van televisie had men ge hoord dat het bestond. Op de foto zien we de heer Schoe- maker van Radio Schoemaker, ge vestigd aan de Van Weedestraat (nu Expert aan de Burgemeester Grothestraat) zijn elektrische ap paraten showen. De stofzuiger werd met veel vertoon als een ze gen voor de mensheid aangepre zen. Verontreinigde lucht wordt aangezogen en gereinigde lucht wordt uitgeblazen. De stofzuiger als bacteriënvanger, dat waren de kreten. We missen nog een ande re zegen voor de huisvrouw, name lijk de wasmachine. We herinneren ons de opkomst van een kleine elektrische wasmachine: de Hoover. Een klein vierkant geval dat je toentertijd ook voor één dag kon huren. Ze kwamen 's morgens zo'n ding bij je thuis brengen en na de was weer ophalen. Op de foto zien we een ander fe nomeen voor de mannen, het droogscheren. Ben van der Linden (slijterij en naar we menen ook nog koster van de Heilige Familiekerk Soest-Zuid) was, de proefpersoon van een medewerker van Schoe maker; en baas Schoemaker zelf neemt politieman Frans Sonders, kennelijk de bewaker van de beurs, onder handen. Links ziet u een radio uit die tijd met ongetwijfeld achter de geo pende klep een grammofoon waar op men 78-toerenplaten kon af spelen. Radio en elektronicazaken deden het goed en Philips zou nog veel meer bedenken. Hoe de andere branches zich op de beurs manifesteerden weten we niet. Wel gaat het verhaal dat voor zitter Schaddelee en Haremaker, beiden met banketbakkerszaken in Soest (mannen die zich tot de eli te van het bakkersgilde verheven voelden boven de gewone bakker) de broodbakkers niet op de beurs wilde hebben. De voorzitter kon daar immers wat invloed op uitoe fenen en dat deed hij ook. De broodbakkers zaten ook niet op een beurs te wachten. Zij had den ook in die tijd nog weinig te bieden. Nog steeds bakten ze doordeweeks in hoofdzaak rege- ringswit en het bruinbrood, goed voor de gezondheid, was nog niet in. Voor het weekend werd wel witbrood van goede Amerikaanse patent gebakken (kwaliteit gelijk het Zweedse witbrood) en verder bestond de sortering van de brood bakkers uit kadetjes krentenbollen, beschuit, een pakje gesneden rog gebrood en ontbijtkoek. Bepaald geen noviteiten voor een winkel beurs. Maar ook de broodbakkers kwamen in de jaren daarna op gro te hoogte. Ze werden in die perio de bijna heilig verklaard. De Ech te Warme Bakker deed zijn intre de. Op latere winkelbeurzen waren de broodbakkers wel degelijk van de partij en met succes. Er was in middels ook een andere voorzitter. Schaddelee is een paar jaar nadien met vrouw en vier zonen geëmi greerd naar het beloofde land Ca nada. Aanvullingen en oude foto's van Soest zijn nog steeds welkom, tel. 6012158. Uit de Soester Courant van Dinsdag 27 April 1954

Soester Courant | 2004 | | pagina 9