Noord bij 't dorp betrekken' oesterbergs feest blijft een topper oêf Medailles en insignes op basis Soesterbergse pelgrim fietst voor goed doel www.rabobankonliiie.com Kijkje nemen in cockpit nergiebesparing huurders an woningcorporatie SCW KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST [j HULPVERLENING Galeri^leiJ^ PAGINA 1o i.000.- k.k. 5.000.- k.k s f o o r t Uitnodiging dorpshuisbestuur aan gemeente Kraampjes, spelletjes, clowns, lampionnen en muziek se 'f4 WOENSDAG 5 MEI 2004 Historische vliegtuigen museum Jets te koop of te geef? Plaats een "kleintje" in de Soester Courant Bridgedrive JPROFILZeoe^t Celstraffen voor afpersers papiergroothandel Mishandeling op kermisterrein Uitreiking onderscheidingen Klachten bezorging Soesterberg Woonkamer met open i v.v. apparatuur, portaal ar 2° badkamer. kap. Extragrote garage igen. khut en vrije ligging met ;n keuken. r v.v. douche, 2° toilet en linaatvloeren. oyale kamer, wastafel en NS MJ-dealer LITAIRE-Showroom 'ICEDIENST ND keukenspecialist SOESTERBERGSE Maak van Soesterberg als dorp Een eenheid door de 'lus' van de Amersfoortsestraat in de ichting van de vliegbasis te *erleggen en daardoor Soester- berg-Noord, inclusief de daar gevestigde bedrijven, bij het dorp te betrekken. Dit was een ra'n de suggesties tijdens de maandag gehouden praat- nd (donderdag 13 mei is de hveede) over het Totaalplan ruimtelijke ordening Soester berg. Dit is in hoofdzaak door vrijwilligers van de Werkgroep Toekomstvisie Soesterberg (>VTS) ontwikkeld. £oals te verwachten viel, waren de voorgenomen verplaatsing van de dorpshuisfunctie, de situering van de nieuwe Wethouder De Haan- ichool en van het ijsbaan/evene mententerrein de hete hangijzers. Het bestuur van de Stichting Dorpshuis Soesterberg wil het iorpshuis Burgstede graag op de ïuidige plaats handhaven. Het wil rij 'gedwongen' verhuizing als ei genaar van de grond op z'n minst een goed alternatief. Uit de zaal kwam de suggestie om de dorpshuisfunctie te combineren met de Banninghal aan de Ban- ningstraat, een suggestie die stich tingsbestuurslid Elja Bouwmeester 'zeker bespreekbaar' noemde. 'Ge meente, kom langs. Praat met ons,' zei ze, waarbij het uitgangspunt moet zijn behoud van de huidige combinatie van functies. De door het gemeentebestuur be paalde plaats van de Wethouder De Haanschool, nabij de kruising Kampweg-Banningstraat, bij het evenemententerrein, kreeg geen enkele bijval, juist het tegendeel. Zoals in alle eerdere bijeenkom sten waarin dit onderwerp ter sprake kwam, gaven de sprekers de voorkeur aan de eerst gekozen plek aan de Wostok: middenin het 'voedingsgebied'. De plek bij de Banningstraat moet meer een cen trumfunctie krijgen, en daarin hoort een school in feite niet thuis. Het voornaamste doel van een to taalvisie voor Soesterberg is het overeind houden van de bestaan de voorzieningen in het dorp. Het dorp moet een impuls krijgen. Daarvoor is in ieder geval woning bouw nodig. Deze is in hoofdzaak geprojecteerd op het terrein achter het Kontakt der Kontinenten en De Open Ankh en ten noorden van de wijk Apollo. Van de onge veer 700 woningen moet minstens 40 procent in dé betaalbare cate gorie vallen, dus onder de 200.000 euro en met een maximale huur prijs van 440 euro per maand, liet wethouder Bart Krol weten op de vraag of er ook is gedacht aan jon gerenhuisvesting. Woningbouw Woningbouw op het terrein van Abrona en de ontsluiting daarvan, de aanleg van een tweede rotonde ongeveer tegenover de Kerklaan, industrievestiging, de aanleg van een ecoduct, de mogelijkheden voor een toekomstig gebruik van de vliegbasis met onder meer een museum (een suggestie was ook om de brandweerkazerne aan de Koppenlaan te sluiten en te ver plaatsen naar de vrijkomende brandweeronderkomens op de ■Terwijl op Koninginnedag de j, volwassenen zich in hoofdzaak I bezig hielden met slenteren I langs de kraampjes en het nut- tigen van een hapje en een Idrankje, vermaakte de jeugd Izich met allerlei spelletjes, ge- ■concentreerd op het ijsbaan- annex evenemententerrein op 1de hoek Banningstraat-Kamp- |weg. et waren de bekende spelletjes aar ze aan konden mee doen, - iaar het plezier was er niet min- ler om. De organisatoren van de feestelijkheden in Soesterberg kun- en terugkijken op een geslaagde j, waarop het weer hen en de •ezoekers niet in de steek liet. 'at voorzitter Beebs Huisman van iet Oranje Comité betreft 'was dit 'e beste Koninginnedag sinds ja- n', terwijl Soesterberg toch elk ar wel een trekpleister is voor lensen uit de omgeving. Maar dit ar hing er een aparte sfeer, ook [oor de vele mogelijkheden die de sugdige bezoekers hadden. Niet leen doordat ze konden meedoen in allerlei spelletjes, zoals stok- gen, limonade-koe meiken, joelen, ballengooien, karten en veel meer, maar ook doordat m .1 'I"' ze hun handelsgeest konden bewij zen op de rommelmarkt. Br waren echte handelaartjes bij die hun speelgoed te koop aanboden, al kon niet iedere ouder de verleiding weerstaan om er overtollige spul letjes tussen te schuiven en soms meer handelaar te zijn dan de kin deren zelf voor wie de markt toch in de eerste plaats bedoeld was. Veel gebruikte attracties waren de springkussens en de klimwand. De draaimolen, het treintje dat een rit je door het dorp maakte, evenals de oude brandweerauto, acroba tiek, clownerie, het ponyrijden en 's avonds de lampionnenoptocht met medewerking van de majoret tes van Odeon en een muziek korps uit Zeist hadden over be langstelling niet te klagen. Kortom, wie het feest in Soesterberg be zocht, jong of oud, hoefde zich geen moment te vervelen. Het was voor de jeugd extra aan trekkelijk om aan de kinderspelen mee te doen, want deze vormden het rode-draadspel. Wie alle spel letjes goed had afgewerkt, kon van het resultaat de naam Amalia vor men. Deze leverde vijf deelnemer- tjes de kans op een radio op. Deze werd gewonnen door Elina. Het feest in Soesterberg was voj- gens traditie begonnen met de lu dieke reveille en de aubade met medewerking van leerlingen van de Sint Carolusschool. Er was oranjebitter voor de volwassenen, waarna burgemeester Koos Jans sen en de wethouders Bert Krijger, Bart Krol en Harry Witte, gemeen tesecretaris Loes Bakker en verte genwoordigers van Soest 975 zich aan de'koffie tegoed konden doen in De Drie Eiken. Inmiddels was het feest al in alle hevigheid losge- roningcorporatie SCW is laandag begonnen met het laatsen van zonneboilers bij [6 huurders aan het Van aarenplein en in de Generaal inkelmanstraat in Soester- ;rg. De zonneboilers kunnen een energiebesparing opleve ren van gemiddeld 200 kubie ke meter per huishouden. Er staat geen verhoging van de huur tegenover. Tot nu toe plaatste SCW alleen onneboilers bij nieuwbouwprojec- ;n. Voor het eerst vervangt SCW u ook de cv-ketels in bestaande oningen door nieuwe hoog-ren- cment (HR) combiketels en zon eboilers. De HR-combiketels le- eren op zich al een grotere ener- iebesparing op dan de oudere cv- etels. Zo'n HR-combiketel is na- nelijk ongeveer 15 procent zuini- ;er dan een gewone cv-ketel. Jaarbovenop leveren de zonne boilers nog eens een energiebespa- ing op van ongeveer 200 kubieke neter per huishouden per jaar. De uurders zijn met beide voorzie ingen dus goedkoper uit. Een lagere gasrekèning betekent niet alleen voordeel voor de indi viduele huurder, maar levert ook algemeen voordeel op. Er komt minder broeikasgas in het milieu terecht en dat draagt bij aan een minder snelle aantasting van de ozonlaag. Zonneboilers slaan water op dat door zonnecollectoren op het dak is voorverwarmd. De zonnecollec tor bestaat uit dikke platen waar leidingen met water doorheen lo pen. De zon warmt het water op en dat komt dan via leidingen in de zonneboiler terecht. De boiler is ongeveer even groot als de cv-ketel en wordt ernaast gehangen op zolder. De platen die de zon opvangen, de zogenaamde zonnecollectoren, worden ge plaatst in het dak op de zuidkant van de woningen naast de dakra men. In overleg met energiebedrijf En- eco is het gelukt om gebruik te maken van een bijzondere subsi die. De meerkosten voor de plaat sing van de zonneboilers zijn in dit geval vrijwel volledig uit die sub sidie te dekken. SCW vindt dat de bewoners dan ook geen extra huurverhoging hoeven te betalen. De werkzaamheden duren tot 1 juli 2004 en worden verricht door het bedrijf Gasservice Utrecht. Het kost ongeveer één dag per woning om de HR-combiketel en de zon neboiler te plaatsen. Hij is niet de eerste, zal ook niet de laatste zijn, maar het is wel een bijzondere pelgrimage die Soesterberger Boet Smit gaat ondernemen. Zijn reis naar Santiago de Compostela maakt hij namelijk voor een goed doel: de Stichting Nawga. Deze stichting helpt mishan delde vrouwen in India. Om deze reden is Smit op zoek naar sponsors. Op donderdag 20 mei vertrekt Smit met fiets en tent naar Span je. Als moderne pelgrim wil hij de tocht in z'n eentje volbrengen. Door tijdgebrek is hij genoodzaakt voor de terugreis van het vliegtuig gebruik te maken. In het jaar 813 ontdekte de kluize naar Paio in Galicië (provincie waarin Santiago ligt) de graftom be van Santiago el Mayor, een monnik die het noorden van het Iberisch schiereiland evangeliseer de. Volgens de legende is hij na te zijn onthoofd in Palestina in een stenen boot gelegd. Samen met twee van zijn discipelen bereikte de boot de kust van Galicië. Zijn lichaam is daar begraven en in de negende eeuw herontdekt. Vanaf COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 vliegbasis, en de toekomst van het ijsbaan- annex evenemententerrein waren bekende vragen waarop concrete antwoorden nog niet te geven waren. Wel kreeg de sugges tie bijval om de functies die het terrein nu vervult, niet te scheiden. 'We zijn dan wel een ijsbaan', zei Marius van Ginkel namens het bestuur, 'maar we zijn drukker in de zomer dan in de winter. Onze kracht is juist de concentratie van activiteiten', zei hij. Hoewel in de uitnodiging stond dat ook het Dorpsplein tijdens de praatavond centraal stond, kwam dit nauwelijks ter sprake, op toe komst van het dorpshuis en de Wethouder De Haanschool na. Veel nieuwe gezichtspunten kwa men dan ook niet naar voren. Ge spreksleider Koos Spee namens de WTS kon dan ook na twee uur de druk bezochte bijeenkomst afslui ten. Daarmee kwam voor enkele tientallen belangstellenden een einde aan een avondje staan, want op zoveel interesse en dus zitplaat sen hadden de organisatoren ken nelijk niet gerekend. Zaterdag 8 mei zondag 9 mei Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Vrijdag 7 mei 14:30 pastor G. Claassens; viering in de Heybergh Zondag 10:30 pastor J. Beekman; eucharistieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 10:00 mgr. Julius Yehu Cicek; Syrisch-Orthodoxe viering Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. J.T.R. Drop, Putten Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; avondmaal World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en'19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.JJ. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 38352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemiand, 24 uur per dag, 38033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 88033-2994669dag en nacht bereikbaar. Tijdens de voorjaarsvakantie stelt het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg een aantal cock pits van historische vliegtuigen en helikopters open voor het publiek. Een unieke gelegen heid om de vliegtuigen van bin nen te bekijken en plaats te ne men op de stoel van de vlieger. Tot en met vrijdag 7 mei en op zondag 9 mei krijgen bezoekers van het Militaire Luchtvaart Mu seum de kans om zich een ware vlieger te voelen. Ze kunnen een kijkje nemen in de cockpits van zes historische toestellen die alleen tij dens deze dagen opengesteld wor den. Jong en oud wordt de gele genheid geboden om in de cockpit plaats te nemen en kennis te ma ken met de werkomgeving van de jachtvlieger, de helikoptervlieger of de captain van een transportvlieg tuig. Gedurende één week per jaar wordt een aantal vliegtuigen en helikopters opengesteld om te vol doen aan de veel gestelde vraag van de bezoeker om de toestellen van binnen te kunnen bezichtigen. Tijdens de Open Cockpitdagen geven de medewerkers van het Militaire Luchtvaart Museum uit leg over de inrichting van de cock pit. Tevens ontvangen kinderen als herinnering een instapkaart met een foto van het vliegtuig. Een unieke kans om kennis te maken met de wereld van de luchtvaart en de cockpit met eigen ogen van heel dichtbij te bewonderen. Ook dit jaar worden weer zes toe stellen opengesteld. In de Vree burghal zijn de cockpits van de F- 104 Starfighter, de NF-5B Freedom Fighter, de F-16 Fighting Falcon en de AJouette III Gras shopper open. Bij droog weer kan de bezoeker op het buitenterrein de Fokker F-27 Troopship en de C-47 Dakota van binnen bekijken. Bij regenachtig weer blijven de twee toestellen op het buitenter rein gesloten, maar wordt de Böl- kow helikopter in de Vreeburghal opengesteld voor het publiek. Het Militaire Luchtvaart Museum is op dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van-12:00 uur tot 16:30 uur geopend. Het mu seum is gesloten op alle maanda gen en zaterdagen. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 880900-8844; alarmnummer:© 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, ©06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grof vuil, ©0800-7662000. Foto: Eemiand Pers barsten, vooral ook door de mu ziek die overal op de feestroute werd gespeeld of gedraaid. Het was een echt koninginnefeest, dat mede zo groots kop worden opge zet dankzij de inzet van de collec tanten die voor een flinke op brengst hadden gezorgd en die vol gens voorzitter Beebs Huisman dan ook een groot compliment verdienen! toen kwam langzaam de stroom pelgrims naar het graf van Sint Ja- cob op gang. Er waren pelgrims die vanuit Ne derland, maar uiteraard ook uit andere landen, te voet naar Santia go liepen. Niet alle pelgrims gin gen vrijwillig. Mert stuurde inder tijd ook mensen voor boetedoe ning naar Santiago met de gedach te dat zij dan niet meer terug zou den komen. Toch gingen de mees te pelgrims uit geloofsovertuiging. Dat was toen zo en is ook nu nog voor een deel zo. Omdat Smit deze tocht met een bepaald doel maakt, zoekt hij fi nanciële steun. Hij fietst voor een project in India van de Stichting Nawga (www.nagwa.nlV Deze or ganisatie helpt vrouwen in India, die een te kleine bruidschat heb ben gegeven aan de schoonouders. Als straf worden zij vaak tij dens het koken overgoten met een brandbare vloeistof en daar na in brand gestoken, bekend als keuken ongelukken. Smit pelgrimstocht geld inzamelen voor de stichting Nagwa, zodat de In diase vrouwen medische en juridi sche hulp krijgen. Het echtpaar Van Eijsden heeft op Koninginnedag de bridgedrive van BC Soesterberg in de A-lijn ge wonnen. Het Soesterbergse paar liet met 57.99 procent de hoogste score noteren en mocht de wissel beker in ontvangst nemen. Als tweede eindigde het echtpaar Ber ger, terwijl de combinatie Reef- man/Van Walsem derde werd. In de B-lijn werd de eindzege opge streken door het Soester echtpaar Van Rookhuizen (66,32%), ge volgd door onder anderen de da mes Maes/Van Stein en het echt paar De Gier. DE FIETSS PECIALIST Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag /an 9.00 uur tot 19.00 f zaterdag van 9.00 uui Drie jonge Amersfoorters die be gin dit jaar hebben geprobeerd de eigenaar van een papiergroothan del in Soesterberg af te persen, zijn donderdag door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot gevange nisstraffen. De twee hoofdverdach ten kregen ieder twee jaar celstraf opgelegd, waarvan een half jaar voorwaardelijk. De 76-jarige eigenaar van de pa piergroothandel werd enige tijd telefonisch bedreigd door de man nen. In januari werd er zelfs brand gesticht bij het bedrijf. Toen de af persers een dag later 60.000 euro kwamen halen, werden ze vier man sterk door de politie opge pakt. Een derde verdachte kreeg een jaar cel opgelegd, waarvan de helft voorwaardelijk. Een vierde ver dachte was pas 13 jaar oud. Die moet nog voor de kinderrechter verschijnen. Een 18-jarige Soester heeft op Ko ninginnedag op het kermisterrein aan de Kampweg een 20-jarige jongen uit Soesterberg rond mid dernacht mishandeld. De Soester is aangehouden door de politie en mee naar het bureau genomen voor verhoor. De jongen uit Soesterberg is met hoofdletsel naar het ziekenhuis over gebracht. Ook de D2 van 't Vliegdorp is gehuldigd als kampioen. Achterste rij v.l.n.r. Tom van Dijken, Tom van Deelen, RemiSchothuis, Lars de Werd, Peter Smit, Johan de Werd (trainer coach), Perry Steehouwer, Stephan Smit, Stefan van Ooijen, Farit Bouzzia; voorste rij v.l.n.r. Ricardo Vene- ma, Steven Marijnisen, Brian Verboom, Matthijs Nuhaan, Kevin Peren boom; liggend v.l.n.r. Tjerry Witteveen en Tom Steijger. Op vliegbasis Soesterberg heb ben de commandant Tactische Luchtmacht, generaal-majoor Hans de Jong, de commandant vliegbasis, kolonel-vlieger Theo ten Haaf, en de detache mentscommandant, majoor Herber, aan 82 militairen de herinneringsmedaille vredes operaties uitgereikt voor deel name aan de NAVO-uitzending Stabilisation Force (SFOR 6). De militairen hebben in de perio de van 1 juli vorig jaar tot 1 januari dit jaar deel uitgemaakt van het 1 (NL) Helikopterdetachement SFOR 6 in Bugojno (Bosnië). Het Incident Response Team is uitge rust met twee Cougar transporthe likopters van het 300 squadron af komstig van vliegbasis Soesterberg en is 24 uur per dag, zeven dagen per week 'stand-by' voor het uit voeren van medische evacuatie- vluchten. De Cougar moet binnen 45 minuten kunnen worden inge zet. De tweede Cougar dient als reserve én moet overdag binnen één uur en in de avond en nacht binnen twee uur beschikbaar zijn. Cougar vlieger kapitein Rob uit Soest ontving uit handen van de basis commandant de herinne ringsmedaille. Later op de dag werd voor de eer ste keer aan 44 militairen het insig ne van boordschutter uitgereikt. De groep boordschutters bestond uit zowel land- als luchtmachtmi litairen. Om tijdens NAVO-uitzen- dingen de transporthelikopters en haar bemanning en passagiers be scherming te kunnen bieden is bij de Koninklijke Landmacht evenals bij de Koninklijke Luchtmacht mi litair personeel opgeleid tot boordschutter. Het merendeel van de aanwezige militairen is ook daadwerkelijk tijdens diverse uit zendingen ingezet. De uitreiking van het insigne werd verricht door de plaatsvervangend commandant Ondersteunende Operaties en Diensten van de Tactische Lucht- macht, commodore Dick Bos, in aanwezigheid van de commandant vliegbasis kolonel Theo ten Haaf en overste Van Veen van de Luchtmobiele Brigade. Bij beide uitreikingen waren ook familieleden en belangstellenden aanwezig. De middagceremonie werd bijge woond door een deputatie Britse Airgunners. Ook uit Soesterberg ontving een sergeant het insigne van boord schutter. De muziek werd verzorgd door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht uit Amersfoort. Kolonel Ten Haaf was een van degenen die de herinneringsme daille uitreikte aan luchtmachtmi litairen. Foto: Pol dc Soeten De deputatie van Britse boord schutters die aanwezig was bij de medaille-uitreiking op Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klach- tennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woens dag tussen 18:30 en 19:30 uur worden gebeid voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11