uiers! WC 'ietsiepietsie' beter dan SoVoCo Hele serie vraagtekens na nederlaag Soest begint nu aan omweg Smeeing/BDC nu ineens de favoriet I I I I A I I «KB Z'49 alweer in heen en weer Topsport op gezellige open dag s.o. Soest Purmersteijn I agtaart I pp \GINA 12 lenkset ihower, peeling bar, sachet per stuk WOENSDAG 5 MEI 2004 Eredivisie nog niet uit zicht, maar wel heel ver weg VOLLEYBAL SOESTER COURANT PAGINA 13 1 Toekomst en ambities onzeker bij mislopen promotie VOLLEYBAL )irecte degradatie ondanks winst in laatste wedstrijd Nacompetitie duurt ruim drie weken Geen hoofdprijs, wel nacompetitie blauwwitten VO ETBAL-zondag Handballers na winst op Swift in comfortabele fauteuil HANDBAL Hees belandt op laatste plek, maar degradeert niet Demonstratietoernooi bij De Gemshoorn trekt publiek Zondag 9 mei, 14.00 uur: nacompetitie 2e klasse zondag Sportpark Bosstraat Oost JEU DE BOULE sttering 035 - 58 80 425 vw.stalenhoef.ne^ 'Net niet goed genoeg.' Simpe ler kon Derk de Saegher het „iet zeggen. Eigenlijk viel er „iets aan te merken op het spel vin Stam/SoVoCo. Het was ook niet zoals vorig jaar, toen de Soester ploeg door zenuwen op het beslissende moment diep zonk. Er werd nu prima gespeeld, maar WC was in de eerste promotiewedstrijd net iets beter: 25-22, 25-27, 22- 15,22-25 (1-3). hebben verloren, maar ik vind bet team en mezelf geen losers', luidde het eerste commentaar van de geslagen trainer. 'Iedereen is het erover eens dat we een goede partij hebben gespeeld, wat moe- lfD we onszelf verwijten? Mis schien hadden we iets meer ballen moéten tegenhouden, maar we hebben verloren van een team dat een ietsiepietsie beter was.' Er hadden zich na afloop zowaar tranen opgehoopt in de ogen van de volleybaltrainer. 'En dat komt heus niet zo gauw voor hoor. Toch, bet klinkt misschien vreemd, heb ik er nu meer vrede mee dan vo- rigjaar. Toen waren we tegen Vre- vok favoriet en hadden we gewoon moeten winnen. Nu heeft iedereen het hartstikke goed gedaan, heb ben we onze huid duur verkocht. We kunnen gewoon niet beter.' En dan; 'aan dei andere kant vind ik het nu nog vervelender dan vorig seizoen. We zitten zo dicht bij el kaar. Minder verschil in een wed strijd kan er niet zijn.' Ace Vooraf had De Saegher voorspeld dat in elke set een paar puntjes de doorslag zou geven. Waren het de buitenaanvalsters van WC die over het geheel gezien over net iets meer fysieke kracht beschikken? Was het de discutabele beslissing in de tweede set op 25-25, toen iedereen een ace van Stam/SoVo Co had gezien, maar de scheids rechter er een andere mening op nahield? De ervaring wellicht, die onder anderen de ex-internationals Sylvia Raaij makers en Marijke Daniël meenamen? De sportieve historie die de vereniging VVC, tot twee jaar geleden een vaste waar de in de eredivisie, en alle daaraan ontlede kennis in huis heeft? Wie slaat op 22-22 net zo makkelijk een bal binnen als op 8-8? Wie het weet, mag zijn vinger op steken. Feit is dat het zaterdaga vond in de volgepakte De Bunt tot de allerlaatste bal nog alle kan ten kon opgaan. Details, of fracties daarvan, meer zat er niet tussen Stam/SoVoCo en WC. Geen excuses Zoeken naar excuses deed De Sae gher niet. En hoewel hij vond dat het vrouwelijke scheidsrechtersduo invloed had gehad op de wedstrijd, wilde hij zich niet achter bepaalde beoordelingen van dit tweetal ver schuilen. Ook niet achter die van de lijnrechters die voortdurend werden gecorrigeerd door de hoofdscheidsrechter. 'Zij deden te goed hun best en waren daarom niet meer geloofwaardig voor de scheidsrechter. Maar hoe kan de bond in godsnaam twee vrouwen op zo'n wedstrijd zetten, terwijl negentig procent van de scheids rechters man is. Zet er dan twee toppers op, die hebben in deze periode toch niets te doen. Er wa ren zoveel discutabele beslissingen, zowel aan onze kant als die van WC.' Nog niet is een entree in de eredi visie een onhaalbare kaart voor de Soester club die net als de Vught- se opponent met overmacht kam pioen werd in de eerste divisie. Maar de missie is er na het verlies niet gemakkelijk op geworden. Zaterdag zal er hoe dan ook in Groningen gewonnen moeten wor den van Donitas, de ploeg die knokt voor handhaving. Met hoe veel, dat hangt af van het resultaat van de wedstrijd WC-Donitas, morgenavond in Vught. Het damesteam van Stam/SoVo Co gaat morgen twee uur trainen in Rosmalen en reist daarna direct door naar de sporthal in Vught om getuige te zijn van de confrontatie tussen de twee concurrenten. Voor Stam/SoVoCo is het te hopen dat WC andermaal toeslaat, want in dat geval volstaat over drie dagen een 3-2-overwinning voor de Soester club. En dat is al weer een Op een moment dat het publiek het nog ziet zitten. Tot het laatste punt kon het zaterdagavond in De Bunt nog alle kanten opgaan. Weer niet, althans zo ziet het ernaar uit. Elske van Diepen wordt na af 'loop getroost door supporter Antoinetta van der Vinne. iHoewel de volleybalstrijd in de lnacompetitie nog in volle gang lis, dient zich onverbiddelijk de Taag aan hoe het verder moet net het damesteam van Stam/ jSoVoCo als het wederom pro lmotie naar de eredivisie mis- uoopt. Derk de Saegher kan het antwoord nog niet geven. pe trainer heeft al overeenstem- jning met het bestuur van de Stich- bpvolleybal Soest (STS) om een derde seizoen aan vast te plakken als zijn ploeg de stap naar Be eredivisie zal maken. 'De speel- *ts hebben gezegd dat ze willen ik blijf, wat er ook gebeurt. Haar wil de stichting me dan nog Bouden? Heb ik zelf nog zin? Ik weet het niet. Ik wil nog niet stop pen, maar dan wel op niveau blij ven trainen. Er zijn niet veel clubs waar ik wil trainen, in de eredivi sie kom je niet zo makkelijk bin nen. Als we niet promoveren en ze willen me hier houden, dan zal ik dat overwegen.' Op dit moment heeft De Saegher concreet contact met één club die hem heeft gevraagd om het heren team onder zijn hoede te nemen. 'Maar die ploeg is nog niet rond en ik heb nu geen tijd om daar aan dacht aan te schenken, ik ben he lemaal met SoVoCo bezig.' De vraag is ook, aldus De Saegh er, wat de speelsters gaan doen. 'Kunnen ze het nog een keer op brengen om een jaar lang toe te werken naar de p/d-wedstrijden? Is het slim om te blijven? Ysabel Maréchal, Floortje Kok en Meike Martijn kunnen zo in de eredivisie spelen. Als ik een belletje pleeg met een of twee verenigingen, kunnen ze daar zo beginnen, maar ik ga ze natuurlijk niet promoten. Vorig jaar zijn veel speelsters ge beld, ik weet niet hoe dat dit jaar zal zijn. Daarnaast is het moeilijker om goede volleybalsters erbij te krijgen als je niet promoveert. Dat heb je vorig jaar kunnen zien.' Zeker is volgens de trainer dat Albertine de Haan terugkeert op het Soester nest. 'Blijft Tamara Smit, dan zit je dus goed op het midden, maar dan hebben we aan de buitenkant nog een beuker no dig.' De STS zal zich vanaf 18 mei gaan buigen over de gang van zaken achter de schermen in het negatie ve geval dat promotie achterwege blijft. Bestuurslid Leo Verver: 'de afspraak is dat we onze doelstelling binnen een termijn van drie jaar ■AAGM^THD LAAG! Stam/So VoCo speelde zeker niet slecht, maar zelfs goed. Toch was VVC net iets beter dan de Soester formatie. De Vughtse ploeg had veel aan valskracht en ook de blok kering was van hoog niveau. Dat ondervond onder anderen Meike Martijn (links). Foto: Foto Bell hele andere opdracht dan met 3-1 of 3-0 moeten winnen van een ploeg die inmiddels twee jaar lang in de eredivisie speelt. 'We gaan daar op leven en dood spelen. Je hebt niets meer te verliezen, mis schien helpt dat. En als we verlie zen, dan hebben we gewoon niets in de eredivisie te zoeken.' U-bocht In ieder geval is de U-bocht con structie richting eredivisie van de baan. Volco heeft vorige week, keurig vóór de start van de nacom- petitie, te kennen gegeven dat het de licentie voor de eredivisie wenst te behouden. En dus is de Ora- mense achterdeur naar de hoogste volleybalklasse potdicht. Stam/ SoVoCo zal moeten doorrijden naar Groningen en daar nog een maal moeten pieken. Soest opent zondag 9 mei om 14:00 uur de nacompetitie met een thuiswedstrijd tegen Purmersteyn. Zeven dagen later volgt de return in Purmerend. De winnaar mag daarna in een tweekamp met de winnaar van WSV'30-Zeeburgia gaan uit maken wie er naar de finale gaat, waarin een ticket voor de eerste klasse klaarligt. De halve finales zijn op donderdag 20 mei (hemelvaartsdag) en zon dag 23 mei, de eindstrijd is op maandag 31 mei (Tweede Pink sterdag) op neutraal terrein. Andere kanshebbers voor het bereiken van de finale zijn KGB, NVC en JOS/Water- graafsmeer. In de eerste en de tweede ron de is het doelsaldo beslissend, indien beide teams evenveel punten hebben behaald. Geeft ook dat geen doorslag (uitdoel- punten tellen niet dubbel), dan worden er strafschoppen geno men. Bij een gelijke eindstand in de finale wordt er tweemaal een kwartier verlengd. Indien noodzakelijk, moeten daarna strafschoppen bepalen wie er volgend seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. Soest won zondag met 2-1 van RKDES, maar het kampioens schap werd veroverd door het Amsterdamse DCG dat geen fout maakte en van Hercules won. De blauwwitten kunnen nu via de nacompetitie de te rugkeer naar de eerste klasse bewerkstelligen. Aankomende zondag treffen ze als eerste Purmersteyn op de Bosstraat. Van enige vreugde na het behalen van het periodekampioenschap viel na afloop weinig te bespeuren. De teleurstelling droop van de ge zichten af. 'We hadden op meer gehoopt. We rekenden er niet op dat Hercules zich zo makkelijk zou laten inpakken door DCG', aldus trainer Hans de Wit wiens verblijf bij de club nu nog een staartje krijgt. Soest begon het duel zonder de geblesseerde Jordie Brouwer. Het werd voor de 400 toeschouwers vooral de eerste helft een aantrek kelijk kijkspel. Kansen kwamen voor beide ploegen. Al in de eer ste minuut werd een schot van Vincent Schokker na een assist van Mark van der Lee van de lijn ge haald. Even later testte Gerdo Kuenen het aluminium, en Richard Pietersen miste de scherpte alleen voor de doelman. In de twintigste minuut kwam dan toch de verdiende openingstreffer. Ton Edelbroek knalde vanaf 20. meter fraai in: 0-1. De Soesters vergaten een ruimere voorsprong te nemen. Er werd te slordig met de kansen omgesprongen. Een toegekende strafschop bood hulp. Kuenen werd in de zestien meter vastgehouden en Pietersen mocht vanaf elf meter aanleggen: 0-2. Afwachtend Dat de tussenstand van 2-0 in het jvoordeel van DCG ook in de rust in de kleedkamer van Soest was 'doorgesijpeld, was de tweede helft duidelijk merkbaar in het veld. RKDES mocht het spel gaan ma ken en de blauwwitten speelde ge laten en afwachtend. Een tegen treffer in de 63e minuut van de Ku- delstaarters bracht de spanning te rug. De Wit bracht Ali Kocyigit in het veld voor Edelbroek en Nick Tim merman voor Patrick Gierveld. Maar de gastheren roken de gelijk maker en het was aan de kwalitei ten van doelman Reijer Ran te danken dat de 1-2 stand bij het eindsignaal nog op het scorebord stond. Ran was dan ook zeer te vreden. 'Ik zat vandaag lekker in mijn vel. Maar ik was liever kam pioen geworden. Maar ja, dan had den we gewoon twee weken terug van DCG moeten winnen.' De doelman blijft volgens eigen zeggen ook volgend seizoen bij Soest. 'Ik heb het goed naar mijn zin hier bij Soest. Ik ben de eerste keus en ook daarom blijf ik.' De scheidende oefenmeester De Wit was somberder. 'Een kampioen schap is het enige wat telt, de pe- riodetitel is een troostprijs, maar een nacompetitie is wel leuk voor de penningmeester van Soest.' Overigens werd in het weekeinde duidelijk dat Jeroen Dorrestein na twee seizoenen zal terugkeren bij Soest. De middenvelder was een van de vele spelers die in 2002 naar een andere club gingen of stopten. willen verwezenlijken. We zijn nu twee jaar bezig, dus op basis daar van kun je zeggen dat je nog een jaar doorgaat, maar ik praat dan nu even op persoonlijke titel.' Veel zal volgens Verver afhangen van de ontwikkelingen binnen het team en de begeleidingsstaf. Ook met de hoofdsponsor die klaar staat om de knip open te trekken bij promotie, moet opnieuw over leg worden gepleegd. 'Het blijft afwachten tot zaterdag en daarna is het goed als iedereen even een weekje rust heeft. Pas daarna is het zinvol om afspraken te maken. Dan gaan we de balans opmaken', zegt Verver die zelf ook erg teleurgesteld was over het ver lies tegen VVC. 'Natuurlijk, maar het is niet te vergelijken met vorig jaar. Toen was de wedstrijd niet om aan te zien, nu lukte het net niet. WC was gewoon iets beter, had iets meer aanvalskracht en blokkeerde erg goed. Het is niet anders. Maar we blijven hopen, het is alleen jammer dat je nu afhan kelijk bent van wat de anderen doen.' Wie had gedacht dat Smeeing/ BDC dit seizoen zou meedoen om promotie naar de eredivi sie, zou op z'n minst het advies hebben gekregen een verwijs- briefje bij de huisarts te gaan halen. Maar wie meende dat de handballers er na een even ver rassend als slopend seizoen in de nacompetitie niet aan te pas zouden komen, is inmiddels op zijn schreden teruggekeerd. Met nog een speelronde in de extra cyclus voor periodekampioe nen is Smeeing/BDC plotseling de favoriet geworden. Het trok zater dagavond Swift van de eerste plaats af (28-33) en hoorde daar na dat Groene Ster zich had laten verrassen door het reeds uitgescha kelde DES'72. Tegen die laatste ploeg kan de Soester formatie zondagmiddag de eindzege grijpen. Waarschijnlijk is in Beukendal zelfs een gelijkspel genoeg om in de twee daaropvol gende weekeinden met Kolping te mogen gaan uitmaken wie de laat ste ticket voor de eredivisie in het bezit krijgt. Uitermate verbaasd was Paul van den Deijsse1 dat DES'72, nota bene bij Groene Ster, zijn sportie ve plicht had vervuld. 'Heel knap, maar we zijn meteen gewaar schuwd voor zondag', aldus de trainer die zeer te spreken was over zijn spelers. 'Het belangrijk ste was dat we zelf zouden winnen, anders was het over en uit. Ze hebben het weer geflikt, perfect. Hoe dat kan? Dat wordt me deze dagen veel gevraagd. Het is voor al de teamgeest, ze blijven knok ken voor elke centimeter en ze zijn het met elkaar eens, dat is belang rijk.' Mandekking Smeeing/BDC profiteerde in de openingsfase van de wedstrijd in Arnhem dat Swift zijn boomlange schutter Bram Zewald aan de kant hield (2-7). Zewald werd toen als nog het veld ingestuurd en bracht de marge meteen terug tot 5-7. Een mandekking op hem slaagde gedeeltelijk, omdat het vanaf dat moment Jeroen Speijers was die de productie van Swift op gang hield. In de laatste'fase voor de rust ves tigde Koen Smeeing weer eens alle aandacht op zich, ditmaal met een serie van vier treffers. Een verdien de 12-17-voorsprong in de rust was het gevolg. Via verschillende aanvalspatronen gingen de Soesters op de ingesla gen weg verder (15-22) en leek de wedstrijd beslist, maar een directe rode kaart van Koen Smeeing gooide roet in het eten. Nadat hij was opgelapt, zou hij een obsceen gebaar hebben gemaakt tegen de scheidsrechter en moest hij op de tribune plaatsnemen. Swift rook zijn kans en kwam vooral via Peter Scholten terug tot 20-23, maar toen stonden de rou tiniers Guus Tourné en Richard van den Hoef op. Van de Hoef vierde zijn 39e verjaardag met twee benutte strafworpen en Tourné kogelde driemaal raak. Een onbe zonnen actie leverde hem daarna echter een rode kaart op en omdat Robert Wijnen mandekking kreeg, was Smeeing/BDC even de weg kwijt. Op 26-28 werd het heel be nauwd, maar Swift verzuimde in drie break-outs het tij te keren. Dan beslis ik de wedstrijd wel, moet Wijnen toen hebben gedacht, want met vier doelpunten bepaal de hij het verschil: 28-33. 'Klein smetje' De rode kaarten vormden een 'klein smetje' op het geweldige re sultaat waarmee Smeeing/BDC zich in een comfortabele fauteuil manoeuvreerde. Van den Deijssel heeft goede hoop dat de uitspraak over de verbanning van Koen Smeeing kan worden uitgesteld, maar Tourné zal zondagmiddag (15:30 uur) in Beukendal vanaf de kant moeten toekijken. De Soesters weten dan precies waar ze aan toe zijn, want Groene Ster en Swift ontmoeten elkaar za terdagavond al. Afhankelijk van het resultaat daarvan hebben de Soesters misschien voldoende aan een gelijkspel en zelfs een kleine nederlaag kan eventueel genoeg zijn. Maar met een calculator moe ten zijn spelers niet het veld in gaan, vindt Van den Deijssel. 'Ze moeten hoe dan ook voor de winst gaan', aldus de trainer/coach. Stand nacompetitie: 1. Smeeing/ BDC 5-7 (+11), 2. Swift 5-6 (-2), 3. Groene Ster 5-5 (-1), DES'72 5-2 (-8). VOETB AL-zaterdag Degraderen kon niet meer en dat is maar goed ook, want op de laat ste speeldag belandde Hees op de laatste plaats in de vierde klasse. De roodwitten gingen zelf op eigen veld lelijk onderuit tegen DOSC dat al wist dat het sowieso net te kort zou komen voor de titel. Te gelijkertijd versloeg hekkensluiter Odin het Utrechtse UW (4-0), waardoor het naar de negende plek klom. Met zestien punten uit twintig duels maakte de jonge ploeg van Hees vooral een leerjaar door. Trainee Jan Bos hoopt vol gend seizoen hogere ogen te gooien met zijn selectie. j OETBAL-zaterdag óndanks de 3-4-zege op DCG s VVZ'49 gedegradeerd naar Öe tweede klasse. Slechts één r mocht de formatie van Ro- nald Heerschop bivakkeren in pe eerste klasse. Aangezien dit nu al voor de derde achtereen- jvolgende keer gebeurt, is de [vergelijking met Volendam toepasselijk. De voor het eerst f in zijn loopbaan gedegradeer- Ide Heerschop: 'het is bitter, maar we hadden de strijd al ver voor vandaag verloren.' f WZ'49 begon met Eloy Kok en I de herstelde Hiddc Reitsma in de i basis aan het duel in Amsterdam. I De gastheren hadden de eerste helft er duidelijk geen zin in. De Soesters konden frank en vrij aan vallen en al in de derde minuut kopte Wobbe Jan Reitsma een hoekschop van Paul Hilhorst tegen de touwen. Nog geen minuut later toucheerde Gijs Schaap de lat na dat hij gezien had dat de doelman te ver voor zijn doel stond. Er kwamen legio kansen voor de Soesters. De Amsterdammers speelden zomeravondvoetbal en hielden open huis. In nog geen minuut was het dan ook 0-3, Mau- rice Eijpe en Gijs Schaap maakten dankbaar gebruik van de gastvrij heid. Met een riante voorsprong ging de rust in. Of de ruststanden van de concur rentie de koppies hadden doen hangen, daarover waren de menin gen verdeeld. 'Nee hoor, de stem ming in de rust was goed, de trai ner' maakte nog grapjes', aldus Schaap. Maar feit was wel dat WZ'49 na de hervatting lusteloos speelde. DCG zette aan en al in de 47" minuut werd het 1-3. WZ'49 was lam en er kwamen nog meer kansen voor DCG, iets waar Schaap zich over opwond: 'we speelden achter veel te kort en dat moet je niet doen bij zulke balgoo chelaars.' De 2-3 en de gelijkmaker waren dan ook snel een feit. Dat de gast heren daarna niet op een voor sprong kwamen, was niet zozeer toe te dichten aan het spel van de Soester defensie, maar meer aan het feit dat vrouwe Fortuna aan de zijde van VVZ'49 stond. Dat de in het veld gekomen Gerard Becker toch de drie punten naar Soest haalde, was een schrale troost: 3-4. De concurrentie behaalde vol gens verwachting ook punten. Dus de nacompetitie bleef buiten be reik en de rechtstreekse degradatie was een feit. Na afloop was er dan ook weinig vreugde te bespeuren in het groenwitte kamp. Schaap is een van de spelers die de drie pro moties en degradaties van de laat ste vijfjaar heeft meegemaakt. 'Ik ben zwaar teleurgesteld. Dat is nu al drie keer, ze worden steeds er ger om mee te maken.' Heerschop was nuchter over de toekomst. 'Uithuilen en opnieuw beginnen. We hebben het gepro beerd, en de competitie winnend afgesloten en dat is toch een posi tief puntje.' Het liep zaterdag storm op de jeu de boulebanen van De Gemshoorn. De club had dan ook bezoek van niemand min der dan Karin Zantingh, die onlangs op het EK boules schieten voor vrouwen als twee de was geëindigd. Zij verzorgde samen met spelpartner Mauri- ce Schapers en de twee clubta lenten Michael en Thomas Deelen een demonstratie. Het werd geen 'gewoon' spelletje jeu de boule, maar ging erom de boules uit een cirkel weg te schie ten. De boules werden steeds op andere plekken in deze cirkel ge legd en de vier deelnemers moes ten vervolgens van zes, zeven, acht, negen en tien meter afstand probe ren de boules uit de ronding te knallen. Dat het viertal hierin be dreven was, werd snel duidelijk. Gefascineerd keek het publiek toe hoe Schapers het minitoernooi won, voor Zantingh en de broers Deelen. De speciale wedstrijd vormde on derdeel van de open dag die De Gemshoorn hield en die in het te ken was gesteld van Soest 975 jaar. De bezoekers konden met de le den een 'balletje gooien' en daar bij bleek maar weer eens dat jeu de boules een gezellige en sportieve bezigheid is, waarin recreatie en sport hand in hand gaan. Tijdens het officiële programma werd nog een jeu de boules set ver loot onder de bezoekers van de Foto: Foto Bell open dag. Daarna bleven nog ve len op het complex aan de Hen- riëtte Blaekweg achter om het nog eens te proberen. Het gaf wel aan dat De Gemshoorn met de open dag de spijker op z'n kop had ge- Het bestuur van De Gemshoorn had de gelegenheid natuurlijk niet laten voorbijgaan om in aanwezig heid van wethouder Bert Krijger de wens van de vereniging nog eens naar buiten te brengen. 'Wij Willen niet bij het borrelen blijven staan, maar met een overdekte speelruimte uitgroeien tot een bruisende vereniging en in zo'n accommodatie onze recreatieve en ultieme sportactiviteiten aanbieden aan velen in Soest, Soesterberg en omgeving.' I I I 1 I 1

Soester Courant | 2004 | | pagina 13