Tojï klasse! ro Nieuwe Bijbelvertaling op komst KRJE Kerk even 'Harlekijjn-domein| 1KERK T R.K. parochies online 'Van tempel tot kathedraal' Slotconcert Ned. Cantorij met Parijse Kwartetten Fondsen steunen hospice WOENSDAG 5 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 1< Tenzij., Avond voor ouders: 'zelfvertrouwen' Requiem Fauré in Pauluskerk Baarn NPB-lezing op 11 mei Rouw- en trouwkoor GEVRAAGD VASTE BEZORGERS soestekScouraot Pastorale School Cantabile KEUKENS BADKAMERS BADKAMERS 15% KORTING! Tentoonstelling en concert Auto's wassen voor Sizanani Kath. Vrouwengilde over haptonomie l \NERac4VlNKEL jzM.qoefóMM Wereldwinkel viert zaterdag feest SCHRAVEMADE B.V. Soester Orkest speelt Nederlandse muziek Zondag 16 mei, H. Familiekerk Pakketten Polen Klusjesdiensf voor ouderen Klassieke muzi opdezondagmit! Clavecimbelcoi Bach door Glenn Gould bewerkt voor p ik jij wij zij onze hun aan uit open dicht Ik weet nog steeds niet wat ik bo ven deze column zal schrijven. Het lijkt een beetje op knoopjes tellen om uit te vinden of je wel of niet iets zult doen. Ja, nee, ja, nee, ja, nee, enz. Als kind hield ik mijzelf voor de gek. Kwam ik op nee uit en wilde ik toch graag ja hebben, dan begon ik eenvoudig met nee, ja, nee, ja, enz. Meestal ging het om iets wat ik graag wilde doen of hebben maar in de bovenstaande rijtjes gaat het om iets anders. Het is niet zo onschuldig als het lijkt. Tussen het linker- en de rechterrijtje zit een wereld van verschil. Een schei dingsmuur eigenlijk. Deze muur is weliswaar onzichtbaar, maar daar om niet minder sterk. Het lijkt wel of we voortdurend tegenover elkaar staan in plaats van naast elkaar. Of we voornamelijk in tegenstellingen denken. Bij het tv-programma Bui tenhof buitelen de woorden over en door elkaar heen met een haast en vaart om het eigen standpunt be kend te maken alsof er geen tijd te verliezen is. Het is of ik of jij, wij of Zij. Beiden tegelijk schijnt onmoge lijk te zijn, tenzij. Hé, dat is een mooie titel: Tenzij. Het is maar zo'n kort woordje, maar het biedt vele mogelijkheden. Het verbindt een hoofdzin met een bijzin, maar wel zodanig dat door de bijzin de hoofdzin op losse schroeven komt te staan of tenminste aan een voor waarde moet voldoen. Ik zal dat nooit doen, tenzij... Ik blijf bij mijn standpunt, tenzij... Ik doe mee, tenzij... Er is geen hoop meer voor hen, tenzij... Ik ga niet weg, tenzij... vul zelf maar in). Dit kleine woordje tenzij volgt meestal op een uitgesproken stand punt. Wordt het gebruikt om dat te krijgen wat men kost wat het kost wil hebben? Of is het een gebaar naar de ander, een opening, een deur op een kier? Dat laatste zou mooi zijn, want het lijkt wel of we allemaal ons eigen territorium ver dedigen. Alsof we in verschillende werelden leven. Mijn eigen bele vingswereld en die van de ander. We gaan voortdurend uit van dat gene wat ons onderscheidt van de ander. En niet van wat ons bindt, waarbij het eigen gevoel, de eigen beleving centraal komt te staan. Dat zie je in de maatschappij, in de kerk, ja eigenlijk overal.. We vinden overal wat van en het lijkt soms of dat ook moet. Toen mijn kleinkin deren geboren werden - vooral de eerste - was ik er oprecht van over tuigd dat zij de mooiste van de hele wereld was. Toen ze opgroeide dacht ik: ze moet wel leren dat zij niet het middelpunt van het heelal is, want dat is ze niet. Het woordje tenzij kan daarvoor nuttige diensten bewijzen. Het relativeert een beetje. Zo peinzend schrijvend aan deze column dacht ik, was het niet Ja- cob die als hij worstelt met een te genstander - was het God? - uit roept: ik laat u niet gaan, tenzij Gij mij zegent! En zijn naam werd ver anderd van Jacob, de bedrieger, in Israël, de godvechter. Jantien Heming, kerkenraadslid De Open Hof Op donderdag 13 mei wordt in de Emmakerk, Regentesselaan 2B, een avond gehouden over het on derwerp zelfvertrouwen. Deze avond is bedoeld voor ouders van kinderen tot 12 jaar. Eerst wordt er een korte inleiding gehouden met achtergrondinformatie en voor beelden over de ontwikkeling van zelfvertrouwen bij kinderen. Na een pauze, waarin boeken over het onderwerp te koop zijn, kunnen de bezoekers plaatsnemen aan een thema-tafel. Aan die tafel wordt gediscussieerd aan de hand van vragen over het onderwerp. Men kan zelf het thema kiezen. De volgende thema's komen aan bod: Zelfvertrouwen en zelfbeeld; Een negatief zelfbeeld; Ontwikke ling van een gezond zelfvertrou wen; Een gezond zelfbeeld in bij bels perspectief; Bouwen aan zelf vertrouwen. De inleiding wordt verzorgd door Caroline Penninga, orthopedagoog en gezinsbegeleider. Zij heeft een pedagogische praktijk in Amers foort en heeft een boek geschreven onder de titel 'Elk kind is uniek'. Iedereen is welkom in de Emma kerk. Aan het slot wordt er een vrijwillige bijdrage gevraagd ter dekking van de onkosten. Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. 2004 is voor de kerken een ge denkwaardig jaar. Allereerst de vorming van de Protestantse Kerk in Nederland, met op het hervormde erf een scheuring waarbij enkele tientallen ge meenten (waaronder de Icht- huskerk in Soest) een eigen kerk verband gaan vormen. Een an der groot feit is de landelijke presentatie van de Nieuwe Bij belvertaling op 27 oktober. Evenals bij de besluitvorming over de PKN zal ook hierbij ko ningin Beatrix aanwezig zijn. De Nieuwe Bijbelvertaling is al enige tijd klaar en wordt op ver schillende plaatsen al gebruikt. Vele jaren is gewerkt aan dit pro ject van het (protestantse) Neder lands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting. Het is de eerste echt oecumenische bij- velvertaling in Nederland, be doeld voor kerkelijk gebruik. De NBV vervangt de Vertaling-1951 van het Bijbelgenootschap en de "Willibrord-vertaling (herzien in 1995) van de KBS. Maar het zal in de praktijk nog wel enige tijd duren voordat deze bijbels zullen worden opgeborgen. Bij de rooms-katholieken speelt boven dien het voorbehoud dat de tradi tionele liturgische teksten in de mis voorrang hebben boven de NBV. Op de protestantse rechter vleugel zal de NBV geen ingang vinden; hier is de Vertaling-1951 zelfs taboe en wordt de Staten vertaling (1637) in ere gehou den. Het gaat bij de Nieuwe Bijbelver taling om twee, soms moeilijk verenigbare principes: trouw aan de grondtekst (Hebreeuws en Grieks) èn gerichtheid op de ker kelijke doelgroep van de eenent wintigste eeuw. Tevens moet de NBV kunnen fungeren als studie object en als inspiratiebron voor lieddichters en kerkmusici. Dat zijn heel andere uitgangspunten dan van de Groot Nieuws Bijbel van enige tijd geleden; deze is gemaakt is voor het brede publiek en schurkt tegen de omgangstaal aan. De NBV heeft een officiële re toon. De vertalers - theologen en neer landici - hebben monumentaal werk geleverd, al zal de taalstich- tende werking van de aloude Sta tenvertaling nimmer worden geë venaard. Het blijft een moeilijke opgave om een zo oud boek als de bijbel (eigenlijk: een verzame ling boeken) in begrijpelijk heden daags Nederlands om te zetten. Het Oude Testament (de joodse boeken) is geschreven in het He breeuws en was al ver vóór de jaartelling een afgerond geheel. Later voegden de christenen er het in het Grieks geschreven Nieuwe Testament aan toe. De hele bijbel werd ook al gauw in het Latijn vertaald en in de late Middeleeuwen uit het Latijn in de landstalen. De eerste Nederland se vertaling direct uit het grondt- De vier r.k. parochies in Soest hebben sinds kort een eigen website: www.rksoest.nl. Vorige week werd deze officieel gestart door de makers in aanwezigheid van enkele leden van het paro chiebestuur. Een jaar geleden werd de oproep gedaan wie mee wilde helpen om rk Soest op het internet te zettèn. Pastor Overbeek meldde toen dat zijn twee jongste zoons het wel wilden proberen. Het bestuur hoefde dus niet lang na te den ken. Het was bovendien een han dige combinatie. Ze hadden let terlijk en figuurlijk een heleboel in huis, dat je nodig hebt om een website te kunnen bouwen. Pa had de nodige kennis van de pa rochies en een computer 'van de zaak', en zijn jongens, Klaas en Jos, weten hoe je dat op een web site kunt zetten. Dus staan de pa rochies van Soest op het world wide web. Nog niet compleet en nog niet helemaal perfect. Maar het is een mooi begin. Voor kin- Op vrijdag 4 juni brengt het Baarnse koor De Stemming het Requiem van Fauré in de Paulus kerk aan de Brink in Baarn. Het Requiem wordt door koor en ka merorkest uitgevoerd onder leiding van dirigent Joost Schouten. Daar naast zullen werken uit het vaste repertoire worden gezongen. Het concert begint om 20:15 uur. De toegang is vrij. De Egyptenaren, Grieken en Romeinen bouwden tempel complexen ter ere van hun vele goden. In een dergelijke tem pel, waarin de gelovigen niet binnen konden komen stond maar één beeld: dat van de te aanbidden godheid. Al vanaf het allereerste begin van christelijke godsdienstbeleving werden ruimten gebruikt waarin de gelovigen juist samen kwamen om het evangelie te horen uitleggen, te belijden en gezamenlijk God te aanbidden. De eerste bouwwerken die daartoe gebruikt werden waren de Romeinse basilica: gebouwen waarin door de rechterlijke macht 'recht' werd gesproken. Uit de bouwvorm van deze basilica is de hoofdvorm van de latere kathedra len ontstaan. Deze presentatie wordt gehouden op dinsdag 11 mei in de consisto riekamer van het kerkgebouw van de Vereniging van Vrijzinnig Godsdienstigen van de NPB aan de Rembrandtlaan 20. De aan vangstijd is 14:30 uur. De toegang en de consumpties zijn gratis, een vrijwillige bijdrage ter bestrijding van de kosten wordt op prijs ge steld. Inleider is Jaap de Vos uit Soest. De officiële opening door Klaas Overbeek. Op de achtergrond v.ln.r. Frans Overbeek (pastor), Bernard Steenhuis (communicatie) en Frans Ossewold (vice-voorzit- ter). deren is het zeker aan te raden eens te gaan kijken. Ze zullen ver rast zijn. Het is natuurlijk prettig voor degenen die er aan werken, reacties en suggesties te ontvan gen. En mochten anderen er zin in krijgen om aan onderdelen mee te werken: laat het maar weten! Want er is heel veel mogelijk via internet, maar het staat of valt met enthousiastelingen die het uitvoeren. De vier r.k. parochies in Soest hebben onlangs een koor opge richt dat uitvaarten en huwelijks vieringen in de vier kerken zal op luisteren. In eerste instantie heb ben 55 mensen zich opgegeven. Paul Snoek als dirigent/organist en Norien Siemons als plaatsver vangend dirigent zullen dit koor gaan leiden. Eerst wordt een aan tal maanden gerepeteerd, waarna in september 2004. het koor ge reed zal zijn om op te treden. Het repertoire bestaat uit Latijns, gre goriaanse en Nederlandse (meer stemmige) gezangen, afkomstig uit het huidige repertoire dat in de vier parochies wordt gezon gen; daarnaast zullen ook nieuwe liederen worden ingestudeerd. Afgesproken is dat er tot begin juli elke veertien dagen van 09:30 tot 11:00 uur wordt gerepeteerd in de Petrus en Pauluskerk, met koffie na afloop. De eerstvolgen de repetitie is op 12 mei. Vanaf september, als het koor operatio neel zal zijn, wordt het aantal re petities verminderd. Coördinator is Aart van Doorn, SS 6022298; zijn plaatsvervanger is Tinie Steenman, SS 6023910. Wie be langstelling heeft om mee te zin gen kan zich bij hen melden. in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 alen was de Statenvertaling. Verrassend Bij de Nieuwe Bijbelvertaling is gebruikt gemaakt van de nieuw ste wetenschappelijke inzichten. Dat heeft op veel plaatsen geleid tot verrassend Nederlands van groot poëtisch gehalte. Vertrouw de woorden en passages zijn ge sneuveld; zo komt in het kerst evangelie het begrip herberg niet meer voor. Over de Godsnaam is langdurig gedelibereerd en na de uiteindelijke keus voor 'Heer' ontstond nogal wat gekrakeel, onder meer bij vrouwen. De Godsnaam (in het Hebreeuws met de letters JHWH aangeduid) is eigenlijk onvertaalbaar. 'Heer' is een begrijpelijk compromis, maar geen vondst. Het is afwachten in hoeverre de NBV dichters en musici zal inspi reren tot nieuwe kerkliederen. Veel liederen ademen nog de geest van de oudere vertalingen. Veel begrippen komen verouderd en vervreemdend over. Bij de rooms-katholieken zullen liedbun dels altijd het bisschoppelijke (Va ticaanse) keurmerk moeten dra gen. Het protestantse Liedboek voor de Kerken (1973) begint ook al aardig gedateerd te raken. Een nieuw Liedboek wordt pas over een jaar of vijf verwacht (het zou er oorspronkelijk in 2000 zijn!). Dan zal blijken wat de invloed van de Nieuwe Bijbelvertaling op het kerklied is. In september begint weer een nieuwe cursus van de Pastorale School van de rooms-katholieke kerk. Zonder vrijwilligers zou er niet veel overblijven van het paro chieleven. In de toekomst zal de kerk nog veel meer een kerk van vrijwilligers worden. Zo gaan de r.k. parochies ook in Soest in de zeer nabije toekomst vrijwilligers zoeken voor pastoraatsgroepen, catecheseprojecten, bestuurstaken en jongerenwerk. Wie wil zich daar nu al op voorbereiden? Wie ziet het wel zitten om zich wat meer te specialiseren op een be paald onderdeel van het kerken- werk? Er zijn verschillende mogelijkhe den om bij te scholen en jezelf toe te rusten voor inspirerend werk in de kerk. De Pastorale School van de dekenaten 't Sticht en Utrecht- Oudenrijn biedt een uitvoerig programma aan voor cursisten, die tien modules kunnen volgen en zo een eigen leerroute kunnen bepalen. Je kunt kiezen voor Oude en Nieuwe Testament, Dia conie, Catechese, Liturgie, Ge meenschapsopbouw, Communi catieve en presentatievaardighe den, Bijbelse spiritualiteit, Gelo ven in traditie en samenleving, en Jongeren in de parochie. Het is mogelijk losse modules te volgen. Bij het volgen van alle tien modules hoort een getuig schrift. Afgelopen jaar hebben honderdvijftig curisisten met ple zier meegedaan aan deze Pastora le School. Iedereen die zijn/haar geloof wil verdiepen is welkom. Toch is het belangrijkste basisprin cipe, dat de toerusting zich richt op een toekomstige bijdrage van de cursist(e) aan de opbouw van de eigen parochie. De bijeenkomsten zijn vanaf sep tember 2004 wekelijks op maan dagavond, en af en toe op zater dag op Dijnselburg in Huis ter Heide. Wie interesse heeft, kan dat laten weten op het parochie secretariaat of rechtstreeks bij een van de pastores. Het cursusboekje is te verkrijgen bij het secretariaat 't Sticht, of per e-mail: ellen.hogema@utrecht- oudenrijn.nl. Klarinet 39, tel. 6023139 Het vrouwenensemble Cantabile geeft vrijdag 21 mei een concert voor 55-plussers. In ontmoetings centrum De Klarinet aan de Kla rinet zal er tussen 14:00 en 16:00 uur worden gezongen. De vijf zan geressen worden begeleid door een pianiste en brengen een gevarieerd repertoire ten gehore, van licht klassiek tot evergreens en van medleys van musicalliedjes tot lief desnummers. Belangstellenden kunnen vanaf 13:30 uur naar bin nen. De toegang is gratis. Onze nieuwe KEUKENCOLLECTIE is binnen! Om dit samen met u te vieren krijgt u van ons cadeau: - bij aankoop van een keuken boven 6.000,- GRATIS MONTAGE! - bij aankoop van een keuken boven 8.000,- GRATIS MONTAGE ÉN .EEN VAATWASMACHINE! TEGELS KEUKENS BADKAMERS 400 m2 showroom VELDWEG 4, SOEST TEL.: 035-6014878 Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Tanneke de Mol Ber nard Steenhuis. Redactieadres: Gerrit van der Veenstraat93,3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w.vd.dooI@pIanet.nl. Nieuws en/ of tips graag insturen naar dit adres. De Nederlands Gereformeerde Kerk Baarn/Soest en omstreken is een kerk met zo'n 150 leden. De helft van de leden woont in Baarn; een derde in Soest; de overigen in de randgemeenten. De NGK Baarn/Soest e.o. is een pluriforme gemeente van gerefor meerde signatuur met hier en daar een evangelisch accent. Zij komt elke zondagmorgen bijeen in de aula van de Waldheim Mavo, Vondellaan 2, Baarn, vlak bij het NS-station. Leden van deze gemeente heb ben zaterdag 8 mei uitgeroepen tot een autowasdag, waarvan de opbrengst ten goede komt aan een project van aidspreventie in Zuid-Afrika. Plaats: terrein van de Waldheim Mavo in Baarn. Kosten: vijf euro per auto. De opbrengst is bestemd voor de stichting Sizanani die zich richt op het verbeteren van de levensom standigheden van de inwoners van het Nqutu-district in Zuid- Afrika. Door middel van preven tieprogramma's in scholen, kerken en kralen wordt voorlichting ge geven over aids en de gevolgen voor de gezondheid. Daarnaast leert men ook veel over de ver zorging van aidspatiënten, zo dat zij uit hun isolement wor den verlost. Meer informatie over Sizanani is te vinden op www.sizanani.nl. Voorts zal zondag 9 mei om 10:30 uur in de kerkdienst een presen tatie worden gehouden door mensen van Sizanani over het aidsproject en andere activiteiten. Iedereen is hartelijk welkom om deze dienst bij te wonen. Na af loop is er gelegenheid een kopje koffie te drinken en wat na te pra ten. Alle leden van het Katholiek Vrouwengilde zijn uitgenodigd voor een avond over haptonomie. Ineke de Jager is uitgenodigd om iets te vertellen over dit onder werp. Zij heeft een praktijk voor haptonomische begeleiding en is jarenlang werkzaam geweest als fysiotherapeute. In het eerste ge deelte van de avond legt zij uit wat haptonomie precies is. Na de pau ze vertelt ze hoe mensen het bes te kunnen ontspannen. Verder gaat zij in op wat de beste sta- en loop houding is. De Jager geeft ook pre- en postnatale begeleiding aan ouder en kind. Introducés zijn van harte welkom, zij betalen 2,50. Voor meer informatie: Ria Hilhorst, tel. 035-6010856 of Martha van de Breemer, tel. 035- 6022429. tibukjes? MOOls (c ]0Ms tftlHs Z& JAN Oostergracht 1 (Industrieterrein I Regelmatige bezoekers van de Oude Kerk keken afgelopen zaterdag hun ogen uit. Het in wendige van het statige gebouw was omgetoverd tot een soort markt met kraampjes. Daar werden ook allerlei 'waren' aan de man/vrouw gebracht. De kerk vormde die ene dag - net als vorig jaar trouwens - het on derdak voor de Harlekijn-dag, waar met name bewonderaars van Herman van Veen en zijn oeuvre zich op de hoogte konden stellen van wat er allemaal voor 'nieuws' was. De Harlekijndagen vinden al vijf jaar plaats, tot voor kort in Bargercompascuüm (Drente), waar zich ook het 'Veenpark' be vindt van Alfred Jodocus Kwak, die dankzij Van Veen onsterfelijk is geworden. Sinds vorig jaar wordt de Harlekijndag echter bijna 'on der de rook' van het huis van Her man van Veen in Soest gevierd. De bezoekers komen uit alle windstre ken, zelfs uit het buitenland, waar Van Veen (en Kwak) ook al jaren furore maken. Deze keer werd in het koor van de kerk de aandacht getrokken door een expositie van tien tweeluiken, gewijd aan de 'Rechten van het Kind', waarvoor Van Veen zich sinds jaar en dag inzet. Het verdrag dat de kinderrechten moet waar borgen is door 181 landen onder tekend, maar wordt desondanks met voeten getreden. In de kraam pjes was volop informatie verkrijg baar van o.a. de Herman van Veen Foundation, die zich inzet voor di verse kleinschalige kinderprojecten in Afrika. Verder waren er o.a. kraampjes vair Harlekijn Record (met de nieuwste cd van Lori Spee) en de Stichting Roos, die zich inspant De Oude Kerk was zaterdag evM omgebouwd tot een overdekg markt. voor de totstandkoming van e< Monument voor het Onbekem Kind (nu nog in klein formaat ij het Veenpark), voor alle kinderen die omkomen als gevolg van zielq te, oorlog of verkeersongelukken! 's Avonds was er in de kerk een concert ten bate van de Herman van Veen Foundation, waaraan] naast Herman van Veen zelf, o.a] werd meegewerkt door meer o! minder bekende artiesten als Erik van der Wurff (piano), FrederiH Steenbrink, Edith Leerkes, Wieke Garcia, Wende Snijders, Lilja Her-j mansdottir, Nard Reijnders en an-j deren. Het zit erin dat ook de volgende Harlekijn-dag, volgend jaar, weer in de Oude Kerk zal plaatsvinden. *Ï\K Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Ruime parkeergelegenheid! Op maandag is ons bedrijf gesloten! In India zou men zeggen: 'Names- te', in Indonesië: 'Selamat Datang' en in Uganda: 'Webala Kwija'. In de Wereldwinkel is het gewoon 'Welkom', speciaal op zaterdag 8 mei. Een heel speciale dag, want op deze dag is het de landelijke fietsdag en de laatste dag om nog voor moeder, of de vrouw die je het meest dierbaar is, een verras sing te kopen. Maar het is ook de Culturele Manifestatiedag en.... De wereldwijde Wereldwinkeldag! Op z'n bijzondere dag wil de We reldwinkel graag velen in en voor de winkel verwelkomen. U kunt weer op een vrijblijvende manier kennis maken met de fraaie cadeaus die de producenten in de ontwikkelingslanden voor ons heb ben gemaakt. Voor het eerst is deze dag de 'World Fair Trade Day'. Ook in Amerika, Japan, Ca nada en veel Europese landen wordt Wereldwinkeldag gevierd. Bij zo veel feesten zal het duidelijk zijn dat aanstaande zaterdag een aantal extra's in de Wereldwinkel in Soest te vinden is. Ook op de kunstmanifestatie op het Raad huisplein, kunt u in de stand van de Wereldwinkel zeker bijzondere kunstnijverheidsartikelen aantref fen. De Wereldwinkel bevindt zich aan de Steenhoffstraat 9a en is maan dag geopend van 13:00 tot 17:00 uur en van dinsdag tot en met za terdag geopend van 09:30 tot 17:00 uur. De Soester Orkest Vereniging geeft vrijdag 14 mei een concert. Het thema voor dit concert is Ne derlandse muziek. Het orkest wordt begeleid door Stephan Pas. Op het programma staan de vol gende composities: Adriaan Bos- sel: Divertimento voor klein or kest, Hans Kox: Concerto pour Orchestre, Willem Pijper: Zes Adagio's en Hendrik Andriessen: Ricercare. Kaarten voor dit concert kosten 9 euro (CJP en 65+ 8 euro) en zijn vooraf te verkrijgen bij de Gouden Snaar en op 14 mei aan de zaal, de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein te Soest. Aanvang concert 20:15 uur, de zaal is vanaf 19:45 uur open. In de kerk van de H. Familie aan de St. Willibrordusstraat in Soest-Zuid verzorgen instru mentale solisten van de Neder landse Cantorij op zondag 16 mei het slotconcert van het sei zoen 2003/2004. Op het pro gramma staan de Parijse Kwar tetten van Telemann. Op uitnodiging van de fluitist Bla- vet, de violist Guignon, de gambist Forcroy en de cellist Edouard - enkele Parijse virtuozen - bracht Georg Philipp Telemann in 1737 een bezoek aan Parijs. Voor dit eminente muziekgezelschap com poneerde hij, in de acht maanden waarin hij hier verbleef, zijn twaalf 'Nouveaux Quators'. In 1738 ver schenen deze Parijse Kwartetten - na een verleend koninklijk privile ge - in druk. De Parijse composities kenmerken zich door een grote levendigheid waarin de musici op indrukwek kende wijze van hun technische mogelijkheden blijk kunnen geven. De solisten op dit concert zijn de fluitiste Hanneke Provily, de violist Arjen de Graaf en de gambiste Piëta Gardien. Peter Klopstra be speelt de violone en Maarten Kooij het klavecimbel. Zij bespelen allen een barok-instrumentarium en zul len de instrumenten afzonderlijk laten horen. Piëta Gardien (gamba) is een van de solisten in het concert van 16 Hoe? Die vraag wordt op 16 mei beantwoord. Zoals gewoonlijk worden belangstellenden vanaf kwart voor drie met een kopje kof fie of thee ontvangen. Deze zon dagmiddagconcerten zijn kenmer kend door de ongedwongen sfeer en de gedachte 'Muziek voor ie dereen'. Maarten Kooij voert het publiek door deze charmante Pa rijse muziek. De toegang is naar draagkracht. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! teL (035) 6014152 Dank zij grotere en kleinere donaties komt het hospice in Soest steeds dichter bij. Een paar weken geleden heeft het stichtingsbestuur een aantal fondsen aangeschreven met het verzoek een bijdrage te leveren aan het tot stand komen van dit huis voor mensen die om welke reden dan ook hun laatste le vensdagen niet in de eigen om geving kunnen doorbrengen. De reacties op dit verzoek zijn hoopvol. De Stichting Woning bouw Midden Nederland heeft een bedrag van 100.000 euro toege zegd en de Stichting Sluyterman van Loo een bedrag van 10.000 euro. Aan deze toezeggingen zijn wel een aantal voorwaarden ver bonden, maar het hospicebestuur voorziet daar geen problemen. Stichtingsvoorzitter Maijan Haak: 'Over dat geld voor de aanschaf of huur van het huis en de inrichting ben ik heel optimistisch gestemd. Waar we wel stevig aan moeten werken is het geld voor de exploi tatie. We hebben uitgerekend dat we jaarlijks zo'n dertigduizend euro nodig hebben voor de gebrui kelijke onkosten zoals gas, elektra en telefoon. Ook willen we naast de vrijwilligers één betaalde coör dinator aantrekken. Maar het moet ons lukken ook dat rond te krijgen. Nu al krijgen we elke week een aantal toezeggingen van mensen die regelmatig een groter of kleiner bedrag toezeggen om deze exploi tatie rond te krijgen. We mikken nog steeds op het voorjaar van 2005!' [letten voor mensen in iien zaterdag 8 mei tussen 12*00 uur worden ingeleve imilie De Groot aan d sostraat 40. Ze mogen Ier wegen dan 25 kil ren geld bevatten. Ook ku jubels, koelkasten en geld afgegeven voor transport Benden van een pakket 3,40 plus 1,30 per kilo. juin worden alleen aangen* inen zich legitimeert. «I informatie, tel. 602437 De klusjesdienst voor oud< is ontstaan om oudere mer in huis bij te staan. De vrij tigers komen op verzoek kl klusjes doen. Daarbij kan worden ged aan het ophangen van een s> derij, de cv-ketel vullen, tl- zen en lampen vervangen, s contacten herstellen, rolgo oen gangbaar maken en lek de kranen repareren. Voor een klusje wordt 2,( rekening gebracht. Voor i klusjes moet dus 4,00 den betaald. Ook eventuele bijkomende teriaalkosten worden in r ning van de aanvrager gebr De medewerkers verwijze ouderen desgewenst ook 1 naar hulpverleningsadressc De Klusjesdienst is een initi van de drie ouderenbond< Soest. N.B. Soesterberg 1 een eigen hulpdienst. Het centrale meldpunt va Klusjesdienst is de SWO! 6023681. De piano maakt menselijke emotie in ie muziek mogelijk De piano is ongeveer 300 ja Daarvoor waren orgel en cla bel al vele eeuwen in gebri komst van de piano leverd we mogelijkheden op. Men bard en zacht op spelen, d<' de mogelijkheid om de mei emoties te verklanken. De piano en liggende vleugel bij uitstek het favoriete inst van de amateur- en beroe| ci. De pianoleeuwen zoals Cl Cramer, Hummel, Czern) Paderewsky en later As Perahia, Gould, Peterson oer en vele anderen gaven 1 oospel een eigen kleur. De se meesterpianiste Alicia d< cha zegt daarover: "Ook ii muziek onderdeel maken eigen lichaam, van mijn van de andere belangrijke c De muziek bevredigt miji behoeften en heimwee, zo J is dat". Zij speelt wer Isaac Albeniz, Ernesto Ha Prederico Mompou. Glenn Gould speelde voc ken van Bach. De Canac nist was ook tv- en radiop tor. Een van zijn opm' was: "Hadden de compon 200 tot 300 jaar gin deze leefd, dan zouden zij be nentarium van nu heb bruikt". En dat doet Goul clavecimbelconcerten var Hij verving het clavecim een moderne vleugel. He niek is in staat verschillen Hingen te laten horen, c en decrescendo, en dan pedaalgebruik. De cla\ concerten, van Bach wc klavierconcerten van Bacl zou Bach daar van opkijl Zondagmiddag 14.00 uu FM 107.9 ether: Fl

Soester Courant | 2004 | | pagina 14