Zaterdag 8 mei, Cultiiurfestival Soest: 6 Je kijkt je ogen uit!' Blikvanger op kunstmarkt 1 CULTUUR mgen' in loest Poëziemanifestatie op (multi)cultuurfestival Idea op Cultuurfestival: dans, circus en kunst 'Ware' wonderen op de vierkante centimeter CultuurPuntSoest zamelt duizenden knikkers in Speciale korting op kaarten Herman van Veen in Cabrio AGINA 8 WOENSDAG 5 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 9 j 16 mei OEST SHSi Raadzaal Raadhuisplein dagprogramma Centrale hal gemeentehuis Kunstmarkt in de achtertuin Witte Boerderij Raadhuisplein Pop op Soest Fl!p: geen clown, wel goochelaar Byzantijns koor op Cultuurfestival Voor project op Cultuurfestival Alleen tijdens kunstmarkt 8 mei coning Dr de n os rond liefde, zie, en tegelijk lieuwende mar- film bestaat uit Hemel. ntenT ooit, kreeg nominatie oor de best -13:00 uu informatie :-soest.nl. rdt, is zij een volmaakte e weg, waarin verlangen n mysterie onthult. Kamp studeerde gods- ïtenschappen in Gronin- als specialisatie boeddhis- ins is hij docent boeddhis- ichter van Vajra Vidya, een ns boeddhistisch studie- en iecentrum in Soest. Daar- erkt hij op het gebied van ïlijke ontwikkeling bij Na- Counseling, een praktijk ;ounseling, supervisie en tg. Antoon Kainp gaf eer- zingen voor de Spirituele in Soest. ;stellenden zijn op zondag i vanaf 15:00 uur van harte n in 'De Deel'. (Kerkstraat ichter de Oude Kerk). Er gezorgd voor een kopje kof thee. Om 15:30 uur start de ng, waarna er gelegenheid is t stellen van vragen. Rond uur volgt er een informeel ïzijn, waarbij nog een glaas- i worden gedronken. De bij- in de onkosten bedraagt 0 (incl. consumpties), pirituele Kring Soest organi- lezingen op maatschappelijk, eus en levensbeschouwelijk d en is een ontmoetingsplaats iedereen die zich met zinge- spirituaiiteit en levensvraag- ten bezighoudt in een besef vederzijdse gelijkwaardigheid «peet voor ieders eigen bele- Voor deelname is geen lid- tschap vereist. Iedereen is van - welkom en kan gewoon als ngstellende binnenlopen. Voor ïre informatie kan men bellen de initiatiefnemers: Marijke en t Smit: ffi 6019815. 5 - 602 27 44 ilai Lama. Het tweede festival in het nog jonge bestaan van het Soester Cultuurplatform wordt gehou den op zaterdag 8 mei 2004. Dit Cultuurfestival is niet, zo als vorig jaar, verspreid over talrijke locaties in ons dorp, maar wordt deze keer gecon centreerd in en rondom het ge meentehuis van Soest aan het Raadhuisplein en op loopaf stand daarvan in en buiten de Witte Boerderij aan de Soester- engweg. De kunstmarkt is bijna drie keer zo groot als vorig jaar. Het Cultuur festival sluit aan bij de viering van het 975-jarig bestaan van Soest, dat als motto heeft: 'Alle Soesters ontmoeten elkaar actief'. Er is dan ook heel veel te zien, te horen en te beleven. Slakkenhuis: 'Taal en teken' Ook in het Slakkenhuis (Dalweg, tegenover het gemeentehuis) wordt op 8 mei aangehaakt bij het Cultuurfestival. Tekst, beeld, zoals pictogrammen, tekens en andere grafische bronnen, visuele commu nicatie, vormen terugkerende ele menten in het werk van Ingrid Phi- lomeen. Het gaat haar erom nieu we combinaties te maken door deze grafische elementen te herge bruiken in een andere samenstel ling. Bij studio Nynker Iaat Ingrid Philomeen een serie grote doeken zien en een 'verzameling' fragmen ten, samengesteld uit kleinere doe ken. Engelbert L'hoest in Witte Boerderij Eén van de hoogtepunten is de negendaagse tentoonstelling van de Soesterbergse kunstschilder Engelbert L'hoëst (1919) in de Witte Boerderij aan de Soestereng- weg. Hij woonde bijna zijn leven lang in Soest. Vanaf 1948 schilder de hij landschappen, ook Soester landschappen, in krachtige, helde re tinten en vanaf 1950 ook ab stracte composities, groot van for maat en sterk expressionistisch van karakter. Hij vertrok nadat in 1959 zijn woning en atelier op de Eng door brand volledig werden ver woest. Zijn schilderijen zijn door bewonderaars en verzamelaars over de hele wereld verspreid, maar bij ons is hij relatief onbe kend. Deze bijzondere tentoonstel ling is op 8 mei de hele dag gratis te bewonderen en nog de hele week daarna tot en met zondag 16 mei elke middag van 2 tot 5 uur. Schilderij van Engelbert L'hoest (Witte Boerderij). Poetry Slam in de raadzaal Poetry Slam is een wedstrijd in woorden. Het fenomeen ontstond begin jaren '90 iri de Verenigde Staten. Een goede slam bestaat uit een combinatie van goede poëzie en een spetterende voordracht. De wedstrijd tussen Quirien van Hae- len (1981) en zijn vader, de light- verse-dichter Frits Criens, speelt zich op 8 mei af in de raadzaal in drie rondes van tien minuten. Het publiek jureert door middel van applaus. Deze Soester slam is een productie van de Stichting Literai re Activiteiten Soest (SLAS). Qui rien van Haelen, pseudoniem voor Frits Criens jr., slamde op radio, televisie en grote popfestivals. Hij won vele prijzen en trad op bij Spijkers met koppen, RAM, Low- lands 2003, Papaul, VARA Laat, Opium Radio, het Jongeren Lager huis en Goedemorgen Nederland. Je gelooft je oren niet in de raad zaal van het gemeentehuis. Schaakmat op het Raadhuisplein Dat kan op het Raadhuisplein van 11:00 tot 17:00 uur. Maar je kunt ook meedoen met de simultaan- wedstrijd vanaf 13:00 uur tegen Eric de Haan en Gerrit Meine Muis of kijken naar het Grote Tuinspel, waarop een demonstra tiepartij wordt gespeeld. En ben jij slimmer dan de computer? Maak dan eens kennis met de mogelijk heden van schaak-computerpro gramma's. Bij de stands is er tevens gelegenheid om vrijblijvend een partijtje te spelen. Alle Soesters kopen een schilderij! Doe een Wens Stichting Nederland heeft als doelstelling 'het vervullen van de liefste wens van kinderen van 3 tot 18 jaar met een levens bedreigende ziekte'. Het streven is om de kinderen een onvergetelijke dag te bezorgen en even weg te zijn van ziekenhuizen, artsen en behandelingen. Ook de ouders, thuiswonende zuq'es en/of broer tjes worden bij de uitvoering van de wens betrokken. Jeugdnetwerk Soest Pop op Soest' Het Jeugdnetwerk Soest organi seert het avondprogramma van het Cultuurfestival. 'Ons doel is om de stem van de jongeren beter hoor baar te maken, vooral richting de gemeente, om zo Soest aantrekke lijker te maken voor jongeren. Wij vinden het erg leuk dat het cul- 11:00 Opening Cultuurfestival Soest 2004: Mannenkoor Apollo, Con- ny Vink en burgemeester Koos Janssen. 11:45 Odeon - Soesterberg: saxofoonkwartet 12:20 Poetry Slam - een wedstrijd in woorden: Quirien van Haelen en zijn vader 12:30 Logos Cantat: koorwerken uit verschillende stijlperioden; leer lingenklas van Berna Kousemaker met werk van Schubert en Men- delssohn; Wilhelm Heilweg, piano 13:05 Poetry Slam - een wedstrijd in woorden: Quirien van Haelen en zijn vader 13:15 Soester Byzantijns Kleinkoor: Russische liturgische muziek 14:00 Poetry Slam - een wedstrijd in woorden: Quirien van Haelen en zijn vader 14:10 Chorus Line: pop, jazz, musical en soms een vleugje klassiek 14:45 Poëzie: multiculturele poëziemanifestaties door allochtone Soes ters 15:45 Soester Schubertiade 2004: een muzikaal programma vol ver rassingen, aangeboden door Stichting Cenakel Cultuur en Stichting Muziekkring Eemland 17:00 Einde voorstellingen in de raadzaal. 12:00 Dam Vereniging Baarn Soest: wedstrijddammen, demonstra tiepartijen, sneldamwedstrijden en simultaanwedstrijden. Meedoen? Geen probleem en meld je aan. Soester Schaakclub 1922: Wedstrijdschaken, demonstraties, snelscha ken, simultaanwedstrijden en schaken tegen de computer. Ook een zetje wagen? Meld je aan en doe mee. 17:00 Einde dam- en schaakdemonstratie. 12:00 Demonstratie Bridge: proeflessen en uitleg in samenwerking met de Soester Bridge Club en de Nederlandse Bridge Bond 17:00 Sluiting. 11:45 Accordeonvereniging Animato: jeugdorkest 12:30 Koerdische SAZ-band: muziek uit het Midden-Oosten op ori ginele instrumenten 13:15 Jazz met Perron 5B: de huisband van Artishock met muziek van Horace Silver 14:00 Accordeonvereniging Animato: klassieke en moderne, eigen tijdse muziek der, James Brown, Offspring, Pao- lo Mendonga, Krezip en nog veel meer.- Bitter Lemon: Een hiphop band met een vleugje rock. Bitter Le mon bestaat uit scholieren van het Baarnsch Lyceum. De bezetting: twee rappers, een zangeres, gita rist, bassist, dj/saxofonist en drummer. Met zelfgeschreven tek sten die gaan over het alledaagse leven en een stevige beat weten zij een lekkere sound te creëren. Pitch Junior: een buitenschool se theatercursus voor jongeren vanaf 16 jaar met een meervoudi ge culturele achtergrond en afkom stig uit het voortgezet onderwijs. Pitch biedt een oriëntatie op het theater in alle facetten zoals acte ren, regisseren, schrijven, dansen en zingen. De cursisten leren be wuste keuzes maken en krijgen in dividuele begeleiding. Maandag 10 mei start Kunstencentrum Idea in samenwerking met en op initiatief van het CultuurPunt een oriënta tiecursus Pitch Junior. Tijdens Pop op Soest kun je bij de informaties tand inlichten krijgen. tuurfestival dit jaar ook aandacht besteedt aan jongeren, want het cultuuraanbod in Soest is helaas nog niet zoveel op hen gericht. Als Jeugdnetwerk willen wij hier graag verandering in brengen,' aldus de leden. Het Jeugdnetwerk wil jon geren tussen de 12 en 22 jaar de kans geven om Soest leuker te maken voor jongeren. Het Jeugd netwerk vindt het heel leuk om het Popconcert te organiseren en het geeft goed aan wat de kracht van het netwerk is. Ons doel is name lijk om Soest leuker te maken voor jongeren en dat doen we nu op een heel directe manier!' Lieselotte Marly: Zij spelen al zo'n 5 jaar samen, schrijven, ma ken liedjes en zingen. Ze hebben opgetreden met een bandje. Zij hebben ook deelgenomen aan de regiofinale van De Grote Prijs van Nederland, categorie pop/rock. Marmelijn, 'Macbeth': De voor stelling 'Macbeth' is door Marme lijn zo aangepast dat de afwisseling tussen humor en ontroerende scè- - nes in balans is. Op het Cultuur festival zal de jeugdtheatergroep Marmelijn een deel van Macbeth voordragen. Een verhaal geschre ven door William Shakespeare. De rollen worden gespeeld door San- der van der Poel (Macbeth) en Esther Gramsma (Lady Macbeth). Black Tuxedo: Ze kennen elkaar van het Griftland College en speel den aanvankelijk eigen nummers, Nederlandstalige Pop-Rockmu- ziek. Onder de naam Broken Ar row brachten ze covers van o.a. TOTO, Lenny Kravitz, Bief, Mothers Finest en Bon Jovi. Black Thxedo, een veelzijdige rockband geboren en getogen te Soest en Baarn. Ze spelen stevige rockmu ziek, maar ook power-ballads en in hun coverrepertoire ook nummers van Guns 'n' Roses, Stevie Won- 14:45 Jazz Jam Session: open podium voor iedere muzikant die van jazz-standards, blues en ballads houdt. Breng mee je instrument en speel, maestro, speel...! 15:30 Muziek uit Turkije: wekelijks oefenen ze; ze spelen muziek uit alle uithoeken van dat grote land. U kunt luisteren naar traditionele en moderne Turkse muziek. 16:15 Shantykoor De Eemlandvaarders: werkliedjes die gezongen werden aan boord van de grote zeilvaart. Een uitnodiging om mee te zingen. 17:00 Bossa Nova en Mainstream Jazz: Rosamint Faas en Perron 5B met een mix van Latin en Jazz 17:45 Sluiting Kunstmarktpodium. Ruim vijftig kunstenaars zijn aanwezig op de Cultuurfestival Kunstmarkt 2004. Daarnaast geven tal van organisaties informatie over hun werk zaamheden. In de achtertuin van het gemeentehuis is een terras waar consumpties verkrijgbaar zijn. 11:45 Turkse volksdansgroep en Marokkaanse theeschenkceremonie 12:30 Streetdance van Balletstudio Syivia Soest 13:15 Circus Jopie, voorstelling met kinderen 14:00 Volksdansgroep Radost 14:45 Jeugdtheaterschool Antares 15:30 Idea met folklore/jazz/klassieke dans 16:15 Fountain-kinderkoren Goochelaar Fl!p (hij is beslist géén clown, zoals per abuis eerder werd aangekondigd) en verhalenverteller Jan Kleijn zullen tijdens het wisse len van de groepen op het grote podium in een van de zalen in de Wit te Boerderij optreden. Verder in de Witte Boerderij: tentoonstelling Engelbert L'hoëst, Artishock-tekenclub, Informatiestand Idea, kinder schilder-expositie en verkoop van schilderijen van kinderen voor de Stichting 'Doe een wens', ijsco-kar San Marco. Een ruim drie uur durend popfestival op het Raadhuisplein, met: 20:00 Bitter Lemon: hiphopband met een vleugje rock 20:30 Marmelijn, met een moderne versie van Macbeth van Shake speare 21:00 Lieselotte Marly: singer/songwriters en finalisten van de wedstrijd om de Grote Prijs van Nederland- popprijs 21:45 Pitch: theater, dans, rap door de Hoge School voor de Kunsten, Utrecht 21:30 DeeJay Wouter de Moor met een spetterende show 22:00 Black Tuxedo: de Soester pop- en rockband 23:30 Sluiting Cultuur Festival Soest 2004. Rosamint Faas. Tijdens het Cultuur Festival Soest op zaterdag 8 mei is Idea kunstencentrum theater en bi bliotheek van 11:00 tot 17:30 uur aanwezig bij de Witte Boer derij op de Eng, bij het Culture- Kids plein. In de informaties tand kan iedereen terecht met vragen over cursussen op het terrein van de kunst, jeugd theatervoorstellingen, de bibli otheek en het digitaal eiland. Kinderen kunnen hier een dro- menvanger maken. jeugd goed te zien. Alle disciplines zijn vertegenwoordigd. Wie meer wil weten over het cursusaanbod, over de programmering van de jeugdtheatervoorstellingen in het komende seizoen, de bibliotheek en de mogelijkheden van het nieu we digitaal eiland in de bibliotheek is van harte welkom. Tijdens het tweede Cultuurfes tival op 8 mei wordt in het pro gramma van de raadzaal om kwart voor drie 's middags voorgedragen door zes ('bui tenlandse') Soesters, die ge dichten lezen in hun.eigen landstaal. Het idee om poëzie te laten horen in verschillende vreemde talen ont stond bij de SLAS op de Nationale Gedichtendag eind januari in de raadzaal van het Soester gemeen tehuis. Het Cultuurplatform neemt het initiatief over vanwege het gro te succes toen en nodigde zes dorpsgenoten van buitenlandse af komst uit voor een hernieuwd op treden. De Kongolese Angelique Kapanga Angelique Kapanga, Ajmal Shinwari en Suweys Abtidon treden op 8 mei op in de raadzaal. (48) leest in het Ligala 'De dag dat ik dood ga'. Daarna leest Ihsan Alhechamy (35), die zelf dichter is, een Flamecolied in het Irakees. Suweys Abtidon (28) draagt twee gedichten voor van Sayid Mamet uit Somalië. De Afghaan Ajmal Shinwari (21) laat horen hoe poë zie in het Pashtu klinkt. De student Brusk Dibo (25) is een Koerd uit Syrië en begeleidt zichzelf op de saz. De lichtkunstenaar Judi Gor tenslotte doet iedereen versteld staan door haar prachtige stem en de Hebreeuwse liedkunst, die zij ten gehore brengt. U gelooft uw oren niet! Góöh-chelaar FL!P (Flip Hal- lema) zal zaterdagmiddag 8 mei tijdens het Cultuurfestival Soest enige keren optreden. Hij doet dat met een deel van zijn repertoire in een van de ruim ten van de Witte Boerderij. In het programma staat abusieve lijk vermeldt dat hij clown en goo chelaar is. Clown is hij echter niet, wel humoristisch. Boeiend voor zowel volwassenenals kinderen. FI!p is al meer dan dertig jaar pro fessioneel goochelkunstenaar en wordt nog steeds over de hele we reld gevraagd (ook door collega's, die graag zijn zelfbedachte trucs willen leren). Met zijn toneelacts was hij in vele landen op televisie te zien en trad hij onder andere op in het Casino van Monte Carlo, het Olympiatheater en de Eiffelto- ren in Parijs en het 'Magie Castle' in Hollywood (het Mekka van de Flip treedt ook op tijdens het Cultuurfestival. goochelkunst). In Nederland wordt hij ^vooral gevraagd om op te tre den tijdens bedrijfs- en familie feesten met zg. tafelgoochelen, dus voorstellingen waar je met je neus bovenop zit. En dat kunt u mee maken in de Witte Boerderij. In het kader van het 'Cultuurfes- tival Soest' zal het Soester Byzan tijns Kleinkoor op zaterdag 8 mei optreden in de raadzaal van het gemeentehuis. Het ensemble be staat uit twaalf vaste vocalisten, deels bestaande uit zeer ervaren en deels uit geschoolde amateur-vo calisten, komt met een geheel ver nieuwd repertoire van liturgische gezangen uit de traditie van de Russisch-Orthodoxe Kerk, waar onder ook typisch concertante composities. Zo zal men kunnen luisteren naar werken van Kyryl Stetsenko, P.Toertsjaninov, M.A. Balakirev, Dobri Christov e.a. Verzuim deze kans niet om kennis te maken met deze prachtige Rus sische liturgische muziek, die sinds lang een fascinerende invloed op West-Europa uitoefent. Het optre den van het Soester Byzantijns Kleinkoor onder leiding van diri gent Frans Wertwijn begint om 13:15 uur. de orde. De work- ;leid door twee gere- jazzmuzikanten: uis en Albert van (ïtingen en aanmel- zo spoedig moge- Ron van Ewijk, 3@artishock-soest.nl, op S 6031398. Rotary-shantykoor De Eemland vaarders. Nander Cirkel, cello (Schubertia de). Zoek nog eens op zolder, in de schuur of de kelder naar knik- kers-die u zelf toch niet meer nodig heeft. Die knikkers wor den gebruikt voor het knikker- pad dat kinderen aan Soest 975 jaar zullen schenken. Onder leiding van de Soester Iicht- kunstenares Judi Gor zullen kinde ren in een workshop transparante platen met knikkers gaan 'mozaïe ken'. Daar zijn duizenden knikkers voor nodig! Tijdens het Cultuur festival kunt u bij de stand van het CultuurPuntSoest op de Kunst markt uw knikkers kwijt. Vanaf 2 mei zal aan de balie van Cultuur PuntSoest aan de Willaertstraat 49 een emmer staan om knikkers in te doen. Op donderdagavond 3 juni zal Herman van Veen een speciaal op treden verzorgen in Openluchtthea ter Cabrio. De toegangsprijs be draagt 25,00. In het voorpro gramma verzorgt het Soester koor Chorus Line een concert. Bezoe kers van de kunstmarkt tijdens het Cultuurfestival - zaterdag 8 mei kunnen de kaarten voor deze bij zondere voorstelling kopen met korting. Bij de stand van Open luchttheater Cabrio kosten de kaar ten, uitsluitend tijdens het Cultuur festival, 22,50pp. Hèrman van Veen. Foto: Thomas Piek. 's Middags zijn er diverse voorstel lingen van de jonge Idea-cursisten te zien op het podium van het Cul- ture-Kids plein. Om 13:15 uur ge ven de cursisten circustechniek onder leiding van 'Circus Jopie' acte de presence. Zij verzorgen een spetterend circusspektakel met verrassende acrobatische acts. Om 15:30 uur presenteren de jonge danscursisten van Ingrid Krabbe een gevarieerde voorstelling. Het publiek kan onder meer genieten van klassieke dans 'De waterlelies', dans met elementen van de Russi sche folklore en jazzdans op mu ziek van Aristocats'. Als klap op de vuurpeil komen de jongste cur sisten in actie met de hilarische 'Poetsdans', waarbij de toeschou wers kunnen meezingen en mee dansen. De jonge schildercursisten van El len Groenendijk maakten een -kunstwerk voor de Stichting Doe een Wens op initiatief van de stich ting Balans en Idea. Deze schilde rijen zijn de hele dag te bewonde ren. Bij de stand van de Stichting Doe een Wens kan op de schilde rijen geboden worden. De hoogste bieder mag zich aan het einde van de middag de gelukkige eigenaar noemen van zijn of haar favoriete kunstwerk. De jonge artiesten we ten verrassende kunst op het wit te vlak te toveren, een bezoekje is zeker de moeite waard. De op brengst wordt aan het einde van de middag overhandigd in de vorm van een cheque aan de medewer kers van Stichting Doe een Wens. Tijdens deze middag is de veelzij digheid van Idea's aanbod voor de niet kloppen, overtui- mand als ueuwende mar- film bestaat uit e ontmoetingen t de koning, en ties van Naam- n Zwaard, Vlie- Hemel. Elk on eigen karakter, g Yimou (o.a. ntern'), en krijgt jgrafisch een ei- tot het kleurge- wordt flink ge- maar belangrij- >mst van de ge- ierlijke bewegin- processen van de e gevechten wor- een eigen manier 'Hero', de duur- onder en de de beste bui- 2002, kleur, uur. Entree: 3,50. Reser- van de voor uur, 88 op in- Demonstraties bridge: proeflessen en uitleg Een aantal Soester bridgers zal in de hal van het gemeentehuis een demonstratie geven van hun denk sport. In samenwerking met de Nederlandse Bridge Bond, de grootste denksportbond van Ne derland, zal er getoond worden hoe er gespeeld kan worden. Zo wel voor aankomende thuisbrid- gers. als voor clubbridgers is er vol: op gelegenheid kennis te maken met deze populaire sport. Er zul len ook proeflessen worden ver zorgd. Tijdens het Cultuurfestival Soest (8 niei) zal op de kunst markt achter het gemeentehuis van Soest een wel heel bijzon der kunstwerk te zien zijn. Met als thema 'Kleur en Emotie' heeft een zevental kunstenaars een oude Fiat uit de vorige eeuw beschilderd. De kunste naars zijn Jacob Kanbier, Reinier Schoonderwoerd den Bezemer, Fabian, Johan de Champs, Noa, Xena en Erik Loman. Werken van Jacob Kanbier bevin den zich in de collectie van wijlen prinses Juliana, prins Willem- Alexander en diverse vooraan staande musea. Onlangs trok deze belangwekken de groep al veel belangstelling met hun expositie in Soesterberg. Bin nenkort trekken ze als groep met een expositie door het land. Op de foto is Fabian te zien, vroeger col lega van Herman Brood, die al landelijke bekendheid trok met zijn schilderijen als decor voor de 'Idols'-uitzendingen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9