i E 1 bxboro was een fatsoenlijk bedrijf...' New Cool Collective in Soest! e Hypotheker helpt kopers p weg in de Boerenstreek Soester kurkoogst: 289 kg! Foxboro-historie in vogelvlucht m DINGEN HANDEL WANDEL f PAGINA iniA/nFM.qnAn ip mfi ?nn4 SOESTER COURANT PAGINA 11 Let op: ZEER SCHERPE TARIEVEN Afscheid van kinderarts bij Meander MC elijke prijzen! 2999,- 999,- 849,- ïloopborrel' van oud-medewerkers op 27 mei bij Fusions - ti ÏIV Zaterdag 12 juni openluchttheater Cabrio izm ede re en wil de trotse eigenaar :ijo van een prachtige woning, iiisschien wel een van de hui- .en die worden gebouwd in het iroject Boerenstreek 3e fase. Vlle woningen zullen een eigen gezicht hebben, zoals ook alle lewoners dat hebben. Iedereen eeft op zijn eigen manier in ;en passend huis dat ruimte )iedt voor een gezin. De keuze van een hypotheek is net zo«ersoonlijk. De hypotheekafne mer kan bepalen wat hij of zij ie dere maand besteedt aan vaste wtffinlasten. Het ligt er ook aan of diegene risico wil nemen. Een hy potheek moet bij de wensen en mogelijkheden van de bewoner passen, daarmee rekening hou dend met de toekomst. ïiste hypotheek kiezen is voor sen niet eenvoudig, meent De >theeker. Het aanbod is lm met onder meer: spaarhy- jeken en beleggingshypothe- De verschillen tussen de di verse hypotheekvormen en aanbie ders zijn lang niet altijd even dui delijk. Maar de gevolgen zijn soms groter dan menigeen denkt. Qq Hypotheker kan veel voor ie mand betekenen. Zij doen zaken aiM vrijwel alle financiële instellin gen in Nederland. Volledig onaf- Éjêkelijk van welke aanbieder dan ÖDfc. Medewerkers van De Hypo theker staan garant voor deskundig embjectief advies. D» persoonlijke situatie van de Kjwotheekaanvrager staat daarbij Wij bieden aan voor de Boerenstreek 3e fase waar niemand omheen kan. Open huiienroute i.s.m. SlllSchoertian Op zaterdag 15 mei kunt u vrijblijvend binnenlopen tussen 11.00 en 14.00 uur. De Hypotheker Jazeker. De Hypotheker. ELKE WEEK EEN IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035)6014X52 altijd centraal. De Hypotheker gaat op zoek naar de hypotheek die het beste bij de betreffende persoon aansluit. Ook rekenen de medewerkers voor wat de finan ciële consequenties zijn. Zij verge lijken de verschillende mogelijkhe den. Zodat er een weloverwogen keuze gemaakt kan worden. Als belangrijkste onafhankelijke adviesorganisatie heeft De Hypo theker een exclusief aanbod kun nen samenstellen voor iedereen die een woning koopt in de Boeren streek. Een hypotheekaanbod dat de laagste rente combineert met de hypotheekvorm die het beste bij de koper past. Dit kan honderden euro's voordeel opleveren. Iedereen kan langskomen bij De Hypotheker aan de Steenhoffstraat in Soest voor een vrijblijvend oriënterend gesprek, waarbij het aanbod uitgebreid besproken zal worden. Geïnteresseerden kunnen het voorstel schriftelijk mee naar huis nemen om een beslissing te nemen. De Hypotheker begeleidt, geheel vrijblijvend en kosteloos, haar klanten tijdens het hele pro ces van het kopen van een woning in de Boerenstreek. Voor meer informatie: tel. 6036000 of soestll28@hypotheker.nl. Kinderarts A. van Rhijn neemt af scheid van Meander Medisch Cen trum. Na ruim 26 jaar beëindigt de specialist zijn werkzaamheden. Het ziekenhuis biedt hem op woensdag 19 mei een afscheidsreceptie aan in de aula van de locatie St. Elisabeth aan de Ringweg Randenbroek in Amersfoort. Tussen 16:00 en 18:00 kunnen (oud)patiënten hem daar nog eenmaal de hand schud den. [V KLV 26hg2s zdbeetd TFT-TV met o.a. W- Ischerm, zeer grote kijkhoek 170 -luidsprekers en een scala aan in- en waaronder een MemoryStick ~-| van: 3499,- I jubileumprijs I ASONIC RECORDER DM RE 85 HEG corder met verschillende opname heden: opname op Hard Disk DVD-R en DVD-RAM. Met o.a. functie. 5 opnarhecondities XP, SP, n Flexiblc Recording en weergave D Video/Audio, VCD, CD, CD- n MP3. r 142 UUR OP HARDE SCHIJF |van: 899,- tijdelijkel introductieprijs: I ILEUM ACTIES :t bedrijf zelf is intussen al en uit Soest verdwenen om :cies te zijn sinds 1990 - lar tot op de dag van vandaag »ft Foxboro voort, al was het lar in de herinneringen van talrijke oud-medewerkers ie nog altijd in Soest wonen. )pt moeten er - uitgaande van iét feit dat de befaamde fa- iek van meet- en regelappa- tuur door de jaren heen mis- hien wel meer dan tweedui- nd werknemers heeft gehad p het hoogtepunt waren er im 600 in dienst) - dus op n minst nog enkele honder den zijn. En die zijn in principe allemaal welkom tijdens een {informele bijeenkomst (die geen 'reünie' mag heten) in res taurant Fusions op donderdag 27 mei. Als ze inderdaad allemaal komen g Fusions ongetwijfeld te klein, m zal het organiserend comité - staande uit Ot Jonkers (die twee ir geleden op kleine schaal al iets op touw zette), Harry den :kker, Al Quak en Ray Schlunk »nel iets anders moeten beden- 1. Daar zijn ze overigens vin- grijk genoeg voor, menen hun i-collega's Ries van Logtenstein Charles Stolk, die ook bij de jrbereidingen betrokken zijn. I laatste is met zijn 78 jaar een vqn de oudste ex-Foxboro'ers en in elk geval een van de eerste. Hij reed als chauffeur destijds - we spieken over 1959 - met oprich- MSJohn Burnett door Nederland, offlzoek naar een geschikte locatie voor het uit Amerika stammende bfflrijf. Soest won de competitie met Veenendaal, vooral omdat êfiarles tegen Burnett zei dat hij li&er in Soest dan in Veenendaal zdii willen wonen... Nog altijd leeft de Foxboro-tijd in dfflierinnering van al die oud-me- d^yerkers. En ondanks dat het uiteindelijk allemaal misliep met dB bedrijf koesteren de meesten nog een voluit positief gevoel over hun Foxboro-jaren. Dat zat 'm Vooral in de bedrijfscultuur, die - totaal anders dan men doorgaans gm het kille en zeer zakelijke Maerikaanse ondernemersklimaat véineemt - gekenmerkt werd door een hoge mate van collegialiteit, Vrijheid en gebrek aan hiërarchie. 'Het ging er allemaal heel amicaal toe. Eigenlijk voelden we ons één grote familie, en dat merkte je in dffifeerste plaats aan de manier van leiding geven. Soms was het lekker dffiotisch,' aldus Ray Schlunk. Vol- js Ries van Logtenstein is 'infor- Muziek in Domkerk Domcantorij brengt cd met Hoogliederen Op zaterdag 15 mei vindt in de Domkerk Utrecht de cd-presenta- tie met 'Hoogliederen' van Ton de Leeuw, Henk Alkema en Jan Jan sen, uitgevoerd door de Domcan torij o.l.v. Remco de Graas. 'Meer dan wijn' is de titel van deze cd met drie hedendaagse hooglied composities. Koor, kinderkoor, or kest en solisten van de Domcanto rij zullen de opgenomen werken live uitvoeren. De cd is uitgebracht vanwege het jubileum 750 jaar Domkerk, en o.m. verkrijgbaar in de shop van de Domkerk en na afloop van elk wekelijks zaterdag middagconcert. Drie hedendaagse componisten lieten zich inspireren door het Hooglied: Ton de Leeuw, Henk Alkema en Domorganist Jan Jan sen. De Leeuws 'Car nos vignes sont en fleur' (1981) voor 12 zan gers wordt uitgevoerd door de ver sterkte Cantores Marini, het solis tenensemble van de Domcantorij. De 'Hoogliedcantate' van Henk Alkema (1998) staat onder in vloed van 'lichte muziek'. Behalve koor en solisten doen instrument aal mee piano, vibrafoon, sopraan saxofoon en cello. De frisse refrei nen kunnen door allen worden meegezongen. Misschien het meest vertederend is wel 'Soelaniet', de geliefde, een werk van Domorganist Jan Jansen voor kinderkoor, klavecimbel en klein orgel. In overtreffende trap pen wordt de schoonheid van de geliefde bezongen, in een swingen de 'twee kampen-dans'. Aanvang: 15:30 uur. Vrije toe gang, graag 2 na afloop. werd ontslagen. 'Foxboro was een door en door fatsoenlijk bedrijf,' benadrukken ze. Alleen in de laat ste fase was het geld op, en toen waren de meeste mensen er niet meer zo gelukkig mee, natuurlijk.' Een echt gedenkboek over Fox- boro-Soest bestaat er nog niet, maar dat zou er wel moeten komen, vinden de leden van het reünievoorbereidingscomité. 'De meesten van ons hebben nog sta pels foto's en knipsels thuis. Daar moeten we ooit nog eens wat mee doen...' Er is tussen de Foxboro'ers in die jaren een speciale band gegroeid, die nog lang niet verloren is ge gaan. Integendeel: er zijn veel on derlinge contacten blijven bestaan, en om die nog wat hechter te ma ken is de ontmoeting van 27 mei op touw gezet. Het eerste initiatief, twee jaar geleden, trok zo'n 50 oud-collega's, vooral uit de hoek van de 'technologie'. De ontmoe ting van toen leidde eind vorig jaar tot de oprichting van het FoxNet (Foxboro Old Boy Network) en dat telt inmiddels zo'n 200 leden, voornamelijk uit Soest en omge ving, maar ook vanuit het buiten land. Veel Foxboro'ers van destijds zijn immers over de hele wereld uitgezwermd, tot in Amerika, Thailand en Australië toe. Velen zijn met pensioen; de helft werkt nog - o.a. bij Invensys Systems (de opvolgster van Foxboro, gevestigd in Baarn) of bij een van de voor malige concurrenten. Nieuwsbrief niet per e-mail bereikbaar zijn op de hoogte te houden. (Wie zich wil aanmelden kan daarvoor terecht bij Ries van Logtenstein, 88 6018570, of Ray Schlunk, 88' 6020570, beiden in Soest.) FoxNet en 'Back to the Future' willen de goede Foxboro-herinne- ringen (en de minder goede, want die zijn er natuurlijk ook) bewaren. Volgens Ray Schlunk valt ook het Dat laatste is geen enkel bezwaar. >1' een beter woord. 'Maar de Iedereen die ooit bij Foxboro Soest ir was in alle opzichten creatief.' (of bij haar voorgangster, Econos- to in Schiedam) heeft gewerkt kan toetreden tot de club (registreren kan via home.zonnet.nl/foxneO en krijgt dan o.a. het tweemaal per jaar verschijnende 'Back to the Future', een nieuwsbrief waarin al lerlei informatie over 'toen' en 'nu' te vinden is en die vooral bedoeld is om de oud-medewerkers die idel-bedrijf bij komt dat Foxboro, relatief >roken, een model-bedrijf was iet aankwam op de voorzienin- voor het personeel. Dat bleek bij het forse aantal opeenvol- ide reorganisaties, waarbij tel- is weer een groep medewerkers idee van de 'reünie' op 27 mei in zeer goede aarde. 'We zijn nog maar net begonnen, maar het wordt al heel erg gezellig. Er ko men van alle kanten foto's binnen, soms al van 40 jaar geleden, en er worden via de website ook al heel veel adressen uitgewisseld tussen mensen die elkaar soms al twintig jaar niet meer gesproken hebben.' Hij heeft dan ook hoog gespannen verwachtingen van de bijeenkomst. 'Mensen persoonlijk ontmoeten is toch nog interessanter dan via e- i MUSIC MOVIE Music Movie Afgelopen dinsdag arriveerde aan het adres Nassaulaan 16 voor de tweede keer in een paar maanden de transportwagen, met aanhanger, van de stich ting Kurkrecycling Nederland om de in Soest ingezamelde kurken af te halen. Op het trot toir stonden tijdelijk tientallen zakken en dozen geparkeerd, waarvan het totale gewicht aan kurken was vastgesteld op 289 kg- Omdat een kurk gemiddeld 5lA gram weegt, is gemakkelijk uit te rekenen dat het hier om ruim 50 duizend kurken gaat.' Binnen een halfjaar zijn er daarmee ruim hon derdduizend kurken voor recycling ingezameld. Milieudefensie Soest dankt alle bedrijven en particulie ren die hieraan hebben bijgedragen daarvoor hartelijk. Het spreekt vanzelf dat de inza- melactie wordt voortgezet. Men kan kurken ook verder inleveren in de daarvoor bestemde bakken bij de Soester supermarkten (m.u.v. Hoogvliet). Ook een aantal bedrij ven, o.m. slijterij Ben van der Lin den en Eetvilla Van de Brink, za melen hun kurken in. Verder staan in de Heilige Familiekerk en de Wilhelminakerk, in het kader van de actie 'Kurk in actie', dozen waarin kerkgangers hun gespaarde Anneke Bonjemoor en EitA Igra van Milieudefensie Soest laden de zakken met ingezamelde kurken kurken kunnen deponeren. Ook kan men ze kwijt op de particuliere adressen Eikenlaan 16, Nassaulaan 16 en Zwaluwenweg 5. Soms is de reactie op de kurkinza- melingsactie nogal laatdunkend: 'Wat haalt dat nu uit?' Voor Mi lieudefensie Soest is het een be moediging dat, in een tijd waarin de belangstelling voor het milieu lijkt af te nemen, zo velen in Soest op een simpele manier er blijk van geven dat het milieu hen aangaat. De eerste groep Foxboro-werkne- mers, die in 1959 in Soest aan de slag gingen. Tweede van rechts is 'pionier' John Burnett. mail of internet...' De ontmoeting vindt, zoals gezegd, op donderdag 27 mei plaats in restaurant Fu sions, Burgemeester Grothestraat 37, vanaf 17:30 uur. Iedere Foxboro'er is welkom! kringloopcentrum \SPULLENHULP De Schans 20 3764 AX Soest Tel. (035) 601 87 30 E-mail: spullenhulp@spullenhulp.nl Zie ook: www.spullenhulp.nl 1908: De gebroeders E.H. en B.B. Bristol richten in het plaatsje Foxborough, Massachusetts, USA een bedrijf op: de Industrial In strument Company. 1912: De naam verandert in: The Foxboro Company. De voor naamste activiteiten zijn het bou wen van hoogtemeters voor vlieg tuigen op basis van barometertech nieken, direct gevolgd door ther mometers, snelheidsmeters en penrecorders, de voorloper van 'de zwarte doos'. Meettechniek wordt de specialiteit van het bedrijf. Naast de vliegtuig industrie wordt ook gewerkt voor de procesindustrie, wat al snel uit groeit tot de kernactiviteit. Onder invloed van de sterke industrialise ring bloeit het bedrijf. 1930: Econosto in Rotterdam wordt de 'International Represen- tative' voor Nederland. 1945: Direct na de oorlog zet Foxboro een wereldwijd net op van 'International Representatives', die meestal uitsluitend voor Fox boro actief zijn met verkoop, in stallatie, engineering en service. 1959: Foxboro Nederland NV wordt opgericht, een volle dochter van The Foxboro Company, met een fabriek(je) in Soest, waar transmitters geassembleerd wor den. Eind 1959 heeft Foxboro Ne derland 10 werknemers! Foxboro Nederland NV groeit snel uit tot de grootste werkgever van Soest, met meer dan 600 werknemers. 1970: De vertegenwoordiging wordt, compleet met inventaris en personeel, overgenomen van Eco nosto. In Schiedam is NSO, het Netherlands Sales Office, geboren! Naast Foxboro Nederland NV in Soest wordt in Redhill, Surrey, UK, Foxboro Yoxall Ltd. opge richt. 'Soest' wordt het hoofdkan toor voor de EEG. 1971: In Soest wordt een divisie voor systemen opgericht: EDSO European Digital Sales Organisa- tion, die verkoop, implementatie en service verzorgt van de proces computers van Foxboro. 1975: Soest wordt het hoofd kwartier voor systemen. 1982: Het aantal werknemers wereldwijd komt rond 1982 op een top van 12000. In 17 fabrieken in 8 landen worden meer dan 1000 verschillende eindproducten ge maakt. Ongeveer 100 verkoopkan toren wereldwijd zorgen voor een jaaromzet van ruim US 600 mil joen. De omzet van Foxboro Ne derland NV bedraagt 246 mil joen. The Foxboro Company is genoteerd op de beurs van New York en Londen heeft 4290 aan deelhouders, de meerderheid is in handen van de familie Bristol. 1984: De producten worden te duur, zodat het marktaandeel sterk achter blijft en door de moorden de concurrentie in de branche di verse concurrenten het loodje leg gen of overgenomen worden. Bin nen Foxboro worden diverse reor ganisaties en herstructureringen doorgevoerd. Het wereldwijde per soneelsbestand zakt terug naar -7000; Soest gaat in stappen terug naar 450 werknemers in 1986. Besloten wordt het in ontwikkeling zijnde nieuwe systeem versneld te introduceren. 1987: Introductie I/A Series. Vooral grote bedrijven met visie onderkenden de grote kracht van dit nieuwe, open systeem en plaatsten orders voor grote syste men. Dit leverde direct een order portefeuille op van US 100 mil joen, veel te veel om te kunnen le veren, daar het systeem nog in ont wikkeling was. De overstelpende hoeveelheid orders, de premature introductie en enige kinderziekten brachten de firma in ernstige moei lijkheden. 1990: Het Britse Siebe neemt Foxboro over, Foxboro wordt ge decimeerd, 'Soest' wordt gesloten en de gebouwen verkocht. Er blijft maar een klein verkoop- en servi cekantoor over, met 30 werkne mers in een nieuw gebouw in Baarn. Daar verblijft ook een klein deel van de systeemdivisie met circa 30 engineers. Veel ontslagen engineers beginnen eigen bedrij ven. Het Europese hoofdkantoor wordt verplaatst naar Duitsland. De International Representatives worden 'uitgekocht' en gaan als Foxboro/Siebe-vestigingen verder. 1998: Siebe besluit tot een stra tegische samenwerking met BTR, hetgeen al snel uitmondt in een sa mensmelting van beide bedrijven. 2001: Naamsverandering van Foxboro Nederland N.V. in In vensys Systems NV. Initiatiefnemers Ray Schlunk, Harry den Dekker, Ot Jonkers, bij de officiële lancering van de websi te van The Foxboro Old Boy Net work op 1 november 2003. Al Quak, ook behorend tot het 'Core Teamwas niet aanwezig. Een blik op de productieafdeling in Soest, waar o.a. 'verschildruk- zenders' werden geassembleerd. Soest viert dit jaar het 975-jarig bestaan en Artishock draagt op een heel bijzondere manier bij aan de festiviteiten: Dankzij een subsidie van de gemeente is Jazzpodium Artishock erin ge slaagd de bekende en zeer popu laire bigband New Cool Collec tive naar Soest te halen. New Cool Collective is een feno meen. Altsaxofonist en fluitist Benjamin Herman en DJ Graham B experimenteerden in een Am sterdamse discotheek met een combinatie van platen draaien en live-muziek, waaruit in 1994 de groep ontstond die als huisband van de maandelijkse Jazz Bop- dansavonden in Paradiso op treedt. De groep maakte al snel naam: niet alleen in het clubcircuit, maar ook op het North Sea Jazz Festival, Lowlands en Beach Bops in Bloemendaal aan Zee. Door tournees in onder meer En geland, Duitsland en Zuid-Afrika wordt ook buiten de Nederlandse grenzen flink aan de weg getim merd. Inmiddels heeft de groep al acht releases uitgebracht, met als voorlopig hoogtepunt de cd 'Bring it on'. Dit album met zes tien nummers vol jazz, latin, funk, soul en dance bereikte moeiteloos de album-Top 100 en werd geno mineerd voor de Edison Jazz Award. NCC won in 2001 de Heineken Cross Over Award en niet voor niets. De groep - volgens oprichter Benjamin Herman een 'modern dansorkest voor de jeugd' - is een live-band bij uitstek: negen man nen in strakke pakken die als uit gangspunt hebben: 'Het mag nooit normaal zijn.' Invloeden vanuit de jaren zestig - denk hier bij bijvoorbeeld aan Art Blakey's Jazz Messengers en Horace Silver - en uiteenlopende muziekstijlen als Latin Jazz, Easy 1\ine en Trip Hop Beats geven New Cool Col lective een uniek hedendaags ge luid, dat helemaal bij de zomer past: zeer geschikt voor jong en oud en een prachtig besluit van een feestelijke dag. Jazzpodium Artishock Een groot evenement in Cabrio is op zich niet zo. heel bijzonder, maar voor Jazzpodium Artishock is het een flinke uitdaging. Deze werkgroep van Vereniging Artis hock wordt bemand door uitslui tend vrijwilligers, die dit jaar met veel plezier en grote inzet een bij drage leveren aan het organiseren van dit bijzondere optreden van New Cool Collective. De organisatie van jazzconcerten is voor Jazzpodium Artishock routine. Maandelijks staat er een topact van vaderlandse of andere bodem te spelen in Artishock en ook de succesvolle maandelijkse JazzClub worden druk bezocht. Voor het evenement in Cabrio op 12 juni moet er echter meer uit de kast worden gehaald. Voor het eerst in de geschiedenis van Artis hock worden toegangskaarten verkocht via het internet (artis- hock-soest.nl/newcool). Verder wordt er op meerdere plaatsen in Baarn en Amersfoort ook voor verkocht en zijn er videoclips ge maakt om op de lokale tv-stations te worden vertoond. Afgelopen zaterdagavond speel de Ben Herman met zijn kwartet op de Groenmarkt in Amersfoort enkele nummers uit het New Cool Collective-repertoire en gaf daarmee een voorproefje van wat Kaarten Voorverkoop: 10,00. Aan de kassa, op de dag van het concert: 12,00. Voorverkoopadressen in Soest: Artishock's Tickets On line.' (www.artishock-soest.nl/ne- wcool); Slijterij Stefan Radema ker, Laanstraat 44; Mundial Kap en Beautysalon, Steenhoffstraat 11A; Welsch Music Shop K, Zuid promenade 4; Cultuurpunt Soest, Willaertstraat 49. de 12e juni zal brengen. Met zijn eigen enthousiaste aankondiging van het komende concert gaf hij duidelijk aan er zelf ook veel zin in te hebben. Verwacht wordt dan ook dat veel publiek van buiten Soest de kans zal aangrijpen om een grote act als New Cool Col lective op een fraaie zomeravond in een unieke locatie als Cabrio te zien optreden. Het concert wordt georganiseerd zonder winstoog merk, dus voor de prijs hoef je het niet te laten: 10,00 voor een avond spetterend vertier! Be there! Programma: 20:30 DJ Groefmeester K brengt de stemming er in; 22:00 New Cool Collective! 00:00 DJ Groefmeester K draait de avond sfeervol naar het einde.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11