Steeds meer invloed op besluitvorming mogelijk Lokale welstandscommissie heeft voeling met de buurt op 't Hoogt HHHHH MARGREET VAN ROOMEN (CDA) Ooi Bi Spull "Van ceremoniële naai* een meer praktische functie" Koninginnedag 2004: is het leuk om raadslid te zijm "AL' wmffi ■t jriijiiTrnnf woensdag 12 mei 2004 Pagj in»; woensdag 12 mc BOUWEN IN SOEST: WELSTANDSNOTA 2004 ELLEN HUBERTS IS NESTOR SOESTER GEMEENTERAAD ledereen met bouwplannen in Soest kan binnenkort in de Welstandsnota 2004 lezen aan welke criteria zijn plannen moeten voldoen, om voor een goedkeuring in aanmerking te komen. Het concept van deze nota werd tijdens een rustig verlopen informatieavond op 21 april toegelicht. Het publiek bestond voornamelijk uit makelaars, architecten, ontwerpers, aannemers en vertegenwoordigers van de regionale bouwwereld. De witte boerderij: mede dankzij welstandscommissie monument. Met de bekrachtiging van de nieuwe Woningwet op 1 januari 2003, werd het voor gemeenten verplicht per 1 juli een wel standsnota met duidelijke toetsingscriteria vast te stellen. Dat is belangrijk om belanghebbenden inzicht te geven in hoe de welstandscommissie tot een oordeel komt. Zonder heldere welstands nota kan er in theorie na deze datum zonder enig toezicht gebouwd worden. Een onwense lijke situatie, daar is iedereen het over eens. V- Met de nota in wording wordt het weliswaar makkelijker om iets te bouwen, maar blijft er toezicht door de welstandscommissie. Soest is één van de weinige gemeenten die niet is aangesloten bij de regionale welstands commissie, maar er zelf over een beschikt. "Een goede zaak", aldus Ans Mann van Groenlinks. "Ze houden in de gaten of er niet te veel moois uit Soest verdwijnt en ze gaan, niet onbelang rijk, de discussie aan met architecten. Op die manier kunnen ze best wat invloed uitoefenen. En dat doen ze vrij goed. Als je bijvoorbeeld kijkt naar de appartementen die naast het oude politie bureau zijn neergezet, dan is dat heel mooi gedaan. En mede dankzij de commissie is de witte boerderij op de Eng als monument erkend. Da's ook een aanwinst." Ook Yolande Gastelaars van Gemeentebelangen Groen Ans mann: appartementen naast oude politiebureau mooi gedaan. Ook raadsleden vieren gewoon Koninginnedag als ieder ander. Ik bracht mijn avond door op het gezellige Kerkplein. Aan het eind van de avond vroeg de vriendin met wie ik op pad was: "Vind je dat nou echt leuk, raadslid zijn?" Ik zal u het verloop van de avond schetsen. De avond begon met het begroeten van de vele bekenden die je bij zo'n gelegenheid tegenkomt. Toen ik met vrienden in gesprek was, werd ik aangesproken door iemand die ik niet kende. Hij kende mij als CDA- fractievoorzitter wel en vroeg of ik iets kon doen aan het verkeer in zijn straat. Ik stond de man vriendelijk te woord en vervolgde mijn gesprek. Niet veel later onderbrak ik mijn gesprek nog maals. Dit keer omdat een verontwaardigde vrouw mij aansprak over iets wat zij over de gemeenteraad in de krant had gelezen en wat in de krant staat is waar! Ik legde haar uit dat de zaken iets anders in elkaar staken, zoals dat wel vaker gaat in de journalistiek, en vervolgde mijn gesprek. Tien minuten later werd ik weer aangesproken, dit keer over de welstands nota. Ik antwoordde vrien delijk en vervolgde mijn gesprek. Tot ik weer werd aangesproken, nu over de Soester financiën. Ik ant woordde vriendelijk en vervolgde mijn gesprek. Tot iemand mij aansprak over molen De Windhond. U raadt het al, ik ant woordde vriendelijk en vervolgde mijn gesprek. Zo heb ik deze avond meer dere keren mijn gesprek met vrienden onder broken, omdat ik als raadslid werd aangespro ken. De vraag die mijn vriendin me stelde, stel ik mezelf soms ook. Vind ik het nou echt leuk om raadslid te zijn? Is het leuk om aangespro ken te worden over de hoofdwegenstructuur, als ik aan het basketballen ben? Is het leuk om een raadsbesluit te verdedigen als ik uit eten ben? Nee, dat is het niet. Maar het politieke werk is leuk en als raadslid heb ik de verantwoordelijke taak om Soest een mooi dorp te laten blijven, waar het prettig wonen is. Daar zet ik me met plezier voor in. Dus ja, ik vind het echt leuk om raadslid te zijn. Aan Ingrid Koomen de taak om volgende keer een column te schrijven. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN 3 juni: gemeenteraadsvergadering 14 juni: commissie Bestuur&Middelen 16 juni: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 17 juni: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 24 juni: gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. De vergaderingen van juni zijn de laatste voor de zomervakantie. In juli en augustus zijn er geen raads- of commissievergaderingen. LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op dè agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreek recht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 6093 411. Soest is blij met de gemeentelijke welstands commissie. "Een eigen commissie heeft meer voeling met de buurt en op basis daarvan is de commissie in staat bouwplannen inhoudelijk beter te beoordelen." GOEDE ARGUMENTEN In de nieuwe Woningwet is geregeld dat bewo ners veel meer vrijheid hebben om zonder ver gunning aan- of uitbouwen te plaatsen, een schuurtje neer te zetten, een dakkapel te plaat sen of een nieuwe schutting in de tuin te zetten. Voor een aantal bouwwerken is geen vergunning meer nodig, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Dit staat ook allemaal duidelijk in de nieuwe welstandsnota, die dan ook de kadernota welstand 2000 en de nota erfafschei- dingen vervangt. "Het is natuurlijk handig, dat mensen nu weten waaraan hun bouwplan moet voldoen om voor goedkeuring in aanmerking te komen", vindt Yolande Gastelaars. "Maar het wil natuurlijk niet zeggen dat een afwijkend plan geen kans op goedkeuring meer maakt. Mits er goede argumenten worden aangedragen, wil de welstandscommissie zeker luisteren." De welstandsnota 2004 wordt in de vergadering van 3 juni door de gemeenteraad vastgesteld. Sinds 1990 maakt ze deel uit van de Soester gemeenteraad, waarvan de laatste twee jaar als fractievoorzitter van de VVD. Ellen Huberts is als langstzittend raadslid bovendien nestor van de raad. "Het komt inderdaad niet vaak voor dat de nestor van de raad een vrouw is. Ik denk dat ik in Soest de eerste vrouw ben in deze functie." Want een functie is het inmiddels. Was nestor van de raad voor de invoering van het duale stelsel (februari 2002) een soort ceremoniële eretitel, vandaag de dag zijn er ook formele taken aan verbonden. Zo is Ellen plaats vervangend voorzitter van de gemeenteraad, wat betekent dat ze raadsvergadering moet leiden als de burgemeester afwezig is. Ook is zij namens de raad aanspreekpunt voor de griffie, die zorgt voor begeleiding en ondersteuning van de raad. "Dat betekent datje vaak contact hebt om te kijken hoe zaken het beste kunnen lopen. Je bent namens de raad een soort klankbord." Samen met de burgemeester, de voorzitters van de raadscommissies en de griffier maakt Ellen eveneens deel uit van de agendacommissie, die 4 agenda van de raadsvergaderingen samenstelt. bijzondere ervaring "De functie is echt veranderd van een ceremot ële functie naar een functie waaraan ook prak- tische taken zijn verbonden", aldus Ellen. "Tot voor twee jaar kwam de nestor van de raa| vooral in beeld als gesproken moest worden bij het afscheid van raadsleden of de komst van nieuwe raadsleden. Dat ceremoniële hoort er overigens nu nog wel bij. Ik ben met een dele gatie van Soest en Baarn bijvoorbeeld onlangs naar Den Haag geweest om de laatste eer te bewijzen aan de overleden prinses Juliana. Dai was een bijzondere ervaring." Omdat ze zowel fractievoorzitter is als nestor gaat er veel tijd zitten in het raadslidmaatschap Daarnaast heeft ze een baan als diëtist bij Meander Medisch Centrum in Amersfoort. "Het betekent datje efficiënt je tijd moet indelen en keuzes moet maken, want je hebt ook nog een privé-leven." MEER DE STRAAT OP Ellen: "Het aantrekkelijke van de politiek vind ik dat je mee kunt denken over de vele zaken die er in de gemeente spelen. Daarbij proheer je natuurlijk datgene waar je eigen partij voor staat naar voren te brengen. Ik vind het goed als raadslid veel contact te hebben met mensen van allerlei organisaties en instanties. En hoe wel we meer dan ooit worden uitgenodigd om op bijeenkomsten aanwezig te zijn, denk ik dat we nog meer de straat op moeten. Dat wordt deels belemmerd door het vele vergaderen." Ellen vindt dat er goede initiatieven tot stand zijn gekomen, zoals de wijkbeheerteams. Met betrekking tot het dualisme zegt ze dat het nu twee jaar na de invoering van het dualisme wel heel lang duurt voordat iedereen er aan gewend is. "Het had misschien allemaal wat minder uit gebreid gemoeten, maar de gedachte erachter dat je meer duidelijkheid creëert door de taken van het college en de raad te scheiden spreekt me nog steeds aan." GEMEENTE WERKT AAN RECHT VAN INITIATIEF VOOR INWONERS De mogelijkheden voor inwoners van Soest om invloed uit te oefenen op de (politieke)besluitvorming op tal van terreinen neemt nog steeds toe. Op dit moment wordt er gewerkt aan het recht van initiatief voor bewoners. Marit Stam van de griffie van de gemeente Soest vertelt dat inwoners op basis van zo'n initiatief zelf met uitgewerkte voorstellen kunnen komen die vervolgens in raad en commissies moeten worden behandeld. "Het is een uitbreiding van de mogelijkheden om invloed uit te oefenen." Het is de bedoeling dat het initiatiefrecht nog deze zomer wordt genomen. Wim Roest van D66 gaf de aanzet tot dit plan. "Maar ik heb het niet zelf bedacht hoor, het bestond al in andere plaatsen. Ik vond het wel belangrijk dat zo'n mogelijkheid hier ook kwam. We heb ben onlangs een voorstel van de Fietsersbond besproken in de raad. Dat was zo'n initiatief. Omdat ze zelf het recht nu nog niet hebben, heb ik dat voorstel overgenomen en is het in de raad besproken," Organisaties die een voorstel willen indienen kunnen met de griffie contact opne men hoe ze dat het beste kunnen doen en ook kunnen ze daarbij ondersteuning krijgen. SPREEKRECHT IN RAAD EN COMMISSIE Er zijn nog meer mogelijkheden om invloed uit te oefenen. Marit: "Er is spreekrecht bij raads- en commissievergaderingen. Er kan dan gespro ken worden over zaken die in de raad of com missie aan 'de orde komen, maar ook andere onderwerpen die bewoners aan willen dragen, Invloed mogelijk via spreekrecht bij raads- en commissievergaderingen. kunnen te berde worden gebracht. Over het algemeen maken mensen goed gebruik van het spreekrecht.Je merkt wel dat er een grotere drempel is om in te spreken bij raadsvergade ringen dan bij commissievergaderingen. Inwoners zeggen tegen zichzelf waarschijnlijk dat het dan om wat belangrijkere onderwerpen moet gaan." REFERENDUM Het referendum is een onderwerp dat nog vrij onbekend is. Inwoners hebben de mogelijkheid om via een referendum raadsbesluiten onge daan te maken. Om een referendum te mogen houden, moet binnen drie weken na bekend making van het raadsbesluit een verzoek met tweehonderd handtekeningen worden inge diend. Binnen zes weken moeten er 2500 hand tekeningen liggen. "Dat is inderdaad een drem pel", zegt Marit. "Maar daardoor zorg je er wel voor dat alleen die onderwerpen die breed spe len aan bod komen." Wim Roest stelt dat het fenomeen referendum nog in bekendheid moet toenemen. "Mensen moeten het leren gebruiken." WIJKBUDGETTEN Soest praat over tal van zaken met bewoners, bijvoorbeeld via klankbordgroepen als het gaat om zaken als jongeren voorzieningen en herpro filering van wegen. Daarnaast kan de raad belooft voi een buiten besluiten tot hoorzittingen om de meningen van inwoners te horen en op basis daarvan afgewo gen besluiten te nemen. Het meepraten in wijk beheerteams en besluiten nemen over wijk budgetten zijn eveneens vormen van bewoners participatie. Met dit soort zaken zorg je voor betrokkenheid. Mensen beslissen zelf waar geld aan moet wor den uitgegeven stelt Wim. Naast het recht van initiatief staan er nog meer plannen om dé invloed van inwoners te vergroten op stapel. Wim: "Maar eerlijk is eerlijk, we doen het nog zo slecht niet hier in Soest, we hebben al een hele slag geslagen." Via referendum kunnen inwoners raadsbesluit ongedaan maken Een speel-o-theek, speelgoed kunnei Clubs voor kids in di Cursusachtige activit over de meest uiteen steps tot zwangersch voor Kinderen tot en Het Breed Educatief allerlei vormen van bewoners van Soest de samenleving in te daad heel divers", ze van Balans, "maar al van Soest centraal." BRUISEND Stichting Balans noemt zich met rech een brede welzijns organisatie. Minstens zestig duizend keer maak ten inwoners van Soest het afgelopen jaar gebruik van diensten van Balans. Ondanks die enorme klandi zie, is de naam van deze welzijnsstich- ting bij veel dorpe lingen onbekend. "We zijn inderdaad een vrij onzichtbare organisatie", zegt Sheldon, "voor een gedeelte komt dat omdat we vanuit verschillende locaties werken. Mensen hebben het dan niet over 'we gaan naar Balans', maar zeggen iets als 'we gaan naar naailes' of 'we gaan locatie. Maar het is ot manier van werken i stellen niet onze orgi Soester samenleving is gebaseerd op het i een prettige manier Al onze activiteiten project te uitgegroe kringloop Een aanzi Spullenhi textielinz huis oude wordt op gemeente Tot nu toe konde oude kleding U de zak die samen di lage Op 't Hoogt) in gemeente haar afvc is, vroeg zij Spulier textielinzameling o vindt de eerste inzc najaar volgen nog t - Bedrijfsleider Piete de afvalstroom van zoveel mogelijk te 1 weg te gooien wat mensen komen hm maar op verzoek h op. Met textiel wei een zak thuis ontv buiten kunnen zetl goed die mogelijkh inzamelingen in he het ophaalschema 4 mensen precies w(

Soester Courant | 2004 | | pagina 14