gelijk de&/ekerii s Ook Stichting Balans werkt straks vanuit Breed Educatief Centrum De Plantage Woont u prettig in uw wijk? Spullenhulp breidt inzameling textiel uit op 't Hoogt raad in meer "ALTIJD STELLEN WE BEWONERS VAN SOEST CENTRAAL" Samenwerking geeft meerwaarde mmmm Stichting Balans Soest weer in ban van Zomerschoon op 14 en 15 mei rnersdCi° IilllU Z WtfMl =fcii i <4 sr-S'4 fin li Activiteitenagenda milieucentrum De Kwekerij M 2004 r woensdag 12 mei 2004 Pagina 3 soort klankbord de voorzitters van ïffier maakt Ellen indacomroissie, die de ringen samenstelt. rd van een ceretnoni, waaraan ook prak- i", aldus Ellen, de nestor van de raad en moest worden bij a of de komst van -emoniële hoort er k ben met een dele- ijvoorbeeld onlangs i de laatste eer te prinses Juliana. Dat >g-" rzitter is als nestor et raadslidmaatschap. an als diëtist bij a in Amersfoort. "Het tijd moet indelen en je hebt ook nog een van de politiek vind over de vele zaken en. Daarbij probeer je eigen partij voor in. Ik vind het goed 3 hebben met mensen ti instanties. En hoe dden uitgenodigd om ig te zijn, denk ik dat moeten. Dat wordt vele vergaderen." aitiatieven tot stand jkbeheerteams. Met ae zegt ze dat het nu van het dualisme wel idereen er aan gewend emaal wat minder uit- le gedachte erachter creëert door de taken i te scheiden spreekt gen om de meningen van 'P basis daarvan afgewo- Het meepraten in wijk en nemen over wijk- ts vormen van bewoners- 3rg je voor betrokkenheid, waar geld aan moet wor- A/im. Naast het recht van meer plannen om dé te vergroten op stapel, eerlijk, we doen het nog oest, we hebben al een Het inmiddels bijna gereed zijnde Breed Educatief Centrum De Plantage aan de Smitsweg belooft voor heel Soest een enorme aanwinst te worden. Naast een kunstmagneet-basisschool, een kinderdagverblijf, een peuterspeelzaal, een buitenschoolse opvang, een kinderkapper en een zogeheten gemaksdienst, gaat ook Stichting Balans straks vanuit dit multifunctionele gebouw haar producten aanbieden. En dat zijn producten waar iedereen in Soest wat aan heeft. nieuwe ideeën en andere activiteiten leiden. We werken nu al heel veel samen met scholen en andere instellingen, maar daar zitten we met elkaar onder één dak, zien en spreken we elkaar dagelijks. Dat moet heel inspirerend zijn. We ver heugen ons echt op De Plantage." De verschillende organisaties die vanuit De Plantage gaan werken zijn: Openbare basisschool De Egelantier Mickey's Kinderdagverblijf Stichting Kindercentra Soest Welzijnsstichting Balans Sequenza (een gemaksdienst) en (kinder)kapper Mundial De vrolijke folder waarin ze meer over zichzelf en over De Plantage vertellen, ligt nu nog bij de drukker. Wilt u hem t.z.t. thuis ontvangen? Schrijf dan een briefje met uw naam- en adresgegevens naar Projectgroep De Plantage t.a.v. G.H. de Jong, p/a gemeente Soest, afd. SOW, Postbus 2000, 3860 CA Soest. Mailen mag ook: jongg@soest.nl Alle inwoners van Klaarwater ontvangen in de laatste week van mei of de eerste week van juni een enquête van de gemeente in de bus. De gemeente wil graag weten hoe prettig de inwoners hün wijk vinden en of ze die geschikt vinden om in te blijven wonen, ook als zij bijvoorbeeld ouder of minder valide worden. Steekproefsgewijs krijgen ook inwoners van andere wijken de enquête thuisgestuurd. In totaal ontvangen 6000 inwoners de Ook Muzaffer Cimen van het wijkbeheerteam Smitsveen is blij met De Plantage en speel-o-theek, waar ouders en kinderen speelgoed kunnen lenen... Een internetcafé... ffiibs voor kids in diverse leeftijdsgroepen... gursusachtige activiteiten voor volwassenen ver de meest uiteenlopende onderwerpen (van iteps tot zwangerschapsyoga en van Schilderen "gor Kinderen tot en met het kookclub), ffièt Breed Educatief Centrum De Plantage biedt ]|erlei vormen van ondersteuning waardoor fewoners van Soest beter in staat zijn hun rol in dl samenleving in te nemen. "Ons werk is inder- aad heel divers", zegt directeur Roy Sheldon 'van Balans, "maar altijd stellen we de bewoners [van Soest centraal." BRUISEND 5'tichting Balans noemt zich met recht en brede welzijns organisatie. Jlinstens zestig- Buizend keer maak ten inwoners van Koest het afgelopen aar gebruik van liensten van jlalans. Ondanks lie enorme klandi zie, is de naam van jdeze welzijnsstich- [ting bij veel dorpe lingen onbekend. J"We zijn inderdaad een vrij onzichtbare ■organisatie", zegt Sheldon, "voor een gedeelte komt dat omdat we vanuit verschillende [locaties werken. Aensen hebben het jdan niet over 'we jgaan naar Balans', naar zeggen iets als ■we gaan naar paailes' of 'we gaan naar. ..'en dan noemen ze de locatie. Maar het is ook een beetje inherent aan onze .anier van werken en manier van denken. We stellen niet onze organisatie, maar mensen uit de hester samenleving centraal. Onze grondhouding js gebaseerd op het idee dat iedereen recht heeft op ien prettige manier van wonen, werken en leven, onze activiteiten zijn daarop gericht." EXPERTS Veel van de diensten van Balans worden in samenwerking met andere organisaties ontwik keld en/of aangeboden. "We zijn een soort Haarlemmerolie voor de Soester samenleving", lacht Sheldon. "We werken samen met tal van organisaties en zoeken ook altijd de samen werking op. We zijn bruggenbouwers bij uitstek. Weten waar mensen en organisaties mee bezig zijn en kunnen - ook omdat we zelf niet zo nodig op de voorgrond hoeven te staan - vrij makkelijk contacten leggen, verbindingen tot stand brengen en/of combinaties maken. Heel vaak leidt dat tot overlegvormen waar dan weer allerlei nieuwe dingen uit voortkomen. Maar precies diezelfde kennis en vaardigheid leidt ook tot hele praktische oplossingen: onze ruimtes bijvoorbeeld staan maar zelden leeg. Als we hem zelf niet nodig hebben, kunnen anderen daar toch immers mooi gebruik van maken? En datzelfde geldt voor onze materialen. We faciliteren verschillende non- profit organisaties." KWEEKVIJVER "We hebben erg veel zin in onze verhuizing naar De Plantage", zegt Sheldon. "En niet alleen omdat het een werkelijk prachtig gebouw gaat worden. Vooral die samenwerking met al die partijen zien we heel erg zitten. Dat moet haast wel tot tal van Als het Breed Educatief Centrum De Plantage klaar is om in gebruik te nemen - en dat gebeurt nog dit jaar - beschikt welzijnsstichting Balans over drie kernlocaties. Vanuit De Schoof aan de Molenweg worden met name activiteiten voor tieners en jongeren ontwik keld. Ook de Vrijwifligerscentraie, centrale administratie en de directie zetelt in dit gebouw. Vanuit De Kinderboerderij - voorheen De Vrije Teugel - ontwikkelt Balans allerlei kinderactiviteiten op het gebied van, milieu-educatie. Vanuit De Plantage gaat Balans de meer creatievere activiteiten voor kinderen ontwikkelen. Niet al die activiteiten worden ook daadwerkelijk vanuit dat gebouw aangeboden. Want Balans wil kinderen op een voor hun haalbare en veilige loopafstand activiteiten aanbieden. Ook 'Samenspel' (een activiteit voor ouders en kinderen), het internetcafé en Speel-o-theek Stap voor Stap zijn activiteiten van Balans, die straks vanuit De Plantage worden vormgegeven. enquete. LEVENSLOOPBESTENDIG «De enquête staat in het teken van de levens- loopbestendige wijk", zegt wethouder Krijger, belast met onder meer ouderenzaken. "Door de enquête in te vullen en terug te sturen, helpen de inwoners de gemeente om voor alle bewoners- groepen een goed woonklimaat te creëren in de wijk. Dat kunnen we niet vanachter een bureau doen, daarvoor moeten we de wijk in. Het uit voeren van een enquête is daarvoor een manier, maar we voeren ook gesprekken met de diverse organisaties die samen iets betekenen voor de levensloopbestendigheid in de wijk." Levensloopbestendigheid wil zeggen voor alle groepen in de wijk een goed woonmilieu schep pen, zodat zij er -in principe 'van de wieg tot het graf'- kunnen blijven wonen. Rëlevante basis criteria hierbij zijn: - voldoende geschikte woningen - geschikte leefomgeving - aanwezigheid diensten ter ondersteuning van zelfstandig wonen - aanwezigheid welzijnswerk bereikbaarheid zorg. De uitkomsten van de enquête en gesprekken met sleutelpersonen vormen samen de basis informatie voor de realisatie van Klaarwater als levensloopbestendige wijk. Klaarwater is de eerste wijk in Soest en één van de eerste wijken in de provincie Utrecht waar een levensloop- bestendige wijk wordt ontwikkeld. WIJKBEHEER Ook voor wijkbeheer in het algemeen is de informatie die inwoners via de enquête geven onontbeerlijk. Bij wijkbeheer staat het begrip leefbaarheid centraal. "Leefbaarheid heeft veel overlappingen met levensloopbestendigheid', aldus wethouder Witte, die over wijkbeheer gaat. "Bij beide begrippen staan de veiligheid en de inrichting en het onderhoud van de openbare ruimte centraal. De gegevens van de enquête gebruiken we dus niet alleen om van Klaarwater een levensloopbestendige wijk te kunnen maken, maar ook voor het wijkbeheer. Niet alleen in Klaarwater, maar ook in de wijken Soesterberg en Overhees, waar in 2004 is gestart met wijk beheer. Om daar vorm aan te kunnen geven is informatie nodig over de leefbaarheid in die wijken." Zowel wethouder Krijger als wethouder Witte onderstrepen het belang van de enquête: "De bewoners zelf zijn de enigen die ons kunnen vertellen hoe zij het ervaren om in een bepaalde wijk of straat te wonen en wat zij daarbij even tueel missen. Met die informatie kunnen wij de leefbaarheid in de wijk verbeteren." De aanmeldingen voor Zomerschoon stroomden de afgelopen weken weer bij de gemeente binnen en... iedere keer weer zijn er nieuwe aanmeldingen en ideeën. Het bewijs dat Zomerschoon al behoorlijk is ingeburgerd onder de bewoners Soest. Tijdens Zomerschoon s raadsbesluit ongedaan maken. Wat ooit begon als idealistisch project tegen verspilling, is uitgegroeid tot een volwaardig kringloopcentrum: Spullenhulp. Een aanzienlijk onderdeel van Spullenhulp wordt gevormd door de textielinzameling, waarbij huis-aan- huis oude kleding en ander textiel wordt opgehaald. Op verzoek van de gemeente gaat dit vaker gebeuren. Tot nu toe konden inwoners van Soest hun oude kleding twee keer per jaar meegeven in de zak die samen de Soester Courant (met de bij lage Op 't Hoogt) in de brievenbus viel. Nu de gemeente haar afvalbeleid aan het intensiveren is, vroeg zij Spullenhulp de frequentie van de textielinzameling op te schroeven. Op 27 mei vindt de eerste inzameling plaats, en komend najaar volgen nog twee inzamelingen. Bedrijfsleider Pieter Roukes: "Onze doelstelling is de afvalstroom van de welvaartsmaatschappij zoveel mogelijk te beperken en zo min mogelijk weg te gooien wat kan worden hergebruikt. Veel mensen komen hun spullen hier zelf brengen, maar op verzoek halen wij ook goederen thuis op. Met textiel werkt het het beste als burgers een zak thuis ontvangen en die gewoon weer buiten kunnen zetten. Het is dus alleen maai' goed die mogelijkheid vaker te benutten. De inzamelingen in het najaar zullen meelopen met het ophaalschema van de reinigingsdienst, zodat mensen precies weten wanneer we komen. steken bewoners, scholen en verenigin gen samen hun han den uit de mouwen om de buurt op te fleuren. De actie voor de scholen is dit jaar op 14 mei, voor bewoners op 15 mei. Er doen dit jaar twaalf basisscholen mee uit Soest en Soesterberg aan de actie Zomer schoon. Zij zullen de omgeving van de scholen een opknapbeurt geven. Daarnaast gaan een aantal groepen 5 en 6 het groenbeheer en de inrichting van de eigen schoolomgeving jureren. Het juryrapport wordt per groep op 14 mei over handigd aan wethouder Harry Witte. De groepen 7 en 8 gaan heideterreintjes opschonen in het buitengebied, wat inhoudt dat ze jonge opslag van dennen gaan weghalen. ZWERFVUIL Op 15 mei gaat het wijkbeheerteam De Eng samen met een groot aantal kinderen tijdens een ronde door de wijk zwerfvuil opruimen om uit eindelijk te eindigen bij Bejaardencentrum Groot Engendaal. Ook op het terrein van het bejaarden centrum wordt samen met buurtcommissie Boekweitland een schoonmaakronde gehouden. Dat werken ook heel gezellig kan zijn, wordt bewezen door de aanwezigheid van muziek, hapjes en drankjes. Het wijkbeheerteam Klaarwater dat dit jaar is opgericht, gaat samen met een grote groep bewo ners het park Honsbergen schoonmaken. Ook het zand in de zandbak zal worden vervangen. Het wijkbeheerteam Smitsveen staat op de Smitshof met kramen om bloembakken te verkopen. Daarnaast krijgt de Ereprijsstraat een grote beurt door jongelui uit Smits veen. SKATEWEDSTRIJD Skaters uit de Dopsstreek zullen een skate- wedstrijd houden en voor en na de wedstrijd het skateplein schoonmaken. Tenslotte gaan een aantal verenigingen waaronder Vluchtelingen werk en Mileudefensie, De Vereniging van Eigenaren van Dalstaete, Buurtcommissie Boekweitland en een aantal spontaan georgani seerde groepen bewoners de buurt schoonmaken. We hopen op mooi weer om samen te werken, maar ook samen te vieren! VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM DE ENG 25 mei 29 juni De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 142 Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 27 mei 24 juni 26 augustus 30 september 28 oktober 25 november 16 december De vergaderingen vinden plaats om (9.30 uur in de Klimop school aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SOESTERBERG 18 mei De vergadering vinden plaats om 19.30 uur in Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17 Soesterberg. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. Pieter Roukes, bedrijfsleider van Spullenhulp: nieuwe vrijwilligers zijn zeer welkom bij het knngtoopcentrum. VRIJWILLIGERS GEZOCHT Spullenhulp is eigenlijk een gewone winkel, beaamt Roukes. "Maar er is één belangrijk ver schil: bij gewone winkels draait alles om de winst, en wij hebben geen winstoogmerk. We vinden het belangrijk dat ook mensen met weinig geld bij ons spullen kunnen kopen. We hebben inkomsten nodig om onze acht vaste krachten te betalen en dit pand te huren, maar we houden de prijken zo laag mogelijk en eventuele winst wordt aan goede doelen gegeven." Dat zoiets kan, is mede te danken aan de inzet van vrijwilligers. Nieuwe vrijwilligers zijn dan ook altijd zeer welkom bij het kringloopcentrum. Wie belangstelling heeft om zijn of haar vrije tijd op een gezellige en zinvolle manier in te vullen, kan bellen naar Spullenhulp, telefoon (035) 601 87 30. Op dit nummer is ook de ophaaldienst te bereiken. De zomeropeningstijden van Spullenhulp zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.30 uur en zaterdag van 9.00 tot 15.00 uur. ZOMERSCHOON De scholen die zich in het kader van Zomerschoon i hebben opgegeven voor extra activiteiten naast het schoonmaken van de directe schoolomgeving, gaan op vrijdag 14 mei de beheerder van het buitengebied helpen in de bossen en op een aan tal heideterreintjes. Ook gaan een aantal groepen 5 en 6 uit Soesterberg in de buurt van hun school het openbare groen jureren. Hun bevindingen zullen op vrijdag 14 mei worden overhandigd aan wethouder Harry Witte en de verantwoorde lijke uitvoerder van het wijkbeheer in Soest/ Soesterberg. Eens kijken hoe kinderen het open baar groen in het dorp Soesterberg beoordelen en jureren. Dit als aanvulling op de Entente Florale. Entente Florale is een landelijke wedstrijd tussen gemeenten, waarbij in 2004 het groenbeheer in het dorp Soest onder de loep wordt genomen. Meer hierover op pagina 1 van deze Op 't Hoogt. VELDWERK ZUIDERENG Informatie voor wandelaars en buurtbewoners (Molenweg, Veldweg etc.)! In de periode van 25 mei tot en met 17 juni komt u als u over de Zuidereng wandelt palen tegen met groene koppen. Het milieucentrum heeft deze palen neergezet. In de groene koppen op de palen zitten opdrachten, informatie en wegwijzers voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs in Soest en Soesterberg. In groepjes zullen de verschillende scholen de rondwandeling maken en de opdrachten doen. De volgende onderwerpen komen tijdens het veld werk aan de orde: de grafheuvel, de potstal- Project van Eng tot Eem: veldwerk doen in gebied van Eng tot Eem. cultuur (cultuurhistorie van Soest), het panorama, verschillende gewassen op de Zuidereng, het bodemprofiel, werken met een kompas, bomen herkennen aan hun silhouet enzovoort. Ook voor volwassenen zal er een speciale rond wandeling worden georganiseerd tijdens deze periode. De definitieve datum is nog niet bekend, dus hou de plaatselijke kranten en de radio in de gaten of bel het milieucentrum voor meer informatie. PROJECT VAN ENG TOT EEM Alle. brugklassers (ongeveer 270) van het Griftlandcollege gaan van 10 tot en met 12 mei 2004 veldwerk doen in het gebied van Eng tot Eem. Dit project is in 2003 voor het eerst uit gevoerd en is uit een samenwerking tussen het Griftlandcollege, het IVN Eemland en het milieu centrum De Kwekerij ontstaan. De opdracht- posten zijn te vinden bij de grafheuvel op de Zuidereng, in de Oude kerkebuurt en in de Eempolder. Als eindresultaat maken de groepjes een dwarsdoorsnede van het gebied van Eng tot Eem, waarop al hun bevindingen op een creatieve manier worden weergegeven. Van elke klas wordt de beste doorsnede uitgekozen door een jury, bestaande uit vakdocenten Biologie, geschiedenis en aardrijkskunde. Expositie in het gemeentehuis De 11 beste dwarsdoorsneden worden op 14 mei aan wethouder Harry Witte aangeboden. Hij neemt ze mee naar het gemeentehuis, waar ze vanaf 17 mei tot en met 31 mei in de hal voor iedereen zijn te bewonderen. ADRES: Molenstraat 157 OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - I MEER INFORMATIE: Johan Simon (035) 609 32 02 of Pauline van Norden (035) 609 34 54 E-MAIL: miiieucentrum@soest.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 15