Alom geestdrift op Cultuurfestival Rinke Tolmanpoëzieprijs 2005: 6Het sprakeloze landschap' 'Elk kind is uniek!' Colenso Consort in Open Hof werk? 'Eén minuut blootstelling aan lawaai al onveilig' Muziekkring Eemland presenteert jonge musici ZONNESTUDIO - SOEST WOENSDAG 12 MEI 2004 MDICAPTEN SLAS start voorbereidingen Ijyjij444»| 'Angel Contact' in de Bereklauw REGLEMENT Over zelfvertrouwen bij kinderen ZONNEBANKLAMPEN i 2004" SOESTER COURANT[CULTUUR I PAGINA 17 Evenement trekt meer bezoekers dan vorig jaar Klacht over popconcert Expo houtpastels in de Bereklauw (ad&elmjm ZONNEBANKEN Kerkstraat 7 Soest Tel: 602 30 22 4 1 partij ziet u een lijst s staat een naam. an deze partij; de emmen. IJ kiest nu uit. Dat kan de >t zijn, maar ook een onderaan de lijst. de naam van uw me die u heeft t venster. Controleer euze is. aad uw keuze aan? nknop, dat is de :t venster. U heeft nu ukt u op de hlanco- ;er. Vervolgens drukt U heeft nu blanco h vergist bij het it. U heeft bijvoor- idaat ingetoetst. )lang u de rode ingedrukt, kunt u hersteltoets in te et venster zit. uw keuze voor een rode stemknop in. LG VAN 3EN VAN UW GINA4VAN DE DURANT Voor de vijfde achtereenvol gende keer looft de gemeente Soest volgend jaar de driejaar lijkse Rinke Tolman-poëzie prijs uit. De organisatie van deze prijsvraag berust bij de Stichting Literaire Activiteiten Soest (SLAS). Rinke Tolman (1891-1983) was, zoals bekend, veldbioloog, journa list, auteur van talrijke natuurboe- ken en poëziebundels en ereburger van Soest. Het thema voor de trijsvraag is ditmaal 'Het sprake loze landschap'. De SLAS werkt •ok nu weer samen met het laams-Nederlandse literair/cul- :urele tijdschrift Schoon Schip '93. ".ij is begonnen met de voorberei- lingen voor het driejaarlijkse lite- ire evenement en heeft inmiddels iet reglement vastgesteld. Dat is •nlangs onder de belangstellende edia verspreid. naken in verband met net Besluit administratie- erkeer (BABW) bekend, van bijlage I van het RL-62 nabij de woning te Soest een parkeer- aan te geven. van bijlage I van het TX-72 nabij de woning ïen parkeerplaats voor n tegen dit besluit be- m burgemeester en wet- de datum van de be lt te worden gericht aan Postbus 2000, 3760 CA ngen over bezwaar) en ndere bepalingen over •t bestuursrecht zijn van i ook om een voorlopige als er tijdelijke maatre- tot de beslissing op het /vacht. Het verzoek moet it van de rechtbank te DA te Utrecht, huldigd van 116,- voor >2,- voor een rechtsper- •e wet bestuursrecht is ELKE WEEK EEN SOESTOïScOURASIT, IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 ■Geraakt door Engelen'. In de Be reklauw, Steenhoffstraat 63, zal jeen workshop van twee donder dagmiddagen gehouden worden waarin de deelnemers zich openen jvoor contact en samenwerking met de engelen. Leidster is Gitti 3örog, ervaren in het 'leven met [engelen'. Mensen hebben altijd engelen om zich heen gehad. Ónze werelden zijn in feite één. Voorlopig echter [zijn de engelen nog onzichtbaar, "daar door de bereidheid ons be wustzijn te openen mogen wij nu contact met hen maken. Dat brengt een diepe verrijking van het lieven teweeg. Gevoelens van on- I macht en eenzaamheid lossen op lin de vriendschap van deze liefde- I volle krachten. Mensen leren te I vertrouwen en zich over te geven laan hun steun en leiding. Het is I een proces van verwondering, ver- I rassing en... vreugde! En het blijkt I dat engelen ook contact met óns I zoeken! De zorgelijke toestand van I de wereld heeft scharen engelen I naar de aarde geroepen om ons bij te staan. Juist nu is er grote be hoefte aan samenwerking tussen mens en engel. De contactmiddagen worden ge houden op 3 en 10 juni vanaf 14:00 uur. De deelnemers gaan leren hoe zij zich open kunnen stellen voor de energie van hun beschermengel en hem/haar mis schien bij naam ontmoeten. Een spiritueel avontuur! Men kan zich opgeven bij mevr. W. Hakvoort, Steenhoffstraat 63, SS 6019176. 1. Het thema is: 'Het sprakeloze landschap' 2. Iedere deelnemer/ster zendt ten hoogste twee - niet eerder ge publiceerde of bekroonde - in het Nederlands gestelde gedich ten in van maximaal 35 regels, getypt of geprint op A4-formaat, in viervoud, gericht aan de secretaris van de jury: Jan Visser, Gerrit van der Veenstraat 52, 3762 XM Soest. Hij is voor na dere informatie telefonisch bereikbaar via 82 035-6014283. 3. De inzendingen dienen uiterlijk op 31 MAART 2005 binnen te zijn bij de secretaris van de jury. Onvoldoende gefrankeer de inzendingen worden niet aanvaard. De gedichten worden niet geretourneerd. 4. De gedichten blijven eigendom van de auteurs; ze dienen ech ter anoniem - met vermelding van een niet eerder gebruikte schuilnaam - te worden ingezonden. In een bijgevoegde geslo ten envelop, waarop deze schuilnaam is herhaald, dient de inzend(st)er zijn/haar werkelijke naam, adres, geboortedatum en telefoonnummer bij te voegen. Voor verdere informatie over de prijsuitreiking dient men tevens voldoende postzegels mee te zenden. 5. De jury is als volgt samengesteld: Nelleke Streefkerk, voorzitter van de SLAS (voorzitter) Trees Nelissen, boekhandelaar te Soest Werner Paans, voorzitter van het Cultuurplatform Soest Jan Visser, dichter/columnist (secretaris) 6. De jury nomineert tien inzendingen en kiest daaruit drie ge dichten die bekroond worden. De hoofdprijs is een geldbedrag van 250 euro plus een oorkonde; de tweede prijs is een geld bedrag van 125 euro en de derde prijs is een geldbedrag van 75 euro. 7. Over de uitslag van de poëziewedstrijd wordt geen briefwisse ling gevoerd. De uitspraak van de jury is bindend. Deze wordt bekend gemaakt door drs. J.J.L.M. Janssen, burgemeester van Soest, tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het gemeen tehuis te Soest, Raadhuisplein 1, op vrijdagavond 20 mei 2005, vanaf 20:00 uur. De prijzen worden uitsluitend tijdens deze bij eenkomst, na voorlezing van het juryrapport, aan de winnaars overhandigd. 8. De drie winnende gedichten worden gepubliceerd. Door deel te nemen aan de wedstrijd verklaart men zich ak koord met dit reglement. Morgenavond - donderdag 13 meï - wordt in de Emmakerk een bijeenkomst gehouden over het onderwerp: 'Elk kind is uniek'. De bijeenkomst is be doeld voor ouders van kinde ren tot en met 12 jaar. Met name wordt aandacht besteed aan het zelfvertrouwen van kinde ren. De avond wordt ingeleid door Caroline Penninga-de Lange. Zij is orthopedagoog en werkte jaren lang als schoolbegeleider met leer- Caroline Penninga. lingen en leerkrachten in het basis- en speciaal onderwijs. Ze heeft een eigen pedagogische praktijk 'Klim op' in Amersfoort waarin ze ouders en kinderen adviseert bij opvoedingsvragen. Aspecten die uitgebreid aan de orde komen zijn: zelfvertrouwen en zelfbeeld; een negatief zelfbeeld; ontwikkeling van een gezond zelfvertrouwen; een gezond zelfbeeld in bijbels per spectief; bouwen aan zelfvertrou wen. De bijeenkomst begint om 20:00 uur, er zal eerst een lezing worden gehouden. Daarna zal er een kor te pauze zijn waarin men boeken over dit onderwerp kan inzien en eventueel kopen. Na de pauze kunnen de bezoekers plaatsnemen aan een 'thema-tafel', waaraan wordt gediscussieerd aan de hand van vragen over het onderwerp en eigen ervaringen. Iedereen kan zelf een thema kiezen. De bijeenkomst wordt om ca. 22:00 uur afgesloten. De toegang is voor iedere geïnte resseerde vrij toegankelijk, maar aan het eind wordt een bijdrage gevraagd ter dekking van de kos ten. Info: Janke Holman, 6468370 of arie.janke@hetnet.nl. wmv.rabobankonline.com TEVENS VERKOOP VAN Pagina 4 55 soest.nl hine. Op het bedie- nachine ziet u staan. Boven elke en de naam van een >litieke partij u wilt van deze partij op )g geen toets in. Dat In het kader van de zondag middagconcerten in De Open Hof concerteert op zondag middag 23 mei het Colenso Consort onder leiding van Jan Hulst met solistische medewer king van de organist Jean Tel- der en de hoboïsten Janneke Jongewaard en Sacha Hubert. Het Colenso Consort Eén van de hoogtepunten van het concert is ongetwijfeld het concert Op.4, Nr.1 van George Friderick Handel voor orgel en orkest, dat Jean Telder zal uitvoeren op het prachtige Nijsse-orgel dat zich zo voortreffelijk leent voor het uitvoe ren van concerten met orkest. Handel schreef het orgelconcert als opvulling voor de opera 'Alexan- der's Feast', dat niet avondvullend was. De beide hoboïsten van het orkest soleren in het concert voor twee hobo's Op.7, Nr.5 van To- masso Albinoni, beroemd van zijn 'Adagio' waar hij maar heel weinig de hand in heeft gehad. Verder staan een concert van de Neder landse componist Willem de Fesch en een concerto grosso van de Ita liaan Francesco Barsanti op het programma. Het concert begint om 16:00 uur en de toegang is gra tis. Aan de uitgang zal er een col lecte zijn ter bestrijding van de on kosten. Wie je ook spreekt na afloop van het (tweedeCultuurfesti val, degenen die erbij waren steken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. En dat moeten er heel wat geweest zijn, afgaande op de medede lingvan de organisatoren dat er meer bezoekers waren dan vo rig jaar, tijdens de eerste editie van het festival. Een van de be trokkenen schat het aantal op 3500 a 4000 mensen, uit Soest én daarbuiten. De keuze om het festival te con centreren op slechts twee locaties is heel goed bevallen, zowel bij de organisatie als bij het publiek. Omdat ook het weer alleszins meewerkte - het was 's morgens nog wel bewolkt en wat aan de kil le kant, maar om een uur of twee brak de zon door - werd het zeer aangenaam om in de omgeving van gemeentehuis en Witte Boer derij te verblijven. In de achtertuin van het raadhuis, waar de kunst- Acrobatiek (links) en danskunst (onder) op de Witte Boerderij. Foto: Foto Bell markt werd gehouden ('met nogal wat amateuristische huisvlijt en dus hoog macramé-gehalte', vond een van de bezoekers) en ook een aantal muziekmanifestaties plaats vond (in de muziektent), was het dus goed toeven. Ook het 'terras' deed daar goede zaken. De verschillende cultuur-uitingen trokken allemaal volop belangstel ling, al gold dat helaas wat minder voor de dammers en de schakers die in de tent op het Raadhuisplein hun 'kunsten' vertoonden, maar daar toch wat uit de loop van het publiek zaten. Ze zouden waar schijnlijk ook wat meer in 'the pic ture' zijn geweest als ze een plaats je in de achtertuin gekregen had den. Volgens sommige bezoekers was het muziekprogramma in de raad zaal verreweg het meest geslaagde onderdeel van het hele program ma, waarbij vooral de 'Schubertia- de' aan het eind van de middag op veel waardering kon rekenen. Maar ook de optredens van het Odeon-saxofoonkwartet, het Lo gos Cantat-koor, het Byzantijns Kleinkoor en Chorus Line vielen in de smaak, evenals de 'poetry slam' van Quirien van Halen en zijn vader. Indrukwekkend was volgens anderen ook de 'multicul turele' poëzievoordrachten van zes allochtone Soesters, die met een gedicht in hun eigen taal voor het voetlicht traden. 'Ko Ko' Bij de opening had het mannen koor Apollo al de aandacht op zich gevestigd, vooral door de unieke combinatie met burgemees ter Koos Janssen en Conny Vink, die gezamenlijk - 'Ko Ko' wor den ze hier en daar al genoemd - het lied over het Soest-gevoel (reeds bekend van de nieuwjaars receptie) van Dick Koblens en Wolfgang Mozart ten gehore brachten. Volgens waarnemers heeft Janssen best een aardige stem. Overigens besteedde Cul tuurplatform-voorzitter Werner Paans bij de opening ook op ge paste wijze aandacht aan het plot seling overlijden van GGS-raads- lid Gerard van den Deijssel, die het Cultuurplatform en het festival altijd een warm hart had toegedra gen. Ook de muziek op de kunstmarkt - o.a. jazz van Artishock, het Shanty-koor van de Rotaryclub, de Koerdische sazband en de accor deonisten van Animato - oogstte de nodige waardering, en dat gold ook voor de Turkse volksdans groep, balletschool Sylvia, de volksdansgroep Radost, de thea terschool Antares en de Fountain- koren, die het - veelal jeugdige - publiek in de Witte Boerderij kos telijk vermaakten. Ook goochelaar Fl!p en verhalenverteller Jan Kle- ijn trokken veel publiek. 's Avonds was het Raadhuisplein het domein van de jeugd. Het Jeugdnetwerk Soest tekende hier voor een geslaagd popconcert met illustere bands als Bitter Lemon en Tuxedo, die met de enthousiaste dj Wouter de Moor voor een bijzon der muzikaal programma zorgden. Dat bracht volgens een enkeling wel wat te veel lawaai met zich mee (er kwamen bij de politie klachten binnen uit Overhees en het Smitsveen), maar niet uit de directe omgeving, die door de or ganisatoren trouwens tevoren was geïnformeerd. 'Je hoort zo vaak dat er niks te doen is voor de jeugd in Soest, maar als je dan wél eens wat doet heb je altijd weer mensen die zo nodig moeten protesteren,' aldus een van de deelnemers. Het bestuur van het Cultuurplat form is zeer goed te spreken over het evenement, dat wat hen betreft ook zeker volgend jaar weer zal plaatsvinden. Voorzitter Werner Paans: 'Het hangt natuurlijk in sterke mate af van het besluit van de gemeenteraad, die belooft heeft Het popconcert bracht 's avonds onvermoede talenten aan het licht. Foto: Foto Bell het Cultuurfestival dit jaar te eva lueren. Als de raad verder wil met het festival, moet er wel vastgelegd worden dat er voor een aantal ja ren subsidie wordt verstrekt. Dan hebben we vastigheid. Anders word je veel te veel beperkt in de opzet. Als je het van fondsen moet hebben ben je ook niet zeker van je zaak. Dat is altijd veel te specu latief.' Volgens hem rust er ook op Het duo 'Ko Ko' opende het festival met Apollo. Foto: Foto Bell het Cultuurplatform zelf een zwa re taak. 'Je kunt natuurlijk niet ie der jaar met hetzelfde programma komen, dus het vergt nogal wat creativiteit. We moeten met z'n allen goed nadenken over het ver volg.' Een bewoner van de Ereprijs straat heeft bij burgemeester Janssen zijn beklag gedaan over de 'enorme geluidsover last' tijdens de manifestatie op zaterdag 8 mei, tussen 22:20 en 23:30 uur. Op dat tijdstip was het popconcert op het Raadhuisplein (in het kader van het Cultuurfestival) in vol- Ie gang. Volgens de briefschrijver, de heer J. Troost; had de politie, bij wie al 'zeer veel klachten' waren binnen gekomen, hem verteld dat de ge meente daarvoor een vergunning had afgegeven. Zijn vraag aan de burgemeester is dan ook: 'Wil de gemeente hiermee een precedent scheppen, om geluidsoverlast en burengerucht voortaan als 'nor maal' te gaan bestempelen?' De Soester roert verder in zijn brief het punt van eventuele verze keringsclaims aan. 'Gezien mijn werk met preventieprogramma's tegen gehoorbcschadiging is het mij bekend dat in de toekomst niet zozeer de ARBO, maar eerder verzekeringsmaatschappijen een rem zullen zetten op de versprei ding van schadelijk geluid. Simpel door bedrijven verantwoordelijk te stellen en claims voor gehoorscha- de niet meer te honoreren als er geen adequate maatregelen zijn genomen. Ik hoop dat dit ook spoedig gaat gelden voor organisa toren en vergunningverstrekkers als recreanten claims zullen gaan indienen,' aldus Troost. 'Veilige tijd' Volgens hem hebben de geluidsni veaus zaterdagavond ter plekke zeker tussen de 100 en 120 db(A) gelegen. 'Wist u dat recreanten bij dergelijke geluidsniveaus een 'vei lige tijd' van blootstelling hebben van minder dan één minuut? Wist u dat gehoorschade epidemisch lijkt te worden? Waar wilt u aan meewerken? Veroorzaken of voor komen?, aldus de Soester in zijn brief aan burgemeester Janssen. Tot half juni zal er in de kunst winkel de Bereklauw een exposi tie te bezichtigen zijn van de Duit se kunstenares Julie Fichter. Zij overleed vorig jaar op 96-jarige leeftijd in Uffelte (Dr.) waar zij ja renlang samen met haar man in .een als galerie omgebouwde boer derij heeft gewoond. Julie Fichter werd geboren in Stuttgart en kreeg de gelegenheid om haar te ken- en schildertalenten door ver schillende opleidingen te ontwik kelen. Na verloop van een aantal jaren ontwikkelde zij een geheel eigen techniek om pastels te teke nen en te schilderen op hout, ge bruikmakend van de aanwezige houtstructuur en houtnerven. In haar houtpastels zijn schitte rende vormen en afbeeldingen te zien van sprookjes, sagen, legen den en taferelen uit de bijbel. De unieke variatie van de verschillen de houtsoorten als berk, eik en populier inspireerde Julie Fichter als doorgangspoort naar de sprookjes- en geestelijke wereld. Als eerbetoon aan deze bijzonde re kunstenares is de expositie in gericht. Naast haar houtpastels zijn er ook boekjes en kaarten te verkrijgen. Ieder die is geïnteres seerd is, is van harte welkom. Openingstijden van de winkel: maandag t/m vrijdag 10-12 en 14-17 uur; zaterdag de hele dag, 10-17 uur, Steenhoffstyat 63. Leuk om weg te geven. Vraag naar de mogelijkheden. Kerkstraat 7 3761 CR Soest Tel.: 035 - 602 30 22 Naam:. Zonnebank met 2 gezichtsbruiners 10 x 48,00 per keer 5,90 Snelbruiner met 3 gezichtsbruiners 10 x 61,00 per keer 7,30 Jumbo 10 x 84,00 per keer 9,60 Mega Jumbo 10 x 96,00 per keer €10,80 Zoals gebruikelijk heeft de Mu ziekkring Eemland ook dit j^iar weer enkele jonge musici uitge nodigd. Vorige week zondag wa ren het de hoboïste Marije Cle- mens en de cellist Sebastiaan van Halsema met hun begelei ders, de pianisten Hilde Stolker en Arina Aartsen. kestklank ook maar enigszins op een vleugel te realiseren is haast onmogelijk. Overigens werd het zeer goed gespeeld en had ik ook bewondering voor de pianiste Arina Aartsen, zoals zij de orkest partij tot klinken wist te brengen. Daarna weer het duo Marije Cle- mens en Hilde Stolker, die het programma mochten besluiten. Eerst een aantal Hongaarse volksliederen voor hobo en piano van Bela Bartok (1881-1945) en tot slot een sonate van Camille Saint Saëns (1835-1921), mooi van toon, muzikaal en technisch voortreffelijk gespeeld. Een geslaagde middag. Deze jon ge muzikanten zullen zeker hun weg vinden in de Nederlandse muziekwereld, ook al wordt het steeds moeilijker, gezien de vele bezuinigingen. Dit was alweer het laatste concert van het seizoen 2003-2004. Zondag 3 oktober begint het nieuwe seizoen. J.W. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.30 uur tot 22.00 uur 09.30 uur tot 18.00 uur Ze brachten een zeer gevarieerd programma ten gehore. De ho boïste opende het concert met 'Sarabande en Allegro' van de weinig bekende Franse compo nist, pianist en dirigent Gabriel Groulez (1879-1944) die in Parijs compositie studeerde bij Gabriel Fauré, en ze vervolgde met 'Peti- te Complainte' van de Zwitserse componist Frans Martin (1890- 1974), die van af 1964 in Neder land heeft gewoond. Het was, voor mij althans, een eerste ken nismaking met deze aardige stuk ken, die meer dan voortreffelijk werden gespeeld, samen met Hil de Stolker aan de vleugel. Daarna was de cellist Sebastiaan van Halsema aan de beurt. Hij begon met Faurés bekende 'Ele gie', gevolgd door Beethovens tweede cellosonate pp. 5 no. 2 in g. kl.t. Ook hier weer twee uitste kende musici, waarbij vooral de grotendeels in Rusland opgeleide pianiste Arina Aartsen opviel. Na de pauze ging Van Halsema verder met het laatste deel van het celloconcert van Edward El- gar (1857-1934). Het is de laat ste jaren zeer ongebruikelijk om concerten op recitals met piano begeleiding te spelen. Om de or- Hoboïste Marije Clemens eh pia niste Hilde Stolker tijdens het con cert in Hilton Royal Pare Soestdui- nen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 17