nt iewoners tegen schoollocatie Wostok [erdenking van slachtoffers 'orlogsslachtoffers herdacht Weervrouw opent expositie KERKDIENSTEN door Hollandse Helihelden MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Expositie in De Drie Eiken PAGINA 20 :en achter een oede naam itaat NVM N HUIS EN HUIS W W ÉL 1 1 1 van WOENSDAG 12 MEI 2004 t td. «s - <024i ^SB neemt afscheid van secretaris Arie Treur indrukwekkende plechtigheid op vliegbasis /aardige plechtigheid op Odijkplein Dierenkliniek Soesterberg afentiv Optreden voor 55-plussers Aquarellen en tekeningen van bewoners Monique Somers op 27 mei in luchtvaartmuseum K©l.anj(o)c^ Yele hennepplanten in onbeheerd pand 'De Drie Eiken' f Rommelmarkt in De Drie Eiken Soester Courant in Soesterberg aT-entiv k.k. o 1 "woonlaag Ikamer acatie "gelegenheid papp. [1 BO m2) iet zuidwesten Ce parkeerplaats s. van 11:00 tot 15:00 uur st. semi-bungalow met 2 carports en een Finse n2 dat verscholen ligt achter de vrijst. woningen i. vide, zw toilet, ruime en zonnige woonk. met en laminaatvl., open hoekkeuk. met inb.app. met ligb., douche en wast, Bijkeuk. met CV- kelderruimte. 1'verd.: overl., 2 gr. slpkm met 10 m3. Zonnig woonh., v.v. dubb. glas met veel •t aan weerszijden een groot perc. openb. groen. 349.000,- k.k. er \hkelairshuis 11 AT Amersfoort t'A'i, "--'i 00, FAX 03 3 - 472 88 12 lcruitcrmakclaarshuis.nl I? T> tcrmakelaarshuis nl P a.s. van 11:00 tot 15:00 uur Slangenbosje gel uitgeb. middenwoning met et vrijst. houten blokhut en perc. van 167 m2. te en ruime uitgeb. woonk.( 45 m2) met toog, jren. Open keuk. met nwe inb.app. Aangeb. 3tel (2002). 1® verd.: 3 slkm; kastenwand. Luxe en wast.meubel. 2® verd.: bergvl. Alg.: bj 1955. iet optimale woonsfeer in aantr. woonomg. is: 239.000,- k.k. Jitcr Makclaarshuis Uil AT Amersfoort 27 <>o. fax 03 3 -472 88 12 ïacruitcrmakclaarshuis.nl 17® X? A uitcrmjkelaarshuis.nl rrAV SOESTERBERGS >e||Lc Redactie-adres: A k Jan van Steendelaar, JL. JA. Molenstraat 112, Soest JEr is een spanningsveld aan het Jicht gekomen tussen enerzijds legenstanders van de locatie kampweg voor de nieuwe Wet- houder De Haanschool en an derzijds tegenstanders van de locatie Wostok. Tijdens de jaarvergadering van de Vereni ging Soesterbergs Belang [VSB) in dorpshuis Burgstede Tkondigde Peter van Esseveld jnaandagavond namens de Wo- ttok-bewoners een brief aan Mie binnenkort over dit onder- terp naar de gemeente wordt gestuurd. Overigens hebben de Wostok-be- Ironers niet alleen bedenkingen bij liet bouwplan voor deschool, baar ook bij de plannen voor kpollo-Noord: het bouwen van koningen achter Kontakt der kontinenten en de Open Ankh. Zij maken bezwaar tegen het feit dat de gemeente de bestemming van deze grond van 'bos' wil ver anderen in 'wonen', waardoor wo ning- en/of schoolbouw mogelijk wordt. Uitvoering van dit plan 'kan voor ons een drastische daling in ons emotionele en fysieke woonge not betekenen', aldus de bewoners in een brief aan de gemeente, evenals nadelige financiële conse quenties. Bufferzone Zij willen de bosstrook handhaven zoals die nu gebruikt wordt: als wandelgebied, al dan niet met honden; als veilig groen speelter rein voor kinderen; als natuurlijke bufferzone waardoor een besloten karakter wordt gecreëerd en waar door (monumentaal) groen in tact blijft. Eventuele woning- en/of schoolbouw kan achter het hek van De Open Ankh worden gereali seerd. Ten slotte moet de ontslui ting van dit eventuele nieuwe woongebied ter hoogte van de Ka- merlingh Onneslaan komen. Zoals in veel voorafgaande bijeen komsten in Soesterberg kwam ook in de vergadering van de VSB het totaalplan dat voor het dorp is ont wikkeld en dat momenteel volop in de belangstelling staat uitvoerig aan de orde. Scheidend secretaris Arie Treur (Piet Pieren deed het voorstel hem voor zijn vele werk zaamheden tot erelid te benoe men; het bestuur zegde toe deze mogelijkheid te onderzoeken) stel de 'dat de gemeente meer verant woordelijkheid voor het door de Werkgroep Toekomstvisie Soester berg (WTS) totaalplan zou moeten nemen. De situatie nu geeft de ver houdingen weer hoe èr vanuit Soest tegen het plan wordt aange keken en hoe ermee wordt omge gaan. 'We moeten nog maar zien wat er in de toekomst gaat gebeuren, met Soesterberg, want er is nog niets gebeurd van alles wat er in het to taalplan staat. De houding, laat ik dat dan maar zeggen als burger, van de gemeente bevalt mij niet. Het plan wordt nu een beetje neer gelegd, dat kun je horen uit de manier van benaderen van bestuur ders die achterin de zaal zitten: het is het feestje van Soesterberg. Het wil zo graag een totaalplan, daar heeft het zelf om gevraagd, dat heeft een werkgroep uit de bevol king nu gemaakt. De gemeente heeft er na de overdracht van het plan door de WTS op 2 april al leen maar iets aan toegevoegd.' Er zou een boekje van gemaakt worden, er zou een flyer bij de uit nodiging voor de twee praatavon den komen, en zou een samenvat ting gemaakt worden, maar ner gens is iets van terechtgekomen. 'Dan begint het bij mij te kriebe len', aldus Treur in zijn laatste ver gadering als bestuurslid van de VSB. Voorzitter Yvonne Hoekstra zei dat de VSB in Treur een energiek bestuurslid verliest. 'Van wie ik soms dacht: hoe houdt hij het vol? Hij heeft ontzettend veel gedaan voor de vereniging.' Zij betreurde zijn vertrek en stelde hem een pas send afscheid in het vooruitzicht. Aansluitend deed zij een beroep op de leden om zich voor een be stuursfunctie beschikbaar te stel len, want een bestuur van zes (en straks nog maar vijf) leden is te klein om het vele werk dat de VSB doet en nog te wachten staat goed te kunnen uitvoeren. Een poging van een van de leden om hem een public-relationsfunc- tie te geven, wees Treur zelf af: 'De afgelopen vier jaar heb ik in het contact met de overheid geen hoge pet op gekregen van die over heid.' Hij heeft ervaren dat de con tacten vaak een kwestie van lange adem zijn en dat er slechts 'mond jesmaat een klein succesje te beha len is.' Daarom voelt hij niets voor de politiek. 'Ik ben geen compro misfiguur, ik ga voor argumenten. En dat moet je in de politiek, denk ik, te vaak loslaten.' Zaterdag 15 mei zondag 16 mei Rooms-katholiek, Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 aalm. R. v.d. Vring en pastor B. Tieman; eucharistie viering; kinderkoor Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. R. Zandstra Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra; Pauluskoor, Hoevelaken World Outreach Church (info locatie: 280346-350458) 10:30 H.D. Gosseth let meest opvallend op de diegbasis Soesterberg tijdens jaarlijkse herdenking op 4 nei van de overleden militai- van de Koninklijke Lucht- nacht en de oorlogsslachtof- uit het dorp Soesterberg was de herdenking van twee bverleden oud-vliegers. Voor pet óverige verliep de plechtig heid op de Soesterbergse basis piet anders dan in voorgaande pren. [sla het halfstok strijken van de Jederlandse driekleur en de vlag Tan de Koninklijke Luchtmacht, plgden enkele toespraken, onder pderen door de Bevelhebber der uchtstrijdkrachten, luitenant-ge leraal Dick Berlijn. Bij de jaarlijk- p herdenking op de Bakermat van militaire luchtvaart waren ook feze keer veel burger- en militaire utoriteiten aanwezig, naast enke- b deputaties van oud-militairen en Éwoners van het dorp Soester- Fë- i zijn toespraak stelde generaal Berlijn dat het belangrijk is om de ervaringen van en herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog te behouden. Gelukkig zijn er veel getuigenissen die de offers tastbaar maken, zoals die van Jan Flinter- man. Oud-vlieger Flinterman beschrijft onder meer een moment uit 1942 waarbij zijn eenheid een confron tatie aangaat met vijftig Duitse ja gers. Hij verhaalt hoe een Neder landse collega-vlieger zwaar wordt getroffen, maar de thuisbasis toch haalt. 'Nog nooit heb ik een Spit- fire gezien, die zo kapot is als die van Kees en toch nog een norma le landing op het vliegveld uitvoer de.' Flinterman beschrijft vervol gens dat zijn collega-vlieger wordt overgeplaatst naar een andere een heid en een week later om het le ven komt na door Duitse toestel len te zijn neergeschoten. De bevelhebber sloot zijn toe spraak af met de woorden die de onlangs overleden luitenant-kolo nel-vlieger b.d. Kees Merkelbach in 1985 sprak: 'Herinnering is de spiegel van het verleden. Herinne ringen moeten ons behoeden voor Met een indrukwekkende plech tigheid op de vliegbasis Soesterberg werden de slachtoffers van de Twee de Wereldoorlog herdacht. Foto: Gerard van Bilsem het maken van steeds weer dezelf de fouten. We moeten ons iedere keer die spiegel voorhouden opdat wij niet vergeten, want wij moeten er vandaag voor zorgen dat mor gen niet weer gebeurt, hetgeen wij gisteren hebben meegemaakt." Na de kranslegging door de Bevel hebber der Luchtstrijdkrachten, veteranen (oud-vliegers uit 1937), Oranje Comité Soesterberg en overige instanties, werd het Wil helmus gespeeld, gevolgd door het overvliegen van vier F-16's in de zogenoemde 'lost wingman'-for- matie, waarbij de symmetrie met opzet wordt verstoord door een opengevallen plaats in de formatie. De plechtigheid werd afgesloten met een défilé langs het monu ment. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. schatting 350 belangstel inden waren op 4 mei aanwe- ig bij de jaarlijkse dodenher- nking bij het vrijheidsmonu- lent op het Odijkplein. Hier in voorafgaand was er, even als voorgaande jaren, in de Ca- TÉoluskerk een herdenkings dienst gehouden. In deze dienst hield ds. R. Zandstra een overdenking met als thema 'Vrijheid is kiezen en delen'. Tijdens deze dienst, waaraan het Caroluskoor onder leiding van di rigent J. de Groot en organist El- mar de Zwart medewerking ver leenden, zong het koor toepasselij ke liederen. De sopraan Andrea van Vuuren bracht onder meer het Ryé Maria van Verdi, en Am Gra- Anselmos van Schubert ten ge- jore. Een fluitistenkwartet onder riding van mevrouw T.E. Siel- lorst-Cammenga vertolkte Eine eine Nachtmusik van Mozart. evrouw B. van Bavel droeg het jedicht 'Levend Verleden' van :onie Beks voor. a afloop van de dienst ging de Itille tocht, voorafgegaan door mfloerste trom, naaf het monu- rent op het Odijkplein, waar de irewacht gevormd werd door mi litairen van de Koninklijke Lucht- ;n Landmacht. De muziekvereni ging Odeon verleende hier weder om haar medewerking. The Last Post werd geblazen door Michiel van Esseveld. De schoolkinderen van de drie ba sisscholen vormden een erehaag bij j de vlaggen. Wethouder Bert Krijger hield een korte toespraak en Irene van Ess eveld droeg het gedicht 'Mijn oor log' van Jurre van de Berg voor. Hierna legden de wethouders Bart Krol en Bert Krijger namens de gemeente Soest een krans, gevolgd door vertegenwoordigers van de fensie, Oranjecomitc, scholen, ge zamenlijke Ouderenbonden en Raad van Kerken. Het Oranjeco- Naast vele anderen legden ook een vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht een krans bij het monument aan het Odijk plein. Foto: Pol de Soeten mité legde eveneens een bloem stuk, voor de 33 gevallenen van Soesterberg. Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en CJ. Schievink, Kampweg 50, ©352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichtjng Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 033-2994669; dag en nacht bereikbaar. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: ©0900-8844; alarmnummer:© 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, ©035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, ©06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, ©351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, ©352391. Grof vuil, ©0800-7662000. Op Hemelvaartsdag, donder dag 20 mei, wordt in het Mili taire Luchtvaart Museum te Soesterberg de luchtige voor stelling Hollandse Heli Hel den' opgevoerd. De spannende reddingsactie vindt plaats in het Flying Center van het mu seum en wordt verzorgd door Fandemonia Science Theater Nederland. Tijdens de voorstelling 'Hollandse Heli Helden' nemen adjudant Moers en sergeant Vroom de toe schouwers mee terug naar de zwoele zomer van 1976. Vlieger Moers en boordmonteur Vroom zijn werkzaam bij de Search and Rescue (SAR), een onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht, dat gespecialiseerd is in de hulpverle ning aan mensen in nood rond de Waddeneilanden. Op Terschelling maken Moers en Vroom zich ge reed om met hun helikopter, een Alouette III, een reddingsactie uit te voeren boven de golven van de Noordzee. Hollandse Heli Helden is een dy namische voorstelling met veel ac tie waarbij zowel de vlieger als de boordmonteur de hulp van het jonge publiek kan inroepen. Geza- Scène uit de voorstelling Hol landse Helihelden in het Militaire Luchtvaart Museum in Soester berg. menkjk zorgen zij voor een goede afloop van de reddingsoperatie. De voorstelling is, net als het mu seum, gratis te bezoeken en wordt op donderdag 20 mei om 13:00, 14:00 en 15:00 uur opgevoerd. Website museum: www.militaire luchrvaartmuseum.nl Kampweg 50 te Soester berg organiseert dit jaar op woensdag 12 mei en 19 mei weer een KONIJNEN ENTACTIE U kunt hiervoor terecht van 15.00 uur tot 17.00 uur. Alleen tijdens de entactie is het tarief 17,50, normaal is het tarief 38,50 per ko nijn. Telefoonnummer 0346-352467. Dierenartsen Paul Theuns en Claire Schievink. Uwpersoonlijk financieel adviseur Ook voor uw reisverzekering 0346-3315 34 Montgomeryweg 23-C Soesterberg Een bewoonster van De Drie Ei ken, mevrouw Toos Eeftens, biedt alle 55-plussers in Soesterberg een muzikale middag aan. Op zondag 16 mei kunnen belangstellenden terecht in het ontmoetingscentrum van De Drie Eiken aan het Dorps plein voor een optreden van mu ziekgezelschap Accolade. Het brengt vanaf 14:00 uur liedjes uit de oude doos en kinderliedjes. In de hal en de grote zaal van het ontmoetingscentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein is tot eind van deze maand een expositie te zien. Er hangt werk van leden van de aquarelleer- club De Drie Eiken. Een twin tigtal leden heeft er zeer geva rieerde schilderstukken en te keningen voor afgestaan. Het is de eerste expositie sinds vijf jaar geleden bewoners van De Drie Eiken voor het eerst gingen teke nen en schilderen. Het eerste club je telde amper tien leden. Inmid dels zijn het er meer dan twintig. Met veel enthousiasme komen ze in twee groepjes een keer in de week op dinsdag bij elkaar om onder leiding van vrijwilligster Ti neke van der Velden in tien lessen de mooiste werkstukken te maken. In het begin was er een stilleven dat de cursisten moesten nateke nen. Tegenwoordig is het zo dat er een voorbeeld wordt gegeven dat men weliswaar geacht wordt na te tekenen, maar dan wel met een ei gen inbreng. Deze vorm wordt steeds meer gestimuleerd. Het is de bedoeling dat de deelnemers volgend seizoen aan de hand van een model gaan werken. De cursus is overigens niet tot aquarelleren beperkt gebleven. De 'kunste- naarsclub' is uitgebreid met wer ken in acryl en pastel. Een van de deelneemsters en ex posanten is mevrouw ('Ik kom uit Brabant, daar zeggen ze dat niet, zeg maar Toos') Eeftens, die nu Toos Eeftens bij een van haar werken op de expositie in De Drie Eiken in Soesterberg. Foto Eemland Pers tien jaar met plezier in De Drie Eiken woont. Zij wijst op een schilderij en zegt: 'het is heel ver bazend. Er kwam hier een meneer op tekenen die nog nooit een pot lood had vastgehouden. En als je ziet wat die man maakt....' Zelf heeft ze onder meer een clown af gestaan, gemaakt met speciale pot loden die ze,eerst natmaakt. 'Dat is niet volgens de regels, maar ik ben nu eenmaal dol op kleuren mengen.' Wat zij en de anderen van de 'aquarelleerclub' aan moois hebben gemaakt, is nog tot eind mei in De Drie Eiken te zien. Daar is trou wens in de vitrine in de hal nog een (wissel )expositie ingericht van oud timmergereedschap, een col lectie van verzamelaar H.A. ter ■Weijden. Van vrijdag 28 mei tot en met 10 oktober is in het Militaire Luchtvaart Museum aan de Kampweg in Soesterberg de ex positie Condensstrepen en Rooksporen is zien. Op don derdag 27 mei opent weer vrouw Monique Somers deze bijzondere tentoonstelling. Tij dens deze bijeenkomst worden ook de prijswinnaars bekend gemaakt van de fotowedstrijd die hieraan gekoppeld is. Bij helder weer laten vliegtuigen strepen achter in de lucht die soms na het passeren van de toestellen nog langdurig zichtbaar blijven. Dit zijn zogenaamde condensstre pen. Het ontstaan van de condens strepen wordt toegelicht met be- -hulp van fotomateriaal en audiovi suele presentaties. Tijdens lucht- shows laten vliegtuigen sporen achter in de lucht in de vorm van kunstmatige rook. Deze rookspo ren accentueren de vliegbewegin gen en geven deze daardoor een extra dimensie. Anno 2004 zijn vliegshows zonder deze kleurrijke rooksporen niet meer denkbaar. Beide verschijnselen vormen de ingrediënten voor een fascinerende en kleurrijke expositie die deze zomer in het Militaire Luchtvaart Museum te zien is. Tegenover de wetenschappelijke benadering staat de esthetische be nadering. Condensstrepen tekenen soms prachtige patronen in de lucht, hi de aanloop naar deze ex positie kreeg het Militaire Lucht vaart Museum spontaan enkele prachtige foto's toegezonden. Naar aanleiding daarvan ontstond het idee om een fotowedstrijd voor Li Uautobeorijf v—V de vakgarage voor Soesterberg Reparaties en onderhoud volgens dealerspecificaties APK-keuring 45,- (incl.) Rademakerstraat31a Soesterberg - Tel.: 0346 - 351530 De politie heeft vorige week don derdag een hennepkwekerij in een pand aan de Amersfoortseweg in Soesterberg opgerold. Zij troffen een wietplantage van ongeveer 900 grote en ruim 7500 kleine planten. De kwekerij is ontdekt nadat de politie een melding binnenkreeg over meerdere mensen die voor het gebouw stonden te wachten. Deze personen bleken goederen te hebben afgeleverd bij het bedrijf. Maar niemand van hen had ooit geld gezien voor de bewezen dien sten. Toen zij langs wilden gaan om verhaal te halen, troffen zij niets in het naar eigen zeggen openstaande gebouw aan, dan een hennepkwekerij. De planten en kweekapparatuur werden in beslag genomen. De politie stelt een onderzoek in naar de huurder van het gebouw voor wat betreft de hennepkwekerij en de mogelijke oplichting van de le veranciers. - (amateur) fotografen te organise ren gekoppeld aan de expositie. De drie winnaars van de fotowed strijd worden tijdens de opening op 27 mei bekend gemaakt. De hoofdprijs is een digitale camera. De beste tien foto's verdienen een plaats in de expositie Condensstre pen en Rooksporen die duurt van 28 mei tot en met 10 oktober 2004. Het Militaire Luchtvaart Museum is op dinsdag tot en met vrijdag geopend van 10:00 uur tot 16:30 I Ontmoetingscentrum I Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Voorbeeld van een condensstreep in de lucht, bewijs van het passeren van een vliegtuig. Hieraan is in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg een expositie gewijd. uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur geopend. Het mu seum is gesloten op maandag en zaterdag en Eerste Pinksterdag (30 mei). De toegang tot het museum is gratis. Afgaande op de voorgaande edi ties, wordt het vast weer gezellig druk op de rommelmarkt die za terdag 15 mei in het ontmoetings centrum van De Drie Eiken aan het Dorpsplein wordt gehouden. De kopers kunnen vanaf 10:00 uur terecht en de markt duurt tot 13:30 uur. Er is een gevarieerd aanbod aan spullen. De opbrengst van deze voorjaarsmarkt is be stemd voor activiteiten voor be zoekers van het centrum en voor nieuwe geluidsapparatuur. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 6021841. www.rabobankonline.com Uw persoonlijk financieel adviseur Ook voor uw Hypotheek! 0346-3315 34 Montgomeryweg 23-C Soesterberg

Soester Courant | 2004 | | pagina 21