Desmund Tutu en Klimop sluiten 'opruimbende' af Brugklas Griftland College sluit 'Van Eng tot Eem' af d'Oude Enghe Extra nostalgie Oude Ambachtenmarkt 'Respect tonen en iedereen in zijn waarde laten' LIVE MUZIEK Eurokandidaat Margriet de Jong bij D66-Soest Acht fracties behandelen Voorjaarsnota op 24 mei Bouw Paardenkamp II door planwijziging iets vertraagd Provincie investeert ruim 65 miljoen extra in samenleving Speelgoed verdiend voor 'De Egelantier' Bar - Eetcafé Hemelvaartsdag Open dag 5 juni alleen op Vosseveld Al5 u nietö van Soest en Soesterberg wilt mieeen Oogstfeest, boerenbruiloft, oude tractoren en nog veel meer Rustige discussie over hoofddoek in 'Idea' Van opbrengst verkoop nutsbedrijven Veel bekeuringen bij verkeerscontrole zelf uw kaas afsnijden WOENSDAG 19 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 do. 20 mei van 15.00 tot 19.00 uur Geopend tot 19.30! D66-Soest zet haar informatie cyclus over actuele thema's in de politiek voort op woensdag 26 mei in Artishock. Dit keer staat Europa centraal. De bij eenkomst begint om 20:30 uur en iedereen is weer heel erg welkom. Margriet de Jong, die derde staat op de lijst van D66 voor het Eu ropees Parlement, zal deze avond vertellen over het Europese werk en wat D66 in Europa wil berei ken. Net als in de voorgaande avonden wil D66 graag iedereen actief betrekken bij het verhaal en zal dus - net als de vorige keer toen het middenoosten-conflict centraal stond - de zaal vragen uit een aantal stellingen haar keuze te maken. Vervolgens zal Margriet de Jong haar toelichting op de geko zen stelling geven, waarna er gele genheid is om van gedachten te wisselen. Met andere woorden: dan kan een ieder in de zaal zijn of haar mening toetsen aan het D66 standpunt zoals Margriet de Jong het heeft weergegeven. Stellingen die misschien aan bod komen zijn bijvoorbeeld: 'Van Europa merk je nu weinig en straks nog minder'; 'Investeren in innovatie is de enige manier om Europa er bo venop te helpen'; 'Landbouwsubsidies moeten af gebouwd worden (wereldhan del/ ontwikkelingslanden); 'D66 doet te weinig om de transparantie te vergroten'. Zoals al gezegd kan het publiek bepalen welke stellingen er vooral besproken moeten worden. Voor af wordt gevraagd om aan te geven of iemand voor of tegen is en na dat de stelling door Margriet de Jong is uitgelegd en de vragen en opmerkingen uit de zaal zijn ge hoord, kan men opnieuw aangeven of men bij dezelfde mening is ge bleven. Het was een rumoerig gebeu ren afgelopen vrijdag in de aula van het Griftland College. Maar de brugklassers hebben uiteindelijk de 11 beste eind producten van het project 'Van Eng tot Eem' uitgekozen. De posters, met een doorsnede van het gebied, zijn nu te bezichti gen in de hal van het gemeente huis, De hele ochtend waren de brug klassers bezig geweest om het pro ject af te krijgen. Het resultaat van het veldonderzoek was een grote poster met tekst en foto's over het gebied van Eng tot Eem. De leer lingen kregen een groot vel papier om de verzamelde informatie op te plakken. Rond één uur konden de posters in de aula worden gehan gen. Zodat de brugklassers het re sultaat van elkaar konden bekijken en vergelijken. Nadat alle posters hingen, kregen alle leerlingen een formulier om de producten te beoordelen. Uiter aard was het niet de bedoeling dat ze hun eigen poster gingen beoor delen. De brugklassers waren druk bezig de posters te bekijken en het beoordelingsformulier in te vullen. Opvallend genoeg gaven ze elkaar hoge cijfers voor het verrichte werk. Uiteindelijk mocht iedere klas haar Twee meisjes bekijken het resul taat van het project in de aula van het Griftland College. favoriete poster uitkiezen. De pos ters werden van de muur of lijn ge haald en voor op het podium neer gelegd. In eerste instantie zou wet houder Harry Witte de posters in ontvangst nemen, maar deze was verhinderd door de crematie van Gerard van den Deijssel. Johan Simon van de gemeente Soest, nam de posters in ontvangst en beloofde onder luid gejoel en gek lap dat de eindproducten in de hal van het gemeentehuis komen te Maandag 24 mei staat de Voor jaarsnota van de gemeente ter discussie. In een gecombineer de commissievergadering kun nen de acht fracties hun eerste reactie geven op de sombere, fi nanciële tijding. Soest zal dit jaar een tekort van 1,2 miljoen euro moeten dichten en komt de komende driejaar telkens 2,2 miljoen tekort, zo blijkt uit de laatste tussenstand. Het college van burgemeester en wethouders wil de tekorten voor de komende jaren voor de helft opvangen door belastingverhogingen en de ande re helft door bezuinigingen door te voeren. Het college wil van de raadsfracties weten in welke rich- Klachten bezorging Soester Courant Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (iSi 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. tingen het moet denken, waarna in de komende maanden een plan van aanpak zal worden ontwik keld. De behandeling van de Voorjaars nota stond gepland voor maandag 17 mei, maar werd in verband met het overlijden van het raadslid Gerard van den Deijssel uitgesteld. De bijeenkomst op 24 mei begint om 15:00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Daar vergadert vanavond vanaf 19:30 uur de commissie ruimtelij ke ordening, verkeer en milieu. Op de agenda staat onder meer de hoofdwegenstructuur. Ook deze vergadering was uitgesteld, evenals die van de commissie Bestuur en Middelen die niet vorige week maandag, maar eergisteren plaats had. Soester Courant elke woensdag een belevenis! De bouw van de tweede locatie deBirkhoeve. rijdens de open dag ta.. niir.>_ ,1in het naiaar zal het complex aan De bouw van de tweede locatie van De Paardenkamp duurt wat langer dan gepland. Daar om zal het nieuwe complex nog niet toegankelijk zijn tijdens de open dag op zaterdag 5 juni. Reden van de vertraging is een wijziging in het bouwplan. Hier voor was een procedure nodig, waardoor een deel van de werk zaamheden een poosje stil lag. Het is nu de bedoeling dat de nieuw bouw in juli wordt opgeleverd. De werkplaats en de stallingruimte moeten nog worden afgerond Boerderij Birkhoeve wordt overi gens al gedeeltelijk benut. Het se cretariaat heeft de noodkeet ver ruild voor het moderne onderko men en eind vorig jaar werden vijf tien paarden in een van de vier potstallen ondergebracht. Dit jaar zal een tweede groep worden ge vormd en uiteindelijk krijgen circa zestig bejaarde paarden plaats op de Birkhoeve. Tijdens de open dag in het najaar zal het complex aan belangstellenden kunnen worden getoond. Zolang er nog wordt ge bouwd, geldt er een toegangsver bod voor onbevoegden. Op de open dag van zaterdag 5 juni kunnen de bezoekers wel vrij rondlopen op de locatie Vosseveld, eveneens aan de Birkstraat. Vanaf 11:00 uur staat de koffie klaar en om twee uur 's middags worden vijftien nieuwe bewoners van het paardenrusthuis begroet. Dat er zoveel viervoeters bij kunnen, heeft te maken met de realisatie van Birkhoeve. Tijdens de open dag houdt de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland (WPE) behendig- heidsproeven en wedstrijden. Ver der zijn er poppenkastvoorstellin gen, videopresentaties over De Paardenkamp, tekeningen en foto presentaties van de vorderingen van de nieuwbouw en natuurlijk de rommel- en boekenmarkt. tf.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 3761 CD Soest Telefoon (035) 601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl Eigenlijk was iedereen het er over eens: we moeten ieder in zijn waarde laten en elkaar res pecteren. En de politici uit Den Haag die roepen dat een hoofddoek niet mag, moeten zelf nog integreren. Het is juist goed dat moslimvrouwen in Nederland de vrijheid hebben om zelf te weten of ze een hoofddoek opdoen of niet. De discussie over hoofddoekjes in een goed gevulde theaterzaal van 'Idea' vrijdagavond was eigenlijk meer een 'dialoog'. Alle aspecten van de discussie die momenteel heerst in Nederland kwamen voor bij. Maar het kwam nooit echt tot eep confrontatie tussen de aanwe zigen. Of er was niemand die durf de te reageren of iedereen had min of meer dezelfde mening. De dis cussieleidster Samira Abbos deed nog wel moeite om mensen uit het publiek harde uitspraken te latèn doen, maar het mocht niet baten. Niemand stoort zich aan vrouwen met hoofddoekjes. In het discussiepanel met onder anderen burgemeester Koos Jans sen, was het eigenlijk niet anders. Lotte Brugman vertegenwoordig de het atheïsme in het panel. In de paneldiscussie stelde zij dat een rechter geen hoofddoek hoort te dragen. Advocate Arslan, verte genwoordigster van de islam, schudde met haar hoofd. Er werd verder geen discussie gevoerd op dit punt, want een van de panellei ders gaat gauw over op een ander aspect van de discussie. Uit de dagelijkse werkzaamhe den heeft de provincie over 2003 bijna 7 miljoen euro over gehouden. Daarnaast waren er in 2003 bijzondere inkomsten uit de verkoop van de aandelen REMU N.V. en de definitieve afwikkeling van garanties die de provincie nog had uit de ver koop van energiebedrijf UNA. Voor de verkoop van de aandelen REMU N.V. ontving de provincie vorig jaar 249 miljoen euro. Uit het afwikkelen van de UNA-ga- ranties werd 53 miljoen euro geïnd. Met deze inkomsten is de vermogenspositie van de provincie Utrecht, zoals al bij de verkoop van de REMU bekend werd, aan zienlijk versterkt. Gedeputeerde staten (GS) voegen het totaal van deze bijzondere in komsten, te weten 302 miljoen euro, toe aan de Reserve Dekking Structuurfonds. Dit fonds bestaat voornamelijk uit de opbrengsten van de verkoop van de nutsbedrij ven UNA en REMU. In november 2001 besloten provinciale staten al om ook de opbrengsten uit de ver koop van de REMU en die uit het afwikkelen van de UNA-garanties in dit fonds te storten. Met de ren te uit dit fonds financiert de pro vincie Utrecht allerlei projecten voor haar inwoners. Bij de voorjaarsnota 2004 hebben GS voorgesteld om naast de rente uit dit fonds, eenmalig een bedrag van 65 miljoen via een stimule ringsfonds in te zetten voor extra investeringen in de Utrechtse sa menleving. KPMG Accountants N.V. gaf op 27 april 2004 een positieve ac countantsverklaring af voor de provinciale jaarrekening over 2003. Panelleidster Samira Abbos stelt enkele vragen aan gaste Fatima -'k. - Aan het einde van de avond rea geerde iemand uit het publiek op de inleiding van de burgemeester. Die vertelde dat zijn opa evenals, zijn vader vroeger een hoofddek sel droeg. De man uit het publiek stelde, omdat burgemeester Jans sen zelf geen hoofddeksel draagt, dat de hoofddoekjes over een jaar of tien ook uit het straatbeeld zijn verdwenen. Een andere man wilde hierop reageren door te zeggen dat dit nooit het geval zal zijn. Hij werd echter verkeerd begrepen en het discussiepunt waaide over. De conclusie van de avond is dat de dialoog behouden moet wor den, zodat de vooroordelen ver dwijnen. De tolerantie moet vol gens sommigen weg, daarvoor in de plaats moet er gelijkheid en ge lijkwaardigheid komen. Verder benadrukten de aanwezige mos limvrouwen dat het dragen van een hoofddoek een eigen keus is. Maar dat er meisjes zijn die ze ver plicht moeten dragen kan volgens hen niet voorkomen worden. Ze voegden daar aan toe dat de Islam geen dwang kent en een verplich ting dus eigenlijk geen zin heeft. De politie heeft afgelopen donder dag bij een verkeerscontrole ge richt op aanhangwagens, brom- en snorfiétsen in totaal 31 bekeurin gen uitgedeeld. Er zijn onder an deren bekeuringen uitgedeeld voor het niet voldoen aan de technische eisen, te veel vermogenniet handsfree bellen en het niet kun nen tonen van het bromfietscerti ficaat. Eén aanhangwagen mocht niet verder rijden en twee uitlaten van bromfietsen werden gedemon teerd. Ieder jaar is er al veel te zien en te beleven op de Oude Am bachtenmarkt, maar de 23* editie, die morgen zijn beslag krijgt, is aangekleed met extra nostalgie. Een oogstdag, een boerenbruiloft en een show met oude tractoren zullen on getwijfeld in het oog springen in de Kerkenbuurt. Ter gelegenheid van het 975-jarig bestaan van de gemeente Soest hebben de Stichting Markt Oude Ambachten, de Soester Boeren- dansgroep en de Warmbloed Paar denfokvereniging Eemland (WPE) de handen ineen geslagen. Tijdens de markt zullen leden van de WPE laten zien hoe boeren vroeger het land bewerkten. Dat gebeurt op het weiland aan de Peter van de Breemerweg. Daar arriveert rond twee uur 's middags een groot ge zelschap, gestoken in traditionele kledij, voor de traditionele boeren bruiloft. Burgemeester Koos Jans sen zal fungeren als ambtenaar van de burgerlijke stand en Wim de Kam, voorzitter van de Historische Vereniging Soest, geeft commen taar tijdens de ceremonie. Direct na de huwelijksvoltrekking treden de Soester Boerendans- groep en de Stedeker Daansers uit Diepenheim op. Het Deens mu- ziekorkest Kadence, op bezoek bij PVO, speelt er vervolgens vrolijk op los. Daarnaast zijn er de hele dag een stuk of zeven, acht oude tractoren te bewonderen. Het gaat om old timers uit de jaren veertig, vijftig en zestig, waarmee destijds de boeren het land opgingen. Zeer Met het opruimen van de wijk konden de kinderen speelgoed ver dienen voor de nieuwe school 'De Egelantier', waarin Desmond Tutu en Klimop worden samengevoegd. Het was misschien wel de laatste keer dat ze apart meededen aan een project. Na de optredens van de kinderen werden de vreemde spulletjes be keken die ze hadden gevonden. Bijvoorbeeld een lekke voetbal en een knuffeltje. De leerlingen von den dat beide voorwerpen niet in de struiken hadden moeten liggen. De knuffel moet terug naar de rechtmatige eigenaar, die hem waarschijnlijk heel erg mist, de voetbal hoort in een afvalbak thuis. De basisschoolkinderen hebben door het project gezien dat mensen onnodig veel rotzooi op straat ach terlaten De leerlingen van de basisschool De kinderen van de groepen vijf en zes van de Desmond Tutu- school treden op bij de afsluiting van de 'opruimbende'. kregen het speelgoed voor de nieuwe school 'De Egelantier' dan ook niet zomaar. Ze moesten met de hele klas zoveel mogelijk groe ne kaarten verdienen, met het op ruimen en schoonhouden van de wijk rond de school. Tijdens de afsluiting van het project werden de kaarten geteld. Iedere klas had genoeg kaartjes en kreeg speelgoed om in de bak van De Egelantier te gooien. Dan kunnen de kinderen na de samenvoeging van de scho len gezamenlijk gebrujk maken van de attributen. Aan het einde van dé feestelijke bijeenkomst kre gen alle kinderen nog een present je voor het verrichte werk. U mag op de Oude Ambachtenmarkt op Hemelvaartsdag bij de kraam van Kaasboerderij "De Staelenhoef' (1 1/2 pond) Doet u dat tot op 10 gram nauwkeurig, dan is het stuk kaas van u Zit u ernaast, dan bent u de koper- Tot ziens op Hemelvaartsdag! Kaasboerderij "De Staelenhoef" Birkstraat 123 - Soest Tel.035-6013781 Vorig jaar was de Oude-Am bachtenmarkt weer een groot suc ces, zoals blijkt uit deze archieffo to's. caties muziek en geeft Dansschool Gerla demonstraties van moderne dansen. Dauwtrappen Vroege vogels kunnen 's ochtends hun hart ophalen tijdens het dauwtrappen. Daarvoor is een fietstocht uitgezet, die de deelne mers in zuidwestelijke richting van Soest voert. Tussen vijf en zeven uur kan 's morgens worden gestart vanaf de Schaapskooi van de fami lie Van de Grift aan de Ferdinand Huycklaan. Tegen een geringe ver goeding kan daar een routebe schrijving worden opgehaald. De kinderen van de openbare basisscholen Desmond Tutu Klimop hebben vorige week donderdag het project 'opruim bende' feestelijk afgesloten. Er werd opgetreden en de kinde ren bekeken de vreemde rom mel die ze hadden gevonden tijdens het project. Door het opruimen van hun wijk ver dienden ze speelgoed voor de nieuwe school 'De Egelantier'. 'Opruimbende' werd georgani seerd door de Stichting Balans in samenwerking met de scholen, de gemeente en Portaal. Naast het opruimen in de wijk hebben de kinderen ook veel geleerd over het milieu. Het is de bedoeling dat de kinderen beter omgaan met hun lee'fomgeving en realiseren dat af val in de afvalbak thuishoort. Maar daar blijft het morgen tussen 10:00 en 18:00 uur niet bij. Wie in de nauwe straatjes lekker wil slen teren langs de kramen komt volop aan zijn trekken. Tientallen am bachtslieden gaan aan de slag met touw, tin, scharen, koffie, vlas en nog veel meer. Een groot aantal handelaren neemt drink- en etens waren, boeken, sieraden en ande re spullen mee voor de verkoop. Voor de kinderen wordt een hoek met kleine huisdieren ingericht. Tevens kunnen de jonge bezoekers zich laten schminken en zijn er poppenkastvoorstellingen en op tredens van een clown. Verder is er regelmatig en op verschillende lo- Ambachtslieden bijzonder is de URSUS C 451, een Poolse tractor uit 1947, die nog in originele staat verkeert.

Soester Courant | 2004 | | pagina 11