'Van heidehut tot residence' Carillon zou trekpleister zijn geweest In gesprek met ds. Bas Nawijn Dierrijl Plagen Benefietconcert voor kinderen in Zuid-India Pinksterommegang Soest Viering in sporthal 'Fietsen voor wapens' 'Telemann in Parijs': een ware verrassing Oogheelki Uit de historie van Soest(erberg) WOENSDAG 19 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA i WOENSDAG 19 ME Soest 975 jaar Hoopgevend Hemelvaart Volgende week open dag ij De Buut bij HOOGPÖLÏGi taputtegels PIET VAN HEUGTEtl Virtuoos concert in H. Familiekerk Wie vergelijkt leest de Soester Coum Een vlinder! Soest bestaat 975jaar. Althans, dat zeggen ze. Het plaatsje dat honder den jaren geleden Soest heette, lijkt in niets op het Soest van nu. Twee Soes ters verhuisden acht jaar gele den naar Brabant. Ze kwamen dit voorjaar een keer terug. 'We ver dwaalden helemaal,' zeiden ze. 'Waar we normaal rechtdoor gin gen, moest je nu opeens linksaf. En er is een totaal nieuwe wijk ge bouwd!' Er is hier niet één Soest. Er is een steeds veranderend dorp. De plek waar die verandering nu al 975jaar plaatsvindt noemen we Soest. Niet alleen de straten en de gebou wen zijn veranderd. Ook de men sen. 'Hoe lang zijn jullie hier al?' vroeg een Irakese aan me. Ze is een jaar of twintig en woont sinds haar derde in Nederland. Zondags gaat ze naar Amersfoort, naar ie mands huis. Daar wordt sinds twee jaar een Irakese kerkdienst gehou den. Ze vroeg zich af hoe oud de kerken hier in Soest dan zijn. 'We zijn hier nu zo 'n 975jaar,loog ik. Een leugen, want wat heeft het christendom van zo'n duizend jaar geleden te maken met wat nu chris tendom heet? De Protestantse Kerk in Nederland bijvoorbeeld is feite lijk nieuwer dan haar Irakese huisgemeente. Een moslim in Soest vroeg me er naar: 'Wat is het verschil tussen die twintig, dertig kerken in Soest?' Omstandig begon ik: 'Al heel vroeg had je een Oosters-ortho- doxe kerk en een Rooms-katholie- ke kerk.' Ik vertelde iets over de leerverschillen uit de zestiende eeuw, over de Reformatie, over het ontstaan van de evangelicale bewe ging eind negentiende eeuw. Ik hoorde mezelf praten en de weg kwijt raken. 'Wat heeft het oplepe len van al die verschillen voorzin,' dacht ik. Hem zag ik denken: 'Din gen van vroeger. Geen touw aan vast te knopen.' Het enige waar hij op lette was met welke kerk hij nu mogelijk contact zou kunnen aan knopen. Het was geen probleem om dat samen met hem helder te krijgen. Ooit was er een handjevol boerde rijen. 975 jaar later is op hun plek een redelijk multiculturele plaats ontstaan, met 45.000 inwoners, bijna dertig kerken en vier mos keeën, die allemaal voortdurend in verandering zijn. De eenzaamheid en de welvaart zijn beiden toegeno men. Het verschil tussen arm en rijk eveneens. De natuur kwijnt weg en de wegen en auto's nemen toe. De verandering gaat maar door en door. Aanstaande zondag ko men we met een heleboel kerken bij elkaar in de sporthal van het Spleasure Centrum aan de Dalweg. We vieren dat mensen op deze plek 975 jaar aan het veranderen zijn. Als kerken willen we vanuit ons geloof met vrede, verzoening en ge rechtigheid aan die voortdurende verandering bijdragen. Pieter van Winden, predikant Emmakerk en voorzitter Raad van Kerken Deze rubriek verschijnt eens per twee weken onder verantwoordelijkheid van de Raad van Kerken Soest. Bas Nawijn is een van de predi kanten van de Vredekerk in Soesterberg, waar hij nu al vijf tien jaar werkt. Wat voor kerk is dit? 'Het is al heel lang een kerk van 'ons kent ons' zoals je dat in een dorp hebt, terwijl er ook heel wat stadse mensen in Soesterberg wonen. Sinds 1 mei hoort de Vre dekerk bij de PKN, de Protestant se Kerk in Nederland. Zes jaar ge leden waren er nog twee kerken, een hervormde en een gerefor meerde. Die stonden op nog geen honderd meter afstand van el kaar. Af en toe werd er wel wat samengedaan, maar in eerste in stantie bleef het daarbij. Later groeiden we naar elkaar toe. We besloten uiteindelijk tot een fede ratie. Het was moeilijk om te be sluiten welk kerkgebouw gesloten zou worden. We hebben daarom beide kerkgebouwen door een commissie van buiten af laten be oordelen. De keuze viel op de gereformeerde kerk. We hebben toen officieel afscheid van het ge bouw van de hervormde gemeen te moeten nemen.' Wat spreekt de mensen aan in de Vredekerk? 'Dat we een vrij actieve gemeen te zijn. Ik noem wat willekeurige voorbeelden: er zijn maandelijkse maaltijden, waarbij iedereen kan aanschuiven die wil, maar in de praktijk zijn het vooral gemeente leden zelf die komen. Verder heb ben we gesprekskringen en kloos terweekends. En veel jeugdactivi- teiten. Eigenlijk is het alleen bij jeugdactiviteiten dat ook anderen deelnemen. Met name naar de jeugdclubs komen veel kinderen die niet bij de Vredekerk zelf ho ren. Wat mensen ook aanspreekt is dat we rond de kerkdiensten een hele aardige sfeer hebben. Vooral in de weken voor Kerst en Pasen doen we bijzondere dingen in de diensten. Je ziet dan ook de groep mensen die op zondag komt groeien. Ook blijven steeds meer mensen na de dienst koffiedrin ken. Een goed punt is ook dat we een grote groep voor het pastoraat hebben. Dat zijn mensen die een aantal adressen per jaar bezoeken, extra omzien naar zieken, contact houden e.d. In deze groep zitten ruim twintig mensen, praktisch al- De kerk kent zogenoemde voor bereidingstijden: Advent naar Kerst en de .Veertigdagentijd naar Pasen. Het derde grote feest, Pinksteren, is de vijftigste dag na Pasen. De Paastijd is daarmee ook de voorbereidingstijd op het Pinksterfeest, maar velen zullen dat minder sterk beleven. De da gen tussen Hemelvaart en Pink steren hebben een eigen sfeer van 'wachten en bidden om de Heili ge Geest', zoals ook de leerlingen van Jezus (na Hemelvaart enigs zins verweesd achtergebleven) moesten wachten op de Helper. In 1992 heeft de Raad van Ker ken in Nederland aan de plaatse lijke raden gevraagd om op het niveau van gemeenten en paro chies gezamenlijk zo'n periode van voorbereiding op Pinksteren te organiseren in de vorm van een Ommegang. De Raad van Kerken Soest is op dat verzoek ingegaan en heeft in 1994 de eerste Pink sterommegang gehouden. De Pinksterommegang bestaat uit een reeks gebedsvieringen tussen Hemelvaart en Pinksteren in ver schillende kerken. Er wordt gebe den, gezongen en gelezen. Het thema dit jaar is gekoppeld aan het vieren van 'Soest 975'. De deelnemers vieren Gods trouw in hét persoonlijk leven, in de kerk, in de geloofsgemeenschap. De le zingen gaan door de hele Bijbel, van Genesis tot en met de Apo calyps. De liederen komen uit de protestantse (Liedboek voor de Kerkelijk Soest houdt zondag morgen 23 mei een grootse oecu menische viering in het kader van '975 jaar' in de Spleasure-sport- hal aan de Dalweg. De organisa tie gaat uit van de Raad van Ker ken die met een dergelijk evene ment positieve ervaring heeft op gedaan in het Jubeljaar-2000. De meeste kerken in Soest zijn zon dagmorgen dicht, opdat kerkgan gers en andere belangstellenden hun schreden richting sporthal zullen richten. Voorgangers in de dienst zijn ds. Pieter van Winden (voorzitter Raad van Kerken), r.k. pastor Jan Beekman, ds. Pieter Goedendorp en Harpert Tromp (Christengemeente). De kerkge schiedenis van Soest zal worden uitgebeeld met een spel geschre ven door Eit Algra en er treedt een gelegenheidskoor op onder leiding van Frank Kooiman. Schoolkinderen brengen het üed 'Er gaat iets gebeuren' ten' geho re, speciaal voor deze gelegenheid geschreven door het Soester au teursechtpaar Marianne Busser en Ron Schröder. De collecte is bestemd voor het Fonds Jubilee 2000 van de Raad van Kerken dat behoeftige plaatsgenoten steunt die niet op een andere wij ze kunnen worden geholpen. De viering in de sporthal begint om 10:00 uur. P ELKE WEEK EEN SOESTER&OURAWr IN DE BUS?^^ Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 leen maar vrouwen. Kennelijk denken veel mannen dat pasto raat iets voor vrouwen is, dat is best jammer.' Wat spreekt u aan in het werk als predikant? 'Ik trek graag met mensen op. Doordat ik parttimer ben, kom ik niet bij iedereen. Je moet kiezen en dat betekent dat ik vooral bij mensen kom bij wie het leven pijn doet. In onze kleine gemeente zijn vorig jaar veel mensen overle den. Dat vroeg om veel aandacht, ook voor familie en de directe na bestaanden. Gelukkig gaan er soms ook nog mensen trouwen en wordt er in onze gemeente nog wel eens een kind geboren. Het feest is er dus ook. Verder studeer ik graag en geef ik de kennis die ik daarbij opdoe graag aan ande ren door, in preken of gespreks kringen.' Op wat voor momenten merkt u dat mensen iets aan hun geloof hebben? 'Ik vind het heel moeilijk om daar iets over te zeggen. Mensen zijn daar niet zo open over. Er is ook zo veel veranderd. Het vanzelf sprekende van het geloof van vroeger is weg. Het 'zekere weten' van toen is 'zoeken' geworden. Dat mag ik dan winst vinden, mensen ervaren het zelf mis schien als verlies. Zo was het eer tijds gebruik om bij alles te bid den. Ik voel ook wel eens die ver wachting dat ik een gebed uit spreek, maar ik ben altijd bang dat het een kunstje wordt. Bidden is voor mij iets heel intiems. Ik kan pas iets voor een ander verwoor den als ik weet wat er in hem of haar omgaat. Het is een hachelij ke vraag of mensen iets aan hun geloof hebben, ik kan daar eigen lijk geen antwoord op geven. Wanneer iemand stervende is, maak ik wel vaak mee dat mensen op woorden of liederen uit hun traditie terugvallen. Toch vind ik dat ontroerend want het is écht en echtheid' is bij geloven erg be langrijk. Maar ik herinner me ook een man van 51 die wist dat hij snel zou sterven. Die man was woedend. Ik vond het goed dat hij dat liet zien. Ook die gevoe lens horen bij geloven.' Wat heeft u zelf aan uw geloof in uw dagelijks leven? 'Ik ben er ongelooflijk druk mee bezig. Ik ben nog steeds bezig af stand te nemen van dingen waar van ik dacht dat ik die moest ge loven. Mijn beeld van God is al heel vroeg veranderd, maar ik leef de in een wereld waarin ik dat niet kon delen. Een klein voor beeld: een van mijn broers had vlak na de oorlog longontsteking. Er was geen penicilline beschik baar, wij hielden een soort ge bedsuren met kaarsen rond zijn bed. Je bad je knokkels wit en na een hele tijd werd hij weer beter. Drie jaar later kreeg hij het weer, maar toen was er wel penicilline. Hij kreeg een grote spuit en her stelde snel. Zonder bidden. Ik geloof trouwens niet in een God die ziekte weg kan nemen. Ziekte is het lot dat je treft. Sa men met God en met mensen om je heen kun je de strijd aanbinden tegen dat lot. Voor mijn eigen ge loof heb ik veel aan theologen als Kuitert, NaastepadBreukelman, Drewermann, Zegveld en Dinge- mans. En ik lees graag in de zes delen van Nico ter Linden: Het verhaal gaat. Zij brengen ons te rug bij de originele bijbelverhalen. Ik maak me er niet meer druk om of er na ons leven hier nog een vervolg komt, ik geloof eigenlijk dat dat niet zo is. In elk geval doe ik het daar niet voor.' Waar doet u het dan wel voor? 'Geloof is voor mij de drijfveer om sociaal en menslievend met men sen, dieren en de hele natuur om GODS TKOtnV DOOR DE TUD Kerken) en uit de rooms-kat'nolie- ke traditie (Gezangen voor Litur gie). Deze oecumenische vierin gen zijn vooral bedoeld om spiri tuele gemeenschap te beleven. De data en plaatsen zijn: vrijdag 21 mei: NPB- kerk, Rembrandtlaan 20; maandag 24 mei: Wilhelmina- kerk, Soesterbergsestraat 18; dinsdag 25 mei: Joanneskerk, Willaertstraat 51; woensdag 26 mei: H. Familie- kerk, St. WUlibrordusstraat 19; donderdag 27 mei: Emmakerk, Regentesselaan 2; vrijdag 28 mei: Mariakerk, Burg. Grothestraat 76. Alle vieringen beginnen om 19:00 uur en duren een half uur. Na af loop wordt.er, waar mogelijk, ge zamenlijk koffie gedronken. Op Hemelvaartdag donderdag 20 mei is er gelegenheid deel te nemen aan het traditionele dauwtrappen. De gemeente van De Open Hof organiseert jaarlijks dit evenement voor jong en oud, bestaande uit een fietstocht van zo'n 20 kilometer. Na afloop kun nen de deelnemers aanschuiven aan een pannenkoekenmaaltijd. De start is om 06:00 uur bij De Open Hof, Veenbesstraat 2, hoek Dalweg. Deelname kost 5,00 voor vol wassenen en 3,00 voor kinde ren. De helft daarvan is bestemd voor de actie 'Fietsen voor wa pens' van de Stichting Wilde Ganzen, die gesteund wordt door het Vredesplatform Soest. Met de opbrengst worden in het Zuid- Afrikaanse land Mozambique wa pens en munitie verzameld en in geruild voor gereedschap, fietsen en naaimachines. Mozambique zit ligt na de in de jaren negentig beëindigde burgeroorlog nog vol wapentuig. Voor dit project is zo'n Het leven kan moeilijk zijn, vol pijn, verdriet en meningsverschil len. Vol moeiten, waarin mensen elkaar vaak niet kunnen helpen. Je kunt je dan afvragen: waarom overkomt me dit, wat moet ik doen? 'Volhouden, vooruit kijken en blijven verwachten' is dan het antwoord. Deze boodschap laat ds. J.J. Schreuder uit Spakenburg zon dagmorgen horen in de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt). Het is de boodschap van de Bijbel, een boek vol beloften. Die beloften bemoedigen en troosten de gelovi gen in alle moeilijkheden. Want geloof is geen garantie voor een onbezorgd leven, maar geeft wel de zekerheid dat er niets buiten God om gaat, dat Hij de leiding houdt in het leven. Daarover gaat de preek 's middags. Ds. C. van Breemen behandelt dan zondag 10 uit de Heidelbergse Catechismus. De diensten beginnen resp. om 10:00 en 17:00 uur in het kerkge bouw 'Schuilplaats' aan de Paral lelweg 1. Info: S 6025234. Redactie: Piet van Dijk, Wim van den Dool, Tanneke de Mol Ber- nard Steenhuis. Redactieadres: Geirit van der Veenstiaat93,3762 XK Soest, tel. 602 06 31, e-mail: w.vd.dooI@pIanet.nl. Nieuws en/ of tips graag insturen naar dit adres. te gaan. De Bijbel zet daarvoor de puntjes op de i. De Bijbel laat zien dat er recht moet worden gedaan. God is voor mij Geest die om ons heen hangt, een soort elektriciteit die ons aanzet om goed te doen.' Is er nog iets dat u kwijt wilt? 'Ja, ik hoop dat de loopplank tus sen de kerken en de omringende wereld wat makkelijker te begaan wordt. Nu gaat in Soesterberg bij voorbeeld nog geen vijf procent van de mensen naar een kerk. Mensen denken vaak dat de kerk nog net zo is als vroeger, maar er is veel veranderd. Als zij nu in een kerk komen, zijn ze vaak po sitief verrast over wat er nu alle maal anders is. Wat ik ook nog graag zeggen wil, is dat ik het schande vind hoe wij met vreem delingen omgaan. Wees, weduwe en vreemdelingen zijn in de Bijbel criteria. Als je slecht voor hen zorgt, heb je van God niks begre pen. Mijn voorouders, hugeno ten, waren hier goddank welkom. Het gaat goed met ons land, we zijn rijk, de economie groeit nu al leen wat minder en meteen wordt er paniekerig gedaan en mogen mensen hier niet blijven. Je zult zien over twintig jaar, als er eco nomisch gezien extra arbeids krachten nodig zijn, dan worden ze met bosjes binnengehaald, net als in de jaren zestig. Maar nu het ons niet uitkomt, mogen ze niet blijven - schandalig. Laat God het niet horen! Maar die weet het na tuurlijk allang. Die ként ons.' twintigduizend euro nodig. Wilde Ganzen vermeerdert het van het Vredesplatform ontvangen geld met vijfentwintig tot honderd procent. Aanmeldingen voor de fietstocht per e-mail op e.algradv @hetnet.nl, of 28 6016597. Donderdag viert de gereformeerde kerk vrijgemaakt het feest van de hemelvaart van Jezus Christus. Zo'n tweeduizend jaar geleden za gen Zijn volgelingen hoe Hij - en kele weken na Zijn opstanding uit de dood - werd opgenomen naar de hemel. Het was geen definitief en verdrietig afscheid: het was een troonsbestijging met de belofte van een terugkomst. De dienst, die extra vroeg begint (om 9.00 uur), is in het bijzonder afgestemd op basisschoolkinderen, maar volwassenen zijn uiteraard ook welkom. Ds. R. ter Beek is de voorganger. Plaats van samen komst is het gebouw 'Schuilplaats' aan de Parallelweg 1. Info: §8 6025234. Alsmede njiVf scheerwol,. projecttapijtteg^ Méér dan 560 kleuren en detk. Kom naar onze toonzalen bi| de DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGEiu' Utrechtseweg 4, RENSW0UD; Ook bij niet oonschof von Kelo lopijtieaebei 1000 m2 lopijHegelshowroom, worden Nederland uwbenxinekosten vergott www.vanheugten.nl Bel 0318-571225 voor gratis tapijtkleureninfol Ten behoeve van de bouw van een schoolgebouw voor het Premananda kindertehuis in Zuid-India wordt er aanstaan de vrijdag een benefietconcert gehouden in de school Het Stromenland in Amersfoort. In India is naar schoolgaan niet verplicht en de meeste kinderen van arme gezinnen verlaten de school na het vijfde leerjaar. Zij werken vaak vanaf hun tiende of zelfs eerder, zeven dagen per week en veertien uren per dag voor een salaris van 25 eurocent per dag. Het officiële onderwijs is gratis maar de kwaliteit laat te wensen over. De 'Sri Premananda High School' die in 1994 is opgericht, geeft op het ogenblik onderwijs aan 500 kinderen. Velen van hen zijn wees kinderen of afkomstig uit minder begunstigde gezinnen en ze verblij ven in het weeshuis van de Sri Pre mananda Ashram. Het project waar de opbrengst van het concert voor bedoeld is, moet er voor zor gen dat er een nieuw gebouw bij komt voor duizend leerlingen, zo dat de school de kinderen beter en nog langer onderwijs kan aanbie den. Aan het concert werken een groot aantal regionaal bekende artiesten en toonkunstenaars mee zoals: Sandip JBhattacharya, Hein Braadt, Heartbeat Koor, Ray de Viso, Su- zanne Michaels en Chantal We zenberg. Het concert wordt gehou den in de school Het Stromenland aan de Hooglandseweg-Noord in Amersfoort. Kaarten kosten 7 euro en kunnen besteld worden Kom noor onze ofdeling speciale aanbiedingen TAPIJTTEGELS. Altijd t 200.000 tapijttegels In voorroot reeds v.a. l,,s p-t50xsi„ Wat deed de Duitse componist Georg Philipp Telemann in 1737 in Parijs? Afgelopen zon dagmiddag kregen de Soester muziekliefhebbers die zich niet door het mooie weer lieten af leiden een verrassend ant woord op deze vraag. Op uitnodiging van drie Parijse virtuozen, een fluitist, violist en gambist, vertoefde Telemann acht maanden in de Franse hoofdstad en componeerde voor hen een se rie van twaalf wonderschone kwar tetten, waarvan er twee tot klinken werden gebracht door Hanneke Provily, traverso; Aijen de Graaf, barokviool; Piëta Gardien, viola da gamba, Peter Klopstra, violone en Maarten Kooij, clavecimbel. Telemann heeft zijn Parijse vrien den niet teleurgesteld: op origine le wijze konden zij hun virtuositeit ten toon spreiden. Het was of de tijd had stilgestaan, zó goed kon men zich afgelopen zondag voor stellen hoe deze muziek in de prui kentijd in de Parijse salons heeft dcor overmaking op het rekening nummer van de Humanitaire Stichting Premananda, te Soest 3799.93.112 onder vermelding van concert. Dit nummer is tevens ge schikt voor gewone bijdragen aan de stichting. geklonken. De instrumentale sof ten uit het Barokorkest van i Nederlandse Cantorij dwong; veel respect af met hun enthousii te en virtuoze wijze van musicere Behalve in ensembleverband ren de traverso, de viool en gamba ook solistisch te beluistert in Fantasieën van dezelfde comp, nist. Ook daarin bleek dat het ni vreemd was dat Telemann destijc nog beroemder was dan zijn illu tere tijdgenoot Johann Sebastii Bach. Dit achtste concert in de vorigja; gestarte reeks zondagmiddagmi ziek in de Kerk van de H. Famü was tevens het slotconcert van k succesvolle eerste seizoen. 0, zondagmiddag 12 september ai wordt de reeks hervat met een se rie jubileumconcerten ter geleget heid van het 45-jarig bestaan \s de Muziekkring 'De Nederlands Cantorij', vanaf het begin onde leiding van Maarten Kooij. Op he programma staat dan de jonge Ft lix Mendelssohn Bartholdy een traal met zijn strijkerssymfoniec: en de cantate 'Wer nur den liebe: Gott laszt walten'. M.W. de Gees Sinds eergisteren heeft Mes der Medisch Centrum op de catie Baarn een vierde opei tiekamer in gebruik voor I Oogheelkundig Dagcentru Hier worden alle oogheelku dige ingrepen voor patiënt uit de hele regio uitgevoei Dat betekent dat voortaan o de Amersfoortse oogartsen v Meander in Baarn zullen o[ reren. Zij blijven wel polik nisch spreekuur houden in Amersfoortse vestiging St. E sabeth. De nieuwe ok heeft als grote vo deel dat er meer planbare, r complexe operaties kunnen plat vinden. Het is, aldus het ziekt huis, een van de laatste stapper de uitwerking van de locatieproi len. Oogarts Nijman: 'We heb! een ultramodern Oogheelkun Dagcentrum geopend met nieuwste, geavanceerde appa tuur.' Volgens hem is er sprake een huiskamerachtige sfeer. r dens ingrepen kunnen patiën hun kleding aanhouden. Ze zit De openbare basisschool De Buut houdt volgende week woensdag haar jaarlijkse open dag. Ouders kunnen de school bekijken en er wordt informatie gegeven over het nieuwe onderwijsconcept. Er wordt verteld wat een Dalton- school precies is en er wordt uitleg gegeven over de zogenaamde kan- toorurenschool. Ook komt de na schoolse opvang binnen de school aan bod. Hoe zit het bijvoorbeeld met de signalering en begeleiding van de kinderen en de talentont wikkeling in de breedste zin van het woord? Ook wordt er meer verteld over de kaleidoscoop voor kleuters. De open dag vindt plaats op woensdag 26 mei van 9:00 uur tot 15:00 uur. Voor meer informa tie: tel. 035-6035678. In het kader van de viering van het 975-jarig bestaan van Soest zijn tal van evenementen georga niseerd, ook muzikale. Uiter aard moet er een keuze worden gemaakt uit de vele mogelijkhe den die er zijn om alle inwoners van de gemeente Soest bij de feestelijkheden te betrekken. Zo'n mogelijkheid zou ongetwij feld een carillon zijn geweest zoals dat 65 jaar geleden tijde lijk in Soest stond. Het trok tij dens de bespelingen honderden belangstellende luisteraars en zou zonder twijfel ook nu weer een trekpleister zijn geweest. Het mobiele carillon stond in 1939 in het plantsoen voor het Emma Monument, tegenover de Oude Kerk aan de Torenstraat. Het bestond uit 25 koperen klok ken en een speeltafel, opgesteld in een metalen frame. Het opval lende bouwwerk rustte op houten balken. Het kwam min of meer bij toeval in Soest terecht. De beiaar dier van het Koninklijke Paleis op de Dam in Amsterdam, de heer J. Vincent, verhuisde eind jaren der tig van de vorige eeuw van Hilver sum naar Soest. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de toenmalige minister-president, dr. H. Colijn, bracht Vincent hem een muzikale hulde. Hij had 's morgens in de tuin van zijn wo ning aan de Sophialaan een ver sterker neergezet die grammo- foonmuziek ten gehore bracht van door hem verzorgde carillonbe spelingen, zoals het Wilhelmus, Wien Neerlandsch Bloed, Lang zal hij leven, en andere vaderland se liederen, 's Middags herhaalde Vincent deze hulde. De belang stelling ervoor was groot. In de tijd dat hij in Soest woonde, Overzicht van de drukte tijdens een carillonbespeling in het plant soen bij het Emma Monument aan de Torenstraat-Stationsweg door de Soester beiaardier J. Vincent in 1939. Foto: archief Eemland Pers. bracht Vincent met enkele familie leden een bezoek aan de ook nu nog wereldberoemde klokkengie terij Petit en Fritsen in het Bra bantse Aarle Rixtel. Daar zagen de gasten het carillon staan dat nog kort tevoren door bekende toonkunstenaars uit het hele land was gekeurd en bespeeld. Zij wa ren zonder uitzondering onder de indruk van de zuiverheid van het instrument. Mevrouw Vincent informeerde, met als aanleiding de verwachte geboorte van een tweede kind op paleis Soestdijk, of het carillon eens in Soest zou kunnen worden opgesteld. Petit en Fritsen stem den hiermee in. Ze legden met hun positieve besluit de basis voor een uniek feit in de geschiedenis. Het was immers nog niet eerder voorgekomen dat een zo groot carillon ergens tijdelijk werd ge plaatst. Het vervoer ervan was geen gemakkelijke klus, de plaat sing van de enkele duizenden ki lo's zware installatie evenmin. Radioreportage In juli 1939 kwam het carillon in Soest aan. Nadat het door perso neel van de bouwer was geplaatst, werd het direct door beiaardier Vincent bespeeld, in aanwezigheid van onder anderen burgemeester mr. A.L. des Tombe. Hoezeer er sprake was van een unieke ge beurtenis, werd onderstreept door de KRO die nog dezelfde dag met een reportagewagen naar Soest kwam om, zoals de kranten be richtten, 'eenige grammofoonpla ten te vervaardigen ter uitzending via de radio, waarna een kort vra- gengesprek heeft plaats gehad met de heer J. Vincent.' Misschien dat de eerste proefbe- spelingen de Soester bevolking enthousiast maakten, misschien was het de radio-uitzending, feit is dat Vincent daarna 'op veelvul dig verzoek' het carillon nog meer dan eens bespeelde. Hij bracht 'vaderlandsche en andere liederen ten gehore. Het publiek zal bij deze klokketonen kunnen mede zingen', aldus de aankondiging van een van der bespelingen. Er was telkens veel publiek, dat aan geraden werd niet langs de To renstraat maar langs de Stations weg te gaan staan 'zoodat het verkeer ongehinderd kan plaats hebben en niet telkens de claxons gebruikt behoeven te worden of de remmen moeten knarsen, waardoor veel stoornis wordt ver meden.' De carillonbespeling ging volgens een verslag niet altijd van een leien dakje: 'De bespeling was nu veel vlotter dan de vorige maal, toen het carillon een klein tech nisch hiaat had, waarin thans was voorzien, terwijl een kleine ver wonding van den heer Vincent aan den vinger ook thans gene stagnatie meer gaf'. Het 'auditori um' zong de bekende liederen steeds uit volle borst mee en het applaus werd nu eens als 'dank baar', dan weer als 'warm' beoor deeld. Niet aangekocht De blijde gebeurtenis op Soest dijk, die aanleiding was tot het naar Soest halen van het carillon, voltrok zich op 5 augustus 1939 toen prinses Irene werd geboren. Daarmee kwam tegelijkertijd het eind van de succesvolle concert- reeks op het carillon in zicht. De belangstelling van de gemeente, hoe enthousiast en meewerkend ook om het klokkenspel naar Soest te krijgen, ging niet zover dat ze besloot tot aankoop van het unieke en door de Soester be volking zo gewaardeerde klokken spel. De Vereniging Soest Vooruit (voorloper van de huidige VW) die zich eveneens sterk had ge maakt om het carillon naar Soest te halen, had de middelen niet om het aan te kopen. Het carillon werd in de maand augustus nog regelmatig be speeld, met als hoogtepunt de af sluiting op de verjaardag van ko ningin Wilhelmina op 31 augus- ,-Y. :v Direct na de plaatsing van mobiele carillon verzorgde beidt' dier Vincent een proefbespelin% Foto: archief Eemland Pfr tus. Speciaal voor die gelegenht was er 's avonds later dan gti woonlijk een concert, omdat toö ter gelegenheid van Koninginn? dag het carillon met omgeviel (het Emma Monument en de lf ren van de Oude Kerk) mf schijnwerpers was verlicht. Begt september werd het carillon te ruggebracht naar Aarle Rixtd Waar het daarna een plaats heef gekregen, was niet te achterhalen In ieder geval had Soest de kan- laten lopen om een unieke trek pleister te behouden. Pas zestig jaar later kreeg de gf meente weer een carillon, zij hf wat bescheidener van omvang: tf de klokkenstoel bij het nieuwe^ meentehuis. Het heeft 18 koper- bronzen klokken die niet 'met hand' bespeeld worden zoals b£ carillon dat aan de Torenstraat heeft gestaan. Het door het be drijfsleven geschonken klokken spel bij het gemeentehuis is volk dig geautomatiseerd en spee'1 dankzij een speciaal computerge stuurd af speelsysteem. Een bezienswaardigheid zoals het mobiele carillon dat in het plan1' soen bij het Emma Monuntf"' heeft gestaan, is het echter niet De kans om die unieke attractie voor de gemeente te behouden heeft Soest voorbij laten gaan Zoals later helaas zoveel attracties zijn verdwenen. Geniet u ook zo van die i even te badderen in de wt klimop of kamperfoelie? I naar wat nectar in de bic een egel in uw tuin zou t de composthoop? Waar k< af en wat maakt een tuin Eigenlijk is het heel simpel mensen aantrekkelijk is, is meeste dieren en insecten o< willen graag lekker en geva: een dak boven hun hoofd en ook een goede wasbeurt! Vogels, vlinders en andere die van tuinen met een grote planten. Deze bieden hen voe I schuilplaats. Dit hoeven i levende planten te zijn. Eei hoop met dood blad en and( is voor vogels en egels Wanneer u een vlinderstruik in de tuin heeft staan, weet t vlinders u daarmee kunt lokkc groeit erg hard en moet jaarli snoeid wórden. In het voorj: uit om in de zomer volop te lange bloempluimen zitten nectar, een soort honingd komen de vlinders op af: ze wal drinken en vliegen dan 1 op zoek naar een volgende '1 Wanneer deze planten in di kunnen vlinders er vanaf 1 tot de herfst nectar vinden: vlinderstruik, ijzerhard, beei damastbloem, hemelsleutel, 1 koninginnekruid, lavendel, bloem, enkelbloemige afrika Voor meer informatie kijk O] www.vlinderstichting.nl Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest' Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys 101 Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie- Juul van de Poll, 6017065. Voorkomen is beter dan ook voor plagen in de ti waar ze zich goed voelei als het er teveel worden Plagen voorkomen Beestjes horen in een tuin. i aan het natuurlijke evenwicl mieren en wespen veel an< op. Egels lusten op hun slakken, rupsen en larv mezenpaar met jongen ver jaar meer dan 50 kg. insecte re zangvogels zijn ook flir bestrijders. Zorg er daarc deze vogels en dieren he1 prettig vinden. U zult meri veel minder last heelt va plagen in de tuin. U kunt schuilplaatsen creëren in i deze niet brandschoon o| Met name egels, die graag onder struiken of takken hier dol op. Vogels houder

Soester Courant | 2004 | | pagina 12