SCHOEMAKER SCHIPPER Hoog in de lucht genieten van de omgeving van Soest Arkemeyde heeft lente in bol Skate evenement aan de Dorpsstreek een succes ASTE ERS Portable of wandmontage NU leverbaar Soester op zoek naar oorsprong ons bestaan Gevraagd BURG. GROTHESTRAAT 9, SOEST TELEFOON 035-6010344 Soest Meningen van lezers Bananenschil Twee helikopters uit Soesterberg bij brandbestrijding PAGINA 6 WOENSDAG 19 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Richting Hospice iconline.com Volgende week vrijdag ballonnenspektakel Feest bewoners en familie Soester en Nijkerker locatie Riooljoprnalistiek Hoofddoekjes Het elastieken huishoudboekje 035 6019689 uitleven l/Voningruil diversen Handel Densdag HANDEL Keukens, Maatwerk-kasten, Parket en Lamelplafonds Voor sfeer, ontwerp, aandacht en kwaliteit Industrieweg 12 Soest 035-6029468 www.schipper-soest.nl Hij geeft toe dat het niet echt gebruikelijk is om als scholier in het buitenland stage te lo pen. Eigenlijk wil hij ook liever architect dan wetenschapper worden. Maar deze kans wilde hij niet laten schieten. Ruben Osnabrugge uit Soest, leerling van de vijfde klas aan het Johan van Oldenbamevelt- gymnasium in Amersfoort, heeft voor een week stage gelopen bij het natuurwetenschappelijk insti tuut Conseil Européen pour la Re cherche Nucléaire (CERN) in Genève, Zwitserland. Duizend meter onder het, volgens Ruben immens grote terrein van het CERN, bevindt zich een zo genaamde deeltjesversneller. Een machine die deeltjes laat rond draaien en ze bij bepaalde hoge snelheden op elkaar laat botsen. De kracht van deze botsingen komt bijna in de buurt van de oer knal die miljarden jaren geleden ons heelal heeft laten ontstaan. De wetenschappers willen weten wat voor deeltjes er ontstaan bij zo'n knal. Op deze manier kunnen ze bepaalde atomen, die inmiddels niet meer bestaan, laten ontstaan en onderzoeken. Ruben vindt het zelf ook een nogal ingewikkeld verhaal en moeilijk uit te leggen hoe het precies in zijn werk gaat. Hij is natuurlijk ook nog geen wetenschapper. Ruben: 'Door middel van de deeltjesver sneller gaan ze op zoek naar de oorsprong van het leven. Zoals ze dat dan heel mooi zeggen.' Hij is geen duizend meter onder de grond geweest om de deeltjes versneller te zien. Wel is hij bezig geweest met een detector die de gevolgen van een nagebootste oer knal moet registreren. 'Het appa- Vorige week wandelde ik samen met een vriendin door de mooie Korte Duinen. Tot onze schrik stuitten wij op een soort van vuil nisbelt; mensen hadden in de dui nen duidelijk een gezellige tijd ge had, lege bierflesjes, wijnflessen, colaflessen, chipszakken enz. enz. Na hun aangenaam verpozen had den ze de troep maar laten liggen voor een ander. Dat konden wij niet aanzien en met 3 grote zakken vol vuilnis gingen we richting AVIA, ons verbazend over het asociale gedrag van.... Ja, van wie eigenlijk?? Wij gaan ervan uit dat ouders hun kinderen normen aanleren. Papier tjes ruim je op en wanneer je iets vol meeneemt dan kun je het leeg weer mee naar huis nemen, toch? Volgens de benzinepomphouder was het vast jeugd geweest die een feestje had gehad. Maar jeugd heeft ouders of opvoeders, Ieren zij de kinderen dan geen normen? Blijkbaar niet. Dit vermoeden werd verderop in de week bevestigd. Een op het oog keurige meneer met een keurige mevrouw naast zich in een keurige zilvergrijze Ford Mondeo gooide de schil van de zojuist gegeten banaan op de openbare weg. Geschrokken door deze actie kon ik niet anders dan de schil weer terug de auto in gooien en zeggen dat meneer wat vergat en dat zijn gedrag asociaal was. Waar was zijn normbesef? Meneer was mondig genoeg en wenste mij veel toe. Zou deze keurige meneer vader zijn van jeugd in de duinen? Als dat zo is dan hoef ik me niet meer te verbazen. Willeke Vermaat De detector waar Ruben mee be zig is geweest tijdens zijn stage. raat moet op de juiste manier wor den afgesteld om het effect goed te bekijken', aldus Ruben. De weten schapper met wie hij meeliep ver richt voorwerk voor een verbeter de deeltjesversneller die in 2007 klaar moet zijn. Deze deeltjesver sneller gaat nog sneller dan de hui dige. Op deze manier proberen de wetenschappers nog dichterbij de oerknal te komen. Ruben gelooft dat ze nog enkele milliseconden verwijderd zijn van de knal van miljarden jaren geleden. Enkele milliseconden klinken dichtbij, maar natuurwetenschappelijk ge zien is dat nog heel ver weg. Ruben liep deze stage in Genève voor het vak' maatschappijleer. Scholieren kunnen stagelopen om zich te oriënteren op hun verdere loopbaan. Hij heeft de stage te danken aan enkele familieleden. De man van zijn moeders nichtje werkt bij het CERN. Ruben is met een vriend van school naar Zwit serland gegaan om stage te lopen bij het natuurwetenschappelijk in stituut. Samen sliepen ze in een kamer op het terrein van het CERN. 'Omdat er natuurlijk veel wetenschappers te gast zijn, is er een soort van campus waar ze kunnen overnachten.' Hij heeft het goed naar zijn zin gehad op de stage. Natuurlijk is hij niet alleen bezig geweest met het afstellen van de detector. Hij heeft tussen het kijken naar alle cijfer tjes, ook nog de tijd gevonden om een dagje Genève te bezichtigen. Toch heeft Ruben zijn steentje bij gedragen aan de wetenschap en nog belangrijker: de zoektocht naar de oorsprong van ons be staan. www.rabobankonIine.com Vooral ook door de inzet van twee biushelikopters van de vliegbasis Soesterberg konden drie duinbran den op Terschelling onder controle worden gebracht. Er is naar schat ting 40 hectare natuurgebied ver loren gegaan. De eerste brand woedde zaterdagochtend aan de oostkant van het eiland. Later op de dag brak een grotere brand uit. Voor de brandweer waren de duin branden vanaf de grond moeilijk te bestrijden omdat het vuur door de noordwestenwind telkens weer oplaaide. Vervolgens werd beslo ten om via het speciale landelijke alarmnummer de hulp van de Ko ninklijke Luchtmacht in te roepen. Door de inzet van zowel een Cou- gar als later nog een Chinook he likopter van Soesterberg konden de duinbranden effectief worden bestreden. De helikopters haalden het water uit de Noordzee en loos den honderdduizenden liters op de vuurhaarden. De brandweer had de brand zondagavond onder con trole. De oorzaak van de brand, die met grote rookontwikkeling gepaard ging en tot zelfs in Friesland was waar te nemen, is onbekend. Vol gens de brandweer ligt de oorzaak van de duinbranden in het onvoor zichtig omgaan met vuur, maar brandstichting wordt niet uitgeslo ten. Volgens Staatsbosbeheer zijn de duinbranden op de oostelijk gelegen Bosplaat een ramp voor de honderden broedende vogels. door Matjan Haak de bekende ballonvaarder Rob Wiegers en rijn medewerkers wordt het evenement georgani seerd. Een kleurrijk geheel van ballonnen stijgt op van het evene mententerrein 'De Soestereng' ge legen aan de Soesterengweg. Ook Soesters kunnen het spektakel meemaken en opstijgen in één van de luchtballonnen. Na de landing, als de ballon weer is ingepakt, krijgen alle passagiers hun luchtdoop door de piloot en daar hoort uiteraard een glas brui sende champagne bij. Als blijven de herinnering ontvangen alle pas- Wat is er mooier dan zwevend boven het landschap te genie ten van de omgeving. Bossen, weilanden, meren, dorpen en steden trekken aan het oog voorbij en vormen een onuit wisbare indruk. Een extra di mensie is het natuurlijk om een ballonvaart te maken boven de eigen woonomgeving. Daarom vindt er volgende week vrijdag voor het eerst in Soest een groots luchtballonnen spekta kel plaats. In nauwe samenwerking met de Stichting Comité Soest 975 jaar en sagiers een op naam gesteld lucht doopcertificaat. Het is mogelijk om als particulier te reserveren, maar ook als bedrijf. Al vanaf 4 of meer personen kan een eigen mandje worden afge huurd. Na reservering dient op de dag van de afgesproken vaart rond het middaguur gebeld te worden naar Rob Wiegers om te informe ren of de weersomstandigheden het toelaten om te gaan varen. De kosten voor dit ballonevenement bedragen 155,- per persoon. Voor aanmeldingen: 035-6030028 of robwiegers@wanadoo.nl Op Arkemeyde v/hDe Lasenberg) aan de Hel- igweg was het vrijdagmiddag lentefeest. Bewoners en ook van de locatie in Nijkerk, konden zich bij verschillende attracties of op de vrijmarkt. Op het terrein stonden twee grote luchtspringkussens, een koek-en-zopie en waren er diverse andere kleine re spelletjes te doen. Tevens was er een open podium, waarop iedereen zijn eigen act mocht opvoeren. Arke meyde houdt ieder jaar tweemaal een groot feest voor de bewoners en hun familie. In oktober gebeurt dat in Nijkerk, in het voorjaar bij de Soester vestiging; Foto: Herman van Dam 'Het was een geweldige dag', al dus Patricia Vonk over het ska- te-evenement aan de Dorps- streek van afgelopen zaterdag. Er waren genoeg deelnemers en bovendien was het hartstik ke mooi weer.' De medewerker van stichting Ba lans kijkt terug op een geslaagd weekend. Er waren veel ouderen, jongeren en buurtbewoners komen kijken naar de skatekunsten van jongeren. Ook de graffitidemon stratie was een succes, verder lie ten enkele jongeren een inline-ska- te demonstratie zien. Zowel het publiek als de deelnemers hadden het prima naar de zin. Patricia kan dan ook met zekerheid zeggen dat er volgend jaar weer een skate- wedstrijd zal worden georgani seerd. Mart Reiling is bij de skatewed- strijd in de categorie van 8-13 jaar als eerste geëindigd en won een compleet skateboard. Harmen Sielcken werd tweede en won ska- tcwieltjes. Kelvin Bon kreeg voor zijn derde plaats lagers voor zijn skateboard. In de categorie van 14 Foto: Foto Bell jaar en ouder won Pascal Spelt de eerste prijs, hij kon met een nieuw deck naar huis. Stefan Kniest werd tweede en Martij n Brouwer ein digde op de derde plaats. In de Soester Courant van 12 mei jl. wordt het bezoek van een Zeis ter en Soester delegatie van raads leden en ambtenaren aan een oude vliegbasis in Engeland in verband gebracht met een snoepreisje. Daarbij wordt de suggestie door de Soester Courant neergelegd dat het 'snoepreisje' slechts in de openbaarheid is gekomen door het overlijden van Gerard van den Deijssel, raadslid van Gemeente belangen Groen Soest en lid van het reisgezelschap. Uw weekblad is laag gezonken. Alleen al door de deelname van Gerard van den Deijssel aan dit werkbezoek had u beter kunnen weten. Uit 15 jaar samenwerking met hem in de Soester politiek kan ik u verzekeren dat elke vorm van eigen gewin aan Gerard voorbij is gegaan. Zijn warsheid van uiterlijk vertoon, betrokkenheid bij zwak keren in de samenleving, maar bo venal rijn grote woede om on rechtvaardigheid en zelfverrijking zijn typeringen die elke journalist zou moeten hebben kunnen waar nemen, zelfs die van de Soester Courant. Daarbij praten we over een bus- en bootreis van donder dagmorgen 5 uur tot zaterdagmor gen ongeveer dezelfde tijd. Dat is wel het soort reis waar je je snel voor aanmeldt als je houdt van snoepen. Het door u gelegde verband is schandalige riooljournalistiek. Elk' gebrek aan inhoudelijkheid over het bezoek in uw verslaggeving maakt u geen haar beter dan de sensatiepers. Hans van Wuyckhuyse Naschrift redactie: Feit 1: De redactie van de Soester Courant deelt het oordeel over de persoon van Gerard van den Deijs sel, zoals door mijnheer Van Wuijckhuijse verwoord, van harte. Dat staat echter volstrekt los van de vragen die het 'werkbezoek' heeft opgeroepen. Feit 2: In het gewraakte artikel wordt ook op geen enkele wijze af breuk gedaan aan de integriteit van Gerard van den Deijssel, wat mijn heer Van Wuijckhuijse ook zou wil len insinueren. Feit 3: Het 'werkbezoek' is tot de berichtgeving over het overlijden van Gerard van den Deijssel op geen enkele wijze in de openbaar heid gebracht. Feit 4: Een verstag van het 'werk bezoek' zelf is pas vorige week dinsdagmiddag, na het gesprek tus sen wethouder Bart Krol en onder getekende wat leidde tot het arti kel), als persbericht verspreid. Feit 5: Het 'werkbezoek' is wel de gelijk - zelfs al vanaf januari - zoals nu blijkt uit het relaas van Ans Mann (elders in deze krant) bewust uit de pers gehouden. Feit 6: Of het 'werkbezoek' als snoepreisje kan worden aange merkt is allerminst afhankelijk van de lengte of de duur ervan, noch van de wijze van vervoer. Feit 7: Het is een gotspe om de krant in dit verband 'gebrek aan inhoudelijkheid' te verwijtende pers was tot het weekeinde geheel onkundig van het reisje. Conclusie: De kritiek van mijnheer Van Wuijckhuijse mist elke grond. De scheldpartij die hij aan het adres van de redactie van deze krant af steekt maakt zijn standpunt overi gens ook niet sterker. Het zou mijn heer Van Wuijckhuijse sieren ais hij zijn beledigende kwalificaties weer introk. Dat wachten we graag af. (A. C. Post) Het artikel 'Hoofddoekjes' op de seniorenpagina van de Soester Courant van woensdag 12 mei jl. trok mijn aandacht. Ik was be nieuwd wat dit artikel zou bren gen. De strekking van het artikel en de vergelijking die schrijfster maakt ontgaan mij voor een groot deel, of het moet ironisch bedoeld zijn. De schrijfster stelt dat de vrouw in Nederland binnen het gebeuren van de r.k. kerk geen andere positie had dan de vrouwen die we nu zien met hoofddoekjes. Dit omdat in het nabije verleden r.k. vrouwen gescheiden van de heren - links van het middenschip -in de kerk moesten zitten. Dit ge scheiden plaatsnemen was een ge woonte, maar daarentegen moch ten mannen niet aan de linkerkant plaatsnemen. Wél waar is dat het als niet gepast werd ervaren, wan neer vrouwen blootshoofds in de kerk verschenen. Alleen al daarom begrijp ik de vergelijking met het dagelijks verplicht - ook binnens huis - dragen van hoofddoekjes niet zo goed. Vrouwen binnen de r.k. kerk werden immers niet ver plicht buiten de kerk het hoofd te bedekken. Schrijfster spreek ook de hoop uit dat we, wanneer wij een generatie verder rijn, elkaar zullen gevonden zullen hebben en dat we daarvoor geduld moeten hebben. Zo'n hou ding en opstelling heeft geleid tot de situatie zoals zij al jaren was en nog steeds is: Noord Ierland, en Israël contra Palestina. Om dichter bij huis te blijven valt te denken aan de reactie op de re cente zgn. eenwording van de pro testantse kerken. Wij hebben kun nen lezen dat zich direct 70.000 gelovigen - voornamelijk uit de rechtse hoek van het Gerefor meerd Verbond - hier fel op tegen waren en het beoogde samengaan met behulp van de rechtelijke macht probeerden tegen te hou den. Over dit samengaan wil ik geen mening uiten. Maar dat schrijfster erop vertrouwt dat dit soort kwesties zich vanzelf zullen oplossen, doet mij vermoeden dat zij de echt belangrijke zaken in de media niet of nauwelijks volgt. Helaas lossen 'bladvullende signa len' zich niet schrijvende op, maar zal er met voldoende kennis van zaken, daadwerkelijk aan gewerkt moeten worden. J. van Kersbergen Ook de gemeente Soest houdt er een wat wonderlijke manier van huishouden op na. Zoals een goed huisvader betaamt, de uitgaven kant van het huishoudboekje in overeenstemming te brengen met de inkomstenkant, menen onze vroede vaderen hier ter stede dat dit juist andersom moet. De Soes ter krant van 12 mei 2004 Iaat u hier weer van meegenieten. Letterlijke tekst: 'Om ook de andere helft van de tekorten ongedaan te maken, moe ten de inkomsten van de gemeen te omhoog geschroefd worden De meeste speelruimte hierin heeft de gemeente op het gebied van de OZB.' Los van de argumentatie van deze stelling, is dit het je reinste bewijs dat de burger eenvoudig als melk koe wordt gezien. Als we als bur ger dan ook nog de geldverslin dende grappenmakerij van de ge meente op diverse terreinen in ogenschouw mogen nemen, dan leidt dit op termijn ertoe dat u al uw inkomsten aan de gemeente mag doneren, waarbij u dan nog om in leven te blijven een aalmoes uitgereikt krijgt, via een van die onvolprezen uitkeringsinstanties, die ons land rijk is. Overdreven zou men kunnen den ken, nou leest u dan even mee. Ook ik zou mijn tuinpad wel eens een ander kleurtje willen geven, maar stel dit maar uit (of doe het helemaal niet) daar mijn OZB in 7 jaar tijd van guldens in euro's is veranderd, (13% per jaar stijging). We leven in het tijdperk van de procenten nietwaar. De gemeente echter in haar onmetelijke wijsheid laat behoorlijke fiets- en wandel paden ten koste van veel geld van kleur verwisselen. Dit is zo leuk voor de kleurenblinde fietser en wandelaar. Ook de enige overge bleven fatsoenlijke brede straat in Soest, de Torenstraat, moest zono dig op de schop. Laat het geld maar rollen Stond natuurlijk al in het budget en kon niet meer terug gedraaid worden; zou de argumen tatie kunnen zijn. U weet het: ambtelijke molens! Na alle financiële debacles van het Natuurbad en het gesjoemel met het voormalig ziekenhuis Zonne gloren en het teruggeven aan de natuur is het werkbezoek aan En geland van een verzameling mi lieufreaks (13 man) helemaal een gotspe. Vier kolommen veront schuldigingen in de Soester Cou rant (12 mei 2004) waren er nodig om aan te geven dat het werkbe zoek geen snoepreisje was en al leen uit ambtelijke onzorgvuldig heid nog even niet gemeld was. De gedachte dringt zich op dat het gehele reisje een onzorgvuldigheid was. De geweldige betrokkenheid bij zulke werkacties stijgt zelfs zo ver dat iemand het Iaat afweten door zich bij aanvang al te versla pen en dus letterlijk en figuurlijk de boot mist. Het is leuk materiaal voor een soap. Dit rijn slechts enkele voor beelden hoe onze vroede vaderen met onze financiële belangen om gaan. Werden deze lieden niet be taald uit onze belasting portemon nee? Eén troost voor hen is, dat de andere overheidsinstellingen in Nederland geen haar beter rijn. Het doel van de vroede vaderen heiligt kennelijk vele ongebruikelij ke middelen. Mijn en dein is ken nelijk het debet en credit van con structief boekhouden. Na het lezen van deze badinerende bloemlezing kan men natuurlijk weer overgaan tot de orde van de dag, en zo hoort het ook voor een nette burger, maar denkt u daarbij eens goed na aan wat voor democratische wille keur wij ons hebben overgeleverd. Emigreren zou een oplossing kun nen rijn of toch maar eens bewus ter stemmen in de toekomst. A. Balster Een paar weken geleden belde mijn broer. Hij wilde weten of wij konden ruilen met ons zondagse bezoek aan moeder. Hij zou die maandag op vakantie gaan en als hij nu een keer voor ons ging en wij daarna twee keer achter elkaar, dan was de zaak weer mooi gere geldDat ging allemaal nog vrij ge makkelijk, maar het kost je ook wel eens een avond bellen voor je het voor elkaar hebt. Eigenlijk heeft moeder elk moment van de dag hulp nodig, dus hebben we als kin deren ieder ons eigen plekje in het rooster. Gelukkig zijn we allemaal uit de kleine kinderen anders zou het in de zomervakantie wel eens finaal mis kunnen lopen. Ik wil niet zeuren over mijn leeftijd, maar ik merk wel dat veel van mijn vrienden en kennissen in de- zelf de situatie zitten als wij. Zo heb ik een vriendin die al een aantal ja ren vrij intensief voor haar bejaar de vader zorgtZe doet dat naast haar werk en haar gezin. Ze was altijd al gewend om met een zekere regelmaat haar vader te bezoeken. Maar toen hij plotseling vrij ernstig ziek werd veranderde dat. In het begin leek het erop dat haar vader als hij uit het ziekenhuis kwam, opgenomen zou worden in een verpleeghuis. Maar na een aantal weken, waarin zijn situatie beetje bij beetje verbeterde, was er weer sprake van terugkeer naar huis. Die vriendin heeft twee broers en een zus en samen spraken ze af dat hun vader als het even kon toch weer in zijn eigen huis zou gaan wonen. Ze verwachtten niet dat hij nog lafigbr dan een paar maanden te leven had en ze namen zich voor allemaal een stukje zorg voor hun rekening te nemen. Wel was het lastig dat één van haar broers in Groningen woont en dat haar zus en zwager beiden een erg drukke baan hebben. Maar ze waren het er samen over eens dat ze hun vader een goede laatste tijd wilden bezor gen en dus gingen ze ervoor. In middels is dat drie jaar geleden en de vader van mijn vriendin leeft nog steeds. De broer in Groningen haakte het eerst af en met haar zus heeft ze een jaar geleden afgespro ken dat die haar bezoeken tot één keer per maand beperkt. Ik vraag mij af hoe lang mijn vriendin dit nog volhoudt. Op een symposium van vrijwilli gers in de terminale zorg werd laatst ook over dit probleem gesproken. Er werd geconstateerd dat mantel zorgen vaak veel te lang proberen om het vol te houden. Pas als het echt niet meer gaat vragen ze om hulp. Ook in de hospiccs die we be zochten had men dezelfde ervaring. Mensen hebben zich vaak zo vast gebeten in de gedachte dat ze hun doodzieke ouder, hun echtgenoot of hun dochter of zoon niet naar een instelling willen brengen, dat ze de alternatieven niet meer zien. Dat is nu juist de reden waarom wij zo graag het hospice willen rea liseren. Het hospice is een goede plek voor de zieke, maar het is ook voor de mantelzorgers een alterna tief voor de zorg die zij zo graag aan hun geliefde willen bieden. Als je na al die inspanningen moet be sluiten dat het thuis niet meer gaat, is het fijn dat er een plek is die zo dicht komt bij de sfeer van thuis. Dat je daar de verantwoordelijk heid voor de zorg die je niet meer kunt dragen, bij een ander neer kunt leggen. Dat er ook voor jouw verdriet bij het afscheid nemen een open oor is. Zo komt er ruimte voor de stervende en voor degenen die er omheen staan om in een zo moeilijke periode tijd voor elkaar te vinden. Marjan Haak is voorzitter van de ini tiatiefgroep voor het hospice in Soest. Informatie op www.hoSpicesoest.nl of 6037654. )1 34 03 asoest.nl ontosoest.nl rijdag koopavond. 10.00-16.00 uur de Soester Courant 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 incl. BTW JMEKA Meubel. Altijd de ledkoopste whitewash-ko- niaal-grenen-eiken bank- allen nostalgische meu- ïlen. Weteringpad 60, Soest 3-53784257, wo-za 10-17.30 amplete eethoek 475,-. Courant, te worden betaald. ARAGEVERKOOP op 22-5- 304. T.o. apoth. Wolverlei prit oprijden. Varenstr. aragenr. 260. Veel nieuwe arpetten.

Soester Courant | 2004 | | pagina 7