'Tweede leven' voor De Bundeling 1 UUR Soest biedt voldoende draagvlak voor een 'Grand Cultureel Café' SPOED AAL apperij Zomercollectie 25% KORTING Cabrio spectaculair van start - Ontdek de vele gezichten van Turkije! /toerkoop Reisburo Hagen liëntenraad op zoek aar bestuursleden ME BAAN HORECA? izorg FOTO SWAGER Griftland voor derde jaar in actie voor tehuis India NIEUWE BEZORGERS Informatie voor 55-pIussers over ontwikkeling Meander Fietstochten voor vijftig plussers nog geen succes l/OENSDAG 26 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 ledisch Centrum in Soest-Zuid uitgebreid UUR: izen naar kiest idurende: 50 korting 00 korting 50 korting -rijgt u tijdens je! ter Duinen Chronisch zieken en Gehandicapten BH0È5ZÉB *0 iïnaiuj tot ziem ()ij oUemign DIGITALE FOTOSERVICE Wij printen direct van cd of geheugenkaart, in de formaten 10x15, 13x18, 20x25 en 20x30 op Kodak royal papier DIGITAAL CENTER Tevreden terugblik op Cultuurfestival omgeving Soest-Midden en Soest-Zuid Bijeenkomst ouderenbonden op 28 mei Soester geslagen in Bilthoven Klarinet 53 ie grond '-2004 0,49 2,13 4,89 1,64 ijd minimaal 50 ja ar. alarmering, huismeester nog. in bijbeh. ontmoeting De won.is intern gere„w B, bmnenpl., tuin. Huuring I raat maand van 9 juni ial.nl ek naar een leuke op zoek naar jou. sterduinen.nl voor alle met Gijs Uylenbroek. 'TV- EN ERCENTRUM sestraat 188, Soest www.soesterduinen.nl Een 'tweede leven' - zo mag je jle nieuwe start van De Bunde ling wel noemen. Het medisch jeniruin aan de Schouten- ]tampweg in Soest-Zuid is on langs flink verbouwd en uitge breid, en aangepast aan de ei- [sen van de tijd. Vooral de Jtomst van fysiotherapieprak- [tijk Quick is een bijzondere ianvulling van wat tot dusver bekend stond als het gezond heidscentrum De Bundeling. Jets meer dan twintig jaar geleden |ing De Bundeling van start. Het has toen een initiatief van de huis- Jrtsen Rupert, Klop en Krijger, |an wie de twee eerstgenoemden pmiddels zijn opgevolgd door Jesp. Vrijmoet en Mout. Het unie ke karakter van de Bundeling werd lestijds met name bepaald door de Samenwerking onder één dak tus- Jen drie eerstelijns-disciplines: de luisartsen, het kruiswerk en het Maatschappelijk werk. Dat mocht Daarom een 'gezondheidscentrum' ivorden genoemd, maar twintig laar en een aantal ingrijpende ont wikkelingen in de gezondheidszorg Jater - kruiswerk en maatschappe lijk werk fuseerden tot Thuiszorg en die trok zich als partner terug - is er sprake van een heel andere structuur, die de term 'medisch |entrum' ten volle waarmaakt. i de eerste plaats is het gebouw fcu gezamenlijk eigendom van de gebruikers, waardoor een andere juridische structuur is ontstaan, jnaar ook functioneel is er sprake jyan een andere opzet. De Bunde ling heeft nu in feite twee 'vleugels' "faie organisatorisch los van elkaar jtaan: enerzijds de fysiotherapie - net zes medewerkers, een aantal behandelruimten en een compleet ngerichte sportzaal - en ander zijds de gezamenlijke huisartsen- Waktijk (die bij de verbouwing Jfors is uitgebreid), aangevuld met |(opnieuw) het maatschappelijk werk, een diëtiste en een orthope dagoge/ psychologe. Bovendien is ,er ook regelmatig een sociaal-psy- [chiatrisch verpleegkundige aanwe- Marie-Thérèse van der Riet ex- _poseert schilderijen in de Bunde- Ming. zig. Daarnaast zijn er twee prak tij kverpleegkundigen werkzaam, evenals drie assistentes. Fysiotherapie Fysiotherapeut Ad Quick was eerst (sinds 1975) gevestigd aan de Oude Utrechtseweg en verhuisde enkele jaren later naar de Verleng de Kolonieweg. Naast de 'klassie ke' fysiotherapie wordt er ook Fy- sio-gym geboden en kan men er, ook zonder verwijzing van de arts. terecht voor de oefening van hou ding en beweging. Natura! Strength is een 'krachtlijn', afkom stig uit Zwitserland, waarbij in eer kwartier 90 van de spieren mev natuurlijke bewegingen worden getraind. De medewerkers van Fy siotherapie De Bundeling, zoals de praktijk nu heet, hebben boven dien een groot aantal specialisaties. De huisartsen zijn zeer ingenomen met de komst van de nieuwe col lega's, ook al omdat er weer volop 'leven' zit in het gebouw, waarvan een deel de afgelopen jaren heeft leeg gestaan. De verbouwing heeft weliswaar een hoop tijdelijk onge rief met zich meegebracht - de praktijk is maandenlang uitgewe ken naar de Meander-polikliniek aan het Dalplein - maar het resul taat stemt iedereen tot grote tevre denheid. Voor alle activiteiten is er De Cliëntenraad Chronisch lieken en Gehandicapten (GCG-Soest) Soest komt op voor de belangen van mensen met een chronische ziekte en/ of handicap in Soest en «öesterberg. De CCG geeft o.a. gevraagd en ongevraagd advies aan de gemeente en overige in- nties met betrekking tot ver- 1 teringen in de woon- en leef omgeving indachtsvelden zijn onder meer ié Wet Voorzieningen Gehandi capten (WVG), toegankelijkheid van (openbare) gebouwen en voor zieningen, huisvestingsbeleid en yervoer. Een aantal leden uit de CCG-Soest vertegenwoordigt al een belangenvereniging van de doelgroep of is als ervaringsdes kundige verbonden aan deze cliën tenraad. Om deze belangen nog beter te kunnen behartigen is de CCG op zoek naar mensen die eveneens een belangengroep verte genwoordigen of als ervaringsdes kundige deel uitmaken van een belangengroep. De cliëntenraad vergadert eens per maand (over dag) in het gemeentehuis van Soest. Hiervoor ontvangt men een bescheiden onkostenvergoeding. Hebt u belangstelling voor het werk van de CCG-Soest? Wilt u zich inzetten voor chronisch zieken en gehandicapten in Soest en Soesterberg? En woont u in onze gemeente? Stuur dan een brief met uw motivatie en uw c.v. aan de se cretaris, Chr. Schrijver, Beuken laan 22, 3762 AH Soest. Serieuze kandidaten worden uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek. Nadere informatie bij de voorzitter van de CCG-Soest, C.J. Vroon, 035-6025987. ofQ en Nel!l|n~L, g[n SOEST/BAARN. 'fijks inschakelen voor 'ijke hulp 1 verpleging e zorg (AndereZorg) unschoten-Spakenburg Jefoon 033 - 299 46 69 F I I F M I J N |Oj Soesterbergsestraat 13 Soest-Zuid (035 - 603 55 46) volop ruimte beschikbaar. Dynamisch geheel De vernieuwing is ook een impuls om er 'weer wat moois van te ma ken', zoals de artsen Krijger en Mout het omschrijven. 'Het leek de laatste jaren misschien een beetje dood te bloeden, maar het is nu weer een dynamisch geheel. Er heerst een plezierige werksfeer en de onderlinge verhoudingen zijn uitstekend.' Dat er in De Bun deling zoveel 'diensten' onder één dak worden aangeboden is vooral voor de patiënten uiteraard een belangrijke zaak. Daarmee loopt het medisch centrum - dat zich door de komst van de nieuwe groepspraktijk in het Smitsveen ook kan blijven richten op Soest- Zuid - in Soest weer voorop. Het betekent ook dat er in de Soester gezondheidszorg weer een stukje continuïteit gewaarborgd is. Met de totstandkoming van het nieuwe centrum worden ook een aantal organisatorische veranderin gen doorgevoerd. De patiënten rijn inmiddels op de hoogte van de veranderingen. Ze hebben alle maal een informatiekrant gekre gen, waarin de oude en nieuwe 'gezichten' bij De Bundeling zich De nieuwe 'aanbouw' van het medisch centrum aan de Schouten kampweg. Foto: Soester Courant uitgebreid hebben voorgesteld. Komende vrijdagmiddag (28 mei) vindt - in de kring van genodigden - de officiële (her)opening plaats. Expositie Dan kunnen de gasten, net als de patiënten en andere bezoekers die het gebouw de afgelopen weken al hebben bekeken, ook een blik wer pen op de schilderijen van Marie- Thérèse van der Riet uit Lelystad, die in de wachtruimte en de gang bij de spreekkamers te zien zijn. Marie-Thérèse volgde de leraren opleiding Tekenen en Textiele Werkvormen in Nijmegen. Ge volgd door de Ruudt Wackers Kunstacademie in Amsterdam. Ze verbleef o.a. vijf jaar lang in de Caraïben, waar met name het on derwaterleven in Aruba haar fas cineerde, evenals het licht en de kleuren van de eilanden. Haar on derwerpen zijn o.a. landschappen, stillevens, dieren en bloemen. Ze gebruikt een eigen werkwijze, een combinatie van uiteenlopende technieken. bruidsreportages 1 groeps- en portretfotografie VAN WEEDESTRAAT 85,3761 CD SOEST, TELEFOON 035-6013917 www.fotoswager.nl Vandaag kunnen ze al voor de deur staan: brugklassers van het Griftland College die mee doen aan de sponsorloop voor India. Evenals in de voorgaan de jaren is ervoor gekozen het kindertehuis Udayan, een te huis voor kinderen van lepralij ders uit de sloppenwijken van Calcutta, te helpen. De loop zal vrijdag 4 juni plaatsvinden op het terrein van atletiekvereni ging Pijnenburg, de zoektocht naar sponsors is begonnen. Ook dit jaar heeft het ICCO, de interkerkelijke organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, toe gezegd het bedrag te verdubbelen. Dus één euro is twee euro waard. De 'Griftlandbruggers' zullen ver volgens alles geven tijdens de sponsorloop, voor een zo hoog mogelijke opbrengst voor dit pro ject in India. Kindertehuis Udayan wil kinderen van lepralijders genezen en een toekomst geven. Die toekomst heeft een kind niet zo lang het deel uitmaakt van een leprafamilic. Op dit moment wonen er in Udayan 300 kinderen tussen de 4 en 18 jaar. Zij krijgen een opleiding, ver antwoord voedsel, kleding en me dische verzorging. Dit gebeurt al lemaal in een ontspannen en ge zonde omgeving, volkomen tegen gesteld aan die waarin zij zijn ge boren. Dit wordt de derde keer dat het Griftland College een sponsorloop voor het kindertehuis houdt. Vorig jaar werd er dankzij de verdubbe ling van het ICCO, ruim 12.000 euro opgehaald door de school. Dit jaar is het geld bedoeld voor het aanleggen van visvijvers rond het tehuis. 'Hebben we met onze acties van vorig jaar bijgedragen aan verbetering van de hygiëne, verzorging en studiemogelijkhe den. Dit jaar mikken we op het creëren van een structurele voed selbron en het realiseren van een waardevolle werkervaringsplaats', aldus initiatiefnemer Peter Hof land, docent Nederlands op de middelbare school aan de Noor- derweg. Als het aan het 'culturele veld' van Soest ligt komt er binnen kort een echt 'Grand Cultureel1 Café' in de gemeente, en dan bij voorkeur in het St. Jozefge bouw aan de Steenhoffstraat (beter bekend ais het museum en het 'Artishock-gebouw'). Onder de deelnemers aan het cultuurplatform scoorde de be hoefte aan zo'n 'voorziening' maar liefst 81 en de voorge stelde locatie 33 Deze cijfers komen naar voren in de enquête die Evert Sluyter en Dick de Wit onlangs namens het Cultuurplatform Soest hebben ge- Spectaculair kun je de sei zoensopening, zondag jl. in het Soester openluchttheater Ca brio, wel noemen. Vierentwin tig zeer getalenteerde jeugdige muzikanten gaven daar een concert zoals je dat in Soest weinig zult horen. Met een programma met vooral muziek van Nederlandse compo nisten, wisten zij groot enthousias me bij het talrijke publiek op te wekken. De Fancy Fiddlers, ge coacht door muziekpedagoge Coosje Wijzenbeek, ziet Cabrio l nog eens terug. Komende vrijdag- en zaterdag avond kan men genieten van de Theatergroep Eenzame Leden. Zij spelen een stuk: 'Tijdgeest'. Het verhaal houdt de bezoekers een spiegel voor, soms een lachspiegel, een stuk met humor. En met mu ziek. Gaat dat bij u ook zo? Dat is een vraag die De Eenzame Leden stelt met het stuk dat ons al onze gewoontes voorlegt. Aanvang: 21:00 uur. Midzomernachtdroom op zondagmiddag Een groot orkest, een dameskoor, solisten en acteurs. Zij brengen zondagmiddag 'Een Midzomer nachtdroom' op het fraaie over kapte toneel van openluchttheater Cabrio. Muziek van Felix Men- delssohn, tekst William Shakespe- are. De gehele voorstelling is Ne- De theatergroep Eenzame Leden speelt vrijdag en zaterdag het stuk 'Tijdgeest'in het openluchttheater. derlands gesproken. Symfonieor kest en theatergroep Oberon uit Leiden speelden dit stuk eerder in Rotterdam en Leiden. Zondag middag zijn ze in Soest, in Cabrio om 14:30 uur. De Soes+er Courant zoekt met spoed Bel snel 035-6014152 voor meer informatie. Ook invalbezorgers zijn van harte welkom. 'ELKE WEEK EENn SOESTElëïCöüRAJMTj IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,-per half jaar! tel. (035) 6014152 houden. Er kwamen 62 reacties terug, wat volgens Bert Smit, se- cretaris van het platform een hoge response is. De meeste responden ten geven aan dat er behoefte is aan een vast ontmoetingspunt in Soest. Wat de locaties betreft kiest 12 voor Idea (de bibliotheek), 9 voor de Oude Kerk en de an dere mogelijkheden - straten en gebouwen - o.a. allemaal een heel stuk minder. Het Cultuurplatform trekt daaruit de conclusie dat er inderdaad een draagvlak is voor een Grand Cul tureel Café, 'een gezellig, sfeervol eet-, jazz-, literair- kortom cultu reel café, waar het voor vele cul- tuurminnende personen - ook al leenstaanden - goed toeven is. Kortom: geen kroeg, maar een ge zellige ontmoetingsplek met veel vaste activiteiten', zoals het in een begeleidende brief beschreven staat. De enquête kwam afgelopen maandagavond tijdens de goed bezochte Cultuurplatform-verga dering in het gemeentehuis aan de orde. Uit de resultaten blijkt verder dat veel respondenten er 'culture le uitvoeringen' verwachten, maar ook wisselende exposities, lezingen en discussies, al dan niet via Radio Soest. De gewenste openingstijden rijn met name van 11:00 tot 24:00 uur in de weekeinden en op door deweekse dagen van 16:00 tot 24:00 uur. Haalbaarheid Er is al voor de enquête gesproken met de huurders van het St. Jozef gebouw, te weten de Historische Vereniging, het Museum Oud- Soest, het Groot Gaesbeeker Gil- Een 22-jarige man uit Soest is vo rige week woensdag in Bilthoven mishandeld. Hij stond zijn bestel bus uit te laden op de Vinkenlaan. Zijn auto stond gedeeltelijk op de rijbaan waardoor hij de weg blok keerde. Omstreeks halftwaalf in de ochtend kwam een 40-jarige vrachtwagenchauffeur uit Ermelo met zijn voertuig aanrijden. De chauffeur ging achter het busje staan en riep op onvriendelijke toon dat de Soester moest wegwe zen. De man uit Soest reageerde hierop door te zeggen dat de chauffeur dat ook normaal kan vragen. Hierop stapte de man uit Ermelo uit en greep de 22-jarige naar de keel. De chauffeur sloeg de Soester daarna ook. De politie is nog op zoek naar getuigen van dit voorval. de en de vereniging Artishock. Het lijkt erop dat ook in die kring niet afwijzend over het plan wordt ge dacht, al houdt men uiteraard de nodige slagen om de arm. Daaruit en uit de uitkomsten van de en quête put het Cultuurplatform Soest dan ook de moed om verder te gaan met het 'haalbaarheidson derzoek', waarbij ook de gemeen telijk overheid een rol zal spelen. Het platform stelt zich op het standpunt dat een Grand Cultureel Café in Soest niet op subsidies moet draaien, maar op een zelf standige exploitatie. Daarvoor zal dan ook een geschikte exploitant moeten worden aangezocht. De gemeente zal medewerking moe ten verlenen op het gebied van ver gunningen en verordeningen, etc. Het Cultuurplatform wil het idee van een Grand Cultureel Café nog breder bekend maken in Soest. 'Klimaat' Secretaris Bert Smit is alvast inge nomen met de resultaten. 'In zo wat alle dorpen om Soest hebben ze een cultureel café, dus waarom wij niet? In Soest hebben we alleen kroegen, hoor je dan. Maar Soest is eraan toe om het 'klimaat' wat gezelliger te maken. Het moet ove rigens niet te lang duren. Kijk maar naar dat plan voor een echt dorpscentrum aan de Van Weede- straat. Dat is nu al weer een paar jaar oud, maar we hebben er al tij den niets meer van gehoord...' Zo moet het met het project Grand Cultureel Café dus niet gaan, vindt hij. Het platform wijdde zich verder nog aan een terugblik op het Cul tuurfestival van 8 mei jl., dat door de meeste deelnemers als een groot succes wordt beschouwd. 'Het was volgens iedereen heel gezellig, sfeervol, goed georgani seerd en gevarieerd, met een goe de publieke belangstelling. Ook de keuze voor een 'compact' festival (op slechts twee locaties) is de meesten heel goed bevallen, even als een aantal verrassingselemen ten, zoals de muziektent op de kunstmarkt etc. Bij een volgend festival moet er overigens nog wel wat beter gelet worden op de ver-, spreiding van de programmaboek-, jes. Ook sandwichborden langs de belangrijkste wegen zouden de aandacht voor het festival kunnen stimuleren, evenals flyers met het programma op het festival zelf. 1 uur fotoservice óók voor APS en digitaal Na het succes met de fietsboot startte stichting Eemlijn een nieuw project: 'Betrap Eem- land'. Enthousiaste vrijwilli gers zetten samen een aantal interessante begeleide fiets tochten voor vijftigplussers uit naar reisdoelen in Eemland. Aangezien de tochten nog geen succes zijn, roepen de organi satoren op om mee te doen. Deze fietstochten worden sinds begin mei aangeboden, maar tot nu toe wordt van dit aanbod geen gebruik gemaakt. Tot juni blijven de vrijwilligers van Eemlijn het aanbod van begeleide fietstochten volhouden. Iedere mogelijke be lemmering tot deelname wordt daarbij uit de weg geruimd. Telefonische aanmelding vooraf komt bijvoorbeeld te vervallen. Ie dereen kan naar het startpunt van de fietstocht gaan en meedoen. Er wordt geen tarief voor de begelei de fietstocht meer gehanteerd. Een vrijwillige gift aan stichting Eem lijn van maximaal 3 euro per per soon wordt wel op prijs gesteld, maar er is geen voorwaarde aan deelname. Het komende weekend vinden twee tochten plaats. Zaterdag om halftwaalf vertrekken de fietsers vanaf Taveerne Eemlust in Baarn. De tocht eindigt op het landgoed Schothorst waar het Centrum voor Natuur- en Milieueducatie is ge vestigd. Zondag zal de tocht we derom op dezelfde tijd beginnen vanaf De Taveerne. De fietsers1 gaan naar kasteel Groeneveld, waar men de tentoonstellingen in het kasteel kan bekijken. Bij beide tochten is er de mogelijkheid om huiswaarts te keren met de fiets boot. Medewerkers van Meander Medisch Centrum geven vrij dag 28 mei informatie over de ontwikkelingen binnen het zie kenhuis. Centraal staan vooral de verhuizing van medische zorg naar andere locaties en de gevolgen daarvan. De informatiebijeenkomst is be stemd voor 5 5-plussers en is geor ganiseerd door de Katholieke Ouderen Bond (KBO), in samen werking met de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Protestants Chris telijke Ouderen Bond (PCOB). Per 1 september wordt de polikli niek aan het Dalplein gesloten. Daarnaast zijn de afgelopen maan den verschillende specialismen ver plaatst van de ene naar de andere locaties van Meander Medisch Centrum. De ouderenbonden heb ben daarom de handen ineengesla gen en vertegenwoordigers van het ziekenhuis uitgenodigd tekst en uitleg te geven. Namens Meander zullen mevrouw M. Overvest en de heren J. Hurkens en T. Schulte het woord voeren. Volgens de bonden is de informatie vooral van belang voor ouderen die moeilijk ter been zijn en degenen die niet over ade quaat vervoer beschikken. De informatiebijeenkomst op vrij dag 28 mei begint om 14:00 uur in ontmoetingscentrum De Klarinet aan de Klarinet 39. Zin in afwisseling? Theedrinken, een ritje mei de dol mus of naar de hamam (Turks badhuis) om je na de sauna en massagebaden als herboren te voelen. Deze keer zou ik u graag mee nemen naar een land met een nog steeds toenemende populariteit: Turkije. Onlangs maakte ik kennis met de meest zuidelijk gelegen kust: de Turkse Rivièra, met Antalya als aanvlieghaven. De kleine kronkelstraatjes van Antalya rond de prachtig ge restaureerde haven zijn bezaaid met restaurantjes, theehuizen en drukke bazaars. Bruisende badplaats Heel bekend is de bruisende badplaats Alanya, op zo'n ander half uur rijden vanaf de lucht haven. Het heeft twee prachtige grote stranden, het Cleopatra strand en het Oost-strand. Tussen de beide stranden bevindt zich de oude burcht van Alanya op een berg. De weg naar boven is een hele klim, maar het uitzicht vanaf de burcht op de stad en de prachtige zee is de moeite waard. Vanuit de haven vertrekken vele S<H!aa|«aflSc Tanja Spoelder, Toerkoop Reisburo Hagen boten voor een tochtje langs de kust. Ook kun je van hier uit snorkelen, duiken of zwemmen in de heldere zee. Bij deze haven bevindt zich ook het oude centrum met vele café's, bars en restaurants, dit is hèt uitgaans gebied van Alanya! Wie van winkelen houdt kan hier zijn lol op, er is van alles te koop, voornamelijk kleding, parfums, schoenen, tapijtjes en leder waren. All-inclusive hotels en golfen Minder groot, maar zeker zo leuk is Side, op 45 minuten rijden van de luchthaven Antalya. Hier is een compact oud centrum met terrasjes, winkeltjes en een aantal oudheidkundige bouw werken zoals tempels en een amfitheater. De accommodaties liggen hier vaak wat verder van het centrum, veelal aan het prach tige, langzaam in zee aflopende strand. Ook de sportievelingen komen aan de Turkse Riviera aan hun trekken: de meeste hotels, vaak op basis van all-inclusive, hebben veel faciliteiten op het gebied van o.a. tennis en watersporten. In het plaatsje Belek, 20 mi nuutjes rijden van Side, zijn prachtige golfbanen te vinden, soms zelfs direct naast het hotel! Wie er op uit wil kan een leuke excursies maken naar b.v. de antieke steden Perge en Aspendos, een meerdaagse excursie naar Cappadocië of een boottocht langs de kust. Nieuwsgierig geworden, kom gerust even langs... Wilt u meer weten over dit prachtige land, aarzelt u niet en kom even langs op ons reisburo, ik zal u graag vertellen waar u moet zijn voor de mooiste plekjes! Soesterbergsestraat 22, 3768 EJ Soest Telefoon 035 6022803, www.toerkoophagen.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 11