'Smeeing/BDC echt op kaart gezet' Soest zuinig naar finale nacompetitie Firtina'93 naar eerste divisie BDC aast op Patrick Kersten Getergde Haan kraait victorie 'Geintje' kost Stavast bijna zijn profbestaan Finale maandag in Almere PAGINA 1 ft WOENSDAG 26 MEI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 19 HANDBAL HANDBAL Remko Hooft (17) prolongeert twee titels in Utrecht VOLLEYBAL ATLETIEK Pijnenburgteam in Eemmeerloop bij de snel sten So VoCo naarstig op zoek naar buitenaanvalster ELKE WEEK EEN SOESTERËkoURANT J VOETBAL-zondag Soester zaalvoetballers slaan in slotfase toe FUTSAL SCHAKEN Gevraagd VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOESTEHilcOlJRAOT Aanmelden: tel. 601 41 52 Uitschakeling bederft feestvreugde na ijzersterk seizoen niet Vrouwe Fortuna helpt blauwwitten in tweekamp met WSV'30 Ook gesprek met Bas de Pijper over terugkeer ZWEMMEN Ook elftalleiders stoppen bij Soest Schaakfestival prooi voor Soester Het onderscheid tussen de on derlaag van de eredivisie en Smeeing/BDC is groot. De Soesters mochten weliswaar door een kier naar binnen kij ken, maar Kolping smeet in Alkmaar de deur met een smak dicht. Niets werd zaterdaga vond in de return van de twee kamp (27-17) aan toeval over gelaten door de Noord-Hollan ders. Voor Smeeing/BDC, dat met vijf treffers verschil had moeten winnen rest de terug blik op het meest succesvolle seizoen ooit. 'Nee, hoor geen gemengde gevoe lens. Ik hou juist een goed gevoel over aan dit seizoen. Dit hoort er bij, dat weet je. De jongens zijn een schat aan ervaring rijker ge worden en daar hopen we volgend jaar de vruchten van te plukken. Wat we gepresteerd hebben, dat is geweldig. Ik heb de spelers daar voor de wedstrijd tegen Kolping I op gewezen. Ik denk dat het besef bij hen langzaam begint door te dringen. Ze hebben Smeeing/ BDC nu echt op de kaart gezet', zei Paul van den Deijssel na de uit schakeling. Het scenario dat de trainer ver moedde, werd werkelijkheid. Het optimisme van de spelers werd snel de kop ingedrukt. Na de 29- 33-nederlaag in Soest mochten ze 95 kilometer in noordwestelijke richting twaalf minuten lang hoop koesteren. Tot 5-5 hield Smeeing/ BDC de geconcentreerde oppo nenten bij, maar tijdens de eerste tijdstraf (Koen Smeeing) sloegen de gevaarlijke midopbouwer Serge ter Horst en Remco Bakker toe. Geforceerd Vertwijfeld en daarom geforceerd bleef Smeeing/BDC zoeken naar opties om de offensieve dekking van Kolping te omzeilen. Doordat Robert Wijnen en Koen Smeeing uit de wedstrijd werden gehouden, zonk de Soester ploeg steeds die per in gracht die Kolping rond de eredivisie had aan gelegd. Treffend voor de suprematie was de snoei harde kogel, waarmee Bas Wokke bijkans het doelnet aan flarden schoot. Het betekende 13-5 na 24 minuten. Smeeing/BDC speelde toen al een verloren wedstrijd te gen Kolping dat zijn huiswerk be ter had gedaan, de angel uit het spel van de Soesters haalde en qua individuele acties veel beter uit de verf kwam. Bij Smeeing/BDC scoorden slechts Koen Smeeing (6), Wijnen, Jos Lans (beiden 5) en Richard van den Hoef (1). Dat zegt ge noeg. 'Aanvallend viel de organisatie te gen. We kregen met allemaal bv- tjes te maken. Als we offensief uit- gedekt worden, komen we in de problemen en te veel spelers ble ven droog staan', vatte Van den Deijssel het manco samen. In de tweede helft wisselde de coach voortdurend door. Zo mocht Manasse Wisse, die een ij- zersterk seizoen draaide, het laat ste half uur vanaf de kant toekijken hoe goed de jeugdige Cleem Die- mers (zeker zes fraaie reddingen) het deed. Wisse kwam zelf nog eenmaal in beeld om een strafworp te keren, maar net als dat Koen Smeeing vier keer zou scoren en alle andere feiten, maakte dat alle maal niet meer uit. De zeventienjarige Remko Hooft heeft zijn provinciale titels op de 50 en 200 meter schoolslag gepro longeerd. De Soester is nu kam pioen van Utrecht op alle schools lagafstanden. De prestaties van Hooft waren niet de enige successen die de Duinkik kers tijdens de Kringkampioen schappen behaalden. Robin Blok- poel (400 meter vrije slag), Ruben de Clippelaar (50 meter vlinders lag) en Eline Schoenmaker (50 rug- en 200 vlinderslag) werden tweede. Voor Schoenmaker lag er ook nog brons klaar voor haar deelname aan de 200 meter schoolslag. Maaike de Boer (200 meter vlinderslag) eindigde ook als derde. De oogst werd gecompleteerd door de derde plaats van de meis jes estafetteploeg, bestaande uit Lisa de Knegt, De Boer, Anne Cukier en Schoenmaker, op zowel de 4 x 100 als 4 x 200 meter vrij. Met tien teams was AV Pijnenburg zeer breed vertegenwoordigd in de Eemmeerloop, een estafette over 50 kilometer waarin de vijf lopers 8 tot 11,1 kilometer moeten afleg gen. Het gemengde team legde beslag op de tweede plaats in zijn categorie. De eindtijd van 3.32.26 was bovendien goed.voor de tien de plaats in het overall-klassement van honderd ploegen. Het team bestond uit Petra Martens, Bert Veldhuis, Esther van der Grift, Ad van de Kar en Aaldrik Tiktak. Het veteranenteam bij de heren had vijf minuten meer nodig en eindigde als zesde (15c overall). De eindtijd van 3.37.50 werd gereali seerd door Cees van de Bilt, Ruud Ambags, Peter de Groot, Berend Drenth en Rob Jansen. De halve marathon van Eindhoven werd door Brigitte Heuschen van Pijnenburg afgelegd in 1.36.02. Zij werd tweede bij de dames senio ren. Edgar Cukier finishte in 1.33.52. Spelverdeelster Sanne Berculo en middenaanvalster Alberti- ne de Haan zijn toegevoegd aan de damesselectie van Stam/SoVoCo. Beide komen van Sliedrecht Sport, komend seizoen tegenstander van de Soester club in de eredivisie. De Haan speelde vorig seizoen al in Soest, maar koos voor Slied recht toen Stam/SoVoCo in 2003 promotie naar de hoogste divisie misliep. Berculo zal in Soest de concurrentie aangaan met Ysabel Maréchal. De begeleidingsstaf van de dames- ploeg had ook haar oog laten val len op middenaanvalster Quinta Steenbergen, de zus van Tamer die al bij Stam/SoVoCo actief is. Quinta heeft echter gekozen voor AMVJ. Ze woont in Alkmaar en zal als lid van de nationale selec tie elke maandag, dinsdag en woensdag in Amsterdam moeten traineh onder bondscoach Avital Selinger. Naarstig op zoek zijn trainer/ coach Derk de Saegher en zijn as sistent Jos Blanken naar een ster ke buitenaanvalster. Volgens het tweetal is een goede bezetting van die positie noodzaak, waardoor de zoektocht naar zo'n speelster prio riteit heeft. De onderhandelingen met de nieu we hoofdsponsor Conesco zijn rond, bevestigt manager Jacques Hardenberg. 'We zullen geen waanzinnige bedragen gaan neer tellen voor speelsters, maar er zijn wel mogelijkheden om nog een kanjer binnen te halen.' IN DE BUS? Neem een abonnement: 9,- per half jaar! fel. (035) 6014152 Met twee doelpunten verschil moest Firtina'93 winnen van Westlandia om te mogen pro moveren naar de eerste divisie. Het werden er drie, maar de beslissing viel pas in de laatste zes minuten. De technisch be gaafde zaalvoetballers uit Soest buitten toen een numerieke meerderheid uit. Hetzelfde was het geval in de eer ste helft. Duidelijk was dat de Delftse gasten woensdagavond in Beukendal voor een gelijkspel gin gen. Ze leunden zwaar op de ver dediging en gebruikten hun fysie ke kracht om de ruimten zo klein mogelijk te houden. En nota bene bij de eerste de beste serieuze aan val scoorden ze met een afstand schot ook nog de openingstreffer. Het antwoord van Firtina'93 kwam in de laatste fase van de eerste helft. Door een tijdstraf van een voetballer uit Delft ontstond er meer speelruimte en Mustafa Ak- sit (tweemaal) en Zeki Kurt maak ten daar handig gebruik van: 3-1. Na de hervatting moest Westlandia dus wel komen en Firtina'93 dacht daardoor counterend de wedstrijd tot een goed einde te kunnen bren gen. Die tactiek werd om zeep ge holpen bij een vrije trap die door de bezoekers werd verzilverd. Toen was het weer de thuisploeg die het initiatief moest nemen en andermaal bleek Westlandia een taaie ploeg. Firtina'93 oefende veel druk uit, maar lange tijd was er geen doorkomen aan. Een overtreding op Mustafa Aksit, die zes minuten voor tijd van ach teren werd gehaakt, deed het lot naar de andere kant uitslaan. Met nog eens twee treffers van Aksit en een doelpunt van Kurt spurtte Fir tina'93 naar een 6-2-voorsprong, zodat het laatste doelpunt van Westlandia geen invloed meer had op promotie. Het is voor het eerst dat een Soes ter zaalvoetbalclub in de eerste di visie zal uitkomen. De laatste jaren zat Firtina'93 er regelmatig tegen aan, maar steeds lukte het net niet. Aan het begin van dit seizoen werd afgesproken er vol voor te gaan. 'Toen hebben we gezegd: als we het kunnen redden, dan proberen we het', zegt Saban Aksit. Op het organisatorische vlak is de club klaar voor de sprong, zegt de aanvoerder. In sportief opzicht gaat Firtina'93 proberen zich te versterken. Aksit: 'Er zijn gesprek ken gaande. Het komt wel goed.' Tot en met de zesde ronde speel de De Haan honderd procent en in de voorlaatste ronde wist hij de ongedeelde zege veilig te stellen. Al met al een sterk toernooi van De Haan, met een score van 6,5 uit 7, waarbij hij vijf van de toptien spelers versloeg. De tweede plaats werd gedeeld door Van Leent, Heemskerk, Porte en de 14-jarige Zhang, die tevens de ratingprijs kreeg. Op Hemelvaartsdag werd het een daagse toernooi gespeeld, een van de langst bestaande toernooien van Nederland, maar wat kleiner van opzet dan het weekendtoer nooi. In de hoogste groep won Wilschut met een score van 5,5 uit 7. De andere groepen werden ge wonnen door Soesters Wijnhof en Sanchez. Butter die daarvoor De Wit al en kele malen had geprovoceerd. Bei de spelers trapten naar elkaar, maar alleen de Soest-speler kon op aanwijzing van de grensrechter ver trekken. 'De scheidsrechter had niets ge zien, maar ik wist toen ik de vlag omhoog zag gaan, dat ik fout zat', aldus de voetballer. De verdediger hoopt overigens dat de uitsluiting geen gevolgen heeft voor zijn deel name aan de finale. 'Ik denk dat zo'n rode kaart voor het aanko mend weekend niet meer te be handelen is door de strafcommis- sie.' Na de hervatting bracht De Wit Nick Timmerman in het veld voor Vincent Schokker. 'Met tien man moest ik het accent op de verde diging gaan leggen', verklaarde de trainer. Van Wormer moet gezegd worden dat het het overtal ook niet echt kon uitspelen. Nadat WSV'30 enkele grote mogelijkheden onbe nut had gelaten, leek de wedstrijd beslist. Een schitterende pass van Pietersen bereikte Ton Edelbroek die met een fraaie lob de doelman verschalkte: 1-0. 'Ik zag de bal van Richard komen en die doelman stond te ver voor zijn doel, dus ik dacht: in één keer dan maar. Ja hij ging er lekker in', genoot Edel broek nog na. Strafschop De gasten gingen niet bij de pak ken neerzitten. Enkele minuten la ter lag de verdiende gelijkmaker achter doelman Ran. Jasper de Groot maakte dankbaar gebruik van slecht wegwerken in de Soes ter verdediging: 1-1. Nadat Soest nog wat geprobeerd had, werd het zelfs in de 84c minuut 1-2 door een strafschop. Timmerman maak te een overtreding in de zestien, Ron Binken liet Ran kansloos van af elf meter. Het werd billenknijpen voor de thuisclub. De gasten uit Wormer zetten in de slotfase alles op alles. In de 94e minuut haalde Ran nog de bal van de lijn, de kleine Utrechter hoefde het spel niet meer te hervatten. Oefenmeester De Wit: de eerste helft hebben wij het spel gemaakt, daarom was het jammer dat Peter de Wit het veld moest verlaten. Ik vond het een verkeerde beslissing van de arbiter. Ook de penalty was zwaar overdreven. De tweede helft kon WSV'30 ook niet echt een vuist maken, zo zie je maar weer hoe moeilijk het is om tegen tien man te spelen, iets waar wij aardig wat ervaring mee hebben dit sei zoen.' Op Tweede Pinksterdag speelt Soest tegen Jos-Watergraafsmeer, een tegenstander waar Ton Edel broek nare herinneringen aan heeft. 'In februari hebben we vriendschappelijk tegen hen ge speeld en toen werd ik er letterlijk uitgeschopt. Dus nou is het de tijd voor mijn sportieve wraak, ten minste als ik opgesteld word.' Stijlvolle actie van Ton Edelbroek die zondag het enige doelpunt van Soest scoorde. Foto: Foto Bell Smeeing/BDC stelt alles in het werk om Patrick Kersten te strikken. De Amersfoorter speelde als prof in Duitsland en Spanje, voordat hij dit seir zoen met Volendam in de ere divisie uitkwam. De clublei ding zoekt een passende werk kring voor de opbouwer. 'Het gaat vooral om de invulling van een maatschappelijke functie. Er zijn contacten en als we dat kunnen regelen, denk ik dat we spekkoper zijn', aldus trainer Paul van den Deijssel van Smeeing/ BDC dat binnen enkele jaren de stap naar de eredivisie hoopt kun nen maken. Kersten is van origine rechter op bouwer, maar zal bij een komst naar Soest waarschijnlijk meer als middenopbouwer fungeren. 'Char les van Kordelaar heeft dit seizoen voor het eerst blessurevrij ge speeld. Als hij er niet bij is, heb je een probleem', zegt Van den De ijssel. De trainer hoopt daarnaast op kor te termijn overeenstemming te be reiken met Bas de Pijper die vorig seizoen het shirt van Smeeing/ BDC droeg en op vele plaatsen inzetbaar is. Zeker is dat Michael van der Horst, een jaar of tien ge leden ook al eens actief in Soest, komend seizoen weer in Beuken- dal aan het werk te zien zal zijn. De eerste lijnspeler maakt de over stap van HVBS. Van de huidige spelersgroep blijft in principe iedereen en daar is Van den Deijssel mee in zijn sas. 'En met de komst van het genoemde drietal raken we meer in even wicht. We hebben een geweldig seizoen gespeeld. De ploeg zal er beter van worden. En als we op de spelersmarkt kunnen toeslaan, kun je in ieder geval in het linker rijtje meedoen.' De competitie zal er wel zwaarder op worden, waarschuwt de oefen- meester. Zwakke teams als Animo en Atonium hebben plaatsgemaakt voor HVN/Attila en Bevo 2 die zich niet zo makkelijk aan de kant zullen laten zetten. Bovendien zijn er straks vier eredivisieclubs die er voor zullen zorgen dat hun twee- i de team in de eerste divisie blijft, zodat de aansluiting met de hoofd macht gewaarborgd is. Smeeing/ BDC weet nu al dat het bij de ou verture van de competitie meteen aan de bak zal moeten. Op 11 sep tember begint het aan het nieuwe avontuur met een wedstrijd tegen White Demons dat na een jaar uit de eredivisie degradeerde. Van den Deijssel beseft dat de ver wachtingen bij de achterban hoog gespannen zullen zijn, ook als Ker sten en De Pijper niet naar Soest Voor een volle tribune slikt Charles van Kordelaar de neder laag tegen Kolping weg. De mid denopbouwer speelde sinds lange tijd een seizoen lang zonder blessu res. Foto: Soester Courant komen. 'Dat mag ook, we zullen er met z'n allen voor moeten gaan. Bovendien willen alle jongens graag weer net zo'n seizoen spe len.' Gerrit Stavast zal het niet erg heb ben gevonden dat zijn oude club opnieuw in de eerste divisie zal uitkomen. De voormalige Soester zou zijn profbestaan in België mo gelijk hebben moeten opgeven als Smeeing/BDC zich voor de eredi visie zou hebben gekwalificeerd. Stavast, onlangs opnieuw Belgisch kampioen met Neerpel, had een clausule in zijn contract laten op nemen, dat hij naar BDC zou mo gen vertrekken, indien de Soester club zou promoveren. Dat was eigenlijk begonnen als een geintje tussen hem en Paul van den Deijssel met wie hij nog steeds contact heeft. 'Gerrit zei voor de grap: als jullie promoveren, kom ik terug. Hij is iemand van een man een man, een woord een woord. Bovendien: oude liefde roest niet. Hij zal tr, denk ik, niet zo rouwig om zijn. In België verdient hij geld en als hij was teruggekomen, had hij geld moeten meenemen.' In de finale van de nacom petitie staan Soest en JOS/ Watergraafsmeer tegenover elkaar. Er wordt gespeeld op maandag 31 mei (Tweede Pinksterdag) op het com plex van Omniworld in Al mere. Aanvang van het duel is 14:00 uur. Bij gelijke stand zal er worden verlengd. Brengt de extra speel tijd evenmin een beslissing, dan moet deze worden geforceerd in een strafschoppenserie. De winnaar van de eindstrijd pro moveert naar de eerste klasse van het zondag amateurvoetbal. Niet alleen voor Hans de Wit is de finale het slotakkoord bij Soest. De trainer kreeg in no vember te horen dat zijn con tract niet zou worden verlengd en hij gaat volgend seizoen bij De Meern aan de slag, de club die dit weekeinde degradeerde naar de derde klasse. Ook de elftalleiders Johan Staal en Jan Kuenen zetten een punt achter hun activiteiten. Kuenen is het niet eens met het beleid van de technische commissie. Hij vindt het niet netjes dat hij via anderen op de hoogte moest worden gesteld van de trainers wisseling. Daarom besloot hij eind vorig jaar al om na dit voetbaljaar zijn activiteiten te staken. Over het gemiste kampioen schap is hij duidelijk. 'We heb ben zes punten verloren tegen NVC thuis en Almere uit. Dat kwam doordat de technische commissie het nodig vond in die periode enkele jongens te vertellen dat ze aan het eind van het seizoen overbodig zou den zijn. De Wit, Staal en ik hebben met moeite die jongens weer op scherp gekregen, met "als resultaat de nacompetitie, en daar zijn we trots op.' Toch is het de vraag welk feestje na afloop uitbundiger was. Dat van Kolping dat voor de tweede maal in successie via een tweekamp het verblijf in de eredivisie rekte, of dat van Smeeing/BDC dat een bus vol supporters had meegenomen naar Alkmaar en dat dit seizoen boven zichzelf uitsteeg. Vriendenploeg De degradatiekandidaat ontwik kelde zich als een vriendenploeg die tegen weinig teams bij voor baat kansloos was, zich in de sub top nestelde en als kampioen van de laatste periode bovendien aan de nacompetitie mocht meedoen. Na een tegenvallende start (een uit twee) werd deze extra serie van zes duels winnend afgesloten en kreeg het handbalpubliek een tweede toetje geserveerd in de vorm van een tweekamp met Kolping. Dat smaakt naar meer. Foto: Soester Courant Het Schaakfestival Soest, dat van vrijdag tot en met zondag werd gehouden, is gewonnen door de plaatselijke favoriet Eric de Haan. In het verleden heeft De Haan vaker kansen gehad op de overwinning. Vaak lukte dit net niet; twee maal werd hij gedeeld eerste. Dit jaar was de tegenstand wat minder sterk dan voorgaande ja ren. Stellwagen ontbrak in verband met verplichtingen voor de play- offs van de nationale competitie en het schoolexamen. Andere sterke Soesters, zoals Muis en Helgason, die in de competitie gelijkwaardig aan hem waren, ontbraken. Toch is het niet eenvoudig om de favorie- tenrol waar te maken. Alle scha kers weten dat één moment van onachtzaamheid de partij kan kos ten. In de Zaanstreek hield Reijer Ran Soest in de race. Met de nodige hulp van het aluminium. Maar liefst 550 toeschouwers wa ren zondag naar de Bosstraat ge togen om de thuisclub te steunen in de race naar de eerste klasse. Trainer Hans de Wit had aange kondigd om behoudend te spelen. Maar het werd toch vooral het eer ste half uur .een open wedstrijd met beide teams die de aanval op zochten. Jaap ten Haaf en Gerdo Kuenen waren teruggekeerd van een schorsing en ook Mark van der Lee was weer present. Rode kaart In de 25e minuut werd pas de eer ste goede aanval van Soest een feit, Koen Sueters speelde Richard Pietersen in de diepte aan die Kue nen netjes bediende. De spits vond de doelman op zijn weg. De kans jes kwamen voor beide clubs. Na een half uur kon Peter de Wit nog net redding brengen ten koste van een hoekschop. Dat hij even later een rode kaart kreeg, was een cru ciaal moment in de wedstrijd. De Wit ging een duel aan met Frank Over geluk heeft Soest de afge lopen week niet te klagen. Dat moeten vriend en vijand met elkaar eens zijn. Na de fortuin lijke 1-3-zege op WSV'30 op Hemelvaartsdag was Vrouwe Fortuna de Soesters zondag middag in de return aan de Bosstraat-Oost eveneens goed gezind. De blauwwitten verlo ren met 1-2, maar gaan door naar de finale van de nacompe titie die op maandag 31 mei in Almere wordt gespeeld. Het was aan de falende kopkracht van een fel WSV'30 te wijten dat Soest in de wedstrijd bleef. Iets waar Jordie Brouwer zich over ver wonderde. 'Als die gasten toch wat beter konden koppen, hadden we de eerste wedstrijd al verloren met Teleurstelling alom op de bank ruime cijfers. Brouwer had gelijk. van Smeeing/BDC, maar trainer Soest won de eerste confrontatie Paul van den Deijssel is onderwegweliswaar, maar zeer geflatteerd. om zijn spelers te bedanken voor én te feliciteren met een uitermate suc cesvol seizoen.

Soester Courant | 2004 | | pagina 19