II atjes >ebuut in de Middeleeuwen VAKANTIEBEZORGERS 'Van heidehut tot residence' feestvreugde bij 900jaar even verstoord Smullen bij 'Leonardo da Vinei' Theater 'Sinds Julia' op locatie in Den Dolder -kindei-hah Iets doen tegen kanker? IEUWE Geef lucht Geef leven Geef! HELP HET GELUK'H HAK nhaarden er Fietsexcursies Eemland Uit de historie van Soest(erberg) tfOENSDAG 2 JUNI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 11 1] O.g. Deskundig f advies en plaatsing 035 6019689 Fonteyn b.v. idafwerking schilderwerk \NDEL iHOGkjG gezouten, s. ■n schoon- ik voorkomt aatjes Hoekje me haring. |.eerlingen duiken vier weken lang in verleden SM® ELKE WEEK EEN IN DE BUS? in Soest voor de maanden juni, juli en augustus EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 I J Giro 55055 I Als u niets van Soest en Soesterberg wilt missen Nieuw Italiaans restaurant in Soest-Zuid Digitale camera winnen? VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN 'olwaardige slaapt. helft van een dub- >88! Inhoud ca 535 rn! lakte 266 m2. De rustj.' estdijk (nabij uitvalSVVfr holen en bossen) en dc i de tuin maken het ge. :e, hal, toilet, m.k., L- :amer (ca 42 m2) met nsluiting voor open amen, woonkeuken 9 m2) met toegang tot n water. 1e Verdie- slaapkamer (12 m2) jbad, douche, toilet en /askamer met CV-op- (12 m2) meteen vlie- nen keurig uit! Kortom igprijs€ 425.000,-k.k. ;l. 035 - 6030025 Kompleet verzorgde verhuizingen Nationaal en internationaal Tijdelijke opslag Overzeeverhuizingen Projectverhuizingen ffBEL GRATIS x 110800-022.31,31 ag 10.00-16.00 uur puitpleister tucwerk ïlasreparatie en offerte aan nail: jvvesthof@cfonteyn.nl bsite: www.cfonteyn.nl Telefoon: 601 84 02 RtelfcSSSk Neem een abonnement: €9,- per halfjaar! tel.(035)6014152 De fietsreisleiders van 'Betrap Eemland' staan ook de komen de week klaar om fietsers die van gezelligheid houden, die het een veilig idee vinden om een begeleide tocht te maken, of die iets nieuws willen ont dekken in Eemland, een mooie fietsexcursie te bezorgen. en debuut maken in de Mid jeleeuwen, voor de leerlingen bn de OBS deBuut is het mo- jelijk om meer dan vijfhon- (erd jaar terug in de tijd te pringen. Hun school aan de jyillaertstraat staat sinds giste- fen in het teken van de periode ■00-1500 en dat zal nog vier yeken zo blijven. ■iemand minder dan jonkvrouwe Maria Josephina van Beieren ver eheen gistermorgen bij het school gebouw. Met hulp van haar be diende Annette onthulde ze het schoolwapen dat door een aantal scholieren is ontworpen. De kinderen moeten hun ogen toch wel even hebben uitgekeken, toen ze dinsdagmorgen bij de school arriveerden, want ze wisten niet dat een grote groep ouders hun school hadden omgetoverd tot kasteel met een heuse poort. De komende weken zullen ze voor nog meer verrassingen komen te staan, want de schoolleiding heeft nog verschillende activiteiten in Foto: Soester Courant petto, voordat de zomervakantie aanvangt. Wel bekend is dat er al lerlei spelen en educatieve onder delen op het programma staan. Een musical kan uiteraard niet ontbreken. Op 25 juni wordt het project feestelijk afgesloten met een middeleeuwse markt en maal tijd. DeBuut heeft voor de Middeleeu wen als project gekozen, omdat Soest 975 jaar bestaat. Hieronder wordt aangegeven waar de tocht start, wat er kan worden gezien en hoe de fietsboot kan worden benut, als de deelnemers dat willen. Om iedere belemme ring weg te nemen, is een fietstocht met 'Betrap Eemland' nu gratis en deelnemers hoeven zich niet tevo ren aan te melden. Wel dient men op tijd bij het aangegeven vertrek punt te zijn. Woensdag 2 juni: Hoogland West/Park Schothorst/architec tuur Kattenbroek. Het vertrekpunt is Taveerne Eemlust in Baarn (Eemweg 72) en de vertrektijd is 11:30 uur. Passagiers van de fiets boot kunnen mee, om terug te fiet sen naar Amersfoort; maar ook inwoners van Soest en Baarn, die Hoogland West willen ontdekken. De overgang van het Slagenland schap naar het Hoevenlandschap wordt duidelijk, de kapel van Coelhorst wordt bekeken en de tocht eindigt op landgoed Schot horst, waar het Centrum voor Na tuur- en Milieueducatie is geves tigd. Liefhebbers van moderne ar chitectuur kunnen nog mee om een rondje door de architectuur- wijk Kattenbroek te fietsen Zaterdag 5 juni: Nijkerk/Ol- denaller/Zeedijk. Vanaf de op stapplaats van de fietsboot in Amersfoort (Kleine Koppel, hoek Brabantsestraat) wordt naar Hoog landerveen gefietst, daar wordt het folly-fort van Hammetje bekeken, dat de oprukkende stad (Vathorst) had moeten tegenhouden. Vervol gens wordt door de kern van Nij- kerk naar landgoed Oldenaller ge fietst. Daarna wordt de Zeedijk Sfu Soest aan de vooravond fctaat van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 975-jarig bestaan, is het alweer 75 jaar [geleden dat -voor zover bekend- het bestaan van de oudste oor konde waarin Soest wordt ge noemd voor de eerste keer uit bundig werd gevierd. In 1929 waren er tal van evenementen, Waaronder een historische op- ocht, het oplaten van een ballon bnder leiding van de befaamde pallonvaarder Willem van Pot- uin, en voorstellingen door cir- fcus Royal. De Eng was het cen- ■ale feestterrein. Iet was in meer dan één opzicht en gedenkwaardig feest. Niet in Be laatste plaats door de komst pan koningin-moeder Emma, die |e officiële herdenking in de Dude Kerk als opening van de eestelijkheden bijwoonde. Bur gmeester mr. G. Deketh hield en toespraak, waarin hij zich tot jle koningin richtte met de woor- pen: 'Onze gemeente is er trotsch pp te behooren tot die plaatsen vaarover Uwe Majesteit hare be- cherming uitstrekt.' ■Het feest dat wij thans vieren is jen machtig feest; het is geen geest dat alleen bestaat uit luid- □chtigheid van vele menschen. jïeen, het is een feest waarbij een xoot gevoel onze gedachten be zielt.' In dit verband wees de bur gemeester op 'het feestlied dat ringt uit onze diepste zielsont- oeren: Daar ligt mijn dierbaar jïoest, mooier is er geen. Er was voor iedereen wel iets kantrekkelijks in het feestpro- ramma. Degenen die interesse jiadden in de historie konden uisteren naar de voordracht over Be geschiedenis van Soest door ehoolmeester T. Pluim uit Baarn, ekend historicus en auteur. Con- perten, een défilé, een bloemen- orso, kinderspelen, turndemon- ptraties, een vuurwerk, het ont brak allemaal niet. Het was een [feest waar niet alleen de inwoners van Soest van genoten maar ook Rbezoekers van buiten. Voor hen [vertrok op de feestdagen van de halte Soestdijk later dan gebruike lijk zelfs een 'extra trein richting Utrecht te 12 uur 's nachts. Stopt te Soest, Nieuwe Weg, Den Dol- der, Bilthoven en Utrecht.' Alle onderdelen van het meer daagse feest trokken veel belang- I- stelling en volgens de Soester Courant van toen 'is het een aller prettigst feest geweest. De politie en EHBO hebben zelden behoe ven op te treden, wat het beste bewijs is voor het ordelijk ver loop.' Onaangenaam intermezzo Toch verliepen niet alle evene menten vlekkeloos. Volgens een krantenverslag 'werd des avonds tegen 8 uur de feestvreugde even verstoord door een onaangenaam intermezzo. Het bestuur van 'Soest Vooruit' had de entreeprijs verhoogd van 15 cent tot 25 cent, wat niet in den smaak bleek te vallen van het publiek dat de ex ploitanten der verschillende amu sementsinrichtingen op zijn hand kreeg, zoodat deze als protest hun zaken stop zetten. Na eenig heen en weer gepraat besloot het be stuur den ouden prijs te handha ven, en was de staking dus geëin digd.' 'Tegen 9 uur liep het storm. Een enorme menschenmassa ver drong zich voor de loketten en ter nauwernood kon de orde ge handhaafd worden. Van de druk te maakten velen misbruik door rietmatten te verbreken en op on wettige wijze op het terrein te ko men. Het getal van deze laatste beliep zeker wel 3.000. Het schijnt dat, ook al gaat het maar om een dubbeltje, men op sommi ge oogenblikken het woord 'eer lijkheid' maar schrapt, en zich ge draagt als plebs uit de achterbuur ten. Dat het er niet alleen om te doen was op het terrein te ko men, maar terdege ook om dit te doen zonder betaling, blijkt wel het beste hieruit dat niet een later alsnog zijn dubbeltje aan de kas geofferd heeft. Dit had tenminste blijk gegeven van eerlijkheid'. Ook elders liep het feest niet op rolletjes. Uit het krantenverslag: 'Des middags te drie uur zou in de muziektent in het rosarium een concert worden gegeven door de muziekveieeniging Avia uit Soesterberg. Tegen het aanvangs- uur waren reeds heel wat luiste raars in het met guirlandes van electrische lampjes versierde rosa rium aanwezig, doch de muziek tent was leeg enbleef leeg! Te gen half vier was de bezetting der muziektent nog even groot of be ter gezegd: even klein. Op onze vraag of het concert niet door ging, was het antwoord: "Er zijn nog geen stoelen voor de muzi kanten, mijnheer.' Enfin, er bleek inmiddels aan ge werkt te zijn want de stoelen kwamen, en tegen kwart voor vier klonken de eerste opwekkende tonen door Soestdijk's dreven. Het was wel noodig, want van een directe feeststemming was nog weinig te bespeuren. Mis schien was het officiële tintje van deze dag wel de oorzaak, mis schien ook wel de warmte. 'Avia' kan in ieder geval zeggen dat zij een dankbaar auditorium gehad heeft; de belangstelling voor de muziek liet niets te wenschen Het waren de enige 'incidenten' gedurende de feestelijkheden, waarvan misschien een enkele in woners van Soest zich nog iets herinnert, maar waarvan gelukkig tal van verslagen en foto's be waard zijn gebleven. Want een uniek feest was het, zoals 25 jaar geleden ook de viering van het 950-jarig bestaan een unieke ge beurtenis was en de feestelijkhe den van nu, bij het 975-jarig be staan, dat ook weer zullen zijn. Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 6017065. De muziekvereniging Avia uit Soesterberg kon niet direct met het concert beginnen, omdat verzuimd was voor stoelen te zorgen in de muziektent. Foto: gemeentearchief Soest Het aantal kinderen met astma i is in de afgelopen tien jaar I verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee i is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder I kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, I voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen I met astma. 1 ja. www.astmafonds.nl Foto: gemeentearchief Soest Het feestterrein in 1929 nabij de Paulus Potterlaan, waartoe niet ie dereen legaal toegang zocht. v.soestercourant.nl Van Weedestraat 227 37Ó1 CD Soest Telefoon |035) 601 41 52 E-mail: soestcrt@wanadoo.nl opgezocht en langs twee stoomge malen bereikt men Spakenburg, waar men kan kiezen tussen rond kijken in Spakenburg en terugfiet- sen naar Amersfoort; of de terug weg afleggen per fietsboot. Zondag 6 juni: Fietsboot-paral- lelrit voor mensen die hun uithou dingsvermogen op de fiets willen testen. Er wordt via landgoed Coelhorst in Hoogland-West naar de opstapplaats in Baarn bij Ta veerne Eemlust gefietst. De fiet sers zijn daar eerder dan de fiets boot. Wie moe is en met de fiets boot verder wil, kan daar opstap pen. Anderen, die de rest van de fietstocht willen meefietsen, kun nen zich daar ook aansluiten. De fietstocht wordt vervolgd om 11:30 uur via Eemdijk naar Spakenburg. Daar kunnen mensen Spakenburg en Bunschoten bezoeken en op ei gen gelegenheid terug naar huis fietsen; of om 14:00 uur de fiets boot nemen voor de terugtocht. Het aardige van deze tocht is dat er onderweg mogelijkheden zijn om 'over te stappen' op de fiets boot als de energie begint op te raken of de tegenwind feller is dan verwacht. Woensdag 9 juni: Rondrit Baarn-Baarn. Onderweg fietst men een stukje langs de Eem en vandaar verder door de mooie bosrijke omgeving rond Baarn. De tocht begint bij Taveerne Eemlust in Baarn (Eemweg 72) om 11:30 uur (aansluitend op de aankomst van de fietsboot). De fietstocht voert langs de naald en Paleis Soestdijk, door de Lage Vuursche en naar Kasteel Groeneveld. Daar is gelegenheid om een van de ten toonstellingen in het kasteel te be kijken, de kruidentuin te bezoeken of een wandeling door de kasteel tuin te maken. Na een uur wordt de terugtocht naar Taveerne Eem lust hervat, waar mensen die dat willen om 16:00 uur weer met de fietsboot naar huis kunnen terug varen. 'Leonardo da Vinei' - zo heet het nieuwe Italiaanse speciali teitenrestaurant aan de Soes- terbergsestraat nr. 37C. Het gaat enigszins verborgen achter de winkels, maar aan de bor den langs de weg is het goed herkenbaar. 'Leonardo da Vinei' is genoemd naar de beroemde Italiaanse kun stenaar/uitvinder en geleerde uit de 16e eeuw. Aan de wand van het restaurant zijn allerlei tekeningen van zijn hand 'te bewonderen. De sfeer is uiteraard op-en-top Itali aans in dit etablissement, dat plaats biedt aan twaalf tafels voor ruim 40 gasten. Tot nog niet zo lang geleden was hier restaurant Mimo gevestigd, maar de nieuwe eigenaar C. Littooij, besloot tot een omzetting naar Italiaans con cept. Dat wordt gewaarborgd door de chef-kok van 'Leonardo', de al jaren in Soest bekende Sebastiano Rojch, en door gastvrouw Lia Tol- boom-Karwoczik, ook een beken de naam uit de Soester horecawe- reld. Zij worden in het restaurant o.a. bijgestaan door pizzabakker David Johannes. Wie een blik op de kaart werpt zal zich onmiddellijk thuis voelen. 'Lenorado' biedt een uitstekende keuze aan vlees- en visspecialitei- ten en bijzondere lekkere pizza's en pasta's. Sebastiano wijst bijvoor beeld op de 'Tournedos a la Sebas tiano', die iedere liefhebber van een mooi stukje vlees het water in de mond brengt, maar ook de zee- tong, en de scampi's (op Sardijnse wijze, dat wil zeggen: met een pit tige wittewijnsaus en knoflook). Verder noemt hij gamba's, gevuld met diverse soorten vis. Er zijn ook gamba's met kalfsvlees naar Sardijns recept. Specialiteiten Uiteraard is de Italiaanse keuken optimaal vertegenwoordigd, ook met bijzondere specialiteiten als de Sandaniele-ham (herkomst: Friuli in Noord-Italië) en Bresaola-ham, die eveneens bijzonder lekker is. V.l.n.r. David Johannes, Lia Tol boom en Sebastiano Rojch. Foto: Soester Courant En uiteraard verdient hier ook de carpaccio van echte ossenhaas ver melding. Daarnaast prijken op de spijskaart maar liefst 21 verschil lende soorten pizza's, diverse kou de en warme voorgerechten, soe pen, pasta's en pietanredi di carne (vlees) of di pisce (vis), evenals heerlijke desserts (o.a. ijs). Shoar ma is er niet meer bij, maar de be roemde shoarma-pizza is nog wel verkrijgbaar. 'In Italië kent men geen shoarma, wel speenvarken,' aldus Sebastiano, die dat vleesge recht misschien in de wintermaan den ook gaat voeren. 'Leonardo da Vinei' is vorige week van start gegaan en is alle dagen (behalve woensdag) open van 17:00 tot 22:00 uur. Afhalen is ook mogelijk. Reserveren is altijd aan te bevelen: gg 035-6015555. üoe mee met de Rabobank voetba/poule op www.rabobankonline.com Regisseur en choreograaf Ro berto de Jonge én toneelschrij ver Koos Degeling brengen vanaf 17 juni de voorstelling 'Sinds Julia' in de Gehoorzaal op het terrein van de psychia trische instelling Willem Arntsz Hoeve in Den Dolder. Welke invloed heeft de persoon lijkheidsstoornis borderline op een relatie? Dit staat centraal voor to neelschrijver Koos Degeling. In dit debuut verweeft hij de verscheu rende realiteit van borderline met de romantiek uit 'Romeo en Julia'. Sinds Julia is het verhaal over de verliefde Rosa en Stein. Rosa blijkt echter zeer onvoorspelbaar en gril lig te zijn. Ze zuigt Stein in een schemergebied van waan en wer kelijkheid. Ze creëren via 'Romeo en Julia' hun eigen realiteit. Waar Stein de rol van Romeo gebruikt om dichter bij Rosa te komen, ge bruikt Rosa Julia om Stein op vei lige afstand te houden als hij te dichtbij komt, even haar ziel aan raakt Door het samenspel van tekst, be weging, decor en videoprojectie doet de voorstelling een poging de toeschouwer in het hoofd van Rosa mee te laten leven. Er wordt gewerkt met een aantal cliënten aan onder andere hun 'beeld van verlangen'. Dit materiaal wordt in de vorm van videoscènes verwerkt in deyoorsteJJing. Roberto de Jonge is uitgenodigd door het Vijfde Seizoen. Dit unie ke kunstproject geeft kunstenaars de kans om voor de duur van één seizoen te wonen en werken op het terrein van de Willem Arntsz Hoe ve. De Jonge woont hier deze lente met zijn vrouw en dochtertje. Hij werkt met acteurs Marielle Wol- tring en Stipo Jeleè aan de tekst. De productie wordt verzorgd door Stichting Theater De Olifant. Koos Degeling volgde recent de studie Dramaschrijven aan de Ho geschool voor de Kunsten in Utrecht. Sinds Julia is zijn debuut. Koos Degeling wordt bij het schrij ven begeleid door toneelauteur Rob de Graaf. Roberto de Jonge (1962) is begonnen als acteur en heeft vervolgens zijn eigen dans en theatergroep opgericht: 'Voort man/ de Jonge'. Sindsdien heeft hij als choreograaf/ ontwerper/ regis seur moderne dans- en theaters tukken gerealiseerd, die (interna tionaal werden afgezet. Met Voort man/de Jonge bereikte hij onder andere een structurele subsidie van vier jaar, een hoofdprijs in Parijs en een Gouden Kalfnominatie voor een korte dansfilm. Stichting Theater de Olifant is een produc tieplatform met al ruim 10 jaar er varing. De Olifant is verantwoor delijk voor de productionele en zakelijke realisatie van 'Sinds Julia'. Data voorstellingen: 16 juni, 16:00 uur (besloten voorstelling); 17 juni, 21:00 uur (première); 18, 19 en 20 juni, 21:00 uur; 23, 24, 25 en 26 juni, 21:00 uur; 27 juni, 16:30 uur. Reserveren: 030- 2933879 of www.eveneens.nl. NATIONAAL FONDS KlNDIRHULP: OIRO DEVENTER Ruim één op de drie mensen in ons land zal ooit krijgen. Anderen maken het van dichtbij mee. Kanker raakt ons dus allemaal. Alleen samen kunnen we kanker bestrijden. Kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl wat u kunt doen of geef op giro 26000. X: Kanker betekent lang niet altijd het einde. 1 t kanker H innen t doen

Soester Courant | 2004 | | pagina 11