mrfit Berekening kosten ecoduct duister Speeltoestellen in gebruik op plein Carolusschool Rol Domeinen in autoverkoop en Hart van de Heuvelrug PPORT i wmmub.v, imaster KERKDIENSTEN Piloot wint eerste prijs met foto vanuit toestel... Feestelijke pinksterdienst in Vredekerk Soesterberg MEDISCHE DIENST HULPVERLENING XGINA14 elb.v. 3rt lKER en ietechniek flODA WOENSDAG 2 JUNI 2004 Gemeente, provinciaal rapport niet openbaar' tododendron- vandeling Meningen E van lezers! Communie Oefenexplosieven gebruikt tijdens oefening KMar Soesterbergers gevraagd als lid wijkbeheerteam Soesterberg, 186 jaar Digitale camera winnen 'Open tafel' in De Drie Eiken Gouden jubileum Onze Luchtmacht op Soesterberg TEINWEG 72b LL SOEST i: 035-6012883 135-6013606 iw infrastructuur ndwerkzaamheden igswsrkzaamheden Rioleringen >opwerkzaamheden werp Infrastructuur 480 22 44 480 25 20 -LATEUB warming ■itie 601 24 72 S T E M E N www.fischer.nl >66 ■irkstraat 93 - Soest Tel. 601 23 54 2ukenlaan 46 - Soest Tel. 601 20 65 an Weedestraat 46A 'Oest - Tel. 601 38 77 Dthestraat 35-Soest 601 60 33 i) 601 37 05 jongaccountants.nl ïjongaccountants.nl RILLEN PREGEN SLITTEN STANSEN NUMMEREN '0-3765 GG Soest (035) 60160 30 1 - 3762 KA Soest (035) 603 06 24 ELEFOON 035 - 6010344 LAAGSTE PRIJS inken.' L 24 90 beek jrantiemakelaars 32 Telefoon 035 - 601 13 04 v.holenmolenbeek.ni SOEST VIANEN ZEIST telematica service en onderhoud sprinklertechniek -4343200 - www.unica-.nl BOUWADVIES B.V. che keuringen o.g. ding el. 035-602 31 13 >or telecommunicatie voor mobiele communicatie 9 27-29a, Soest 'Iefax 035 - 6091009 ltelecom.nl is Golfkarton 26 - 3762 EC Soest 135-609 53 00 135-609 5311 PACKAGWG CARTON I DISPLAYS - Tel. 033-4643060 - Fax 033-4456)683 machine onderhoud 765 GD Soest www.td-support.nl SOESTERBERGSE COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Bameveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 [)e financiële rapportage over iet voorgestelde tracé voor een .coduct over de Amersfoort- justraat in Soesterberg is ver ouwelijk. Deze in opdracht ,an het provinciaal bestuur van Utrecht opgestelde rapportage ynoni een aantal redenen niet ipenbaar worden gemaakt. Oit schrijven burgemeester en wet houders in een reactie op vragen hierover. Deze werden gesteld door de gebr. Rodenburg tijdens jen van de twee toelichtingsavon- ilen in het Cenakel over de toe komstige ontwikkelingen in Soes- lerberg in het kader van het pro ject Hart van de Heuvelrug. De Magen konden tijdens die bijeen komst niet beantwoord worden, aoch kon men ingaan op de door de gebr. Rodenburg zelf opgestel de berekening. Deze maakt duide lijk dat een alternatief tracé voor het ecoduct via de Meijerij aan zienlijk goedkoper is dan via de Sauna Soesterberg, waar het nu geprojecteerd is. Burgemeester en wethouders wij zen erop dat de provincie Utrecht primair verantwoordelijk is voor de aankoop van de benodigde gron den en realisering van de ecologi sche corridor, inclusief het ecoduct over de Amersfoortsestraat. De gemeente Soest heeft daarbij een faciliterende rol. Overigens is de keuze van het tracé bepaald door een afweging van financiële, maat schappelijke en ecologische facto ren. Aan deze keuze ligt een rap port ter grondslag. Tevens werd in de bijeenkomst voorgesteld om de Wet Voorkeurs recht Gemeenten, WVG, (die de gemeente het eerste recht op koop van bijvoorbeeld grond geeft) voor een breder gebied te vestigen dan nu het geval is, zodat met de keu ze van het tracé nog geschoven kan worden in meerdere richtingen. Hier reageren burgemeester en wethouders op door erop te wijzen dat het vestigen van de WVG in houdt dat de gemeente de aange wezen percelen een andere be stemming wil geven dan de huidi ge bestemming. Voor de toepas sing van de WVG is het een ver eiste, dat de toegedachte bestem ming afwijkt van de huidige be stemming. Ook impliceert het dat dan de gemeente die gronden in principe wil verwerven. Indien het tracé voor de WVG breder wordt aangewezen dan noodzakelijk is, De leerlingen van de Carolus school in Soesterberg hoeven zich voortaan in de pauzes he lemaal niet meer te vervelen dankzij speeltoestellen die op het schoolplein zijn geplaatst. Een royale sponsoring door de Rabobank Zeist en omstreken en de opbrengst van de door de school zelf georganiseerde voorjaarsmarkt en sponsor loop maakten het mogelijk de toestellen te plaatsen. n het bijzijn van alle leerlingen gaf fvet van de Steeg vorige week uamens de Rabobank de toestellen n gebruik door een goudkleurig int te verwijderen dat voor de glij baan was gespannen. De jongste leerling, Linsey de Ruiter (4) en de 'udsie, Kenny Sweeny (13) gingen 'ervolgens als eersten van de glij baan af. 'oorzitter Toon van Mil van de 'uderraad bedankte iedereen die :ich ervoor had ingezet om het ipeelplein bij de school 'aange- 'eed' te krijgen, niet in de laatste ilaats de kinderen die zelf ook een >ijdrage leverden door mee te loen aan de sponsorloop^ Ook uders die bijdragen leverden en !e financiële steun van de com- issie die was ingesteld voor de 'iering van het 75-jarig bestaan :orgden ervoor dat het project in 'orte tijd kon worden gerealiseerd. Dit was mogelijk door de hulp van het klusteam van de school, enke le ouders en leden van de Ouder raad.. Onderdirecteur en coördinator Co Haring zei blij verrast te zijn 'dat dit binnen anderhalve maand voor elkaar is gekomen. Dan moet je heel wat medewerking gehad heb ben. Er zijn heel wat mensen druk mee geweest.' Hij zette met name Sylvia van de Craats in het zonne tje. 'Zij heeft de macht van het woord, ze weet iedereen te motive ren.' Als dank kreeg zij een 'Ka bouter Kwebbel-muts', afgeleid van het hoofddeksel van de tv- jeugdserie Kabouter Plop. Onder grote hilariteit van de jeugd liet ze zien hoe deze bijzondere hoed haar stond. Vervolgens werden de leden van het klusteam opgeno men in het 'Gilde van speeltóestel- lenzetters'. Als herinnering hieraan kregen zij een oorkonde. Lotte de Veen had voor de klussers nog een Yvet van de Steeg van sponsor Rabobank Zeist en omstreken staat op het punt het lint voor de glijbaan los te maken. Ouderraad-voorzitter Toon van Mil kondigt dit moment aan, terwijl Linsey de Ruiter en Kenny Sweeney staan te popelen om als eersten de glijbaan in ge bruik te nemen. Foto: Eemland Pers cadeautje, een speciale 'klusmuts'. die wel iets weghad van een nar- rcnrnuts. zodat zij voortaan altijd herkenbaar zijn als ze weer eens voor de school aan 't klussen zijn. Maar het hoogtepunt van de bij eenkomst op het schoolplein was uiteraard het in gebruik geven van de speeltoestellen, naast de glij baan een duikelrek en basketbal baskets. De jeugd was er blij mee, maar was dat ook met het ijsje dat ze kregen om de ingebruikname een extra feestelijk tintje te geven. "Vie als tuinliefhebber met z'n panden in het haar zit omdat Be rododendron eruit ziet alsof pij de zomer niet haalt, hoeft ch niet te wanhopen. Dat zal pem duidelijk worden tijdens pe rododendronwandeling die Pc' plantsoenendienst van Jtrona op zondag 6 juni houdt het terrein van Sterrenberg. 'e wandeling begint om 14:00 'ur. Arnold van der Ark van de 'lantsocnendienst leidt de bezoe kers rond. Ze zullen daarbij wor- len geconfronteerd met armetieri ge struiken die lijken dood te gaan. 'il is een gevolg van de droge zo- ier vorig jaar. Maar er is volgens 'an der Ark nog hoop. 'Met deze 'andeling zullen we laten zien dat leze rododendrons nog voldoende anscn hebben om over drie jaar 'eer mooi in bloei te staan', et gaat tijdens de wandeling om 'de rododendron in het algemeen, dus niet om bijzondere soorten. Wie die wil zien, kan terecht in het Gimbornpark in Doorn. Overigens wandelen de deelnemers ook langs ndcrc, zeer afwisselende beplan king. Ook die heeft te lijden gehad van de droge zomer, maar met an dere gevolgen dan voor de rodo dendrons. Arnold van der Ark zal de wandelaars daar ook op wijzen. De pinksterdienst in de Vrede kerk werd zondag afgesloten met het loslaten van een drietal duiven door kinderen. Domi nee Renske Zandstra leidde de feestelijke dienst voor jong en oud met als thema: 'Versta je mij'. Kinderen deelden ballon nen uit, die in de kerkdienst een bijdrage leverden aan het feestelijk karakter. Ook ontstak een kind het pinkster vuur en spraken verschillende kin deren aan het begin van de dienst in vele talen een groet uit. Jonge ren zongen een lied in verschillen de talen, alles in de geest van Pink steren, waarbij 2000 jaar geleden de mensen een ieder in zijn eigen taal hoorden spreken. De kerkelijke gemeenschap van de Vredekerk is actief en betrokken. Er wordt gewerkt met een jaarthe ma, waaraan de verschillende groepen in de kerk een bijdrage kunnen leveren. Dit jaar was het thema 'gastvrijheid'. Ook gastvrij zijn voor een ieder die eens een Kinderen lieten duiven los in het kader van de feestelijke Pinkster dienst in de Vredekerk in Soester berg. kijkje wil nemen. Hoewel het soms lijkt dat de kerk ogenschijnlijk een gesloten gemeenschap is, wil de Vredekerk juist open staan voor iedereen. Zondag gaat een groep van de Vredekerk wandelen in de Kenne- merduinen. In de open lucht wordt er dan een korte dienst gehouden en vervolgens kan men genieten van één van Nederlands mooiste natuurgebieden. Het is een jaar lijks terugkerend evenement, ook voor niet-kerkelijke leden. Om 8:30 uur is het vertrek. Wie mee wil, kan bellen, 354320. Dit jaar zal de ZWO, een kerkelij ke commissie, een project voor straatkinderen in Ayacucho, een stad in het Andesgebergte van Peru, financieel steunen. Het gaat hier om de allerarmsten. Omzien naar mensen ver van je bed is ook in Soesterberg het credo. dan staat dat op gespannen voet met de wet. Tevens zullen er uiteindelijk perce len overblijven, waarbij de bestem ming ongewijzigd blijft. De WVG- vestiging vervalt dan voor die per celen, omdat dan niet aan de rand voorwaarde -een afwijkende be stemming- wordt voldaan. Het tracé van de ecologische cor ridor wordt uiteindelijk bepaald in het bestemmingsplan 'Hart voor groen 2005'. Het tracé is in het voorontwerp van dat plan opgeno men. Bij de vaststelling van dit bestemmingsplan door de raad wordt dit tracé definitief vastge steld. Indien de raad het tracé an ders vaststelt dan nu wordt voor gesteld, vervalt de WVG voor per celen waar de huidige bestemming gehandhaafd blijft. Op zondag 16 mei 2004 was het zover, negen kinderen van de Ca rolusschool uit Soesterberg deden hun eerste communie. Tien weken lang hadden ze hier naar toe ge leefd en gewerkt. Het was een schitterende dag, de zon scheen en alle kinderen zagen er erg mooi uit. De kerk was in vlinderstijl ver sierd. De kerkdienst met dit jaar als the ma 'Met iemand als jij', was door de ouders goed in elkaar gezet en werd erg druk bezocht. De op brengst van de collecte ging ook dit jaar naar een goed doel en wel naar "Doe Een Wens Stichting Nederland". Doe Een Wens Stichting Neder land vervult de 'liefste' wens van kinderen tussen de drie en achttien jaar met een onzekere toekomst. Door het vervullen van een wens probeert de Stichting een stukje blijdschap en kracht te brengen in een moeilijke periode; even weg van ziekenhuis, behandeling en doktoren. In totaal gaat er 188 naar Doe Een Wens Stichting Nederland. Er werd een cheque overhandigd aan de vertegenwoordiger van de Doe Een Wens Stichting Nederland. Iedereen die meegeholpen heeft om deze dag goed te laten verlo pen, willen wij van harte bedan ken. Namens de ouders van de communica ntj es, Louise van Oostrom. Op donderdag 3 juni vindt er op en in de omgeving van de vliegba sis Soesterberg een oefening plaats van de Koninklijke Marechaussee (KMar). Deze staat in het kader van optreden en inzet bij calamitei ten en bestaat uit een dag- en een avondgedeelte. Overdag vindt de oefening plaats tussen 10:00 en 14:00 uur op het terrein van de vliegbasis Soesterberg en in de avonduren op een buitencomplex in de omgeving van Soestduinen. Het tijdstip van aanvang van de avondoefening is afhankelijk van het invallen van de duisternis. Ver wacht wordt dat dit omstreeks 22:00 uur zal zijn. De oefening duurt tot ten hoogste middernacht. Deze tijdstippen kunnen door om standigheden eventueel nog wijzi gen. Tijdens de oefening wordt er gebruik gemaakt van oefen explo sieven. Deze kunnen voor de om geving geluidshinder veroorzaken. Op dinsdag 22 juni om 18:30 uur vindt de wijkschouw plaats in Soesterberg. Het vertrek (op de fiets) is gepland voor de ingang van dorpshuis Burgstede aan het Dorpsplein 17. De bedoeling van deze wijkschouw is dat inwoners van Soesterberg hun klachten en wensen direct bij de gemeente, woningbouwvereniging en politie onder de aandacht kunnen bren gen. Ook kunnen ze voorstellen doen ter verbetering van een be paalde situatie. Soesterbergers die aandachtspun ten hebben voor deze wijkschouw, kunnen die doorgeven aan Henk van Rijkom van de gemeente Soest, tel. (035) 6093405 of per e- mail: rijkh@soest. Aan de hand van de binnengekomen reacties wordt een traject uitgezet voor de wijkschouw. Soesterbergers die lid willen wor den van het wijkbeheerteam Soesterberg in oprichting, kunnen contact opnemen met Benike van der Ploeg, wijkcoördina tor van de gemeente Soest, tel. (035) 6093715 of e-mail: ploeb@soest.nl. Het wijkbeheerteam Soesterberg zal in de toekomst een belangrijke gesprekspartner zijn voor de ge meente op het terrein van beheer, onderhoud en leefbaarheid van het dorp Soesterberg. Zaterdag 5 juni zondag 6 juni Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Vrijdag 14:30 pastor G. Claassens; viering in de Heybergh Zondag 10:30 pastor B. Tieman; communieviering; gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 pastores P. Denneman en J. Litjens; tv-uitzending; schola Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. W. Vijfwinkel Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 voorganger niet bekend World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, 880900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent- zlaan 76, ®030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, 88352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, 88033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: 88033-2994669; dag en nacht bereikbaar. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 880900-8844; alarmnummer:881.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 38035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 1806-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 88351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 88352391. Grof vuil, 880800-7662000. En 12 juni achttien achttien (1818) schreef de Griffier der Staten, dat die van Amersfoort, met velen, die zelf keien zat, uit onzen Zoesterberg toch stiekem stenen kwamen stelen Waar later Rademaker j voor al zijn plaggenhutters bad en voor die hem zó zeer belaagden, dat Thorbecke en zijne Koning hem geen bakzeil lieten halen. Ach zegt 'ie, Steenhoff zegt 'ie, ik ben niet zonder kwalen, maar jurisdictie over 't Kamp gaf mij de Bisschop weer. Ik doe het voor de soldaten, ietsje voor eigen eer. Dood zijn ze, al die spelers, maar wat ze achter lieten, die heide, droog en vlak, geknipt voor bakermat, voor 't vliegen, vol van avontuur, hoog boven Soesterberg de strepen, condens van het eerste uur. Jan Menne Doe mee me: de Robubdnk tipetbofpwle op vnvw.rabobankonline.com Het was niet verwonderlijk dat bij de opening van de tentoon stelling 'Condensstrepen en rooksporen' in het Militaire Luchtvaart Museum enig onge noegen merkbaar was. De eer ste prijs van de gelijknamige fo towedstrijd ging namelijk naar een piloot die vanuit zijn cock pit had gefotografeerd. Andere deelnemers, die alleen vanaf de grond hadden kunnen fotogra feren, vonden dit een 'ongelijke strijd'. Afgelopen zaterdag onder een strakblauwe lucht, een heerlijk zonnetje en een zwakke hier en daar matige wind uit het noord oosten, waren de condensstrepen van hoog over het midden van het land vliegende verkeersvliegtuigen duidelijk zichtbaar. Zo was er op een gegeven ogenblik een X waar te nemen. Deze was gevormd doordat twee vliegtuigen op een hoogte tussen zeven en negen ki lometer elkaar kruisten. Voor de weerkundigen en luchtvaartlief hebbers kan een in de lucht ge vormde X mooie foto's opleveren. Van 28 mei tot en met 10 oktober zijn de condensstrepen en rook sporen te bekijken in Het Militai re Luchtvaart Museum in Soester berg. Weervrouw Monique Somers heeft vorige week de expositie officieel geopend. Voor de directeur en zijn medewerkers van het museum was het een bewuste keuze omdat de meteorologen, zoals Monique So mers in haar toespraak al memo reerde, zich al jarenlang bezighou den met onderzoek naar het ge drag van de vermenging van de uitlaatgassen met koude lucht in de hogere luchtlagen. Condens strepen blijven in de lucht op gro te hoogte van tijd tot tijd lang han gen en soms lossen de strepen heel vlug op. Het snelle oplossen van de condensstrepen heeft te maken met de luchtvochtigheid, de wind en de temperatuur op grote hoog te. Condensstrepen werden volgens de overleverine voor het eerst in 1919 waargenomen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog groeiden ze uit tot een verschijnsel dat in de herinnering van velen tot op de dag van vandaag is bijgebleven. Zo vlogen de grote formaties B-17's van Engeland naar Duitsland met tal van condensstrepen in de lucht achter zich aan waardoor de geal lieerde vliegers het zicht verloren en in handen van de vijandelijke vuurlinie terecht kwamen. Voor de moderne 21c eeuwse mi litaire luchtvaart vormen condens strepen nog altijd een kritisch aaii- De winnende foto, gemaakt uit de cockpit van een vliegtuig, van de wedstrijd Condensstrepen en rook sporen. dachtspunt. Het probleem 'con- trails' speelde destijds bij de ont wikkeling van de Stealth een be langrijke rol. De Amerikaanse Stealth bommenwerper, die op de radar nauwelijks is waar te nemen laat geen condensstrepen na, om dat êr een chemische stof aan de brandstof is toegevoegd. Tijdens het voorvliegen laten vliegtuigen sporen achter in de lucht in de vorm van kunstmatige rook. Deze rooksporen accentueren de vlieg bewegingen en geven deze daar door een extra dimensie. Het rookspoor van een demovlieger wordt opgewekt door kleine hoe veelheden dieselolie in de hete uit laat te laten stromen. Aan de die selolie kan ook kleurstof worden toegevoegd zodat de vlucht extra cachet krijgt. In het kader van deze expositie had het museum dus een fotoprijs vraag uitgeschreven. De inzendin gen zijn beoordeeld door een des kundige jury onder leiding van professor Tennekes. Tijdens de opening van de expositie werden de prijswinnaars bekend gemaakt van de fotowedstrijd. De derde prijs ging naar J. Brunt uit An- delst, de tweede prijs naar me vrouw F. Groenestein-Wesselman uit Soest en de eerste prijs naar G.P. van der Linde uit Soest. De hoofdprijs was een digitale came ra. De tien beste foto's hebben een plaats in de expositieruimte in het museum gekregen. Het Militaire Luchtvaart Museum is geopend 10:00 uur tot 16:30 uur (zondag vanaf 12:00 uur) en geslo ten op maandag en zaterdag. Op dinsdag 8 juni is er voor alle 55-plussers uit Soesterberg gele genheid aan te zitten aan een maaltijd. Voor 4 euro kan men hiervoor terecht in ontmoetings centrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Het eerste gerecht van deze 'open tafel' wordt om 12:30 uur geserveerd. Opgave voor deel name is mogelijk tot vrijdag 4 juni, 12:00 uur, bij De Drie Eiken, tel. 351402. Het menu bestaat uit groentesoep, gebakken kipkarbonade, gebakken aardappelen, frites, gemengde sla en als toetje ijs met vanillevla en advocaat. Ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Koninklijk Neder landse Vereniging Onze Lucht macht regio Soesterberg was er vorige week 'open huis' op de vliegbasis Soesterberg. Op het fes tijn waren ongeveer 600 belang stellenden afgekomen. In hangaar 6 van de vliegbasis bevonden zich meerdere stands, zoals van de Sec tie Luchtmacht Historie, het Mili taire Luchtvaart Museum, Stich ting PHantasy in Blue en schaal modellen van bouwer Delis. Voor de spotters was er een klei ne static-show opgesteld met twee oudjes: Harvard en Beaver, die in de vijftiger jaren op Soesterberg waren gestationeerd. Kolonel-vlie ger Theo ten Haaf, commandant vliegbasis Soesterberg, bood énke le nieuwe schaalmodellen aan de Stichting PHantasy in Blue aan. Het middagprogramma werd voortgezet met het voorvliegen van de Mitchell door Edwin Bos hof, zelf oud NF-5 vlieger, de Chi nook transporthelikopter van het 298 squadron van vliegbasis Soesterberg, en de Edambusters. De Apache-demonstratie kon als gevolg van operationele verplich tingen geen doorgang vinden. "Ris sen het vliegen door namen de le den van de regio Soesterberg een persoonlijk aandenken in ont vangst in de vorm van een ther mosfles. De vliegdemonstratie werd afge sloten met het spectaculair voor vliegen van een Bolköw helikopter van het Korps Landelijke Politie diensten. Het terrein Van Domeinen aan de Zuiderweg in Soesterberg is de centrale locatie waar de Dienst der Domeinen door jus titie en politie in beslag geno men auto's verkoopt. 'Concen tratie heeft een positieve in vloed op de verkoop. Als je op alle regio-eenheden auto's ver koopt, trekje alleen een lokaal publiek. Met een groter aan bod op één plek is er meer te kiezen. We merken nu dat er meer kopers komen in Soester berg en daardoor halen we een hogere gemiddelde opbrengst.' Dit staat in het jaarverslag 2003 van Domeinen. Dit is de beheers instantie van eigendommen van de staat. Domeinen heeft als taak deze zo rendabel mogelijk te ma ken. De huidige organisatie bestaat sinds 1956, toen Domeinen werd afgescheiden van de Belasting dienst. De basis van Domeinen ligt in het grondbezit van de Staat. De dienst verkoopt overtollige gron den, maar daarnaast ook veel roe rende goederen, in beslag geno men spullen, zoals auto's die dus in Soesterberg verkocht worden. Regierol Namens de betrokken rijkspartijen (onder meer de ministeries van ruimtelijke ordening, financiën en defensie) heeft Domeinen de re gierol in het project Hart van de Heuvelrug. In dit gebied komen nogal wat kazernes en oefenterrei nen vrij, waaronder de in 2007 op te heffen vliegbasis Soesterberg. In het jaarverslag schrijft Domeinen hierover: 'In het project Hart van de Heuvelrug wordt ervaring op gedaan met nieuw beleid: gebied- gerichte ontwikkeling. Er wordt geprobeerd om binnen één gebied verschillende belangen met elkaar te verenigen. De Utrechtse Heu velrug is een dichtbevolkte regio, waar de gemeentes graag nieuwe wijken willen bouwen. Tegelijker tijd is de Heuvelrug een belangrijk natuurgebied, dat een corridor vormt voor planten en dieren. De provincie wil de uitbreidingen kop pelen aan natuurontwikkeling en heeft het voortouw genomen in het project Hart van de Heuvelrug. Domeinen heeft dus binnen de rijkspartijen de regierol. 'Wij heb ben geen belangen in het gebied, Domeinen is de makelaar van de Staat, en een makelaar wil de par tijen bij elkaar krijgen. Wij bemid delen, en die rol wordt door de andere partijen gewaardeerd', zegt Geert Nijenmanting, voormalig directeur van de regionale directie Domeinen West. In 2003 is een intentieovereen komst getekend tussen de rijkspar tijen, de provincie Utrecht en de gemeenten. Ze hebben afgespro ken dat het hart van het gebied groen moet blijven. Aan de randen mogen de gemeenten woningen en bedrijfsterreinen bouwen. Bedoe ling is om extra opbrengsten uit bouwprojecten tc bestemmen voor onder andere natuurontwikkeling. Er is niet alleen geld nodig om ter reinen aan te kopen en te beheren, ook moeten op de defensieterrei nen gebouwen gesloopt worden voordat deze complexen kunnen worden teruggegeven aan de na tuur. Deze manier van financieren wordt kostenverevening genoemd. 'De kostenverevening is een nieuwe ontwikkeling, waarover overleg gevoerd wordt binnen het ministe rie van Financiën. We hebben al tijd van object naar object gewerkt, waarbij de opbrengst naar de op drachtgever of de staatskas vloeit. Met de kostenverevening kunnen extra opbrengsten in het gebied worden bestemd voor natuuront wikkeling', zegt Nijenmanting. Naast de kostenverevening is het project Hart van de Heuvelrug bij zonder door dc samenwerking met het bedrijfsleven. Het is vorig jaar aangewezen als één van de pilot- projecten op het gebied van de publiek-private samenwerking. Binnen de regels hiervan kunnen bedrijfsleven en overheid geza menlijk een project uitvoeren op basis van een heldere taak- en ri sicoverdeling. Het resultaat van de samenwerking moet meerwaarde opleveren: tijdwinst en een kwali tatief beter eindproduct voor het liefst minder geld. In totaal zijn hiervoor zes projecten geselec teerd, waaronder dus Hart van de Heuvelrug.

Soester Courant | 2004 | | pagina 15