Fundamt Stedenband 'diplomatie van de burger' Meer onderling Soest en Soest willen méér particuliere initiatieven ondersteunen Soest en Soest blijven al 25 jaar in evenwicht Uitslagen Soest (D) - Soest (NL) PAGINA 10 WOENSDAG 9 JUNI 2( WOENSDAG 9 JUNI 2004 SOESTER COURANT Softbal 'Die Offiziellen' Tekenen Tennis Basketbal Tafeltennis Handbal Als het aan burgemeester Koos Janssen en Bürgemeister Eckard Ruthemeyer ligt, kan de sportuitwisseling Soest- Soest een veel breder platform krijgen. Kunst en cultuur en andere stromingen kunnen zo aanschuiven, als ze willen. Voorwaarde is dat ze zelf initia tieven ontplooien, beide ge meenten zullen dan een facili taire rol spelen. Janssen (CDA) en Ruthemeyer (CDU) kunnen goed met elkaar opschieten, ook als het niet over politiek gaat. Ze ontmoetten el kaar in 2000 toen ze beiden debu teerden in de sportuitwisseling. De twee zijn de grote initiators achter de officiële stedenband die ze af gelopen weekeinde in het Burg- hofmuseum in Soest Duitsland be krachtigden met het plaatsen van hun handtekeningen op de daar voor gemaakte oorkonde. Of zo'n 'Partnerschaft' meerwaar de heeft voor de wederzijdse be trekkingen die al langer dan een halve eeuw bestaan, zal de komen dejaren moeten blijken. Jan Visser zou het prachtig vinden wanneer Duitse kunstenaars in 2006 komen exposeren in onze gemeente. Twee jaar later zouden de rollen dan omgedraaid kunnen worden. Samenleving Op het gemeentehuis zullen ze dergelijke plannetjes ongetwijfeld toejuichen, maar de organisatie dient uit het veld te komen. Dat bevestigt topambtenaar Jaap van Gent. 'We moeten kijken naar an dere functies, maar dan vooral door particulier initiatief. Het moet zeker niet alleen vanuit de gemeente komen. Het is des te leuker en beter als het vanuit de samenleving komt.' Letterlijk staat er in de overeen komst, die door beide gemeentera den is goedgekeurd, 'dat de ge meenten zich verplichten de we derzijdse contacten tussen haar in woners te ondersteunen en op ge paste wijze te bevorderen'. Het streven is tevens om deze ont moetingen te onderhouden en te tingen zijn de diplomatie van de burger', aldus Janssen die zijn col lega Ruthemeyer roemde voor diens inzet voor de uitwisseling en hem de 'ambassadeur van de bur- gerdiplomatie' noemde. Vervol gens werden er cadeaus uitgewis seld. Geld mag de stedenband eigenlijk niet kosten, hooguit zou -ondanks de sombere financiële situatie- het budget voor de tweejaarlijkse uit wisseling iets omhoog geschroefd kunnen worden of anders ver deeld. Want het is nog steeds zo dat de kosten voor de officiële gas ten een veelvoud zijn van die van de busreis en een attentie voor de deelnemers. Wat dat betreft wer den Koos Janssen 'en zijn acht koppen tellende gevolg' uitermate goed ontvangen in de Duitse zus terstad. Diners in het museum, in het restaurant van het theater en een als 'decadent' bekend staand etablissement nabij de Möhnesee, waarop daarvoor een boottocht werd gemaakt, een koud buffet en het verblijf in een hotel werden betaald door de Duitse gastge- verdiepen, ook op andere gebieden dan de sport. Daarnaast is het de bedoeling dat de raad, het college en de ambtenaren de contacten ontwikkelen. Tot slot is afgespro ken dat Soest en Soest elkaar in formeren over belangrijke gebeur tenissen. Bevestiging Janssen en Ruthemeyer zien de stedenband verder als een bevesti ging van de goede contacten die in 1952 werden aangeknoopt. Sinds dien namen duizenden sporters deel aan de uitwisseling. De ont moetingen leveren volgens Janssen een bijdrage aan één Europa, bren gen het Europese ideaal wat dich terbij en zijn tot dusver feitelijk een voorbeeld geweest voor internatio nale vriendschappen. Regelmatige bevestiging hiervan en hernieuwde ontmoetingen zijn onontbeerlijk, meent Janssen, en de fakkel moet dan ook beslist worden doorgege ven aan de volgende generaties. 'Met elkaar praten, sporten, cul tuur beleven, muziek spelen en feesten. De wederzijdse ontmoe- meente. Op Nederlands grondge bied is het omgekeerde het geval. Over de drempel Hoe dan ook, de inkt op de oor konde is nog nat en concrete af spraken over uitbreiding van de betrekkingen zijn toekomstmuziek. Decennialang werd na iedere uit wisseling geopperd dat ze breder zou moeten worden opgezet. Mo gelijk dat de stedenband verenigin gen, instellingen en organisaties over de drempel helpt en dat er leuke ideeën uitrollen. De editie van 2004 van de sportuitwisseling kan de boe ken in als een geslaagd week einde. Veel meer dan tijdens de drie voorgaande ontmoetingen hadden de jonge deelnemers contact met elkaar en was er op verschillende fronten, vaak in een geur van gegrilde worsten en broodjes Dönner, weer spra ke van verbroedering. Vooraf was reeds duidelijk dat he aantal gastgezinnen was toegeno men. Bij de aankomst bij he Schulzentrum viel direct op dat d< groep wachtende Duitsers grote was dan de afgelopen zes jaar e: ook bij het vertrek op zondagmid dag kwamen meer gastvrouwen e -heren de Nederlanders uil zwaaien. Sommige softbalsters vonden ee bed in een jeugdherberg en de ba ketballers en de volleyballers we den vrijdag weliswaar naar ee sportzaal geloodst, maar dat w op eigen verzoek. Bovendien ha< den nogal wat Duitsers ook hi slaapzakken van zolder gehaa om hun gasten het hele weekei: de te kunnen vergezellen. Het belang hiervan mag niet wc den onderschat, want in 199 2000 en 2002 dreigde Soest-So» steeds meer uit te draaien op e Ambtgenoten en vrienden. De burgemeester Koos Janssen (links) en Eckard Ruthemeyer zijn de twee grote initiators achter de officiële stedenband tussen Soest en Soest. Beide heren hebben zojuist hun handtekeningen gezet. Foto: Soester Courant Met een onbeslist resultaat in de jongste Soest-Soest blijven de sporters uit beide gemeenten elkaar in evenwicht hou den. In de afgelopen kwart eeuw was het de derde keer dat de punten broederlijk werden verdeeld. In 1992 en '94 ge beurde dat ook al. Sinds 1980 wonnen zowel de Nederlan ders als de Duitsers vijfmaal. 2004: Duitsland - Nederland 10 -10 2002: Nederland - Duitsland 14-6 2000: Duitsland - Nederland 16 - 10 1998: Nederland - Duitsland 6-12 1996: Duitsland - Nederland 18-2 1994: Nederland - Duitsland 13 -13 1992: Duitsland - Nederland 16 -16 1990: Nederland - Duitsland 19-9 1988: Duitsland - Nederland 22 -16 1986: Nederland - Duitsland 26 - 12 1984: Duitsland - Nederland 18 -12 1982: Nederland - Duitsland 14 -11 1980: Duitsland - Nederland 4 -11 Basketbal BC'70 - Red Stars (meisjes) 30-90 BC'70 - Red Stars (jongens) 45-53 Dansen Blau Weiss - Danscentrum Sepp 255-225 Handbal Soester TV - Smeeing/BDC (meisjes) 29-6 Softbal IOC Titanics - De Knickerbockers 11-14 Tafeltennis Jahn Soest 1 - Shot 1 (jongens) 11-3 Jahn Soest 2 - Shot 2 (jongens) 9-5 Tennis Blau Weiss - LTC Soestdijk 11-1 Volleybal Soester TV - Stam/SoVoCo (meisjes) 0-2 Soester TV - Stam/SoVoCo (jongens) 0-2 Eindstand: 10-10 (twee punten per gewonnen wedstrijd). wie ze thuis ook waren ondergebracht, met 11-14. Twee jaar geleden was de Nederlandse zege nog geringer: 9-8. Toen waren verschillende deel nemers van beide teams er aan de Bosstraat ook al bij, zodat er in enke le gevallen sprake was van een weerzien. De Titanics konden zondag middag niet tot het vertrek van de Nederlandse bussen wachten, want ze hadden die middag nog een competitiewedstrijd op het programma staan. Maar afgaande op de reacties van de softballers zijn ze er over twee jaar weer bij. Foto: Soester Courant De integratie werd visueel nog het best tot uiting gebracht door de soft ballers van de Internationaal Organisation Club Titanics en De Knicker bockers. Op het logo na, dat op de linker borst van de Duitsers prijkte, droegen de softballers van beide teams exact hetzelfde witte shirt met lange, rode mouwen. In de wedstrijd was er niet veel meer verschil. De Knickerbockers ver sloegen op het sportveld van Schulzentrum Soest hun sportvrienden, bij Burgemeester Koos Janssen dagmiddag zien op de tenni; landse delegatie Henk Gei sport, onderwijs en welzijn Wethouder Harry Witte, dii leybal slaat, moest even wei Het valt niet mee om de Oude Kerk uit Soest naast de Patroklus Dom uit 'Soost' te plaatsen, maar zestien tekenaars van het Aldegrewegymna- sium en het Griftland College zijn er in geslaagd. Mede dankzij de Duit se tekenlerares Karin Wieners die op het lumineuze idee was gekomen om een fotocompositie van beide gebedshuizen te maken. Deze werd in zestien vierkanten verdeeld en vervolgens kregen de middelbare sche lleren de opdracht om er elk eentje te maken. 'Ze moeten daarvoor goed niet elkaar overleggen, zodat de stukken ook daadwerkelijk aan elkaar In de jaren tachtig werd er voor het laatst door clubs getennist tijdens Soest-Soest, maar leden van LTC Soestdijk en Blau Weiss kleurden deze sport afgelopen weekeinde weer in op de kaart van de uitwisseling. On danks het grote krachtsverschil beviel dat beide partijen bijzonder goed. Joeri van den Broek was de enige Nederlander die de zoete smaak der overwinning proefde (6-7,4-6). De andere Soestdijkers kwamen er niet aan te pas en verloren in de meeste gevallen met duidelijke cijfers, wat een eindstand van 11-1 opleverde. Dat was op zich niet zo verwonder lijk, want de Duitsers beschikten over enkele tennissers die op hoog ni veau acteren. Het mocht de pret in het Hollandse kamp niet drukken. De tennissers van Blau Weiss waren bijzonder te spreken over de bezoekers. 'Ze zijn open. Bij de gastgezinnen gaat het prima. Het is veel leuker om hen te gast te hebben dan de Zweden die ons onlangs bezochten. Die waren stug, maar de Nederlanders die praten zo makkelijk.' Foto: Soester Courant Op verzoek van de Nederlandse basketballers zelf werden zowel de meisjes als de jongens ondergebracht in een sportzaal. Hun Duitse leef tijdgenoten vonden dat zo'n leuk idee, dat ze ook maar in de hal van de Hubertus Schwarzschule gingen kamperen. Vrijwilligers van de vereniging zorgden vrijdagavond en zaterdag bijna de gehele dag ervoor dat er voldoende was te eten en te drinken. Het ontbijt stond beide ochtenden klaar en verder waren er gegrilde worsten, In Duitsland is tafelten krachtmeting tussen BI santé, omdat in heide s< titieverband in de hoog meerd en in beide geva In hoeverre de Nederlï gebrek van de spelers, Zoals wel vaker bleek dat de jeugd van Soester TV in haar handbalont- in de eerste helft bijkans onder de voet gelopen (2Ü-2), daarna nam wikkeling een stapje verder is dan die van Smeeing/BDC. Dat kwam Soester TV wat gas terug en werd het uiteindelijk 29-6. ditmaal door meer oorzaken, want waar de Duitsers met een ingespeeld De groep van Smeeing/BDC was ondergebracht bij gastgezinnen en dat team van een goede lichting op het veld verschenen, had coach Ries Eg- beviel iedereen goed. De handbalsters weten inmiddels ook meer over berts speelsters uit verschillende formaties geselecteerd. de geschiedenis van de Westfaalse stad, want op zondagmorgen maak- Qnder leiding van scheidsrechter Sjaak van Ginkel werden de Hollandse ten zij een excursie door de oude kern Foto: Soester Courant

Soester Courant | 2004 | | pagina 10