(pTIS! SS vj intratuin Wij gaan verbouwen tot 50% korting Visser tot 50% KORTING N N C E #iïïi rn F i HIL-TON Verleden zal herleven in straatbeeld Veel mensen in Paardenkamp op diverse artikelen! UITVERKOOP ZOMERCOLLECTIE lOUTPOST 1 ACTUEEL KvK: 'Bevries lokale lasten' Ex-directeur hoort ook in hoger beroep straf eisen Verdwaalde tieners beleven avontuur bij start van A4D PAGINA 2 1.035-6012424 I SIEMENS I PORSCHE WOENSDAG 9 JUNI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Pleidooi aan gemeenteraad Historische Optocht, oldtimers en rechtspraak in weekeinde Alerte buurman blust brand bij buurvrouw Route van Historische Optocht Man door vier jongens beroofd Nieuw asfalt: 3 straten dicht Politie rijdt mee met reinigingsdienst Open dag blijft trekken; in najaar opening nieuwe complex Automobilist onder invloed SOESTERCOURAIUT Stemadvies koffiezetapparaat met thermoskan "bij aankoop van een complete keuken ?00mZ showroom TEN STOELEN AAR IN DE WEG Je kunt de deelbare achterbank talen. zo heb je altijd de ruimte >m een dag flink te shoppen. Oe izinemotoren met een vermogen ..S Ol-D dieselmotor mot 95 pk. sen veiligheidspakket met o.a. 1.495,-. «IJK OP WWW.NEWCOLT.NL ihi Amersfoort, 64 34 24 De Kamer van Koophandel (KvK) vindt dat gemeenten de lokale lasten niet verder mogen verhogen. Voorzitter Freek Visser van de regio Gooi- en Eemland schrijft dat in een brief aan de ge meenteraad van Soest en nog achttien gemeenten. Verhoging van plaatselijke be lastingen en tarieven is volgens de KvK niet in overeenstem ming met de landelijke inspan ningen om de lastendruk voor het bedrijfsleven te beperken. Om de economische dynamiek te vergroten, zijn kabinet, werk gevers- en werknemersorgani saties overeengekomen de loon- aanpassingen te bevriezen, zo dat de economische situatie niet verder onder druk wordt gezet. 'Fors stijgende lokale lasten voor burgers en bedrijven ver dragen zich niet met dit ak koord', aldus Visser. Midden- en Kleinbedrijf Mid den-Nederland (MKB) heeft onlangs onderzoek gedaan in 36 middelgrote en kleine ge meenten en vastgesteld dat dit jaar de lokale lasten met gemid deld 7,5 procent zijn gestegen. Daarbij gaat het om onder meer de onroerend zaken belasting (OZB), parkeerbelasting en bouwleges. Wat de OZB be treft, vindt de KvK dat het be drijfsleven wordt benadeeld. Het OZB-tarief voor bedrijven is in Soest tweemaal zo hoog als voor burgers. Deze differentia tie leidt in de ogen van de KvK tot ongewenste ongelijkheid. Deze maand vergadert de ge meenteraad over de richting waarin de gemeente Soest de dekking moet zoeken voor het tekort van 2,2 miljoen euro, waarmee ze volgens de huidige berekeningen de komende drie jaar zal worden geconfronteerd. De KvK verzoekt de raadsfrac ties in Soest nota te nemen van haar pleidooi om de plaatselij ke lasten niet verder te verho gen. Twee weken geleden gaven de meeste fracties het college van burgemeester en wethou ders al de boodschap mee dat het financiële gat vooral moet worden gedicht door bezuini gingen in de eigen organisatie. Lastenverzwaring willen som mige alleen in uiterste nood toepassen. Op 24 juni wordt deze discussie in raadsverband voortgezet, maar de besluitvor ming vindt pas in het najaar Voor het Amsterdamse ge- 1 rechtshof is dinsdag ook in ho- i ger beroep een celstraf van 43 dagen geëist tegen de 53-jarige ex-directeur van kinderpara dijs De Vrije Teugel, wegens ongewenste intimiteiten met een 12-jarig meisje en een 23- jarige ex-medewerkster. Dit is gelijk aan het voorarrest. Te vens eiste advocaat-generaal R. de Vries 120 dagen voorwaar delijk. Advocaat A. Moszkowicz probeer de aan te tonen aan dat hier spra ke moet zijn van een complot te gen zijn cliënt, met de 23-jarige aangeefster als het rancuneuze, kwade genie. Eind augustus 2000 werd de direc teur, door veel van zijn collega's geprezen als een kundig en gedre ven persoon, aangehouden nadat er vijf aangiftes van meisje en vrouwen waren binnengekomen. Twee ervan belandden uiteindelijk op de dagvaarding. Een twaalfja rige meisje, dat een soort hulpbe geleider was, zei in een tent te zijn gekust door de verdachte. Een vol wassen medewerkster zei ook op intieme wijze te zijn gekust. Bo vendien zou haar baas over dï bor sten hebben gewreven. Advocaat Moszkowicz probeerde het hof ervan te overtuigen dat de rechtbank ten onrechte tot een ver oordeling was gekomen. De jong ste aangeefster heeft tijdens het hoger beroep onder ede verklaard dat ze ooit heeft verzonnen dat de verdachte haar in een badhokje heeft aangerand. Ze had daar 'een goede reden' voor, maar wat deze was wilde ze niet zeggen. Het maakte haar volgens Moszkowicz ongeloofwaardig. Net zo onbe trouwbaar noemde hij het volwas sen 'slachtoffer'. Deze vrouw heeft volgens oogge tuigen na een zakelijk meningsver schil met de verdachte luidkeels verkondigd dat ze haar baas én De Vrije Teugel kapot zou maken. 'Daar is ze zeker wat mijn cliënt betreft goed in geslaagd.' De verdachte luisterde huilend toe. Niet alleen justitie heeft volgens de verdediging gefaald, maar ook de rechtbank. In het vonnis staat dat hij eerder was veroordeeld voor soortgelijke delicten, maar dit bleek in hoger beroep aantoonbaar onjuist te zijn. In een emotioneel laatste woord dankte de verdachte, die zich naar eigen zeggen goed kan voorstellen hoe Ruud Lubbers zich voelt na 'valse' aantijgingen over ongeoor loofde intimiteiten, het hof voor het feit dat de zaak nu goed is be handeld. Het hoger beroep heeft meer dan een jaar geduurd. Over twee weken doet het hof uitspraak. 'Beter een goede buur, dan een verre vriend', moet een 35-jari- ge bewoonster van het Vede- laarpad vorige week dinsdag hebben gedacht. Haar alerte buurman bluste een brandje in de keuken voor haar en voor kwam hierdoor waarschijnlijk erger. Aan het einde van de middag zet te de vrouw een pan met boter op het vuur. Even later hoorde zij dat haar dochtertje de trap op klom en ze verliet de keuken om haar te halen. Terwijl zij op de trap stond, hoorde zij een raar geluid in de keuken en zag vervolgens dat de vlam in de pan was geslagen. Zij vluchtte met haar dochtertje en de hond het huis uit en rende naar de buren. De buurman bedacht zich geen moment, ging de woning van de vrouw binnen en gooide een branddeken over het vuur. De brand kon zich niet verder uitbrei den en de man maakte het karwei af met behulp van een snel aange sloten tuinslang. Toen de brand weer ter plaatse kwam, was er ver der geen bluswerk meer nodig. Tijden van weleer herleven in het straatbeeld op zaterdag 12 en zondag 13 juni. Herinnerin gen gaan elkaar voor de voeten (open bij de oudere inwoners van Soest, de jongere genera ties krijgen een optische in druk van de situatie waarin hun voorouders zich bewogen. Niet minder dan zeshonderd deel nemers halen zaterdag in een Historische Optocht het verle den naar boven, een dag later gebeurt hetzelfde in een oldti- mertocht en twee uitvoeringen van een toneelstuk. Te voet, te paard, per koets, op fietsen, in oldtimers en op speciaal gebouwde wagens, op allerlei ma nieren gaan zaterdag bijna zestig groepen het verleden uitbeelden. Onder de deelnemers bevinden zich bijvoorbeeld de Fietshistori- sche Vereniging Soest, de Montes sorischool, de Narre Knollen, de Soester Boeren Dansgroep, de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland, maar ook Groei en Bloei en het college van burge meester en wethouders. Iedereen tooit zich in gepaste kledij. In 1979 (950-jarig bestaan van Soest) en in 1987 (Landjuweel Soest) werd ook een historische optocht houden, maar de bonte stoet die in het kader van de 975C verjaardag van onze gemeente de straat opgaat, is daarmee niet te vergelijken, vindt Cees Vos, een van de organisatoren. 'Qua samen stelling is deze optocht meer gemêleerd. Er zijn meer loopgroe pen, maar wel zeer bijzondere. De mensen zijn zeer creatief geweest, kan ik wel alvast verklappen.' Na maanden van voorbereiding verzamelen de zeshonderd deelne mers zich zaterdag vanaf half Een van de deelnemende groepen aan de historische optocht die in 1987 injiet kader van het Soester Landjuweel werd gehouden. Foto: Herman van Dam twaalf op het gildeterrein De Blaak aan de Ferdinand Huycklaan en vertrekken daar om 13:30 uur. Vervolgens lopen ze door Soest- Midden, Soestdijk en 't Hart (voor route zie kader) om twee uur later te arriveren op evenemententerrein de Eng. Daar is van vier uur tot half vijf een défilé, waarna burge meester Koos Janssen het juryrap port in handen krijgt en de prijs uitreiking verricht. Tot 21:00 uur is er nog muziek op de Eng, zodat er alle gelegenheid is voor een gezel lig samenzijn. Toerrit Een ritje naar het verleden maken zondag 13 juni ongeveer negentig Soesters van het project Vereenza ming Ouderen Soest (VOS). Zij stappen dan in een van de tachtig oldtimers, waaronder een Bugatti, een Messerschmitt, een T-Ford, een Plymouth en een Packard. Klassenverschil is bij de organisa tie geen punt geweest, want zowel een Bentley als een Skoda rijden mee. De oldtimers arriveren vanaf 10:00 uur op evenemententerrein de Eng, nabij de witte boerderij van de familie Smeeing. Een half uur tje later druppelen ook de passa giers binnen. Na het officiële wel kom vertrekt de stoet omstreeks 12:00 uur voor een rit langs ver schillende plekken, waaraan de ouderen speciale herinneringen bewaren. Twee uur later keren ze terug en kunnen de deelnemers aanschuiven voor een lunch. Het Soester Muziek Gezelschap en volksdansgroep Radost vrolijken het programma op en rond de klok van half vijf verricht burgemeester Koos Janssen de prijsuitreiking voor de bezitters van de oldtimers. Het Groot Gaesbeeker Gilde slaat deze dag op het evenemententer rein haar muziektent op. Er wordt gezorgd voor een hapje en een drankje, er komt een ijscokar en de deelnemers aan de Historische Optocht kunnen desgewenst nog maals in vol ornaat verschijnen. Rechtspraak Ook in de Kerkebuurt vindt zon dag een activiteit plaats, waarin het verleden wordt teruggehaald. 'Rechtspraak onder de Linde boom' heet het toneelstuk dat Soester Wim de Kam heeft ge schreven en dat om 16:00 en om 19:30 uur zal worden opgevoerd door De Rietpluim en Utile Dul- ci, met gastspelers onder wie wet houder Bart Krol. De schout en schepenen zullen dan rechtspreken in een tweetal geschillen. De eerste zaak gaat over de vraag of de schapen van het klooster ge bruik mogen maken van de ge meenschappelijke weide van de boeren aan de Brink. De volgende kwestie betreft een zedenschandaal naar aanleiding van een gebeurte nis op de klitsavond en een daar opvolgend volksgericht en een vechtpartij. De organisatie hiervan is in handen van de Historische Vereniging Soest. Taptoe Daar blijft het komend weekeinde niet bij voor wat betreft Soest 975 jaar. Vrijdag 11 juni is er vanaf 21:00 uur een Taptoe op het Raadhuisplein. PVO heeft daar voor drie andere korpsen uitgeno digd, waaronder die van de Ko ninklijke Luchtmacht. Namens PVO zal vooral de jeugdige slag- werkgroep onder leiding van Mar tin Oosterdijk deelnemen. Andere activiteiten zijn nog het Jazzpodium van Artishock in openluchttheater Cabrio op zater dagavond en de expositie van Eric Claus in Galerie en Beeldenpark Klein Engendaal (zie ook elders in deze krant). De stoet voor de Historische Optocht op 12 juni zet zich om 13:30 uur in de Kerkebuurt in beweging. Ongeveer twee uur later komen de deelnemers aan op evenemententerrein de Eng waar om 16:00 uur nog een de- filé volgt. De route is als volgt: Peter van de Breemerweg, Kerkstraat, Torenstraat, Middelwijkstraat, Steenhoffstraat, Van Weede- straat, Burgemeester Gro- thestraat, Nieuwerhoekplein, Koninginnelaan, Nieuwstraat, Beetzlaan, Waldeck Pyrmont- laan, Julianalaan, Soester Eng- weg, aankomst evenementen terrein de Eng. Vier jongens hebben vorige week woensdagavond op de Weegbree straat een 35-jarige man van zijn rugtas beroofd. De man deed de dag erna aangifte en kon een goed signalement geven van twee van de vier verdachten. De eerste is een licht getinte jongen van ongeveer 18 jaar oud met zwart en kort ge schoren haar. Hij is ongeveer 1.70 m lang, heeft ingevallen wangen en een licht pokdalig gezicht. De jon gen droeg een groen strak T-shirt met gele opdruk, zwarte gympen en een donkere spijkerbroek. De tweede verdachte was eveneens een lichtgetinte jongen van onge veer dezelfde leeftijd. Hij had iets langer zwart haar tot in de nek en is een stuk kleiner dan de eerste verdachte. Verder had de jongen opvallende bakkebaarden en droeg hij een zwart leren jack. Getuigen wordt verzocht te bellen met het politiedistrict Eemland Noord: tel. 0900-8844. www.rabobankonline.com Voor drie deelnemers aan de avondvierdaagse mondde de eerste wandeling uit in een avontuur. De tienermeiden verdwaalden en werden pas rond kwart voor elf door mede werkers van het evenement aangetroffen. Ze bevonden zich toen ergens in het pikdonkere bos achter Ewijckshoeve aan de Biltseweg. Het drietal was pas om een uur of zeven op pad gegaan en dus had het thuisfront de meisjes niet eer der dan half tien thuis verwacht. Op het moment dat een van de ouders rond tien uur de organisa tie belde, stoeiden de medewer kers van de avondvierdaagse al met de gedachten van wie de drie fietsen zouden kunnen zijn, die nog steeds op de parkeerplaats bij S.O. Soest stonden gestald. Buiten was het toen nog licht, maar in het bos was de duisternis al ingevallen. 'Gelukkig waren ze met z'n drieën en hadden ze een mobiele telefoon bij zich. Ze had den het over een hek bij Ewijcks hoeve, maar dat hek is nogal lang', aldus Henk Krops van de plaatse lijke regelingscommissie. Schreeuwen Drie vrijwilligers stapten meteen in de auto, reden daarmee zo diep mogelijk het bos langs de Biltse weg in en zetten hun speurtocht te voet verder. 'Met roepen en schreeuwen en via de mobiel heb ben we ze uiteindelijk gevonden', vertelt Krops. De drie meiden waren niet de eni ge die het spoor bijster raakten. Sommige groepen misten een af slag ter hoogte van de golfbaan in Den Dolder, maar zagen even la ter in dat ze op het verkeerde pad waren. Via een omweg keerden ze alsnog terug op de Bosstraat-Oost. Over het nieuwe start- en finish- punt bij de voetbalclub zijn Krops en de andere organisatoren en me dewerkers zeer tevreden. De eerste wandeling verliep verder ook goed. Onder ideale omstandighe- iden startten 2263 mensen. Voor vanavond is de route een klein beetje aangepast. De deelne mers moeten niet via de Den Blieklaan naar de Foekenlaan lo pen, maar via de Wieksloterweg en de Dolderseweg. Morgenavond vertrekken alle wan delaars om 18:00 uur om zich la ter te verzamelen op het evene mententerrein de Eng. Daar begint rond half acht het défilé, waarin de wandelaars worden begeleid door enkele muziekkorpsen en dat hen langs onder meer het gemeente huis zal leiden. Daar neemt burge meester Koos Janssen het défilé af. Voor wie het nog niet weet: van daag zijn de Middelwijkstraat, de Torenstraat en de Kerkstraat de gehele dag afgesloten voor ver keer. De rijbaan wordt vandaag, als het weer het toelaat, opnieuw Het persbericht over deze werk zaamheden bereikte de redactie pas vorige week donderdag, zodat niet eerder in deze krant melding kon worden gemaakt van de ver keersmaatregel. De politie rijdt sinds afgelopen maandag in de wijken Smitsveen en de Engh mee met de Reini gingsdienst Midden-Nederland (RMN) om gedurende twee weken het aanbieden van huishoudelijk afval te controleren. Met de con troles wordt geprobeerd de hoe veelheid zwerfafval terug te drin gen en de burger bewust te maken van hun verantwoordelijkheid voor het milieu. HET GROENE WARENHUIS De politie heeft vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag het rijbewijs van een 24-jarige au tomobilist uit Baarn ingevorderd en proces-verbaal tegen hem opge maakt. De agenten controleerden hem op de Lange Brinkweg en constateerden dat hij alcohol had gedronken. Na een ademanalyse op het politiebureau bleek dat hij drie keer de toegestane hoeveel heid alcohol had genuttigd. Openingstijden kantoor ma. 9.00 - 17.00 uur di. 9.15 -16.00 uur woe. 10.°° - 17.00 uur do. 10.°° -16.00 uur vr. 10.00 -15.°° uur Geldig van 9 tot en met 12 juni. Bijna vanzelfsprekend druk was het zaterdag op boerderij Vosseveld, waar De Paarden kamp de halfjaarlijkse open dag hield. Een van de tradities is dat nieuwe bewoners van het paardenrusthuis worden ver welkomd en dit keer mochten zelfs vijftien viervoeters hun nieuwe appartement betrek ken. Door de nieuwbouw van de stich ting, een kilometertje verderop aan de Birkstraat, komen er gefaseerd zestig extra plaatsen vrij, wat het totaal aantal gasten op zo'n 140 tot 150 zal brengen. Dc eerste van vier potstallen op de Birkthoeve is reeds in gebruik genomen, maar het nieuwe complex met onder meer ook kantoren, bergingsruim ten en een behandelkamer is nog niet gereed. Door een wijziging in het bouwplan moest een planolo gische procedure worden gevolgd en die leverde vertraging op. Het was tot voor een maand of twee geleden de bedoeling dat de be zoekers zaterdag een kijkje konden nemen op de Birkthoeve, maar de officiële opening zal worden uitge steld tot de open dag in het najaar. Naast de gebruikelijke activiteiten op de open dag van afgelopen za terdag, zoals de rommelmarkt en de vertoning van films, waren er ook een dressuurwedstrijd en vaar- digheidsproeven voor de jeugd. De Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland zorgde er in het teken van Soest 975 jaar voor, dat het programma op de Paardenkamp dit keer uitgebreider was. Onge veer vijftig kinderen deden er aan mee. Foto: Foto Bell Aandacht van een jonge bezoek ster voor een bejaarde bewoner. TEL. 035 - 6014152 Morgen stem ik waarschijnlijk op Jan Wolkers van de 'Partij voor de Dieren'. Het is ook de club van Maarten 't Hart ('Een vlucht re- genwulpen'), die van de Kiesraad niet mee mocht doen met de Euro pese verkiezingen als lijstduwer zonder rijbewijs en zonder pas poort. Dan besta je blijkbaar niet, terwijl hij toch ooit een onder- scheiding kreeg van de Koningin zonder zich te hoeven legitimeren. Raar mensenlaiid. Ik heb grote bewondering voor biologen, natuurliefhebbers en ac- tievoerders zoals Greenpeace die zich inzetten voor flora en fauna. Er over schrijven, er voor vechten en dieren en landschap proberen te beschermen tegen de mens. Ik heb dat zelf niet zo, heb wel iets met dieren, maar kan geen tulip (uitspreken op z'n engels) onder scheiden van een tjiftjaf. Als peuter gooide ik de huiskat in de kerstboom om de kransjes er uit te halen en wierp het beest van de trap in de richting van mijn va der met mijn historische eerste dichtregels: 'Pa de poe!' Ik heb een keer een dood vogeltje begraven in een kistje onder de struiken langs de Pleinweg bij de kleuterschool j in Charlois. Van mijn ouders moest ik elke dag klavertjes (was beter dan gras) plukken voor het konijn in het hok op het binnen plaatsje achter de winkel. Na de kerst zat er weer een ander 'Flap je'. Mijn socialistische grootvader hield voor de oorlog een papegaai, die de hele dag 'Troelstra Troel stra' krijste. Bij tante Jo waar ik de kippen mocht voeren, zat een ka nariepietje in een kooi te zingen. Totdat ik een keer 'per ongeluk' j het vogeltje losliet, die prompt het raam uitvloog. Ik hield wel van dieren. Mijn moeder smokkelde in de oorlog gerookte paling van Fries- land naar Rotterdam. Ze verborg die lekkernij voor de Duitsers in de dichtgenaaide mouwen van haar regenjas, die ze over haar arm droeg. In de zestiger jaren hadden mijn inmiddels gepensioneerde ouders in Makkum een hond aan geschaft. Toen ik daar voor de eer ste keer op bezoek kwam in mijn nieuwe pak, scheurde het monster bij binnenkomst mijn hele panta lon aan flarden. Sindsdien haat ik honden en ben bang voor ze. Onze eigen poes in Soest veertig jaar geleden heette Roemer Vis- scher!), maar hij was te veel alleen. Nooit meer dus. Ik zal ook nooit een open dag bezoeken van de Paardenkamp aan de Birkstraat denkend aan al die honderddui zenden kippen, varkens en koeien die in ons land over de kling zijn gejaagd zonder afscheid te hebben genomen van hun 'baasjes'. Ik houd van vlees. Voor een zach te zwezerik met krokante korst kun je me altijd uitnodigen. Ik luister elke zondagmorgen naar Vroege Vogels. Ik bewonder Flo rence Nightingale en hen een fan van Connie Vink. Ik ben tegen uilskuikens en kloothonunels. Ik zing van 'zelfs vindt de mus een huis, o heer', zag het echte Zwa- nenmeer in Rusland en rookte vroeger Camel. Dieren horen bij de mensen. Be staat er eigenlijk een hemel voor de dieren, dominee? De vossenjacht in Soest is een schande. Het gemeentebestuur zou een snoepreisje moeten orga- niseren naar de eeuwige jachtvel- den met een gratis rondvlucht van de luchtmacht om het conflict te bestuderen tussen vossen en wei-.' devogels om het probleem vervol- gens met behulp van een extern bureau op te lossen. De wereld staat in brand. Redt de dieren! Daarom stem ik morgen waar-..' schijnlijk op nummer 18 van lijst 14. P.S. In Soest vallen de verkiezings- affiches spontaan van de borden. De gemeente is te beroerd om goe de plaksel te gebruiken. Bezuini gingen? AMERSFOORT, Amsterdamseweg 139, 033-4611203, donderdag koopavond. Digitale camera winnen? Doe mee melde Rabobank voethalpouie op www.tabobankonline.com

Soester Courant | 2004 | | pagina 3