Veenweide timmert aan weg 'Windhond' is zaterdag pronkstuk tijdens Historische Optocht Kinderboerderij werft vrijwilligers en fondsen en wil speeltuin realiseren ancy Fair bij KDV Dribbel Mariënburg viert jubileum Groot aantal fietsers doet mee met Rondje Soestdijk Rozen, rozen en nog eens rozen sa&mËkcvRMT WOENSDAG 9 JUNI 2004 SOESTER COURANTl ACTUEEL PAGINA 5 Politie pakt vier inbrekers op Jongen berooft vrouw van tas Straatspeeldag op Heideweg voor kinderen 'Tijd aangebroken voor nieuwe impuls' Stageproject De Lasenberg op Veenweide Bestuurder rijdt dronken op fietspad Soest wordt weer warm gemaakt voor project Samenwerken met organisaties op De Veenweide (v/h Vrije Teugel) ELKE"\ 'EEK EEN Fietstocht haalt 19.000 op voor goed doel mmmmm zal er een par- streek ter plaat een parkeerver- ie laad/losha- >maat. Dit ver- iel van een >pen.' oor het lerhoud, bieden. Van verschillende optre dens, klassiek tot dixieland, tot activiteiten, vogelhuisjes maken, spelletjes doen en het bekijken van vogels bij de vogelobservatiepost. Sommige fietsers lieten weten dat ze het erg leuk vonden om kennis te maken met verschillende arties ten die optraden deze dag. De meesten van hen waren voor de deelnemers onbekend. Maar toch wisten het Barokorkest Colenso Consort en het trio van Peter Schmidt al snel het publiek te ver maken. Bij het Shantykoor de Eemlandvaarders schalde bijna ie dereen met hoog volume mee met de meest bekende zeemansliede ren. Op elke locatie ontvingen de deel nemers een Ietterstempel op hun deelnemerskaart. Met de letters kan een woord worden gevormd. Er wordt onder de deelnemers die het juiste woord hebben weten te vinden geloot voor prachtige prij zen. Vele deelnemers hebben hun kaart al ingeleverd, maar tot mor gen kan de deelnemerskaart nog worden ingestuurd. De opbrengst van deze geslaagde dag wordt geschonken aan Stich ting Dark Blue die hulp biedt aan blinde en slechtziende mensen in Afghanistan. De Rotaryclub heeft een verzoek ingediend bij de Wilde Ganzen om het opgehaalde bedrag te verdubbelen. Dit zou betekenen dat er in totaal 38.000 euro aan de stichting kan worden geschonken. Men kan nog doneren op rekeningnummer 30.47.67.743 t.a.v. Rondje Soestdijk. GEVRAAGD VAKANTIEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 60141 52 Vier Polen in de leeftijd van 24 tot 30 jaar zijn zaterdagavond opge pakt in Amersfoort, nadat ze in een woning aan de Birkstraat had den ingebroken. Nadat ze hun slag hadden geslagen in Soest vertrok ken zij in hun auto in hoge snel heid richting Amersfoort. De po litie had hiervan melding gekregen en kon de vier verdachten, na aan wijzingen van getuigen, aanhouden op de Flierbeeksingel in Amers foort. In de auto werden verschil lende goederen aangetroffen. Het is nog onduidelijk of deze spullen gestolen waren. De verdachten zijn ingesloten en de auto is in beslag genomen. Een 51-jarige vrouw is vorige week donderdagmiddag op de Ereprijsstraat van haar tas beroofd. Zij parkeerde haar auto toen een jongeman haar de weg vroeg. Plot seling pakte hij haar tas en maak te dat hij wegkwam. Even verder op sprong hij achter op een brom mer met bestuurder. Het tweetal reed weg in de richting van de Veenbesstraat. De blanke jongen was tussen de 17 en 20 jaar en on geveer 1,80 m lang. Hij had licht blond krullend haar en een korte zwarte leren jas met bontkraag. De politie verzoekt getuigen te bellen met het district Eemland Noord: tel. 0900-8844. De Bewonersvereniging Soest- Zuid organiseert op woensdag 16 juni van 13:30 tot 16:30 uur de inmiddels traditionele straatspeeldag op de Heide weg. Kinderen krijgen onder begeleiding van vrijwilligers volop de gelegenheid om de straat tijdelijk als speelplein te gebruiken. Het thema is: spe len zoals het vroeger was. Vroeger toen je uren in de frisse buitenlucht speelde. Vroeger toen je op straat banjerde zonder op auto's te hoeven letten. Dat gaan de kinderen ervaren op een hele bijzondere manier. Het begint al als de kinderen aankomen. Ieder een krijgt van makelaar Verrips een ballon met helium waarmee ze kunnen meedoen aan de ballon nenwedstrijd. En dan kan de Soest-Zuid jeugd kiezen. Wil ik steltlopen, koekhappen, blikken gooien, op luchtkussens springen, hoela-hoepen, sjoelen, hinkelen, verklede kruiwagenrace rijden, hobbelfietsen of blikken gooien? Dat is zelfs nog niet alles. Want ook als ze even rust willen dan kunnen ze genieten van acteurs van de toneelvereniging de Riet pluim, die in Oudhollandse kle ding rondlopen? Of ze maken een ritje in de paardentram. Zelfs kij ken naar de poppenkast behoort tot de mogelijkheden. De kinderen herbeleven de tijd van vroeger en dankzij fotospecialist Van Oosten kunnen ze de straat speeldag eeuwig herbeleven. Van Oosten maakt namelijk foto's die later weer gratis af te halen zijn. De middag zelf kost niets: voor alle kinderen is er limonade en natuurlijk iets lekkers. Aartje Knol en Evelien Hilhorst, de twee ac cordeonisten die de hele middag het festijn van Oudhollandse lied jes voorzien, sluiten de middag af met een volksdansact. Voor het thema 'vroeger' is niet voor niets gekozen. Soest bestaat immers 975 jaar. Soest 975 maakt deze middag dan ook mede moge lijk. Andere sponsors zijn: Make laardij Verrips cn Fotospecialist van Oosten. Vertegenwoordigers van verschillende instellingen recteur Roy Shelden, rechts van hem wethouder Har slaan de handen ineen voor samenwerking op kinder- ry Witte boerderij De Veen weide. Tweede van links Balans-di- Foto Bcl1 De afgelopen jaren kreeg kinderparadijs De Vrije Teugel (sinds deze week kinderboer derij De Veenweide) verschil lende tegenslagen te venver ken. Gestaag werd gewerkt aan de opbouw van de structuur, nu is het tijd om de voorziening een extra impuls te geven, vin den de betrokkenen. Het vertrek van de vorige leiding in 2000, de MKZ-crisis, de vogel pest en een noodzakelijke verbou wing in verband met de brandvei ligheidseisen hadden hun weerslag aan het Vedelaarpad, ook in finan ciële zin. Natuurlijk vergde de fu sie met Stichting Balans eveneens (organisatorische) aanpassing. Daar bleef het niet bij, want de gemeente Utrecht trok de subsidie voor ID-banen (voor langdurig werkzoekenden) in Soest in, zodat enkele vaste medewerkers niet te rugkeerden. In de luwte van de stilte werd ach ter de schermen de boel weer op de rails gezet. Het activiteitenaan bod bestaat nu uit de inloopmid dag op woensdag, de peuter/ ouderochtenden op dinsdag en woensdag, enkele vrijetijdsclubs, het dagelijks dierenvoeren, drie soorten verjaardagsfeestjes en het structurele natuur- en milieuedu catieproject. Vrijwilligers Het programma zal voorlopig niet worden uitgebreid, maar met een ruimere openstelling en een nieu we speeltuin wil de kinderboerde rij wel meer bezoekers gaan trek ken. Bij de invulling daarvan is de stichting afhankelijk van extra vrij willigers, maar dat is volgens direc teur Roy Sheldon van Stichting Balans voor een welzijnsinstelling een doodnormale zaak. 'Een groot deel van de activiteiten drijft op vrijwilligers, maar anders kan het ook niet. Kijk in De Schoof, daar wordt de receptie bemand door vrijwilligers. Anders zou je voor veertig uur iemand moeten inhu ren, dat is voor een organisatie als de onze niet te betalen.' Balans is er dan ook trots op dat enkele vrijwilligers een grote bij drage hebben geleverd aan de spe ciale folder die is ontworpen en gedrukt voor kinderboerderij De Veenweide. In Soest zullen posters worden opgehangen met vacatures voor de verschillende werkzaam heden. Mensen die een handje willen ko men helpen, kunnen zich aanmel den bij De Veenweide. Belangstel lenden krijgen dan een intake gesprek. De kinderboerderij is telefonisch bereikbaar via num mer 6018136 of per e-mail: Ook met De Lasenberg van Arke- meyde (v/h/ Van Arkel) slaat Ba lans de handen ineen. Deze school voor moeilijk lerende kinderen gaat aan het Vedelaarpad een kleinschalige voorziening voor de inwendige mens opzetten. Het wordt geen horecazaak, maar een toko (met toonbank en terras) waar bezoekers van de kinderboer derij terechtkunnen voor een kopje koffie, een koek, een frisdrankje, een ijsje, een zakje chips en derge lijke. Wie wil picknicken op het terrein is welkom, maar moet wel zijn eigen brood meenemen. 'Er is bij de mensen behoefte om een kopje koffie of iets dergelijks te kunnen kopen. Het is tevens een stageproject voor de leerlingen van De Lasenberg, dus de bezoekers zullen het vast niet erg vinden als er een keer een kopje koffie aan de verkeerde tafel wordt geserveerd of als er eens een rekenfoutje wordt gemaakt', aldus Sheldon Hij vindt het 'heel charmant' dat dit op deze manier met Arkemey- de kan worden gerealiseerd en is bijzonder content met de samen werking met de andere organisa ties. 'Zonder extra subsidie gaan we het met elkaar leuker maken voor Soest. Elkaar helpen en ver sterken, daar gaat het om. En het gemak waarmee we, zonder voor waarden, snel tot overeenstem ming zijn gekomen is fabelachtig.' Een 23-jarige automobilist uit Utrecht was afgelopen zaterdag dusdanig onder invloed van alco hol, dat hij een fietspad aan de Van Weerden Poelmanweg voor normale rijbaan aan zag. Toen po litiemensen de man controleerden roken zij een sterke alcohollucht. Uit de blaastest bleek dat de man inderdaad teveel had gedronken. De ademanalyse op het bureau constateerde dat de Utrechter drie keer de toegestane hoeveelheid al cohol in zijn bloed had. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en er is pro ces-verbaal opgemaakt. VATS en TT-BP-74 na- st zal worden De Windhond, de inmiddels bijna legendarische Soester ko renmolen die ooit op de Eng heeft gestaan, is vanaf komen de zaterdag weer helemaal te rug in het middelpunt van de belangstelling. Een replica (schaal 1:5) is dan het pronk stuk van de Historische Op tocht ter gelegenheid van het 975-jarig jubileum van Soest. In de afgelopen maanden is er door medewerkers van bouwbe drijf Van de Grift (hoofdsponsor van het project) hard gebouwd aan het model, dat in de hal van de aannemer aan de Kerkstraat voor lopig onderdak heeft gevonden. De presentatie van de molen in de optocht is het startpunt voor een nieuwe publiekscampagne, waarbij de stichting de Soester bevolking weer warm gaat maken voor de herbouw van de Windhond. Wat de locatie betreft is de kogel inmiddels door de kerk. De ge meenteraad besloot onlangs dat de stichting de molen t.z.t. mag neer zetten op een andere plek dan waar hij altijd heeft gestaan (de Molenstraat), want als de Wind hond er komt, dan zal hij tegen over de begraafplaats aan de Veld weg komen te staan. Dat betekent dat het stichtingsbestuur het ter rein aan de Molenstraat kan verko pen en de opbrengst kan gebruiken voor de herbouw van de molen zelf. De kosten daarvan worden geschat op ca. 1 miljoen euro, ex clusief de grond (die de gemeente dan voor een symbolisch bedrag beschikbaar zou moeten stellen). Van de uiteindelijke financiering is dan ongeveer 60 rond, schatten de Windhond-bestuursleden Her man Schoemaker en Jan Abbel, die zich sinds hun aantreden - vo rig jaar - met extra vuur hebben ingezet voor de plannen. 'Het suk kelt al dertig jaar,' aldus Schoema ker en Abbel, 'en ondanks het feit dat er al een bouwvergunning was en ook heel wat sponsorgeld was toegezegd, of in natura, bleef het tot nu toe allemaal veel te duur. Er was gewoon geen geld genoeg.' Onder handbereik Maar nu komt de herbouw van de Windhond dan eindelijk toch echt 'onder handbereik', vinden ze. Tij dens de Historische Optocht wordt dat nog eens duidelijk gemaakt aan het Soester publiek. Er worden langs de route o.m. windmolentjes met flyers uitgereikt, met daarin het verzoek om nog een keer te helpen aan de totstandkoming van het project, bijvoorbeeld door do nateur 45,00 per jaar) of be- Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Meer vrijwilligers, een ruimere openstelling en een nieuwe Speeltuin. Dat zijn kort samen gevat de drie doelstellingen waaraan de kinderboerderij in Soest in elk geval het komend half jaar hard gaat werken. Sa menwerking met vijf andere or ganisaties, fondsenwerving en de oprichting van een vrien denclub moeten leiden tot suc ces. En passant is de naam van De Vrije Teugel deze week ge wijzigd in De Veenweide. Sfichting Balans, waaronder De Veenweide sinds twee jaar valt, wil dat het hek vaker openstaat dan alleen maar tijdens kantooruren ffiporde weeks en een paar uurtjes op zaterdagmiddag. Het aantal be zoekers van ruim dertigduizend per jaar kan worden opgeschroefd naar 45 duizend, dat is althans het even, zegt locatiemanager Bar- ra Hiestand. Directeur Roy eldon: 'veel ouders denken nog ït automatisch aan de boerderij als ze ergens met hun kinderen heen willen gaan. Daarom willen we ook op de zondagmiddag het kinderwerk, het tuinon- de dierenverzorging, maar ook de administratie zijn wei meer vrijwilligers nodig. Sheldon weet bijna wel zeker dat er in Soest nog veel mensen rondlopen, die een of twee dagdelen per maand belangeloos willen meehelpen in een goedlopende voorziening. Zij krijgen dan uiteraard begeleiding en eventueel een (korte) opleiding. Om vrijwilligers op te speuren, doet Balans een beroep op haar eigen Vrijwilligerscentrale, maar ook de Turkse Culturele Vereni ging en het Marokkaans Comité in Soest hebben hun medewerking toegezegd, net als het Multicultu reel Instituut Utrecht. 'Zij gaan helpen om allochtone vrijwilligers te werven, want ook daarin willen we een breed draagvlak en een brede afspiegeling van de samen leving creëren', vertelt Sheldon. Speeltuin Grootschalig is het speeltuinpro ject dat De Veenweide op haar ter rein wil realiseren voor kinderen. De draaimolen functioneert nog prima, de andere speeltoestellen kwamen onlangs weliswaar door de keuring, maar vervanging ervan is allesbehalve overbodige luxe. Op het verlanglijstje van de kin derboerderij staan onder meer een zandbak, een wip, klimrekken, een soortgelijk toestel voor oudere kin deren en een schommel voor men sen die in een rolstoel zitten. Ver der dient er drainage te worden aangelegd onder de speelweide en moet er grondwerk worden ver richt. Totale kosten: 100.000 euro. Dat geld is er niet en Balans wil evenmin aankloppen bij de ge meente. Vandaar dat er deze week een doortimmerd plan met finan ciële onderbouwing is gereedgeko men. Daarmee zal de stichting di verse fondsen benaderen, met mo rele steun van de gemeente die het project desgewenst zal aanbevelen bij potentiële geldschieters. Ook wordt een 'Vrienden van de kinderboerderij' opgericht. Het is de bedoeling dat de donateurs ten minste 10 euro per jaar overmaken (ze kunnen zich aanmelden via veenweide@stichtingbalans.nl) In ruil hiervoor krijgen zij korting op activiteiten, tweemaal per jaar een nieuwsbrief thuisgestuurd en jaarlijks een uitnodiging voor een speciale vriendendag op de kinder boerderij. Bij deze vriendenclub gaat het niet alleen om het geld, maar meer nog om de betrokken heid van de leden bij De Veenwei de. Sheldon en Hiestand hopen dat er ook donateurs zullen op staan om als vrijwilliger aan de slag te gaan. Het geld uit fondsen en de vrien denclub komt op een aparte reke ning, waaruit alleen maar wordt geput voor het speeltuinproject. Sheldon en Hiestand beklemtonen dat Balans op dat vlak geen ver plichtingen aangaat, voordat er geld binnen is. 'Het plan zal gefa seerd worden uitgevoerd. De steun hoeft niet per se in geld te komen. Als een bedrijf zegt: we stellen een speeltoestel beschikbaar, juichen we dat natuurlijk ook toe. We zul len proberen alles in hapklare brokken aan diverse potentiële sponsors te presenteren.' Effect Over een half jaar wordt gekeken of de samenwerking met andere organisaties is aangeslagen en zichtbaar effect heeft gekregen. Sheldon en Hiestand hebben daar goede hoop op. 'We gaan er de komende zes maanden met z'n allen aan hangen. We zijn nog niet eens begonnen en hebben nu al de toezegging van de Samen op Weg kerk De Open Hof. Die gaat pro beren vrijwilligers en donateurs te werven.' Zo hoopt Balans uit alle geledingen van de lokale maat schappij ondersteuning te krijgen. esluit bezwaar er en wethou- an de bekend- gericht aan het CA Soest. jur zal in beide fgesloten: ing Stadhouders- eedestraat tot aan gunstiger 15,00 per jaar) te worden. De optocht is dan ook het startsein voor een nieuwe actie, die in het najaar nog een vervolg krijgt in de richting van het Soester en regio nale bedrijfsleven. Hoe meer geld er nu binnenkomt, hoe gunstiger de exploitatie van de Windhond De mini-Windhond (schaal 1:5) die zaterdag ongetwijfeld volop de aandacht zal trekken in de Histori sche Optocht. Foto: Soester Courant. straks zal uitpakken. Als er een knots van een schuld in de wieken Deze week viert Mariënburg, het zorgcentrum aan de Burgemeester Grothestraat, zijn 25-jarig bestaan. De feestweek werd ingeluid met een eucharistieviering, waarin pastoor Goddijn bijzondere aandacht besteed de aan dit jubileum en ook stil stond bij de beleving van het ouder worden. Na de zegen sprak mevrouw Lamé de openingsrede uit en na afloop was er koffie met wat lekkers. Zondagmiddag konden de bewoners op het terras genieten van een optreden van de drum en showband MCC Laren. Foto: Charles v.d. Straten. NGEN pvergunning zijn omen fiken jen te worden ge- ning kunnen dit weken na deze bë- afdeling Wijkbe- e gemeente Soest, foonnummer 035- 4 weken liggen de 3ok ter inzage op de astructuur in het ge- egdennen, 5 eiken, 2 1 spar tnen 1US >ar, 1 berk rren met herplant te eik ie kapvergunning: loom - 2 zuileiken de gemeente Soest :nd worden binnen 3 <apt. die anderen die de brand- warm hart toedragen, is 3lboom uitermate opgeto- het resultaat. 'We hebben d,' stelt hij triomfantelijk 'Iedereen is er een beet- 3P geworden. We zullen >rtaan koesteren,' zegt hij. STER^COURANTj IN DE BUS'/ n een abonnement: 9,- per halfjaar! (035) 6014152 1i hangt, dan malen ze voorlopig eerst die schuld,' zegt Herman Schoemaker beeldend. 'De Wind hond moet gedragen worden door de Soesters. En als iedereen nu eens tien of vijftien euro bijdraagt zijn we al een heel eind op weg...' Voor de uneinaelyKe inneming van de molen zijn er al plannen genoeg. In het souterrain zou een expositieruimte of iets met een educatief karakter ondergebracht kunnen worden, bijvoorbeeld op het gebied van de natuur. Dat er ook echt graan gemalen zal wor den staat vast, aldus Schoemaker en Abbel. Er zal dan ook zeker meel verkocht gaan worden. 'Mo gelijkheden zijn er genoeg.' 'Nieuw' Kinderdagverblijf Dribbel hield afgelopen zaterdag op het terrein aan de Driehoeksweg een Fancy Fair. Er was van alles te doen: blikgooien, een grabbelton, moephappen, bingo, schminken, een kinderkapper, op de foto op een Harley Davidson en nog veel meer. Het weer werkte goed mee en het was gezellig druk. Voor al de bingo was erg in trek; alle lootjes zijn verkocht! Er waren mooie prijzen te winnen die allemaal belan geloos ter beschikking waren gesteld door de winkeliers van Soest Zuid. De Fancy Fair was een groot succes. Er is een opbrengst van maar liefst 800 euro! Het geld zal besteed worden aan een nieuw buitenspeeltoestel voor Dribbel. De berichten over zieltogende Utrechtse molens, die de afgelo pen maanden in de pers opdoken, schrikken de Windhond-bestuurs leden niet af. 'Dan gaat het om oude molens, die in staat van ver val zijn geraakt. De Windhond wordt 'nieuw' opgeleverd, met ge bruikmaking van moderne bouw technieken. Dat kan ook niet an ders, want van de oorspronkelijke molen is niets meer teruggevon den, zelfs het fundament niet. Hoe dan ook: de mini-Windhond - compleet met het bijbehorende huisje en omringd door goudgele korenschoven - begint zaterdag tij dens het historische evenement hopelijk aan een ware triomftocht door Soest. De molen is overigens, ondanks zijn schaal 1:5, nog wei zó hoog dat de wieken er tijdens de passage van de NS-overweg bij station Soestdijk eventjes af moe ten. Na afloop zal hij nog een poosje te bewonderen zijn op het evenemententerrein de Eng. Meer dan 650 enthousiaste fietsers hebben afgelopen za terdag deelgenomen aan het •Rondje Soestdijk, de evene menten fietstocht die Rota ryclub Soestdijk voor de twee de keer heeft georganiseerd. Ditmaal gaat de totale op brengst van 19.000 euro naar ;de stichting Dark Blue Light Care. De route van Rondje Soestdijk liep vanaf de rooms-katholieke kerk te Eemnes via de vogelobservatiepost langs Taveerne Eemlust en het Baarnsch Lyceum door naar Paleis Soestdijk om dan via het Bomen- centrum weer bij de kerk in Eem nes uit te komen. Het was moge lijk om vanaf iedere locatie de rou te te beginnen, maar de meeste fietsers begonnen vanaf het Baarnsch Lyceum om weer op tijd terug te zijn voor het optreden van cabaretier Vincent Bijlo. Taveerne Eemlust werd veel ge bruikt door grote groepen fietsers die daar hadden afgesproken om al vroeg hun eerste kopje koffie te drinken. Vooral tegen de middag meldden veel deelnemers zich bij de stempelposten. Waarschijnlijk hadden ze eerst afgewacht wat het weer zou brengen op deze dag. Opvallend was dat veel gezinnen toch voor de route van 30 km ko zen in plaats van de kortere kinderroute. De in totaal acht verschillende lo caties hadden voor iedereen wat te Houdt u van rozen, dan zit u op rozen, want 't Vaarderhoogt gaat deze week alle liefhebbers van rozen NtSsjjl'' een groot plezier doen. Kies uit ons enorme JjjïW rozenassortiment en betaal slechts een fractie - V. van de echte waarde. Jfcro--. Deze week: Sweat Dream, Pink Hit, Sun Hit, Fellowship- QQ True Love en Memoire van €7,99 voor slechts Zeg nou zelfschieten we hiermee in de roos of niet? Dorresteinweg 72b Soest - 035 6012883

Soester Courant | 2004 | | pagina 5