Rabobank in Soest. Jury Entente florale bekijkt groen in Soest xpositie in gemeentehuis er nieuwe EU-lidstaten l'Voor Europa D66 leste keus' Rabobank WOENSDAG 9 JUNI 2004 Ook op zaterdag open! Het is tijd voor de Rabobank. SOESTER COURANT PAGINA 9 Gemeente trekt alles uit de groene kast gen kan tot staande dinsdag woonkrant. Eurokandidaat Margriet de Jong Honderd jaar 0ë Rabobank leverde een bijdrage aan evenementen ter gelegenheid van het h75-jariy bestaan van Soest. De Boerendansgroep, de Gildefeesten, Musicalhighiights van PVÖ en het Cultuurfestival: alle hebben kunnen rekenen op een royale bijdrage van Rabobank Soest Baarn Eemnes. Rabobank Soest- Kerkplein (hoofdkantoor), Soesterbergsestraat, Smitsweg (Rabobank onllrie) Rabobank Baarn - Eemnesserweg Rabobank Eemnes - Braadkamp De Boerenleenbank, al dertig jaar bekend als Rabobank, is nog steeds een springlevende lokale coöpe ratie die met financiële dienstverlening de belangen van haar leden, cliënten en regio behartigd. Vermogensbeheer, beleggen, sparen, bedrijfskredietverlening, deposito's, betalingsverkeer, valutatransac ties. Wat geen instelling in de regio meer kan bieden, heeft de Rabobank gekoesterd. Dichtbij, toegankelijk en betrokken. Bij de Rabobank worden het beleid en de vorm van dienstverlening bepaald door de leden. Dat merkt u - al honderd jaar lang - elke dag. In 1905 werd de Boerenleenbank Soest opgericht door Hendrik van Klooster, Wouter Logtenstein, Peter van den Breemer, Adrianus Hilhorst en Piet Hilhorst. Namen die in Soest nog steeds actieve families verte genwoordigen.Toentertijd was Soest een arm boerendorp met zo'n 5.000 inwoners. Nu, honderd jaar later, telt Soest bijna 50.000 inwoners, en kan het groene dorp bogen op een vitale nijverheid, rijkgeschakeerde commerciële en openbare dienstverlening en welvaart. Reactienummer 3 wdtekening: inen zijn. men worden niet in behandeling genomen- moeten we ook verantwoordelijk heid dragen voor wat er buiten Europa gebeurt. D66 wil dat de EU een einde maakt aan concur rentievervalsende subsidies en be schermingsmaatregelen voor Euro pese bedrijven. Goede handelsre laties zijn voor ontwikkelingslan den veel effectiever dan ontwikke lingshulp alleen. Arme landen moeten makkelijker toegang krij gen tot de Europese markten. Er moeten alleen minimumeisen ge steld worden zoals rond kinderar beid en voedselveiligheid. Er moet bovendien een sterkere coördine rende rol voor de Europese Com missie rond ontwikkelingshulp van de Europese landen komen om een beter effect te bereiken. Als we deze doelen kunnen berei ken, hebben we toekomstige Euro peanen iets te bieden. Dan bleek D66 voor Europa de beste keus,' aldus Margriet de Jong. Wethouder Harry Witte bekijkt samen met organisator Annelies van de Molen het T-shirt uit Soest. Foto: Foto Bell De expositie wil laten zien dat ie dereen in Europa gelijk is door een alledaagse bezigheid van de mens uit te beelden: het ophangen van de was. Er bestaan veel vooroorde len over de nieuwe EU-landen. De tentoonstelling probeert die weg te nemen door nu juist positieve in formatie over de lidstaten te laten zien. Bijvoorbeeld de geschiedenis, cultuur en overeenkomsten tussen de landen van de oude en nieuwe leden van de Unie. De doeken met informatie leggen de nadruk op wat mensen bezig houdt als ze het over de nieuwe lidstaten hebben. Dus er staat in formatie over de economie en de kosten van het lidmaatschap. Ook veelbesproken onderwerpen als werkgelegenheid en migratie ko men aan bod. Verder vertelt de tentoonstelling over perspectieven en risico's die verband houden met lidstaten die een economische ach terstand goed te maken hebben. Bewust van Europa De mensen bewust maken van Europa is daarmee een belangrijk doel van de organisatoren van Eu- rope Works. Annelies van de Mo len, een van de organisatoren, wijst bij de introductie van de tentoon stelling op een onderzoek van Maurice de Hond. Alle slogans en campagnes ten spijt, nog steeds geeft maar een kwart van de Ne derlandse bevolking aan zich be trokken te voelen bij Europa. Drie kwart voelt zich slecht geïnfor meerd over de Unie en de ver wachte opkomst voor de Europe se verkiezingen morgen is al niet veel beter: 26%. De informatieve tentoonstelling over de tien nieuwe lidstaten is ontstaan binnen een samenwer kingsverband tussen Nederland, Kontakt der Kontinenten, het Sa1- zburger Bildungswerk uit Oosten rijk en de Europese Academie Beieren uit Duitsland. Delen van de tentoonstelling zijn gemaakt door leerlingen van een school voor bijzonder beroepsonderwijs in München. BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 CM SOESTDIJK - TEL. 601 38 59 Maandags gesloten erder geen bijzondere voorwal ondering van enkele woningerlf| rnder karakter. In die gevallen?! ndere voorwaarden voor die n aangegeven. Het betreft hier woningen, jongerenwoningen iste woningen en woningen vóór iepen. Voldoet u niet aan de in* ïtie gestelde voorwaarden dan tgeen zin op de betreffende woniJ ren; uw verzoek wordt dan niet beurt er met uw woonbon' 'olledig en juist ingevulde woon worden behandeld. Bovendien oleerd of u aan alle voorwaarde. 1 Per woningzoekende doen nooit I .n drie reacties mee. Indien erme l zijn ingezonden worden alleen de drie meegenomen in de verdeli™ 1 ties waarbij alles klopt worden dj 1 volgorde gezet. Als u bovenaan,! ten lijst staat wordt de woning det laar/verhuurder aan u aangeboden.! ert u de woning dan krijgt u viar.l der een huisvestingsvergunning val lente Soest, waarvoor u leges a ),00 moet betalen. e kandidaat geselecteerd voor een woning, dai binnen 5 werkdagen na het L (en van de reactietermijn benadeel verhuurder. Zonder een ingsbrief is het niet mogelijk de van binnen te bekijken. Het heeft i tussentijds te informeren naar uil ALS U NIET IN AANMERKINti üEKOMEN VOOR EEN W0N1EI NGT U GEEN BERICHT!!! iten woningtoewijzing Itaten van de woningtoewijzingen weergegeven in een overzicht. wordt aangegeven hoeveel reactiesI in woning zijn ontvangen en of de bij loting of aan een voorrangs- lat is toegewezen. "Op internet evens weergegeven op welke plaats immer) men is geëindigd." e woningzoekenden :me gevallen is het mogelijk om op ie of sociale gronden een everklaring te verkrijgen. Slechts in I r beperkt aantal gevaiien zal een ke verklaring, die slechts van ing is voor een flatwoning, worden <t. Informatie hierover kunt u ien bij WVS of op de internetsite: JOnrijimtevprdpling nl en J onverhoopt een serieuze klacht lebben over de woningtoewijzing, it u die schriftelijk indienen bij 3ostbus 276, 3760 AG Soest, ter van de klachtencommissie. 1 oog vragen heeft over het ngssysteem dan kunt u daarvoor bij WVS, of op de internetsite: lQnruimtpvprdplinq.nl ummer: 0412100 Soesterberg yPe eengezinswoning amers 4 nkamer: 24 Begane grond aar per: 01-08-2005 ur 578,00 ur 584,69 3. huur: 578,00 ost*n 6,69 rden rheden Nieuwbouwproject. Ing.datum 15 j onder voorbehoud van tijdig kunnen leveren. Voor meer infor. zie grote advertentie in Soester Courant öoor een T-shirt op te hangen aan een waslijn heeft wethou der Harry Witte afgelopen nnaandag in het gemeentehuis de tentoonstelling Europe Works geopend. Aan de lijn angen verschillende kleding- ukken, daarachter hangen ukken stof met informatie [over de tien nieuwe lidstaten an de Europese Unie. Het ziet er een beetje vreemd uit, wee waslijnen met kleding en ukken stof in de hal van het ge meentehuis. De verschillende kle dingstukken beelden een stukje cultuur uit van de verschillende lidstaten die de EU nu kent. Er hangt een overhemd met stropdas, een rok met tijgerprint en bijvoor beeld een blouse die doet denken aan traditionele kledij uit het oos ten van Europa. Op sommige kle dingstukken staan ook opmerkelij ke spreuken, grappen of vooroor delen om een discussie uit te lok ken. Europe Works is een reizende ten toonstelling en niet voor niets op zo'n ongewone manier opgezet. Generaal Spoorstraat 31 jlargriet de Jong (derde op de andidatenlijst voor D66) hield onderstaand betoog op (Woensdag 26 mei in Artishock voor een zeer geïnteresseerd Publiek. pteeds meer mensen lijken last te lebben van Eurotwijfel. Stel dat We zo erg twijfelen dat we uit de Unie stappen Wat zou er kunnen 1'gebeuren? Terug naar de gulden pijvoorbeeld. Hoera, denkt u mis- jchicn, dan wordt alles weer goed koper. Zou dat echt zo zijn? Al die Lextra kosten om weer een nieuw prettig betaalmiddel in te voeren, lat bovendien niet langer aan een andere sterke munt gekoppeld is. JJet zou wel eens meer kunnen [kosten dan ons lief is. En wat te penken van de nieuwe importhef- fïngen aan de grenzen, oh ja en patuurlijk weer letterlijke grenzen. Hoezo Nederland distributieland? Vat doen we trouwens met al die petten? Tegenwoordig komt twee- berde van onze wetgeving uit Brussel. Schaffen we die wetten [allemaal ineens af en wat komt |daar dan voor in de plaats? Toege geven, sommige wetten zullen 'overbodig zijn, maar anderen... las tig hoor. De EU gaat over mensen, het gaat lover u en over mij en over die an- jdere 450 miljoen inwoners die bin- jnen de Unie wonen. Geldt niet 'voor ons allen dat we gewoon het Jliefst, zonder al te veel gedoe ver- Ider willen leven in vrede, vrijheid, ^stabiliteit en welvaart? Een retori- Ische vraag natuurlijk. Maar we noeten wel durven uitstijgen bo ven puur nationale belangen. D66 T durft dat op een kritische maar Ipro-Europese manier. Wij vinden zelfs dat de EU verder moet kijken Idan alleen z'n eigen grenzen en look een verantwoordelijkheid ■heeft tegenover de rest van de we- Ireld. L Voelen burgers van de Europese Unie zich wel Europees? Ervaren I ze verdere integratie en uitbreiding I als een zegen of juist als een be- I dreiging? Als je afgaat op wat er in de kranten staat, vermoed je eer- I der het laatste. Ruim tien jaar ge- leden stonden de meeste mensen I in het westen te juichen bij de val van de Berlijnse muur. Maar nu het na dc booming nineties even een tandje lager gaat met de eco nomie werpen we angstvallig bar rières op voor de nieuwe lidstaten. Denken we niet te veel alleen aan ons zelf en aan het hier en nu? Houden we er wel genoeg reke ning mee dat er na ons een gene ratie Europeanen komt die mis schien wel heel anders met hun identiteit omgaat. Voor wie reizen, ergens anders werken, vrienden over de hele wereld hebben, een vanzelfsprekendheid is, niet alleen meer weggelegd voor de excentrie ke kosmopoliet. Houden wij, de huidige generatie, er wel genoeg rekening mee dat er na ons hope lijk nog vele generaties zullen vol gen? Wordt het niet tijd om op te houden met mekkeren, maar wat te kakelen, en onze kop in het zand te steken en alleen maar boe te roepen langs de zijlijn? Laten we zorgen dat de Europese generaties na ons ook nog een toe komst hebben. Laten we de han den uit de mouwen steken, straks naar de stembus gaan omdat er wat te stemmen valt. D66 is name lijk de enige echt pro-Europese partij die zeker kritisch is en z'n nek durft uit te steken, maar die wel vol idealen nog verder wil wer ken aan de toekomst van Europa. Als we voor de toekomst willen zorgen, dan moeten milieuvraag stukken een prominente plaats binnen het Europees beleid krij gen. Het principe 'de vervuiler be taalt' moet breder worden inge voerd. Werkelijke milieukosten mogen rechtstreeks worden door berekend in de kostprijs en ten goede komen aan Europees mi lieubeleid. Arbeid daarentegen mag juist goedkoper worden voor de Europese consument, door bij voorbeeld maatregelen die direct de arbeidskosten van goederen en diensten verlagen (belangrijk voor werkgelegenheid). Alle landen van Europa hebben een pensioenpro-' bleem. D66 wil de lidstaten ver plichten een plan te presenteren aan de EU hoe ze de pensioenen kunnep garanderen, nu en in de toekomst. Als we rekening willen houden met toekomstige generaties dan Portaal Eemland Harry Witte uitlegt wat de ge meente allemaal doet om het dorp zo groen mogelijk te houden. Vooraf laat hij al weten dat hij denkt dat Soest 'vijftig procent' kans maakt op de prijs. Hij moet ook even kwijt hoe spijtig hij het vindt van het Soesterveen. Witte: 'Er is veel groen verdwenen. Ach teraf hadden we dat beter moeten doen.' Met behulp van een powerpoint- presentatie brengt Chris Papjes een lovend praatje over wat de ge meente allemaal wel niet voor goeds voor het groen Soest doet. Papjes laat de jury weten dat Soest een van de eerste gemeenten in Nederland is die geen chemische middelen gebruiken voor onkruid- bestrijding. Hij vertelt hoe Soest met Zonnegloren gebieden 'terug geeft aan de natuur' en dat ze dat ook met andere gebieden van plan zijn. Verder benadrukt hij dat het groen in Soest voor iedereen toe gankelijk is. De onlangs geopende mountainbikeroute is daar een goed voorbeeld van. Papjes: 'Wij zijn samen actief voor Soest'. Na de ophemeling tijdens de pre sentatie, gaan de vertegenwoordi gers van de gemeente samen met de jury op de fiets erop uit om het allemaal in werkelijkheid te bekij ken. De pers mag niet mee om het verloop van de dag te bekijken. Tijdens de lunch, bij het open luchttheater Cabrio, willen de ju ryleden niets vertellen over wat ze allemaal hebben gezien. Doen ze dat wel, dan hebben ze niets ge zegd. Wethouder Bart Krol wist niet hoe snel hij moest benadruk ken dat er niemand iets gevraagd mag worden, behalve aan de jury voorzitter. Een foto van het ge noeglijke samen zijn kan er nog net vanaf. 'Er is van tevoren afgespro ken met de pers dat er toestem ming wordt gevraagd voor een foto op locatie', aldus een voor dit keer niet zo vrolijke en opgewekte wet houder. De juryvoorzitter, Gerard de Wacht, mag dus wel met zijn naam in de krant. Hij vertelt graag hoe mooi hij het allemaal vindt in Soest. 'Behalve dat bedrijventer rein dan', aldus De Wacht. Hij con stateert dat de gemeente een gro te verscheidenheid aan natuur heeft. En vindt het knap dat het gemeentebestuur dit ook weet te behouden. Aangezien dit het eer- 'Soest is een prachtig dorp en de natuur wordt goed behou den. Maar het is jammer van dat bedrijventerrein: veel be ton, veel auto's en weinig groen', Gerard de Wacht, jury voorzitter van de Entente Flo rale, vertelt tijdens de lunch wat hij tot dan toe heeft gezien van Soest. Na de lunch zal hij met zijn juryleden nog meer te zien krijgen van Soest, om te beoordelen of het dorp het pre dikaat 'Groenste stad van Ne derland' kan verdienen. De jury nuttigt samen met verte genwoordigers van de gemeente een lunch bij het openluchttheater Ca brio. Foto: Soester Courant. Soest is eerder dit jaar gevraagd mee te doen met de competitie van de Entente Florale. De ge meente krijgt concurrentie van Bunschoten-Spakenburg, Den Bosch, Sliedrecht en Winschoten. Na vorige week donderdag stond Soest in elk geval op de eerste plaats, het was het eerste dorp dat werd bezocht door de jury. De winnaar mag Nederland vertegen woordigen in de Europese compe titie. Voor het gemeentebestuur is het kennelijk een heel belangrijke dag. Alles wordt uit de kast getrokken om de jury ervan te overtuigen dat Soest de prijs verdient. De juryle den worden 's ochtends verwel komd in de raadzaal met een kopje koffie en gebak, waarna wethouder ste dorp is dat we bezoeken staat Soest inderdaad op de eerste plaats na deze dag. Laat de ande re kandidaten maar hun best doen om dit te veranderen', aldus de ju ryvoorzitter van de Entente Flora le.

Soester Courant | 2004 | | pagina 9