^UUUbdLihJ op 't Hoogt "Betrokkenheid bij gemeenschap vorm geven Onafhankelijke rekenkamer gaat gemeente controleren Raad stelt uitgangspunten voorjaarsnota vast Met je v In heel So< woensdag 16 juni 2004 pagi WAT DOET EEN LID VAN DE GEMEENTERAAD? Raadsvergaderingen, commissiever gaderingen, fractievergaderingen... voor de gemiddelde inwoner valt het niet mee om inzicht te krijgen in de structuur van de lokale politieke besluitvorming. Waarover gaan al die vergaderingen eigenlijk, en hoe houdt een raadslid dat allemaal bij? ff In de Soester gemeenteraad zijn acht partijen actief. Ze hebben samen 27 zetels. Sinds de invoering van het duale stelsel is het de taak van de raad om de hoofdlijnen ('kaders') te bepalen op basis waarvan het college van B&W het beleid uitvoert. De belangrijkste bijeenkomst waarop de beslissingen hiervoor genomen worden, is de maandelijkse raadsvergadering waarbij alle 27 raadsleden zijn in principe aanwezig zijn. De onderwerpen waarover in de raadsvergadering beslist wordt, worden voorbereid in drie raads commissies, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn: SOW (Sport, Onderwijs en Welzijn), RVM (Ruimtelijke ordening, Verkeer en Milieu) en-Bestuur en Middelen (B&M). BETROKKENHEID INWONERS Commissievergaderingen zijn openbaar en inwoners kunnen tot een kwartier voor aanvang onderwerpen aandragen. Dat gebeurt echter maar weinig. "De betrokkenheid van inwoners is inderdaad klein", aldus Chris van Vuuren, fractievoorzitter van de Christenunie. Is dat niet jammer? "Nee, hoor, ik zie het zo: mensen komen pas in de benen als er iets grondig mis is. Als ze weinig van zich laten horen, dan doen we het dus best goed." Ingrid Koomen van Gemeente belangen Groen Soest voegt daaraan toe: "Een raadslid is een volksvertegenwoordiger en moet zich dus ook zelf in de samenleving laten zien om zo signalen op te pikken. Zo gaan we als fractie regelmatig op werk- bezoek en zijn we aanwezig bij vergaderingen van wijkbeheerteams. Tegelijkertijd proberen we bij voorbeeld door de nota burgerparticipatie inwoners meer te betrekken bij de besluitvorming." Als een commissie het helemaal eens is over een besluit, dan hoeft het tijdens de raadsvergadering niet nog eens uitgebreid besproken te worden en kan het snel worden 'afgehamerd'. Onderwerpen waarover veel discussie bestaat, komen in de raadsvergadering wel opnieuw inhoudelijk aan de orde, waarna alle raadsleden uiteindelijk meestemmen. PARTIJSTANDPUNT BEPALEN Elke partij heeft daarnaast fractievergaderingen, waarin overlegd wordt welke standpunten een partij gaat innemen. 'Wij hebben een fractievergadering vóór elke commissievergadering, om het uitgangsstandpunt te bepalen, en achteraf om het definitieve standpunt te bepalen waarmee we naar de raadsvergadering gaan", aldus Teun Middelkoop, fractievoorzitter van Soest 2002. Voor een eenmansfractie als de Christenunie ligt dat iets anders. Van Vuuren: "Ik vergader alleen vooraf gaand aan de commissievergadering met mijn steun- fractie. Daarin zitten mensen die mij adviseren op bij voorbeeld bouwkundig gebied, ik kan ten slotte niet alles weten". ELLEN HUBERTS (VVD) Dualisme: terug naar de kern! Ik loop inmiddels heel wat jaren mee in de lokale politiek, maar met de invoering van het dualisme is de hoeveelheid werk onevenredig toegenomen. De raad moet kaders stellen en werkgroepen vanuit de raad moeten beleid voorbe reiden. Met een baan wordt het steeds moeilijker om daarin te participeren. Daarnaast vinden steeds meer maatschappelijke activiteiten plaats 'onder werktijd'. Nuttig om ze bij te wonen, maar het blijft keuzes maken. Er lijkt zo een tweedeling in de raad te ontstaan die mijns inziens niet wenselijk is. Zelf heb ik een baan als diëtist, naast het raadslidmaatschap. Die baan in het ziekenhuis stelt ook eisen. Aan de andere kant, de combinatie verruimt je blik en heeft dus ook voordelen. Kerndoel van dualisme was het versterken van het politieke profiel van de gemeenteraad, waardoor kiezers weer zien waar raadsleden politiek voor staan. Het is dan ook de hoogst tijd dat de raad zich gaat bezinnen. Het moet anders! Vergaderen moet korter en bondiger. Tot midder nacht vergaderen is echt gekkenwerk. Echter politieke partijen moeten en willen zich profileren. Korte termijn populisme met gevatte 'oneliners' lijken heden ten dage belangrijker dan een genuanceerde lange termijnvisie. Nuances lijken niet aantrekkelijk voor de pers. Kordaat en krachtig moet het geluid van een raadslid zijn, maar het moet wel ergens op slaan. Het gaat om politieke geloofwaardig heid. Belangrijk is daarbij 'doen wat je zegt' en de bewijzen daarvan terug koppelen aan de kiezer. Het bereiken van een meer derheid in een raad -om aldus iets gerealiseerd te krijgen- betekent datje concessies moet doen. Dat is niet erg, maar moet je motiveren en uitleg gen. Bovendien: concessies doen is niet voorbe houden aan politiek alleen; het is inherent aan het leven. We doen het allemaal, de hele dag door. Voor mij blijft het raadslidmaatschap een uit daging. Vanuit mijn WD-liberale achtergrond zal ik daarbij pragmatisch te werk gaan, om zo resultaten te kunnen boeken die van belang zijn voor de Soester samenleving. Mijn voorkeur gaat daarbij uit naar minder vergaderen en meer actie buiten het gemeentehuis. Voor de volgende column nodig ik uit: Ingrid Koomen, fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest. RAADS- EN COMMISSIEVERGADERINGEN JUNI 2004 16 juni: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 17 juni: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 24 juni: gemeenteraadsvergadering De vergaderingen van juni zijn de laatste voor de zomervakantie. In juli en augustus zijn er geen raads- of commissievergaderingen. 6 september: commissie Bestuur en Middelen 7 septmber: commissie Sport, Onderwijs en Welzijn 8 september: commissie Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu 16 septmber: gemeenteraadsvergadering De commissie- en raadsvergaderingen beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen vinden plaats in de raadzaal in het gemeentehuis van Soest. De agenda en vergaderstukken liggen ter inzage in de hal van het gemeentehuis. Een compleet overzicht van de data waarop de commissies en de gemeenteraad vergaderen kunt u vinden op www.soest.nl LUISTER MEE OF LAAT VAN U HOREN U bent van harte welkom om tijdens de vergadering mee te luisteren vanaf de publieke tribune in de raadzaal. Ook is het mogelijk om aan het begin van de vergadering als inspreker te reageren op zaken die op de agenda staan of iets te zeggen over een onderwerp dat niet op de agenda staat. Wilt u gebruik maken van dit spreek recht, dan moet u dat wel uiterlijk op de dag van de vergadering voor 12.00 uur laten weten aan de griffier van de gemeente Soest: (035) 609 34 11 STRAK PLANNEN Raadslid word je uit idealisme, want ondanks de ver goeding blijft het toch vrijwilligerswerk waarmee je algauw een tussen de tien en twintig uur per week bezig bent. "Ik ben gepensioneerd en heb de tijd dus min of meer aan mezelf. Het is echt moeilijk om het raadswerk te combineren met een baan en een gezin. Elke vergadering duurt toch gauw een uur of drie, en de voorbereidingen kosten minstens evenveel tijd. Je moet alle stukken lezen, veel gesprekken voeren met ambtenaren en andere raadsleden, regelmatig je gezicht laten zien op allerlei bijeenkomsten, en dan reken ik de informele dingen nog niet eens mee", legt Middelkoop uit. "Als je het niet leuk vindt, hou je het inderdaad niet vol", zegt Van Vuuren, die behalve een baan voor drie dagen ook nog een eigen bedrijf heeft. "Maar ik vind het boeiend om enige inbreng te hebben in de besluitvorming en dan specifiek om dat vanuit een christelijk uitgangspunt te doen". "Het is een manier om je betrokkenheid bij de gemeenschap vórm te geven", aldus Koomen, die eveneens een 24-urige baan heeft. "Het is wel een kwestie van strak plannen, zeker met een gezin met drie kinderen, maar tot nu toe is het goed vol te houden." Alle g neenten moeten volgens de wet Dualisering Gemeentebestuur een rekenkamer instellen, bedoeld om de controlerende functie van de raad te versterken. De rekenkamer gaat controleren en zichtbaar maken hoe het geld van de gemeente wordt besteed, of de gemeente haar doelstellingen ook daadwerkelijk bereikt, en of dit gebeurt binnen het voorgenomen budget. In Soest wordt momenteel druk gewerkt aan het opzetten van zo'n gemeentelijke rekenkamer. II Een goede zaak, en als je ziet wat de landelijke rekenkamer boven tafel haalt, kun je ook zeggen: het is bittere nood zaak dat er op gemeentelijk niveau ook een rekenkamer wordt inge steld", aldus Teun Middelkoop, raadslid van Soest 2002. "Er zijn ook in Soest heel wat projecten waar je vraagtekens bij kunt zetten, maar waar de raad eenvoudig niet aan toekomt om ze te controleren. In de toekomst kan de raad de rekenkamer opdracht geven om uit te zoeken of zo'n project nou werkelijk oplevert waarvoor het bedoeld is en of het het geld waard is." Het is niet de bedoeling dat de rekenkamer beschuldigende vingers gaat uitsteken, maar dat er oplossingen aangedragen worden om gemaakte financiële fouten en onvolkomendheden in de toekomst te voorkomen. ZOVEELSTE COMMISSIETJE? CDA-raadslid Margreet van Roomen is sceptischer. "Ik ben erg voor controle, maar ik vraag me af of dit de goede vorm is. Ben een beetje bang dat het het zoveelste cpmmissietje wordt, met mensen die al in het circuit zitten. Eigenlijk zou je echte professionals voor zo'n rekenkamer moeten vragen, consultants of accountants, mensen die gewend zijn om gedegen onderzoek te doen, maar die komen echt niet in de benen voor de vergoe ding die is vast- POLITIEK MOET WENNEN AAN VERANDERENDE ROL Op 24 juni wordt de definitieve voorjaarsnota vastgesteld, waarin kaders worden gesteld voor de begroting voor 2005, die in de herfst uitkomt. Waar vroeger het college van B&W de plannen voor het komende jaar vaststelde, geeft in het duale stelsel de gemeenteraad de richting aan. Op dit moment buigen de verschillende fracties zich dan ook over de conceptnota en stellen wijzigingen voor op punten waaraan zij veel waarde hechten. In de voorjaarsnota worden de - inhoudelijke en financiële - uitgangspunten van de gemeente ten aanzien van de volgende beleids terreinen geschetst: veiligheid, verkeer en vervoer, economie, natuur en milieu, wonen en ruimtelijke ordening, onderwijs en kinder opvang, zorg en welzijn, sport, recreatie, kunst en cultuur en tenslotte de bestuurlijke taken. Voor elk terrein worden concrete maatregelen voorgesteld en er wordt een financieel meeijaren- perspectief gegeven. INITIATIEF BIJ DE RAAD "Voor de invoering van het duale stelsel was de voorjaarsnota een nogal algemeen document, vergelijkbaar met het jaarverslag, waarin het college in grote lijnen aangaf wat de plannen voor het komende jaar waren", legt D66-raads- lid Wim Roest uit. "Het initiatief lag dus bij het college. Nu is dat omgekeerd: wij als raad ver tellen het college van te voren vrij gedetailleerd welke kant het op moet." De raad heeft wel even moeten wennen aan haar veranderde rol. "Vorig jaar, toen de voor jaarsnota voor het eerst op deze manier tot stand kwam, had de raad het nog niet in de vingers. We waren niet goed voorbereid en de communicatie tussen de partijen onderling liet te wensen over. Daardoor had het college alsnog vrij spel. Dit jaar hebben we er meer energie in gestoken en geven we het college een gedegen kader", aldus Roest. BEZUINIGEN "De meeste fracties hebben al gereageerd op de begrotingsvoorstellen zoals die er nu liggen", zegt WD-raadslid Karei van Geet. "Nu is het zaak dat de partijen elkaar overtuigen van hun woensdag 16 juni 20' OOK GEMAKSI De combinati zorgen is niet Huishoudelijk tijd en stress, voor je kindei toch ook vold blijven hebbe en/of je eigen Voor al die werkende oi strijd tegen de klok vc Educatief Centrum De Plai Naast een basisschool - w gens een beproefd en unie (kunstmagneetschool De E woorde buitenschoolse op\ een gezellig kinderdagverl clubs vrijetijdsactiviteiten het centrum straks ook 'g< kapper die gespecialiseerd De tijd zal leren of het gaat wer ken, ik hoop dat er goede leden gevonden worden." Na enige discussie is besloten om te kiezen voor een rekenkamer die alleen uit externe leden zal bestaan. Van Roomen: "Dat is iets waar ik wél positief over ben. Ik was absoluut tegen raadsleden in de rekenkamer, want die zouden dan dus hun eigen beleid moeten gaan controleren, en het is onmogelijk om dat objectief te doen." De komende maanden zullen er oproepen in de regionale media geplaatst worden om leden voor de rekenkamer te werven. Zij zullen worden geselecteerd op basis van hun onafhankelijke en kritische blik, hun affiniteit met beleidsonder- zoek en hun kennis van één of meer specifieke beleidsterreinen. In één adem: je oudste naar school, je j« je was en je avondeten geregeld.In C kapsels en Sequenza, een beroep kunt doen voor hu houdelijke zaken. SEQUENZA Bij voldoende belangstelli uit die er in Soest zal zijn De Plantage aan de Smits soorten praktische dienste: doen tot eten koken (of m strekken) en van wassen lappen, stofzuigen, gras m< "We kunnen voor van alle ingezet", vertelt een enth "Daar waar mogelijk orgai waar je als werkende oud toekomt. De vuile was bij afgegeven en een paar da netjes gestreken worden doen op verzoek, ook helt Kinderverjaardagen voor! uw huisdier regelen, eige IN SMITSVEEN I standpunten. We zitten in financieel zwaar weer, dus de discussies gaan vooral over de manier waarop bezuinigd moet worden. Dat er bezuinigd moet worden, daarover is iedereen iet we eens. Als alle verschülen zijn uitge sproken, is het de bedoeling dat we op 24 juni consensus bereiken en een definitieve nota vaststellen." 4 Ondergrondse contaii geven een mooier sti medewerker afvalstoffei gemeente Soest toe. "Bo\ containers, met name die voor papier, minder gevoelig voor vandalisme zoals brandstichting." Dillingh is tevens projectleider van de in januari gestarte projectgroep Procis, wat staat voor pro ject ondergrondse containers in Soest. In deze project groep is naast de betrokken afdelingen van de gemeente ook de Reinigingsdienst Midden Nederland (RM afgelopen half jaar hebt onderzocht en ondergrc in kaart gebracht. "In p aan de huidige locaties bakken. Alleen als blijk ondergrondse kabels of 1' moeten we zoeken naai Dillingh. Het gaat in tol locaties in Soest en Soe minder zwerfvu In de wijken Smitsveen aantal betonnen restaft de ondergrondse contai

Soester Courant | 2004 | | pagina 12