de fVekeru ■m op 't Hoogt BHI let je vuile was naar school... In heel Soest ondergrondse afvalcontainers glas en papier Ontwikkelingen Heuvelrug in cruciale fase >OK GEMAKSDIENSTEN IN DE PLANTAGE De Plantage nu bijna klaar Bijen en imkerwerk in Soest Veldwerk op de Zuidereng pén adem; je oudste naar school, je jongste naar het kinderdagverblijf en is en je avondeten geregeld.In De Plantage kan het straks allemaal. ipsels en Sequenza, een firma waarop u een fcroep kunt doen voor hulp bij bijna alle huis- TOudelijke zaken. [SEQUENZA pj voldoende belangstelling - en het ziet er naar at die er in Soest zal zijn - biedt Sequenza, vanuit e Plantage aan de Smitsweg, straks allerlei torten praktische diensten aan: van boodschappen ien tot eten koken (of makkelijke recepten ver- irekken) en van wassen en strijken tot ramen ippen, stofzuigen, gras maaien en honden uitlaten. re kunnen voor van alles en nog wat worden igezet", vertelt een enthousiaste werknemer. >aar waar mogelijk organiseren we al die dingen, •aar je als werkende ouder maar moeilijk aan ekomt. De vuile was bijvoorbeeld, kan worden ■gegeven en een paar dagen later weer keurig [etjes gestreken worden opgehaald. Maar we [oen op verzoek, ook hele andere dingen. Jinderveij aar dagen voorbereiden, opvang voor (Uw huisdier regelen, eigenlijk kan je het zo gek Sequenza is een jong en flexibel bedrijf met de hoofdvestiging in Hilversum. Vanuit het centrale hoofdkantoor werken projectmanagers op ver schillende locaties in Nederland. Zij verzorgen twee tot vijf maal per week allerlei soorten diensten. Vaak in nauwe samenwerking met regionale en locale aanbieders. Meer weten? Bel (035) 577 40 40 of kijk op www.sequenza.nl Samenwerking geeft meerwaarde De verschillende organisaties die vanuit De Plantage gaan werken zijn: Kunstmagneetschool De Egelantier Mickey's Kinderdagverblijf Stichting Kindercentra Soest Welzijnsstichting Balans Sequenza en (kinder)kapper Mundial Een folder waarin ze meer over zichzelf en over De Plantage vertellen, sturen we graag naar u toe. Schrijf een briefje met uw naam- en adresgegevens naar: Projectgroep De Plantage t.a.v. G.H. de Jong, p/a gemeente Soest, afd. SOW, Postbus 2000, 3860 CA Soest. U krijgt de folder zo snel mogelijk thuisgestuurd. Per mail kunt u de folder ook aanvragen: jongg@soest.nl IN SMITSVEEN EN DE ENG GAAT OOK RESTAFVAL ONDERGRONDS GREENHAM COMMON MOGELIJK VOORBEELD TOEKOMST VLIEGBASIS woensdag 16 juni 2004 Pagina 3 De ontwikkelingen om van de Heuvelrug een mooi natuurgebied te maken, verkeren in een cruciale fase. Eind deze maand sluiten de betrokken gemeenten en de provincie Utrecht een overeenkomst om die natuurontwikkeling mogelijk te maken. Voorwaarde is dat, bijvoorbeeld in Soesterberg, woningbouw en de komst van bedrijventerreinen wordt toegestaan. "Logisch, want van het geld van de bouwprojecten moet immers de natuurontwikkeling worden betaald", stelt wethouder Bart Krol van ruimtelijke ordening. Een aantal raadsleden drong eind vorig jaar al aan op snellere ontwikkelingen met betrekking tot de Heuvelrug-problematiek. Ze lijken nu op hun wenken te worden bediend. "Het gaat erom rood en groen met elkaar in balans te brengen", stelt Krol. "Maar dat kunnen wij als gemeente Soest niet alleen. Ook bij de provincie Utrecht moet de politieke wil aanwe zig zijn om mee te doen, anders kunnen de financiële risico's voor ons te groot worden. Er zal in de toekomst het nodige geld vrijkomen uit bouwprojecten, maar we willen nu dat anderen ook garant staan. Als Soest alleen kunnen we dit niet dragen." ONDERHANDELING De wethouder stelt dat er veel partijen bij de discussie over de Heuvelrug zijn betrokken, maar dat er bij Soest veel ervaring aanwezig is. "Wij hebben bijvoorbeeld al onderhandeld met grondeigenaren. Kijk naar Zonnegloren, Spoordal en het Kodakterrein. Dat is een voordeel. We zitten nu opnieuw in een dergelijke fase voor wat betreft de voorbereiding van het ecoduct over de Amersfoortsestraat." Dat ecoduct is onderdeel van een ecologische verbindingszone en moet ervoor zorgen dat dieren van de ene naar de andere kant van de Heuvelrug kunnen trekken. Het ecoduct maakt deel uit van het bestemmings plan Hart voor Groen, dat nu in voorbereiding is. De gemeente Soest is met de eigenaren van de betreffende percelen grond in onderhandeling over de grond. Sauna Soesterberg is een van de betrokken partijen. Krol: "Die stelt zich heel constructief op, maar wil vooral snel duidelijkheid. En terecht, je kunt mensen niet jarenlang aan het lijntje houden. Ze moeten ook snel en andere plek aangeboden krijgen waar ze de activiteiten kun nen voortzetten. Maar dan moet allereerst ook de provincie zeggen dat ze er voor gaat, anders zitten we straks met een ecoduct dat alleen door Soest is betaald, terwijl het een grensoverschrijdend plan voor een groter gebied is." Wethouder Krol beseft dat uitvoering van de plannen nog wel enige tijd op zich kan laten wachten. "We moeten in Soesterberg ook nog grond verwerven achter Kontakt der Kontinenten en Open Ankh voor woningbouw en we hebben te maken met de geluidszonering van de vlieg basis. Die wordt naar alle waarschijnlijkheid in Grote mogelijkheden terrein vliegbasis. 2007 aangepast." Naast het ecoduct is het de bedoeling dat twee grotere bedrijven terreinen in Soestduinen weer een natuurlijke bestemming krijgen. "Er gaat dus gebouwd worden maar er gaat ook grond terug naar de natuur. Het saldo voor de hele Heuvelrug moet kloppen, daar gaat het om." TOEKOMST VLIEGBASIS Krol ziet in de toekomst ook grote mogelijk heden voor het terrein van de vliegbasis. Samen met enkele raadsleden heeft hij zich tij dens een 48-uurs bliksembezoek georiënteerd in het Engelse Greenham Common, dat net als de vliegbasis Soesterberg 500 hectare groot is en zo'n tien jaar geleden gesloten werd. De vlieg basis in Soesterberg gaat in 2007 dicht. "Je moet dan toch voorbereidingen treffen om te kijken wat je met zo'n gebeid kunt, rekening houdend met de ontwikkelingen die al in gang gezet zijn", aldus Krol. Met het ministerie van Defensie, de provincie en de gemeente Zeist gaat gesproken worden over de toekomst van dat gebied. Het bezoek aan Engeland heeft terdege bijgedragen aan de toekomstige beeldvorming van het gebied. Er is daar een stichting opgericht, de Greenham Common Trust, die zo'n vijftien miljoen euro bij de bank heeft geleend en de hele voormalige vliegbasis, met alle lusten en lasten, heeft gekocht. Een deel van het terrein is vervolgens doorgeschoven naar de plaatselijke overheid als openbaar natuurgebied. De stichting heeft het gedeelte met bedrijfsgebouwen gehouden en verhuurt deze nu. Je ziet dat op deze manier natuurontwikkeling en werkgelegenheids ontwikkeling hand in hand gaan. De stichting kan met de huurpenningen het van de bank geleende geld terug betalen en er wordt zelfs winst gemaakt. "Je ziet overal dat zaken aan de gemeenschap zijn geschonken door de Greenham Common Trust", aldus de wethouder. "Er zijn dus wel degelijk kansen voor een gebied als de vliegbasis." INPAKKEN EN WEGWEZEN... De kinderen van de Desmund Tutu en de kinderen van de Klimop hebben er zin in... Nog een paar weken en ze gaan naar een spiksplinternieuw schoolgebouw: de Plantage aan de Smitsweg! De verhuisdozen staan al klaar en de meeste kinderen kunnen haast niet wachten... Alleen de kinderen van groep 6 vinden het een heel gedoe. Want zij gaan nog maar voor een paar weken basisschool naar dat nieuwe gebouw. "Wel leuk, dat we daar straks op een echt podium ons eind- feest kunnen houden", zegt één van de meisjes. Naast dat door haar begeerde podium, biedt De Plantage straks ook hele andere faciliteiten en voordelen. Vanuit een gebouw gaan diverse instellingen (zie elders op deze pagina) samen werken. Ook op didactisch gebied. Leidsters van de peuterspeelzaal werken bijvoorbeeld al met precies hetzelfde taalontwikkelingsprogramma als de leerkrachten van de basisschool. Ook voor kinderen met een (dreigende) taalachterstand biedt de basisschool in De Plantage derhalve ongekende mogelijk heden. De nieuwe (openbare) basisschool in De Plantage heet De Egelantier. De school gaat werken volgens een nieuw, maar inmiddels wel beproefd concept. Kunstzinnige vakken nemen in het onderwijs een centrale plek in. VERGADERDATA WijKBEHEERTEAM DE ENG 29 juni, 21 september, 26 oktober, 23 november, 14 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in De Schoof, Molenstraat 42 Soest. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SMITSVEEN 24 juni, 26 augustus, 30 september, 28 oktober, 25 november, 16 december De vergaderingen vinden plaats om 19.30 uur in de Klimop school aan de Weegbreestraat 104-106 Soest. Contactpersoon is Carrien Eenhoorn, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. VERGADERDATA WIJKBEHEERTEAM SOESTERBERG 21 juni, 31 augustus, 28 september, 9 november, 7 december De vergadering vinden plaats om 19.45 uur in de podium zaal van Dorpshuis Burgstede, Dorpsplein 17 Soesterberg. Contactpersoon is Benike van der Ploeg, wijkcoördinator gemeente Soest, telefoon (035) 609 37 15. De wijkschouw Soesterberg vindt plaats op 22 juni. Aanmelden kan bij Henk van Rijkom van gemeente Soest, telefoon (035) 609 34 83. staan. Het milieucentrum de Kwekerij heeft deze palen neergezet. Ze zijn onderdeel van het veld werk waar 17 basisscholen uit Soest aan mee doen. De volgende onderwerpen komen tijdens het veldwerk aan de orde: de grafheuvel, functie van schapen bij de bemesting van dit landbouw gebied (de potstalcultuur), cultuurhistorie, ver schillende gewassen die worden verbouwd, het bodemprofiel, vogels op de Zuidereng, werken met een kompas en bomen herkennen aan hun silhouet. Ook voor volwassenen is er op 6 juni j.1. een speciale rondwandeling georganiseerd. Meer informatie: zie colofon. ADRES: Molenstraat 157 Soest OPENINGSTIJDEN DE KWEKERIJ: dinsdag, woensdag, donderdag van 13.00 - 16.30 uur MEER INFORMATIE (tijdens kantooruren): Johan Simon (035) 609 32 02 of Pauline van Norden (035) 609 34 54 E-MAIL: m>)ieucentrum@5oest.n) in financieel zwaar gaan vooral over de (gd moet worden. Dét ien, daarover is iedereen erschillen zijn uitge- iling dat we op 24 juni Jen definitieve nota Alle bovengrondse containers voor glas en papier in Soest en Soesterberg worden op termijn vervangen door ondergrondse containers. Bovendien wordt eveneens een aantal afvalcocons in de wijken Smitsveen en De Eng vervangen door ondergrondse containers voor restafval. De komst van ondergrondse containers is één van de uitwerkingen van het Gemeentelijk AfvalstoffenPlan (GAP) en de wijkperspectiefplannen. Soest is van oudsher een dorp waarin veel imkers woonden. Dat komt door de grote ver scheidenheid landschappen en vegetatie hier in de omgeving. Soest ligt in een overgangsgebied van polder naar hoge zandgronden. De hoge zandgronden gaan weer over in het rivierengebied. In de polder stonden vroeg in het voorjaar het koolzaad en de wilgen in de bloei. Dat zorgde voor een goede start van de ontwikkeling van het bijenvolk dat de winter had overleefd. De fruittelers in het rivierengebied hadden de bijen volken vervolgens nodig voor een goede bestui ving van de fruitbloesem. In de zomer gaven de lindebomen in het dorp volop honing en in het najaar waren er de heidegebieden. Volop voedsel dus voor de bijenvolken en volop goede, lekkere honing voor de imkers en de bewoners van het gebied. Doordat de natuur de afgelopen decennia sterk is teruggelopen door verschillende oorzaken met een grote menselijke component, is er voor de bijen minder stuifmeel en nectar te halen. Het gevolg hiervan is dat het aantal bijenvolken en dus ook het aantal imkers tijdens de laatste decennia is gehalveerd. Van 80.000 tot ongeveer 35.000 volken nu in Nederland. Ook is de gemiddelde leeftijd van de imkers de laatste jaren sterk gestegen. Er is in Nederland nog maar één beroepsimker. De meeste imkers doen het nog alleen voor de hobby en hebben meestal zo'n 3 tot 4 bijenvolken. Het is een prachtig gezicht wanneer je een bijenvolk openmaakt en je ziet hoe zo'n 40.000 bijen samenwerken en een volk vormen. In het bijenvolk verloopt alles volgens bepaalde regels die wij als imker nog niet eens allemaal begrijpen. Natuurlijk is het ook fantastisch om je eigen honingpotjes te kunnen vullen met honing uit Soest en omgeving. Bij het milieucentrum de Kwekerij laten wij de kinderen van nu kennis maken met hoe imkers nu imkeren en leren we hen wat de functie en de rol van bijen is in de natuur. Imkeren staat gelijk De combinatie van werken en zorgen is niet altijd makkelijk. Huishoudelijke zaken kosten veel tijd en stress. Zeker als je goed voor je kinderen wilt zorgen, maar toch ook voldoende aandacht wilt blijven hebben voor je carrière en/of je eigen ontwikkeling... foor al die werkende ouders die dagelijks een strijd tegen de klok voeren, biedt Breed Jiucatief Centrum De Plantage straks uitkomst... feast een basisschool - waar wordt gewerkt vol- fens een beproefd en uniek onderwijsconcept unstmagneetschool De Egelantier) - een verant- oorde buitenschoolse opvang en peuterspeelzaal, i gezellig kinderdagverblijf en verschillende bs vrijetijdsactiviteiten voor kinderen, herbergt t centrum straks ook 'gemaksdiensten': een r die gespecialiseerd is in trendy kinder- rjE? men is sceptischer, ir ik vraag me af en beetje bang iietje wordt, met tten. Eigenlijk r zo'n rekenkamer f accountants, edegen onderzoek niet in de henen voor de vergoe ding die is vast gesteld. De tijd zal leren of het gaat wer ken, ik hoop dat er goede leden gevonden worden." Na enige discussie is besloten om te kiezen voor een rekenkamer die alleen uit externe leden zal bestaan. Van Hoornen: "Dat is iets waar ik wél positief over ben. Ik was de rekenkamer, m eigen beleid het is onmogelijk Tot en met 22 juni 2004 zult u tijdens een wan- llpmng of fietstocht over de Zuidereng - het landbouwgebied tussen de Nieuweweg, spoorlijn Söëst-zuid naar Soestdijk en de Molenstraat - palen ontdekken die normaal niet in dit gebied er oproepen in de orden om leden en. Zij zullen worden m onafhankelijke en met beleidsonder- of meer specifieke En tussen de bedrijven door even snel naar de kapper.Kapper Mundial opent in De Plantage een kinderkapsalon. Maar ook ouders zijn welkom en komen er mooier vandaan. niet verzinnen of wij regelen het. Dankzij ons kunnen ouders meer aandacht en tijd geven aan écht belangrijke zaken. Sequenza biedt praktische hulp aan mensen die graag meer tijd voor zich zelf over willen houden." aan goed met de natuur omgaan. Bijen zijn o.a. noodzakelijk om planten en bomen goed te laten groeien en te bevruchten. Dit jaar maken in Soest weer 12 basisschoolgroepen - kinderen van ongeveer 9 jaar - kennis met de bijen van de Kwekerij. Wij, Richard en Tijn, vinden het prachtig om onze hobby op deze manier uit te dragen en we hopen natuurlijk op een aantal toe komstige, jonge imkers. Geïnteresseerd in het imkerwerk, wilt u meer informatie over bijen of wilt u wel een eens volk bekijken. Imkers in Soest zijn lid van de Imker vereniging het Eemkwartier (Amersfoort). U kunt via onderstaand colofon contact met ons opnemen, dan kunnen helpen wij u graag verder. ti Ondergrondse containers voor glas en papier I geven een mooier straatbeeld", licht beleids- ledewerker afvalstoffen Henk Dillingh van de emeente Soest toe. "Bovendien zijn ondergrondse ontainers, met ame die voor apier, minder evoelig voor andalisme zoals irandstichting." )illingh is tevens irojectleider van de n januari gestarte irojectgroep Procis, vat staat voor pro- ect ondergrondse :ontainers in Soest, n deze project- ;roep is naast de jetrokken afdelingen ran de gemeente >ok de Reinigingsdienst Midden Nederland (RMN) vertegenwoordigd. Het ifgelopen halfjaar hebben zij mogelijke locaties mderzocht en ondergrondse leidingen en kabels n kaart gebracht. "In principe houden we vast lan de huidige locaties voor de glas- en papier jakken. Alleen als blijkt dat we door bomen, >ndergrondse kabels of leidingen worden gehinderd, noeten we zoeken naar alternatieven", aldus Dillingh. Het gaat in totaal om ongeveer twintig ocaties in Soest en Soesterberg. MINDER ZWERFVUIL 'n de wijken Smitsveen en De Eng wordt een antal betonnen restafvalcocons vervangen door ie ondergrondse containers. De wijkbeheerteams van deze wijken hebben aangegeven welke rest afvalcocons als eerste in aanmerking komen voor vervanging. "We weten dat ondergrondse containers minder zwerfafval aantrekken, omdat de inwerp- zuilen relatief klein zijn en er geen spullen tussen de zuilen kunnen worden gezet zoals nu wel het geval is bij de betonnen cocons", legt Dillingh uit. "Tevens worden de inwerp- zuilen zo uitgevoerd dat alleen bewoners van de hoogbouw hier afval in kunnen gooien. Bovendien zijn de ondergrondse containers makke lijker bedienbaar In Soesterberg aan de Buys Ballotlaan VOOr de bewoners, staan al ondergrondse containers. Ze hoeven niet meer op een betonnen opstapje te klimmen om hun vuil weg te gooien. Een ander effect is dat de containers minder vaak hoeven te worden geleegd. Nu gebeurt dat nog twee keer per week, maar dat wordt terug gebracht naar één keer per week. Dit hangt samen met de grotere inhoud van de onder grondse containers." Er worden de komende tijd bijeenkomsten gehouden om de bewoners te informeren over de ondergrondse containers. Henk Dillingh kan op dit moment nog niet zeggen wanneer de bovengrondse containers worden vervangen van.

Soester Courant | 2004 | | pagina 13