7 SSEST9751 Alles uit de kast voor optocht Middeleeuws Soester schandaal zorgt voor veel hilariteit Oudjes doen het nog best' Buitenplaats De Hofslot stond aan de Birkstraat 'OENSDAG 16 JUNI 2004 PAGINA 15 SOESTER COURANT Nostalgische gevoelens en sentimenten in mobiel theater Uitslagen optocht Gerecht' in Kerkebuurt trekt veel bekijks 1 .J§BgfessPar Waren het vier-, zes- of tiendui- voorzitter van het organisatiecomi- dtimers, een groot aantal oude kar- zend toeschouwers? Het is He 65 verkeersregelaars deden rcn van boeren, burgers en buiten- moeilijk in te schatten hoeveel hun uiterste best het ëeheel in 8°e- 'ui'antieke fietsenj verrofte mdk" mensen zaterdaa lanes <le rnu- de banen te leiden'maar zii kreSen bussen en nog veel meer kregen de fp rin .is Hi tr. l,n k» ook te makon met ongeduldige toeschouwers fragmenten uit de te van de Historische Optocht weggebruikers die er m|t hun geschiedenis van Soest voorge- stonden, wellicht in een poging geblikte pk's tussendoor wilden schoteld. Het werd een vogelvlucht een denkbeeldige glimp van glippen. Hier en daar verleende de door de tijd. Ouderman René van hun voorouders op te vangen, gemotoriseerde politie assistentie, Hal van het Groot Gaesbeeker Maar het waren er veel, heel zodat de houten wielen en klom- Gilde had kleding uit de vijftiende veel. pen in beweging konden blijven. eeuw van motten ontdaan, ande- De deelnemers zelf waren spits- ren doken minder ver terug in de Overal tuurden nieuwsgierige en vondig genoeg om eventuele hin- tijd. Maar de makers van het Soes- verwachtingsvolle ogen in de ver- dernissen te nemen. Zo werd een ter Natuurbad riepen niet minder te of de kop van de optocht al in van de wieken van de op schaal nostalgische gevoelens en senti- aantocht was. Op verschillende lo- gebouwde molen De Windhond menten op. caties schaarde het publiek zich bij de spoorwegovergang op de rijen dik langs de rijbaan. Het Steenhoffstraat gedemonteerd en Via de winkelstraten van Soestdijk komt dan ook niet vaak voor dat enkele meters verder weer vastge- en de wijk 't Hart kwamen de bijna zo'n kleurrijke en folkloristische zet. De mensen van de Buiten- zestig groepen uiteindelijk aan op stoet in de straten van Soest voor- plaats De Hofslot besloten op de- het evenemententerrein de Eng, bijtrekt. Met dank aan de organi- zelfde plek even te wachten, totdat waar de jury voor de onmogelijke satoren en de medewerkers van zowel de trein naar Utrecht als die opgave stond een klassement te het Comité Soest 975, maar voor- naar Baarn gepasseerd was. Zo- maken in de verschillende catego- al aan de 650 deelnemers die in de doende hadden ze meer tijd om neen. 'Iedereen heeft gewonnen', meest letterlijke zin alles uit de hun uit drie delen bestaande praal- nep burgemeester Koos Janssen kast hadden gehaald om de ge- wagen in alle rust over de rails te die zich evenals de wethouders en schiedenis van Soest tot leven te loodsen. de gemeenteraad voor de gelegen- brengen. v heid in het 'oud' had gestoken.' Vogelvlucht Cees Vos was het roerend met Het mobiele theater liep op rolle- De optocht die in dubbel opzicht hem eens. 'Bij de praalwagens is tjes. 'Gelukkig zijn er geen onge- de historie zal ingaan als een his- de Buitenplaats natuurlijk de te- lukken gebeurd. Er zijn nooit eer- torische, veroverde de harten van rechte winnaar, maar dit valt ei- der zoveel pony's en paarden bij jong en oud die aan de kant van de genlijk niet te jureren. Iedereen een optocht betrokken geweest', weg niet uitgekeken raakten. Met heeft zo hard gewerkt. Geweldig is aldus een opgeluchte Cees Vos, bijna tien praalwagens, enkele ol- het.' De Birkt in actie kwam. Het besloot mee te doen aan de Historische Optocht en koos voor het genoemde project. Een van de mensen achter het tot in het detail uitgewerkte project is Van Hofslot, die op een steenworp afstand woont van de originele plek. 'In no vember zijn we begonnen met de voorbereidingen en vanaf ja nuari hebben we gebouwd. Al les hebben we zelf gemaakt. De spullen voor het interieur, van de oven tot en met de potten, pannen, stoelen en vazen, kon den we lenen van buurtbewo ners.' Aan het verzoek van het Comi té Soest 975 om de praalwagen te sparen, zodat er ook in au gustus tijdens de gildefeesten mee kan worden gepronkt, kan helaas niet worden voldaan. De aanhanger moet terug naar de eigenaar, net als het interieur van de woonkamer en de keu ken. De muren en het dak van de buitenplaats worden wel be waard en krijgen mogelijk een plek op een perceel aan de Birkstraat. Van Hofslot: 'we hebben er met z'n allen lang aan gewerkt en hebben een hele leuke tijd ge had. Of we nu in een zwart gat vallen? Dat kun je wel zeggen, Zeven maanden hebben on geveer 25 mensen gewerkt aan Buitenplaats De Hof slot, de praalwagen die za terdagtot ieders instemming tot schoonste geheel van de Historische Optocht werd uitgeroepen. Vanaf het mo ment dat de stoet tot stil stand kwam op de Eng, wer den de makers bedolven on der de vragen waar en wan neer dit gebouw heeft ge staan. Soester W.G.E van Hofslot geeft antwoord. Het was te vin den aan de polderkant van de Birkstraat, waar het in de om geving van eeuwenoude boer derijen en het klooster rond 1823 werd gebouwd. Dat ge beurde in opdracht van een Amsterdamse koopmansfami lie. Als je vanuit Soest naar De Hofslot wilde, moest je eerst het tolhuisje passeren. Achter het indrukwekkende huis was een fraaie tuin met prieel. Ergens rond 1875 werd de bui tenplaats verwoest door een grote brand. Daarom heeft geen mens van deze dag het ooit in het echt gezien. De Hofslot en het tolhuisje zouden namelijk nooit meer worden opgebouwd. Tot dit jaar, toen het buurtschap sstreek/lde iügheid va telheid vai Jchten rlichtinj rartaala ^gelijk mits We meisjes van naaivakschool eind 191 eeuw. naamborden zoeken te ver i zich parkeer- irdt vaak op straat t bekijken wat ssingen zijn. laving, elders acties en Soestdijkniet langer stankover last. ïlinckstraat npels te hoog rzoeken. van de diverse rondgang door im in oprichting bt de voortgang ioningsschutters zijn aangekomen uit 1836. Kassa!!! 'K-llït TfcfikL iur tot 24.00 uur :ot nr. 15a voor een straatfeest. r 14.30 uur tot :t Julianaplein tot n voor alle verkeer est. Lessenaar, prenten en een potje met inkt. i juni 2004 worden chting en de defi- I verdeer van het um De Plantage, aan urtbet verwij- estratirijg^vervan- amhederVkunneri sluitend *al het worden ingeplant. len medio oktober alleen nog toegan- ;rs. De fotograaf. Schoonste van het geheel: Buitenplaats De Hofslot Foto's: Soester Courant Paarden en pony's 1. Familie Brouwer 2. Familie Hilhorst 3. Familie De Zoete/Muis 4. Merel en Floortje Brouwer 5.Marie Louise, Charlotte en Eline Ruijs Loopgroepen 1. Fietshistorische Vereniging Soest 2. Montessorischool Soest 3.Stefan Kok 4. Soester Boerendansgroep 5. Groot Gaesbeeker Gilde Oldtimers 1. Familie Hagen 2. Familie De Bruin 3. Familie Strumpel Praalwagens 1. Buitenplaats De Hofslot 2. Molen De Windhond 3. Soester Natuurbad. Schoonste geheel Buitenplaats De Hofslot (speciale prijs aan geboden door de gemeente) Mijnheer pastoor ook. Molenaars lessen dorst. len zich goed laten >04 tot een beslis- ïekplan 2005-2015 jublieksavonden wil- komen met inwo- <unnen oordelen tiek. De eerstvolgen- in het gewest Eem- aadzaal van het stad- ir. Meer informatie itengriffie provincie 522. Computers, toetsenborden en grafity. Vooroorlogse prijzen. I Défilé langs burgemeester en wethouders. Ouderman gilde in kleding uit Middeleeuwen. Vroeger kon je onbezorgd over straat kuieren. MINGEN kapvergunning zijn raagde kapvergunnin- ïtsoen/gazon - 1 eik n - 1 Acacia aan - 1 berk Duik in het verleden met een lach en een traan. ngen te worden ge- inning kunnen dit weken na deze be- ie afdeling Wijkbe- i de gemeente Soest, lefoonnummer 035- an 4 weken liggen de i ook ter inzage op de ifrastructuur in het ge- oud-wethouder Jan Menne en Kees van der Wolk) bogen zich over twee zeer heikele kwesties: als eerste de kloosterschapen die (il legaal?) op de 'Meent' graasden, met een hoofdrol voor abdis Heywich Oyersdochter (gespeeld door Marijke Bartlema) van het klooster Mariënburg. Hoofdschotel was de scabreuze affaire van de mooie Aaltje Cnelis- dochter van achter de Eng (Lesley Posthuma), na afloop van een klitsavond zwanger gemaakt door de rijke Roeter Rijkse uit de 'sjie- ke' Kerkebuurt (Roy Focken), die echter de schuld liet geven aan de ietwat onnozele boerenzoon Lam- bert Roelofse, ook van achter de Eng, de arme kant van Soest (Hans van Lith de Jeude), met pater Willems (Henk Hagen) in het complot als door en door cor rupte geestelijke die natuurlijk de kant van de rijke boeren koos. De rechtszaak speelde zich dan ook af in het jaar 1470, toen het verval {onderden Soesters hebben Èondagmiddag, in twee afleve ringen, genoten van een mid- eleeuws schandaal: de be zwangering van een eenvoudig iienstmeisje (van achter de Êng) door een rijke boeren- oon (van de Brink). De oude egenstellingen tussen klassen en standen herleefden eventjes tijdens de opvoering van het gerecht' in de Kerkebuurt. )e Historische Vereniging Soest >rganiseerde daar, in samenwer king met de toneelverenigingen De Rietpluim (Soest) en Utile Dulci Soesterberg) een indrukwekkend itukje toneel (met veel authentieke listorische elementen), dat volop ïilariteit teweegbracht. Het 'ge recht' - bestaande uit de schout HVS-voorzitter Wim de Kam, te vens de bedenker van het script) en de vier schepenen (Paul aagen, wethouder Bart Krol, van de kerk het diepst was (en nog voor de Reformatie). Cnelis, de vader van Aaltje (Ton Hartman), geloofde aanvankelijk net als Lam- bert dat de 'dikke buuk' van Aal tje ook wel eens bewerkstelligd kon zijn door de 'ouwe beer' (mannetjesvarken), die volgens oude verhalen van tijd tot tijd zo maar opdook uit het Veen. De scènes, afgewisseld met 'recon structies' van de diverse gebeurte nissen, werden aan elkaar gepraat door bode/verteller Jan Kramers en de trompetters van het Gilde zorgden voor passende muzikale omlijsting. Het publiek - gezeten op strobalen - genoot met volle teugen en leefde volop mee met de komische verwikkelingen. Gezien de soms wei heel merkwaardige gang van zaken tijdens het rechts geding zullen de meesten vermoe delijk wel blij geweest zijn dat de Middeleeuwen in Soest al een tijd je voorbij zijn... Opmerkelijk: fietsers winnen bij loopgroepen. Liefhebbers van oude auto's - 'oldtimers' - kwamen afgelo pen zondag volop aan hun trek ken tijdens de Oldtimer Tour, georganiseerd in het kader van het 975-jarig bestaan. Op de Eng, waar de deelnemers zich tevoren verzamelden, leek het wel een openlucht-automu seum. Van kleine gezinsautootjes tot open sportwagens en alles wat er tussen zat - variërend van een klein Fiatje, beplakt met postzegels tot een prachtig gepoetste Bentley uit de jaren dertig -stond volop te pronk op het terrein tegenover de Witte Boerderij, waar ook nog een aantal deelnemers van de Histori sche Optocht (de dag ervoor) pre sent was, zoals de Windhond en de buitenplaats De Hofslot. Vanuit de Witte Boerderij vertrokken de au to's voor een toertocht in de om geving van Soest, met als passa giers een groot aantal (ongeveer 90) Soester senioren die via de SWOS-werkgroep VOS (Vereen zaming Ouderen Soest) daarvoor speciaal waren uitgenodigd. 'Old timers in oldtimers', zogezegd. De chauffeurs en de passagiers waren eerder al op de Witte Boer derij van de familie Smeeing ont haald op koffie met gebak. Het was gelukkig redelijk goed weer, hoewel wat grijs, maar onderweg werd volop genoten van de omge ving. Na terugkomst van de toer - zo'n 55 kilometer lang - wachtte er bij de Witte Boerderij nog een lunch, omlijst met muziek en dans, waarna burgemeester Janssen het evenement afsloot met de prijsuit reiking. De fraaiste oldtimers wa ren van (1). A. Hagen (Mercedes Cabriolet uit 1942); (2) B. de Bruin (J. Jupiter uit 1951); (3) B. Strumpel (Daf Torpedo uit 1968). de kapvergunning: de gemeente Soest end, worden binnen 3 leapt. hetgenomën besluit zending van het beslui1 ij hét collejge van burg^ gemeenté&oestr-Post- Er vielen tientallen oude en min der oude 'automobielen' - want een eerbiedige beschrijving past daar wel bij - te bewonderen, sommige van al lang niet meer be staande merken, andere nog even gerenommeerd als altijd. En het reed allemaal. De Zoete heeft z'n groenten vers weten te houden.

Soester Courant | 2004 | | pagina 15