Soest-2002: nu ook koopwoningen voor 'starters' onder 100.000 Politieke meerderheid wil fors aantal surveillanten inleveren Visser m Zo stemde Soest voor Europa Burgemeester overhandigt geschenk van prinselijk paar ekrant 1 ACTUEEL Statenleden willen burgers over Streekplan spreken van Zijp AGINA 2 o.79 kjc n 5.75 5.75 0 5.75 3len9.50 wis750 WOENSDAG 16 JUNI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Plan voor In de Ruimte-terrein uitgebreid <L- Opkomst valt mee: 42,9% - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Asfalteren Kerkstraat week later Publieksavond Soesters op 21 juni Vakantie (3) Hueberr gr1.79 O.79 O,79 601 84 02 ■EK AATJES EKKER 1STE ADIG ALING s VRIJSTAANDE iALOW. gelegen aan igprijs 439.500,- k.k. 5NHUIS (f 948) op Gelegen op 438 m2 zonnige tuin. tagprijs 394.500,- k.k. iet garage en bijgebouwen. .240 m2 grond. Fijne gevoel gehalte! raagprijs 565.000,- k.k. OONHUIS met vrij- Fraaie en diepe zonnige gelegen op 314 m2 grond. Vraagprijs 269.500,- k.k. est iLFVRIJSTAANDE voor rolstoelgebruikers, je achtertuin. Vraagprijs 298.000,- k.k. 1IDDENWONING. Gelegen rt nabij winkels, scholen en Vraagprijs 232.500,- k.k. e Soest arhees gelegen MIDDEN- male privacy. Ideale woning voor 2 of 3 personen. Zeer nabij nbaar vervoer en park. Vraagprijs 179.500,- k.k. Om tegemoet te komen aan de kritiek van de andere fracties in de gemeenteraad heeft Soest- 2002 het onlangs gelanceerde plan voor koopwoningen op het In de Ruimte-terrein aan de Wieksloot/Insingerstraat aangepast. Het plan voorziet nu in nog eens 20 koopwonin gen extra, met een koopprijs van slechts 98.000. De prijs blijft daarmee onder het bedrag van 100.000 euro dat met name de CDA-fractie tijdens de discussie in de raadscommissie in april jl. noemde als het maximum voor een 'starterswoning'. Het plan - dat aanvankelijk uitging van 48 eengezinswoningen met een prijs beneden de 200.000 euro - werd toen terugverwezen naar een vol gende commissievergadering en staat nu op de agenda voor 21 juni. Dan komen wellicht ook de alter natieve mogelijkheden voor jonge renhuisvesting aan de orde waarop het College van B. en W., met name op aandringen van de VVD, beloofd heeft nog eens te gaan stu deren, gehoord de her en der le vende bezwaren tegen de locatie. Soest-2002 is er trots op dat het plan nu aanzienlijk heeft gewon nen aan 'politieke haalbaarheid', zoals fractievoorzitter Teun Mid delkoop vaststelt. De fractie heeft de afgelopen weken gezocht naar aanvullende mogelijkheden, samen aj? -k. «/V -vrv TE KOOP Sophialaan 14 te Soest Karakteristiek wonen in een prachtige omgeving? Dan is dit het plekje dat u zoekt! Aan een rustige laan in het mooie Soestdijk ligt deze karakteristieke half vrijstaande woning. Het ruime woon huis met veel wooncomfort is goed onderhouden en heeft een heerlijke vrije achtertuin. De aangebouwde garage is voorzien van verwarming, keukenblok en zolder en biedt derhalve meerdere mogelijkheden. Kortom de woning die u zoekt! Betangrijkste kenmerken royale woonkamer met erker en open haard aangebouwde moderne keuken met inbouwapparatuur kelder 3 slaapkamers op le verdieping badkamer met douche, dubbele vaste wastafel en 2e toilet 2 slaapkamers op 2e verdieping zolder op 3e verdieping bouwjaar circa 3926 inhoud circa 535 m3 grotendeels glasisolatie perceelsgrootte 285 m2 vraagprijs 489.000,-k.k. V w De inzichten en ervaringen, die ik de afgelopen jaren op het gebied van aankopen en verkopen van onroerend goed en van taxaties heb opgedaan, vormen - samen met mijn intentie om dit soort werkzaamheden snel, zakelijk en met oog voor het menselijk aspect af te ronden - de basis voor menige succesvolle transactie. Caroline Jagtenberg, makelaar/taxateur o.g. Als u nader geïnformeerd wilt worden over de verkoop van uw woning, de aankoop van een andere woning of een taxatie van de betreffende woningen, dan neem ik graag de tijd voor u. Speenkruidstraat 55 3 7 6 5 AB Soest RVT Tel 035 6037490 Fax 035 6037491 met de ontwikkelaar van het pro ject (VDM uit Drachten). Naast de 48 eengezins(koop)woningen be neden de twee ton (vrij op naam, inclusief eigen grond en infrastruc tuur), zouden er nog eens 20 wo ningen gebouwd kunnen worden voor jongeren of alleenstaanden. Deze woningen beschikken over een oppervlakte van 60 vierkante meter en kosten niet meer dan 98.000, eveneens vrij op naam. Hospice Volgens Teun Middelkoop en zijn fractiegenoot Tij men Koelewijn doet de uitbreiding op geen enke le manier afbreuk aan het eerdere plan. Het kan volledig worden in gepast in de beoogde locatie, waar dan ook nog plaats overblijft voor het hospice, zoals Soest-2002 al eerder heeft aangekondigd. De ei- Een impressie van de nieuwe woningen, van het architectenbu reau Holvast en Van Woerden. genaar (Jan Smeeing) is bereid het terrein voor de symbolische som van één euro aan de stichting over te dragen. Volgens Middelkoop en Koelewijn heeft voorzitter Marjan Haak daar al enthousiast op gerea geerd. 'We hebben er alle vertrouwen in dat een ruime meerderheid van de raad het plan nu zal steunen,' aldus Middelkoop. 'Er kan hier iets unieks van de grond komen waar aan al jaren behoefte bestaat in Soest. En het hoeft de gemeente - die toch in een benarde financiële positie verkeert - helemaal niet te kosten, want ook de aanleg van de infrastructuur is in de prijs begre pen en wordt om niet aan de ge meente overgedragen.' Andere locatie? Het is Soest-2002 overigens om het even of er misschien een ande re locatie wordt gevonden om het plan te realiseren. Middelkoop wijst bijvoorbeeld op het vrijko mende terrein van de Klimop- school (Weegbreestraat). 'Maar als de grond daar wél een hoop geld gaat kosten, bijvoorbeeld 500.000 euro, dan gaan wij natuurlijk niet akkoord. We hebben de laatste tijd al veel te veel geld uitgegeven voor bouwplannen, waar alleen maar dure woningen komen. Kijk maar naar Spoordal, de Koningsweg (Koningsvaren en 'Van Oest') en de Molenstraat (oude bibliotheek). Starters in Soest hebben daar he lemaal niets aan.' Eur. Par. '04 Aantal Stemmen Eur. Par. '99 Aantal Stemmen Kamer '03 Aantal Stemmen Opkomst 42,9 14434 33,0 11005 84,4 28303 CDA 22,9 3304 21,5 2369 29,7 8417 PvdA 18,0 2592 15,0 1651 19,0 5369 WD 19,3 2790 30,5 3352 27,2 7692 GrLinks 6,9 1003 12,5 1375 4,8 1354 CU-SGP 5,4 775 8,1 894 3,2 904 D66 5,3 770 6,7 734 4,9 1391 SP 4,8 687 4,1 449 4,6 1298 DemEur 0,3 49 LeefbEur 0,3 37 PvhN 0,1 17 NwRechts 0,3 48 EurTrans 9,3 1338 LPF 2,8 402 5,3 1496 PvdD 4,2 603 0,4 128 RespNu 0,1 19 Overige Het CDA is bij de Europese verkiezingen van vo rige week als de grootste partij in Soest uit de stembus gekomen. Met 22,9% Heten de christen democraten de WD (19,3%) en de PvdA (18,0%) duidelijk achter zich. GroenLinks is in Soest de vijfde partij (6,9%) 1,6 181 0,9 254 want het moet de partij EuroTransparant van Paul van Buitenen, de 'klokkenluider', ook hier voor la ten gaan met maar liefst 9,3%. Voor de rest valt de uitslag van de Partij voor de Dieren (4,2%) nog op, die de aanhang heeft genaderd van Christenu nie, D66 en SP en ook de LPF achter zich laat. mvw.rabobankonline.com Kennelijk kan de reconstructie van de Kerkstraat en de Torenstraat, als het aan de redactie van de Soester Courant ligt, niet snel ge noeg zijn voltooid. Vorige week woensdag meldden wij dat beide straten op die dag zouden worden voorzien van nieuw asfalt. In onze berichtgeving mopperden we ook een beetje over het late tijdstip waarop het persbericht van de ge meente was verstuurd. Aan het adres van de gemeente is een excuus wel op zijn plaats, want het asfalteren van de rijbaan was - als de weersomstandigheden het toelaten- pas voor vandaag ge pland. Dientengevolge zouden de Kerkstraat, de Torenstraat en (een deel van) de Middelwijkstraat in beide richtingen voor verkeer wor den afgesloten. Voordat ze volgend jaar een be sluit nemen over het Streek plan 2005-2015 willen Provin ciale Staten (PS) van Utrecht de mening van de burgers over het conceptplan horen. Daar om gaan ze de provincie in. Voor Soest en andere gemeen ten uit Gewest Eemland is er op 21 juni een bijeenkomst in het stadhuis van Amersfoort. Op de agenda staan dan onder meer het toekomstig gebruik van de vliegbasis Soesterberg en het grootschalige project Hart voor Heuvelrug, waarbij diverse ge meenten, vijf ministeries en ver schillende organisaties betrokken zijn. Alle inwoners van Soest zijn wel kom op de publieksavond die om 19:30 uur in de raadzaal van het stadhuis aan het Stadhuisplein 1 begint. Eerst wordt een toelichting gege ven op de onderwerpen en is er gelegenheid voor een algemene discussie. In het tweede deel kun nen burgers met statenleden pra ten over zaken die hen raken. Op de website van de gemeente (www.provincie-utrecht.nl) is meer informatie over het ontwerp- streekplan te vinden. De publieksavonden staan los van de inspraakprocedure over het ontwerpplan. De provincie kreeg ruim zesduizend reacties binnen. Gedeputeerde Staten zijn momen teel bezig met de schriftelijke be antwoording in de zogenoemde Nota van Beantwoording. Iedereen die een reactie heeft gestuurd, krijgt in juli een uitnodiging voor een mondelinge gedachtewisseling in september. Ook mensen die niet hebben gereageerd kunnen deelne men aan deze bijeenkomsten. Zelf snapten ze er nog niets van, maar een mooie herinne ring voor later is het wel. Je zou maar op dezelfde dag als Prin ses Catharina-Amalia geboren zijn. Dan zit je ineens op een vroege ochtend met je ouders in het gemeentehuis en krijg je uit handen van de burgemees ter een mooi geschenk van Prins Willem-Alexander en Prinses Maxima. Het overkwam Sem Jaco de Laat, Mees Adriaan Gijsbertus van de Veen en Alberta Cornelia Zondag. Ze waren in een goede stemming en zaten te lachen en geluiden te maken in de kleine trouwzaal van het gemeentehuis. Volgens burge meester Koos Janssen waren de mapjes net vijf minuten geleden bezorgd door de koerier: 'ik was behoorlijk zenuwachtig of ze nog wel op tijd zouden zijn'. De burgervader overhandigde de uniek voor deze gelegenheid ge- Sem, Mees en Alberta zijn heel erg blij met hun cadeautjes. Foto: Herman van Dam maakte mapjes. In een paars mapje met een goudkleurige kroon op de voorkant zaten alle euromunten en een zilveren penning dat speciaal voor de geboorte van de prinses is geslagen. Aan de binnenzijde van de map stond een foto van de kroonprins met zijn dochter en een foto van een jonge Beatrix met haar eerste zoon. Het is natuurlijk voor later een heel mooie herinnering. Je bent toch op dezelfde dag als de toe komstige koningin van Nederland geboren. Als extraatje van de ge meente kregen Sem, Mees en Alberta nog een oranje leeuw van de burgemeester, de knuffel droeg heel toepasselijk een kroontje. 'Deze vind je nog mooier dan dat mapje met die euromunten', zegt de vader van Mees heel toepasse lijk. Het zal me niet verbazen als de Soester schrijfster Ankie Nolen, deze maand weer vertrokken naar Frankrijk niet vakantie, zich nu bevindt in de buurt van liet dorp Roquefixade ergens in Le Pays Cathare. Tijdens een studiereis voor haar boek 'Het Land der kat haren' (Aspekt 2004) heeft ze Yves Maris leren kennen, de bur gemeester van Roquefixade (zie blz. 246-248) en professor in de filosofie aan de universiteit van Toulouse, met een lunch bij hem thuis op zijn kathaarse 'kasteel'. Hij schreef een manifest over het geloof van de katharen en de bete kenis ervan voor mensen in de 21Mc eeuw die behoefte hebben aan de diepere zin van leven en re ligie. Ankie. Nolen gaat dit mani fest vertalen en wil hem naar Ne derland halen voor een aantal le zingen. Ze werd hierop geatten deerd door Philippe Contal, web- master van de Franse site over de katharen, die ze ongetwijfeld deze zomer opnieuw zal ontmoeten en die enkele prachtige luchtfoto's af stond voor haar succesvolle histo rische reisgids. Dit fraaie boekwerk, dat in maart 2004 in Artishock werd gepresen teerd, heeft inmiddels lovende re censies opgeleverd en werd in Trouw en in Vrij Nederland aan geduid als een belangrijk naslag werk. De tweede druk zal niet lang op zich laten wachten. Samen met prof. Contal wil ze een publicatie in het Engels voorbereiden over de veronderstelde banden van het ka- tharisme met de rozenkruisers, de tempeliers en de vrijmetselarij. Philippe zorgt voor de Franse ver taling en Ankie voor de Neder landse versie bij Aspekt in Soesterberg. Het derde project waar de Soester auteur aan werkt, is de oprichting van een instituut dat met finan ciële hulp van de Europese Unie de wortels van de katharen uit diept in de Balkanlanden en we tenschappelijk onderzoek doet naar de ketterse stromingen uit Bosnië en Bulgarije. De belangstelling voor de katha ren uit de 12c eeuw in het zuiden van Frankrijk is een hype gewor den in Nederland. Vooral onder de vele toeristen die elk jaar de Occitaanse streken en steden be zoeken en gefascineerd zijn door de ruïnes en middeleeuwse plaat sen in dit sprakeloze landschap. Tenslotte is Nolen van plan een biografie te schrijven over Eleono- ra van Aquitanië, de machtigste vrouw in de Middeleeuwen en moeder van Richard Leeuwenhart en Jan zonder Land. Twee keer waren de lezingen van Ankie Nolen in Artishock dit voorjaar uitverkocht. In het najaar volgt een derde lezing, met nieuwe impulsen van haar jarenlange fas cinatie met dit overweldigende on derwerp. Ik zie haar nog wel eens voorgoed vertrekken richting Toulouse. Zie ook: www.catliares.org/ano- len. www.rabobankonline.com nhoffstraot 13; kersgracht 4, Leusden Wat zich al lang aftekende in de politieke discussies van de af gelopen jaren lijkt werkelijk heid te worden. Soest gaat het aantal politiesurveillanten destijds aangesteld om taken uit te voeren waar de politie zelf maar niet aan toekwam - drastisch verminderen. Van de huidige zeven surveillanten blijven er hooguit vier of vijf over, en enkele fracties willen het aantal zelfs terugbrengen naar twee. Dat valt tenminste op te maken uit de discussie in de raadscommissie Bestuur Middelen, die afgelo pen maandagavond plaatsvond. Alle fracties werden verondersteld daar nu eindelijk eens het achter ste van hun tong te laten zien in de 'eeuwigdurende' discussie over de surveillanten, hun effectiviteit en het gewenste aantal van de 'hulp agenten', waarvan overigens ieder een wel vindt dat ze nuttig werk doen. Bij nogal wat politici leeft echter de vrees dat de surveillan ten in Soest te veel 'gewoon' poli tiewerk doen, en dat het in ande re gemeenten - met naar verhou ding minder of zelfs helemaal geen surveillanten - helemaal niet zo veel onveiliger is dan in Soest. Baarn heeft ze bijvoorbeeld on langs al afgeschaft, maar het is er heus niet minder 'pluis' dan in Soest. Alsof er met een dobbelsteen werd gegooid lieten de verschillende fracties om beurten het door hen gewenste aantal surveillanten note ren. Soest-2002 wil 't liefst terug naar nul, zei fractievoorzitter Teun Middelkoop, en dan opnieuw kij ken hoeveel er nu werkelijk nodig zijn. Dat zou volgens hem uitko men op drie of vier. Paul Lemmen (PvdA) vond ook dat 'herijking' gewenst is; hij wilde 'toewerken' naar zeven-min-twee (dus vijf). Veiligheidsgevoel Margreet van Roomen (CDA) ging nog een stuk verder en hield het op twee (vijf minder dus), 'om dat niet is aangetoond dat de sur veillanten een bijdrage leveren aan het veiligheidsgevoel van de bur ger, zoals oorspronkelijk dc bedoe ling was'. Ze vond wel dat het uit gespaarde geld weer gebruikt zou moeten worden om dat veilig heidsgevoel te verbeteren door het te besteden aan projecten in de wijk, waarbij voorai de bewoners betrokken zouden moeten worden. Wim Roest (D66), die zich vooral zorgen maakt om de 'verdringing' van de politie-inzet en over het 'weglekken' daarvan naar andere gemeenten binnen het district, kwam plussend en minnend uit op vier of lager (minstens min drie dus). Reinier Bordewijk (WD) stelde vast dat de toegevoegde waarde van de surveillanten zeer betrekke lijk is en was bereid er minstens twee in te leveren; hij kwam dus uit op vijf, maar steunde ook het CDA-voorstel voor de wijkprojec ten. Daarnaast dacht hij aan het aanstellen van een 'BOA' (buiten gewone opsporingsambtenaar), die bepaalde taken zou kunnen over nemen (toezicht op huisvuil, hon denpoep, etc.). Ingrid Koomen (GGS) sloot zich bij het CDA- standpunt aan en meende dat twee surveillanten voldoende zou moe ten zijn. Slordig Alleen Ans Mann (GroenLinks) en Chris van Vuuren (GhristenU- nie-SGP) deden niet mee aan het 'dobbelspel'. 'We zeggen wel érg makkelijk weg ermee', stelde Mann verbaasd vast. Ze vond de surveil lanten juist heel belangrijk voor de veiligheid in Soest, wat volgens haar overigens los staat van het veiligheidsgevoel, want dat kan door veel blauw-op-straat juist wel eens minder worden. Ze verweet de andere fracties slordig om te gaan 'met een apparaat dat we destijds met z'n allen hebben neer gezet'. 'Maar waarom dan zéven?' wil Roest van haar vernemen, en Van Roomen liet weten dat haar fractie heus niet 'zonder slag of stoot' van de surveillanten af wil de. Mann weigerde echter een concreet aantal te noemen, omdat er volgens haar nog steeds geen fatsoenlijke inhoudelijke discussie had plaatsgevonden. 'Het enige argument dat ik hoor is dat het veiligheidsgevoel niet is toegeno men. Nou, ik hoef maar één be richtje op de radio te horen of dat gevoel is totaal verdwenen... Dat heeft met de surveillanten in Soest niets te maken.' Van Vuuren liet weten dat hij er nog niet uit was. 'De afweging is eigenlijk dat we de surveillanten gewoon te duur vin den. Is er dan misschien nog soe laas als we extra inkomsten kun nen vinden?' Bijzondere positie Burgemeester Janssen toonde zich bepaald niet gelukkig met de op stelling van de meerderheid. Hij verdedigde het bestaande aantal van zeven surveillanten o.a. met de vaststelling dat ze inmiddels een bijzondere positie in de Soester samenleving hadden verworven en volop uitvoering gaven aan het beleid dat de gemeenteraad zélf zo vurig heeft gewenst. 'Het is bijna u-roept-en-wij-komen,' aldus Jans sen. Hij wees in dat verband op de projecten die in de wijken lopen, bij de scholen, het meldpunt woonomgeving en nog andere za ken. De surveillanten zijn boven dien goed voor zo'n 2000 a 2500 bekeuringen per jaar (o.a. voor problemen met huisvuil, honden poep, alcohol en overlast van de jeugd), waarvan de politie in ande re gemeenten niet eens meer werk maakt. 'Dat gebeurt allemaal op basis van impulsen uit de samen leving,' aldus de burgemeester, die vond dat de politiek dan ook maar concreet moest aangeven op wel ke gebieden dat toezicht en die handhaving niet meer zo hard no dig zouden zijn. 'Ik kan niet bewij zen dat zeven het ideale getal is; ik kan alleen maar aangeven wat voor belangrijk werk de surveillan ten doen. Dan moet u maar zeggen wat we kunnen laten schieten...' Wat de financiën betreft waar schuwde Janssen voor onsympa thieke maatregelen. 'Moet de af valstoffenheffing omhoog? En de hondenbelasting?' De verhoopte opbrengst van bestuurlijke boetes voor de gemeenten zal nog zeker geruime tijd op zich laten wachten, voorspelde hij. 'Met gemiddeld veertig euro per bekeuring zouden we twee surveillanten kunnen fi nancieren, maar helaas is het zo ver nog niet.' De aanstelling van 'BOA's' is volgens Janssen ook geen verbetering, omdat die dan weer vanuit de gemeente worden aangestuurd, terwijl de surveillan ten onder regie staan van de poli tie. 'En dat gaat dan beslist weer ten koste van de integraliteit van de veiligheid,' aldus Janssen, die nog opmerkte dat de ernst van de problematiek zich nu eenmaal ook niet leent voor experimenten. 'Langdurig experiment' Zijn hartstochtelijk betoog kreeg wel waardering van de fracties, maar ze lieten zich er toch niet door overtuigen. Middelkoop be greep wel dat Janssen de surveil lanten 'te vuur en te zwaard' wil de verdedigen, maar verklaarde zich al bij voorbaat fel tegen een andere financiering die toch alleen maar zou uitdraaien op lastenver zwaring voor de burgers. Lemmen wees er nog op dat bij de reductie van het aantal surveillanten tot minder dan vier het hele team niet meer zou functioneren. 'Dan kun je ze dus net zo goed gelijk alle maal opheffen.' Maar volgens Bordewijk was het heus geen schande om te knabbelen aan het 'experiment' van de surveillanten, 'dat gewoon een beetje langdurig is uitgevallen...' Hoe dan ook, burgemeester Jans sen zal in samenspraak met de po litieleiding nu toch echt moeten gaan bekijken hoe hij een aantal surveillanten weer kan 'lozen'. Voor het tussentijds opzeggen van de contracten (die van vijf surveil lanten lopen tot 2007 en van de twee anderen tot 2009) leek hij overigens niets te voelen. juwelier Van Weedestraat 145, Soest Tel. (035) 602 06 70

Soester Courant | 2004 | | pagina 3