Woningbouwplan wint aan sympathie )ALE En dit zijn de knallers van deze week: 4.99 Verzoek referendum ecoduct Afscheid politiechef Acton OAO 2.48 1.49 10.00 1.29 1.89 NIJHOf Woningzoekenden: 'Om moedeloos van te worden' Vrijspraak in zedenzaak ex-directeur Vrije Teugel 30% tot 80% korting VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 23 JUNI 2004 82e JAARGANG NO. 45 DEZE WEEK Soest 2002 polst provincie over mogelijkheden Insingerstraat Man staat met mes te zwaaien Morgen nog formulieren in Soesterberg O-O tjnjt $><0 GROTE VASTE PLANTEN 'f X* NU voor maar1 .OO ifc 'f UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 HjJJP*' Hol Molenbeek van 15 juni t/m 26 juni soesterScöurant A. van der Lee SOESTER KALENDER 'Dakconflict' om centimeters OPEL O Kipfilet Ijsbergsla Verse worst Filet Americain Californische wijn Pepsi-Cola Lay's chips VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 SOESnoOURANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52* - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Actueel 3 Soest laat openbaar onderwijs los, maar niet zonder zorgen. Kruiwagenrace en zaklopen op straat. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 'WD wil lastenbezwaring beperken'. Politiek voorspelt 'zwaar weer' voor Cultuurfestival. Sportfeest W. de Zwijgerlaan. Familieberichten 6 Woningaanbod 8 Odeon schittert in Cabrio. 'Open dag' Oude Kerk. Op Soest 10 Internationaal temperament op folkloristisch dansfestival. Radio feestje voor Piet Ekel. Varia 11 Puzzeltocht langs open tuinen. Fierljeppen bij Grote Melm. Soesterberg 15 Paul Hilhorst zoekt met spoed een jongerenwoning. Mevrouw Van der Horst probeert al vijf jaar een be taalbare eengezinswoning te vinden. Beide Soesters wor den moedeloos van hun ver geefse pogingen en ze zeg gen niet de enigen te zijn. Vandaar dat ze maandagavond een klemmend beroep deden op de lokale volksvertegen woordigers om voorwaarden te scheppen voor meer goedkope huur- en koophuizen. Volgens Hilhorst vertrekken steeds meer jongeren uit Soest, omdat er voor hen geen huis is te vinden die in hun beurs past. Een exodus van jongeren heeft ook sociale gevolgen, want zo zullen er steeds minder vrijwil ligers zijn voor het verenigings leven, aldus Hilhorst. Hij vindt daarom dat de gemeenteraad moet meewerken aan het wo ningbouwplan aan de Insinger- straat. Als de raad aan de Bos straat (woningbouw op mane geterrein) en de Eng (bouw van molen) kan afwijken van het bestemmingsplan, moet dat in Hees eveneens mogelijk zijn, stelde hij. Ook mevrouw Van der Horst heeft haar hoop gevestigd op het plan dat door Soest 2002 is gelanceerd. Sinds januari zijn volgens haar slechts zeven een gezinswoningen op de huur markt vrijgekomen. Omdat ze al vijf jaar aan het zoeken is, heeft ze zich maar op de koop- markt gericht, maar daar is on der de twee ton euro niets te krijgen. 'Voor ons modale men sen is er niets te krijgen. Ge meente, doe iets voor mensen als wij!' Cijfers Uit de cijfers blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar niet meer dan 35 huurwoningen vrij kwamen. De doorstroming stagneert. Veel mensen die ei genlijk te veel verdienen voor een betaalbare huurwoning, blijven liever toch zitten waar ze zitten. Sinds 1 januari is er een nieuw toewijzingsbeleid in de gemeen te Soest. Gemeente en de wo ningcorporaties stelden een lo tingsysteem in, zodat iedereen -ongeacht leeftijd en inkomen- evenveel kans maakt op een vrije huurwoning. In totaal heb ben zich 828 Soesters inge schreven als woningzoekenden, onder wie 431 mensen in de leeftijd van 18 tot en met 34 jaar. In het eerste kwartaal reageer den in totaal 511 mensen op de 35 beschikbare woningen. Daarvan kwamen er 21 terecht bij de groep 18-34 jaar. Volgens wethouder Bart Krol van volks huisvesting is het nog te vroeg om conclusies te trekken. In een later stadium zal het loting systeem worden gevaiueerd. Soest 2002 gaat op het provin ciehuis informeren naar de mogelijkheden om in Hees buiten de zogenoemde rode contouren te bouwen. Mocht de provincie de deur op een kier zetten of wellicht verder opengooien, dan is het niet uit gesloten dat er op het voorma lige terrein van In de Ruimte tientallen goedkope huizen ko men te staan. In de gemeenteraad spiegelt zich namelijk voorzichtig een minima le meerderheid af van sympathi santen voor het plan. Soest 2002 kan rekenen op de steun van GroenLinks en de PvdA, terwijl de WD 'in principe niet tegen is'. Met de hulp van de liberalen zou het plan 14 van de 27 stemmen kunnen krijgen. De politie heeft afgelopen zaterdag een 21-jarige man uit Baarn aan gehouden omdat hij op de Van Weedestraat enkele mensen be dreigde met een mes. Toen agen ten ter plaatse kwamen was de ver dachte inmiddels een woning aan de Lindenlaan binnen gegaan. Daar is de messentrekker aange houden en overgebracht naay het politiebureau. Ondanks ijsberen warm onthaal vierdaagse lopers. Prikbord Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. 17 De gemeente Soest staat een unieke politieke gebeurtenis te wachten: G.N. van Keulen, be woner van de Amersfoort- sestraat in Soesterberg, heeft op grond van artikel 22 van de tijdelijke referendumwet en de referendumverordening een in leidend verzoek ingediend tot het houden van een referen dum. Aanleiding is het raadsbesluit 'het voorstel aanwijzing gronden ter Het Amsterdamse gerechts hof heeft de 53-jarige ex-di recteur van kinderparadijs De Vrije Teugel in hoger be roep vrijgesproken van sek sueel misbruik. Dat is gister middag, vlak voor het ter perse gaan van deze krant, bekend geworden. Eerder was de man door de po litierechter in Utrecht veroor deeld tot een celstraf van 43 dagen. Die straf was gelijk aan het voorarrest dat hij in het na jaar van 2000 uitzat. Tegen dit vonnis was de verdachte, die de aantijgingen altijd heeft ont kend, in hoger beroep gegaan. Tijdens de behandeling daarvan zijn onder anderen de twee vrouwen gehoord, die in de zo mer van 2000 aangifte hadden gedaan van handtastelijkheden. De voormalige Soester werd destijds aangehouden en op staande voet ontslagen door de Stichting Kinderboerderij De Vrije Teugel, waar hij 25 jaar in dienst was. Bij de behandeling van het ho ger beroep, dat werd uitge smeerd over drie zittingen, kwam het hof niet tot de over tuiging dat de man schuldig was. De ex-directeur krijgt nu een schadevergoeding van jus titie voor de tijd die hij in voor lopige hechtenis heeft gezeten. Verder bestaat de kans dat zijn advocaat A. Moszkowicz scha devergoedingen zal eisen nu zijn cliënt ten onrechte blijkt te zijn beschuldigd. weerszijden van de Amersfoort- sestraat waarop de Wet Voor keursrecht gemeenten van toepas sing wordt verklaard'. Dit betekent dat de gemeente het eerste recht op koop heeft. Meer specifiek gaat het om de aanleg van het bij de Amersfoort- sestraat te realiseren ecoduct. Hier voor moet niet alleen de woning van Van Keulen verdwijnen, maar ook autohandel De Groot, de Hol landse Ijzerhandel, sauna Soester berg en een deel van het bunga lowpark 't Jachthuis, terwijl kinder dagverblijf Pompidoe nauwelijks nog (speel)terrein overhoudt. Het inleidend verzoek moet door ten minste 200 kiesgerechtigde in woners van de gemeente Soest (dus niet alleen Soesterberg) wor den ondertekend wil er een defini tief verzoek tot het houden van een referendum mogen worden gedaan. Voor het inleidend ver zoek moet een formulier worden ondertekend, dat alleen morgen nog van 9:30 tot 12:30 kan wor den afgehaald bij de dependance Publiekszaken in het dorpshuis aan het Dorpsplein. Daarna is het ver krijgbaar op het gemeentehuis in Soest en op nader aan te wijzen en te publiceren adressen. Het verzoek moet in persoon wor den ingediend ter gemeentesecre tarie. Men moet, mede ter voorko ming van fraude, niet alleen aan de ambtenaar een legitimatiebewijs overleggen, maar bovendien in zijn aanwezigheid het verzoek ter plaatse ondertekenen. Om inwo ners van Soesterberg in de gele genheid te stellen dit in eigen plaats te doen, heeft de gemeente in 15 cm 0 pot gekweekt (Dan heb je wat!!) x#» vrouwenmantel, lavendel, geranium, edelweis, duifkruid, nepeta, campanula, heugera, eremurus, geum, salidayo, hos,a- veronica, thijra hei^^ H£T HOENDERHOK) T (grote BUXUS 0 35 cm 15/'"!) 'Z. ■5*4 POTGROND OF TUINAARDEgrote baal 1,00 BAK LOBELIA 18 stuks, nu3,00 "'1* Natuurlijk in de natuur bij Kwekerij Groeneveld ^1» In Baarn bij rotonde Kasteel Groeneveld richting Soest. Na 1500 meter 'F naast het kasteel. Vrije doorgang. Tel.: 035 - 543 11 02 AA A A A A A A GRATIS WAARDEBEPALING Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT B/LTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST gjjj Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmolenbeek.nl nvm-wonen Het is nog allemaal 'als, als, als', want als de provincie vasthoudt aan de bebouwingsgrens van Soest, valt het hele plan sowieso in dui gen. Het behelst 48 eengezinswo ningen met een prijs van onder de 200 duizend euro. Onlangs zijn aan het plan twintig woningen van 100 duizend euro (voor starters) toegevoegd. Hoe vaak ook de politici de laat ste tijd het belang van meer jonge renhuisvesting beklemtonen, GGS, CDA, D66 en ChristenUnie/SGP willen daarvoor niet tornen aan de rode contouren. Wim Roest van D66 vindt de argumenten van het plan van Soest 2002 goed, maar is het niet eens met de locatiekeuze. Van GroenLinks mag het terrein aan de Insingerstraat wel worden opgeofferd aan goedkope wonin gen. 'Kom niet aan de polder, maar dit terrein vinden we minder belangrijk. Als we nergens meer kunnen afwijken van bestem mingsplannen, kun je net zo goed alles in de computer zetten. Dan krijg je vanzelf de uitslag.' Wethouder Bart Krol wees echter op het verschil tussen bestem mingsplannen en rode contouren. Voor een wijziging van een be stemming binnen de bebouwde kom is de provincie vaak nog wel te porren, maar ze staat, aldus Krol, niet te springen om te schui ven met een door de gemeente zelf vastgestelde bebouwingsgrens. Volgens Gert Nijhof van Soest 2002 heeft de Tweede Kamer ech ter juist de planologische ruimte geboden om de rode contouren hier enjiaar te verleggen. Roest ziet meer heil in innovatie ver beleid, het beter benutten van de ruimte binnen de bebouwde kom. Hij denkt daarbij aan onder meer schoolterreinen, maar ook aan de plek van bijvoorbeeld sporthal Beukendal. Roest wil hierover een discussie op gang brengen in de gemeenteraad en dat vonden de overige fracties prima. Wordt vervolgd dus, net als het debat over het woningbouwplan van Soest 2002 in Hees. Grote zorg Het tekort aan goedkope wonin gen voor jongeren en starters is een grote zorg voor de gemeente raad. SCW ontwikkelt momenteel een plan voor 20 woningen met, een maximale huur van 436 euro op het terrein van basisschool De Klimop. In de Boerenstreek (der de fase) realiseert Portaal 45 soort gelijke huizen, en in Soesterberg zijn bij de herinrichting van het Dorpsplein ongeveer 37 koopwo ningen voorzien die niet meer dan twee ton euro zullen kosten. In de notitie volkshuisvesting heeft het gemeentebestuur vorig jaar juli afgesproken dat minimaal veertig procent van nieuwbouwprojecten moet bestaan uit woningen onder de huurgrens van 436 euro en of een koopsom van 200 duizend euro. Soest ondersteunt deze pro jecten door bijvoorbeeld grond te gen een lage prijs te verkopen, en wil er alles aan doen om deze wo- niftgen ook beschikbaar te houden voor de doelgroepen. Ze wil regels opstellen om de voorkomen dat de woningen na verloop van tijd op de vrije markt met veel winst worden doorver kocht en dus te duur zijn voor jon geren en starters. In het recente verleden gebeurde dat met bijvoor beeld de afbouwwoningen in de Boerenstreek. Soest stelde goed koop grond beschikbaar, zodat cir ca vijftig jongeren een betaalbare woning konden aanschaffen. Wet houder Krol: 'ga nu maar eens kij ken wie er nog wonen. Ze zijn bijna allemaal tegen de marktprijs doorverkocht.' besloten op twee avonden, woens dag 30 juni en woensdag 7 juli van 19:00 tot 20:00 uur de hulpsecre tarie extra open te stellen. In Soest kan dit tijdens de normale ope ningstijden van het gemeentehuis, van 8:30 tot 16:30 en op donder dagavond van 19:00 tot 20:00 uur. De gemeente heeft de initiatiefne mer inmiddels voor dit specifieke raadsbesluit ingevulde formulieren ter beschikking gesteld, zodat hij voor verspreiding kan zorgen. Overigens zijn de formulieren ook op de afdeling Publiekszaken van de gemeente te krijgen. De uiter ste inleverdatum van de formulie ren is woensdag 7 juli. Het moeten er dus minstens 200 zijn om het hoofd stembureau, de burgemees ter, in de gelegenheid te stellen een besluit te nemen en een proces verbaal op te maken waaruit blijkt dat de drempel van 200 gehaald is en dat het inleidend verzoek rechtsgeldig is. Hierdoor is de weg vrijgemaakt voor het indienen van een definitief verzoek. Dit moet binnen zes weken gebeuren na pu blicatie van de rechtsgeldigheid van het inleidend verzoek. Voor het definitieve verzoek moeten vervolgens minimaal 2.250 kiesge rechtigden een ondersteuningsver klaring persoonlijk komen onder tekenen. Degenen die niet in de gelegenheid zijn een formulier af te halen, kunnen dit aanvragen bij de afdeling Publiekszaken van de gemeente Soest (tel. 035- 6093220). Het benodigde formu lier (TRW model 45) is, zij het blanco, ook te downloaden via www.referendumwet.nl onder 'info voor overheidsmedewerkers'. Een rondleiding door boerderij De Witte Burcht was vrijdag een van de laatste wapenfeiten van Georgina Acton als politie chef van het district Eemland Noord. Medewerkers van het korps zorgden voor een dave rende verrassing door haar per koets naar de Soester Engweg te rijden. Enkele politiemannen hadden zich daarvoor gestoken in uniformen van rond 1900 en stonden hun baas op te wachten bij de Naald in Baarn, waar mevrouw Acton in stapte en vervolgens zichtbaar ge noot van de speciale rit. Ze werkte ruim vijf jaar in Eem land Noord, eerst als plaatsvervan- gend korpschef en de laatste drie jaar als districtschef. Daarvoor was ze onder meer chef van de afdeling jeugd- en zedenzaken in Utrecht. Mevrouw Acton krijgt functioneel leeftijdsontslag. Daarom werd maandagmiddag in kasteel Groe neveld officieel afscheid van haar genomen met een officiële bijeen komst en een receptie. Haar taken worden voorlopig waargenomen door Mare Jacobs die de laatste tijd waarnemend chef was in district Binnensticht. Hij vertrekt per 1 september naar district Sneek, waar hij chef wordt. Die functie wordt nu bekleed door Mevrouw Jeórgina Acton geniet zichtbaar van de rit per koets. Po litiemannen in uniformen van rond 1900 begeleidden haar tijdens een van haar laatste activiteiten als korpschef. Foto: Herman van Dam Hans de Groot die waarschijnlijk in Eemland Noord (Soest, Baarn, Bunschoten, Eemnes) de opvolger wordt van mevrouw Acton. op een groot aantal geselecteerde artikelen' bouwen woonwaren. baarn mfnervaweg3, tel. 035 54 86 111, www.nijhofbaarn.nl GEVRAAGD VASTEBEZORGERS in Soest voor de Aanmelden: tel. 6014152 Autobedrijf Exclusief-Dcaler voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 24 juni 14:00 Voorlichting Eén-Op- Eén Thuiszorg, de Rank, Soesterbergsestraat 18. 19:30 Raadsvergadering, ge- meentehuis, Raadhuisplein 1. Vrijdag 25 juni 14:00 Zang/muziekmiddag De Klarinet, Klarinet 39. 20:00 Toneel: 'Pericles' van Shakespeare door De Droom, openluchttheater Cabrio, Soes- terbergsestraat 140, 9,00. Zaterdag 26 juni 09:30 Open Dag kerkentuin, Oude Kerk, Torenstraat 1. 19:30 Toneel: 'Icarus' door Masquerade, Idea-theater, Willaertstraat 49, 6,00. 19:30 Benefietconcert Soester Muziekgezelschap voor hospice Soest, Gildehuis, Steenhoff- straat 46, 2,00/5,00. 20:00 Toneel: 'Pericles' van Shakespeare door De Droom, openluchttheater Cabrio, Soes terbergsestraat 140, 9,00. 22:00 Bluesnight met 'Blue Steps The Horns', Artishock, Steenhoffstraat 46, 10,00. Zondag 27 juni 10:00 Luikse markt, evene mententerrein de Eng, Talma- laan/ Soesterengweg, 1,90/2,00. 16:00 Zondagmiddagconcert Kees van Houten (orgel), de Open Hof, Veenbesstraat 2. 19:30 Toneel: 'Icarus' door Masquerade, Idea-theater, Willaertstraat 49, 6,00. Maandag 28 juni 19:30 Toneel: 'Icarus' door Masquerade, Idea-theater, Willaertstraat 49, 6,00. 20:00 Medium bij Paso, De Vriendschap, Mezenhof 1, 2,00.4,50. 20:30 Film: 'Zatóichi', Artis hock, Steenhoffstraat 46, 3,50/5,00. Dinsdag 29 juni 17:00 Open Dag ROC de Amerlanden Soest, 'Orlando', Di Lassostraat 65. Woensdag 30 juni 14:00 Inloopmiddag kinder boerderij Veenweide, Vedelaar- pad 53, 2,50/2,75. 14:00 Muziekspel 'Valse Vogels', openluchttheater Cabrio, Soesterbergsestraat 140, 4,50 (kinderen t/m 12 jaar met bon uit Soester Cou rant 3,00). Enkele centimeters kunnen al aanleiding zijn voor een buren conflict. Zo blijkt aan de Ere prijsstraat. Een bewoner wil een verdieping erbij, maar het plan dat hij indiende voor deze dak- opbouw overschrijdt de 'erf- grens' met een paar centimeter. In principe kan Soest hiermee akkoord gaan, maar de buren gooien roet in het eten. Zij wil len dat er wordt ingegrepen. De gemeente zal dat niet doen en heeft het zogenaamde verzoek tot 'handhavend optreden' afge wezen. Wel geeft het gemeente bestuur aan dat er dan toch een gewijzigde bouwaanvraag voor de dakopbouw moet worden ingediend. Daarmee is het pro bleem tussen de buren nog niet opgelost. De gemeente is daar in geen partij en de buren zul len naar de rechter moeten stappen. fl* NEFKENS SOEST Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF HÉiN RliNEEI<LNSiS P,ES>T;5;R;V' [Birkstraat 30 - 3768 HH Soest I Telefoon (035) 601 23 64 kilo 150 gram Ruby Cabernet per fles 3.98 3 flessen 2 flessen a 1.5 liter 3 zakken a 200 gr Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl PUJ REGIOMAKELAARS V Soest@Buijsregiomakelaars.n| nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1