'VVD wil lastenverzwaring beperken' 'Ik ben bij de voet van de Pyreneeën, spannend' Lovende woorden en handen jACWEEL! Politiek is akkoord met Politiek voorspelt 'zwaar weer' voor Cultuurfestival Een huis kopen wordt nog leuker met het Rabobank Nieuwbouwpakket Nog meer pelgrims NATUURLIJK WONEN SOEST Meningen Nieuwe fractievoorzitter Karei van Geet: ^^vanlezersl Van Weedestraat iMdzeheeftnatauriijfw" Waarschuwing tegen 'machtsfraude' Van Weedestraat (2) Van Weedestraat (3) Snhct2opu5cnd edoeagen 'Leuk om met je buren te voetballen' WïnkelkringVoordeelchequeboek- §1)01*{feeSt W. CIC ZWll 261*13311 Gert Muts op weg naar Santiago Rector Herm Wind na veertig jaar uit onderwijs Bent u van plan een nieuwbouwhuis te kopen? Dan is het Rabobank Nieuwbouwpakket net wat voor u. Naast de hypotheek bevat .hef' pakket oneer andere een woon- en aansprakelijkheidsverzekering en een gratis opleveringskeuring. Zo zijn al uw financiële woopzaken in eén keer goed geregeld en houdt tijd over voor leuke dingen, zoals het inrichten. Meer weten? Loop even bij uw Rabobank binnen of kijk op www.rabobank.nl. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank king met gemeenten van gelijke grootte lager uitvalt. Kwaliteit dient wel gewaarborgd te blijven.' De invoering van bestuurlijke boe tes, waarbij de WD van mening is dat daartoe ook kleine verkeers overtredingen zouden moeten be horen, brengt mogelijk enig finan cieel soelaas. Fietsbrug Er wordt reeds lang gesproken over de fietsbrug over de Eem. Momenteel zijn de provincie en de gemeenten Amersfoort en Soest in gesprek. Maar de WD-fractie- voorzitter zegt wel heel gedeci deerd dat er aan het eind van 2004 duidelijkheid moet zijn. Anders moet ervan worden afgezien en ook dat spaart enige tonnen euro's. De WD wil, zoals bovenaan dit artikel is aangegeven, de lastenver zwaring voor de burger zoveel als maar mogelijk is beperken. Er zijn politieke partijen die daar duidelijk anders over denken. Maar dit is het standpunt van de WD-fractie, aldus Van Geet. Door het afschaf fen van de 'zalmsnip' treedt er toch al enige lastenverzwaring op. Het scheelt per huishouden ongeveer 45,00. Al met al is het redelijk zwaar weer,' zegt de WD-fractievoorzit- ter, 'en we moeten er met z'n allen de schouders onder zetten om een financieel gezonde gemeente Soest te houden.' Waarbij, zoals hij heeft aangegeven, de lastenverzwaring voor de burger tot een minimum beperkt moet blijven. Soester Courant veeI gelezen veel geprezen Een pelgrimstocht maken naar Santiago de Compostela is dit jaar wel heel erg populair in Soest. Bas Nekkers en Mark Huijts, die een paar weken ge leden met de fiets zijn vertrok ken, zijn nog onderweg. Boet Smit is inmiddels terug, hij heeft in 26 dagen Santiago met de fiets bereikt. Hierover zegt hij dat het een onvergetelijke tocht was met veel diepgang en hij zou het graag nog eens overdoen. Smit heeft heel veel bijzondere men sen ontmoet en daarmee erva ringen uitgewisseld. Met zijn pelgrimstocht heeft hij, door middel van sponsors, 4500 euro bij elkaar gespaard voor de stichting Nagwa. Deze stichting geeft Indiase vrouwen, die om wille van de bruidsschat door moedwillige verbranding zijn verminkt voor het leven, medi sche en juridische hulp. Bas Nekkers en Mark Huijts zijn afgelopen zondag aangeko men in Arzua in Spanje. De twee vrienden hebben ook al wat avonturen beleefd. Cam pings die nergens meer te vin den zijn, wespen die in helmen vliegen, lekke banden, veel te steile hellingen. Maar ondanks dat hebben ze er nog steeds zin in en gaan ze door naar Santia go de Compostela. WEKELIJKS NIEUWE PARTIJEN! BURG. GROTHESTRAAT IA, SOEST EXTRA KOOPAVOND OP DONDERDAG TEL. 6022768 /VOENSDAG 23 JUNI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 5 inies gehad. Vooral rondom Wm en zusje op bezoek kwa- 1 v 1 1* ze het ook best moeilijk nieuwe bijstandsregeling ie rest heeft ze het heel erg aar zin gehad in Nederland De raadscommissie Sport-On- dérwijs-Welzijn (waaronder a is blij dat ze weer terug Ook de sociale dienst valt) heeft •aar Zweden, maar ziet op vorjge week in grote lijnen in- afscheid van de vnen e jemtj met een aantal nieuwe dan toen^ik1 wegging uit verordeningen op het gebied want je weet dat je na elf van de bijstand. Dat was nodig weer terug bent. Nu ga ik door de 'Haagse' veranderin tltijd weg', aldus Sandra. Ie 1 mensen die ze heeft ont- Soest zeker nog eens op- gen in de wet. De discussie bood weinig specta culair, ware het niet dat aan het begin ervan de heer F. Etemad, itschappelijk werker, een op- •kelijke uitspraak deed, gebruik :end van het inspreekrecht. Hij schuwde de commissie dat de •engere) kortingsregeling op de itandsuitkering ernstige gevol- ;én zou kunnen hebben, vooral in Binnen van oudere allochtonen, ►ie hebben vaak geen idee van de 'eitjes-, voorschriften- en formu- srenwereld waarmee autochtone (ederlanders vaak al zo veel moei- !te hebben, zoals Husayn Önal ttGroenLmks) ook uitlegde. Dan is er weliswaar vaak geen sprake van pzettelijke fraude, maar gaat het ?ch mis. Itemad verbaasde de commissie ooral met zijn betoogje over nachtsfraude', wat zoveel wil zeg- ,en als het (al dan niet bewust) ikortschieten van de politiek in de :org voor de burgers, of anders machtsmisbruik. 'Denk lus eerst goed na voordat u beslui- en neemt,' aldus Etemad. De :ommissie reageerde ietwat geüni eerd. Zo eiste Els de Waard CDA) concrete voorbeelden van machtsfraude' ep onderstreepte Wim Roest (D66) dat de regelin gen er juist zijn vanwege de 'zwak te van de mens'. Etemad vond ech- |ter dat de verschillende stappen in de fraudeprocedure langer moes ten worden om de betrokkenen de kans te geven om uit te leggen waarom ze gedaan hadden wat ze gedaan hadden. 'Daar krijgen ze soms niet eens de gelegenheid voor.' 'Bikkelhard' Wethouder Bert Krijger vond dat Etemad moest oppassen voor het gebruik van 'grote woorden' en dat er altijd voldoende mogelijkheden zijn voor beroep en bezwaar, en sancties zijn vrijwel nooit defini tief. 'Die worden ook heus wel eens herzien...' Maar als het om échte fraude gaat is de gemeente Soest bikkelhard, aldus Krijger. Paul Lemmen (PvdA) pleitte nog voor een collectieve ziektekosten verzekering voor de minima en de hele commissie sprak, met Krijger, haar bezorgdheid uit over het feit dat het in Soest maar niet lukt om een 'cliëntenraad' van de grond te krijgen nu het Comité Vrouwen in de Bijstand is gestopt. Er wordt naarstig gezocht naar een geschikte oplossing. In Baarn en Bunschoten - waarmee Soest op dit gebied in tensief samenwerkt - lukt het wel, en eventueel zou Soest daarbij dan maar moeten aansluiten, aldus Krijger. Succesvol adverteren, het ligt voor de hand, dat doen ondernemers in de Soester Courant Direct na de voetbalwedstrijd Nederland-Tsjechie (2-3) was de sfeer even om te schieten, maar verder was het zaterdag oergezellig in de Willem de Zwijgerlaan. In de anders let terlijk en figuurlijk rustige laan brulden ongeveer honderd be woners tijdens het straatfeest. In verband met Euro 2004 stond de vierde editie volledig in het te ken van sport. Buren die elkaar anders misschien alleen in het voorbijgaan zien, trachtten elkaar nu te passeren tijdens de straat- voetbalwedstrijd en voor de kinde ren was een disco georganiseerd. Het hoogtepunt moest om kwart voor negen 's avonds beginnen en bij de aftrap van Oranjes interland in Aveiro zaten alle aanwezigen in een geleende scoutingtent, met hun ogen gericht op het grote beeldscherm. Vier meisjes en drie jongens, uitgedost als cheerleaders en getooid met pruiken, verhoog den op aangeven van Bouma en Van Nistelrooy de feeststemming. Bijna twee uur later was er eigen lijk nog maar één winnaar. Bij de blinde toto had Arjan Sneep de juiste uitslag getrokken, maar on getwijfeld was hij liever als verlie zer 'van de straat' gestapt. Afgezien van de nederlaag van Nederland werd het een groot feest in de afgesloten Willem de Zwijgerlaan. Met uitzondering van de vakantiegangers en de zieken De organisatoren van het 'evene ment' in de Van Weedestraat, jl. zaterdag, hebben minimaal recht op een gratis zaterdag-behande ling in het Pieter Baan-centrum. Ik verheug mij nu al op het volgende evenement. Jan Jacobs est.nl nningen ni n kapvergunningzijf, i, 3 eiken langen te worden ge- 'unning kunnen dit i 4 weken na deze be- j de afdeling Wijkbe- ►n de gemeente Soest telefoonnummer 035- van 4 weken liggen de en ook tér inzage opd; Infrastructuur in het ge NGEN juni 4 nifeer, 1 berk •arren het genomen besluit inzending van het besluit rij het college van burge- e gemeente Soest, Post- het in Zweden een tijdje i mensen je accepte- Namens mijn drie kinderen wil ik de heer Wortmann, van het gelij knamige concern, van harte be danken voor de ongelofelijke sof van afgelopen zaterdag. Wat een triestheid, wat een zieligheid kort om: wat een gemiste kans. Leuke dingen voor de kinderen? Twee muziekgroepen, op zich pri ma, niets mis mee en verder: niets. Een grote lege vlakte! Zelfs niet een schamel springkussen. Neen, niets. Slechts de organisator zelf, in een gesponsord jack, liep druk heen en weer, ging onvermoeid op de foto, en begreep zijn eigen wan prestatie niet. En hiervoor moest de Van Weedestraat worden afge sloten? Wat een brevet van onvermogen is hier afgegeven door hem cq. de organisatie. Ja, als je de zaken op deze manier organiseert, komt er inderdaad geen klant in de winkel, mijnheer Wortmann. U was toch zo tegen afsluiten? En nou sluit u de weg af en tevens organiseert u verder niets. Dus: geen klanten en geen auto's voor de deur. Mogen wij een voorstel doen? De volgende keer organiseert de 'Werkgroep Dorpscentrum' geheel gratis, een professionele braderie op dezelfde plek als waar u nu deze sof heeft georganiseerd. Een braderie die u en uw clubje aldoor tegenhouden, onder het mom 'want dat kost klanten'. Wedden van niet? Wedden dat het dan bomvol is? Wedden dat het dan wél gezellig is. Wortmann blijf bij uw leest, zou ik haast zeggen (dat wil zeggen in de winkel). Ik vrees dat het hoog tijd wordt dat de winkeliersvereniging op zoek gaat naar een actieve, voor nieuwe ontwikkelingen openstaande voor zitter. Dit kan echt niet meer in de 21e eeuw. Een excuus richting kinderen is zeker op zijn plaats (en ga nou niet beginnen over het feit dat er af en toe een buitje viel). J.L. Gerretsen Wie zaterdag naar de Van Weede straat kwam om te luisteren naar de twee optredende bands, ont dekte dat Big Band Blow van PVO onder een paar partytenten zat te spelen en dat de Charity Band uit de VS onder helemaal niets zat te spelen. Weerbericht van de laatste dagen: 'kans op veel buien!' Zelfs al zou de zon hebben gesche nen, dan nog laat men geen band zonder 'overkapping' spelen. Ge luid verdwijnt voor een deel in het niets; zon en regen zijn een ramp voor instrumenten en musici. Een behoorlijke blamage tegenover de optredende bands en zeker tegen over de buitenlandse gasten. Ik zou als dirigent een optreden onder deze omstandigheden zeker hebben geweigerd. Tip no. 1: voor de volgende keer: raadpleeg de Gouden Gids en zoek onder de 'T' naar tentenver huur. Door het afwisselend optre den had men met 1 tent kunnen volstaan. Soester Big Band Blow in het j "W*T 1 T~W 1 A. Keereweer sr. MT Of het Soester Cultuurfestival, dat inmiddels twee succesvolle afleveringen achter de rug heeft, een lang(er) leven be schoren zal zijn, is zeer de vraag. De politiek kijkt heel zuinig bij het verzoek om de voortzetting van het evenement te waarborgen. Vorige week woensdag hield Bert Smit, secretaris van het Cultuur platform Soest, een vurig pleidooi in de commissie SOW (Sport-On- derwijs-Welzijn) voor een jaarlijkse subsidie van 15.000 euro, en wel tot en met het jaar 2008. Dan valt er tenminste een redelijke conti nuïteit te verwachten. Een béétje festival kost 18.000 euro en het restant kan het Cultuurplatform zelf wel bij elkaar sprokkelen via sponsors. Smit knoopte daaraan ook een smeekbede vast om het Cultuur- punt Soest en de Cultuurconsulent te continueren. De cultuurconsu lent - die eerst nog met Baarn werd gedeeld - wordt nu betaald uit een provinciaal potje. Smit her innerde eraan dat wethouder Har- ry Witte bij de opening van het Cultuurpunt (in april) nog zulke mooie woorden had gesproken over het belang ervan. Als Soest nu zelf niet over de brug komt is de 91.000 euro die de provincie eraan besteed heeft ook 'wegge gooid' geld, aldus Smit. Hij ver zocht de gemeenteraad hierin zijn verantwoordelijkheid te nemen. Vereenvoudigde vorm De raadscommissie was het wel met hem eens dat beide initiatie ven lof en steun verdienen, maar of dat zich ook Iaat uitbetalen is maar zeer de vraag. Zowel Joke Mulder (WD) als Hans van der Pol (Soest-2002) wees op de precaire financiële situatie van de gemeen te. Het verzoek zal moeten worden afgewogen met andere wensen, en het wordt geen gemakkelijke be slissing, profeteerde Mulder al. En Van der Po] begon over een Cul tuurfestival in vereenvoudigde vorm, waarmee wel duidelijk is dat het 'zwaar weer' wordt voor het festival. Anderen vonden dat er binnenkort maar eens in alle ernst over zowel het Cultuurpunt als het Cultuur- festival gediscussieerd moet gaan worden, waarbij Marianne van Halen (GGS) alvast duidelijk maakte dat het één iets heel anders is dan het ander. De meeste frac ties willen het verzoek van het Cultuurplatform eerst nog eens intern bekijken. Na de vakantie komt het onderwerp weer op tafel, aldus commissievoorzitter Ingrid Koomen. 'Het is inmiddels voor niemand meer een geheim dat de finan ciële situatie van de gemeente Soest niet bepaald rooskleurig te noemen is,' aldus de nieuwe fractievoorzitter van de WD, Karei van Geet. 'Er zijn diverse factoren die hieraan debet zijn, waarbij gedacht moet worden aan een verminderde uitkering uit het ge meentefonds doordat de rijksuitgaven zijn verminderd en het ge noemde fonds gerelateerd is aan de rijksuitgaven. Bovendien is er sprake van een toenemende decentralisatie enerzijds (bijv. de wet werk en bijstand), hetgeen eveneens een forse financiële aderla ting voor de gemeente betekent en anderzijds is er sprake van cen tralisatie waar het gaat om veiligheidsregio's, wat ook een aanslag doet op het gemeentelijk budget.' De WD is altijd een groot voor stander geweest - en is dat nog - om tot een sluitende begroting te komen. Dat houdt onverbrekelijk in dat er behoorlijk bezuinigd moet gaan worden, realiseert Van Geet zich. 'Ik geef nadrukkelijk aan dat de WD geen enkele mogelijkheid ziet voor nieuw beleid voor 2005 en dat is buitengewoon triest, maar het is helaas niet anders.' De WD-wens om te komen tot een nieuwe sporthal zal bijvoorbeeld even moeten wachten. Wel getuigt het van duidelijkheid om het zo te zeggen en de zaken bepaald niet mooier voor te stellen dan ze zijn. 'De burger heeft recht op deze duidelijkheid, hoe vervelend het ook is,' zegt de WD-leider. 'Er kan nu eenmaal niet meer worden uitgegeven dan dat er inkomsten zijn. Laten we de hoop uitspreken dat het er de volgende jaren iets beter gaat uitzien.' Bezuinigen Hoe pijnlijk het ook is, er dient bezuinigd te worden en de WD denkt daarbij aan het niet toepas sen van inflatiecorrectie op subsi-- dies, waarbij instellingen helaas zullen moeten overgaan op her schikking van middelen. Niet uit gesloten moet worden dat er even eens bezuinigd gaat worden op in frastructuur, zoals onderhoud van wegen en gebouwen. Ook andere maatregelen zijn nodig, zoals het aantrekken van externen tot een minimum te beperken, een bezui niging toepassen op informatica en automatiseringsbeleid, het kosten dekkend maken van paspoorten, rijbewijzen en kadastrale informa- tie. Bovendien moet efficiënter worden ingekocht en aanbesteed. Reden waarom nu een inkoop- functionaris zal worden aangetrok ken wiens taak het zal zijn om ab soluut behoorlijk goedkoper in te kopen en aan te besteden. In een vorig artikel in deze courant zijn bedragen genoemd voor dit laatste aspect. Maar Van Geet is van me ning dat ook hier de realiteit moet prevaleren en men niet uit moet zijn op 'papieren winst'. Hij houdt derhalve op dit moment enige re serve voor wat betreft het noemen van bedragen. 'Daar zal de raad zich binnenkort zeer nadrukkelijk over buigen.' Surveillanten Zoals bekend heeft de gemeente Soest een zevental politiesurveil lanten in dienst die door de ge meente worden betaald. De VVD wil ook dit aantal meenemen in het geheel, maar wil wel een gedeelte van de besparingen blijven aan wenden voor veiligheid, immers dat onderwerp staat bij de WD hoog in het vaandel. En de burger heeft recht op veiligheid, vindt Van Geet. 'Het college heeft reeds aan gegeven vooralsnog de komende 4 jaren elk een ton euro te willen bezuinigen op de organisatie. Dat is een prima uitgangspunt. Maar wel moeten we ons realiseren dat de personele bezetting in vergelij- Karei van Geet (VVD). Een maand nadat Gert Muts zijn route vervolgde naar San tiago de Compostela is er be richt van hem over hoe de tocht is verlopen. In een handge schreven brief beschrijft de 'pelgrim' zijn ervaringen tot dan toe. Eind vorige maand is hij bij de voet van de Pyreneeën aangekomen. Vrijdag 21 mei loopt hij naar St Jean de Port om vervolgens door te gaan naar Saint Sever. Deze dag heeft hij geluk, net voordat er een onweersbui losbarst, komt hij aan in een kerk. Hij vervolgt de tocht en schrijft over een grote arena voor stieren vechten: 'Het wordt al een beetje Spaans'. De volgende dag loopt hij verder richting de Pyreneeën. 'Het wordt nu al prachtig weer. Gewoon lek ker in de zon lopen en zitten. Ik ben blijven stéken in Sault-les-Na- vailles. Het landschap en de huizen worden steeds Spaanser. Gelukkig is het hier niet alleen voor pel grims, ik zie ook veel toerisme.' Muts heeft wat problemen met zijn rugzak, maar laat zich hier niet door afleiden: 'De Pyreneeën staan voor de deur!' Hij bezoekt veel musea om te leren over het christelijke geloof. Gert schrijft over de tegenstellingen en strijd tussen de protestanten en de ka tholieken, honderden jaren gele den. De rooms-katholieke kerk accepteerde bijvoorbeeld niet dat er protestantse gemeenten werden gesticht met als gevolg: 'Vervolgin gen, intolerantie en gevangenis straffen', aldus Gert. 'Protestant, heb ik begrepen, stond in de 16e eeuw voor vrijheid van meningsuiting. Geen echte rooms- katholieke cultuur dus. Wel kwam er door het Edict van Nantes een bepaalde tolerantie ten opzichte van het protestantisme. Lodewijk de XIV herriep het weer, met alle gevolgen van dien. Je vindt hier dus 'Temples Réformes' en protes tantse kerkhoven. Heel bijzonder. Er is nog veel meer over te vertel len, maar dat komt wel als ik terug ben.' Gert Muts vervolgt zijn tocht en ziet in de verte de Pyreneeën. On derweg ziet hij Jacobspalen die de weg wijzen met schelpen erop die de weg wijzen naar Santiago. 'Een man komt met zijn tractor langs en wenst me: 'Bon Courage'. Er zijn speciale bruggetjes over beekjes voor de pelgrims. Schelpen in stra ten van steden en dorpen. Weer nieuwe Nederlanders gesproken.' 'Het landschap wordt geacciden- teerder. Klimmen moet ik nog be ter gaan doen. Mensen vinden het leuk dat je het doet: waar je van daan komt en hoe lang je bezig bent etcetera. Nog twee dagen en we staan aan de voet van de Pyre neeën, spannend.' Gert vertelt in zijn brief verder over het landschap en de cultuur: 'Het is toch natuur lijk een rooms land hier. Protestan tisme was een echte minderheid. Wegkruizen in alle soorten en ma ten. Het tuintje eromheen wordt vaak keurig verzorgd.' 'Vandaag is er een wonder ge beurd: Eindelijk begint de rugzak goed te zitten! Het apparaat van slaap apneu zit er nu overdwars in, zo laag mogelijk. Ik loop met twee stokken en de laatste klemming in mijn schoenen schijnt weg te zijn. Bovendien kan ik beter de hoog tes op. Heeft mijn adem toch niet goed gezeten?' Misschien wel het definitieve afscheid van de welva rende buik?' Gert Muts is gestopt in St. Palais omdat er verderop geen logies zijn. Morgen (27 mei) gaat hij verder naar St-Jean-Le-Vïeux. Wordt vervolgd De lagere scholen in Hengelo en Oldebroek, de Christelijke Mavo (voor veertig plussers: de Ten Broe- ke Mavo), het Griftland College, het Goois Dag/ Avond College, het Dudok College en nogmaals het Griftland College. Ze passeerden alle nog eens de re vue tijdens het afscheid van Herm Wind (op de foto rechts). Na veertig jaar in het onderwijs te hebben ge werkt, zwaait hij na dit schooljaar af. Een af scheids- tournee langs bijna veertienhonderd leerlingen maak te hij twee weken geleden reeds. Vrijdagmiddag werd in het schoolgebouw aan de Noorderweg officieel af scheid van hem genomen. In een door de Stichting voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in Soest en Baarn opgezet programma regende het lovende woor den en schudde Wind de hand van ontelbare mensen. Binnenkort, als alle leerlingen de zomervakantie zijn ingedoken, trekt de rector voorgoed de deur achter zich dicht. Foto: Herman van Dam was iedere bewoner v;anjie partij. Zelfs ouderen kwamen in hun rol- lator of werden thuis opgehaald. Het doel van het straatfeest werd bereikt. Mevrouw Stork van de organisatiecommissie: 'het is de bedoeling dat we elkaar op een andere manier leren kennen. Het is leuk om met je buren te voetballen en om andere kinderen te leren kennen. En met een glaasje in je hand kun je toch op een andere manier zeggen: zou je misschien je auto voortaan anders kunnen par keren. En dat werkt.' Het staat dan ook reeds vast: vol gend jaar wordt er weer een straat feest gehouden in de Willem de Zwijgerlaan.

Soester Courant | 2004 | | pagina 5