Alouette III40 jaar op Soesterberg Expositie in De Drie Eiken ERPE acht )oom: Huttenbouwdorp na twee inschrijfavonden reeds vol Busverbinding met Soest overdag in ere hersteld KERKDIENSTEN MEDISCHE DIENST HULPVERLENING Wethouder de Haanschool gaat verhuizen naar Wostok Theatervoorstellingen in Luchtvaart Museum [Werkpaard, serre en lelijk eendje 't langst bij de KLu Vanavond extra openstelling van hulpsecretarie Soester Courant in Soesterberg KORTINGEN TOT 50% P. Creutzberg WOENSDAG 30 JUNI 2004 'De Drie Eiken' Koud buffet in De Drie Eiken Meningen j van lezers! Ecoduct SOESTERBERGSE GARANTIE NOEN MOGELIJK IOBILITEITSGARANTIE iRVOER IS IN PERFECTE STAAT XNTIE GEGARANDEERD MOGELIJKHEDEN ERINGSPREMIE IIHARDE I VOOR U! MITSUBISHI'S GARANTIE! «bekrachtiging 2001 8.295 t.ramen-f spiegels 2001 9.950 AfiS, metallic 2001 11.395 amen+spiegels 2001 11.995 imaat airco, ABS 2001 11.995 2000 11.995 ..ramen, metallic 2001 12.995 n airco, LM velgen 2001 13.9SO ise control 200214.995 soons metallic 200) 15.995 aiico, 7 persoons 2002 22.950 ITSUBISHfS OCCASIONS V. airbag 1999 6.395 trekhaak, elek-tmn 1994 6.695 Is, metallic lak. airbag 2000 6.9SO .velgen, ABS 2000 7.295 4airbags. elekjmn 2000 7.695 S uitvoering naai/co 1998 7.695 IS. metallic lat 1999 7.695 leder, metallic lak 2000 7.995 it airco, 7 persoons 1998 9.895 aetsoons, metallic lak 199? 9.950 .ramen, airbag 2000 9.950 t airco, 7 persoons 1999 15.695 '35 603 99 98 ig van 10.00 tot 17.00 uur iDe commandant van 300 squa- bon op Soesterberg, overste Jan De Alouette III is een bijzon- lere helikopter. Niet eens zo- per door z'n tegenstrijdige bij- lamen ('vliegende serre' dank- aj het panoramische uitzicht joor de brede glazen neus, en: lelijk eendje', niet door z'n ui terlijk maar door z'n simpel- leid), maar vooral omdat deze ^trouwbare heli liet langst üenende toestel bij de Konink lijke Luchtmacht is. Veertig jaar is de Alouette III nu ope rationeel in gebruik, reden toor een feest op Soesterberg op 2 september. Luitenant-kolonel Jan van Tilburg, fommandant van het 300 squa- (wapenspreuk: 'In beweeg lijkheid ligt onze kracht') waarbij de vier nog resterende heli's zijn ingedeeld, is er wat trots op dat de toestellen' nog steeds in uitsteken de conditie verkeren. Het is niet voor niets dat leden van het ko ninklijk huis er graag gebruik van maken, zoals nog op 30'april bij het bezoek aan Groningen toen alle der Alouettes voor hen wer den ingezet. Voor het overige gaan ze in hoofdzaak nog de lucht in voor VIP-vluchten, luchtfotografie, en het testen van bijvoorbeeld ra dar- en navigatieapparatuur. Op 31 juli 1964 kwamen de eerste twee Alouette III heli's bij 298 squadron (wapenspreuk; 'Niets is ons te veel') als opvolger van de Hiller. Dit was een moeilijk te vlie gen toestel, waarvan men dan ook zei: 'Wie hierin kan vliegen, kan met alle types overweg.' In totaal heeft de luchtmacht 77 Alouettes waarvan er 27 in Nederland (Hoogeveen) zijn gemaakt. Het merendeel, 72, werd ingedeeld bij Groep Lichte Vliegtuigen (GPLV) bij squadrons op Soester berg en Deelen, de andere vijf in een speciale uitvoering bij Search and Rescue (SAR) op Leeuwar den. Al zijn enkele van de oorspronke lijke taken overgenomen door he li's als de Cougar en de Chinook, de Alouette heeft als lichtgewicht 'werkpaard' in de afgelopen 40 jaar z'n grote nut bewezen. 'De belastingbetaler ziet nu toch wel dat de luchtmacht goed met z'n spullen'omgaat,' zegt Van Tilburg, De Alouette werd onder meer in gezet voor technische en tactische 'erkenningen voor de landmacht brancardtransport van twee ge wonden, en vervoer van land- machtpersoneel. Daarnaast voerde bet tal van speciale missies en vre- peraties uit, onder meer in Tunesië, Joegoslavië, Cambodja, Bosnië en Irak. Legendarisch is het toestel gewor den door het wereldberoemde de monstratieteam The Grasshop- Dit was één van de drie full time helikopterdemonstratieteams 'er wereld. Van 1973 tot de ophef fing in 1995 voerde het team in binnen- en buitenland een buiten gewoon spectaculaire show uit. van Tilburg. Foto: Eemland Pers Betrouwbaar Het is uniek dat een wapensys teem zolang als de Alouette III in dienst is van de krijgsmacht. Meestal houdt het na twintig jaar operationele inzetten op. Ondanks de beperkingen in vergelijking met de nieuwste toestellen (uitvoeren van nachtvluchten en in wolken vliegen is bijvoorbeeld niet moge lijk door het ontbreken van daar voor noodzakelijke apparatuur) is de Alouette echter nog steeds ui terst betrouwbaar. Hij blijft dan ook zeker nog tot eind 2007, wan neer de vliegbasis Soesterberg wordt gesloten,- in dienst, 'en de verwachting is nog wel langer,' zegt overste Van Tilburg. Voor de Alouette zijn, naast een aantal oud-vliegers die nu elders werkzaam zijn, op het squadron zelf nog drie vliegers beschikbaar, onder wie kolonel Theo ten Haaf, commandant van Soesterberg. Hij was ook één van de leiders van The Grasshoppers. De heli-pilo ten, die het toestel in hun eentje vliegen, hoeven niet te vrezen dat ze binnenkort niet meer op dit toe stel kunnen vliegen door gebrek aan onderdelen: die worden nog steeds gemaakt, zodat de lucht macht het toestel 'onbeperkt' in de lucht kan houden en onderhou- In de maanden juli en augus tus is de hulpsecretarie Soesterberg gesloten, met uit zondering van woensdag 7 juli. Dan is er, evenals van avond, van 19:00 tot 20:00 uur een extra openstelling van het loket Soesterberg. Dit uitsluitend ten behoeve van het inleveren van ondersteu ningsformulieren naar aanlei ding van het initiatief van de heer A. van Keulen te Soesterberg om te komen tot (een inleidend verzoek voor) een referendum. Het gaat hierbij om het raadsbesluit tot aanwijzing van gronden ter weerszijden van de Amersfoortsestraat waarop de Wet voorkeurs recht gemeenten van toepas sing wordt verklaard. Dit in verband met de voorgeno men aanleg van een ecoduct (wildoversteek) in het kader van het plan 'Hart van de Heuvelrug'. De formulieren moeten uiter lijk op woensdag 7 juli ten overstaan van een ambtenaar onder vertoon van een geldig legitimatiebewijs worden in geleverd. Inleveren is ook mogelijk op het gemeente huis op werkdagen van 08:30 tot 16:30 uur Een Alouette 111 tijdens een vlucht. Rechtsonder de speciale ju- den. Daarvoor wordt nog steeds, zij het als dubbelspecialisatie, tech nisch personeel opgeleid. Hetzelf de geldt voor vliegers, die door omscholing Alouette-piloot kun nen worden. Zij zijn vaak jonger dan het toestel zelf... Het gewone onderhoud gebeurt od Soesterberg, het groot onder houd in Zwitserland na elke 1.200 vlieguren. Daar heeft men vol doende capaciteit, de kennis en de middelen, geeft Van Tilburg als verklaring voor deze uitbesteding. Mede door het goede onderhoud voldoet de Alouette III ondanks z'n hoge leeftijd nog steeds aan de eisen voor de taken die hij uit voert. 'Tot volle tevredenheid van de vliegers en alle passagiers die we vervoeren, en zeker ook van koningin Beatrix.' Feest Het feest op 2 september is voor al opgezet als een grote reünie van alle luchtmachters die ooit met de Alouette hebben gevlogen of er op andere wijze bij betrokken zijn ge weest. De nieuw bevelhebber der Iuchtstrijdkrachten, luitenant-ge neraal Dirk Starink, zal in zijn ope ningswoord niet de Europese mi litaire gebruikers van de Alouette vergeten die een uitnodiging heb ben gekregen. Het zijn de lucht machten van Frankrijk (daar wer den de Alouettes in Marseille ge bouwd), België, Griekenland, Por tugal, Oostenrijk, Roemenië en Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel.(035)6021841. Voor het tweede jaar op rij is het huttenbouwdorp deze zo mer helemaal volgeboekt. De eerste twee avonden waren er al zoveel aanmeldingen van kin deren uit Soest en Soesterberg, die het evenement niet wilden missen, dat een volgende in- schrijfavond geen zin meer heeft. In totaal hebben op de inschrijf- avond, één in Soest en de andere in Soesterberg, 142 kinderen zich ingeschreven voor deelname aan het Huttenbouwdorp. Eenderde van de jeugdige timmerlui komt uit Soesterberg, de rest uit Soest. De snelle verkoop van kaartjes voor het Huttenbouwdorp bete kende dat de twee inschrijfavon den, afgelopen maandag, in De Schoof in Soest kwam te vervallen en dat die in de Wethouder De Haanschool in Soesterberg van avond ook niet doorgaat. Het huttenbouwdorp wordt jaar lijks georganiseerd door de Stich ting Balans. De organisatie heeft met het thema 'Soest toen en nu' h bet ontmoetingscentrum De Drie Eiken aan het ^0rpsplein zijn sinds het week- en<l schilderijen te zien van frugard Lensink. Als inwoon ster van Soesterberg is zij niet alleen bekend als vrijwilligster De Drie Eiken, maar ook als degene die jaarlijks in het na- de creatiefmarkt en ook n°g de voorjaarsmarkt organi seert. Daarnaast verzorgt zij Cl>rsussen. fk ben er heel blij mee dat ik ge vraagd ben om er werk neer te hangen,' zegt ze. Ze heeft de kans eens een echte expositie in te richten in De Drie Eiken dan ook toet beide handen aangegrepen. Hoewel er her en der al werken van haar hangen, is dit de eerste echte tentoonstelling in De Drie Eiken. Er hangen naast aquarellen schilderijen in acrylverf, samen een belangstelling van bewoonsters van De Drie Eiken voor de schilde- djen van Irmgard Lensink, die in net ontmoetingscentrum exposeert. Foto Eemland Pers twintigtal. Irmgard Lensink zoekt haar onderwerpen in hoofdzaak in bloemen en de natuur. Behalve met haar schilderijen, die te koop zijn en waarvan ze er al een aantal heeft verkocht, heeft Irmgard Lensink ook veel succes met de cursus speksteen snijden. Speksteen is een zachte natuur steen, die vooral voor beginnende beeldhouwers geschikt is omdat hij aardappelmesje is al voldoende om aan de steen de mooiste vormen te geven. Daarnaast worden hulp middelen gebruikt als vijlen, ras pen en schuurpapier. Het is de be doeling dat er in het najaar een expositie komt van speksteenwerk. De schilderijenexpositie trok vrij dagavond direct al veel belangstel ling: er was een bingoavond in het de zonnige kent van de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen www.erpezonwering.ni Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg gemakkelijk te bewerken is. Een ontmoetingscentrum. HUISARTS De praktijk is gesloten vanaf zaterdag 3 juli t/m zondag 25 juli Voor spoedeisende zaken neemt waar voor de patiënten waarvan de achternaam begint met A t/m JM Dr. Prause Oude Tempellaan 6 Tel: 351517 N t/m Z Dokter Mohazzab Prof. Lorentzlaan 21 Tel: 351200 Deze artsen hebben geen inloopspreekuur. Wilt u telefonisch een afspraak maken? COURANT Redactie-adres: Jan van Steendelaar, tel. 06-22450173. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 Met ingang van 12 december wordt de busverbinding tus sen Soesterberg en Soest in ere hersteld. De nieuwe streekvervoerder Eemland Express gaat overdag elk half uur pendelen tussen 't Zwaantje en het busoverstap punt in Soest-Zuid. Met de nieuwe lijn 71, die ook in Soestduinen zal stoppen, krijgen Soesterbergers weer de moge lijkheid om per openbaar ver voer naar Soest te reizen. In Soest-Zuid kunnen ze overstap pen op de stadsbussen die onder meer het gemeentehuis aan doen. Tevens zijn daar aanslui tingen met lijn 70 die naar Hil versum (en Amersfoort) rijdt. In Soestdijk Noord zijn er aanslui tingen met de bussen die via Baarn naar Eemnes en Bun schoten rijden. De laatste jaren was er geen openbaar vervoerregeling tussen Soest en Soesterberg. Con- nexxion schrapte destijds de lijn, omdat die onrendabel was. Daarna betaalde de gemeente uit eigen zak een proef met een busje dat heen en weer reed, maar het aantal reizigers was dusdanig laag, dat het experi ment werd stopgezet. Voor meer informatie over de nieuwe streekvervoerder en de dienstregeling per 12 december, zie pagina 3. bileumbadge 40 jaar Alouette 111. Foto: Koninklijke Luchtmacht Zwitserland. Roemenië heeft moe ten afzeggen, de komst van Grie kenland is onzeker in verband met de Olympische Spelen daar. Het is de bedoeling om met de verschil lende uitvoeringen van de Alouet tes die wel komen, een grote for- matievlucht boven Nederland te maken. Op de feestdag krijgt luitenant- generaal Starink een schilderij aan geboden dat van de Alouette ge maakt is. Voor de oudgedienden is er een static show van de nieuwe toestellen van de Klu, zoals de Apache, Cougar en Chinook, de PC 7 (Pilatus) waar de vliegers hun opleiding op krijgen, en de Agusta Bell 412 waar de SAR nu mee vliegt. Verder is er een foto expositie over 40 jaar Alouette. Een ander hoogtepunt zal de Klu- historische vlucht zijn vanaf Gilze- Rijen met de toestellen waar de Groep Lichte Vliegtuigen vroeger mee vloog: de Austin, Piper Cup, Beaver en Harvard. Omstreeks vier uur vliegen deze toestellen te rug naar Gilze-Rijen. Verder heeft de feestdag vooral het karakter van een reünie, die besloten wordt met een gezamenlijke maaltijd. Zaterdag 3 juli zondag 4 juli Rooms-katholiek, Caroluskerk, Radeniakerstraat 75 Zondag 10:30 pastor J. Beekman, eucharistieviering, gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 pastor J. Litjens en Ben Faas; zang door Schola Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 ds. H. Henstra World Outreach Church (info locatie: §20346-350458) 10:30 H.D. Gosseth ingehaakt op het 975-jarig bestaan van Soest. Het timmerfeest, dat overigens ook allerlei andere (spel)activiteiten omvat, is be stemd voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar. Het wordt net als voorgaande jaren gehouden op het terrein van Abrona (Sterrenberg) aan de Amersfoortseweg, op de grens van Soesterberg en Huis ter Heide. Van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 augustus wordt op een speelveld een compleet dorp van houten bouwsels neergezet. De afbraak ervan, zaterdag aan het eind van het huttenbouwdorp, vergt minder tijd... De organisatie van het hutten bouwdorp is mogelijk dankzij de medewerking van sponsors en vrij willigers. Wie een dag of langer wil assisteren, is zeer welkom. Belang stellenden kunnen zich telefonisch als vrijwilliger aanmelden bij Ju- dith Loffeld op nummer 035- 6017615. De Wethouder de Haanschool zal gaan verhuizen van de Pro fessor Lorentzlaan naar Wo stok. Die locatie is, zoals ver-' wacht, donderdagavond geko zen door de gemeenteraad. WD, CDA, Soest 2002 en Chris- tenUnie/SGP stemden in met Wo stok als nieuwe locatie en met zes tien van de 27 zetels vormen zij een meerderheid in de raad. GGS en PvdA stemden tegen. D66 wil de nog geen keuze maken, omdat er geen onderbouwde toekomstvi sie voor het onderwijs op tafel ligt. GroenLinks kon geen keuze ma ken. Deze twee fracties zouden er overigens niets op tegen hebben als de drie Soesterbergse basis scholen in één groot gebouw zou den worden ondergebracht, maar die optie is nu van de baan. De raad ging donderdagavond unaniem akkoord met een over eenkomst met Dura Vermeer Bouw Houten over de ontwikke ling van het Dorpsplein. Als ge volg daarvan zal het Dorpshuis moeten wijken. Het is de bedoe ling dat deze voorziening enigszins wordt 'uitgekleed' en dat er elders in Soesterberg 'dorpshuisachtige functies' worden ondergebracht. Waar, dat is nog niet bekend, net zo min als hoe de toekomstige in richting van het evenemententer rein aan de Kampweg er zal ko men uit te zien, en wat er wel en niet mogelijk is rond sporthal de Banninghal. Een groot aantal Soesterbergers betreurt het, dat de gemeenteraad nu toch al een locatiekeuze voor de Wethouder de Haanschool heeft gemaakt. Zij zien het nieuwe on derkomen van de openbare basis school liever dichter bij de dorps kern verrijzen. Grootste argument van veel inwo ners om nu nog geen knopen door te hakken, is echter hun standpunt dat er nog steeds geen echt totaal plan voor het vliegdorp is. Zij vin den dat eerst alle aspecten duide lijk op een rijtje moeten staan, voordat er over de toekomst van het dorp besluiten worden geno men. Daarbij gaat het niet alleen om het Dorpsplein, maar ook over bijvoorbeeld de herinrichting van sportpark Kerklaan en alle (even tuele) gevolgen van uitbreiding van woningbouw. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, @0900- 4301430. Apotheek, overdag: apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorent zlaan 76, @030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, @352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, @033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: SS033-2994669dag en nacht bereikbaar. Het Personeel van de Wethouder De Haanschool wil iedereen bedanken, die zich ingezet heeft om onze nieuwe school te krijgen op de locatie Wostok. Daarbij denken wij aan de WTS, Soesterbergs Belang, de heer Treur, 3VO, de Algemene Onderwijsbond, dhr. Otto, de actieve ouders en de Medezeggenschapsraad. Wij hopen in de toekomst goede buren te worden met de bewoners van de wijk Wostok. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: @0900-8844; alarmnummer:@ 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, @035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, @06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, @351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, @352391. Grof vuil, @0800-7662000. Tijdens de zomervakantie in de maanden juli en augustus is er veel te beleven in het Militai re Luchtvaart Museum te Soesterberg. Iedere woensdag en zondag in juli wordt de voor stelling Vlucht van de Eeuw' opgevoerd. Iedere woensdag en zondag van 1 tot en met 15 au gustus kunnen bezoekers ge nieten van "Bob Salto', een spectaculaire voorstelling over de gewaagde capriolen van een vlieger in de jaren dertig De voorstelling Vlucht van de Eeuw', toont de bezoeker van het Militaire Luchtvaart Museum de hoogtepunten en ontwikkelingen in de geschiedenis van de lucht vaart. Van het eerste gemotoriseer de toestel, de Wright-Flyer, tot de hedendaagse 'fly-by-wire' F-16 straaljager. Ook de technische ont wikkelingen op het gebied van vliegtuigen en motoren en de op komst van de burgerluchtvaart worden op interessante wijze be licht. Deze theatervoorstelling geeft met behulp van filmfragmen ten en geluidsopnamen een veelzij dig beeld van honderd jaar gemo toriseerd vliegen. Vlucht van de Eeuw' wordt in juli iedere woens dag en zondag om 13:00 uur, 14:00 uur en 15:00 uur opgevoerd, op 4, 7, 11, 14, 18, 21, 25 en 28 juli. Duizenden bezoekers 'Vlucht van de Eeuw' is een thea terproductie van Pandemonia Science Theater die naar aanlei ding van honderd jaar gemotori seerd vliegen in samenwerking met het museum is ontwikkeld. De voorstelling heeft inmiddels dui zenden bezoekers getrokken. Tijdens de voorstelling 'Bob Salto' die ook wel 'Van Staeveren vlieg instructie' wordt genoemd, neemt het Militaire Luchtvaart Museum de bezoeker mee terug naar de ja ren dertig toen vlieger Bob van Staeveren met zijn Fokker D-21 de meest gewaagde capriolen uithaal de. Hij checkt bezoekers op hun vliegwaardigheid en verhaalt over vliegtuigen en de luchtvaartroman- tiek van zijn tijd. 'Bob Salto' wordt begin augustus op woensdag en zondag opgevoerd om 13:00 uur, 14:00 uur en 15:00 uur, op 1,4,8, 11 en 15 augustus. Na de vakantieperiode zal de voor stelling 'Vlucht van de Eeuw' weer deel uitmaken van een programma dat het Militairs Luchtvaart Mu seum elke dinsdag- en donderdag middag aanbiedt aan basisscholen, groep 8 en leerlingen uit het VMBO. Bezoek voor meer infor matie de website www.militaire luchtvaartmuseum.nl De voorstellingen zijn, net als het museum, gratis te bezoeken. Het museum is van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 tot 16:30 uur geopend. Op maandag en zaterdag is het museum gesloten. Ontmoetingscentrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Zalm-, huzaren- en Waldorffsala- des worden dinsdag 6 juli opge diend in ontmoetingscentrum De Drie Eiken. Ook garnalencócktail en andere toebehoren maken deel uit van het koud buffet dat vanaf 12:30 uur op tafel staat. Opgeven voor de gezamenlijke maaltijd in het ontmoetingscentrum aan het Dorpsplein kan tot vrijdag 2 juli, 12:00 uur, aan het buffet. Als het gaat om het claimen van kavels voor de aanleg van een eco duct in'Soesterberg verklaart wet houder Bart Krol van de gemeen te Soest dat de noodzakelijke uit breiding van woningbouw in Soesterberg door de provincie niet zal worden goedgekeurd als de ge meente het provinciale beleid voor onder meer de aanleg van een eco duct niet ondersteunt (Soester Courant, 9 juni 2004). Politieke chantage lijkt me. Het lijkt er op dat onze (provincia le) volksvertegenwoordigers, door ons gekozen personen met be stuurlijke kwaliteiten (naar mag worden verwacht), belangen van ons volk op het niveau van rijk, provincie of gemeente vertegen woordigen, lijken last te hebben van een vermenging van belangen. Hoe kan een verantwoorde belan genafweging bij dé gemeente Soest plaatshebben als in voorwaardelij ke zin een ander belang, dat van huisvesting, wordt geschaad. Chantage dus en geen democratie! Zijn bestuurders, of dit nu de re gering of de provinciale overheid betreft, nog in staat prioriteiten te stellen? Of legt men zich neer bij een fragmentarische benadering van behandeling van de afzonder lijke voorgelegde vraagstukken? Politiek bedrijven heet toch een zorgvuldige en brede belangenaf weging te zijn? Dit laatste begin ik (in deze situatie in het bijzonder) ernstig te betwijfelen. Ik zal concreet worden. Is men nog in staat prioriteiten te stellen over de grenzen van de beleidsterreinen heen? Wordt er uit oogpunt van zorgvuldig beheer een belangenaf weging gemaakt voor welzijn ten koste van de ruimtelijke ordening of het uitstellen van vraagstukken uit de begroting van milieu ten gunste van volksgezondheid of juist andersom? Ministeries, provinciale en ge meentelijke overheden hebben een veelal historisch bepaalde budget verdeling, geënt op langlopende verplichtingen. Waarlijk een lasti ge materie. Echter, ten tijde van financiële krapte zal men alle zei len moeten bij zetten om schade in de samenleving te beperken ofwel als een goed huisvader (of moe der) om moeten gaan met de af weging van belangen ten gunste van kwetsbaren in onze samenle ving (binnen ons rijke land of daar buiten). Lijkt me een taak en een uitdaging voor het kabinet en de provinciale en gemeentelijke colle ges. Wat mij, als niet direct belangheb bende in het vraagstuk van ontei gening van grond, woningen en bedrijven ten behoeve van een ecoduct kwetst, is dat dit kennelijk ten koste mag gaan van werkgele genheid, wonen enz. En dat bij een nauwelijks beheersbaar finan cieringstekort van de overheid. Ronduit onrechtvaardig vind ik het, dat bij dit voorstel voor het verbinden van ecologische zones, besluitvorming als het ware wordt afgedwongen. Milieucriminaliteit! Dat dit kan plaatsvinden in een periode waarin wij een rem zetten op de verpleging en verzorging van de oudere mens! Bij dit Soester initiatief worden miljoenen uitge geven ten gunste van een ecologi sche zone, naar het lijkt met een financieel open eind. Een initiatief met een blanco cheque. Volksvertegenwoordigers, hoe kunt u toestaan als wij de zorg voor onze ouderen en de kwetsba ren in onze samenleving niet meer kunnen betalen, zoveel geld uit te geven aan een ecologisch wanpro duct! In een dichtbevolkt Neder land zal mijns inziens zorg voor het milieu vooral dienen te bestaan uit het terugdringen van lucht- en bo demvervuiling. Het land en de lucht op een zorgvuldige wijze be heren en schoon achterlaten voor ons en de mens die na ons komt. Milieu zorg kan volgens mij niet inhouden, het treffen van maatre gelen in de ruimtelijke ordening voor vogels en dieren die ons land zijn ontvlucht vanwege de dicht heid van de bevolking. Het houden van veelal geïmpor teerde dieren behoort tot een naar mijn mening niet gewenste (kost bare) hobby van enkelen, ten las te en ten koste van de gemeen schap. Wij wonen in een dichtbe volkt land, waar ruimte dient te zijn voor leven, wonen, recreatie en ontspanning. Volgens mij past daar geen ecologische dierentuin in met geïmporteerd vee in de uiter waarden enz. Het voorrang geven aan besteding smiddelen voor ecologische zones vind ik in het licht van 'rechten van de oudere mens' onmenselijk. Ik chargeer: konijnen en zwijnen, vossen en korenwolf lijken belang rijker dan dc zorg voor de mens! In perioden van budgetkrapte met veel maatschappelijke vraagstuk ken, ook buiten de zorg voor ouderen, staan m.i. deze belangen ver boven het vraagstuk van eco logische zones. Ik daag onze volksvertegenwoordi gers uit. Vraag aandacht voor de in mijn ogen noodzakelijke hoogste voorrang bij deze situatie, maar ook bij andere vraagstukken. Ik voel mij, bij de behandeling van dit ecologische vraagstuk, slecht (vol ks)vcrtegenwoordi gd R.G. van Woudenberg

Soester Courant | 2004 | | pagina 13