Nieuw financieel fonds voor monumenten provincie Utrecht VAKANTIEBEZORGERS fWJ Soest 50 jaar geleden Sigaren, 'Tocht steeds spiritueler' Inspraak voor provincie plannen water en milieu Hoogtepunten uit musicals 'Soest moet keistad steunen bij rondweg west' Regionale economie vaker in beeld door enquête KvK Aanloop gildedag gesmeerd ^nalys G Cursisten e in Soest voor de maanden juni en juli EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 601 41 52 Gert Muts op weg naar Santiago Klachten bezorging Soester Courant Deukje, Mooi (op>) weg mot SjootRepoxr. Jcuv van Zal, naar wie, anders? r p mm Negen verenigingen samen in gildetent Waterschap zit met tekort van 0,5 miljoen euro Zomerschouw van Waterschap bij watergangen Beleidsstukken Waterschap niet meer in raadhuis Soest 975 jaar ook eventjes 'op vakantie' Website van Scholen in de Kunst vernieuwd Dertig korpsen op 22 augustus m Soest Groot Engenda Uit de Soester Courant van Dinsdag 29 juni 1954 Maatschappelijk werk I .soesterScouraot, Meningen van onze lezers. In ontmoetingsce Informatierubriek voor ouderen WOENSDAG 30 JUNI 2004 SOESTER COURANT PAGINA8 WOENSDAG 30 JUI Eigenaren van gemeentelijke monumenten in de provincie Utrecht kunnen vanaf morgen gebruik maken van een nieuwe financiële bron: het Cultuur fonds voor Monumenten in de provincie Utrecht. Een bijzon der fonds met een omvang van ruim 5,4 miljoen euro, waaruit tegen aantrekkelijke voorwaar den leningen worden verstrekt. De provincie Utrecht telt ruim 5100 gemeentelijke monumenten. De restauratie van deze beeldbe palende panden is meestal geen sinecure. Er is over het algemeen weinig subsidie van de overheid. Bovendien zijn de restauratiekos ten, in tegenstelling tot bij de rijks monumenten, fiscaal niet aftrek baar. Het nieuwe fonds -een initia tief van het Prins Bernhard Cul tuurfonds en het Nationaal Res tauratiefonds- wil daarin verbete ring aanbrengen. Om te beginnen worden leningen aangeboden tegen een tarief dat 4,5 procent onder de marktwaar de ligt. Het minimumpercentage aan rente dat berekend wordt, be draagt 1,5%. Deze zachte leningen zijn fiscaal aftrekbaar. Doordat de leningen geleidelijk terugvloeien in het fonds kunnen bovendien tel kens nieuwe monumenteneigena ren gebruik maken van de finan ciële mogelijkheden. Zo ontstaat een 'eindeloos' fonds voor de mo numentenzorg in de provincie Utrecht. Een bijkomend voordeel is dat het uitgekeerde geld relatief snel beschikbaar komt, waardoor restauraties voortvarend kunnen worden uitgevoerd. Monumenten die in aanmerking komen voor een lening staan ver meld in een gemeentelijke monu mentenlijst. Voorwaarde is dat het monument eigendom is van een particulier of rechtspersoon. "Het nieuwe fonds maakt in onze provincie een indrukwekkende vliegende start', aldus cultuurgede puteerde Jan van Bergen. 'Het Prins Bernhard Cultuurfonds en Nationaal Restauratiefonds heb ben met een bijdrage van 2,5 mil joen euro een belangrijk startkapi taal ingelegd. Ook de provincie Utrecht geeft het goede voorbeeld, door in het fonds 1,5 miljoen euro te storten. Mede daardoor doen nu Utrechtse gemeenten en het be drijfsleven enthousiast mee. Ik ben vooral onder de indruk van de royale bijdragen van de woning bouwverenigingen Mitros en De Alliantie, die elk met een bijdrage van een half miljoen euro laten zien dat corporaties hun reputatie waar maken als maatschappelijk verantwoorde ondernemers. We kunnen met dit fonds nu rekenen op een breed draagvlak in de sa menleving!' Het dagelijks bestuur van de pro vincie Utrecht wil in aanvulling op de eenmalige storting in dit fonds de financiële mogelijkheden uit breiden. De bedoeling is dat aan het fonds ook de provinciale sub sidies worden toegevoegd voor de gemeentelijke monumenten'. Jaar lijks stelt de provincie Utrecht hier voor 100.000 euro beschikbaar. Het fonds staat verder open voor bijdragen van gemeenten, particu liere schenkingen, legaten en spon sorbijdragen van bedrijven. Aanvragen voor een lening wor den door de gemeenten voorge dragen, nadat vergunningen voor het restauratiewerk zijn afgegeven. Een onafhankelijke commissie in Utrecht adviseert over de aanvra gen en legt deze voor aan het Prins Bernhard Cultuurfonds dat hier over de besluiten neemt. Het Na tionaal Restauratiefonds beheert de leningen en toetst op krediet waardigheid van de aanvragers. Gert Muts is inmiddels in Pamplona, Spanje aangeko men. Over de Pyreneeën wan delen is lastig voor hem ge weest. Hij klaagt over de auto's die over de kleine paadjes rij den. Verder gaat het goed, het landschap biedt in elk geval een prachtig uitzicht volgens Muts. Met zijn beademingsapparaat is het eigenlijk de gehele tocht goed gegaan, afgezien van dat het ding dwars zit in zijn rugzak. Maar in Pamplona gaat het mis bij een hos tel. 'Een vrouw honoreerde niet mijn verzoek of ik beneden mocht slapen. In ieder geval weet ze nu wat een Hollandse hufter is.' Hij heeft in Pamplona zijn kamp opgeslagen om de omgeving te verkennen: 'Ik heb twee etappes van de Spaanse Camino gelopen. Prachtig, maar altijd zwaar, stenig, stijgend, dalend en hete stukken. Spanje is een mooi land. Ook qua cultuur.' De volgende dag verlaat Muts Pamplona via een park om een paar dorpjes bij Eunate aan te ko men. Onderweg komt hij naar ei gen zeggen misschien wel de mooi ste kapel van de Camino tegen: 'In Spanje hebben de meeste kerken de hele wand gevuld met bijbelse afbeeldingen en beelden van Jezus en Maria. Dit alles het liefst in blinkend chroom. Sorry, ik weet weer waarom ik protestant ben.' 'Het landschap vanaf de hoogte is overweldigend. Een soort vlakte die niet helemaal vlak is. Een dorp is er soms ineens. De schatting is dat ik ongeveer 10 juli in Santiago zal zijn. Iedereen heeft het over de zwaarte van de tocht. In principe kan iedereen dit lopen, jong of oud, zonder competitiedwang. In de middag wordt het vooral moei lijk in Spanje. De Spanjaarden wer ken dan zelf ook niet Die snappen het dus, van hen kun je nog wat van leren. De etappe naar Estella. De heren snelwegbouwers worden bedankt. Dankzij de gelden uit het Europafonds komen hier grote snelwegen. Het hele pad moest hiervoor worden verlegd.' Volgens Gert Muts is Estella een prachtige stad. Veel kerken in een klein dal, veel gebouwen staan op heuveltoppen. De volgende dag vervolgt hij zijn tocht. 'Ik begrijp nu waarom ze in een dergelijk landschap cowboyfilms kunnen opnemen. Het is net het Wilde Westen. Prairiegras, hoge en lage bergen, wijngaarden en stenen. Het is rotsig en je ziet tarwe- en gerstenbouw. Dit is genieten voor een langeafstandswandelaar.' Bij het laatste schrijven van Gert Muts is hij op weg naar Viana. On derweg komt hij in gesprek met een man met een ezel. 'Op mijn opmerking dat zijn dier een onge lofelijke prestatie levert zei hij: "C'est le compagnon du Christ". Het is de metgezel van Jezus. Spi ritueel, hier eens over nadenken en mediteren. Zo'n dier loopt heel langzaam, toch houd je het niet bij. Gisteravond feest in Los Arcos, stieren in de straten en het Santia go koor in de Santa Mariakerk, magnifirio, Spaans gepeperde en felle zang, dynamiek. Tot slot Ha- bonera, tango en Spirituel, dit deed de deur dicht. Si, Si Gracias.' Een maand nadat Gert Muts zijn route vervolgde naar Santia go de Compostela is er bericht van hem over hoe de tocht is verder gegaan. In een handge schreven brief beschrijft de 'pel grim' zijn ervaringen tot dan toe. Eind vorige maand is hij bij de voet van de Pyreneeën aangeko men, inmiddels wandelt hij in Spanje. Het Waterhuishoudingsplan en het Provinciaal Milieube leidsplan voor de periode 2005 tot 2010, liggen ter inzage op het gemeentehuis en staan op het internet. Voor beide plan nen is schriftelijk inspraak mo gelijk. Daarnaast wordt er over beide plannen op 22 en 28 juni een inloopavond gehouden waar mensen mondeling hun bedenkingen over de plannen kunnen uiten. In het waterplan staan de hoofdlij nen voor het provinciale waterbe leid voor de komende jaren. Het efficiënter en zuiniger omgaan met water staat centraal in het plan. Het milieubeleidsplan geeft de doelen aan waaraan de provincie tot 2008 wil werken op milieuge bied. De belangrijkste doelen zijn het vergroten van de veiligheid ten opzicht van het transport van ge vaarlijke stoffen, het verbeteren van de luchtkwaliteit en het stimu leren van duurzame energie. iv.rabobankonline.com Indien u op woensdag om 18:00 uur de Soester Cou rant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18:30 uur naar ons kantoor bellen (S8 601 41 52). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18:30 uur belt, kunt u de klacht op het antwoord apparaat inspreken. In dat geval krijgt u de krant de volgende dag in de namid dag bezorgd. GESTROOMLIJND HERSTEL VAN AUTOSCHADE JAN VAN ZAL Oostergracht 1 'Industrieterrein De Grachten i TeL: 035 - 6011018. vAw2.van2ai.nl Door de onverwacht forse de claratie van een aantal ge meenten van kosten voor het waarderen van gebouwen (WOZ-kosten) heeft Water schap Vallei Eem over 2003 een tekort van 0,5 miljoen euro. Het waterschap werd ge confronteerd met een extra kostenpost van 2,7 miljoen euro voor dit doel. Het waterschap gaat wel in beroep tegen de hoogte van de de claraties, maar het is onzeker of dat effect heeft. Waterschap Vallei Eem is niet het enige water schap dat met bijzonder hoge de claraties is verrast. Vanaf 2004 zijn er nieuwe afspraken gemaakt, waardoor de kosten die gemeenten mogen doorberekenen duidelijk lager zullen uitvallen. Door hogere inkomsten voor de zuiveringsheffing en een hoger be drag aan opbrengsten van buurwa- terschappen dan begroot, blijft het tekort beperkt tot 0,5 miljoen euro. De jaarrekening over 2003 is in te zien op de internetpagina van het waterschap en op de gemeentehui zen in het waterschapsgebied. Op werkdagen tussen 8:30 uur en 17:00 uur kunnen belangstellen den de jaarrekening ook inzien in het Waterschapshuis in Leusden. Datzelfde geldt voor het ontwerp- jaarverslag van het waterschap. Beide stukken worden morgen door het Algemeen Bestuur be sproken en vastgesteld. De kracht van de reclame ligt in de herhaling Waterschap Vallei Eem contro leert maandag 5 juli of het onder houd van watergangen die onder de zogeheten zomerschouw vallen, goed is uitgevoerd. Het water schapsgebied omvat onder meer Eemland. Goed onderhoud van sloten is van belang voor een snelle afvoer van overtollig water. Bij de zomerschouw wordt beke ken of de waterkanten zijn ge maaid en of planten en drijvend vuil uit de watergangen en van de taluds zijn verwijderd. Dat laatste gebeurt ook bij duikers en brug gen. Op deze plekken controleert het Waterschap tevens of de construc ties voldoen aan de voorschriften en of grond en bagger in voldoen de mate zijn weggehaald. Onderhoudsplichtigen moeten op 5 juli aan de onderhoudsverplich tingen hebben voldaan. Als dat niet het geval is, volgt een waar schuwing. Daarna laat het water schap het onderhoud op kosten van de overtreder uitvoeren. Met vragen over de zomerschouw kan men op werkdagen tussen 09:00 en 10:00 uur bellen met de Afdeling Onderhoud van Water schap Vallei Eem, 88 033- 4346321. Negen Soester muziekvereni gingen, koren en dansgroepen vormen donderdag 26 augus tus één groot team. Samen staan ze die avond in de gilde- tent garant voor een aaneen schakeling van bekende musi calliedjes. 'Musical Highlights' belooft een spektakel te wor den. Het begon anderhalf jaar geleden als een geintje van een aantal leden van PVO, maar inmiddels worden serieus en intensief voorbereidin gen getroffen voor een muzikaal klapstuk. Dirigent Peter Rieken en enkele leden van PVO hebben muziekstukken uit musicals uitge schreven en bewerkt tot medleys. Ab Faas heeft er een geheel van gemaakt Met professionele belich ting en geluid als smaakvolle ingre diënten kan 'Musical Highlights' nu al niet meer stuk. Het Julianakoor, Chorus Line, het Soester Kinderkoor verlenen me dewerking. Ook accordeonvereni ging Animato en Toont Goed zul len het podium betreden, net als de demogroep van gymnastiekver eniging de Springbokken en leden van Dansschool Gerla. De groep wordt gecompleteerd door enkele solisten die onlangs afstudeerden aan het conservatorium in Utrecht PVO zal zelf met de Big Band, de harmonie en kleine ensembles een bijdrage leveren. Hoogtepunten uit meer dan tien musicals zullen de revue passeren tijdens de muziekavond in de gil detent. Het publiek kan liedjes, dan wel medleys verwachten uit onder meer The Phantom of the Opera, Les Miserables, Cats, Hair, The Lion King, Grease, West Side Story, Hameien en My Fair Lady. 'Musical Highlights' begint 26 au gustus om 20:00 uur. Een toe gangsbewijs kost 7,50 (2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar). Ze zijn te bestellen bij Esther Bak ker, Acacialaan 1, 6024732, of Hetty Verlaan. Dorresteinweg 49, 6016888. Vanaf 15 juli zijn kaarten in de voorverkoop ver krijgbaar bij de Steenhoffstraat. VW aan de FordFiesta-T' URA v.a. €3B?4@SI- €14.995,- Nu met C1.500,- voordeel bij de Ford dealer. ABS en 6 airbags Airconditioning 16" 7-spaaks lichtmetalen velgen Ftadio/CD-speler Metaallak Elektrisch bedienbare voorportierramen en nog enorm veel meer. Eemland Motors^^Soest Beukenlaan 80-82 Soest Telefoon 035 - 750 18 20. www.ford-eemlandmotors.nl Voor de ontsluiting van Amers foort, de Al en de A28 is een westelijke rondweg langs de stad van groot belang. Als het stadsbestuur in breed verband wil samenwerken, is een rond weg ook haalbaar. Ook Soest moet daarin een belangrijke rol spelen. Dat concludeert de Ka mer van Koophandel Gooi- en Eemland (KvK). Ze baseert zich op de resultaten van een onderzoek dat in opdracht van de KvK en de Vereniging van Amersfoortse Bedrijven (VAB) is uitgevoerd door Arcadis. 'Het is noodzakelijk dat er geïnves teerd wordt in de bereikbaarheid van de stad Amersfoort. Het beter en slimmer benutten van de be staande wegen biedt onvoldoende soelaas. Als de overheden geen ge zamenlijke actie ondernemen, zal de bereikbaarheid van Amersfoort verder verslechteren. De Commis sie Luteijn heeft aanbevolen dat rijk, provincie en gemeenten nauw gaan samenwerken bij het oplos sen van het filevraagstuk op de rijkswegen Al en A28 rond Amersfoort. Bereikbaarheid is im mers vooral ook een lokaal/regio naal probleem. Het gewest Eem land heèft deze aanbeveling over genomen', aldus de KvK. Een inwoner van Soest heeft be zwaar gemaakt tegen het voorne men van het Waterschap Vallei Eem om de beleidsstukken en no ta's niet langer ter inzage te leggen op de gemeentehuizen. Het dage lijks bestuur van de organisatie stelt het algemeen bestuur voor om dit bezwaar van de hand te wijzen. Morgen valt het besluit in de openbare vergadering die om 9:30 uur zal worden gehouden in het Waterschapshuis aan de Fok kerstraat in Leusden. Dijkgraaf en Heemraden, die het dagelijks bestuur vormen, willen dat de beleidsstukken voortaan al leen nog in dit waterschapshuis ter inzage worden gelegd. Op jaarba sis levert dat een besparing op van 2750. Het dagelijks bestuur stelt, dat nauwelijks gebruik van wordt gemaakt de inzage in de ge meentehuizen. Uit het onderzoek is duidelijk ge worden dat het bedrijfsleven ook de haalbaarheid van dit project wil toetsen. Het gaat dan niet alleen om de financiering van deze rond weg. Het onderzoek geeft aan dat het initiatief voor de hogere over heden uit de regio moet komen. Primair zou Amersfoort, gesteund door Soest, de regio en bedrijfsle ven in dit gebied nu het initiatief moeten nemen. In dat geval zullen andere belanghebbende partijen zoals provincie, rijksoverheid en grotere bedrijven serieus overwe gen zon initiatief te steunen. Ui teraard zal, aldus de KvK, veel aandacht moeten worden besteed aan een zorgvuldige inpassing van het tracé. De resultaten van het onderzoek zijn vorige week aangeboden aan het College van burgemeester en wethouders van Amersfoort en zal na de zomer worden besproken in de raadscommissie Beheer. Tientallen activiteiten zijn er dit jaar gehouden in het ka der van het 975-jarig bestaan van Soest. Daaronder waren veel bijeenkomsten, optre dens, wedstrijden en andere onderdelen die ieder jaar plaatsvinden, maar ook spe ciale evenementen. Bijzonder waren met name het ballon- nenfestival, de Historische Optocht, de rechtspraak on der de linde en de oldtimer- tocht. Ook Soest 975 gaat nu even 'op vakantie'. De komende maand zijn er geen jubileum activiteiten gepland, maar in augustus wordt de draad op- gepakL, te beginnen op 11 au gustus met het Huttenbouw- dorp in Soesterberg dat dit jaar in het teken staat van 'Soest toen en nu. Daarna komt het Groot Gaesbeeker Gilde, in samenwerking met diverse verenigingen, op de proppen met verschillende in De website van Scholen in de Kunst is sinds kort weer helemaal bij de tijd. Het complete cursus aanbod 2004-2005 voor kinderen, jongeren en volwassenen is te vin den op www.scholenindekunst.nl. Bovendien kan men zich tegen woordig ook via de site aanmel den. Het nieuwe aanbod is tevens te le zen in het cursusboekje, dat onder meer in de bibliotheek van Soest (Idea) aan de Willaertstraat ver krijgbaar is. Speciaal voor volwas senen die in het nieuwe seizoen een cursus willen gaan doen op het gebied van theater, dans of beel dende vakken is er begin septem ber open huis op de locatie Conin- ckstraat 58. Meer informatie over de cursussen is ook telefonisch te verkrijgen, tel. 033-4673473. De Kamer van Koophandel Gooi- en Eemland (KvK) gaat de ontwikkeling van de regio nale economie vaker en beter in beeld brengen. In september start ze de digitale peiling 'KvK Regiohartslag'. Een panel van zo'n 1200 ondernemers geeft elk kwartaal antwoord op vra gen over de actuele ontwikke lingen in hun bedrijf. Daarmee wil de kamer tegemoet komen aan de vraag in de regio naar meer actuele informatie over de regionale economie. Tot nu toe werd de conjunctuur één keer per jaar gepeild. De enquête is kort van opzet en werkt volgens een simpele opzet. De ondernemers in het panel ont vangen elk kwartaal per mail een uitnodiging van de Kamer van Koophandel om de enquête in te vullen. De enquête staat klaar op de website www.kvkregiodata.nl De vragen in de enquête meten de belangrijkste ontwikkelingen bin nen het bedrijf (investeringen, omzetontwikkeling, werkgelegen heid etc). Daarnaast wordt in elke enquête een actueel thema waar ondernemers mee te maken heb ben aan de orde gesteld. De resultaten worden voorgelegd aan het ondernemerspanel en aan deskundigen van o.a. de Universi teit van Utrecht. In een speciale netwerkbijeenkomst bespreken zij de resultaten met elkaar en gaan zij op zoek naar de verklaringen ach ter de cijfers. Kort na elke peiling wordt zo'n netwerkbijeenkomst door de KvK belegd. Alle deelne mers aan het ondernemerspanel worden voor de bijeenkomst uitge nodigd. De panelleden zijn ieder kwartaal als eerste op de hoogte van de ontwikkelingen in de regio nale economie. Zij krijgen de mo gelijkheid hun eigen resultaten te vergelijken met die van de branche en of sector waarin zij actief zijn. Wervingsactie De kamer heeft een grote wer vingsactie gestart voor deelnemers aan het Ondernemerspanel. Zij kunnen zich aanmelden via www.kvkregiodata.nl Op deze website is meer informatie over de KvK Regiohartslag te vinden. Om een representatief ondernemerspa nel op te bouwen, is het noodza kelijk dat bedrijven uit alle secto ren voldoende representatief aan wezig zijn in het panel. De aanloop naar de gildedag op 22 augustus loopt ge smeerd. De voorbereidingen voor het festijn, waaraan 3s korpsen deelnemen, zijn in vol le gang, laat het Groot Gae sbeeker Gilde weten. 'De Bra bantse Gildedag zal zeker een van de hoogtepunten zijn van de gildefeesten', aldus ouder man René Hal. Zaterdag waren meer dan tien ver tegenwoordigers van bestuur en commissies van de Kring van Schuttersgilden Land van Cuijck in Soest aanwezig om de organisatie door te nemen met het Soester gil de. De Brabanders spraken daarbij hun vertrouwen uit in de organisa toren van het gilde. Na 1979, 87 en *96 is het de vierde keer dat in Soest een Brabantse Gildedag wordt gehouden. Tijdens het Landjuweel in 1987 deden zelfs honderd gilden mee. De gilden zullen zich op diverse wijzen presenteren. Eerst tijdens de eucharistieviering in de gilde- tent, waarin mgr. GJ. de Korte, hulpbisschop van Utrecht, de cele brant zal zijn. Een speciaal samen gesteld koor van lokale parochies zingt onder meer de Deutsche Messe onder begeleiding van het I koperensemble van PVO. D Na de broodmaaltijd en het aan- 1 bieden van ere wijn door het ge- 1 meentebestuur van Soest start om 13:00 uur de optocht door de I KerkebuurL Dat zal, gezien de kle- ding en de vaandels, ongetwijfeld een kleurrijk schouwspel worden. De parade wordt afgesloten met een massale opmars op de Blaak, een vendelgroet en een slangende- filé met trommels, vendelen en 1 natuurlijk de koningen, de keizers 1 en de schutters. Aansluitend wor- den diverse wedstrijden gehouden en zijn er verschillende shows en demonstraties langs de eretribune, van onder meer PVO en enkele gilden. Ook in de tent is er op zondag 22 H augustus, vanaf 15:00 uur, een feestprogramma. Om 18:00 uur begint het concert van de Dutcb fl Boys. Deze band zet in Soest een I punt achter een lange carrière. Tot slot vindt om 19:00 uur de fl prijsuitreiking plaats. De speciaal I hiervoor door Noud Peters ver- ij vaardigde zilveren schilden worden dan overhandigd aan de verschil lende winnaars van de Brabantse Gildedag. Stichting Thuiszorg Eemland Bureau Soest: Burg. Grothestraat 74, 3761 CN Soest, 886036800, fax 6036888. Spreekuur maatschappelijk werk: - Soest: werkdagen van 9:00- 10:00 uur. Burg. Grothestraat 74, $6036800. - Soesterberg: van 9:30-10:30 uur, (alleen op woensdag) kerkelijk centrum. Gen. Winkelmanstraat 103, $0346-352606. - Soest-Zuid: woensdag 9:00- 11:00 uur, $6030014, Gezond heidscentrum de Bundeling, Schoutenkampweg 4. Buiten kantooruren kan men, voor uitsluitend telefonische hulp, bel len met de THD te Hilversum, $6245555. Zo nodig kan de THD één van de maatschappelijk werkers bereiken. - Christelijk maatschappelijk werk: donderdagmiddag 14:00- 15:00 uur, Burg. Grothestraat 74, $6036800. Sociale Dienstverlening gemeente Soest, afd. Maat schappelijk Werk Spreekuur maatschappelijk werk: - Werkdagen 8:30-10:00 uur, ge meentehuis, Raadhuisplein 1, 6094311, toestel 56. ELKE WEEK EEN JN DE BUS?, Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 POLITIE BESLECHTE VECHTPARTIJ. In de nacht van Zaterdag op Zon dag troffen politiemannen, in een perceel aan de Beukenlaan, 4 mannen en 2 vrouwen vechtend aan. Verschillende ruiten waren reeds gesneuveld, terwijl ook het meubilair sporen van de strijd te zien gaf. De vier mannen hadden in Amsterdam de bloemetjes bui ten gezet en wilden in Soest de fi nale van het feest houden. De ge moederen waren echter dusdanig verhit, dat voor één hunner het feest op het politiebureau eindig de. Deze man, welke militair bleek te zijn, werd Maandag aan de Kon. Marechaussee overgeleverd. HOE ZAT DAT? Zondag had op het 2e Heeserlaan tje een treffen plaats tussen een wielrijdster en 'n wandelaar, waar bij de wielrijdster tegen de grond sloeg. De dame verklaarde aan de politie, dat zijbij het passeren van de wandelaar, onverwacht een stomp kreeg, waardoor zij kwam te vallen. De heer had een andere le zing, n.1. dat de wielrijdster tegen hem was aangereden. De politie mag de zaak verder uitzoeken. SLAAGS MET ZIJN HOSPITA. De hospita van een jongeman kwam Zondag bij de politie aan gifte doen, dat haar dronken kost ganger haar te lijf was gegaan. Toen de politie ter plaatse kwam was de kostganger met onbekende bestemming vertrokken. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De Soesterbergse ouden van dagen trokken er Zaterdag, onder auspi ciën van de Oranje-vereniging, weer een dag op uit, ditmaal naar Volendam en Marken. Vele van onze oudjes waren daar nog nooit geweest en bovendien was voor hen de tocht daarheen over Hilver sum, Weesp en Amsterdam, reeds een niet alledaags genot. Langs Monnikendam werd naar Volendam gereden, waar de koffie werd gebruikt en het karakteristie ke vissersdorp werd bekeken. Daarna wachtte het bejaarde gezel- II schap nog een zeereisje van een I half uur naar Marken. Nadat hier eerst het lunchpakket H was aangesproken, werd vervol- I gens een rondgang door het gehe- 1 le dorp gemaakt, dat in zijn oude huizen, klederdracht en folklore I nog tot iedere bezoeker spreekt I De terugtocht ging langs de Vecht- I streek. In restaurant ,,'t Zwaantje', I waar, de goede gewoonte getrouw, H de gérant de deelnemers een con-1 sumptie aanbood, werd door de I dankbare oudjes afscheid geno-1 men.. Mijnheer de Redacteur, Ondergetekende verzoekt U een klein plaatje te willen reserveren in Uw blad en wel naar aanleiding van een herderlijk schrijven der Gereformeerde Kerk, opgenomen in de Soester Courant van Vrijdag L; j.i. Met evenveel verbazing als erger- nis las hij daarin een herderlijk schrijven, gericht aan die Gemeen- teleden, die hun kinderen open- \j baar of middelbaar onderwijs laten geven. Hij meent, dat we gelukkig in een vrij land wonen, waarin ieder de kinderen naar eigen goeddunken mag opvoeden. Waar er ook sprake is van de be wogenheid der christelijke liefde, daar vindt hij het wenselijk geen tweedracht te kweken. Deze is er buitendien tegenwoordig toch al veel te veel. De leerlingen der openbare school j kunnen overal ter catechisatie gaan 1 en behoeven dus het godsdiens! onderwijs niet te ontberen. Hij hoopt en verwacht dan ook, dat het schrijven tot resultaat mo- gen hebben: de Gemeenteleden danken U voor I de goede bedoeling, die intussen veel te ver gaat, doch wensen ech ter geen voorschrift waar en hoe wij onze kinderen willen opvoeden j en ter school laten gaan. U dankende voor de plaatsing van bovenstaand, hoogachtend. E. C. BARTSTRA roorbeschouwingen en na •prekingen, alsof het een t< isieprogramma betreft v den bij de dagverzorging Groot Engendaal alle wedsi den van het Nederlands el jeanalyseerd, geëvalueerd 'erbaal nog eens nagespeel Al voor de start van Euro 2 werd de ruimte voor de dagver ging aangekleed in oranje tin De stemming zit er dan ook v; de eerste aftrap in, zeker nu de jectie van Dick Advocaat 1 avond de halve finale tegen Pc gal speelt. Zelfs de fitgym w op (voetbal)muziek gedaan. Stillevens, landschappen, ren, bloemen, abstracte sc derijen en tekeningen. Var les en nog wat is momentee zien op de expositie in De I rinet. Werken van 55-plus; hangen daar aan de muur. Ze hebben deze gemaakt tiji de cursus schilderen en tek< voor ouderen, die in het afgelc jaar door de werkgroep Klaj van de SWOS was georganist De betrokkenen spreken van boeiend en afwisselend gel omdat er uiteenlopende teel ken zijn gebruikt. De een werkte met acryl, de a gebruikte houtskool, een d stak de pen in een potje met en ging aan de slag. Ook aqu len werden gemaakt tijdens d( sen, waarin tevens aandacht besteed aan het mengen van 1 ren. 'Tekenen en schilderen is voo len een uitstekend middel or een rustige manier uiting te g van creativiteit', zegt een van d ganisatoren van de cursus e expositie. 'Met weinig midc _kan men uitdrukking geven vnm.rabobankonIine.com Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland. Voor huishoudelijke verzorging, verzorging en begeleiding, verple ging, maatschappelijk werk en vrij- willigershulpverlening: $033- 4220500. Voor voedingsvoorlichting en dieetadvisering: $033-4600046. Voor het lenen van hulpmiddelen en verpleegartikelen (Uitleenservi ce) $033-4619191. Maaltijd voorziening A. Aanvragen thuisbezorging war me en vriesversmaaltijden SWOS $6023681; mutaties warme maal tijden doorgeven aan Molenschot, $6099666; mutaties vriesvers maaltijden aan SWOS 6023681. B. Restaurant voorziening in be jaardencentra: Gr. Engendaal, $6015251 Mariënburg, $6022044 Voor de restaurantvoorziening dient men 55 jaar of ouder te zijn. Minstens twee dagen van tevoren opgeven bij desbetreffende bejaar dencentrum. Zorgloket Eén telefonisch meldpunt voor alle zorgvragen, gemeentehuis, Raad huisplein 1, 13:00 - 16:00 uur, 6093155. Project Vereenzaming Ouderen Informatie bij de SWOS, 6023681 (vragen naar Margöt Bultink). Personenalarmering: Voor informatie en aanmelding, $6014114. b.g.g. secretariaat SWOS, $6023681. Sociaal-culturele activiteiten: In de ontmoetingscentra, en ande re locaties, bijv. bejaardengymnas-1 tiek, zwemmen, yoga, biljarten, ke gelen, bowling, tafeltennis, bad- j minton, fietsen, volksdansen, stijl- dansen, tekenen en schilderen, cur- sussen Engels en Frans, bridge, zangkoor, toneelclub enz. Algemene informatie: SWOS. Dalplein 6,3762 BP Soest. $6023681; Klaanvater, Wïardi Beckmanstraat 475, Soest, $6010607; De Klarinet. Klarinet 39, Soest. I $6023139; De Drie Eiken, Dorpsplein 18.1 Soesterberg, $0346-351402. Cliëntenraad Medezeggenschapsorgaan voor cliënten van de SWOS. Voorzitter 1 mevr. G. Broerze, $6022224; se cretaris mevr. H. Banki. Seniorenbus Informatie en opgaven: elke werkdag 09:00-16:00 uur, 6019190. Kortdurende noodhulp: Stichting Hulpdienst Soester berg, $0346-351940, b.g.g 351658 en 351346. Vereniging Groepsw onen Ouderen Soest (GOS) Secr.: A. Burgers-Schuring, Ko perwiek 56, 3766 AK Soest. Seniorenvoorlichting Voor 55+-ers met een beperkt in komen, die vragen hebben op hel gebied van de sociale voorzienig gen, subsidies, kwijtscheldingsre gelingen, of een gesprek willen. Alle werkdagen 9:00-12:00 uur. $6027997. Secretariaten Ouderenbonden ANBO-Soest: dhr. J. Schreuders- Veenbesstraat 630, 3765 Bi. $6016528. ANBO-Soesterberg: dhr. G. Dus- schooten, Plesmanstraat 39. Soesterberg, $0346-353338. Nieuwsgierig geworden? ste eiland in de Caribbeai Cuba was voor mij een belevenis, op het vliegvelc bus, bij de hotels, in restaurants en op straat, spelen bandjes en klinkt muziek. Een wandeling d hoofdstad Havana is bijl Marieke Hagen, Toerkoop

Soester Courant | 2004 | | pagina 8