'Tekenende kleuters hebben geen gum nodig' f als Gewonde bestuurder bekneld RTV Utrecht blijft zender voor informatie bij calamiteiten 'Sommigen proberen gewoon om 48 uur lang wakker te zijn' Honingbij: rood bij jubileum Ier. 7ACTUEEL I Huwelijk kostte leidster tweemaal haar baan KEURSRECHT informatie. 'Centrale beheer nodig voor solidariteit' Open Hof mogelijk in beroep [tegen Algemene Kerkenraad Man botst door onbekende oorzaak tegen boom Historisch Centrum krijgt financiële steun provincie 'Primeur' voor Soestdijk Bestemmingsplan voor het eerst te vinden op website Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS EXTRA BELONING Wallylan: walhalla voor liefhebber computerspelletjes Harrie Tolboom zilveren brandweerman PAGiNTyVOENSDAG 7 JULI 2004 7 juli 2004 SOESTER COURANT Trees van der Pal krijgt na 40 jaar onderwijs tijd voor andere zaken PAGINA 5 ELKE WEEK EEN IN DE BUS? ;ente Soest municatie I st 609 34 55 js2000@soest.nf .soest.nl 'Als kleuters tekenen, hebben ze geen gum nodig. Ze tekenen wat te voelen, dat is een van de leuk ste kanten van hen.' Een mooier ivoorbeeld om kleuters te type ren, is er niet volgens Trees van der Pal-Laaper. 'Ze zijn heer lijk, spontaan, ze zeggen wat ze joelen, je kunt met ze lachen en ze zijn heel eerlijk.' Ze zal haar herinneringen moeten koesteren, want na de grote va kantie keert ze niet terug op de Montessorischool, waar ze de laatste zestien jaar van haar veer tigjarige carrière werkte. Toch staat ze pal achter haar besluit om gebruik te maken van de prepen sioenregeling FPU. Deze zomer wordt ze 61 en nu is de tijd geko men voor andere dingen. KAPVERGUNNINGEN en met 1 juli agen voor een kapvergunning zijn enstraat 64 - 1 berk - 1 conifeer, 1 loofboom eiken an in hun belangen te worden ge- i/entuele vergunning kunnen dit ftelijk binnen 4 weken na deze be- ar maken bij de afdeling Wijkbe- astructuur van de gemeente Soest, O CA Soest, telefoonnummer 035- leze termijn van 4 weken liggen de jvergunningen ook ter inzage op de r, Groen en Infrastructuur in het t 'ERGUNNINGEN i met 1 juli 7 juli conifeer 1 wilg 16-1 populier /2a - 3 acacia's, 1 den oest verleende kapvergunning; hof - 1 acacia, 1 Juniperus 'aren tegen het genomen besluit eken na verzending van het besluit ngediend bij het college van burge- ders van de gemeente Soest, Post- Soest 'thouders maken op grond van arti- 'et voorkeursrecht gemeenten e gemeenteraad van Soest op 3 'an het bepaalde in artikel 8 Wvg jen die zijn gelegen ter weers- oortsestraat aan te wijzen als gron- ïlen 10 t/m 24, epassing zijn. ad ligt tezamen met het raadsvoor- 'ïorende bijlagen, trale kaart en een lijst met daarop elen, met ingang van 8 juli 2004 oos ter inzage in het gemeente- ïdhuisplein 1 te Soest, openirrgstij- .00 uur en 13.00 uur tot 17.00 uur. meenteraad treedt in werking een ie Staatscourant. 5 de aanwijzing, waartoe burge- ers ingevolge het bepaalde in arti- 13 april 2004 besloten hebben, termijn van acht weken besten- ne wet bestuursrecht kunnen be rende een termijn van zes weken lagtekening van deze bekendma- rift indienen bij de gemeenteraad '00, 3760 CA Soest, den een bezwaarschrift hebben tevens een verzoek om voorlopi- en bij de President van de Recht- r Bestuursrecht, Postbus 13023, Zowel in 1968 als '78 werd f Trees van der Pal ontslagen. Op een Hilversumse kleuter school, respectievelijk het Fa- tima Kleuterhuis aan de Eri- i caweg moest er gesneden wor den in het schoolteam. Beide keren werd ze geslachtofferd. Omdat ze getrouwd was. Dat ging zo in die dagen in het rooms-katholiek onderwijs. Er werd niet gekeken naar leeftijd, aantal dienstjaren of waarde voor de school. Nee, als iemand in deze 'vrouwenwereld' in het huwelijk was getreden, dan vloog die er uit. Na haar eerste ontslag vond juf Trees meteen een nieuwe baan in Harderwijk, twee jaar later nam ze een jaar pauze vanwege de geboorte van haar dochter. Ze pakte de draad op als hoofd aan de Ericaweg, maar na ze ven jaar viel haar hetzelfde lot ten deel als in Hilversum. Om dat niet werd voldaan aan de leerlingennorm moest er een leerkracht uit, en de gehuwde kleuterleidster moest vertrek ken. 'Iemand anders woonde samen, maar dat was niet be kend.' Ouders protesteerden, de bond adviseerde haar een juridische procedure te volgen, maar ze wilde niet ten koste van een collega haar gelijk halen. Uiteindelijk kwam ze er monde ling met het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Soest Soesterberg uit en kreeg ze een passende functie in het Kleuterhuis aan de St. There- siastraat. Van 1980 tot '85 was ze hoofd van kleuterschool Het Hummelhonk aan de Weegbreestraat, en daarna drie jaar adjunct van De Wiekslag, de toenmalige basisschool waar in de kleuterschool opging na de vernieuwing in het basison derwijs. In 1988 kwam Trees van der Pal terecht op de Montessorischool, en aan de Dalweg zou ze tot vorige week blijven. Toen ze zelf nog een kleuter was, filmde haar vader haar. Later was ze zelf ook vaak met een camera in de weer en de opnamen gaat ze allemaal op een dvd zetten. 'Ik wil meer tennissen en bridgen, ik hou van reizen, ik lees graag boeken, wil met vriendinnen op stap en heb nog veel meer te doen. Ik kan nu gaan en staan, waar ik wil. Maar ik zal het contact met de kinderen, de collega's en de ouders missen.' Liefde Haar liefde voor kleuters kan voor de buitenstaander het best tot uiting worden gebracht aan de hand van haar loopbaan. Toen in 1970 haar dochter werd geboren, stapte ze er een jaartje uit en in het seizoen 1988-'89 stond ze voor groep vijf. Maar verder was ze immer juf Trees voor aanvan kelijk de kleuterschool en later de groepen nul (kleuters die in de loop van een schooljaar binnen stromen), één en twee. 'De oudste kleuters, maar ook de leerlingen van groep drie trokken mij altijd het meest aan. In die pe riode kun je de kinderen het meest leren en het best met ze praten. Door de methode van de Montessorischool, waar ik het langst heb gewerkt, kon dat nog beter. Je geeft individueel les, je zit naast een kind en de anderen weten dan dat je niet gestoord kunt worden. Er wordt dan niet hard geschreeuwd of gerend.' Onrustiger Ondanks die discipline zijn kinde ren wel onrustiger geworden, hetgeen volgens Trees van der Pal het gevolg is van de maatschappij die veel hectischer is dan toen ze begin jaren zestig als kleuterleid ster in Hilversum aan de slag ging. 'De kinderen waren vroeger to taal anders. Ze konden beter luis teren en waren langer geconcen treerd. Maar ook waren ze minder mondig en durfden ze minder snel iets te zeggen.' Door de ontwikkelingen in de maatschappij is er veel veranderd, nog afgezien van het feit dat de groepen met gemiddeld 25 leer lingen aanzienlijk kleiner zijn dan in de periode dat in een lokaal 45 stoelen waren bezet. Daarnaast signaleert Trees van der Pal dat kinderen het drukker hebben, omdat ze lid zijn van al lerlei verenigingen. 'Soms wil een kind misschien wel met z'n vriendjes spelen, en dan moet het naar sport. In de onderbouw moeten tegenwoordig ook toet sen worden opgenomen. Dat vind ik gewoon jammer. Het is een momentopname. Maandag neem je een toets af, maar drie weken later weten ze het ant woord toch wel, omdat ze het spelenderwijs geleerd hebben. Het belangrijkste, en dat hoop ik echt, is dat het kind kind kan blij ven. Het moet tegenwoordig al zoveel.' Zorgen Trees van der Pal maakt zich ook zorgen als het gaat om de toena me van probleemkinderen op school, te meer daar er als gevolg van bezuinigingen steeds minder plaatsen op speciale scholen be schikbaar zijn. 'ADHD, dyslexie, je had het vroeger ook al, maar het heeft nu een naam gekregen. Dat is natuurlijk goed, maar de scholen moeten deze problemen nu in huis houden. De school krijgt daar geld voor, maar het kost veel extra tijd en energie. Pas als het echt niet gaat, kan het zijn dat een leerling naar een speciale school mag. Dan nog duurt het soms een half jaar, voordat er een plek vrij is. Ach, ik bekijk het van uit het schoolteam. Voor de leer kracht is het soms heel moeilijk, voor de leerling kan het een voor deel zijn om langer in een 'norma le' klas te zitten.' In veertig jaar maakte juf Trees zelf ook veel ontwikkelingen door. Tot op de laatste dag. 'Op de Montessorischool hebben we een heel leuk team. Dc jongste is 23, ik was de oudste met 60. Door de gemêleerde samenstelling krijg je een bepaalde sfeer en we leren allemaal van elkaar, zeer zeker.' Nooit heeft ze een dag beleefd, waarop ze dacht: nu moet ik weer naar school. De kleuters speelden daarin een belangrijke rol. 'Als je een verhaal vertelt of iets voor leest en je moet daarbij een ver drietig of blij gezicht trekken, dan zie je de kinderen ook zo kijken. Ze doen de mimiek helemaal na. Dat is zo mooi. Kinderen zijn vandaag anders, maar als je vraagt Welke ik het leukst vind, dan 2eg ik: het kind van nu. Je kunt veel meer met ze, ze weten veel meer. Als je vroeger zei dat België on der Nederland lag, gingen ze in de grond graven. Om naar België te gaan. Ze waren er nooit geweest, tegenwoordig weet een kind pre cies waar België ligt.' De discussie over de onderlinge solidariteit in de protestantse gemeenten in Soest is voorlopig nog niet beslist. De Algemene Kerkenraad zal dezer dagen een besluit nemen. Blijft deze bij het eerder ingenomen meerder heidsstandpunt, dan overweegt de kerkenraad van De Open Hof om in beroep te gaan bij een landelijke commissie. De kerkenraad van De Open Hof hoopt echter dat het zover niet I hoeft te komen als de Algemene Kerkenraad op zijn schreden te- I rugkeert en de zaak aanhoudt om 1 in alle rust nog eens nader te be- kijken. 1 Een beleidsadviescommissie bracht vorige maand een rapport uit met voorstellen om de verant woordelijkheid voor het kerkelijke I financiële beheer meer bij de af- j zonderlijke wijkgemeenten te leg gen. De meerderheid (Emmakerk, Oude Kerk en Wilhelminakerk) is I hiervoor, De Open Hof echter is tegen het opgeven van het cen- j trale beheer omdat dit de solida riteit te zeer zou aantasten. Tij- dens een druk bezochte gemeen tevergadering, eind juni, is de zaak ter discussie gesteld. Volgens Bert Groothuis, voorzit ter van de kerkenraad van De Open Hof, had deze avond een teleurstellend verloop. 'De Alge mene Kerkenraad wekte de indruk dat het een verplicht nummer was. Veel bleef in het vage. Onze twijfels of we met de voorstellen op de goede weg zijn, zijn niet weggenomen. Daarom hopen we dat de Algemene Kerkenraad zich alsnog zal willen beraden. Anders rest ons niets anders dan een be roepsprocedure. We willen beslist geen ruzie maken, we willen alleen duidelijkheid. En het kan in onze ogen geen kwaad als een derde partij de zaak eens bekijkt.' Als de Algemene Kerkenraad deze week voet bij stuk houdt, heeft De Open Hof een maand de tijd om beroep aan te tekenen. Volgens De Open Hof staat er veel op het spel: het opgeven van de solidariteit zou in het ergste geval kunnen léiden tot het uit eenvallen van de Protestantse Kerk in Soest. Voorzitter Bert Groothuis: 'Jammer genoeg leeft dit in de andere kerkenraden niet zo.' Hulpdiensten rukten woensdagavond rond half elf uit naar de Biltseweg. Daar was een automobilist uit Utrecht door onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De 53-jarige man kwam bekneld te zitten en moest worden bevrijd, door onder anderen medewerkers van een mobiel medisch team. Nadat deze operatie was geslaagd, werd het slachtoffer per ambulance naar het UMC vervoerd. Volgens de politie was hij zwaar gewond, maar van welke aard het letsel is, werd niet bekend gemaakt. Foto: Brandweer Afgelopen maandag klonken rond het middaguur in Soest j weer de alarmsirenes. Tegelij kertijd met deze oefening werd in de Domstad een nieuw conve- nant ondertekend tussen RTV Utrecht, de provincie Utrecht en al haar gemeenten. De regionale omroep blijft in ge- I val van calamiteiten de zender voor belangrijke informatie van de overheden, zo is overeengeko- 1 men. Het convenant biedt de bur gemeesters als opperbevelhebber tijdens rampsituaties dc mogelijk heid om RTV Utrecht in te scha kelen als 'doorgeefluik' van infor matie naar de burgers. In uitzon derlijke gevallen kan ook de Commissaris van de Koningin hiervan gebruik maken. De inschakeling van de calamitei tenzender verliep in het recente verleden niet vlekkeloos. Voor beelden daarvan zijn het geval van de lekkende wagon op het spoor- emplacement in Amersfoort in 2002 en vorig jaar bij de dijkver- schuiving in Wilnis. Daarom zijn nieuwe afspraken gemaakt, in overleg met verder de brandweer, de politie en de ge neeskundige hulpverlening. Vol gens de gemeenten en de provin cie is dc kans nu aanzienlijk klei ner dat het bij een volgende cala miteit weer niet goed verloopt. De persvrijheid is in Nederland gegarandeerd en de omroep zal altijd haar journalistieke taak blij ven vervullen, maar dat neemt niet weg dat de (regionale) omroep(en) een belangrijke scha kel kunnen vormen als het erom gaat de burgers te informeren over calamiteiten en de te volgen procedures. Burgemeester Koos Janssen en zijn collega's ondertekenden maandag het nieuwe convenant. Namens de provincie deed CdK mr. Boele Staal hetzelfde, evenals voorzitter mr. B. Geersing van RTV Utrecht. Omdat het convenant qua opzet en inhoud vernieuwend is, wordt het binnenkort aangeboden aan de landelijke commissie voor ver betering van calamiteitenzenders. Deze staat onder leiding van drs. H. Koetje, burgemeester van de gemeente Twenterand. Voor het eerst in de geschiedenis van Soest kan een concept van een bestemmingsplan via inter net worden bekeken. Deze pri meur is weggelegd voor het plan 'Soestdijk 2005'. Alle plank- aarten en voorschriften zijn te vinden op de website van de ge meente. Hiervoor surft men naar www.soest.nl en klikt vervolgens op de rubriek 'bouwen en wonen'. Het ontwerp bestemmingsplan ligt uiteraard ook gewoon ter in zage bij de balie van de afdeling bouwzaken in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. De inspraakprocedure van het be stemmingsplan 'Soestdijk 2005' is reeds gestart. In het gemeentehuis werd 27 april een inspraakavond gehouden en tot 1 augustus be staat de mogelijkheid voor bur gers van Soest om hun reactie ge ven. Dat kan nu dus ook via de website van Soest, waarop een reactieformulier is geplaatst. Een mening geven of bezwaar uiten per brief kan ook. De reacties die nen voor 1 augustus te zijn inge diend bij de gemeente. Daarna worden de reacties ver werkt door ambtenaren die een advies aan burgemeester en wet houders zullen voorleggen. Dit college legt het plan op zijn beurt voor aan de raadscommissie ruim telijke ordening, verkeer en milieu. In haar vergadering kunnen bur gers desgewenst ook mondeling hun mening uiten. Uiteindelijk zal de gemeenteraad het bestem mingsplan voor Soestdijk vast stellen. Het streven is dat dit in mei volgend jaar gebeurt. Soest staat voor de keuze: of ne gen ton euro investeren in haar eigen archiefruimte of de stuk ken van twintig jaar en ouder laten opslaan in Amersfoort. Dat laatste komt een stap dich terbij, nu Amersfoort van de provincie financiële steun krijgt voor de realisatie van een Regio naal Historisch Centrum (RHC). Utrecht heeft vorige week 500 duizend euro toegezegd voor de uitbreiding van het Eemcentrum in de keistad, waar verschillende gemeenten hun archieven al be waren. De kosten van de uit bouw en inrichting worden ge schat op 3,5 tot 4 miljoen euro. De provincie geeft niet zomaar geld aan de RHC's. Ze is tot de conclusie gekomen, dat steeds meer mensen belangstelling tonen voor informatie uit het verleden en dat de historische bronnen daarom optimaal toegankelijk ge maakt moeten worden. Daar naast heeft de Provinciale Ar chiefinspectie vastgesteld dat in de meeste gemeenten de archief ruimten niet aan alle eisen vol doen. De beste oplossing is, aldus de provincie, om alle archieven onder één dak te brengen en een RHC biedt wat dat betreft uitkomst. De provincie streeft naar vijf centra in de provincie, waaronder dus één in Amersfoort. De besluitvorming ligt bij de gemeentebesturen, en gedeputeerde staten hopen dat zij voortvarend te werk zullen gaan. Dan zou volgend jaar met de bouw kunnen worden begon nen, in Amersfoort, maar ook in Breukelen. De kans is niet gering dat ook Soest zal participeren in het Amersfoortse- RHC. Want ook Soest is te verstaan gegeven, dat er het een en ander ontbreekt aan de kwaliteitszorg van haar archief kelder. Vooral de klimatologische omstandigheden in het dertien jaar oude gemeentehuis aan het Raadhuisplein zijn niet goed voor de gevoelige stukken. Om praktische redenen wil Soest de archieven van de afgelopen twintig jaar het liefst in eigen huis houden. Ambtenaren moeten daar zo regelmatig induiken, dat het geen doen is om daarvoor straks elke keer naar Amersfoort te pendelen. Soest zal dan wel cir ca 260 duizend euro moeten in vesteren om de ruimte voor het 'jonge archief aan te passen aan de voorschriften. Soest heeft vooralsnog ontheffing gekregen om het archief onder de huidige omstandigheden te bewa ren, maar moet binnen ongeveer een jaar de knoop doorhakken: zelf investeren in een beter ar chiefbeheer of overbrenging naar het RHC. Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035)6014152 voor woensdagmiddag Aanmelden: tel. 6014152 Alle groepen werkten mee aan scheid werd genomen van juf weg een informele receptie het theater, waarmee woensdag af- Trees. Daarna volgde aan de Dal- Foto: Herman van Dam Ongeveer honderd liefhebbers van computerspelletjes komen vrijdag 9 juli naar sporthal Beukendal. Daar kunnen ze vanaf 17:00 uur tot zondag middag vijf uur, eventueel onaf gebroken, hun hobby uitoefenen tijdens Wallylan 4. 'We richten een hoek in waar mensen kunnen slapen, maar er zijn deelnemers die proberen om de volle 48 uur wakker te blijven', zegt organisator Jurriën Bloemen uit Soest. Er komt in de hal te vens een hoek, waar films worden vertoond en er staan extra com puters opgesteld, al blijft het de bedoeling dat de deelnemers hun eigen pc meenemen. 'En verder hebben we nog wat verrassingen in petto', zegt Bloemen. Dankzij de Rabobank kan er weer een straalverbinding worden ge realiseerd, zodat de deelnemers straks individueel of in teamver band via een Local Area Network (LAN) tegen elkaar kunnen uit komen. Op dit moment zijn Un- real Tournament 2004, RTCW Enemy Territory en Counter Stri kes de meest populaire spelletjes, maar ook andere zullen aan bod komen. Net als vorig jaar heeft Wallylan de medewerking gekregen van dc gemeente Soest. Die stelde de hal kosteloos ter beschikking en zorgt ervoor dat er vanaf over morgen voldoende tafels en stoelen staan. Vorig jaar reageerden Bloemen en Jeroen van Dijk uit Soest meteen, toen de gemeente jonge ren uitdaagde om zelf activiteiten te ontplooien. Binnen de kortste keren was een zogenoemd Local Area Network (LAN) opgezet. Na twee kleinere versies in Baarn, groeide de derde editie in Soest uit tot een 'topevenement' met 75 deelnemers. 'Als het aan ons ligt, wordt dit een jaarlijks terugkerende happe ning', zei Bloemen destijds na af loop. Ditmaal zijn de zaken nog grootser aangepakt. Dat Wallylan voorziet in een behoefte wordt wel duidelijk uit het aantal aan meldingen. Een week voor de start stond de teller reeds op 99, van wie er ruim zestig hebben be taald. De anderen besluiten wel licht pas op het laatste moment of ze komen en zullen dan in Beukendal betalen. Wie zich nu opgeeft en de betaling in orde maakt, is echter verzekerd van deelname. De inschrijving sluit bij honderd deelnemers. Opgeven kan via de website www.wallvlan.waldheim.nl GEVRAAGD VASTE BEZORGERS in Soest voor de SOESTER^COURANT Aanmelden: tel. 6014152 In tegenstelling tot 's morgens vroeg toen hem in alle rust een ontbijt werd aangeboden door de vaste medewerkers, was er vorige week donderdagavond op de Honingbij aanzienlijk meer lawaai dan -zelfs in een zwerm de gelijknamige diertjes produ ceren. Het werd veroorzaakt door nage noeg het complete (en loeiende!) wagenpark van de vrijwillige brandweer, bemand door vrijwilli gers die de jubilerende postcom- mandant Soest en hoofd preven tie, hoofdbrandmeester eerste klas Harrie Tolboom, in het zon netje kwamen zetten. De aanlei ding was zijn 25-jarig jubileum in dienst van de gemeentelijk brand weer. Voor de eerste felicitaties waren, naast de vaste medewerkers, bur gemeester Koos Janssen, ge meentesecretaris Loes Bakker en commandant Ron Lettinga al vroeg uit de veren. Om zeven uur belden ze aan bij de Tolboom's, die ze verrasten met een taart en een ontbijt. Daarbij werden herin neringen opgehaald aan de loop baan van de jubilaris, 's Avonds kreeg hij de vereniging en het korps op bezoek. Voorzitter Mar tin Onwezen bood als eerste van een lange rij gelukwensen aan, die hij onderstreepte door het aanbieden van een taart. 'Virus' Tolboom kwam op 1 juli 1979 als aspirant bij de brandweer. Voor die tijd was hij 'met het brand weervirus geïnfecteerd' doordat bij zijn werkgever, firma Schoe- maker, een aantal van zijn collega's brandweervrijwilligers was. Op een gegeven moment meldde ook hij zich aan bij dc toenmalige commandant Joop Groart. Wat zijn eerste officiële uitruk was, weet hij niet meer doordat hij voor die tijd al meer dan eens na een alarmmelding met zijn colle ga's mee was geweest. In 1982 kreeg hij de gelegenheid om van zijn hobby zijn beroep te maken, al bleef hij vrijwilliger bij brandweer Soest na zijn overstap naar de bedrijfsbrandweer van (toen nog) de NOS. Daar kreeg hij als brandwacht de tijd om te studeren en bij brandweer Soest de mogelijkheden om opleidin gen te volgen voor een officiers rang. Samen met Jan Udo, de huidige postcommandant Soesterberg, was hij de eerste op geleide officier bij de Soester brandweer. Hij veranderde een paar keer van werkkring, waarbij hij onder meer als instructeur en als adviseur brandveiligheid actief was. In die laatste functie kwam hij bedrijfs matig in contact met gemeenten, en ook met Soest. In 1999 ging de toenmalige preventie-officier in Soest weg en kreeg Tolboom het aanbod om diens plaats in te ne men en kwam hij in dienst van het korps waar hij ooit als aspi rant was begonnen. 'Knokken' Hij heeft in de loop der jaren tal loze branden meegemaakt. Het meest zijn hem bijgebleven 'de branden waar je echt hebt moeten knokken', zoals de zolderbrand in het toenmalige Van Arkel Insti tuut aan de Hellingwcg toen hij net bevelvoerder was; bij Chemco ('mijn eerste echt grote brand'), De Paardenkamp, Procar, en meer recent ASI. Daarnaast herinnert hij zich enke le hulpverleningen, meestal bij ernstige verkeersongelukken, met de Birkstraat en de Soesterberg- sestraat als uitschieters. Aan de vooravond van zijn jubileumdag was hij als officier betrokken bij de bevrijding van een automobilist die op de Biltseweg tegen een boom was gereden. Er is in de afgelopen 25 jaar zo veel veranderd bij de brandweer dat er bijna geen vergelijking meer is te maken met Tolboom's begin tijd. Toen bestond het brandweer- werk bijna alleen uit het bestrijden van brand. Nu is preventie een van de belangrijkste taken, en de voorbereiding op inzet bij calami teiten. Grote veranderingen zijn ook het strikt voldoen aan de lei draad oefenen, de centrale uitruk en de invoering van het ploegen- systecm, waarmee ook Soest zich aansluit bij landelijk geldende normen. Al die veranderingen nemen niet weg dat het volgens Tolboom nog steeds leuk is bij de brandweer. Dat anderen dat ook vinden, be wezen ze donderdag toen ze hem op hun vrije avond spontaan in het zonnetje kwamen zetten! Foto Brandweer Soest Burgemeester Koos Janssen (midden) feliciteert in gezelschap van onder anderen commandant Ron Lettinga en postcommandant Soesterberg Jan Udo (beiden links) brandweerjubilaris Harrie Tolboom.

Soester Courant | 2004 | | pagina 5