:/wsöjsT i na NTJES tweede T-shirt of Topje NU Verdwenen Soest ifé Klinkhamer Soest 50 jaar geleden Smikkelen onder oude foto's .omaar zin in een feestje? bestuursrecht bij provincie begravenkind jarig huwelijk _PAGINa7WQENSDAG 7 JULI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 Museum Oud Soest ffi® Historische Jj Vereniging Soest Alleen achter een goede naam staat NVM. NVM I SCHRAVEMADE B.V. Een nieuwbouwwoning kopen? Verleden actueel in pannenkoekenboerderij De Smickel AUTOSCHADE KOMT GEGARANDEERD WEER GOED! PROFILZ AUTOSCHADE STALE NHOEF S O ES T Iets meer bezwaren over vlindermonument i i voor naamloos Tentoonstelling in fysiocentrum Beenwond vrouw door val met fiets SOESTEIïScöURAMT -/fj,v 14 juÜ 2004 Tfico en oma Rietje rt Steen-HiCfiorst harte gefeliciteerd met juffie 5 Hagen en Roèin en Ofivier .a van Stem Tftomas en Maarten eserveer de hele avond ïw eigen bruin café en odig al uw vrienden en cennissen uit voor een onvergetelijk feest. 'iverse arrangementen beschikbaar. Orinrnool Amsterdams café uit de jaren '50. esterbergsestraat 188 Soest 03S 603 60 10 hoonhorst Speenkruidstraat 65 3765 AB Soest Telefoon 06 53 89 60 90 Fax/Tel. 035 60 137 32 loolwerk Bel Tra- ONING n best. kei met slaagt. IERBA- /oor in persen goed! ken en or ver- gega- op de el dui- nail of voor 17962, joed.nl, 5t een raad), ietveld nhoff- 035- tijden: 10.00- 'I zat. aak. odig? >ude? WH- 3443. PIANOLES, keyboardles. Op privéles krijgt u alle aandacht en leert u snel en degelijk een toetsinstrument bespelen Gratis proefles! Ook thuis les! U krijgt les van een ervaren, enthousiaste, gediplomeerde muziekleraar. Bel Peter Loef tel. 035-6027330. Infoavond HERBALIFE, alles over Afslanken&Vitaliteit 1 juli 20.00 uur. Talmalaan 29 Soest 035-6035345. Komt u ook? Van de Groep PIANO'S, vleugels. Mooie collectie piano's, stemmen, transport, huur met recht van koop. Bel voor bezoek showroom: 06- 51244964/033-2984376 Bunschoten, www.piano- groep.nJ Hoe we aan de foto's die we in "Terdwenen en Hervonden Soest Afdrukken, komen is soms een jerhaal op zich. Ook de twee fo to's van vandaag hebben een kleine geschiedenis. We stonden zaterdag 12 juni jl. in de kerktuin van de Oude Kerk laar om de Historische Optocht af dat mooie punt te fotogra feren. Om een goed plekje te be- ichtigen, wrong ik mij tussen 'ee mensen. Omdat we nog wat joesten wachten voor de stoet inuit de Peter van de Breemer- reg naderde, maakte ik een ■aatje met de twee heren. De 'ee mannen bleken twee broers |e zijn. Op mijn vraag bent u ook testers, zeiden ze dat ze dat in- rdaad waren, geboren Soesters llfs. >m te controleren informeerde ik ns naar hun naam. Als je Hil- [orst, Van de Breemer of van 't ooster heet, weet je zeker dat je iet Soesters te maken hebt. Maar jij stelden zich voor met de naam 'orp. Bij de naam Worp gaat bij ij meteen een lichtje branden, 'och niet familie Van de Worp die de 150 psalmen en enige Gezan- ;en voor harmonium en orgel leeft getoonzet, en er evenzoveel oor- en na- als tussenspelen ■oor het kerkorgel heeft gecom- toneerd? de nabijheid van menige orgel tank vind je ook heden nog, 'ooral in de wat zware reforma- :orische kerken, het psalmenboek •an J. Worp. Ik vroeg de heren of [ik eens langs kon komen voor een •raatje en wellicht een foto. En :o zaten we een paar weken later ;ezellig te praten in het huis van le twee boers aan de Molenstraat, 'e Worp van het Psalmenboek as inderdaad een verre oom, laar de Soester Worp, vader van le twee boers, had indertijd foto- itelier Actief aan de Van Weede- itraat 9b. Eigenlijk, zo bleek, was 'ader meer filmoperateur dan fo- :ograaf. Filmoperateur verbon- len aan een bioscoop waren de oofdinkomsten van het gezin, 'ader had de stomme film nog leegemaakt, vertelde de oudste iroer trots. En daarna een tijd wmv.rabobankonline.com st in de Soester Courant I Woningruil Diversen Handel 6,96 8,62 10,29 11,95 13,62 15,29 16,95 18,62 20,28 21,95 23,62 25,28 26,95 Courant, int te worden betaald, tnsdag incl. BTW van film en geluid, waarbij het ge luid via een grammofoonplaat meeliep. Hoorde je het geluid niet synchroon lopen aan het film beeld dan moest vader een ruk aan de plaat geven om geluid en film weer gelijk te krijgen. Vak manschap en veel kunst en vlieg werk in de projectiekamer van de bioscoop. Later werd het beter en liep het geluid via een geluidstrip die aan de film was geplakt door de projector. Naarmate de projectoren in de bioscoop verbeterden, kreeg vader minder werk te doen. Het zoontje van de baas kon op een gegeven moment ook makkelijk dit werk aan en zo raakte vader in de cri sisjaren weer eens werkeloos. In 1940 werd de heer Worp ge vraagd voor een bijzondere klus. In het Utrechtsche Nieuwsblad verscheen hierover de volgende foto met onderschrift: 'De VW te Utrecht heeft naar een ontwerp van ir. S. van Ra- venstein een reclamewagen laten vervaardigen welke alom in ons land propaganda voor de schoon heid van de provincie Utrecht zal gaan maken. De wagen is thans gereed en klaar voor vertrek. In den wagen de leider van de pro- paganda-afdeeling, de heer Worp uit Soest. Maandag zal de tocht door het land beginnen, waarbij in de eerste plaats Rotterdam, Den Haag en Amsterdam worden be zocht, waarna het Noorden een beurt zal krijgen. Onderweg zal propagandamateriaal worden ver spreid terwijl de wagen voorts een VW-film meevoert, welke in ver schillende plaatsen zal worden vertoond.' Na de VW-toernee door Neder land kreeg vader Worp emplooi als filmoperateur bij de bioscoop in Baarn, zo begrijpen we. Worp De Canadese bevrijders met op hun Bedfort Q.L. de gebroeders Worp en links moeder Worp. Wie weet wie de andere personen zijn? kreeg een 'Ausweis' en hij kon 's avonds na het werk in spertijd rustig van Baarn naar Soest fiet sen. In de bioscoop kwamen veel Duitse soldaten. Zo sukkelde de familie, vader, moeder en twee kinderen de oorlog door. Nadeel van dit werk was dat vader regel matig met vlooien thuiskwam. Dikke vette soldatenvlooien die in de pluche van de bioscoop za ten te wachten op elk warm lichaam De bevrijding kwam voor de fami lie als een geschenk. Vader had kennelijk nog een oud filmpje in zijn fototoestel en daarmee maak te hij aan de Biltseweg in de om geving van het paleis een foto van onze Canadese bevrijders met hun grote Bedfort Q.L. met op de motorkap de gebroeders Worp en helemaal links moeder Worp met de hand aan de kinderwagen. De andere mensen op de foto zijn onbekend, maar we zouden het graag willen weten wie het zijn, tel. 6012158. Na de bevrijding is het gezin Worp verhuisd naar Amsterdam. De gebroeders zijn daar opgegroeid. Ze zijn onge trouwd en altijd onafscheidelijk bij elkaar gebleven. Omdat het geen stadsmensen zijn, zijn ze la ter via een omweg toch weer in het landelijke Soest komen wo nen. In het fotoalbum komen we nog een fotootje tegen van de sloop van hun geboortehuis aan de Van Weedestraat 9b. Op 17 maart 1989 ging de beuk erin en vier dagen later lag het pand tegen de vlakte. Er kwam nieuwbouw daar waar nu het Kruidvat is ge vestigd. tandtechnisch laboratorium Voor al uw reparaties en adviezen. Ook voor ziekenfondsverzekerden. CE gecertificeerd. Torenstraat 13 - Soest - Telefoon 035 - 602 02 49 Vanaf vandaag hanteren wij de volgende hypotheekrente voor alle nieuwbouwwoningen; Rente 1 jaar vast en toch flexibel vanaf 2,90% Loop bij ons binnen voor voorwaarden en de overige scherpe tarieven. Dit tarief geldt tot wederopzegging. De rentebetaling is maandelijks en achteraf. Een nieuwbouwwoning: kopen wordt nu nog eenvoudiger met het Rabobank Nieüwbouwpakket. Hiermee regelt u in één keer al uw woningzaken. Van de perfecte hypotheek tot en met precies de juiste verzekeringen. Bovendien bieden wij u een gratis lidmaatschap van de Vereniging Eigen Huis aan. Geen tijd te verliezen dus. Maak nu een afspraak met uw hypotheekadviseur van de Rabobank Soest Baarn Eemnes of bel (035) 6096319. Vraag naar de voorwaarden Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank Uit de Soester Courant van Vrijdag 9 juli 1954 OUDEN VAN DAGEN VAN OOSTERLAND IN SOEST Woensdagmorgen werd een 40- tal Ouden van dagen uit het door Soest geadopteerde Oosterland door onze burgemeester een wel kom toegeroepen in het restau rant van het Natuurbad. De door de Oosterlandse Oranjevereni ging jaarlijks georganiseerde ouden van dagentocht, had dit maal Soest en omgeving tot reis doel, vooral omdat er sinds de Watersnood vriendschappelijke banden tussen Soest en Ooster land zijn ontstaan. De ouden van dagen werden begeleid door de Burgemeester van Oosterland, de heer M. Laurense, de gemeente ontvanger, de heer J.M. de Waal, alsmede door het bestuur van de Oranje-vereniging te Oosterland en te half zeven uur des morgens was de autobus met dit gezel schap uit Oosterland gestart. "Vrienden van Oosterland", zei onze Burgemeester tot het gezel schap in zijn welkomstwoord, waarin hij de Watersnood, de evacuatie, het verblijf in Soest en de talrijke bezoeken van Soest aan Oosterland releveerde. Spr. deelde mede, dat de Soester winkeliers, die hun getroffen col lega's in Oosterland hielpen, ook deze dag in materieel opzicht hadden verzorgd, een daad, die, zoals de Burgemeester zei, voort vloeide uit de adoptie. Het ver heugde spr., dat z'n Oosterlandse collega was meegekomen en het bewees, dat de heer Laurense 'n warm hart voor al zijn ingezetenen heeft. De heer Laurense dankte voor dit hartelijk welkom en zei, dat de Oosterlandse ouden van dagen de verre reis gaarne er voor over hadden om te genieten van Soest en omgeving. Hij dankte het ge meentebestuur en de heer H. van Hal, alsmede de winkeliers voor de verzorging van deze dag en zei, dat Oosterland de meest aange name herinnering bezit aan de hulp van de Soester middenstand. Vanaf het Natuurbad werd naar Soesterberg gereden, waar op korte afstand het landen en stij gen van de vliegtuigen werd gade geslagen. SCHOOL-SPORTDAG Dinsdag werd door 16 scholen met ca. 800 leerlingen deelgeno men aan de schoolsportdag, wel ke op het S.E.C.-terrein werd ge organiseerd door de Commissie voor de lichamelijke opvoeding op de Soester scholen. Des morgens legden de leerlingen van de v.g.l.o.- en Ulo-scholen vaardig-heidsproeven af, terwijl de leerlingen van de lagere scho len vanaf de Sparrenlaan een wandeling van 2Vi uur door de bossen maakten. Des middags waren de leerlingen van de v.g.l.o- en Uloscholen aan de wandeling en moesten de leer lingen van de lagere scholen vaar- digheidsproeven afleggen. Regenbuien waren oorzaak, dat het programma enige keren moest worden onderbroken, doch aan het enthousiasme van de jeugd en de onderwijskrachten deed dit geen afbreuk. Een voetbalwedstrijd tussen de leerkrachten van verschillende scholen kreeg een jeugdig publiek, dat met genoegen deze wedstrijd beleefde. De dag, die geopend werd door de Burgemeester, werd gesloten met een woord van de heer L.L.J. Heugen, consulent lichamelijke opvoeding te Hilver-sum, die de gemaakte resultaten bekend maakte en dank bracht aan ge meentebestuur, schoolbesturen en onderwijskrachten, in het bij zonder aan de heer R. de Jager, die de leiding van deze dag had. Een bruiloft van rond 1900 wordt dunnetjes overgedaan in De Smickel, waar de stoomtrein Bello en de paardentram juist een halt maken. Een van de oudste dorsmachines ziet er in eens als nieuw uit en je zou den ken dat De Windhond alweer is herbouwd. In meer dan één op zicht wordt het verleden nieuw leven ingeblazen in de ruim tweehonderd jaar oude boerde rij aan de Lange Brinkweg. Met een tentoonstelling van on geveer veertig oude foto's en prentkaarten spelen Maya en Alex Meijer van de pannenkoe kenboerderij in op Soest 975 jaar. Het zijn kopieën van afbeeldin gen uit de rijke verzameling van de amateur-historicus Hans Kruiswijk. De Soester bracht broer en zus Meijer vorig jaar op het idee om in het eeuwenoude pand aan te haken bij de jubileumfesti viteiten. Na een selectie ging Alex zelf met een vriend aan de slag om de fo to's een 'eigen' gezicht te geven. 'We zijn er vanaf december mee bezig geweest, want ik wilde niet half werk doen. De drukproeven heb ik verschillende keren terug gestuurd, net zo lang totdat ik helemaal tevreden was. De foto's moeten ook in het interieur pas sen.' De uitvergrote foto's zijn voorzien van een bruine tint en geprint op canvas. 'Grijze en zwartwit foto's zien er op wit papier zo kil uit, ze ker als er lampen op schijnen. Daarom hebben we ze een warme kleur gegeven en met canvas be reik je een levendiger effect.' Geboren In donkerbruine, houten lijsten hangen de foto's in het achterste deel van de pannenkoekenboer derij. 'Vroeger was dit onze woonkamer. Hier zijn wij geboren', vertelt Maya Meijer en wijst op de hoek waar het buurtspoor tussen Baarn en Den Dolder aan de muur hangt. Ze herinnert zich hoe zij en haar broer in hun kindertijd, op blote voeten over het gestrooi de zand, liepen te donderstenen in het restaurant en de medewer kers van hun werk hielden. Dat is nu wel anders, want sinds 2001 runnen Maya en Alex zelf De Smickel. 'Onder elke foto hebben we een korte uitleg gezet, zodat de gasten geen vragen gaan stel len aan onze medewerkers', wijst Alex op het feit dat het bedie nend personeel onmogelijk over het verleden kan gaan vertellen. Er zijn meer herinneringen die vrijdagmiddag tijdens de opening van de expositie komen boven drijven. Mevrouw Blom, die er woonde voordat Ton Meijer de boerderij begin jaren zeventig kocht, is van de partij, net als de tante van een vroegere oppas vart het tweetal. Andere aanwezigert beginnen spontaan het verleden; naar boven te halen bij het zien- van de vergezichten op onder meer de Kerkenbuurt en de Petrui en Pauluskerk, en praten -ondec het genot van een glaasje uit eeir kruukje Melm- over wie er des tijds woonden, wat er stond of nog niet was. De doeken leveren! voldoende gespreksstof op. Het is de bedoeling dat de ten-; toonstelling een permanent ka-J rakter krijgt en Alex is van plan om ieder jaar een deel van dé boeiende collectie te vervangen^ voor nieuwe, oude afbeeldingen van hoofdzakelijk verdwenen stukjes Soest. Want wie nu over!' de Soesterbergsestraat rijdt, zal zich moeilijk kunnen voorsteller* dat deze in 1853 aangelegde ver binding met Soesterberg destijds niet meer dan een smalle weg van j klinkertjes was. Kortom, smikke-! len en smullen met een knipoog naar het verleden en natuurlijk met een goedkeurende blik van; Jan Muis voor zijn spreukenhuis-: je. Alex en Maya Meijer luisteren, aandachtig naar de uitleg die Hans Kruiswijk geeft bij een van de oude i afbeeldingen van de tentoonstelling in De Smickel. Foto: Soester Courant-! stalenhoef als één aanspreekpunt voor alle verzekeringen en schade-afwikkelingen. Nieuweweg 97 - Soest Telefoon 035 - 58 804 72 Openingstijden dinsdag t/m vrijdag vervangende auto direkt inzetbaar. 3 GARANTIEBEDRIJF veilig en vakkundig autoschadeherstel, met 4 volle jaren schriftelijke Focwa t o p/ h e garantie. br- R S T E L REPARATEUR erkende autoschade- V nieuwste technieken spotrepair/ uitdeuken zonder spuiten. Ind. terr. Nieuwegracht 29 3763 LP Soest Tel. (035) 602 27 44 Fax (035) 602 74 56 Gedeputeerde Staten van Utrecht (GS) hebben vorig jaar tachtig bezwaarschriften ont vangen in het kader van de alge mene wet bestuursrecht. Het jaar daarvoor waren het er ze ventig. Veertig procent van de bezwaren werden niet binnen de daarvoor geldende termijnen afgedaan. Dit blijkt uit een jaarverslag 2003. De behandeling van bezwaarschriften vindt niet langer verscholen in de provinciale organisatie plaats, maar heeft een duidelijk gemar keerde plaats gekregen. In de provincie functioneren zes ad viescommissies, ieder onder lei ding van een externe, onafhanke lijke voorzitter. Deze commissies adviseren het college Het jaarverslag meldt ook dat de klachten blijk geven van weinig in levingsvermogen in wat voor de burger belangrijk is. De burger heeft recht op duidelijke taal, al dus een verbeterpunt uit het ver- Op de Nieuwe Algemene Be graafplaats aan de Wijkamplaan in Baarn wordt zaterdag 10 juli een vlindermonument onthuld. Het komt er te staan voor kinde ren die vroeger naamloos zijn be graven. De ouders hebben nu de mogelijkheid om bij het monu-, ment hun overleden kind(eren) te herdenken. De initiatiefnemers en betrokke nen komen zaterdag om 9:30 uur - bijeen op de begraafplaats in. Baarn. De onthulling vindt drie,,! kwartier later plaats. In fysiocentrum Veenstreek aan de Ereprijsstraat zijn aquarellen van Corry Petersen en Bic Aart te zien, alsmede tekeningen van Jaap Sprink. De laatste gebruikte BIC balpennen met zwarte inkt. Het is een idee van de dames Hoogendoorn en Deen, beiden fysiotherapeut, om hun patiënten tijdens de behandelingen een blik te gunnen op deze kunstwerken. 'Dan hoeven ze niet te kijken naar kale muren of voorstellingen van skeletten.' Voor andere belangstellenden is de tentoonstelling in Veenstreek op werkdagen te zien tussen 12:30 en 13:00 uur, of na telefo nische afspraak, tel. 6011525. Om te kunnen worden behandeld aan een beenwond is een vrouw vorige week per ambulance van Soesterberg naar Meander, locatie Lichtenberg, vervoerd. De Nijker- kerveense liep het letsel op tij dens een fietsrit. Ze reed dinsdag middag over de Rademakerstraat en pakte een bidon om een slok te nemen. Op dat moment stuurde ze ongemerkt naar rechts, waar door ze tegen de stoeprand reed en ten val kwam. GEVRAAGD VAKANTIEBEZORGERS op woensdagmiddag voor de maand juni EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 60141 52 Leusderweg 198 3817KS Amersfoort Tel. 033 - 476 68 93 HALVE PRIJS WOMENSWEAR WOMENSWEAR www.firstlady.nl Soesterbergsestraat 49a 3768 EB Soest Tel. 035 - 602 35 84

Soester Courant | 2004 | | pagina 7