4.99 0.69 1.59 0.79 2.79 Brand verwoest interieur 't Luykje 'Uit de hand gelopen grap' Herstel: 3 tot 4 maanden Van de Graaf Eerste horde referendum in Soesterberg genomen Soester vechtersbaas moet na 'knietje' vijf weken zitten VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 14 JULI 2004 82e JAARGANG NO. 48 SOESTER KALENDER Videocamera van skater gestolen 't Luykje geeft gasten info via website A. van der Lee cmMN OPEL O Mannen lokken jongen (9) naar busje Afhalen alweer over enkele weken' Rundertartaar Coca-cola UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Zoete Griekse kersen Appelenveloppen Multivruchtensap DEZE WEEK Oorzaak: kortsluiting; schadebedrag nog onbekend; niemand gewond Gemeente laat 5 chalets weghalen van King's Home 't Luykje al bijna dertig jaar een begrip BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 De Soestcr Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 15 juli Geen opgave. Vrijdag 16 juli 13:30 Vakantieactiviteiten Spleasure Centrum, Dalweg 181, 3,25/3,95 Zaterdag 17 juli Geen opgave. Zondag 18 juli 14:30 Russisch blaaskwintet Oeral Brass, openluchttheater Cabrio, Soesterbergsestraat, 7,00. Maandag 19 juli 20:30 Frida, Filmhuis Ar- tishock, Steenhoffstraat 46, 5,00/3,50. Dinsdag 20 juli 14:30 Kindervoorstelling Amago (muzikaal/clownesk), openluchttheater Cabrio, Soesterbergsestraat 4,50/3,00. Woensdag 21 juli 13:30 Vakantieactiviteiten Spleasure Centrum, Dalweg 181, 3,25/3,95. Een zestienjarige Soester zal letter lijk en figuurlijk weinig prettige herinneringen bewaren aan een middagje skaten in Amersfoort. Met een vijftienjarige vriend was hij wezen skaten in het Juliana van Stolbergpark. Daarbij filmden ze elkaar met de videocamera van de oudste van de twee. Op weg naar huis liepen ze over een straat, waar ze werden aange sproken door twee jongens die om een vuurtje vroegen. Even later, in een andere straat, sprak dit twee tal de Soesters wederom aan. Maar ditmaal werden ze een paadje in geduwd. De zestienjarige werd beetgepakt en daarbij viel zijn ca mera uit zijn tas. De twee onbe kende jongemannen pakten de ca mera en gingen er vandoor op een fiets. De Soester deed bij de Amersfoortse politie aangifte van diefstal en liet ook een signalement van de daders achter. Via de website zullen Thijs van den Brakel en de medewerkers van 't Luykje hun gasten op de hoogte houden van de vorde ringen van de herstelwerkzaam heden. Er is de afgelopen da gen zoveel belangstelling en medeleven getoond, dat ze in woord en beeld de ontwikkelin gen via internet onder de aan dacht zullen brengen. Van den Brakel heeft zondag speciaal foto's laten maken voor de web site. Hij is van plan om tijdens de herstelwerkzaamheden re gelmatig nieuwe afbeeldingen te publiceren. In de loop van deze week en anders volgende week zal de speciale link op de website wor den toegevoegd. De website van het restaurant is te vinden op www.luvkje.nl Autobedrijf Exclusief-Dealcr voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 NEFKENS SOEST Wie onders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF jhLEN RI.NEF.KENSSOEST BV Bïrkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 60» 23 64 De politie heeft woensdag middag twee mannen aange houden, die ervan werden verdacht een negenjarig jon getje van zijn vrijheid te wil len beroven. Na verhoor ging de politie ervan uit dat het om een 'uit de hand gelopen grap' ging. De mannen wer den daarom vrijgelaten. In het begin van de middag speelde het jongetje op de Steenhoffstraat. Vlakbij stond een bestelbus waarin een 24-ja- rige Soester en een 25-jarige man uit Leusden zaten. De jon gen verklaarde aan de politie dat een van de mannen, de Leusdenaar, hem toeriep dat er telefoon voor hem was. Toen hij bij hem stond, zou de man hem bij zijn arm hebben gepakt. De jongen vertelde dat hij zich had losgerukt en naar huis was gerend. De politie werd rond één uur gealarmeerd en rukte uit naar de Steenhoffstraat, waar de jon gen zijn verhaal kon doen. De twee mannen werden aange houden en voor verhoor mee genomen naar het bureau. Daar zei de Leusdenaar dat hij voor de gein de jongen bad wijsgemaakt dat er telefoon voor hem was. Hij had zelfs een losse, niet functionerende hoorn van een telefoon omhoog gehouden. De man ontkende dat hij de jongen had vastge pakt. De Soester verdachte legde een verklaring af, die overeenkwam met het verhaal van de ander. Omdat hij uit de bestelbus was gestapt, had hij niet gezien of zijn metgezel de jongen al dan niet had beetgepakt. De politie kwam tot de conclu sie dat er inderdaad sprake moet zijn geweest van een gein tje dat was uitgelopen op een misverstand. Dat werd bespro ken met de 49-jarige vader en diens zoontje. Zij konden zich, aldus de politie, vinden in de conclusie. Daarop werden bei de mannen, drie uur na hun aanhouding, weer op vrije voe ten gesteld. Aanvankelijk werd een 'middel grote brand' doorgeseind naar de kazerne, maar toen commandant Jan Udo even later ter plekke ver scheen, zag hij dat aan alle kanten rook uit het horecapand opsteeg. Voor de zekerheid gaf hij daarom een 'grote brand' door, zodat meer voertuigen van de nabijgelegen kazerne, maar ook uit Baarn en Amersfoort te hulp schoten. De vier bluswagens werden zowel aan de voor- als achterzijde gestatio neerd. Op de rijbaan van de Steen hoffstraat, die tussen de Molen straat en de Dalweg was afgezet, stond de verbindingscommando- wagen. Met 35 tot veertig brand weermannen werd het vuur bestre den. Door de hevige rookontwikkeling in het gebouw was het aanvanke- De herstelwerkzaamheden aan 't Luykje zullen naar schatting zeker drie tot vier maanden in beslag nemen. Dat is momenteel de ver wachting. Thijs van den Bra kel hoopt echter over een week of drie zijn gasten weer te kunnen bedienen met de afhaalservice. 'Dat is tenminste onze doelstel ling', zegt de eigenaar van de bar grillroom. 'De keuken is op het eerste gezicht vrijwel onaan getast. Gelukkig maar. Alles moet wel gereinigd worden door een gespecialiseerd be drijf. Er wordt veel gebruik ge maakt van de mogelijkheid om gerechten af te halen, dus we willen zo snel mogelijk weer gaan draaien. Eventueel zetten we op de parkeerplaats een par tytent met stoelen, tafels en een barretje neer, zodat de klanten daar kunnen wachten.' Het zal langer tijd vergen, alvo rens het restaurant weer exploi tabel is. Het hele pand moet worden gestript. Het zal casco moeten worden gemaakt, om dan weer van binnen opnieuw aangekleed en ingericht te wor den. Voor het ter perse gaan van deze krant was nog niet duidelijk of er draagbalken aan vervanging toe zijn. Het bouw technisch onderzoek is nog in volle gang. Mede daarom is de exacte scha de nog niet in geld uit te druk ken. Van den Brakel verbaast zich er daarom over, dat er in de media al bedragen van 200 duizend euro zijn genoemd. 'Dat is volslagen uit de lucht gegrepen. Ik weet het zelf nog niet, en als het bekend is, ben ik toch de eerste die dat te horen krijgt.' Nadat de rook was weggetrokken, werd pas duidelijk welke ravage de brand aanrichtte. Foto: Brandweer Soest lijk moeilijk de brandhaard te lo kaliseren. Door ruiten stuk te slaan kon de rook naar buiten ontsnap pen. Hierna werd algauw ontdekt dat de brand in het bargedeelte woedde, en die kon vervolgens snel worden geblust. Om kwart over twaalf gaf Udo het sein 'brand meester'. De brandweer bluste daarna af en controleerde het hele pand nog maals op de aanwezigheid van vuur en zorgde dat er zowel bene den als boven werd geventileerd. Ondanks dat de brand zelf van bescheiden omvang was, werd vrij wel de gehele benedenverdieping in de as gelegd. 'Ook een relatief kleine brand geeft heel veel hitte en kan dus veel schade aanrichten', aldus Udo kort na de brand. Nog dezelfde middag ging de Stichting Salvage aan de slag om te bekijken welke materialen -na rei niging- gered kunnen worden, om schoon te maken en het bluswater te verwijderen. Van den Brakel en medewerkers waren het hele week einde en de dagen erna in de weer om zoveel mogelijk spullen die niet of nauwelijks zijn aangetast, schoon te maken. Gespecialiseer de bedrijven gingen eveneens di rect aan de gang. Lees verder op pagina 3 Foto: Soester Courant Door de ruiten stuk te slaan, kon de rook uit het pand ontsnappen. diverse soorten fles 1.5 liter SOESTEKfCOÜRANT Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52" - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@wanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG GRATIS WAARDEBEPALING UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST Burgemeester Grothestraat 32 Soest «www.holenmolenbeek.ril 500 gram vers uit de oven 2 stuks 5 litercan Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars Wallylan krijgt vaste plek op kalender. Samenwerking bibliotheken. Turkse Vereniging komt mis schien op straat te staan. Meningen van lezers. Streekplan: beantwoording zesduizend bedenkingen. Familieberichten 6 Op Soest 7 Van heidehut tot residence. Nog één avondje De Heksen ketel. Soest 50 jaar geleden. C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- Actueel 3 Lasercombat: 'Elektronisch tikkertje spelen in bos.' Soest pakt illegale zaken aan. Informatiecentrum over MS in Meander Medisch Centrum. Column Visser. Op 't Hoogt Actueel 4 Actueel 5 Soesterberg 9 Referendum tegen geldverslin dend ecoduct. Luchtvaartmuseum even radiostudio. Tweede lustrum Kunstbus. Verbeteringen gemeentelijke begraafplaats. Varia 10 Frida in Filmhuis Artishock. Voorstelling in Cabrio. Gastouders voor dansers gezocht. Prikbord 11 SWOS vertoeft in Franse sfeer. Medische diensten. Kerkdiensten. Radio Soest. Op last van de gemeente Soest zijn gistermiddag vijf recreatieverblij ven verwijderd van Camping King's Home aan de Birkstraat. Om één uur 's middags verstreek het ultimatum dat de gemeente de nieuwe eigenaar, de heer Thijssen, had gesteld. 'Er is nauw overleg met hem geweest', aldus een woordvoerster van Soest. Onder toezicht van de politie be gonnen medewerkers van een door de gemeente ingehuurd bedrijf gis termiddag met het weghalen van onder meer schotten en stenen, zodat later de chalets konden wor den weggehaald. Overigens waren de trekhaken al van de verblijven gedemonteerd. Volgens een woordvoerster van de gemeente zijn drie chalets zonder bouwvergunning neergezet. Ze zijn in strijd met het bestemmingsplan. De twee andere verblijven zijn ge plaatst na het van kracht worden van het voorbereidingsbesluit dat de gemeente enkele weken gele den in allerijl nam. Hiermee wil ze voorkomen dat er op recreatieter reinen chalets met grond worden verkocht, die vervolgens mogelijk permanent bewoond gaan worden. Het was eigenaar Thijssen van King's Home die zelf de aandacht van de gemeente trok door aan de straat voor zijn terrein een groot bord te plaatsen, waarop hij de chalets en bijbehorende grond te koop aanbiedt. Thijssen was giste ren, vóór het ter perse gaan van deze krant, niet bereikbaar voor commentaar. De bedrijfsleidster wilde niet reageren. Een reguliere gast van de camping zag de werkzaamheden met ge noegen aan. Volgens hem zijn de campinggasten bang dat de nieuwe eigenaar alleen maar stukjes grond met chalets wil verkopen en dan zijn handen er van tfekt. De toe komst van de camping komt daar mee in het gevaar. Veel gasten ver blijven al jarenlang aan de Birk straat. Met de actie van gisteren trad de gemeente niet alleen op tegen ille gale praktijken, maar gaf ze ook het sein, dat ze de ontwikkelingen op King's Home nauwlettend in de gaten houden. 'Maar we controle ren ook op andere recreatieterrei nen', aldus de woordvoerster. Volgens haar zullen de chalets, in clusief eventuele inboedel, worden opgeslagen. De kosten daarvan worden, net als die van het verwij deren, verhaald op eigenaar Thijs sen. De eerste horde voor het aller eerste referendum in de ge meente Soest is genomen: er zijn voldoende inleidende ver zoeken binnengekomen om de vervolgprocedure in gang te zetten. Om inderdaad tot een referendum te komen, moeten minimaal 2.250 kiesgerechtig de inwoners de ondersteu ningsverklaring ondertekenen. Dit aantal moet uiterlijk op 3 september zijn gehaald. Onderwerp van het referendum is het raadsbesluit tot aanwijzing van gronden ter weerszijden van de Amersfoortsestraat in Soesterberg waarop de Wet voorkeursrecht ge meenten van toepassing is. Meer specifiek gaat het om de aanleg van een ecoduct. Het toepassen van de Wet voor keursrecht betekent dat de ge meente de eerste is die in aanmer king komt om percelen te kopen. De wet is in het leven geroepen om te voorkomen dat speculanten de gemeente voor zijn en zo de prijs kunnen opdrijven. Burge meester Koos Janssen heeft als voorzitter van het stembureau vastgesteld dat het initiatief van één van de betrokkenen, Soester- berger Ton van Keulen, voldoende inleidende verzoeken heeft opgele verd voor het houden van een re ferendum. De bevindingen en het besluit van de burgemeester zijn opgenomen in een proces-verbaal dat voor iedereen in het gemeen tehuis ter inzage ligt. De voorzitter van het centraal stembureau heeft besloten dat het inleidende verzoek is toegelaten. Van woensdag 14 tot en met don derdag 22 juli bestaat de mogelijk heid hiertegen beroep aan te teke nen bij de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Blijft dit achterwege, dan gaat de vervolgprocedure van start. Als in de periode tot 3 september minimaal 2.250 kiesgerechtigden de noodzakelijke ondersteunings verklaring hebben ondertekend, dan wordt het referendum gehou den in de periode van 24 novem ber 2004 tot en met 26 januari 2005. Uiterlijk 1 oktober van dit jaar wordt de datum bekendge maakt. Met een referendum kan worden vastgesteld of een meerderheid zich tegen het raadsbesluit heeft uitgesproken en of die meerder heid tenminste 30 procent is van het aantal kiesgerechtigden. De gemeente publiceert de ver volgprocedure op woensdag 28 juli op de gemeentepagina Op 't Hoogt in de Soester Courant. (Lees verder de pagina Soester- bergse Courant) Een 39-jarige vechtersbaas uit Soest is vrijdag in Amersfoort door de politierechter veroor deeld tot vijf weken gevange nisstraf. Tegen de man was zes weken celstraf geëist. De Soester kreeg op 15 mei in een shoarmazaak in Soest met een an dere klant ruzie over de vraag wie het eerst aan de beurt was. De ver dachte gaf de andere man daarop een knietje in het gezicht. Hoewel het slachtoffer gering let sel opliep, achtte de officier van justitie een poging tot zware mis handeling bewezen. Volgens de aanklager was er sprake van een 'vorm van zinloos geweld'. Hij hield in zijn eis rekening met het feit dat de verdachte al vaker voor geweldsdelicten is veroordeeld. Politierechter mr. A. Wassing sprak de man vrij van een poging tot zware mishandeling, maar hij achtte mishandeling wel bewezen. De Soester was niet bij de rechts zaak aanwezig. Bij een brand is vrijdag vrijwel het volledige interieur van bar grill 't Luykje verwoest. Kort sluiting in het bargedeelte, waarschijnlijk in een dimmer, is de vermoedelijke oorzaak van het vuur dat ook veel rook- en roetschade tot gevolg had. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Er was nie mand aanwezig toen de vlam men om zich heen sloegen. Het schadebedrag is nog niet be kend. Eigenaar Thijs van den Brakel ar riveerde vrijdagmorgen, rond half twaalf, gelijktijdig met de brand weer (rij zijn zaak aan de Steen hoffstraat. Hij was gebeld door Jan Valk die 's morgens had schoonge maakt in het restaurant. 'Hij vertel de dat het niet helemaal lekker zat met de dimmer achter de bar. Die was warm en hij kreeg 'em niet meer uit. Ik heb gezegd dat ik met een naar de zaak zou komen', al dus Van den Brakel die even later, onderweg in zijn auto, door de Alarmcentrale werd gewaar schuwd dat de brandmelder was afgegaan. 'Ik heb meteen de bewoonster van boven gebeld, maar die was geluk kig niet meer thuis. Zij heeft een buurvrouw gebeld om te vragen of zij iets kon zien, maar toen ik in tussen aankwam, was de brand weer er ook al.' De bevelhebber van de Brandweer Soest was vooruitgesneld met in zijn kielzog een autotankspüit. Bar grill 't Luykje is sinds 1976 een begrip in Soest. Mathijs (Thijs) van den Brakel senior nam toen zijn intrek in het pand dat vroeger bekend stond als Café Heeremans, maar al in 1969 door uitbater Schaatsber- gen werd gedoopt in 't Luykje. In die jaren was het een café. Vader Van den Brakel, vrijdag getuige van de brand, maakte er in de tweede helft van de jaren zeventig een restaurant van met een caféfunctie. Bij het tienjarig bestaan bouwde hij zijn zaak aan de achterzijde uit. 'We heb ben de zaak opgebouwd tot wat 't Luykje nu is', zegt Thijs jr. die het horecabedrijf in 1997 van zijn vader overnam. Chef-kok Ben Vrakking is com pagnon van Van den Brakel. Vrakking was, toen vrijdag de brand uitbrak, op vakantie, maar zou gisteren vervroegd te rugkeren naar Soest. ÜW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1