a NOG DRIE DAGEN I 'Van heidehut tot residence' Benny Vreden: hoogstens 'n 5 voor Nederlandsch fog één avondje Heksenketel I 400 Euro voor verpleeghuis Soest 50 jaar geleden^ i kortingen immodellen RESTAURANT i OP SOEST I Uit de historie van Soest(erberg) RAAT47S0EST 018252 JYKJE.NL Reclamekrant ALLES vanaf 25,-tot 150,- MODE SjwOENSDAG 14 JULI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 7 teünie op zaterdag 18 september in Café Willem 1 HOOGPOLIGE TAPIJTTEGELS PIET VAN HEUGTEN Middelman Ballonvaarder Wiegers steunt Vrienden van Daelhoven Een nieuwbouwwoning kopen? Het is tijd voor de Rabobank. rienden, familie, gasten en beken- nedeleven na die verschrikkelijke leels verwoest heeft Gelukkig was zig en is er alleen maar materiële ir de brandweer! Door kun snelle pand er gelukkig nog en is de keu even. Ook de manier waarop wij, gen en bijgepraat op de kazerne gemaakt it de loco-burgemeester op de ka rn :en om weer vooruit te kijken en an het werk om u zo snel moge- mnen zijn. via onze website beren u zo goed mogelijk op de telwerkzaamheden, ontwikkelin- rmatieover'tLuykje. eft in de periode dat wij voor ker en graag advies zou willen voor de keer m. van den Brakel gehele team van 't Luykje ESS - LEOLUX - AUPING - CRACK - DE PLOEG laat u eens verrassen. Middelman Wonen biedt u vele showroommeubelen evenals op showroom- ïen nu zeer interessante kortingen. Leolux,model Cheops.Robuuste2,5-zitsbankin leder Arkadia, met aluminium poten, kleur bruin 3660'" nu 2495,- Label, model Longa. Moderne 2-zitsbank in zwart Ecopell leder (iets verkleurd) 3325,- nu 1750,- Crack, model 710. Kubistische 3-zitsbank met I metalen poten, in een mooie connaisseur stof, kleur ecru 1139,- nu 895,-. Topform, model Young Tech. Wandmeubel kleur wengé met tv-podium, kleur eiken met aluminium accenten 3435,- nu 7725,- Zijn naam dook vorige week weer eens op, toen leerlingen van de Carolusschool in sterberg de musical 'De iwgomgangsters' van hem sperden. Benny Vreden, 'huisdichter' van Soest in de ja ren dertig. Niet zodra stond er in de plaatselijke krant een on derwerp dat hem interesseerde of hij voelde de behoefte er zijn visie op te geven. Of het nu om (vooral plaatselijke) politiek ging of om het afscheid van een onderwijzer, om een serieus Onderwerp of om een grappig voorval, hij liet er in dichtvorm zijn licht over schijnen. Zoals in hfet gedicht 'Ik las daar in de kranten'. Ik las daar in de kranten: Da spanning die verdwijnt, Zoodat ook in Europa De zon voor ieder schijnt. WBewapeningsprogramma Wordt alom stopgezet. We durven weer te lachen, We hebben binnenpret. Men spreekt weer over welvaart. Geen mensch wordt meer verjaagd. ifëelasting en accijnzen Die worden weer verlaagd. De loonen worden hooger, Het leven minder duur. Men doet weer aan beschaving Men spreekt weer van cultuur. De Bilt blijft zelfs niet achter, Zendt ons een voorjaarsgroet En seint: We gaan een zomer Vol zonlicht tegemoet. Het staat daar in de kranten, Het maakt mij even stil. Maar 'tzal wel weer een grap zijn: Want het is1 April! Wie was de Soester 'huisdichter' Benny Vreden eigenlijk? Hij werd als Benoni Roelofs op 17 februari 1913 weliswaar in Amsterdam ge- J)rcn, maar groeide op in Soest, kaar hij het grootste deel van zijn "jven doorbracht. Hier deed hij Óok de uitspraak die in kringen gn oud-artiesten altijd met smaak [èrteld wordt als het over Benny &eden gaat. Ëjdens een optreden met collega Bén Aerden in het toen nog be lande ondergrondse theater 'De jfolshoop' (een erfenis van de Buitse bezetter) op de Eng strui nden ze over het podium en vie- m a ju, au OHDERSHONOSE CABARET VAN BENNy VliEDEN 11> 8 ^-opdm 'cnqti- len over elkaar, wat Vreden de op merking ontlokte: 'Vrede(n) op Aerde(n)'. Vertegenwoordiger Vreden was aanvankelijk als verte genwoordiger in dienst van ban denfabrikant Vredestein. Een deel van die naam gebruikte Roelofs als artiestennaam: Vreden. Hij had niet alleen een vlotte babbel, maar ook een minstens zo vlotte pen. Dat bracht hem er in de jaren der tig toe gedichtjes te schrijven en die ter publicatie aan de plaatselij ke krant aan te bieden. Dat zijn bijdragen werden gewaardeerd, blijkt wel uit het feit dat er meer dan driehonderd werden gepubli ceerd. Inmiddels drong hij lang zaam door in het wereldje van de cabaretiers. Toen hij in 1938 ter gelegenheid van het tienjarig jubi leum van de Soester Türn Club optrad, zat er een vertegenwoordi ger van de Avro in de zaal, want de teksten van zijn gedichten en de recensies over zijn optreden hier en daar waren in het Hilversumse niet onopgemerkt gebleven. De Avro-man genoot kennelijk van Vreden's optreden, want hij kreeg de vererende uitnodiging om mee te werken aan de Bonte Dinsdag avond Trein, een zeer populaire radio-uitzending die jarenlang het best beluisterde programma was. Ondanks het succes dat Benny Vreden had met alles wat hij deed, of dat nu één van z'n cabaretgezel schappen was, een radioserie (de bekendste was die tussen 1953 en 1960 over Barend Bluf), de musi- Bij het winkeltje op de hoek van de Molenstraat en de Soester Eng- weg wees een eenvoudig bord de belangstellenden naar het onder grondse cabaret 'De Molshoop' in een bunker van de Duitsers die Benny Vreden 'in beslag' had geno men. Foto: archief Ecmland Pers cal Waterproef, z'n grammofoon maatschappij die zich hoofdzake lijk bezighield met liedjes voor de jeugd, of z'n Benny Vreden Pro ducties (om er een paar te noe men), hij keerde Soest nooit de rug toe. Hij was bijvoorbeeld één van de oprichters van de gemengde korfbalvereniging Helpt Elkander. In de oorlog maakte hij zich ver dienstelijk door onderduikers te helpen, en hij onderscheidde zich ook op andere terreinen. De Molshoop Een 'gouden greep' was ook het 'beslag' dat hij legde op een onder grondse ruimte die de Duitse be zetter in de oorlog had gebouwd halverwege de Eng, op het gedeel te aan de kant van de Nieuweweg. Toen de Engelse vliegtuigen de overhand kregen, plaatsten de Duitsers afweergeschut op de Eng, een drietal batterijen. De beman ning daarvan, dertig tot vijftig Duitsers, moest slapen, eten, afge lost worden, naar het toilet, noem maar op, en dat gebeurde allemaal onder de grond. Daar was op een diepte van vier meter een flinke ruimte gebouwd. Direct na de oorlog in 1945 legde Benny Vreden er beslag op met het idee: als het maar op een gek ke plek is, komen de mensen wel. Op 14 juli 1945 werd dit onder grondse verblijf, ongeveer half zo groot als destijds hotel Eemland, omgedoopt tot De Molshoop, wat tegelijk ook de naam was van het cabaret dat er optrad. In de voor malige kantine, te bereiken via een stenen trap naar beneden, konden zo'n honderd bezoekers het pro gramma volgen. De artiesten ver kleedden zich in wat voorheen de slaapvertrekken waren. Het cabaret op deze unieke plaats was een succes, zelfs toen er in september 1945 een geldloze week was. Benny Vreden's cabaret speel de door. Hij adverteerde: 'Komt gedurende de geldloze week bij ons. Geen betalingsmoeilijkheden. Het programma draait gewoon door.' De Molshoop, één van de weinige echt unieke locaties die Soest ooit heeft gehad, heeft tot 1947 be staan. Toen werd De Molshoop opgeblazen, samen met de andere bouwwerken op de Eng die aan de Duitsers herinnerden, en kreeg dit agrarische deel van de gemeente z'n oorspronkelijke karakter terug. Spelen met taal Benny Vreden had veel succes met zijn cabaret, waarin hij optrad met bekende namen als plaatsgenoot Piet Ekel, met Wim lbo, Kitty Knappert, Lia Dorana, Hetty Blok, Joeki van der Valk en Rob van der Bas, om er een handjevol te noemen. Het had wel tot gevolg dat hij nauwelijks nog toekwam aan zijn hobby, het schrijven van gedichten voor de plaatselijke krant. Hij bleef weliswaar schrij ven, echter in hoofdzaak voor zijn eigen gezelschappen, waarmee hij graag zelf ook optrad. 'Ik weet maar al te goed dat ik het in eer ste instantie in het schrijven moet zoeken,' zei hij eens. 'Maar ook dat vind ik leuk. Het is aardig om zoo met de taal te spelen en er uit te halen wat er in zit. En dan te we ten dat ik op de H.B.S. voor mijn Nederlandsch nooit hooger dan een 5 kon krijgen! Benny Vreden, een veelzijdig ar- tiestj overleed op 2 januari 1975 in Loosdrecht. Maar de lezer van deze rubriek zal zijn gedichten nog meer dan eens tegenkomen, te meer omdat sommige ervan nu nog of weer net zo actueel zijn als in jaren waarin hij ze schreef. Benny Vreden, als vader van Ba rend Bluf, in één van zijn cabaret programma's achter zijn onafschei delijke piano met naast zich van links naar rechts Kitty Knappert als Barend Bluf, Joeki van der Valk als moeder en Piet Ekel als de dokter. Foto: archief Eemland Pers Geïnteresseerden in verhalen en gegevens over oud-Soest ontvan gen door lid te worden van de Historische Vereniging Soest- Soesterberg ieder kwartaal het maandblad 'Van Zoys tot Soest', vol wetenswaardigheden over Soest-toen. Informatie: Juul van de Poll, 886017065. Topform, model Veron. Moderne fauteuil met nikkel onderstel, in leder Saddle, kleur cognac 1199'- nu 895,- Topform, model Elite. Robuuste kersen tafel, 90x200,1470,- nu 1190,- Eetkamertafel in de kleur kersen, mat gelakt ,'30'- nu 1420,- Topform, model Keys. Fraai dressoir in wit essen, 4-deurs (maat 188 cm) 1299,- nu 895,- Topform, model Park Avenue Massief kersen, eigentijds dressoir met antiek gomlak (maat 202 3270,- nu 1635,- Dressoir in de kleur kersen, 2 deuren kersen en 1 deur glas (maat 196 cm) 1120,- nu 720,- -eolux, model Myto.Comfortabele fauteuil met irmleun.ngen, in leder Cobra, kleur grijs 575,-. stuks 2300, nu 1700,- Henny de Jong, Fraaie eetkamerfauteuil in «tooi bruin leer, metalen poot a 675,- 4 stuks •700'- nu 1900,- ter in de tuin van Willem 1 komt een grote tent te staan. Sluis ver wacht een hoge opkomst. 'Wie we ook spreken, iedereen vindt het een leuk idee. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar in Willem 1 en tevens al verspreid, pasgeleden nog op een bruiloft, waar ook veel be zoekers van destijds waren. Het is nu vakantietij d, maar we hopen toch dat iedereen zo snel mogelijk inschrijft, zodat we weten waar we aan toe zijn.' Ook via internet kunnen oude klanten zich opgeven. Want er is zelfs een website gemaakt, waarop behalve informatie en foto's ook het inschrijfformulier is te vinden. Dat kan worden gedownload via Sinds 1956 Alsmede zuiver scheerwol en projecttapijttegels toonzalen bij de Upijtfabriek van DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HEUGA TEGELTAPIJT Utrechtseweg 4, RENSWOUDE Ook bij niet aanschaf van Kelo lapijtleaels in onze 1000 m7 tapijttegelshowroom, worden binnen Nederland uw benzinekosten vergoed. www.vanheugten.nl Bel 03I8-S7I225 voor gratis tapijtkleureninfo! Kom naar onze afdeling speciale aanbiedingen TAPIJTTEGELS. Altijd 200.000 tapijttegels In voorraad! reeds v.a. 1,95 p.t. s ülsta, model Xelo. Slaapkamer 180x200, n >mfjeet met achterwand 2 nachtkastjes en c -dichting en hoekelement (excl. bodems) r )50'" nu 2498,- Het moet een weeraen worden van allemaal vijftigers; mensen lie een slordige dertig jaar ge leden regelmatig De Heksen- ;etel binnenstapten voor een ivondje uit. Op zaterdag 18 eptember houdt toenmalig ei genaar Bob Sluis met oud-me- lewerkers een reünie voor de jezoekers van weleer. De ontmoeting van oude beken den vindt plaats aan de Koningin- nelaan, in Café Willem 1 van Wil lem Dorrestein die in de jaren ze ventig als bartender en discjockey in De Heksenketel werkte. De bar discotheek dancing was van 1972 tot 1981 een veelbezochte ontmoe tingsplaats aan de Burgemeester Grothcstraat, op de hoek van de Heuvelweg, waar nu Chinese ge rechten worden geserveerd. Het idee ontstond onlangs spon taan. Sluis was met zeventien me dewerkers uit de 'goeie ouwe tijd' een dagje gaan varen en al snel golfden -onder het genot van vas te en vloeibare consumpties, de herinneringen over het dek. Het bleek de perfecte voorbereiding voor een reünie en binnen de kort ste keren werd een datum geprikt. De groep is inmiddels alweer bij elkaar geweest om de puntjes op de i te zetten. De bartenders van De Heksenke tel zullen opnieuw per toerbeurt achter de bar kruipen, terwijl Dor restein plaats neemt achter de draaitafel en oude krakers zal op zetten. Ongetwijfeld schalt op 18 september de bescheiden zomerhit van de gelegenheidsformatie Bo The Bobo's weer door de speakers, waarmee midden jaren zeventig de Top 40 werd bereikt. 'Krentenbrood' 'Het wordt ouwe jongens krenten brood, net als laatst toen we aan De voorbereidingen voor de reü niezijn in volle gang. V.l.n.r. Henk van de Broek, Berto Klompenhou wer, Willem van 't Veld, Frans van der Sterre, Goof de Groot, Bob Sluis en Willem Dorrestein in Café Willem 1 waar het weerzien zal plaatsvinden. het varen waren', zegt Sluis. Hij kwam in '72 naar Soest en open de toen De Heksenketel. In de lo kale horeca werd hij een grote be kende. Van '76 tot '89 was hij ei genaar van de Queens Club aan de Koninginnelaan, van '81 tot '84 runde hij ook Bobo's Bar aan de Nieuweweg en van '84 tot '93 had hij De Knollentuin, schuin tegen over de plek waar hij De Heksen ketel was begonnen. 'Als ik terug denk aan alle zaken, dan kan ik er alleen maar met plezier op terug kijken', aldus de Soester. De reünie begint om 20:00 uur, de entree is gratis. Binnen worden consumptiebonnen verkocht. Ach- Opening Speeltuin Kerkebuurt Anderhalf jaar geleden werd de huur van het terrein aan de Peter v. d. Breemerweg, waarop de speeltuin van de Buurtvereniging "De Kerkebuurt" was gevestigd, door de eigenaar opgezegd, waar door deze speeltuin moest worden opgeheven. Dank zij het doorzetten van het bestuur en de medewerking van velen, kon de voorzitter van deze Buurtvereniging, de heer H. v. d. Pol, de Burgemeester verzoeken het lint door te knippen, hetwelk Zaterdagmiddag gespannen was voor de ingang van de nieuwe speeltuin aan de Eemstraat. Voordat dit lint werd doorgeknipt was er een bijeenkomst in restau rant "Zonneheuvel", welke werd bijgewoond door de Burgemeester, wethouder v. d. Arend, de heer P. Grift namens de buurtvereniging "Ons Genoegen", de heren S. Tülp en B. Kremer namens de buurtvereniging "West", het be stuur van het zakencentrum "De Torenstraat" en de ereleden van de buurtvereniging "De Kerkebuurt", de heren H. v. d. Bor, Jongsma en Raauwendaal. In zijn welkomstwoord schetste de heer H. v.d. Pol de moeilijkheden, welke anderhalf jaar geleden ont stonden en bracht dank aan de heren P. Stalenhoef (eigenaar van het nieuwe terrein) en de heer P. Bouwens (huurder van dit terrein), die beiden hun medewerking had den verleend, om de nieuwe speel tuin te kunnen vestigen. Oorloginvaliden uit Yoegoslavië in Soest. Onder auspiciën van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers hebben een 15-tal Oorlogsslachtoffe :s uit Yoegosla- D KONINGINNELAAN 18-20,3762 DE SOESTDIJK TEL.: 035-5880780 Dankzij het onlangs gehouden ballonnenfestival heeft de Stichting Vrienden van Dael hoven vierhonderd euro extra te besteden. Het geld zal wor den aangewend voor kleine voorzieningen voor het ver pleeghuis aan het Dalplein en of de dependance Wiekslag aan de Smitsweg. Tijdens het festival op vrijdag 28 mei konden toeschouwers voor een euro een lot kopen. Ze maak ten daarmee kans op een ballon vaart met Rob Wiegers. Van de ruim tweeduizend bezoekers van het spektakel hapten er 374 toe en van hen stegen even later tiental len op vanaf het evenemententer rein de Eng. In het kader van het 975-jarig be staan van Soest besloot Wiegers, naar idee van twee medewerkers, om een festival te houden. De bal lonvaarder stelde twaalf vaartuigen beschikbaar en zorgde tevens voor ervaren piloten. De opbrengst van de lotenverkoop, die hij zoals het een ballonvaarder betaamt naar boven afrondde, mocht aan een goed doel worden geschonken. Het Comité Soest 975 jaar was er al snel uit welke instelling dat zou worden. Voorzitter Cees Vos: 'Ik was een keer een middag in Dael hoven toen Willeke Alberti er op trad. De stichting Vrienden van Daelhoven doet zoveel goeds voor het verpleeghuis. Ze zorgt voor extra voorzieningen. De anderen van het comité waren het er met een mee eens.' Dineke Wiegers overhandigde vo rige week woensdag met plezier de pot met geld aan directeur Ad Witlox en directiesecretaresse Rhedi Dekker van Daelhoven. Zij waren zeer in hun sas met de gift. Intern vindt nog overleg plaats over waaraan precies het geld zal worden opgemaakt, maar het komt hoe dan ook zeker van pas, verze kerden beiden. 'We hebben een aantal wensen en zullen die met anderen bespreken. In elk geval komt het geld ten goe- Dineke Wiegers (rechts) van de gelijknamige ballonvaart overhan digde het geld aan directeur Ad Witlox en directiesecretaresse Rhe di Dekker van de Stichting Vrien den van Daelhoven. Foto: Soester Courant de aan de lichamelijk gehandicap ten en dementerende ouderen', al dus Witlox. In het verpleeghuis aan het Dal plein wonen negentig mensen. Daarnaast biedt de instelling zorg aan nog eens twaalf mensen in Dc Wiekslag. In voorbereiding is de realisering van De Wiekslag II. Dat wordt geprojecteerd op de hoek van de Koningsweg en de Cle- mensstraat. Desgevraagd deelt Witlox mee, dat De Wiekslag II weer een stap dichterbij is. Recen telijk heeft de welstandscommissie haar akkoord gegeven aan het ont werp. Deze maand wordt het ter goedkeuring voorgelegd aan het ministerie van volksgezondheid, dat tot dusver steeds positief rea geerde. Uit de Soester Courant van Dinsdag 13 Juli 1954 vië een bezoek aan Nederland ge bracht. Op 26 Juni arriveerden zij in ons land, om Zaterdagmorgen weer de terugreis naar hun land te aanvaarden. De avond voor dit vertrek, Vrijdagavond, verbleef het gezelschap enige uren in onze ge meente. Zij werden in het restau rant van het Natuurbad door de Burgemeester ontvangen. De oud- Soestenaar, Majoor Jan Linzel, die enige jaren geleden als gesneuveld in Korea werd gemeld, hoofdbe stuurslid van bovengenoemde bond, stelde de gasten aan de Bur gemeester voor. Het waren allen strijders van Tito, die, hoewel invalide, de bittere strijd tegen het fascisme hadden overleefd, waaronder de partisa- nen-generaal Jan Nedejkovic, thans Mininster en president van de financiële commissie van zijn land en de vrouwelijke partisanen- kolonel mevrouw Planojevic, als mede Molovic Josif, thans rechter van het opperste gerechtshof. Etalages langs de hoofdweg. Drie plaatselijke winkeliers hebben een 5-tal etalages laten bouwen, welke zijn opgesteld aan de Van Weedestraat, vóór een onbewoon baar verklaard pand, tussen de panden van de firma's Zoetelief en Kraal. Niet alleen dat hierdoor een bouw val aan het oog onttrokken wordt, doch de 5 etalage's zijn, qua in- en exterieur, het bezien waard. Het betreffen de firma's Bazar De Luxe, Hoppenbrouwers en Radio- Fugers, die van het gemeentebe stuur tot deze oprichting toestem ming kregen. Voor dit geval werd een uitzondering gemaakt op de bestaande regels, daar hierdoor een minder fraai aanzicht, door een bouwvallige woning veroor zaakt, wordt weggenomen. Variaf vandaag hanteren wij de volgende hypotheekrente voor alle nieuwbouwwoningen: Rente 7 jaar vast en toch flexibeI vanaf 2,90 Loop bij ons binnen voor voorwaarden en de overige scherpe tarieven. Dit tarief geldt tot wederopzegging. De rentebetaling is maandelijks en achteraf. Een nieuwbouwwoning kopen wordt nu nog eenvoudiger met het Rabobank Nieuwbou wpakket. Hiermee regelt u in één keer al uw woningzaken. Van de perfecte hypotheek tot en met precies de juiste verzekeringen. Bovendien bieden wij u een gratis lidmaatschap van de Vereniging Eigen Huis aan.Geen tijd te verliezen dus. Maak nu een afspraak met uw hypotheekadviseur van de Rabobank Soest Baarn Eemnes of bel (035) 6096319.Vraag naar de voorwaarden Rabobank

Soester Courant | 2004 | | pagina 7