de ZonnebloemI U kunt nu iets doen vo SAMEN VOOR DARFUR SOE! Tegen gel Luchtvaa Help de vluchtelingen van Soedan De kringloop van blik Feiten en fabels over gescheiden afvalinzameling milieu ^centraal geeft antwoord Doe de Afvalrace! Ton van Keulen: Onderzoeker: 'Hi Vluchtelingenwerk Nederland Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. over. Er gaat niets op één hoop Veel mensen werken mee aan de gescheiden Inzameling van afval. Maar wat gebeurt er eigenlijk met al die afvalstromen? Het gescheiden afval gaat, in ieder geval niet na inzameling op de grote hoop. Glas, papier, karton, GFT, klein chemisch afval, textiel en restafval worden allemaal apart verwerkt. Alleen sterk vervuilde partijen gescheiden afval uit bijvoorbeeld de GFT-bak komen soms noodgedwongen bij het restafval omdat ze niet verwerkt kunnen worden. Daarom is het belangrijk dat u helpt door uw afval op de juiste manier weg te gooien. Afval bevat waardevolle materialen. De eerste stap van afvalverwerking is dan ook hergebruik van zoveel mogelijk materialen. Hergebruik spaart grondstoffen en energie, en dus het milieu. Groente-, fruit- en tuinafval Van groente-,fruit- en tuinafval (GFT) wordt compost gemaakt. Compost is een bodemverbeteraar, waarmee planten goed kunnen groeien. De compost gaat naar de land- en tuin bouw, kwekerijen, gemeenten en particulieren. Het gescheiden ingeza melde GFT-afval wordt eerst gecon troleerd op verontreinigingen. Het bevat gemiddeld circa vijf procent verontreiniging, vooral papier, karton en plastic. Als het afval te veel is ver vuild, wordt het alsnog in dè afvalver brandingsinstallatie verbrand. Storten van GFT-afval is verboden. Oud papier Van oud papier en karton wordt nieuw papier en karton gemaakt. In Nederland bestaat de grondstof voor de papierproductie voor 77 uit oud papier en karton. Ingezameld papier en karton wordt eerst voorge sorteerd. Hierbij worden zaken die er niet in thuis horen er zoveel mogelijk uitgehaald. Daarna wordt het oud papier en karton met water ver mengd, waardoor een soort pap ont staat. Deze natte papiermassa gaat in de papiermachine die weer nieuw papier maakt. De blikjes worden gesmolten en er worden weer nieuwe producten van gemaakt. Het blikje van vandaag is morgen een trein of een fiets, of weer een nieuw blikje Magneten scheiden de blikjes van het andere afval. Het afval wordt verbrand, maar de blikjes blijven Er worden talloze producten ver pakt in blik. Soep. frisdrank en groente bijvoorbeeld. Maar wat doe je ermee, als het leeg is? En wat gebeurt er allemaal met je blikje? Wil je aan blikrecyding doen? Geen probleem. Gooi je blikje gewoon in de vuilnisbak. Zo komt blik in de kringloop. Vraag: Hoe schoon moet een leeg potje pindakaas zijn om in de glasbak te kunnen gooien? Antwoord: Allerlei voedselresten maken het recyclen van glas lastig. Schoon glas is beter opnieuw te gebruiken. Een handige tip is om in het laatste afwaswater het lege potje even om te spoelen. Zo kunt u zonder extra warm water uw glas schoon in de glasbak gooien. Heeft u andere vragen over afval, verpakkingen en het milieu? Bijvoorbeeld of nagellak bij het restafval mag? Bel dan met de Milieu Centraal Informatielijn 0900-1719 (15 cpm) of surf naar www.milieu- centraal.nl. U vindt hier praktische informatie over de vele mogelijk heden om in het dagelijks leven rekening te houden met het milieu. <7 Blikjes gaan met het huisvuil naar de verwerkingsinstallaties. Daar wacht ze een ware verrassing... Waarom bestaat er wel een glasbak maar geen blikbak? Kunnen blik jes niet worden hergebruikt? Het antwoord is helder: blik is uitstekend geschikt voor hergebruik. U hoeft er alleen niet mee naar een specia le bak te lopen. Magneten doen het werk. Het resultaat is eenzelfde recyclingpercentage als bij glas, namelijk bijna 80 procent. De glasscherven worden gecontroleerd op verontreinigingen. Klein Chemisch Afval Het KCA wordt op verschillende manieren verwerkt. Uit een deel van het KCA worden de grondstoffen teruggewonnen voor recycling. Van het zink uit batterijen worden bij voorbeeld dakgoten gemaakt en van het staal van batterijen en verfblik ken spijkers en staaldraad. Ook het glas van tl-lampen en spaarlampen wordt opnieuw gebruikt, bijvoor beeld voor nieuwe lampen. Het waardevolle zilver uit foto-ontwikke laar en -fixeer is weer bruikbaar. Olie wordt gebruikt als brandstof. KCA dat niet kan worden gerecycled gaat naar speciale verbrandings ovens. De zeer hoge temperatuur vernietigt de schadelijke stoffen en reinigingsinstallaties zuiveren de afvalgassen die daarbij vrijkomen. Door een sterke verbetering van de verbrandingstechniek kan steeds meer afval op die manier onschade lijk worden gemaakt. KCA dat niet kan worden verbrand, wordt veilig opgeslagen. Glas Van oud glas wordt weer nieuw glas gemaakt. Omdat er geen kwaliteits verlies is tijdens het recyclen, kan glas oneindig vaak opnieuw worden gebruikt. Als glas goed op kleur is gescheiden, kan van de glasscherven zuiver wit, groen of bruin nieuw glas worden gemaakt. Van een mengsel, ook wel bont glas genoemd, kan eigenlijk alleen bruin glas worden gemaakt. Daarom is het belangrijk dat het glas op kleur wordt ingeza meld via de glasbak. Textiel De ingezamelde kleding wordt in een aantal kwaliteiten ingedeeld: eerste kwaliteitskleding kan in Nederland worden verkocht of worden uitge deeld aan dak- en thuislozen. Kleding die niet in Nederland kan worden ver kocht, gaat naar de kledingindustrie (gesorteerd op vezel: katoen, draion, nylon) of naar bestemmingen in het buitenland, zoals ziekenhuizen in Afrika of kindertehuizen in Oost- Europa. Van kapotte kleding kunnen poetsdoeken en isolatiematerialen (vilt voor naad- en kierdichting) wor den gemaakt. Ongeveer 8% van het ingezamelde textiel is onbruikbaar en wordt verbrand. Apparaten Grote en kleine huishoudelijke appa raten worden gerecycled, zodat nog bruikbare materialen en grondstoffen als ijzer, aluminium, koper, glas en kunststoffen opnieuw kunnen worden gebruikt. Eventuele schadelijke stoffen worden zo verwerkt dat ze geen scha de aan het milieu kunnen aanbren gen. Als bijdrage in de kosten voor een milieuverantwoorde verwerking van apparaten betalen consumenten bij aankoop van een nieuw apparaat een verwijderingsbijdrage. Blikjes Lege blikjes kunt u gewoon bij het restafval gooien. Bij afvalverbrandings installaties halen magneten de blikjes uit het restafval. Ze worden gesmolten en weer tot metaal verwerkt. Van het metaal worden weer nieuwe produc ten gemaakt. Zodoende wordt 78 pro cent van alle blikverpakking gerecy cled. Restafval Wat niet geschikt is voor hergebruikt gaat naar speciale verbrandings ovens. Het verbranden van afval levert energie op voor elektriciteit of voor stadsverwarming. In 2001 pro duceerden de afvalverbrandingsin stallaties in ons land 1951 miljoen kilowattuur elektriciteit. Dit is vol doende voor de elektriciteitsbehoef te van ruim 600.000 huishoudens. De resten (slakken) die overblijven na verbranding worden deels weer her gebruikt in onze wegen. Het storten van afval is in Nederland bijna verle den tijd. Slechts in enkele gemeenten gebeurt dat nog. Het lijkt zo simpel: glas in de glasbak, fruitschillen bij het GFT. Maar bent u echt op de hoogte van alle afvalschei- dingsregels? in welke afvalbak hoort bijvoorbeeld een oude videoband? Test uw kennis op een speelse manier in "De Afvalrace" Het spel vindt u op www.milieucentraal.nl. Soesterberger Ton van Keulen, initiatiefnemer van het referen dum over de bouw van een na- tuurbrug (ecoduct, vooral be doeld als wildoversteekplaats) over de Amersfoortsestraat, is tevreden over het verloop van de inleidende actie: 'We heb ben voldoende handtekenin gen bij elkaar gekregen. Ik weet niet of deze al gelden voor de 2.250 die we straks nodig heb ben om het referendum inder daad te laten doorgaan. Het zou tien procent in de moeite schelen.' Wat dat betreft wacht hem een te leurstelling: degenen die het inlei dende verzoek hebben gesteund, moeten voor de tweede keer hun handtekening zetten. Van Keulen geeft toe dat het niet gemakkelijk zal zijn om het aantal van 2.250 handtekeningen te ha len, te meer omdat die uitgerekend in de vakantieperiode, de maan den juli en augustus, verzameld moeten worden. Toch heeft hij goede hoop dat het lukt, want hij kan zich niet voorstellen dat de meerderheid van de Soester bevol king voorstander is van het uitge ven van miljoenen euro's voor de aanleg van een ecoduct, een wild- oversteek. 'Het kost verschrikkelijk veel geld. Niet alleen in Soestcrberg, want het ecoduct over de Amersfoort sestraat maakt deel uit van een hele serie. Dit kan toch eigenlijk niet in deze tijd waarin iedereen moet bezuinigen.' Als direct be trokkene ('en gedupeerde') zegt hij: 'stel het een jaar of twintig uit, dan is er misschien wat meer geld ter beschikking.' Dat er reacties zouden komen uit Soestcrberg zelf, waar hij nu twaalf jaar woont, zijn boodschappen doet en daardoor heel wat mensen heeft leren kennen, had hij ver wacht. Maar daarnaast zijn er ook steunbetuigingen gekomen uit Soest, waardoor het aantal van 240 is bereikt.' 'Niet zielig' Van Keulen legt er de nadruk op, dat het niet de intentie van de ac tie is om te voorkomen dat die zie lige meneer Van Keulen weg moet van de plek waar hij nu woont. Meneer Van Keulen is helemaal niet zielig en als 'ie weg moet, moet 'ie weg. Maar dan zal ik toch proberen het zolang mogelijk te vertragen, zo lang dat ik er ver moedelijk wel kan blijven zitten als ik zou willen. Daar hoef ik het niet voor te doen.' Door het raadsbesluit is hij zich 'noodzakelijkerwijs' gaan verdie pen in ecoducten. Hij stelt dat we eigenlijk wonen in een land dat een groot park is. 'We hoeven toch niet terug naar de Middeleeuwen om er alle beesten weer te laten lopen die er vroeger liepen. Zeker niet als dat zo ontzettend veel geld kost. Mijn eerste uitgangspunt is dan ook, dat ik tegen alle ccoduc- Het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg is één van de plekken waar Nederland goed omgaat met zijn geschie denis. In het algemeen echter is Nederland geen land dat uit munt in tradities. Men maakt weinig gebruik van de kennis over hoe men in het verleden dingen heeft ingericht om er richting aan te geven voor de toekomst. Mare Dierikx, als onderzoeker ver bonden aan het Instituut Neder landse Geschiedenis, was zater dagmorgen met minister Henk Kamp van Defensie te gast in het TROS-radioprogramma Kamer breed, dat rechtstreeks vanuit het Militaire Luchtvaart Museum werd uitgezonden. Kamp werd vooral aan de tand gevoeld over het de fensiebeleid, Dierikx over geschie denis in het algemeen en die van Volgens Mare Dierikx is Neder land erg op ontwikkelingen naar de toekomst toe gericht en dus niet zo zeer in het bewaren van waar we in het verleden trots op waren. Giro 999 STICHTING VLUCHTELING www.helpdarfur.nl Op het Zonnebloem vakantieschip beleven Jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Sémen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank. www.ietsdoenvoordezonnebloem.nl

Soester Courant | 2004 | | pagina 8