'Rondweg komt er minder makkelijk' Luchtkwaliteit langs doorgaande wegen in Soest(erberg) is slecht 0.98 0.59 2.79 O 7 9 3.49 Geen toestemming Idea voor nieuwe bordjes 'Gehaktballenlijn': geen overmatige geurhinder 'Wanneer pakt u overlast in Honsbergen echt aan?' Hi NEFKENS SOEST Van de Graaf VERKOOPPLANNEN? WOENSDAG 21 JULI 2004 82e JAARGANG NO. 49 DEZE WEEK Naam wordt te lang GS willen passage uit Streekplan schrappen Gemeente geeft milieuvergunning Bewoner klaagt bij burgemeester Soester bedreigd met vuurwapen A. van der Lee UW WONING VERKOPEN? BEL UW MAKELAAR: 035-601 13 04 Grenswaarde stikstofdioxide wordt licht overschreden SOESTER KALENDER Oud-kinderarts Akke Schuurmans overleden Willaertstraat krijgt 'zebra' bij Idea OPEL O H Italiaans zoetzuur Cocktailworstjes Multivruchtensap Gevulde wafeltjes Rode grapefruits Schouderkarbonade BEL VOOR EEN GRATIS EN DESKUNDIGE WAARDEBEPALING 035 - 603 27 37 COURANT Actueel 5 Er zit schot in het zusterhuis. Brandweer haalt man uit auto. Weer lichte daling aantal werkzoekenden. Column Visser. Op 't Hoogt 4 Actueel/Sport 5 's Werelds flinkerds lopen dit soort trajecten niet...'. Zondag Zomer Ontmoeting. Verslaafd stel uit Soest moet de cel in. Tweelingbroers Deelen straks op EK jeu de boule. Familieberichten Rubrieksadvertenties Cultuur 'Zaporozhye Cossacks' in openluchttheater Cabrio. Toneelvereniging de Rietpluim zoek jonge spelers. Woningaanbod WVS 8 Soesterberg 9 Soesterberg Open 2004. Viola Holt opent expo. Misha Quint, een bevlogen musicus. Drie Antonovs op Soesterberg. Prikbord 11 f: Medische dienst. Kerkdiensten. Radio Soest. ELKE WEEK EEN SOESTEK&OURANTJ IN DE BUS? Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Telefoon 035 - 601 41 52' - Telefax 035 - 602 49 04 - E-mail: soestcrt@vvanadoo.nl - Internet: www.soestercourant.nl Abonnement: Soest/Soesterberg per half jaar 9,00 - Buiten Soest 18,00 - Losse nummers 0,60 Gecontr. oplage 12.300 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het College van Burgemees ter en Wethouders heeft Idea - zoals de oude biblio theek tegenwoordig heet - geen toestemming gegeven de naam op de lichtmastre clame en de verwijsbordjes te veranderen. De verkeers veiligheid is in het geding.' Op de bordjes staat her en der in Soest nog de naam van C- drie genoemd als het cultureel centrum van Soest. Idea-direc- teur Marianne Houkamp wil dat graag veranderen in: 'Idea, kunstencentrum, theater en bi bliotheek'. Kan niet, zegt het gemeentebe stuur, want die naam is veel te lang en dat werkt het zoekge drag van de weggebruikers juist in de hand, wat tot gevolg heeft dat ze stil blijven staan of plot seling afremmen om de tekst te lezen, en dat heeft een negatief effect op de verkeersveiligheid. Bovendien wordt het bord door zo'n lange vermelding ook veel te groot, 'zodat er minder effi ciënt gebruik wordt gemaakt van de beschikbare ruimte voor andere te bewegwijzeren objec ten,' aldus B. en W. 'Het is veel praktischer en duidelijker om een kortere naamgeving te han teren.' Idea moet dus maar met een ander voorstel komen. De ver anderingen op de bordjes zijn overigens helemaal voor reke ning van het centrum, tekent het gemeentebestuur er voor alle zekerheid alvast maar bij aan. Het provinciebestuur van Utrecht lijkt niet op voorhand bereid al te veel medewerking te verlenen aan de mogelijke realisering van de omstreden rondweg in Soest. Dat mag blij ken uit de reactie van Gedepu teerde Staten op de 'bedenkin gen' die van her en der op het concept-Streekplan zijn bin nengekomen. GS willen nu in het Streekplan geen uitspraak meer doen over de 'aanvaard baarheid' van een rondweg. Misschien later nog eens - 'als de vraag zich aandient' - maar daar komen dan wel een boel mitsen en maren aan te pas. Juist voor het ter perse gaan van deze editie bereikte de krant via de Vereniging Vrij Polderland het be richt van de standpuntbepaling van GS, die nog niet via de reguliere kanalen aan de pers is verzonden. Volgens Vrij Polderland, dat uiter aard in haar nopjes is met het ad vies, komt de reactie van GS erop Het College van Burgemeester en Wethouders is van plan een milieuvergunning te verlenen aan Voskuilen Vleeswaren b.v., gevestigd aan de Zuidergracht. De geurhinder, waarover van uit een bedrijf in de buurt was geklaagd en die afkomstig blijkt te zijn van een nieuwe 'ge- haktballenlijn' bij het vleesbe drijf, is volgens B. en W. niet overmatig. Voor de toekenning van de milieu vergunning heeft het gemeentebe stuur gecontroleerd of de bedrijfs voering nog overeenkwam met de aanvraag, die al in 2002 was bin nengekomen in verband met de uitbreiding van het bedrijf. Het geuronderzoek is uitgevoerd door Tauw en heeft aangegeven dat er bij de woningen (eventueel ook hotels, ziekenhuizen, bejaarden oorden en recreatiegebieden) geen geurhinder te verwachten is. Daar over was wel geklaagd vanuit een nabijgelegen bouwbedrijf met kan toor, maar dat geldt niet als een 'geurgevoelig object' in de zin van de Milieuwet. Het onderzoek heeft overigens uitgewezen dat de geur hinder daar de norm ook niet overschrijdt. Neem een abonnement: 9,- per half jaar! tel. (035) 6014152 De politie heeft zondagmorgen in alle vroegte (rond 02:30 uur) twee mannen van 18 en 26 jaar, beiden afkomstig uit Soest, aangehouden op verdenking van het dreigen met een vuurwapen. Een getuige belde de politie dat een 21-jarige man op de Troelstrastraat bedreigd werd. Toen de politie ter plaatse kwam trof zij de beide Soesters aan. Een van hen had een lang glimmend voorwerp in de hand. Hij werd ge sommeerd het los te laten. Dat deed de man, waarna hij werd aan gehouden. Het glimmende voor werp bleek een stofzuigerstang te zijn. Ook de tweede verdachte werd aangehouden. In de buurt werd ook de 21-jarige man uit Soest aangetroffen. Het bleek dat de man in zijn huis was toen er werd aangebeld en de twee mannen voor zijn deur stonden. Hij werd bedreigd met een vuur wapen en daarmee diverse malen tegen het hoofd geslagen. Vervol gens ontstond er een worsteling. De twee verdachten werden aan gehouden en ingesloten in het po litiebureau. De politie heeft de zaak in onderzoek. De aanleiding lijkt in de privé-sfeer te liggen; de mannen zijn bekenden van elkaar. Jongeren die met grote regel maat tot diep in de nacht op hun bromfiets door het park crossen, de radio hard aanzet ten, schreeuwen en luidruchtig lachen en praten. De overlast achter Honsbergen is nog lang geen verleden tijd. Tot die con clusie komt een buurtbewoner in een open brief aan burge meester Koos Janssen. De bejaarde Soesterse vraagt zich daarin af wanneer de burgemees ter nu daadwerkelijk harde actie onderneemt tegen lawaaierige jon geren in de wijk Klaarwater. 'Een aantal weken geleden stond er in de Soester Courant dat de burge meester er genoeg van had en hard zou optreden tegen de overlast ver oorzakende jeugd op de Willem Speelmanhof, het park achter Honsbergen en andere plaatsen. De Stichting Balans was tegen, want ze was positief in gesprek met de jeugd', schrijft de Soester se die stelt dat Balans kennelijk haar zin heeft gekregen, want: de buurt kampt nog steeds met over last. De omwonende, die uit angst voor represailles niet met de naam in de krant wil, zegt voortdurend slech te ervaringen te hebben gehad. 'Na Autobedrijf Exclusief-DeaJer voor Soest, Baarn e.o. Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 GRATIS WAARDEBEPALING Hol Molenbeek Woning- en Assurantiemakelaars UTRECHT BILTHOVEN DE MEERN SOEST VIANEN ZEIST gjj Burgemeester Grothestraat 32 Soest www.holenmoIenbeek.nl nvm-wonen neer dat de gemeente Soest iets minder makkelijk de discussie over de rondweg zal kunnen heropenen. Overigens is het standpunt van GS alleen nog maar een advies aan Provinciale Staten, die het Streek plan uiteindelijk moeten vaststel len. Vrij Polderland maakte destijds bezwaar tegen de 'bedenkingen' van de gemeente Soest, omdat die de mogelijkheid van een rondweg op termijn toch wilde openhouden en daartoe zelfs op de streekplan- kaart al het tracé van de rondweg wilde laten opnemen - 'Hoezo, wij zullen en moeten een rondweg krijgen?!', tekent Vrij Polderland daarbij schamper aan. In het ad vies van GS wordt er opnieuw van uitgegaan dat het doorgaande ver keer in Soest wordt 'afgeleid' via de N234 (Biltseweg etc.) en N221 (Koningsweg). De oplossing van de lokale verkeersproblemen - zoals de verstopte Ossendamweg en de Van Weedestraat (red.) - werden in eerste instantie al be schouwd ais een lokale aangele genheid. 'De discussies over de rondweg speelden nadrukkelijk ten tijde van het opstellen van het Ontwerp- Streekplan,' schrijven GS, 'waarin overigens tot uiting wordt gebracht dat het hier om een gemeentelijke zaak gaat en dat wat de provincie betreft primair gezocht dient te worden naar een oplossing van de Soester verkeersproblematiek bin nen de bestaande infrastructuur'. De gemeenteraad heeft onlangs besloten dat inderdaad te doen, dus is er op dit moment geen aan leiding meer om in het Streekplan een uitspraak te doen over de 'aanvaardbaarheid van nieuwe in frastructuur', vinden Gedeputeer de Staten. Randvoorwaarden Dat komt misschien later nog wel eens, zo blijkt uit hun reactie, waarmee de rondweg dus op de lange baan wordt geschoven en bij voorbaat al van een aantal 'mitsen en maren' wordt voorzien. GS schrijven: 'Wel zijn wij bereid om ais de vraag zich aandient mee te denken over een eventuele rondweg waarbij nader onderzoek en een integrale afweging noodza kelijk is. Bij een eventuele verken ning, waarbij ook alternatieven in ogenschouw genomen moeten worden, zullen wij vanuit de kwa liteit van omgevingskenmerken, duidelijke randvoorwaarden aan geven. Bij de verkenning zullen, naast de gemeente, ook andere partijen betrokken moeten wor den. Een nadere belangenafweging waaronder natuur en landschap zal dan aan de orde zijn. Eventueel noodzakelijke en mitigerende en compenserende maatregelen op het gebied van natuur en land schap zullen dan in beeld gebracht kunnen worden.' Het dagelijks bestuur van de pro vincie stelt dan ook voor de hele passage over de rondweg in het Streekplan te laten vervallen. Op 14 september is er een mogelijk heid tot gedachtewisseling over het standpunt van GS. Provinciale Sta ten behandelen de zaak in oktober en november. Op 13 december volgt dan een definitief besluit. een tijdlang niet gebeld te hebben, heb ik zaterdagnacht (anderhalve week geleden-red.) weer eens de politie gebeld. Om twee uur ge beld, resultaat: nul. Om kwart over vier gebeld, resultaat: nul. Om kwart over vijf gingen de meesten weg en om kwart voor zes de laat- sten, op knetterende brommers.' Op maandagmorgen belde de be woonster vervolgens nogmaals de politie om een klacht in te dienen. Naar eigen zeggen kreeg ze het volgende advies: 'U kunt een fol der halen op het politiebureau over hoe u een klacht kunt indienen.' 'Dus als 75-jarige kan ik niet eens telefonisch een klacht kwijt', schrijft ze in de brief aan de bur gemeester. Van Janssen wil ze we ten wanneer hij werkelijk de over last gaat aanpakken en wanneer de politie nu eens echt daadkrachtig gaat optreden tegen de jongeren die deze overlast veroorzaken. De luchtkwaliteit langs enkele doorgaande wegen in Soest vol deed in 2003 niet aan de wette lijke grenswaarden. Dat blijkt uit het rapport Luchtkwaliteit, dat onlangs door het College van Burgemeester en Wethou ders is vastgesteld. Het gaat hier om de grote doorgaande wegen in Soest en Soesterberg, zoals de A28, de Biltseweg, Soesterbergsestraat, de N221 en de 'hoofdweg' door Soest. De grenswaarde voor stikstofdioxi de wordt langs deze wegen over schreden, hetgeen eventueel nade lige gevolgen kan hebben voor de gezondheid. Niettemin vindt het College de overschrijding niet groot genoeg om maatregelen te treffen. De gemeente heeft de wet telijke plicht om jaarlijks te rappor teren over de luchtkwaliteit. Dat spitst zich toe op de luchtkwaliteit langs de doorgaande wegen van Soest en Soesterberg, aangezien het verkeer de grootste bron van luchtverontreiniging is. Langs de volgende wegen wordt de grenswaarde voor stikstofdioxi de overschreden: A28 Soesterberg (Plesman- straat, Kampweg, Mercury, Ge- mini); Biltseweg; Soesterbergsestraat; N221 (Koningsweg, Ossendam weg, Vondellaan, Birkstraat tot einde bebouwde kom); Traject Vredehofstraat, Burge meester Grothestraat, Van Weedestraat, Steenhoffstraat, Middelwijkstraat, Torenstraat, Kerkstraat, Birkstraat tot einde bebouwde kom); Nieuweweg; Koninginnelaan (van Nieuw- straat tot kruispunt Vredehof- straat). De overschrijding is dermate klein dat er op dit moment geen nood zaak bestaat tot het nemen van maatregelen, aldus het rapport. Tot 1 januari 2010 geldt er een overgangstermijn voor overschrij dingen van de grenswaarden voor stikstofdioxide. Na deze datum mag de grenswaarde voor stik stofdioxide niet meer worden over schreden. Omdat auto's steeds schoner worden is de verwachting DE TEAKTUINMEUBELSPECIALIST Grootste collectie van Nederland Topkwaliteit Deckchair 2 stuks voor 349,- Scherpe prijzen Alles in voorraad Goede service Professioneel advies Ook projectinrichting Stemerdingweg 3 Soesterberg Vlietlaan 54-60 Bussum WWW.GARDENTEAK.COM De Soester Kalender biedt verenigin gen en instellingen in Soest gelegen heid hun publieksactiviteiten met een eenmalig karakter kort in deze 'week agenda' te melden. Donderdag 22 juli Geen opgaven. Vrijdag 23 juli 13:30 Activiteiten Spleasure Centrum, Dalweg 181, 3,25/3,95 Zaterdag 24 juli 14:30 Optreden folklore- ensemble 'Zaporozhye Cos sacks', Cabrio-openlucht- theater, Soesterbergsestraat 140, 7,50/10,00. Zondag 25 juli 16:00 Concert Marjanne Deij (orgel en Franfoise Beaufort (fluit), de Open Hof, Veen besstraat 2. Maandag 26 juli Geen opgaven Dinsdag 27 juli Geen opgaven Woensdag 28 juli 13:30 Activiteiten Spleasure Centrum, Dalweg 181, 3,25/3,95. 14:30 Familievoorstelling 'Vandaag', Cabrio-opcnlucht- theater, Soesterbergsestraat 140, 6,00; kinderen t/m 12 jaar 4,50 (met bon uit de Soester Courant 3,00). In het UMC in Utrecht is zater dag jl. de Soester oud-kinder arts Akke Schuurmans overle den. Ze werd 78 jaar. Schuur mans was in Soest en omgeving zeer bekend als kinderarts in het Soester ziekenhuis Zonne gloren, waar ze van 1964 tot 1988 heeft gewerkt. Ook was ze een bekende verschijning op het consultatiebureau. Ze was geliefd, zowel bij de kinderen als bij de ouders. Naast haar werk was ze actief op kerkelijk terrein, o.m. als ouderling in de Oude Kerk. Archief foto Soester Courant dat de stikstofdioxidewaarden de komende jaren zullen dalen. De grenswaarde voor fijn stof wordt nagenoeg op dezelfde plaat sen overschreden als hierboven genoemd. De overschrijdingen van de grenswaarden voor fijn stof zul len op landelijk niveau worden aangepakt, aangezien 'de over schrijdingen grotendeels zijn toe te schrijven aan bronnen van buiten de gemeente. Voor de overige luchtkwaliteitseisen (o.a. benzeen, koolmonoxide) zijn geen over schrijdingen geconstateerd. Burgemeester en Wethouder heb ben besloten een voetgangersover steekplaats (in de wandeling 'ze bra' genoemd) aan te leggen in de Willaertstraat, bij Idea (de biblio theek). Bewoners hadden daarom gevraagd tijdens de recente wijk- schouw in Overhees. Volgens hen is de straat daar slecht oversteek- baar en moeten voetgangers heel goed opletten bij het oversteken. Ook volgens de gemeente is de straat ter plaatse nogal druk en onoverzichtelijk door de aanslui ting met de Dorpsstreek en twee parkeerterreinen. De voetgangers oversteekplaats biedt 'een zekere bescherming', aldus het College, en verhoogt daarmee de verkeers veiligheid voor de voetganger. Bo vendien maakt zo'n zebra ook de automobilist alert. De gemeente wil in de 30 km-zone - waarin ook de Willaerstraat ligt - eigenlijk lie ver geen zebra's, maar in dit geval maakt ze een uitzondering. Voor de aanleg van de zebra moet overigens een lichtmast drie meter verplaats worden. Ook moet het ter plaatse neergezette 'straatju- weel' - bedoeld om de snelheid van het autoverkeer af te remmen - een aantal meters opschuiven. De kosten gaan ca. 2500 bedra gen. Wie anders VOOR NIEUW EN GEBRUIKT AUTOMOBIELBEDRIJF Birkstraat 30 - 3768 HH Soest Telefoon (035) 601 23 64 -W| 2 potten blik 400 gram can 5 liter pak 125 gram 0.49! varkensvlees kilo C1000 versvoordeelmarkt Winkelcentrum 'Hartje-Zuid' Geldig t/m zaterdag, druk- en zetfouten voorbehouden- Burg. Grothestraat 13, SOEST BuijsRegiomakelaars.nl ,EH Soest@Buijsregiomakelaars.nl nvm UW MAKELAAR IN DE REGIO! (KANTOREN TE SOEST EN AMERSFOORT)

Soester Courant | 2004 | | pagina 1