Staatssecretaris heeft goed nieuws voor verpleeghuis Daelhoven Soest is coulant voor Iederwijs Visser mÊPWt GS handhaven locatie A-l voor nieuwe windturbines Zeldzame lelie in Soest...? Meer groen in 'Hart van de Heuvelrug' 1 ACTUEEL f SWOS biedt senioren (55+) geheugensteuntje Winnaar van de Rabobank on line Voetbalpoule WOENSDAG 28 JULI 2004 SOESTER COURANT PAGINA 3 Osho's toespraken in luistersessies Een eigen avontuur over de grachten! Provinciebestuur wijst bedenkingen af 1ÜM iNKEL Eigen bijdrage voor dagbehandeling gaat niet door Inschrijving op alternatieve school nog geen 'verzuim' Nel Koster Wie vergelijkt leest de Soester Courant Opmerkelijke bloem in tuin Mariënheuvel Zelf aan de slag! Dankzij bebouwing wordt het Hart van de Heuvelrug, het ge bied tussen Zeist, Soest en Amersfoort, groener. Dat klinkt tegenstrijdig, maar het kan door ontwikkeling van nieuwe natuur en groene ver bindingen te bekostigen uit de opbrengsten uit bouwprojec ten. Zo dragen nieuwe huizen en bedrijventerreinen bij tot meer natuur; bij de ontwikke ling van nieuwe projecten moet er minstens net zoveel groen in het gebied komen als er ver dwijnt door bebouwing. I Zeventien organisaties hebben dit en meer met elkaar afgesproken door op 29 juni hun handtekening te zetten onder een overeenkomst. I 'Met deze overeenkomst scheppen we duidelijkheid over de spelregels I voor rode en groene projecten. Dat I is een belangrijke stap op weg naar I de uitvoering van de gebiedsvisie', I Amersfoorter Ronald Cools stelt I belangstellenden graag in de gele- I genheid kennis te maken met Osho's (Baghwans) wijsheid. Daarom geeft Cools elke maandag en vrijdag luistersessies. Hij heeft een groot geluidsarchief van En gelstalige toespraken van Osho. Cools is geen aanhanger en zoekt ook geen aanhangers. Zelf is Cools ex-sannyassin. De inmiddels over leden spirituele verlichte Indiase meester Osho kan nog steeds bo gen op grote belangstelling. Zo zendt TV Utrecht maar ook de lo- I kale omroep in Amsterdam weke- lijks videotapes van Osho uit. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij Ronald Cools, SS 033- 4756799. aldus Commissaris van de Konin gin Staal. Het groen in het hart van de Heu velrug wordt doorsneden door wegen en bebouwing. De wens om het gebied groen te houden, zodat het kan functioneren als een aan eengesloten natuur- en recreatiege bied, heeft vorm gekregen in Hart van de Heuvelrug, een van de tien projecten van Agenda 2010. De besturen van drie zorginstellingen, vijf gemeenten, stichting Het Utrechts Landschap, de Kamer van Koophandel, ProRail, de pro vincie en vijf ministeries hebben nu afspraken gemaakt over hoe de verschillende projecten in het Hart vorm krijgen en hoe de kosten on derling verevend zullen worden. (Provincie Utrecht) Dicht bij huis en toch anders. Dat kan! Iedere Soester kent waar schijnlijk de rondvaarten van Wa terlijn in Amersfoort wel. Maar wist u dat u 's middags ook het bootje 'Waterlijn-privé' kunt afhu ren; en dat u daarin met uw eigen gezelschap van vijf personen uw eigen route door de Amersfoortse grachten kunt kiezen? Nu kunt u zeggen waarheen u wilt varen! U betaalt 5,00 per kwar tier voor de hele boot, compleet met schipper. Wilt u de muurplan- ten bekijken, de beelden van Ton Mooy (wateroverlopen) zien, het Havik op? De buitensingel op of de Heiligenbergerbeek op naar Park Randenbroek? U betaalt en bepaalt. Wees uw eigen kapitein op de Amersfoortse grachten! Informatie: Waterlijn, Kromme- straat 5, Amersfoort, 82 033- 4654636, www.amersfoort- rondvaarten.nl. De Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) organiseert in samenwerking met Amant (voorheen Stichting Thuiszorg Eemland) opnieuw de cursus 'Haal meer uit uw geheugen'. Het succes van de vorige cursus heeft aangetoond dat er be hoefte is aan training voor mensen die last hebben van vergeetachtigheid. Hoewel dit verschijnsel niet aan leeftijd is gebonden wordt er door de SWOS wel een grens gesteld aan de leeftijd. De cursus is be doeld voor senioren van 55 jaar en ouder, die zelfstandig wonen. Door middel van allerlei oefenin gen leren de deelnemers informa tie op een voor hen praktische manier te verwerken, onthouden en toe te passen. Dat betekent dat hun concentratievermogen verbe tert en dat zij weer op hun geheu gen durven te vertrouwen. Uit de ervaringen van eerdere deelnemers blijkt dat er, behalve een serieuze aanpak van de diver se onderdelen, ook ruimte is voor vrolijkheid. Wie belangstelling heeft voor deze cursus kan op donderdag 16 sep tember een informatiebijeenkomst bijwonen. Die wordt gehouden in de benedenzaal van ontmoetings centrum De Klarinet (Klarinet 37) en duurt van 14:00 tot 15:30 uur. Daar kan men kennismaken met de docent en alle mogelijke vragen stellen. Na afloop kan men zich inschrijven voor de cursus die, bij voldoende deelnemers, van start gaat op donderdag 30 september. De laatste les is op 2 december. Gedeputeerde Staten advise ren Provinciale Staten om het Ontwerp-streekplan te herzien op een aantal punten die met windenergie te maken hebben. De locatie langs de A-l, waar tegen ook vanuit Soest her en der bedenkingen zijn inge bracht, blijft in het plan ge handhaafd. Dat is althans het advies van GS aan Provincielae Staten. Op diverse andere locaties komt het provinciebestuur wel tegemoet aan de bezwaren. Zo stellen GS voor de locatie langs het Amster dam-Rijnkanaal bij Houten en Wijk bij Duurstede te schrappen. Bij Harmeien komt als het aan GS ligt de meest oostelijke rij van vier windmolens te vervallen. Twee rijen van vier in de buurt van Woerden blijven gehandhaafd. GS stellen de wijziging langs het Am sterdam-Rijnkanaal voor aan PS naar aanleiding van een aanvullend milieuonderzoek. Daaruit is geble ken dat wettelijke geluidsnormen zouden worden overschreden. Daardoor zijn veertien tot zestien windmolens van de baan. GS heb ben een alternatief laten onderzoe ken bij Schalkwijk met acht turbi nes. Daar wordt wel voldaan aan de geluidsnorm. Maar liefst 4500 van de 6000 in spraakreacties (bedenkingen) op het Ontwerp-streekplan die de provincie Utrecht heeft ontvangen gaan over windenergie. GS vinden de meeste bedenkingen onge grond. Slechts enkele geven aanlei ding om het Ontwerp-streekplan aan te passen. In de Concept Nota van Beantwoording stellen GS bij voorbeeld voor om voor de wind turbines bandbreedtes voor de hoogte aan te houden in plaats van exacte getallen, om beter in te kunnen spelen op de technische ontwikkelingen van de windturbi nes. Soest Voor wat betreft de voorgestelde locatie langs de A-l zijn er vooral uit Baarn en Bunschoten enkele honderden bedenkingen inge bracht. Uit Soest - waar sommi gen ook vrezen voor horizonver vuiling en aantasting van het land schap en de 'ruimtelijke beleving' van de Eempolder - zijn het er bij elkaar slechts tien. De bezwaren variëren hier van bedreiging van de weidevogelstand (o.a. doordat de vogels tegen de windmolens aan botsen) en vrees voor een te hoog geluidsniveau, wat volgens GS nauwelijks het geval zal zijn, tot het bedorven uitzicht. 'Iedereen ervaart de windturbines anders. De meningen lopen uiteen van erg mooi tot erg lelijk,' staat o.m. in de reacties van GS te lezen. 'Dat is een subjectief aspect en hier zijn geen voorschriften voor.' De Concept Nota van Beantwoor ding is vanaf eind juli verkrijgbaar via de afdeling Verkoop van de provincie Utrecht: 82 030-258 2228. Er is een exemplaar over windenergie en een exemplaar over de andere onderwerpen van het Ontwerp Streekplan. Beide conceptnota's zijn ook te vinden op de provinciesite: www.provincie-utrecht.nl. ftS* Robobank fis\ Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Na een halfjaar onzekerheid heeft staatssecretaris Ross (o.a. van Volksgezondheid) onlangs beslotén om géén eigen bijdra ge te vragen voor de dagbehan deling. Het gaat in Soest om de dagbehandeling in verpleeg huis Daelhoven, waar een tweetal groepen bezoekers ko men, te weten lichamelijk ge handicapten en mensen met een beginnende dementie. Dat betekent goed nieuws voor be zoekers én familie, vindt direc teur Ad Witlox van Zorgpalet Baarn-Soest, waaronder in Soest o.a. het verpleeghuis Daelhoven ressorteert. Eind december 2003 zorgde het ministerie nog voor opschudding door alle bezoekers van dagbehan delingsafdelingen met ingang van 1 januari een inkomensafhankelij ke eigen bijdrage in het vooruit zicht te stellen. 'Kennelijk had men er niet goed bij stil gestaan dat de kosten die met de uitvoering ge paard zouden gaan wel eens net zo hoog zouden kunnen uitvallen als de opbrengsten,' aldus een ver heugde Witlox. In januari bericht te het ministerie dat er uitstel van de maatregel tot invoering kwam tot 12 juli. En nu hebben alle ver pleeghuizen die een afdeling dag behandeling hebben een brief ge kregen van het Zorgkantoor dat er géén eigen bijdrage betaald hoeft te worden, met een brief voor de cliënten erbij. Waar het om de menterende dagbehandelingsbe zoekers gaat heeft Zorgpalet Baarn/Soest de brief met het goe de nieuws naar de familie toege stuurd. Uitkomst Dagbehandeling is een uitkomst bij beginnende dementie en voor li chamelijk gehandicapten, zegt Witlox. 'In het centrum voor dag behandeling in Daelhoven is ruim te voor 10 a 12 bezoekers. Vier dagen per week komen er bezoe kers die lijden aan een beginnen de vorm van de ziekte van Alzhei- mer. Simpel gezegd: hun korte-ter- mijngeheugen gaat achteruit, ze kunnen zich steeds minder goed oriënteren en mensen herkennen. Ze stellen steeds vaker dezelfde vragen. Dat kan zo'n belasting voor de partner of familie worden, dat dagbehandeling gedurende een De Rabobank on line Voetbal poule van het afgelopen Euro pees Kampioenschap voetbal was voor dhr. J. van Baren een groot succes. In samenwerking met www.voetbalpoules.nl had Rabobank Soest Baarn Eemnes de voetbalpoule ge plaatst op de lokale site: www.rabobankonline.com. Dhr. Van Baren had de meeste punten verdiend in de poule. De hoofdprijs, een digitale camera van HP ter waarde van 349,00, nam De heer Van Baren met door hem gewonnen camera. hij met veel plezier in ontvangst. Uiteraard waren er meer prijswin naars. Zij kregen hun prijzen per post thuis gestuurd. Op de vraag of er voor het WK van 2006 weer een Rabobank on line Voetbalpoule wordt georgani seerd kan, gezien de vele positie ve reacties, gezegd worden dat Rabobank Soest Baarn Eemnes daarvoor zeker haar best voor zal gaan doen. paar dagen in de week een uit komst betekent.' Twee dagen in de week komen de bezoekers met een lichamelijke handicap. Zij kunnen fysiothera pie, ergotherapie en logopedie krij gen. Ook kunnen ze gebruikmaken van de oefenzaal in Daelhoven, bijvoorbeeld in de vorm van groepsfitness. Structuur van belang Op de dagbehandeling voor de menterende bezoekers wordt een gevarieerd aanbod geboden van activiteiten zoals geheugenactive ring, creatieve activiteiten, muziek- en bewegingstherapie. In een ge spreksgroep wordt gepraat over de acceptatie van de ziekte. Ook is er steeds meer vraag naar individue le activiteiten, waarop ingespeeld wordt. Het doel is uiteindelijk om mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen en opname in een ver pleeghuis te voorkomen. De be zoekers worden 's ochtends thuis met een taxi opgehaald, eten een warme maaltijd en worden eind van de middag weer thuisgebracht. Nu de Staatssecretaris heeft beslo ten geen eigen bijdrage te heffen beperken de kosten zich tot 5,= per maand als vrijwillige bijdrage voor extra activiteiten en materi aal. Voor dagbehandeling is een indi catie van het RIO nodig. Die kan via de huisarts, het Zorgloket in het gemeentehuis of rechtstreeks bij het RIO worden aangevraagd. Nadere informatie is ook verkrijg baar bij het bureau Zorgbemidde- ling van Zorgpalet Baarn/Soest, 32 035-6036363. De bezoekers van de dagbehan deling in Daelhoven lezen o.m. da gelijks de krant met elkaar. Foto: Soester Courant. Ook boodschappen doen in de eigen supermarkt van het verpleeg huis maakt deel uit van de dagbe handeling. Foto: Soester Courant. Volgens opiniepeilingen wist 90 van de ondervraagden te vertellen dat het met koffie te maken had. Ruim 140 jaar geleden was Eduard Douwes Dekker assistent resident in één van de districten in (voormalig) Nederlands Indië. Douwes Dekker, beter bekend als Multatuli, was het niet eens met de politiek van het koloniale bestuur, dat de plattelandsbewoners dwong om massaal op de Nederlandse koffieplantages te werken. Daar door kwam hun eigen voedselpro ductie in het gedrang, met alle be kende gevolgen. In 1859 schreef Douwes Dekker het boek 'Max Havelaar of de kof fieveilingen der Nederlandse Han delmaatschappij'. De hoofdper soon is Max Havelaar, die opkomt voor de inlanders. In 1988 werd de stichting Max Havelaar opgericht. Nog steeds zijn de kleine boeren slachtoffer van ongelijke machts verhoudingen. Is er echt niets aan te doen? Ja! De Wereldwinkel aan de Steen hoffstraat 9A, 826028132; met tien soorten koffie met het Max Havelaar-keurmerk, is geopend maandag van 13:00 tot 17:00 uur, dinsdag t/m zaterdag van 09:30 tot 17:00 uur. Het gemeentebestuur van Soest gaat ouders van kinderen die als leerling worden inge schreven bij Iederwijs - de 'al ternatieve' school op het In de Ruimte-terrein aan de Insin- gerstraat - schriftelijk wijzen op het feit dat de school nog niet officieel wordt aangemerkt als een school volgens de leer plichtwet. Maar zulke leerlin gen maken zich in de optiek van de gemeente ook (nog) niet schuldig aan 'absoluut ver zuim', waartegen wettelijk wordt opgetreden. In september 2003 heeft de afde ling Onderwijs van de gemeente een advies uitgebracht over de in schrijving van een Soester leerling bij lederwijs. Daarin ried de be trokken ambtenaar het College van B. en W. aan de Onderwijsinspec tie te vragen een onderzoek te doen naar het Voortgezet Onder wijs op Iederwijs. De leerling kon in afwachting van de uitkomst van dit onderzoek de school blijven bezoeken. Het advies van de Inspectie van het Onderwijs is inmiddels binnen en luidt als volgt: 'Op grond van bovenstaande komt de inspectie tot de conclusie dat de school nog niet beschikt over bevoegde do centen voor alle verplichte vakken en dat de inrichting van het onder wijs niet voldoende overeenstemt met die van bekostigde scholen. Daarom kan er naar de overtuiging van de inspectie niet gesproken worden van een school in de zin van de leerplichtwet.' Het College wil de school deson danks de tijd en de kans geven om de maatregelen te nemen die no dig zijn om aangemerkt te worden als school volgens de leerplichtwet. Daar hanteert het College een aan tal argumenten voor. Zo is volgens B. en W. het concept van Iederwijs voor een bepaalde groep leerlingen een goed alternatief gebleken. 'Bij een aantal leerlingen blijkt dat - na jarenlange problemen op andere scholen - de kinderen opbloeien sinds zij Iederwijs bezoeken. Som mige van hen hebben in het verle den veel verzuimd en konden op hun oude school absoluut niet aar den. Iederwijs biedt een totaal an der concept dan wij in Nederland tot nu toe kennen. Voor sommige leerlingen blijkt dit een omgeving waardoor zij eindelijk met plezier naar school gaan. Zij verzuimen niet meer sinds ze naar Iederwijs gaan,' aldus de adviesnota. Proces-verbaal Optreden tegen het 'absoluut ver zuim' door proces-verbaal tegen de ouders leidt slechts tot het op leggen van een boete, constateert de nota verder. 'Het college van burgemeester en wethouders ziet toe op absoluut verzuim (het niet ingeschreven staan op een school volgens de leerplichtwet). Het col lege heeft niet de bevoegdheid om een school te erkennen, maar wel om te besluiten of een leerling vol doet aan de Leerplichtwet. Vindt het college dat dit niet het geval is, dan moet proces-verbaal worden opgemaakt. Het gevolg daarvan is dat de ouders van de leerling wor den opgeroepen door de kanton rechter en dan een boete krijgen opgelegd. De rechter toetst niet inhoudelijk of de school voldoet aan de eisen gesteld in de leer plichtwet.' Daarnaast is er landelijk een ont wikkeling gaande om de aanmer king van particuliere scholen uit de Leerplichtwet te halen en door het ministerie -te laten uitvoeren. De bevoegdheid om een school aan te merken als school volgens de leer plichtwet hoort niet bij de leer plichtambtenaar thuis, is de alge mene overtuiging. Deze kwestie is onlangs besproken in de Tweede Kamer. Uit dat overleg zijn vragen en discussiepunten naar voren ge komen die momenteel verder uit gewerkt worden. Uiteindelijk is het de bedoeling dat een en ander re sulteert in onder meer wijziging van de Leerplichtwet. Omdat er ook nog andere wijzigingen van die wet staan te komen, wil men al die wijzigingen bundelen en in één keer komen tot wetswijziging. Risico Ouders moeten zich bewust zijn dat zij het risico lopen dat de school uiteindelijk niet als school volgens de leerplichtwet zal wor den aangemerkt door het ministe rie. Mocht het ministerie uiteinde lijk beslissen om de school niet aan te merken als school volgens de leerplichtwet, dan zullen de kinde ren naar verwachting wel proble men krijgen bij de instroom in het reguliere onderwijs. Overigens was het onderzoek van de inspectie al leen gericht op de kinderen in de leeftijd van het voortgezet onder wijs. Ih september gaat de inspec teur voor het primair onderwijs ook nog een onderzoek doen. In haar veertiende Rondzendbrief sinds februari 2001 vraagt Nel Koster, na een verbijsterende en emotionele ontmoeting op straat in Lusaka met een oud-pupil uit City of Hope, zich af: wat heb ik daar bereikt, wat deed ik niet goed? Tegelijkertijd formuleert ze zelf het antwoord: het leven hier in Zambia is zonder hulp uitzicht loos. Je hebt een kruiwagen nodig om hogerop te raken en anders kom je er nooit. Inmiddels heeft de Soesterse een baan als matrone ('de baas' noemt ze het zelf) op Baobab College waar ze werkt met dat soort krui wagens: zwarte en witte Zambi- aanse/Afrikaanse kinderen van rijke witte boeren en rijke zwarte Zambianen, Zimbabwianen en Malawianen. Jongens en meiden van 6 jaar tot 18 jaar. Ze moet de baas spelen over het personeel wat ze niet altijd leuk vindt en is weer opvoeder geworden met een sterk Engels karakter. 'Er wordt hier nog met een beloon- en strafsysteem gewerkt, waar ik niet altijd in geloof. Is dit ontwik kelingswerk? Ik denk soms, dat ik hetzelfde zou kunnen doen op een kostschool in Nederland of Enge land. Het ontwikkelen van kinde ren om voorbereid te zijn op mis schien een belangrijke baan in de Zambiaanse samenleving. Dus meer karakteropbouw (oef!) en le ren en laten zien, dat de omgeving meer is dan rijke school en idem kinderen. Ik doe dit samen met Scott, een ruim dertigjarige Aus sie. Een bushman. We zijn nu een programma aan het voorbereiden voor de weekenden om ze wat meer van het andere Zambia te la ten proeven. Zoals een bezoek aan een compound, bezoek aan aidspatiënten thuis, helpen een community school te herbouwen. Enz. Dankzij mijn contacten in het veld zal dit zeker doorgaan het vol gende seizoen'. Ze vervolgt in haar uitvoerige brief: 'Mijn hart ligt nog steeds meer buiten dan binnen Baobab. Veel mensen weten me nog steeds te vinden en ik hen'. Het bezoek aan de gevangenis blijft ze doorzetten. Dankzij nog steeds wat geld uit de 'pot' kon ze voor 6 maanden tbc-medicijnen voor 45 gevangenen financieren. Verder probeert iedereen geld van haar te 'lenen'. Maar daar kan ze verstandig mee omgaan. Tenslotte eindigt ze haar lange brief met: 'Is dit een brief met al leen maar ellende? Nee toch niet, wel bezinning. Ik kijk mogelijk meer op een afstand naar ellende en mogelijk doet me dat meer. Het lijkt een contradictie. Er zijn grote verschillen en ik leef nu bijna op een westerse manier. Luxe, zeker voor hier. Ik bezin me op mijn toe komst. Voel me nog steeds redelijk thuis in Zambia, zolang ik werk buiten Baobab kan blijven doen. Aan de andere kant verlang ik nu toch wel naar wat Hollandse luch ten. Ik kom in augustus naar Ne derland en zal me dan beraden of ik hier langer blijf of aan het eind van het jaar m'n contract beëindig. Letterlijk, de tijd zal het leren...' Lieve Nel, Als ik deze column schrijf ben je onderweg naar Nederland. We zullen je hartelijk ontvangen met stroopwafels, Lange Soesters en Kruukje Melm. Zie ook elders in deze krant. Leidje gaat je verwen nen met een heerlijke maaltijd, heeft ze beloofd. Vlieg voorzichtig. Tot ziens en je moet de groeten hebben van Foto Astra. De afdeling Preventie van Riagg Amersfoort Omstreken biedt binnen het project 'Zelf aan de slag!' verschillende zelfhulpcursus sen aan. Een zelfhulpcursus biedt mensen de mogelijkheid om aan de hand van een cursusmap en met telefonische begeleiding indi vidueel thuis aan bepaalde klach ten of problemen te werken. Op dit moment worden de volgende zelfhulpcursussen aangeboden: Depressieve klachten? Zelf aan de slag! Angstige gevoelens? Zelf aan de slag! Een druk cn opstandig kind?, Zelf aan de slag! Een stil en bang kind? Zelf aan de slag! Een zelfhulpcursus is bedoeld voor mensen die kennis willen opdoen en vaardigheden willen leren om beter met bepaalde psychische klachten om te gaan of voor men sen die beter willen leren omgaan met bepaalde gedragsmoeilijkhe den van hun kind. Om in te schat ten of een zelfhulpcursus voor ie mand geschikt is vindt eerst een kennismakingsgesprek plaats. Deelnemers krijgen daarna de cur susmap mee naar huis, die in een periode van 6 tot 8 weken zelf standig wordt doorgewerkt. In deze periode belt een coach weke lijks om praktische ondersteuning te bieden en vragen te beantwoor den. Iedereen kan zich voor een zelfhulpcursus aanmelden, verwij zing van een huisarts is niet nodig. Deelnemers worden niet inge schreven bij het Riagg. Informatie of aanmelding: Riagg Amersfoort Omstreken, afde ling Preventie, 82 033-460 35 00. Contactpersoon is Marcel Dijkens. Behalve de aanschaf van de cur susmap a 12,00 zijn aan een zelfhulpcursus geen kosten ver bonden. Of het echt een zeldzaamheid is weet ze niet. Ze heeft het in elk geval nog nooit gezien, zegt mevrouw N. Daatselaar. Ze doelt op de fraaie lelie in het tuintje bij haar appartement in Mariënheuvel (aan de kant van de Vredehofstraat). De plant draagt op het ogenlik maar liefst zes bloemen aan één stengel, en volgens mevrouw Daat selaar (85) komt dat beslist niet vaak voor. De bloemen zijn zacht rose, of liever gebroken wit van kleur, met hier en daar wat spik keltjes. De plant gedijt kennelijk goed aan de zonzijde van het ap- Mevrouw Daatselaar is zeer in haar schik met de lelie. Foto: Soester Courant. partementencom plex. 'Ach,' zegt mevrouw Daatselaar, 'zo'n mooie lelie is weer eens wat anders dan de hoogste zonne bloem, de dikste pompoen of de langste komkommer...'

Soester Courant | 2004 | | pagina 3