Hulpvaardigheid altijd centraal M in museum "atalina komt na restauratie terug Nationale duathlontoppers n actie op De Vlasakkers Geslaagde dorpsschouwen Soesterberg ERPE JL* iSTE- en KERKDIENSTEN HULPVERLENING Nieuwe milieuvergunning voor bedrijf Hypsos BV MEDISCHE DIENST Dronken man na vrijlating direct weer aangehouden www.rabobankonIine.com m ademaker )ok wedstrijd voor recreanten en jeugd Gouden echtpaar Hoogstraten-van Denderen: PAGINA 8 Weskaap rosé van de Kaapse erse impressies van ,'ugje kruiden maken drink- en maaltijdwijn. .TRAAT44 OEST 15 6012957 JEN 17.30 UUR lentraal in Soest srgel. op eigen bsoluut een :v-ketel (7 jr). ipp. w.o. een ouchecab., !oy. en lichte winkelstraat, ig van het opp. en laminaat op opstalverz. Bijz.: !r een paar jaar ■nakelaars.nl '•a n- Ml oh eens rustig in onze i tot aanschaf van een speciaal evenement uit wonderlijke sculptuur zijn vervaardigd in een net afstandsbediening www.ford.nl w,kunstmeteengroteka.nl - 601 41 52 Redactie-adres: Jan van Steendelaar tel. 06-22450173 COURANT Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest tel. 035 - 602 18 41 WOENSDAG 28 JULI 2004 >e vliegboot Catalina P-212, igendom van het Militaire htvaart Museum (MLM) in oesterberg, is maandag met ijzonder transport van Mari- Lvliegkamp Valkenburg naar chiphol Oost gebracht. Het lestel is gedeeltelijk gerestau- •erd en wordt bij een vliegtuig- hildersbedrijf op Schiphol ost van het juiste kleursche- voorzien. Daarna komt het .estel terug naar Soesterberg, aar de restauratie wordt vol- toid. en vliegboot is ontworpen om ;h door de lucht en over het wa- r te kunnen verplaatsen en niet ior transport over de weg. Toch er voor de romp van de Catali- -212 vliegboot van het Militaire ichtvaart Museum niets anders Maandag werd de romp vanaf arinevliegkamp Valkenburg naar :hiphol Oost over de weg ver- lerd. Door de enorme afmetin- in van de romp (lengte 19,52 m i breedte 5,15 m) is het transport >or een gespecialiseerd transport- idrijf uitgevoerd. Het vervoer van romp van de Catalina over de ;g leverde prachtige beelden op. 3or de liefhebbers bood dit insport een uitgelezen kans de italina op een ongewone wijze st te leggen. Het Militaire Lucht- lart Museum verwacht de Cata- ïa in augustus op te nemen in het :pot. Medewerkers van het mu- um voeren daar vervolgens de atste fase van de restauratie uit. Vanaf 1984 beschikt het Militaire Luchtvaart Museum over een Ca talina P-212 vliegboot. Deze stond van 1984 tot 1996 op hei buiten terrein van het museum opgesteld. De v/eerselementen hadden vrij spel en al snel verkeerde de Cata- lina in een zeer slechte conditie. Om het toestel voor de toekomst te behouden, werd de Catalina voor een grondige opknapbeurt ondergebracht op Marinevlieg kamp Valkenburg. Na een restau ratie van enkele jaren aan de vleu gels en de romp van het toestel, werden de vleugels in juni van dit jaar naar het depot van het Militai re Luchtvaart Museum overge bracht. Inmiddels is de romp van de Catalina geprepareerd om van het juiste kleurschema te worden voorzien. Dit kleurschema wordt op Schiphol Oost door het bedrijf 'Quality Aircraft Painting Services' aangebracht. Historie Uit het historisch overzicht van de Catalina van het Militaire Lucht vaart Museum blijkt dat de Cata lina P-212 tot december 1953 in Nieuw-Guinea dienst heeft ge daan. Op 8 december 1953 moest het toestel voor een grote onder houdsbeurt en bijbehorende in spectie naar Nederland worden gevlogen. Eind juni '54 werd de P-212 vervolgens ingedeeld bij het Vliegtuigsquadron 8 om vanaf Marinevliegkamp Valkenburg in geval van scheeps- of vliegtuigram pen op zee, opsporings- en red- dingsvluchten uit te voeren. Op 8 november 1954 kwam het voor het eerst in actie. Tevens werd het toe stel gebruikt voor de watervliegop- leiding van vliegers, die in Nieuw- Guinea ingezet werden om te vlie gen. Na in totaal 2940 uren te heb ben gevlogen, werd de P-212 op 8 juli 1957 officieel buiten dienst gesteld. In 1958 werd het toestel tijdelijk als attractie opgesteld in het Bosbad Hoeven te Hoeven (Noord Brabant). Vervolgens werd het in 1982 het overgebracht naar de Vliegbasis Gilze-Rijen waar het vliegtuig geheel gerestaureerd werd. Op 13 april 1984 werd het toestel door de toenmalige vlagof ficier MLD officieel aan het mu seum overgedragen. Wie altijd al eens een echte vlieg boot heeft willen zien, kan hier voor terecht in de Vreeburghal van het Militaire Luchtvaart Museum. Daar staat in de permanente expo- De Catalina in 1996 na restaura tie. Foto: Militaire Luchtvaart Museum. sitie een Dornier vliegboot opge steld. Bezoekers kunnen van dicht bij het indrukwekkende toestel met zijn enorme afmetingen ervaren. De reguliere openingstijden van het museum zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10:00 uur tot 16:30 uur en op zondag van 12:00 uur tot 16:30 uur. Het museum is gesloten op maandag en zaterdag. Meer informatie is te vinden op de website: www.militairelucht vaartmuseum.nl de zonnige kant van de schaduw Raamdecoratie rechtstreeks van de fabriek Sterk in kwaliteit, service en scherpe prijzen KORTINGEN TOT 50% www.erpezonwering.nl Tel. 0346 - 35 11 79 Sterrenbergweg 15-A, Soesterberg [et duurt nog een paar weken [)ordat het zover is, maar dat etekent dat degenen die eraan illen meedoen zich voldoen- kuruien voorbereiden: op aterdag 11 september vindt het militaire oefenterrein e Vlasakkers voor het zesde htereenvolgende jaar de uathlon Soesterberg plaats, egonnen als een regionaal re- 'eatief evenement is de dua- ilon uitgegroeid tot een eve- ement van nationale allure. In 002 mochten de organisato ren van Triatlon Vereniging De Schieter uit Soest zich verheu gen in de organisatie van het Nederlands Kampioenschap, dat nadien de duathlonge- Bchiedenis is ingegaan als het feeste en mooiste NK ooit. jids vorig jaar maakt de wed- Ij jd deel uit van het landelijke nex Duathlon Circuit, een serie 1 zeven topwedstrijden, waarin I nationale toppers in de verschil- lide categorieën strijden om de r van 'Beste Duathleet van het De deelnemers dienen ach- jeenvolgens de volgende onder- Ben af te werken: 10 kilometer fdlopen, 40 kilometer wielren- n en 5 kilometer hardlopen. Een jurwedstrijd over het zware, ^ar niettemin mooie parcours de Vlasakkers. De start is om |00 uur. Inschrijven voor dit Bnement kan on line via vw.duathlonsoesterberg.nl. Vooraf aan deze topwedstrijd staat de Rob de Haas Memorial op het programma. Dit recreatieve evene ment is opgedragen aan de in 2001 veel te vroeg overleden prominen te Soester duursporter en Schieter lid Rob de Haas. De in deze wed strijd af te leggen afstanden bedra gen 5 kilometer hardlopen, 20 ki lometer wielrennen en 2,5 kilome ter hardlopen. De finish is haalbaar voor iedereen die wat aan hardlo pen en fietsen doet. Tevens vindt in dit evenement een jeugdwedstrijd plaats voor kinde ren van 12 tot 15 jaar. De hierin af te leggen afstanden bedragen 2,5 kilometer hardlopen, 10 kilometer fietsen en 1 kilometer hardlopen. De start is om 11:00 uur. Inschrij ven voor dit evenement kan on line via www.duathlonsoester berg.nl of op de wedstrijdddag zelf tot uiterlijk 10:00 uur. Nieuw dit jaar is een Kinderdua- thlon, in navolging tot de eveneens door De Schieter georganiseerde succesvolle jeugdtriatlon. Dit wed strijdje staat speciaal open voor kinderen uit Soest en omgeving in de leeftijd van 10 en 11 jaar die eens willen proeven aan deze tak van sport. De af te leggen afstan den bedragen: 1 kilometer hardlo pen, 5 kilometer fietsen en 1 kilo meter hardlopen. De deelname kosten zijn 2,50 euro. Met dit eve- nementje wordt de wedstrijddag om 09:30 uur geopend. Inschrijven kan tot uiterlijk 4 sep tember online via www.duathlon soesterberg.nl of een briefje aan Duathlon Soesterberg, Draailier 55, 3766 EP Soest, onder vermel ding van naam, adres, telelefoon- nummer, geboortedatum en 'kin- derduathlon'. Voor algemene informatie: Kees Rietveld, 06-21606400. Soester Courant overal thuis in Soest en Soesterberg Door enkele wijzigingen in het bedrijf heeft Hypsos BV aan de Batenburgweg in Soesterberg een nieuwe vergunning aange vraagd in het kader van de Wet Milieubeheer. Binnen het be drijf is een opslaggebouw voor gevaarlijke stoffen bijgeplaatst. Er is een verfmengruimte ge realiseerd, evenals een kantine waarin voedingsmiddelen wor den bereid. Burgemeester en wethouders heb ben besloten de gevraagde vergun ning ter verlenen onder voorschrif ten ter bescherming van het milieu en ter voorkoming van brand- en explosiegevaar als gevolg van de aanwezigheid van brandgevaarlijke stoffen zoals verf en oplosmidde len, brandbare stoffen zoals bout, en enkele gasflessen. Het afvalwater uit de kantine moet een slibvangput en een olieafschei- der passeren voordat het op de gemeentelijke riolering mag wor den geloosd. Naar de mening van burgemeester en wethouders zal de eventuele geuroveilast door het in j)or het eerst zijn er dorps- houwen gehouden in Soes- tegberg. Dit omdat de gemeen- te dit jaar ook hier van start is gaan met wijkbeheer. Eerst Es er een algemene dorps louw, later een verkeers- Een wijkschouw of dorpsschouw is een rondgang door de wijk of een deel ervan. Bewoners nemen het initiatief om aan gemeente, politie eJ»woningcorporatie plekken te la ten zien die ze onveilig vinden, slecht onderhouden zijn, een schoonmaakbeurt kunnen gebrui ken etc. Bij een wijk- of dorps- schouw zorgen bewoners van tevo ren voor lijsten met actiepunten die ze willen laten zien. Een schouw biedt veel voordelen. Er kan vrijwel altijd direct worden uit gelegd of de punten kunnen wor den verholpen of niet. Bij de eer- slë schouw waren medewerkers de gemeente Soest, de wijka- t en de politiesurveillant aan- |zig. Tijdens beide schouwen na- m leden van het dorpsbeheer- m deel. Dit team is in mei op- icht en is gesprekspartner van lë gemeente als het gaat om de ifbaarheid van Soesterberg. laken afgehandeld 1 vrij snel na de dorpsschouwen i Soesterberg konden enkele pun- In worden afgehandeld. Zo is in- hiddels het hek tussen het voet- lalterrein en het hondenuitlaatter- fcin achter Bloemheuvel vervan- icn door een kleine greppel met een wal ernaast. Dit omdat het hek meer dan eens werd vernield. De slagboom op de weg die vanaf Bloemheuvel naar de volkstuinen leidde, is op verzoek verplaatst richting de verharding. Dit omdat er vaak vlak voor de slagboom ge parkeerd werd, waardoor dit ge deelte bij slecht weer veranderde in een modderpoel. Ook zullen dit jaar de beplantingsvakken aan de Bloemheuvel in worden gereno veerd. Op een aantal locaties heeft de gemeente een extra schoon maakactie uitgevoerd omdat er veel zwerfvuil en glas werd aange troffen. Daarnaast is er op verzoek op enkele plekken extra gesnoeid en zullen tegels worden recht ge legd of de verharding aangepast. Buurtcontainers Tijdens de schouw werd ook ge sproken over de vaak chaotische toestand bij de buurtcontainers op de hoek Apollo-Mercury. De ge meente heeft aangekondigd dat alle buurtcontainers in Soesterberg ondergronds worden gemaakt. De verwachting is dat dit in 2005 ge beurt. Op enkele locaties zal tege lijkertijd de capaciteit van de con tainers worden aangepast. Omwonenden van het bos langs Mercury zullen worden aange schreven met het verzoek geen vuil en tuinafval te storten in het bos. Dit blijkt veelvuldig te worden ge daan. Ook de politie zal dit in de gaten houden. De politie heeft ver der notie genomen van een aantal plekken waar vaak verkeerd wordt geparkeerd, zoals aan de Plesman- straat, en zal hier vaker controle ren. Ten slotte hebben ook woningcor poraties Portaal en SCW actie on dernomen naar aanleiding van de schouwen. Portaal heeft aan het Van Maarenplein extra laten snoeien en SCW gaf direct op dracht om de graffiti op de schu ren aan het Van Maarenplein te verwijderen. Dorpsbudget Niet alle punten die zijn gemeld kunnen worden opgelost. Soms is er gewoon geen geld beschikbaar. Zaken die iets extra's betekenen voor het dorp, kunnen eventueel worden betaald uit het zogenaam de dorpsbudget. Dit budget is dit jaar in het kader van de invoering Zaterdag 31 juli zondag 1 augustus Rooms-katholiek, Carofuskerk, Rademakerstraat 75 Zondag 10:30 communieviering (parochianen); gemengd koor Rooms-katholiek, Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 10:00 Peter Denneman; televisie-uitzending; schola o.l.v. Herman Rouw Samen op Weg (PKN), Vredekerk, Gen. Winkelmanstraat 101 09:30 ds. M.A.A. Nawijn Sterrenberg, 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10:30 drs. Z. Hageman-Vos World Outreach Church (info locatie: 880346-350458) 10:30 H.D. Gosseth Huisarts voor dringende hulp van de huisarts 's avonds, 's nachts, in het week einde en op feestdagen bellen met de huisartsenpost Zeist, ©0900- 4301430. Apotheek, overdag: 1 apotheek bellen, dan hoort men wie er dienst heeft. Apotheek, vanaf 17:30 uur: Centrale Apotheekdienst, Diakonessenhuis Zeist, Prof. Lorentz- laan 76, ©030-6995952. Tandarts, spreekuren 13:00 en 19:00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts, weekenddienst na afspraak; P.J.J. Theuns en C.J. Schievink, Kampweg 50, ©352467; in an dere gevallen hoort men via het antwoordapparaat wie er dienst heeft. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Eemland, 24 uur per dag, ©033-4220500; van 's avonds 17:00 tot 's morgens 08:00 uur en in de weekeinden alleen voor spoedeisende situaties. Christelijke Thuiszorg Voor alle aanvragen: ©033-2994669; dag en nacht bereikbaar. Een op Een Thuiszorg AWBZ- en particuliere thuiszorg Soest e.o., 24 uur per dag huishou delijke hulp, verzorging en verpleging, 035-5412016; buiten kan toortijden voor spoedeisende gevallen: 0900-2025501. Politie (Kon. Marechaussee) Veldm. Montgomeryweg 2; werkdagen 12:00-13:00 uur; centra le meldkamer: 0900-8844; alarmnummer: 1.1.2. Vrijwilligershulp Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp; werkdagen 09:30-11:00 uur, 035-6031119. Vrijwillige Terminale Zorg Extra hulp voor mantelzorgers. Coördinator: Marijke van den Berg, 06-30189317. Hulpdienst Stichting Hulpdienst Soesterberg, aanvragen dagelijks 09:00-10:00 uur, 351940, b.g.g. 351658 of 351346. Overige Huisvesting De Drie Eiken, mevr. D. Elie, 352391. Hoewel rotondes in het hele land gemeengoed zijn gewor den, leveren ze voor een aantal weggebruikers nog steeds pro blemen op. Dat geldt dan voor al voor degenen die te veel ge dronken hebben, maar zich daardoor niet laten weerhou den om de weg op te gaan. Dat was vorige week ook het geval met een 41-jarige automobilist uit Amersfoort. Hij was de zo veelste die in de rotonde in de Amersfoortsestraat nabij de Banningstraat een te groot ob stakel zag. De man bleek - niet voor de eer ste keer - te veel gedronken te heb ben, toen hij 's avonds laat over de Amersfoortsestraat reed, komende uit de richting Den Dolder. Ver moedelijk door zijn overmatig drankgebruik, reed hij op een ro tonde rechtdoor. Politie die ter piaaise kwam, constateerde dat de bestuurder naar alcohol rook. Uit de blaastest bleek dat hij bedui dend meer had gedronken dan is toegestaan. Hij werd aangehouden. Bij de ademanalyse in het politie bureau blies hij 775 ug/1, meer dan 3,5 keer de maximaal toege stane hoeveelheid van 220 ug/1. Tevens bleek dat de bestuurder een ontzegging voor het besturen van een motorrijtuig had en dus geen auto had mogen besturen. Ook bleek hij nog voor bijna veer tienhonderd euro aan boetes c.q. 34 dagen vervangende hechtenis te hebben openstaan voor het eerder rijden onder invloed van alcohol. Tegen de verdachte is proces-ver baal opgemaakt voor het rijden onder invloed en voor het rijden tijdens een rij-ontzegging. Nadat hij voor het laatstgenoemde was heengezonden, werd hij aangehou den voor de openstaande boetes. Hij is in het politiebureau ingeslo ten. de kantine bereiden van etenswa ren gering zijn. De bedrijfskantine zal normaal gesproken alleen tij dens de lunchpauzes in gebruik zijn. De bakdampen moeten via een vetvangend filter worden uit gestoten in de buitenlucht. De af stand tot huizen in de buurt is vol doende om aan te nemen dat er geen sprake zal zijn van eventuele geurhinder, aldus B. en W. Hypsos heeft vorig jaar meegedaan aan het project Duurzame Energie Scan. In dit kader is voor het be drijf een energiebesparingsrapport opgesteld. Daarin worden enkele onderdelen van het bedrijf ge noemd waarbij energiebesparing valt te behalen. Overigens is de te- rugverdientijd van energiebespa rende maatregelen niet te bereke nen indien de verhuurder niet be reid is na aanpassing van de pan den de huurprijs te verlagen. De door de gemeente te verlenen vergunning geldt voor iedereen die de inrichting drijft. Hij moet er voor zorgen dat de aan de vergun ning verbonden voorschriften wor den nageleefd. Deelnemers aan één van de wijk- schouwen in Soesterberg maken onderweg een tussenstop ter bespre king van een actiepunt. van wijkbeheer beschikbaar voor Soesterberg. Bewoners kunnen dit gebruiken voor concrete projecten die buiten de gemeentelijke regu liere begroting voor beheer en on derhoud vallen. Het dorpsbeheer- team van bewoners beslist welke aanvraag het uit het wijkbudget gaat betalen. Voor meer informa tie over de schouwen of het dorps budget kan contact worden opge nomen met de wijkcoördinator van Soesterberg, mevrouw Benike van der Ploeg, telefoon (035) 609 37 15, of per e-mail: ploeg@soest.nl. Hij is minder vaak thuis dan toen hij nog werkte, zegt echt genote Lies (81) van Melchior Hoogstraten (76). Zij vindt dat niet erg, want ze weet dat hij weer op pad is om een inwoner van Soesterberg te helpen op administratief gebied. Of het nu gaat om het invullen van een belastingaangifte of het zoeken naar een oplossing voor socia le of financiële problemen, veel Soesterbergers weten dat ze nooit tevergeefs aankloppen op de Kamerlingh Onneslaan 17. Het dienstbaar zijn aan de me demens is het echtpaar als het ware aangeboren. Het was dan ook geen wonder dat het vorige week erg druk was op de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Hoogstraten-van Dende ren in restaurant De Soester Dui nen. Uit het hele land, van Fries land tot Limburg, waren vrienden en kennissen naar Soest gekomen om het gouden paar geluk te wen sen en een cadeautje aan te bieden. Het was dan ook een onvergetelij ke dag, die voor beiden begon met koffiedrinken bij nicht Marie van Burgstede (88) aan de Gen. Win kelmanstraat omdat zij niet in staat was het feest bij te wonen. Bijna zestig jaar geleden leerden bruid, die in Zeist woonde, en bruidegom, een geboren (aan de Banningstraat bij de Batenburg- weg) en getogen Soesterberger, el kaar kennen. Ze waren beiden lid van de wandelsportvereniging Sae- stum in Zeist. Het klikte al gauw tussen hen, al zagen ze elkaar niet _zo vaak als ze wel zouden willen. In de oorlogsjaren was het soms moeilijk elkaar te treffen en in 1947 moest hij in militaire dienst. Via Breda en Nijmegen werd hij overgeplaatst naar Soesterberg, maar daar wilde hij niet heen, 'want daar zat mijn vader bij de luchtmacht en dat vond ik niet leuk.' Aan zijn verzoek om over plaatsing werd voldaan. Hij kwam in Den Haag terecht. Na zijn diensttijd kreeg hij dankzij Piet Pieren een job bij de Detam in Utrecht als administratief mede werker. Een tweeling... Daar is hij werkzaam geweest tot 1953, het jaar waarin de bruiloft met zijn jeugdliefde Lies van Den deren was gepland. Doordat haar moeder overleed, werd de bruiloft een jaar uitgesteld. Op 22 juli 1954 trouwden ze in Zeist. Aanvankelijk woonden ze aan de Kampweg, bij de moeder van de bruidegom, maar in 1957 kregen ze een huis aan de Dijkhuisstraat in Ons Be lang toegewezen. Hij moest er wel een leugentje om bestwil voor ge bruiken: 'Ik zei dat m'n vrouw in verwachting was van een twee ling...' Dat was niet zo en een tweeling is er ook nooit gekomen... Het huis zag er niet uit, maar de vader van de bruid, die schilder was, heeft het hele huis opgeknapt. Zelfs zo goed dat de verf er nog pico bello op zat toen de 78 een gezinswoningen in Ons Belang in 1980 werden afgebroken. *>v. De jaren daaraan voorafgaand heeft Hoogstraten met anderen, vooral Ben Rabelink, zich aanvan kelijk ingezet voor behoud van de wijk. Die pogingen slaagden uit eindelijk niet. Breekpunt was het bezoek dat de toenmalige staatsse cretaris van huisvesting Jan Scha- fer aan de wijk bracht, juist toen een straaljager laag overvloog. 'En nu gaat de hele wijk plat!' was zijn reactie toen, en zo is het ook ge gaan. Nu staat er op de plek een groot distributiecentrum. De jaren erna hebben nog veel energie ge kost om te proberen zo voordelig mogelijk vervangende woonruim te te realiseren. Uiteindelijk is dat gelukt door nieuwbouw van de wijk Bloemheuvel. De huur zou wel aanzienlijk stijgen, maar het bewonerscomité wist de verhoging tot 200 gulden per maand 'be perkt' te houden. Bovendien sleep te het er voor de bewoners een verhuispremie van 3.000 gulden per gezin uit. Toen ze trouwden, had Hoogstra ten net de overstap gemaakt naar het ministerie van landbouw. Daar moest hij weg toen door inkrim ping zijn functie werd geschrapt. Via de militaire dump van de land macht in Soesterberg kwam hij te recht bij de luchtmacht op Kamp van Zeist. Een paar jaar deed hij in de avonduren bovendien de boekhouding voor een bedrijf in Zeist. Uiteindelijk vond hij in 1972 z'n laatste stek op de afdeling fi nanciën van de gemeente Amers foort. Daar bleef hij tot zijn pen sionering in 1985. Sindsdien zou hij dus veel thuis moeten zijn, maar het tegendeel is het geval. Gekscherend zegt hij: 'Ze komen me steeds aan m'n kop zeuren; kun je me helpen met dit en met dat.' Dat vindt hij trouwens geen probleem, want hij heeft zich altijd ingezet voor de medemens. Als penningmeester van de woning bouwvereniging St. Joseph bijvoor beeld, als afdelingssecretaris van het CNV, coördinator van het Ast mafonds, bestuurslid van Radio Soest, van het Rode Kruis en van de afdeling Amersfoort van de Stichting Weerzien Overzee. Nu zit hij alleen nog in de Huurderscom missie Soesterberg. Niks rustiger aan... Lies Hoogstraten ging na de lage re school in Zeist naar de naai school van de nonnen. Omdat ze een keer de naaimachine elektrisch gebruikte in plaats van met de hand zoals verplicht was, moest ze van school af. Dat vond ze niet erg: 'Op de huishoudschool leer je meer', riep ze bij haar vertrek de nonnen toe. Toen haar oudste broer en zus het huis uit waren, heeft ze lange tijd eerst in Zeist haar zieke moeder en daarna haar vader verzorgd. Na hun overlijden wilde zij niet alleen thuis blijven zitten, maar ook een baantje zoe- Het gouden echtpaar Hoogstra ten-van Denderen in Soesterberg in de tuin achter de woning aan de Kamerlingh Onneslaan. Foto: Eemland Pers. ken. 'Als jij gaat werken, ga ik naar het café, dan ga ik me bedrinken', zei Hoogstraten gekscherend; om aan te geven dat hij vond dat ze na de verzorging van haar ouders het verdiende om rustiger aan te doen. Stilzitten kon ze echter niet. Ze kreeg naaiwerk aan huis, eerst van de destijds populaire frontjes voor kleding, later ook van poppen- kleertjes. Uiteindelijk heeft ze toch 'echt' werk gezocht. Ze vond het bij de Sterrenberg, nu Abrona; eerst bij de garderobe, later in de naaikamer. Na twaalfcneenhalf jaar vertrok ze in 1985. 'Ik heb er een heel fijne tijd gehad,' zegt ze. Ook toen kon ze niet thuis blijven zitten; ze werd vrijwilligster bij het Rode Kruis en legde tal van huis bezoeken af. Sinds beider pensionering zouden ze dus samen thuis kunnen zitten, genietend van de tuin en de talrij ke speelgoedbeesten ('het lijkt hier net een dierentuin,' zegt Hoogstra ten) waarmee het huis vol staat. Maar voor het gouden echtpaar geldt nog steeds de gouden regel van hulpvaardigheid. Melchior Hoogstraten past die nog dagelijks in de praktijk toe. Met instemming overigens van zijn vrouw!

Soester Courant | 2004 | | pagina 9