Visser Bouwplan: 44 starterswoningen voor jongeren aan Beckeringhstraat In elf dagen heen, in twaalf uur terug Uitbater tapasbar hoort vier jaar cel eisen voor schieten Loket van NS in zuid dicht Motor en caravan branden uit RKEN! iACTUEEL r 'Bezuinigingen vallen mee voor inwoners van Soest' PAGINA 2 WOENSDAG 4 AUGUSTUS 2004 SOESTER COURANT van Soester ondernemers 'Klaver4' PAGINA 3 Burgemeestersgezin uit Zwitserland in Soest Officier: 'Verdachte voert ballet van leugens op' Meningen j! van lezersl 't Luykje Referendum Per 1 september geen bemanning meer op station Vuur aan Speenkruidstraat vermoedelijk aangestoken Wethouder Bert Krijger op Radio Soest: Jrangerie' xclusief Hortensia. imp 3ll' 60 watt. i van geperst ideaal voor de clusief 3,49 seweg 139, koopavond, ger 1, vrijdag koopavond, j Zier bekende Soester onderne- ners - Kees Boerkoel, Jan van tal, Henk van Asch jr. en Evert van den Brakel hebben de landen ineengeslagen en een louwplan ontwikkeld voor 44 ppartementen op een terrein lan de Beckeringstraat (9-15). let gaat om 'starterswonin- ;en\ speciaal bedoeld voor jon- ;erenhuisvesting, die gemid- leld 135.000 gaan kosten. )e ondernemers werken voor deze elegenheid samen onder de naam <Claver4'. Ze hebben voor de rea- isering van het plan in de afgelo pen maanden overleg gevoerd met fle huidige eigenaren van het ter- [ein, waarop nog enkele individue le woningen staan. Met hen is in- niddels overeenstemming bereikt )ver de aankoop van de grond. Dok is er contact geweest met de ■mliggende bedrijven. Van die rant heeft men enthousiast op het )lan gereageerd. Ook heeft men volledige medewerking toegezegd. 'Er is eigenlijk niets in Soest voor jongeren,' stelt Jan van Zal, een van de initiatiefnemers. Hij heeft zelf een aantal medewerkers in de leeftijdsgroep van 18 tot 30 jaar en weet hoe moeilijk het is om hier aan passende woonruimte te ko men. 'Op die manier raak je op den duur ook goeie arbeidskrach ten kwijt. Er moet zo langzamer hand echt iets gebeuren...' Hij is dan ook bijzonder ingenomen met het gezamenlijke initiatief. Het ('kleinschalige') bouwplan voorziet in twee gebouwen van drie lagen - het grootste in een gebogen hoekvorm met twee 'vleugels'; het kleinste in een blok daarachter - met in totaal 44 ap partementen van ongeveer 55 vier kante meter, met een gezamenlij ke afsluitbare rijwielberging en 45 parkeerplaatsen. De architectuur is van de hand van het bekende Soester architectenbureau Jan Pe ters. Bestemming Ook het gemeentebestuur heeft inmiddels in principe positief ge reageerd op het plan, hoewel er van ambtelijke zijde in eerste in stantie was geadviseerd geen me dewerking te verlenen. De grond heeft volgens het gemeentelijk be stemmingsplan de bestemming 'gemengde doeleinden'. Dat hoeft volgens de initiatiefnemers de rea lisering van de starterswoningen niet in de weg te staan, en het Col lege van B. en W. is het daarmee kennelijk eens. Wel is er onlangs nog een bouwvergunning verleend voor een bedrijf op het achterste deel van het terrein. De eigenaar van deze locatie heeft inmiddels ook zijn medewerking toegezegd en de vier initiatiefnemers zelfs succes gewenst met het plan, om dat hij de geplande bedrijfshal toch alleen voor opslag zal gebruiken en mogelijk pas over enige jaren denkt aan ander gebruik. Parkeernorm Hoewel de grondprijzen in Soest behoorlijk hoog zijn denken de ini- Het enige jaloezie, maar meer log met verbazing zal de irandweer Soest naar het torps van de Zwitserse ge- neente KÖIIiken kijken. Het lorp van 4.000 inwoners hal- erwege Bern en Zürich heeft :en brandweerkorps van niet ninder dan 75 leden, uitslui- end vrijwilligers, nauwelijks ninder dan Soest met ruim ien keer zoveel inwoners! Köl- ikens burgemeester Peter fytz, met zijn gezin op bezoek )ij kennissen in Soest, nam ook een kijkje in de brandweerka zerne aan de Lange Brinkweg. Jij was vol bewondering voor iet gebouw en het materieel. Samen met zijn echtgenote Lilian en de kinderen Jolanda (17) en Markus (15) legde Rytz de 1.100 kilometer van Kölliken naar het eerste einddoel Rotterdam hele maal op de fiets af. Ze deden er elf dagen over. Vorige week zijn ze met de nachttrein naar huis terug gekeerd. Een reis van twaalf uur. Boordevol indrukken van hun uit stapjes naar onder meer Rotter dam waar een rondvaart werd ge maakt, Amsterdam waar onder meer Schiphol werd bezocht, Kat- iwijk voor een standbezoek en, ui teraard op de fiets, ook Bunscho ten-Spakenburg. Daar kregen ze een indruk van de folklore tijdens de Spakenburgse dagen. In Amersfoort werden de nieuwe wij len Vathorst en Kattenbroek be- :ocht. Bijzondere interesse legde burge- neester Rytz aan de dag voor de lanpak van waterbeheersing en - uivering. 'Bij ons kan water ook [evaarlijk zijn, maar overstromin- ;en zoals hier in het vlakke land ;ennen we niet. Daarentegen is bij >ns de sneeuw soms een pro bleem.' Dp het programma stond natuur- ijk ook een rondje Soest, waar het ;ezin Rytz logeerde bij de familie üees van Doorn, een oud-brand- veervrijwilliger, aan de Schrik- slaan. Een dochter van Van Doorn woont met haar gezin in Kölliken naast de familie Rytz. Zo kwam het contact met Soest tot stand. Eerder bracht een groep van twin tig brandweerlieden uit het Zwit serse dorp een bezoek aan de brandweer Soest. Vlak Voor Rytz als oud-wielrenner was de fietstocht een peulenschil, maar ook zijn vrouw en kinderen heb ben de heenreis, dagelijks zo'n honderd kilometer, zonder veel problemen afgelegd. In eigen land fietsen ze ook veel. Daar zijn de parkoersen wel even iets anders dan in Nederland. Hier is alles vlak. Voor hen, woonachtig in een gebied waar de bergen zo'n 4.000 meter hoog zijn, is de Stompert niet meer dan een ongelijkheid in het wegdek.... Wat hen van het bezoek aan Soest het meest is bijgebleven, zijn de duinen. Dat zo'n zandvlakte zo maar in een bewoonde omgeving te vinden is, verbaasde hen zeer: zoiets vind je toch alleen aan de kust?! Bij de wandeling door Soest werd uiteraard ook het gemeente huis niet overgeslagen, de nieuw bouwwijk Overhees evenmin. Donderdagmorgen maakte me vrouw Rytz met haar gastvrouw een rondje over de markt aan de Weegbreestraat, vooral om de fa voriete Edammer kaas en stroop wafels in te slaan. Een kleine te leurstelling was het dat ze maar voor de helft slaagde: uitgerekend die dag ontbrak de kraam met stroopwafels! Oude nevel Burgemeester Rytz bracht op dat moment met zoon en dochter een bezoek aan de brandweer. Ze wer den in de kazerne ('een schitterend en indrukwekkend gebouw') rond geleid door de voorzitter van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Soest, Martin Ónwezen. Ze toon- tiatiefnemers de verkoopprijs van de appartementen op ongeveer 135.000 euro (vrij op naam) te kunnen houden, mits de parkeer- norm wordt gesteld op 1 per ap partement - wat volgens Van Zal c.a. helemaal niet zo vreemd is voor starterswoningen. Als de ge meente vasthoudt aan de 1,6-norm moet er een parkeerkelder komen en dat zou de appartementen ze ker zo'n 15.000 euro duurder ma ken. 'Klaver4' opteert voor een redelijk prijsniveau en vraagt daar voor de gemeentelijke medewer king. Die lijkt het College van B. en W. wel te willen geven, maar het heeft de vier initiatiefnemers gevraagd om aanvullende informatie (o.a. over planschade) en hen verzocht te onderzoeken of een deel van de appartementen ook niet als huur woning kan worden aangebonden. 'Klaver4' staat daar niet afwijzend tegenover; nog deze week zal er een gesprek plaatsvinden tussen Kees Boerkoel en directeur Koos- tra van SCW. Op deze locatie aan de Becke ringhstraat wil 'Klaver4' in totaal 44 appartementen voor jonge star ters bouwen. Foto: Soester Courant. den zich zeer geïnteresseerd in de uitrusting en het materieel van het korps. Het pronkstuk van de brandweer, de gerestaureerde oude nevel, werd uitvoerig bewonderd, maar ook de andere wagens wer den vanbinnen en vanbuiten beke ken. In de kantine zei Rytz: 'Hier proef je de saamhorigheid. Dat is belangrijk voor een brandweer man, die bij een inzet altijd op z'n collega's moet kunnen vertrouwen.' Na bijna drie weken kwam voor de familie Rytz een eind aan de va kantie in Nederland. Ze hebben er volop genoten en zoveel indrukken opgedaan, dat de bezoeken die ze her en der brachten nog regelma tig onderwerp van gesprek zullen zijn. Foto: Brandweer Soest Burgemeester Rytz (tweede van rechts naast brandweervoorzitter Martin Onwezen) bracht met doch ter Jolanda en zoon Markus een bezoek aan de brandweer. Vanwege een schietpartij in de Papi Tapasbar aan de Steen- hoffstraat hoorde een 42-jarige Baarnaar woensdag bij de Utrechtse rechtbank vier jaar celstraf tegen zich eisen. De verdachte schoot op 2 april een man in de benen. De ruzie in de kelder van het restaurant was ontstaan door een zakelijk conflict. De verdachte is de uitbater van de Papi Tapasbar. Hij zou al langer een zakelijk conflict hebben gehad met de verhuurder van het pand aan de Steenhoffstraat. Op 2 april kwam deze man, die in De Meern woont, naar de bar in Soest, en veranderde de sloten. Na een waarschuwend telefoontje van een personeelslid, ging ook de Baarnaar naar Soest. De kempha nen besloten met zijn tweeën naar de kelder van de zaak te gaan, met de bedoeling om het conflict uit te praten. Even daarna hoorden de aanwezige personeelsleden twee schoten. De Baarnaar vluchtte via de ach terdeur naar buiten. Het slachtof fer bleek twee schotwonden in zijn benen te hebben. Een kogel was dwars door zijn dijbeen gegaan, de ander was onder de knie van zijn andere been blijven steken. De uitbater bleef na het incident zeventien dagen onvindbaar voor de politie. Uiteindelijk werd hij ge arresteerd in de woning van zijn vriendin. Hij ontkende woensdag dat hij van plan was geweest zijn opponent te doden. Naar zijn zeggen had hij geschoten om zijn eigen leven te redden. Hij zou hebben vermoed dat zijn te genstander een wapen bij zich had, en zou daarom ook een wapen bij zich hebben gestoken. Vervolgens zou hij het wapen van de ander ook hebben gezien, toen er in de kelder een worsteling zou hebben plaatsgevonden. Reflex Op het moment dat zijn opponent zijn hand richting dat wapen had gedaan, had de Baarnaar naar ei gen zeggen in een reflex geschoten. Volgens hem had hij daarmee voorkomen dat zijn tegenstander op hem schoot. Maar volgens het slachtoffer had hij nooit een wapen gehad. Het tweetal zou gewoon tegenover el kaar hebben zitten praten, toen de Baarnaar plotseling was opgestaan, en van anderhalve meter afstand twee schoten op zijn benen zou hebben afgevuurd. Volgens de officier van justitie was het duidelijk dat het slachtoffer de waarheid sprak, terwijl de Baar naar 'een ballet van leugens' op voerde. De verklaringen van het personeel, de situatie in de kelder en het gedrag van de Baarnaar achteraf zouden daar op wijzen. De officier vond dat de Baarnaar door de schietpartij het risico had genomen dat hij het slachtoffer dodelijk zou verwonden. Daarom achtte hij poging tot doodslag be wezen. Bij zijn eis hield hij reke ning met het feit dat de verdachte in een ver verleden al eerder was veroordeeld voor bezit van en schieten met een wapen. Raadsman mr A. Baaijens voerde onder meer aan dat de situatie in de kelder, die de politie aantrof, niet kon meetellen voor het bewijs. Hij wees erop dat de agenten pas ruim twee weken na het incident in de kelder waren gaan kijken. De rechtbank doet uitspraak op 11 augustus. Geachte redactie. De tekst in 't Luykje bijna dertig jaar een begrip' is niet helemaal correct. Niet in 1969 nam ik het café van Tonny Heeremans over, maar in 1971. Na een grondige verbouwing doopte ik het om in grill-bar 't Luykje. Tot op dat moment was ik geen uitba ter, maar horeca-inrichter met honderden ingerichte zaken voor derden op mijn conto. Het concept van het 't Luykje met de verhoogde bar, kleine krukjes waardoor de barbezetting werd verdubbeld, de indeling en het in terieur waren voor die tijd baan brekend. Het resultaat bleef dan ook niet uit. Vanaf de eerste dag liep de zaak vol en in de zeven jaar dat ik het exploiteerde is het niet meer één dag leeg geweest. Na een halfjaar was het 't Luykje al een begrip in het hele Gooi en ieder een die maar een beetje bekend was in die tijd heeft wel eens een bezoek aan deze zaak gebracht. Van Piet te Nuyl jr. tot The Gol den Earring en de jongens van Ajax toe, om maar eens een voor beeld te geven. Je kon er van vijf tot negen eten en daarna liep de bar vol. Vandaar dat het er altijd gezellig was. Beroemd was het sateetje om af te halen en de mosselavond op don derdag. Samen met de kok van de Witte in Amersfoort, dhr. Wijssen- veld, die later met dhr. Koopmans het kruidenbedrijf Wijko is begon nen, heb ik het recept van de sa tésaus ontwikkeld. Mede daardoor is 't Luykje is al 35 een begrip! Maar ook ten tijde van Frits Hee remans was het café met zijn bot telarij van flesjes spuitwater in de nabijgelegen schuur al een begrip. In het totaal ben ik exploitant van vier horecabedrijven in Soest ge weest, één in Loosdrecht en één in Nederhorst den Berg. Ook was ik met Fred Klinkhamer de oprichter van de horecabelangen Soest en lieten we de drankbus rijden. In mijn autobiografie is maar één hoofdstuk aan het 't Luykje, wat maar een klein deel van mijn leven in beslag nam, gewijd omdat ik ook op ander terrein dan de hore ca actief ben geweest. Thijs jr. doet het ook heel goed, maar draait op een totaal ander concept. Ik wens hem een snelle verbouwing en een spoedige hero pening toe. Reijer Schaatsbergen Dat sloeg in als een bom: een refe rendum op Soest tegen het wegbe- stemmen van enkele kostbare ter reinen, panden en bedrijven in Soesterberg voor de aanleg van een ecoduct van 22 miljoen euro over de Amersfoortsestraat. Zo iets hebben we nooit eerder mee gemaakt. Soest is aan handen en voeten ge bonden door de 'groene' handte kening van Bart Krol onder een overeenkomst niet de Commissa ris van de Koningin in Utrecht over 't Hart van de Heuvelrug. Ad van Dongen, stedenbouwkun dige van de gemeente, is er volgens de Gooi- en Eenilander van over tuigd dat de plannen doorgaan. Had het gemeentebestuur van te voren niet even de mening van be trokkenen en belanghebbenden kunnen peilen voordat de CDA- wethouder van Ruimtelijke Orde ning tekende voor akkoord? 'Het samen delen van het Soestgevoel hebben wij boog in het vaandel staan', zegt de burgemeester vroom in zijn wekelijkse radio praatje. Soest barst van de burgerpartici patie sinds de doctrines van de schnabbelprofessor Tops uit Til burg, maar nu blijkbaar even niet. De Soesterberger Ton van Keulen liet het er niet bij zitten en nam het initiatief voor een referendum, maar moet wel voor 11 september 2250 ingevulde 'ondersteunings verklaringen' verzamelen. Als ik Peter van de Vusse in de Amers- Soortse Courant mag gel oven kreeg Van Keulen aanvankelijk van een Politbureauambtenaar in het Dorpshuis tot zijn verbijstering te boren, 'dat de initiatiefnemer zich had terug getrokken'... Nee heb je ja kun je krijgen, zei mijn moeder altijd. We kennen in het duale bestuurs- stelsel: de burgerinspraak, de me dezeggenschap, de maatschappe lijke verkenning, het recht van reactie, de enquête, het burger handvest, de wijkschouw, de dorpsschouw, het burgerinitiatief, het vragenformulier en het refe rendum. Soest stikt van de burgerparticipa tie en kan er maar niet aan wen nen. Het is pas de vierde keer in ons land, na Voerendaal, Hilversum en Huizen, dat er een volksraad pleging wordt gehouden volgens de Tijdelijke Referendum Wet (TRW), die op 1 januari 2002 is ingevoerd. Eind van dit jaar wordt de nieuwe wet in Den Haag geëva lueerd. In Nieuwegein staat een raadge vend referendum op stapel over de invoering van betaald parkeren. In Amersfoort werd een referendum van de Actiegroep De Basis is Boos op het laatste moment afge blazen, omdat de PvdA bijdraai de. De kosten van zo'n raadgevend re ferendum (250.000 euro) zijn hoog en niet prettig voor een ge meentebestuur dat wil bezuinigen. Volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten is de regeling veel te ingewikkeld en kost klau wen met geld. Dat wordt een dure handtekening in gouden letters van Bart Krol, want ik ben ervan overtuigd dat het Van Keulen c.s. lukt, gehoord en gelezen de sympathie voor zijn referendum. Een hete zomer staat ons nog te wachten. Jij een brand aan de Speen- truidstraat zijn een motorfiets n een caravan verloren ge- »aan. Daarnaast liepen een ge- >arkeerde auto, de oprit en de uin van de woning schade op. ^rsóonlijk letsel deed zich liét vóór. Zondagmorgen rond zes uur zag ien getuige dat de motorfiets in >rand stond. Die viel vervolgens Dm, tegen een caravan die ook vlam vatte. De man waarschuwde de politie en de brandweer die het vuur snel onder controle had. Ze kon net op tijd een gasfles uit de caravan verwijderen, waarmee een explosie werd voorkomen. Tevens zorgde de brandweer, die twee stralen inzette, ervoor dat de vlam men niet oversloegen op de wo ningen aan de Speenkruidstraat. De brandweer schat de schade op 15 duizend euro en sluit niet uit dat het vuur kwaadwillig is veroor zaakt. Het vermoeden bestaat dat een doek, die over de motor was gelegd, is aangestoken. De politie van het district Eemland noord doet onderzoek naar de oor zaak en roept getuigen op zich te melden. Zij kunnen bellen naar 0900-8844. Foto: Brandweer Soest In afwachting van de komst van de tankautospuit probeert een brandweerman met behulp van een schuimblusser de brand in de cara van en de motor te beperken. i 9,- per half jaar! 4152 Hoewel de gemeente Soest meer dan één miljoen euro moet bezuinigen zal de bur ger daar niet al te veel van merken. Aldus de VVD- wethouder van financiën, Bert Krijger, maandagmor gen j.1. in het radioprogram ma 'Zomer op Soest' van de lokale zender Radio Soest. De grootste besparingen zul len in eigen huis gevonden moeten worden. Door herschikken van taken en werkzaamheden kan het perso neelsbestand van de gemeente verder teruggebracht worden en dat levert al een behoorlijke structurele bezuiniging op, zei de wethouder. Instellingen en organisaties worden niet echt gekort, maar wat de gemeente niet in haar bijdrage toevoegt is de inflatiecorrectie. In feite betekent dat een kor ting, want de inflatiecorrectie is bedoeld om de kostenstijgingen te kunnen betalen. Dat, aldus Krijger, moeten ze vinden in hun eigen organisatie. 'Iedereen moet met minder toe, de ge meente en dus ook degenen die door de gemeente worden on dersteund.' Een andere besparing zal ge vonden moeten worden in een nieuw inkoopbeleid. Grote in kopen leveren meer korting op voor de gemeente en dus wordt daarop ingezet. Krijger sluit niet uit dat er bepaalde plannen in de ijskast belanden, zoals aan leg van rotondes of aanbrengen van ver keer sremmende objec ten. Ook zal bekeken worden wat er bezuinigd kan worden op het onderhoud van wegen en openbaar groen. 'Helse klus' In het gesprek met 'Zomer op Soest' legde de wethouder de nadruk op de wenselijkheid de OZB-belasting niet meer dan met de inflatiecorrectie te ver hogen - zo'n 2l/i - en dat zal iedereen wel merken bij het betalen van de aanslag. Overi gens voegde Krijger eraan toe dat het puzzelen met de cijfers van de begroting een helse klus is en dat hij hoopt dat de ge meenteraad verstandig met de voorstellen van het College van Burgemeester en Wethouders zal omgaan. Mochten er meer wensen zijn, dan kan dat bete kenen dat bijvoorbeeld bepaal de belastingen of tarieven ver der zullen stijgen of diensten van de gemeente aan de burger worden ingekrompen. In september vinden de eerste discussies hierover plaats in de verschillende politieke fracties en commissies. (Vervolg van voorpagina) Per 1 september sluiten de Ne derlandse Spoorwegen het lo ket van station Soest-Zuid. Vanaf die dag zijn reizigers aangewezen op de kaartauto- maat op het perron of het ver kooppunt in het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Het station in Soest-zuid is het enige in de gemeente waar het lo ket nog tijdelijk is bemand. Nu nog is het loket op werkdagen tussen 7:00 en 11:00 uur open. De NS zien echter van deze dienst af. Dat schrijft de directie van de regio Randstad Noord in een brief aan inwoners van Soest. De reden wordt niet vermeld, maar vermoe delijk gaat het om een bezuini gingsmaatregel. De stations Soest, Soestdijk en voorheen Soestduinen hadden allang geen loket meer. Voor informatie kunnen reizigers in zuid terecht bij de service- en alarmzuil op het perron van het station. Wie op de blauwe knop drukt, kan allerlei informatie op vragen. De rode knop is alleen be stemd voor alarmmeldingen. Er wordt dan een snelle verbinding gelegd met de betreffende hulp verleningsdiensten). Verder staat op het station een informatiebord van NS met daarop informatie over onder meer bus, taxi, fietsver huur en een plattegrond van de omgeving. Voor persoonlijk advies over pro ducten en services van de NS moet men naar het Centraal Station in Utrecht. Daar kunnen ook kaart jes voor internationale reizen wor den gekocht (ook als men daar voor in Amersfoort instapt). Foto: Soester Courant Op station Soest-Zuid is het lo ket nu doordeweeks 's ochtends nog bemand, maar daar komt per I september een einde aan. v

Soester Courant | 2004 | | pagina 3